C Üii A r Sukarno bezweert het leger opnieuw afzijdig te blijven Vijftig jaar geleden Premier Mol let kreeg opnieuw het vertrouwen van de Kamer Van dag tot dag Onze taal Te koop Kadar en de zijnen uit Rusland terug Generaal gaat heen uit protest tegen behandeling van rebellen in Algerije Suwirjo zou kabinet met kern van nationalisten gereed hebben Uit Haarlems Dagblad van 29 maart 1907 Economische hulp; status Sovjetleger op de helling Examens Dr. Adenaeur in Teheran Maandag verklaring over Britse kernproeven Franse generaal benoemd tot Speidels assistent? al ontmoet? De volmaakte Vermouth uit zonnig Italië VRIJDAG 29 MAART 1957 's-GRAVENHAGE. Een aantal archi tecten die allen hebben deelgenomen aan de door de Carnegiestichting uitgeschre ven prijsvraag voor het ontwerpen van het Vredespaleis, hebben de stichting ge dagvaard tot betaling van de schade, die naar hunne meening is veroorzaakt door wanprestatie. De architecten verklaren, dat het met den eersten prijs bekroonde ontwerp de bouwsom van 1.600.000, verre overschrijdt. De geheele door de heer Carnegie geschonken som zou zelfs niet voldoende zijn om den bouw volgens dat ontwerp uit te voeren. Andere be kroonde ontwerpen gaan verre buiten de mogelijkheden van het aangewezen bouwterrein; velen hebben zich niet ge houden aan andere voorschriften. Deze zaak zal voor de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld worden. In Vlaamse kringen heeft het wrevel ge wekt, dat tijdens de debatten en de onder tekeningsceremoniën met betrekking tot de Europese verdragen te Rome het Neder lands zo stiefmoederlijk is bedeeld, terwijl toch zestien miljoen inwoners van het door deze verdragen verbonden gebied deze taal spreken. Minister Luns heeft zich de ontstemming van de Vlaamse pers op de hals gehaald door zich voor de microfoon te verontschuldigen voor het feit, dat hij enkele woorden Nederlands sprak. De Vlaamse gevoeligheid voor de moe dertaal is groter dan de Nederlandse. Wij zijn eraan gewend geraakt, dat wij in bui tenlandse kringen onze taalkeuze richten naar degenen die wij voor ons hebben en weinigen onzer ergeren zich aan het feit, dat buitenlanders er geen moment over denken, te proberen zich in onze taal uit te drukken. Het is bij ons een kwestie van efficiency geworden, van rationele aanpas sing aan de omstandigheden, doch bij de Vlamingen vervult de liefde voor de eigen taal een belangrijke rol in het zelfbewust zijn. De Vlaamse strijd in Belgische boezem en de tegenstelling tussen Vlamingen en Walen historisch te verklaren en niet te scheiden van de politieke ontwikkelingen in West-Europa is niet uitgestreden. De Belgische tegenstelling is een nog niet op te lossen probleem voor heel West-Europa, dat in zijn langzame gang naar een moge lijk federatief verband wellicht in de toe komst meer mogelijkheden tot deze oplos sing beschikbaar krijgt. Zolang echter blijft de Vlaamse kwestie een zuiver Belgische aangelegenheid en de rol van Nederland daarbij kan niet anders dan die van neu traal toeschouwer zijn. Ondanks het feit, dat de Vlamingen onze taal spreken en die taal als een der uit drukkingen van hun gewestelijke zelfbe wustheid voeren. Voor Nederlandse begrippen is het een overgevoeligheid, die de Vlamingen aan de dag leggen. Wij zijn niet geestdriftig voor een taalstrijd en het kan ons weinig sche len, of wij in het Engels of in het Neder lands met andere Europeanen tot overeen stemming komen over de dingen, die wij wel belangrijk vinden. Doch daarbij mo gen we toch niet vergeten, dat er bij de Vlamingen andere, sterkere motieven zijn om hun taal als een bedreigd en met hart en ziel te verdedigen goed te vrijwaren voor alle discriminatie. Als minister Luns een fout heeft ge maakt, dan is het toch niet meer dan een tactische. De Vlamingen, die hem gebrek aan liefde voor het kostbare erfgoed zijner taal verwijten, vergissen zich, omdat zij hem uit Vlaams standpunt hebben be schouwd. Drie heren uit Amerika, een handels delegatie vormend, hebben zich tegenover de Nederlandse pers zo vleiend uitgelaten over onze toeristische