Qbv.meijev Wim Kan weer in het land „Geen overdreven angst voor con j unctuur omslag" Tweede Kamer is bevredigd door nieuwe politiewet doe^&LlIlSi Belastingen remmend voor ontwikkeling speelf ilmproduktie Bedrijfsleven moet in buitenland expansie zoeken DAMES- RECENKLEDINC Burgemeesters mogen niet op een lijn gesteld worden met de justitie 5 Jaarbeursvoorzitter is optimistisch: Bezinning op nieuwe Euromarkttaken GROTE HOUTSTRAAT 16 Duitse uitkeringen aan nazi-slachtoffers Jaarbeurs wil praten met de RAI Haarlemse cabaretier Kees Pruis overleden De huldiging van prof. Van Slogteren Parlementair commentaar Jaarverslag Nederlandse Bioscoopbond Landbouwwet In ieder geval doet U met Croydon een voor- treffelijke keuze. Croydon geeft U alles, wat U van een goede Virginia verwacht. U zult hem een ontdekking vinden... zó goed smaakt deze sigaret! Daarom gaan steeds meer rokers Croydon over! Juist nu! Vakantiespreiding Veertiende vrouw Generaal Twining vervangt admiraal Radford Wereld wijs Dossier over Bernadette Soul?irous teruggevonden VRIJDAG 29 MAART 1957 Van een onzer redacteuren) Ons huidig economisch klimaat wordt beheerst door de politiek van de bestedingsbeperking en de totstandkoming der Europese eenheidsmarkt. Beide hebben aanleiding gegeven tot veel critiek en gespeculeer. Velen spreken zelfs al van een algemene conjunctuuromslag. Mr. W. H. Fockema Andreaé, voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, deelt die bezorgdheid niet. Zijns inziens is er geen enkele reden tot pessimisme, al moet het bedrijfsleven wel omschakelen op nieuwe en bredere taken dan in het verleden. „Nederland kan nog zoveel ondernemen", zo zei hij donderdag in een persbijeenkomst aan de vooravond van de Utrechtse Voorjaarsbenrs, dat- een lichte tegenslag in het heden ons vertrouwen in de toekomst niet kan schaden. „Initiatief, een moedige aanpak en een stellige conceptie zullen ons over de moeilijkheden van het ogenblik heen brengen. De Nederlandse onder nemers zullen vooraan durven gaan om de Euromarkt inhoud te geven, mits zij zich gedragen weten door het vertrouwen van overheid en volk. Een nationale formule, die geloof inhoudt in ons werken en voldoende ondersteuning door Nederlands kapitaal zijn daarbij hoofdvoorwaarden om in deze nieuwe aanpak te slagen". Mr. Fockema Andreae beschouwt de be stedingsbeperking min of meer als een incident. „De vingerwijzing om matiging te betrachten in consumptieve uitgaven is door ons volk begrepen", zo meende hij, „en met de beperking der investeringen valt het in de praktijk gelukkig nog wel mee. Reeds nu is men tot het inzicht gekomen, dat in dit opzicht een bescheiden matiging de voorkeur verdient boven een schorsing van bepaalde bestedingen en onze economie kan daar alleen maar wel bij varen." Zeer in het algemeen meende de jaarbeurs voorzitter dat een grotere spaarzin in dit verband veel gunstiger zal werken dan besparingen op voor expansie nodige in vesteringen. „Nationale formule" gevraagd De vrees voor een algemene conjunctuur omslag leidt tot overdrijving. Daardoor kan gemakkelijk de indruk ontstaan dat er groter gevaar dreigt dan in werkelijkheid het geval is. Juist in deze tijd moeten wij met beide benen op de grond blijven staan. Nieuwe mogelijkheden zijn er te over, ook - en vooral - in de door velen gesmade Euromarkt. Er zijn scherpe kantjes aan deze nieuwe figuur en in sommige sectoren en branches zal men aanvankelijk nadeel van de eenheidsmarkt ondervinden. Natio naal gezien kan zij slechts voordeel bren gen, mits wij ons snel kunnen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Maar