accommodatie, dat wij er verlegen onder zouden moeten wor den. Zij menen dat wij veel meer Ameri kaanse dollars zouden kunnen verdienen, als wij die accommodatie volledig uit buitten en bovendien onze nationale aan trekkelijkheden beter zouden aanprijzen. Dat laatste moet dan, volgens de heren, gebeuren op volslagen commerciële wijze. Wij moeten de attracties van Nederland op toeristisch gebied zodanig aanbieden, dat de Amerikanen als het ware „Nederland in een pakje" over de toonbank kunnen aanschaffen. Wij moeten harder schreeu wen en de Amerikanen aanpraten, dat zij een bezoek aan Nederland werkelijk niet langer mogen uitstellen. Wij moeten ons land „verkopen" zeggen de drie heren, en niet blijven zitten wachten tot een aantal Amerikaanse toeristen bij toeval ontdekt hoe attractief Nederland in vele opzichten is. Wij moeten de toeristen niet „zelf laten zoeken naar die attracties. Daar hebben ze geen zin en geen tijd voor". Nou. Dat moet dan maar, zullen we zeg gen. Maar het is geen prettige bezigheid. We hebben al zoveel verkocht, dat wel deviezen maar geen vreugde heeft ge bracht. En nu ons hele land „voor de etalage hangen"? Als die Amerikaanse toeristen werkelijk geen tijd en geen zin hebben om datgene te komen zoeken, wat hun interesseert en waar zij een prettige vakantie uit kunnen puren, zullen zij dan wel iets kunnen waarderen dat hun op de wijze van de marktkoopman wordt opge drongen? Die drie heren uit Amerika kennen hun landgenoten natuurlijk het best. Maar we zullen het toch maar voorlopig een beetje kalm-aan doen. Want als we werkelijk stormenderhand gaan verkopen, zijn we misschien al te snel uitverkocht. MOSKOU (UP) Een gemeenschappe lijk Russisch-Hongaars communiqué, dat ondertekend werd aan het einde van de besprekingen tussen de Russische leiders en premier Janos Kadar kent aan Honga rije belangrijke financiële hulp toe en voor ziet in toekomstige besprekingen over de status en de omvang van de Russische troepen, die „tijdelijk" in Hongarije zijn gelegerd. Er werden twee communiqués getekend na een galadiner, dat door vertegenwoor digers der NAVO-landen werd geboycot en alleen werd bijgewoond door de ambassa deurs van Zweden, Finland, Zwitserland, Israel en de Afrikaans-Aziatische landen. Na die plechtigheid vertrokken premier Kadar en zijn delegatie per trein om 21.30 uur naar Boedapest. In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat de Russische regering zich bereid heeft verklaard een Hongaars verzoek in te willigen voor een aanzienlijke verhoging van de uitvoer van voedings middelen. grondstoffen, bepaalde afge werkte produkten, machinerieën en derge lijke. Voorts krijgt Hongarije een lening met een lange looptijd, terwijl het gedu rende lange tijd niet zal behoeven te vol doen aan financiële verplichtingen jegens de Sovjet-Unie. Geen toegang De Hongaarse communistische partij heeft haar Oostenrijkse zusterpartij een telegram gezonden, waarin zij betreurt, dat „onvriendelijke maatregelen" van de Oos tenrijkse regering bijwoning van het Oos tenrijkse partijcongres in Wenen onmoge lijk hadden gemaakt. Radio-Boedapest meldde donderdag, dat de Oostenrijkse regering afgevaardigden van de Hongaarse partij een inreisvisum had geweigerd. Volgens de zender beteken de dit, dat de Oostenrijkse regering het afleggen van een verklaring over de wer kelijke toestand in Hongarije wilde ver hinderen. De Hongaarse partij zou echter andere middelen vinden om de betrokken inlichtingen te verschaffen. Te Wenen wordt verklaard, dat de Oos tenrijkse regering de leden der delegatie geen visa had geweigerd, maar alleen de leider, de minister van staat Marosan, „daar het bezoek van een lid van de Hon gaarse regering in de huidige omstandig heden niet opportuun is, vooral wegens de valse beschuldigingen die de Hongaarse regering tegen Oostenrijk heeft uitgebracht en haar gedrag jegens de Oostenrijkse ge zant te Boedapest." De minister van Staat Marosan hee*.. donderdag in een radiotoespraak tot het congres van de Oostenrijkse communisti sche partij gezegd, dat Hongarije zijn gren zen versterkt met het oog op de „vijandige houding" van Oostenrijk. Indien de grenzen open zouden zijn. zouden spionnen en agen ten Hongarije worden binnengesmokkeld. NIJMEGEN: Kandidaatsexamen pedago giek: J. J. Dumont, Brunssum; J. W. Solberg, Geleen. AMSTERDAM, Gemeente Universiteit: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Borderline cases of Hodgkin's disease" de heer L. Offerhaus. Kandidaatsexamen rechten: R. K. Harders en W. J. Bernsen, beiden Amsterdam. ADVERTENTIE STUDIEBEURS VOOR DENEMARKEN TEHERAN (AFP/Reuter) Bondskan selier Adenauer is gisteren in Teheran •aimekomen voor een vijfdaags bezoek aan Perzie. Adenauer wordt vergezeld door zijn zoon en zijn dochter en een aantal functio narissen. Zijn bezoek is de jongste van een aantal reizen van Westduitse ministers en zakenlieden naar Aziatische landen, waar uit de groeiende belangstelling yan de bondsrepubliek voor nauwere politieke en economische betrekkingen met de Aziati sche landen blijkt. Men verwacht dat Adenauer met de Perzische autoriteiten zal spreken over het plan van Eisenhower en mogelijke Duitse steun voor de sociale en economische ont wikkeling van Perzië. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president Guy Mollet heeft in de afgelopen nacht, aan het einde van de debatten, die twee weken hebben geduurd, voor de 33ste maal het vertrou wen van de Nationale Vergadering gekre gen met 221 tegen 188 stemmen bij onge veer 160 onthoudingen. De onafhankelij- ken, of conservatieven, hebben zich om redenen, die oud-premier Paul Reynaud uiteen zette, bij de stemming onthouden, een voorbeeld, dat ook vele radicalen, on der wie Pierre Mendès-France, volgden. Niettemin had de premier in een laatste woord, waarin hij bijzonder fel tégen de communisten van leer trok, in het belang van de nationale eenheid een duidelijke uitspraak gevraagd. Een duidelijke uitspraak kan men het resultaat van deze lange discussie over alle onderdelen van de regeringspolitiek echter niet noemen. Ook in het parlement groeit, het scepticisme ten aanzien van de pacificatie van Algerije, die in het cen trum van de debatten heeft gestaan. Steeds luider en dwingender worden de protes ten in politieke, kerkelijke en zelfs mili taire kringen tegen zekere methoden, die resident-minister, Robert Lacoste, laat toe passen. Het vooruitzicht dat er ten behoeve van de financiering van de Algerijnse oor log nieuwe belastingen geheven moeten worden, heeft de geestdrift voor dit kabi net ook al niet doen stijgen. Omdat er ech ter geen schijn van kans bestond, dat men na de eventuele val van Mollet een re- ring zou kunnen vormen voor een vrucht baarder politiek, heeft de meerderheid ten slotte besloten de socialistische premier uitstel van executie toe te staan, vermoe delijk voor verscheidene maanden. (Reuter/AFP) Volgens het blad „France- Soir" heeft generaal Jacques Paris de Bollardière, die sinds juli 1956 het bevel voert over de Franse strijdkrachten in het Atlasgebergte ten zuiden van Algiers, de vorige week ontheffing uit zijn functie ge vraagd. De generaal zou het niet eens zijn met de regering over bepaalde methoden die in Algerije tegen de opstandelingen gebruikt worden. Het ministerie van Defensie wei gerde commentaar op dit bericht te geven. De generaal zou naar Parijs teruggekeerd zijn. Hij heeft in de vorige wereldoorlog bij Arnhem tegen de Duitsers gestreden. Klachten Ingevolge een klacht van de Franse mi nister van Defensie is de hoofdredacteur van het weekblad „Témoignage Chrétien", Georges Montaron, in staat van beschul diging gesteld, omdat hij door artikelen over Algerije zich aan smaad jegens het Franse leger zou hebben schuldig gemaakt. Intussen is Pierre Courtade wegens twee hoofdartikelen in het communistische dagblad „L'Humanité" over de strijd in Algerije tot een boete van veertigduizend frank (vierhonderd gulden) veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd afbreuk te hebben gedaan aan de onschendbaarheid van het Franse gebied. De juridische commissie van de Natio nale Vergadering heeft de minister La coste en de minister van