daartoe zal nationaal gezocht moeten wor den naar een duidelijke formule, op basis waarvan wij met vertrouwen deze nieuwe toestand kunnen ingaan. Zo'n werkformule door de overheid aan de orde te stellen, verheft zich boven de politieke strijd en vraagt van het bedrijfsleven een gemeen schappelijke keuze en inspanning. Zij moet tevens spreken tot het gehele Nederlandse volk, welks steun - financieel en moreel - onontbeerlijk is. Er is geen behoefte aan overheidsfinanciering in dit opzicht. De ge hele natie moet zich achter dit nieuwe ondernemen kunnen scharen en er finan cieel in deelnemen: er komt steeds meer geld onder de mensen en de kring van beleggers kan dan ook veel ruimer worden dan zij thans is. Stelt men ons volk een duidelijk doel voor ogen, dan zal het mee doen, want aan geestkracht en onder nemingszin heeft het Nederland nooit ont broken." „Nieuw élan" Mr. Fockema Andreae ziet de vergroting van onze thuismarkt door het Euromarkt- verdrag onder meer als een gunstige factor voor het vestigen van meer Nederlandse bedrijven buiten onze landsgrenzen. Het Nederlands Economisch Instituut heeft op zijn verzoek een studie van deze mogelijk heden gemaakt, die naar de mening van de Jaarbeursvoorzitter belangrijk meer tot de versterking van ons economische poten tieel kunnen bijdragen dan het investeren van grote Nederlandse kapitalen in buiten landse ondernemingen. Overigens is dat slechts een facet van het probleem der her oriëntering van ons bedrijfsleven: er zijn ook talloze anderen. Maar onontkoombaar gaan wij een herverkaveling van krachten tegemoet - en het is dringend noodzakelijk, die reconstructie niet te laat te beginnen. Speculaties over mogelijke verliezen in ADVERTENTIE Het ministerie van Financiën deelt mede: De Duitse Bondsrepubliek keert aan be paalde categorieën slachtoffers van het nazi-bewind schadevergoedingen uit. Al naar gelang van de aard van het toege brachte leed of de geleden schade hebben deze vergoedingen de vorm van een uit kering-ineens of van een periodieke uit kering. Daar deze vergoedingen in belang rijke mate het karakter van smartegeld dragen, heeft de minister van Financiën goedgekeurd, dat alle uitkeringen-ineens van inkomstenbelasting zijn vrijgesteld. Voorts heeft de minister goedgekeurd, dat aan hen, die een periodieke uitkering ontvangen, vermindering van belasting wordt verleend. Het bedrag van deze ver mindering verhoudt zich tot de totaal ver schuldigde inkomstenbelasting als het be drag van de periodieke uitkering tot het totale inkomen. Reeds vaststaande aanslagen in de in komstenbelasting, mede betrekking heb bende op dergelijke uitkeringen, zullen door de inspecteurs op verzoek van de be langhebbenden worden herzien. Een weekblad heeft een dezer dagen 8 de beschuldiging geuit dat het Jaar- A beursbestuur erop uit zou zijn, organi- saties te bewegen, niet meer in Amster- 8 dam (op de RAI) maar in Utrecht te X exposeren. Met grote nadruk heeft mr. A Fockema Andreae dit bericht tegenge- sproken. „Er is geen enkele grond 8 waarop wij aan een levenskrachtige or- 8 ganisatie als de RAI een haar passende 5 manifestatieruime zouden mogen mis- 8 gunnen", zei hij. „Wel is het Jaarbeurs- bestuur van mening, dat dergelijke X ruimten op een reële basis exploitabel? 8 moeten zijn, waarbij een tekort aan rentabiliteit het gevaar inhoudt van een 8 blijvend beroep op overheidsfondsen, of 8 van een concurrentie met overheidsgel- - a den. onverenigbaar met een gezond ex- positiewezen. De Jaarbeurs ioil dit voor- g komen door open overleg en een loyale A samenwerking. Zij treedt daarbij niet A als een duistere macht op, doch wenst openlijk met de betrokkenen in de grote A steden te streven naar een gemeenschap- 8 pelijke aanpak van het nationale vraag- 8 stuk van permanente beurs- en exposi- tieruimte. 