Justitie Mitter rand, verzocht afzonderlijk voor hSar te verschijnen om verklaringen af te leggen over de wijze van verhoren en de rechts pleging van Algerije. Dit verzoek is een gevolg van ongerustheid veroorzaakt door de zelfmoord, die ie mohammedaanse ad vocaat Ali Oemendjel in de gevangenis van Algiers gepleegd heeft. LONDEN (Rcuter/AFP/UP) De Britse premier MacMillan heeft donderdag in het Lagerhuis gezegd dat hij maandag een vol ledige verklaring zal afleggen over de proeven met waterstofbommen. Hij moest een spervuur van vragen van Labourafge- vaardigden beantwoorden over de gevolgen voor de menselijke voortplanting van deze proeven en het Russisch verzoek om ze onmiddellijk stop te zetten. De Britse liberale partij zegt in een ver klaring, die donderdagavond is uitgegeven, dat het van het grootste belang is voor En geland en de wereld, dat een halt wordt toegeroepen aan de proeven met kern wapens en dat deze wapens strikt beperkt worden voordat de gezondheid van toe komstige generaties schade berokkend wordt. De Deense regering heeft voor het studie jaar 1957—'58 weer een studiebeurs van een academisch jaar ter beschikking gesteld ten behoeve van een Nederlandse student. Eventueel is het mogelijk deze - beurs te verdelen over twee kandidaten. De beurs is in principe bestemd voor hen, die reeds met hun studie gevorderd zijn, terwijl het gewenst is, dat studenten die collega's in de Scandinavische talen wensen te volgen, reeds een behoorlijke kennis van deze talen hebben. Het academisch jaar begint in Denemarken begin september. Het bedrag der beurs bedraagt 4305 Deense kronen. PARIJS (Reuter/UP). De Franse generaal De Jussieu-Pontcarral is ter be schikking van het geallieerde hoofdkwar tier gesteld om op te treden als assistent van generaal Speidel, zo heeft de Franse minister van Defensie Bourges-Maunoury, bekendgemaakt. Generaal De Jussieu- Pontcarral werd tijdens de tweede wereld oorlog wegens verzetsactiviteit naar Duits land gedeporteerd. Prins Bernhard en minister Algera zijn tijdens een korte plechtigheid donder dag in Den Haag tot „skippers" van de K.L.M. benoemd. De foto toont de nieuwbenoemden, terwijl zij met de diploma's in de hand het daarbij behorende dansje bekijken. DAKARTA (ANP en UP) President Sukarno heeft vrijdagavond in een dagor der via de radio een beroep op de leden van de strijdkrachten gedaan om de disci pline te handhaven of de dienst te verla ten, indien zij zich niet in staat voelen zich aan de militaire eed te houden. De president, die opperbevelhebber van de strijdkrachten is. legde er de nadruk op, dat het militair gezag de bevoegdheden van de staat had overgenomen, sedert hij veertien dagen geleden de staat van oorlog en beleg had afgekondigd. Hij zei, dat hij de militaire commandan ten, die kortgeleden de conferentie van hoogste legerleiders hadden bijgewoond, had opgedragen ,,de problemen, waarvoor wij gesteld zijn, een, twee en zelfs drie keer te bespreken, teneinde zo goed moge lijke oplossingen te bereiken". Hij had hun ook de opdracht gegeven als echte soldaten de bevelen te gehoorzamen, „zelfs indien na vele discussies geen overeenkomst kon worden bereikt en ik als opperbevelhebber een beslissing" genomen heb". Inmiddels heeft de kabinetsformateur Suwirjo, voorzitter van de P.N.I., donder dagavond een bezoek gebracht aan Sukar no. Naar uit welingelichte kring vernomen wordt heeft hij e enplan voor een kabinet gereed. Het voorziet in de formatie van een kabinet rond de nationalistische partij. Moslems noch communisten zouden deel uitmaken van deze nieuwe Indonesische regering. Suwirjo zou voornemens zijn de ze kern de steun te geven van kleinere partijen, onder welke zich ook groeperin gen zullen bevinden, die onder communis tische invloed staan. Isa Anshary, een der leidende figuren van de Masjumi, heeft vrijdag de waar schuwing geuit niet te trachten de Masjumi buiten de nieuwe regering te houden. Een dergelijke poging zou volgens hem gelijk staan met „spelen met vuur". „Een kabinet zonder de Masjumi, die bij de algemene verkiezingen in de meeste buitengewesten een absolute meerderheid behaalde, zou in feite alleen maar over Java kunnen rege ren", aldus Anshary. De secretaris-generaal van de Indone sische communistische partij, D. N. Aidit, heeft vrijdag verklaard, dat de arbeiders in het gehele land erop voorbereid zijn om op elk ogenblik tot een algehele sta king over te gaan, als formateur Suwirjo een nieuw kabinet mocht samenstellen, dat niet in overeenstemming zou zijn met zijn opdracht om een zakenkabinet te vormen. Censuur Persberichten uit Indonesië worden op het ogenblik gecensureerd door het mili taire commando Djakarta. De persofficier van dit commando, luitenant Sudewo, zei- de dat de censuur enige tijd geleden zonder dat de buitenlandse corresponden ten dat wisten in werking was getre den, omdat berichten over de politieke en militaire crisis in Indonesië „vaak over dreven waren". Blijkens een mededeling van de leger- voorlichtingsdienst in Djakarta, zal in de tweede week van april in de Indonesische hoofdstad een conferentie worden gehou den tussen de chef-staf van de landmacht, generaalijmajoor Nasution en de militah'e gouverneurs en territoriale en regiments commandanten van geheel Indonesië. Deze confrentie houdt verband met de afkondi ging van de staat van oorlog en beleg in het gehele land. We hadden ons neefje Robert te logeren, een welbespraakt kereltje van elf jaar. Er waren weinig wereld- en levensproblemen die hem afschrikten en waar hij niet graag zijn woordje over meesprak. Nu zijn mijn vrouw en ik niet gemakke lijk tot wanhoop te brengen. We verslikten ons wel eens, als hij aan tafel met grote ernst de levenwandel van enige vohcasse- nen aan een grondige analyse onderwierp, maar slaagden er meestal wel met veel tact in, het gesprek in veiliger banen te leiden. Op een keer zouden we gasten krijgen: mijn uitgever, een statig en bemiddeld man, zou met zijn vrouw bij ons komen eten. We hadden er breed over beraad slaagd wat we met Robert aanmoesten, en besloten tenslotte aarzelend, hem maar aan tafel toe te laten. Daartoe zou hij ech ter eerst bezwerend worden toegesproken, een taak die mij bij loting ten deel viel. „Robert", zei ik, „we krijgen vanavond gasten. Mijnheer De Bijl komt hier eten met zijn vrouw. Nou mag je best meeëten aan tafel, maar we rekenen er op, dat je je niet in het gesprek mengt en dat je wacht tot je iets gevraagd wordt", „De Bijl?", vroeg hij fronsend. „Is dat die ouwe pimpelaar met die kale kop?" „Mijnheer De Bijl is kaal", rei ik, „maar je mag niet zo oneerbiedig oi er hem spre ken. En zeker niet als hij er bij is", voegde ik er aan toe, want het recht op uitlaat kleppen erken ik. „Waar mag ik dan wél over praten?", vroeg hij ontevreden. „Nergens over", zei ik radicaal. „Alleen als iemand je iets vraagt, mag je antwoord geven". „Dat is ook een opiwedkunde van het jaar nul", zei hij ter snede. Ik probeer altijd eerlijk te blijven, dus antwoordde: „Je hebt gelijk, maar voor deze keer moet het toch maar eens". Nu, hij verklaarde zich bereid, zich naar mijn onredelijke wensen te schikken en het ging allemaal prachtig. Hij gaf handjes en vroeg zelfs hoe ze het maakten en toen we gingen eten zat hij als een toonbeeld van braafheid zwijgend achter zijn bord en probeerde zelfs, niet te slurpen of te smak ken, hoewel we hem dat niet speciaal ge vraagd hadden. Het ging goed tot het dessert en ik be gon al opgelucht adem te halen. Mevrouw De Bijl at enorme porties chocoladevla met room. Toen haar bordje weer eens leeg was, zei mijn vrouw animerend: „Neemt u toch nog wat!" Ze weerde af: „O nee, ik heb al twee maal genomen". Dit nu werd Robert te gortig. Hij sprak met snijdende stem: „Driemaal!" Ik stond op, greep hem. bij de schouder en begon hem deurwaarts te duwen, want ik wist dat nu alle sluizen zouden open gaan. Maar bij de deur zei hij nog: „Dat gelieg is toch geen voorbeeld voor een kind!" De stemming bleef wat stijfjes en ik heb nog geen nieuw contract. Jac. van der Ster ADVERTENTIE TORINO sinds 1835 lmport«urt: J a e o b u t B o I n Amstsrdam

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5