9. bepaalde bedrijfstakken als gevolg van de Euromarkt leiden tot een nog veel erger verlies aan spankracht. Uit zulk een af weerhouding groeit geen nieuw élan, aldus mr. Fockema Andreae, „en élan is wat wij vóór alles nodig zullen hebben om de ver anderde situatie aan te kunnen." Mr. H. A. R. Schuit, directeur van de Jaarbeurs, gaf een overzicht van zijn in drukken en verwachtingen voor de aan staande Voorjaarsbeurs, waarin hij op merkte dat deze thans kleiner van omvang is dan vorig jaar. Dit is het gevolg van het besluit van de handel in bouwmachines om voorlopig eenmaal per twee jaar te mani festeren. Andere groepen hebben zich goed ontwikkeld, zoals de gestadige groei van de groep bouwmaterialen en de aanwezig heid van een grote groep houtbewerkings machines bewijst. Voor de wal van het jaarbeursterrein is thans de kustvaarder „Caribia" gearri veerd, die als levensgroot model en als symbool van het initiatief om een begin te maken met een nieuwe afdeling, gewijd aan de scheepsbouw te fungeren. Daarmede is de Utrechtse Jaarbeurs het eerste en enige instituut van haar soort dat gelegenheid verschaft aan scheepsbouwers, reders en technici om het binnenlands en buitenlands product op representatieve wijze als geheel verenigd te zien. Na een langdurige ziekte is in Amster dam op achtenzestigjarige leeftijd overle den de Haarlemse oud-revuespeler en ca baretier Kees Pruis. Hij trad voor het laatst op in Ermelo voor militairen op oudejaarsavond vorig jaar. Kees Pruis werd 7 maart 1889 in Spaarndam geboren. Voordat hij in 1914 bij het cabaret kwam was hij fruithande laar in Heemstede. In een interview met Pruis in ons blad van donderdag 8 juli 1920 staat on der meer: „Dag in dag uit reed hij rond met een zwart paard je voor zijn vruch tenwagen en maakte wel zaken bij de mensen, want hij was bij de hand, wist zijn waar aan te prij zen en zat op zijn wagen te zingen". Zijn behoefte aan zingen was zo sterk, dat hij zijn zaak _r voor in de steek liet en via bruiloften en partijen, de koren „Caecilia" en „Zang en Vriendschap" engagementen kreeg, die hem ook in het buitenland be kendheid hebben gegeven. Hij werkte in cabaret „Modern" in Zandvoort en onder meer ook voor Max van Gelder en Pi- suisse. Hij schreef zijn eigen liedjes en hielp ook de in die tijd vooraanstaande cabaretartiesten Stella Fontaine en Nap de la Mar. In Londen was hij na er enkele keren te zijn opgetreden zo populair, dat een grammofoonplatenmaatschappij twee entwintig liedjes van hem op de plaat vastlegde. In het artikel „Professor dr. E. van Slog teren veertig jaar „bollendokter" schre- wij gisteren, dat deze plantenziektekundige zijn werk in Lisse op 12 april 1917 begon nen is. Dit moet zijn 11 april 1917, hetgeen men, na lezing van de passage over de hul diging van prof. Van Slogteren op 11 april aanstaande in het Krelagehuis, vermoede lijk reeds zelf ontdekt heeft. Het officiële gedeelte van deze huldiging zal een beslo ten karakter dragen. Nadien is er, in de namiddaguren een receptie (Van onze parlementaire redacteur) Minister Samkalden heeft een belangrijk deel van de Kamer waarschijnlijk wel kunnen bevredigen, toen hij kenbaar maakte er geen bezwaar tegen te hebben in de nieuwe Politiewet tot uiting te doen brengen, dat met betrekking tot de hand having van de openbare orde de burge meester ter plaatse de eerste viool behoort te spelen, ook als het gaat om rijkspolitie. Tegenover hen, die min of meer smalend gewaagd hadden van het compromiskarak ter van de nieuwe wet, betoogde hij, dat er geenszins sprake was van een politiek, maar ten hoogste van een zakelijk com promis. Nog juister zou het zijns inziens zijn van een synthese te spreken en niet van een compromis. Nadat jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen onder meer bepleit had, aan een staats secretaris de zorg voor de coördinatie tus sen rijks- en gemeentepolitie toe te ver trouwen, had prof. Gerbrandy zich nog moeite gegeven om de ministers van Jus titie en van Binnenlandse Zaken te be wegen het wetsontwerp in te trekken. Maar het bleek duidelijk, dat zij daarvoor niets voelden. Wel waren zij bereid de Kamer zoveel mogelijk tegemoet te komen. Men behoeft nog allerminst met prof. Ger brandy van mening te zijn, dat het de voorkeur zou verdienen ten opzichte van de door de politie in te nemen plaats en van haar bevoegdheden elke wettelijke regeling achterwege te laten, om toch in belangrijke mate zijn zienswijze te kunnen onderschrijven, dat heel het gevecht over rijks- en gemeentepolitie bovenal neer komt op een strijd tussen bepaalde hogere ambtenaren op Binnenlandse Zaken en op Justitie. Nu men er echter in geslaagd is voor de zich voordoende problemen een oplossing te vinden, die, alles tesamen ge nomen, vrij bevredigend is, rest voor de Kamer slechts daarmee akkoord te gaan. Dat de minister van Justitie voor meer dan één tot uiting gebrachte wens van parle mentaire zijde begrip bleek te bezitten, heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen de verdere behandeling van het wetsvoorstel te vergemakkelijken. Ook deze keer is wederom gebleken, dat het bij kabinet noch Kamer ontbreekt aan bereidheid om, zoals de Grondwet dit voorschrijft,- in gemeen overleg op wetgevend gebied te werk te gaan. (Van onze Kamerverslaggever) De minister van Justitie, prof. Samkal den, heeft gistereen de opmerkingen be antwoord die de Tweede Kamerleden heb ben gemaakt over het ontwerp van een nieuwe Politiewet. Hij zei dat de moderne tijd andere eisen aan de politie-organisatie stelt dan honderd jaar geleden, toen vol gens de Gemeentewet van 1851 iedere ge meente recht had op een eigen politiekorps. Zeer overwegend bezwaar had minister Samkalden tegen het amendement van prof. Oud, volgens hetwelk de burgemees ter een doelmatig opsporingsbeleid zou moeten bevorderen. Dat zou de burgemees ter op één lijn stellen met de justitie, zo dat hij mede aan de toegangsdeur zou staan naar de onafhankelijke rechter, al dus de bewindsman. Geen bezwaar had de minister tegen het amendement van de heren Boekhoven (Pv.d.A.) en Van Doorn (K.V.P.), waarin gezegd wordt dat voor de handhaving van de openbare orde de burgemeester optreedt als hoofd van de politie ter plaatse en dat voor die handhaving de in de gemeente dienstdoende politie onder zijn bevelen staat. Dat veroorzaakt geen verschuiving van bevoegdheden, maar het onderstreept de plaats die de burgemeester in de ge meente inneemt. Evenmin had de minister bezwaar tegen het amendement van de heer Van Doorn, ADVERTENTIE ""i Publ. Ned. Zuivelbureau - Den Haag Iedereen smult van gebakken kaasboterhammen Het jaarverslag van de Nederlandsche Bioscoop-Bond over 1956 is thans versche nen. Het staat uitvoerig stil bij de oprich ting van de Stichting Produktiefonds voor Nederlandse films, welke ten doel heeft het bevorderen van de Nederlandse film- produktie in het algemeen en de produktie van Nederlandse speelfilms in het bijzon der, in hoofdzaak door het scheppen van financieel gunstige voorwaarden voor de continuïteit van die produktie en wat ver der voor dat doel bevorderlijk is. Plet noemt, het een gelukkige omstandigheid, dat overheid en bedrijf elkaar ter oplos sing van het vraagstuk gevonden hebben, zodat door deze nieuwe figuur de vicieuze cirkel van factoren, die remmend op onze binnenlandse speelfilmvervaardiging werk ten, doorbroken is. Hoewel men uiteraard eerst na verloop van tijd zal kunnen be oordelen in hoeverre de beoogde oplossing bereikt zal worden mag niet uit het oog worden verloren, dat het welslagen van deze door rijksoverheid en bedrijfsorgani satie gezamenlijk ondernomen poging tevens zal afhangen van de medewerking van de Nederlandse gemeenten. Indien de gemeenten in de komende jaren door een verstandige vermakelijkheidsbelastingpoli- tiek dat wil zeggen door de Nederlandse film vrij te stellen of slechts voor een zeer gering percentage te belasten betere mogelijkheden voor de nationale film zul len scheppen en inzonderheid haar con currentievermogen gunstig zullen beïnvloe den, zal dit in uiterst belangrijke mate de continuïteit in de produktie bevorderen. Een aantal gemeenten, waaronder Amster dam, Utrecht, Leeuwarden en 's-Hertogen- bosch, heeft reeds het voorbeeld gegeven. Blijkens het cijfermateriaal over het volgens hetwelk bij acties van de justitie in een gemeente tevoren de mening moet worden ingewonnen van de burgemeester, indien een dex-gelijke actie betekenis heeft voor de handhaving van de openbare orde. Het scheppen van de mogelijkheid tot samenwerking van gemeenten om een ge meenschappelijke gemeentepolitie te vor men zou volgens minister Samkalden tot bedenkelijke gezagsverhoudingen kunnen leiden. Die mogelijkheid zou ook de grond slag van de organisatie van rijkspolitie aantasten. De nieuwe Politiewet beoogt juist een tijdperk in te leiden van een rus tige ontwikkeling van de politie-organi satie. Bij de opzet van de nieuwe wet is de regering ervan uitgegaan, dat de in het Koninklijk Besluit van 6 februari 1954 voor de marechaussee vastgestelde taken behou den moeten blijven. Die taak houdt ook op sporingsbevoegdheid in. Daarom begreep minister Samkalden het amendement van de heer Calmeyer (C.PI.U.) niet, dat de opsporingsbevoegdheid voor de marechaus see wil handhaven. Bovendien was hij be reid in de nieuwe wet vast te leggen, dat het aanbrengen van wijzigingen in de taak van de marechaussee zal geschieden in overeenstemming met de minister van De fensie. De minister van 'Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, deelde mede, dat het aantal inwoners van Steenwijk is gestegen bo ven 10.000 en dat hij daarin aanleiding heeft gevonden de gemeentepolitie in Steenwijk te handhaven. Het amendement van de heer Boekhoven kon dus worden ingetrokken. De minister noemde de nieuwe wet een vaste basis voor een evenwichtige ontwik keling van gemeentepolitie en rijkspolitie in een sfeer van samenwerking. Vandaag wordt het debat voortgezet. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de nieuwe wet aangenomen ter bescherming van de landbouw, waarin grote bevoegdheden worden verleend aan de mi nister. Het amendement van de heeer Bies heuvel (A.R.) om besluiten op het gebied van het telen, kweken, fokken en broeden, achteraf te doen goedkeuren door de Sta- ten-Generaal, werd met 69 tegen 36 stem men verworpen. Het amendement van de heer Van Dijk (V.V.D.), volgens hetwelk verloop van bezoek en ontvangsten, dat ook dit jaar uitgebreid aan het verslag is toegevoegd, was de gang van zaken in het filmbedrijf in 1956 niet onbevredigend. Het aantal bezoekers steeg met 3.915.000, dat is 5,9n/n, hetgeen een voorzetting betekent van de stijgende tendenz in de laatste drie jaren waarneembaar. Het aantal permanente bioscopen is thans 531 met 252.000 zitplaatsen; het aantal reis bioscopen 17. Het aantal filmverhuurkan toren bedraagt 38, het aantal filmfabrieken 12 en het aantal flimproduktiez.aken 28. Het filmbezoek beliep bijna 70 miljoen tegen 66 miljoen in 1955. In tegenstelling tot het voorafgaande jaar gaven nu ook Amsterdam en Den Haag een toename te zien. doch procentueel genorhen behaalde Rotterdam van de drie grote steden toch nog de grootste vooruitgang. In Haarlem bezochten in 1956 1.855.000 personen de bioscooptheaters tegen 1.820.000 in het jaar 1955. Wim Kan en Corry Vonk zijn donder dagavond na een verblijf van twee maanden in Zuid-Afrika teruggekeerd op Schiphol. Een KLM-vliegtuig bracht hen uit Athene waar zij de lange reis terug enkele dagen hebben onderbroken. ADVERTENTIE op bij de afkondiging van besluiten gelijktij dig een toelichting moet worden gezonden aan het parlement, werd aangenomen met alleen de stemmen van de C.H.U. tegen. In antwoord op vragen van mevrouw Heroma-Meilink (P.v.d.A.) heeft minister Cals gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat vakantiespreiding alleen mogelijk is op basis van vrijwilligheid. Aan een beroep van het Werkcomité Vakantie spreiding op 670 gemeentebesturen de schoolvakanties in het noordelijk deel van het land te doen beginnen op 8 juli en in de rest van het land op 22 juli, hebben slechts 107 gemeentebesturen gevolg willen geven. Van de aangeschreven schoolbestu ren hebben zich slechts 560 (nog geen tien percent) bereid verklaard het voorgestelde schema te willen volgen. Minister Cals heeft gedacht aan het in stellen van een adviescommissie voor een wettelijke regeling van de vakantiesprei ding, maar hij is van dat plan teruggeko men omdat de commissie veel te groot zou moeten worden. Op het departement van onderwijs werkt men thans aan een con creet voorstel, dat de minister aan diverse instanties om advies wil sturen. Hij hoopt op die manier spoediger tot een wettelijke regeling te komen. Mej. mr. T. Lemaire (P.v.d.A.) uit Am sterdam is,gisteren geïnstalleerd als Kamer lid als opvolgster van wijlen mr. C. ten Ha gen. Zij is de veertiende vrouw in de Twee de Kamer. Nadat zij de vereiste beloften had afgelegd ging zij ter kennismaking alle leden de hand drukken. Alleen de commu nisten liep zij met opgeheven hoofd voor bij. „Laat mijn man maar vertellen, ik weet het toch niet zo precies meer en dan komt het nog fout in de krant", zo begon Corrie Vonk, toen zij en haar echtgenoot Wim Kan zich achter de grote conferentietafel in de Europahal van Schiphol schaarden om de talrijke journalisten van dagbladen, radio en televisie te woord te staan. Wim Kan, bruin gebrand door de Afrikaanse zon, nam het woord over. In een praatje van ruim een half uur heeft hij verteld over de indrukken van de vier leden van het gezel schap: zijn vrouw, Cilly Wang, Wim de Vries en hemzelf, opgedaan tijdens de tour nee van ruim 2 maanden. Zestig uur hebben zij gevlogen over twintigduizend kilome ter en daarbij kwamen nog vijftienduizend kilometer met auto of trein. Die cijfers illustreren de uitgestrektheid van de tour nee, waarin zeventien voorstellingen zijn gegeven. Het is de trip geweest, waarin hij, Wim Kan, alles is kwijt geraakt, van zijn spoorkaartje tot aan zijn bril toe. „En toch is er geen wanklank geweest, alles is even plezierig verlopen. De mensen waren over al aardig, de ontvangsten gezellig en har telijk. De Nederlanders, die op de voorstel lingen kwamen, hadden soms een reis van drie- tot vierhonderd kilometer achter de rug. Met zo'n enthousiast publiek is het leuk werken. Men vond het al mooi, voor dat het doek opging. „In vele voorstellingen gaven Cilly Wang en Corrie Vonk voor de pauze een bont afwisselend programma. Daarna trad Wim Kan een uur op. „Mis schien gaan wij het in Nederland ook zo doen". In Kaapstad hebben Cilly Wang en Wim de Vries de boot genomen. Wim Kan en Corrie Vonk trokken verder, vaak de wil dernis in. Bij elke voorstelling gebeurde WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft generaal Nathan Twining van de luchtmacht per 15 augustus be noemd tot voorzitter van de commissie van stafchefs als opvolger van admiraal Arthur Radford. De president heeft voorts het ont slag aanvaard van Reuben Robertson, onderminister van Defensie, en Donald Quarles, minister van Luchtmacht, tot diens opvolger benoemd. James Douglas, thans onderminister van luchtmacht, wordt j minister van Luchtmacht. er wel iets geks. Nu eens ging het licht een kwartier uit, dan weer was het voor doek al kapot, voordat het open was. „Wij hebben in Afrika de wilde dierenkoorts gekregen", Wim Kan is nog steeds aan het woord. „Na de thee zeggen zij daar: wil je nu nog een paar leeuwen zien? En dan stap je in een jeep en dan- kom je zo maar zeven leeuwen tegen, natuurlijk vergaaigd en gelukkig wat lui. In Ethiopië hebben wij giraffes, olifanten, luipaarden en kroko dillen gezien". „Van heel dichtbij", zegt Corrie. „Je frist van zo'n reis helemaal op", zegt Kan weer. „Of wij onze ervaringen produk- tief zullen maken? „Och, dat kan je zo niet zeggen. Als een koe groen gras eet weet je ook niet van te voren of ze goede melk zal leveren. Ook wij moeten maar eens zien wat er uit komt. Onze humor werd door de Ne derlanders gewaardeerd, de Zuidafrikaanse bezoekers stonden er wat vreemd tegen over. Zij zijn niet gewend, dat er grapjes worden gemaakt over ministers en zo". Wim Kan zei verder de volgende wereld wijze woorden: „Wij zijn nu in zoveel lan den geweest en maakten kennis met de in heemse bevolking en hebben gemerkt een begeerte naar kennis. Maar ook konden wij vaststellen, dat het begin van alle misver standen is, dat men elkaar niet verstaat. Kunnen de Verenigde Naties er nu niet voor zorgen, dat op alle lagere scholen in de hele wereld éénzelfde taal wordt ge leerd en gesproken? Daardoor zou een bron van veel misverstand uit de weg worden geruimd. Financieel is de tournee niet zo'n succes geworden. Wij zijn er uit geweest, wij hebben veel gezien. In Augustus beginnen wij weer met ons programma in Nederland en dat moet. een jaar draaien. Misschien gaan wij daarna weer op reis, naar Canada of Australië. LONDEN (AFP) De „Journal de la Grotte" te Lourdes meldt dat het persoon lijk dossier van de politiecommissaris Ja- comet, waarin verslagen voorkomen van de verhoren van Bernadette Soubirous over de verschijningen van Maria die zij in 1858 zei te hebben gehad, is teruggevonden en aan de kerkelijke autoriteiten te Lour des is overhandigd. Men hoopt nu ver scheidene bijzonderheden in de geschiede nis van Bernadette te kunnen ophelderen. Ook bevat het dossier verscheidene brie ven van persoonlijkheden uit die tijd aan de commissaris, onder meer van de bis schop van Tarbes. Het dossier was tot 1939 in het bezit van de familie van Jacomet gebleven en werd toen aan een geestelijke ten geschenke ge geven, in wiens huis het, na een van kerke lijke zijde ingesteld onderzoek, is terug gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7