HUISHOUDTEXTIEL IN LONDEN MODE VOOR MANNEN /iodieuze Italiaanse schoentjes Run op de Parijse modehuizen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Na het congres NIEUWE UITGAVEN VRIJDAG 29 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Recept voor vis Koffiepudding voor vier personen Staatsiebezoek van koningin Elizabeth IN DE MOESTUIN Tien tegen één! Eerste operatrein naar Oberhausen rijdt 28 april 13 <v oor de<^0 rouw NOG NIET ZO LANG GELEDEN schreven we op de vrou wenpagina over huishoudtexliel, die in zekere zin revolu tionair is te noemen: u weet wel, afdroogdoeken met grap pige motieven bedrukt, dekens en lakens op een geheel nieuwe wijze gedessineerd, badhanddoeken met gouden randjes. In Earl's Court te Londen werd begin maart een enorme beurs gewijd aan de moderne huishoudtextiel en daar heb ben we enkele nieuwtjes gezien, die we graag even beknopt doorgeven. Het nieuwe schuilt voornamelijk in de toepassing van synthetische garens. Wat te zeggen van dunne perzik- gele, hemels-blauwe of zachtrose lakens, geweven van spun- nylon (versponnen nylonvezels) of van op heel fijne brei machines vervaardigde terylene en nylon lakens, die bij voorbeeld zwart van kleur zijn, er enigszins transparant uitzien en met lieve witte strookjes zijn gegarneerd? Wc zagen ze ook in lila met witte plissé-randjes; het stond op een bed bepaald heel luxueus en romantisch. Bovendien zijn ze in een wip gewassen en droog, terwijl ze nooit hoeven te worden gestreken. Als dek kan men dan een „dons"-deken kiezen met tery lene gevuld en met een gebloemde nylon- of terylene- overtrek; een verrukkelijk lichtgewicht dek, dat minstens zo warm is als twee wollen dekens en bovendien hygiënisch: geen stof, geen motten en gemakkelijk zelf te wassen. Dit type wordt nu trouwens ook in Nederland gemaakt met terlenka-vulling." Plastic gordijnen in stevige kwaliteiten, die precies op stof lijken en aan twee kanten bedrukt zijn, werden ook als nieuwtje gebracht. Nog iets over glasgordijnen van terylene? Ze zijn er met het uiterlijk van marquisette, met gefronste baantjes, met pastelkleurige takken of motieven bedrukt ofwel doorweven met goudkleurige lurexdraden. Nooit strijken is een geweldig voordeel, evenals het feit, dat ze zo gewassen en droog zijn, zonder dat ze krimpen. En dit zijn dan nog maar enkele staaltjes van wat ons allemaal te wachten staat om ons het leven te veraangenamen en te vergemakkelijken. T. R. Slaapkamergordijnen in een stevige plastickwaliteit, aan twee kanten bedrukt met verschillende dessins. Het toppunt van waterafstotend vermogen. Schotel van vis, aardappelen en kool: K k 1 kg. savoye kool, l'/a kg. aard appelen, 750 gr. vis b.v. schelvis, wij ting of kabeljauw, zout, peper of nootmuskaat, boter of margarine, 30 gr. (3 eetlepels) bloem. De vis schoonmaken, wassen, gaarkoken in weinig water en zout in ongeveer 10 minuten en vervolgens de graten er uit verwijderen. De aardappelen schillen, wassen en in stukjes snijden, de kool wassen en fijn snijden. De aardappelen en de kool in weinig water met zout gaarkoken. Intussen 5 dl. visnat aan de kook brengen en binden met de aan gemengde bloem. De saus afmaken met boter of margarine, peper of nootmuskaat en zout. Vervolgens de aardappelen en de kool voorzichtig vermengen met de saus en de vis. Dit gerecht in een schaal over doen. Heeft men een oven dan kan men het gerecht in een vuurvaste schotel over doen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. WE HEBBEN TOT ONZE HILARI TEIT gezien hoe een meneer in een keu rig nieuw pak een douche kreeg met een volle emmer water en tot onze verbazing constateerden wij, dat het water geen vat op zijn pak had. Dit dank zij een bepaalde nabewerking, die zijn costuum van synthetisch materiaal had ondergaan, een bewerking, die zijn pak waterafstotend en vlekwerend had gemaakt. Dit merkwaardige vooral vond plaats in Londen in het grote tentoonstellings gebouw Earl's Court, dat de eerste helft van maart in het teken stond van de herenmode. Fabrikanten lieten er in hun stands de laatste nieuwtjes zien en keurig uitgedoste heren paradeerden enkele malen per dag over een podium met een levensgrote bar, waarachter zij zich na ieder rondje schielijk te goed deden, overigens met behoud van hun waardigheid. De Engelsman heeft de naam conser vatief te zijn en we willen dat aller minst tegenspreken. Op het gebied van de kleding kijkt hij echter veel meer over de grenzen dan voorheen en zo kan het gebeuren, dat het nieuwe mo de-silhouet niet veel meer afwijkt van dat in Amerika en Italië. Maar, zegt de Brit, wij zijn begonnen met. de Edwardian style, de karakteristieke stijl, die teruggrijpt naar het tijdperk rond de eeuwwisseling. Nu geldt ook voor Albion, dat een één-rij costuum met drie knopen het laatste modenieuws is. Alleen de bo venste twee knopen mogen gesloten worden. De revers en kraag zijn smal, de schouders weinig opgevuld en het jasje valt, net als in Amerika, langer dan in Italië, waar de mannen nu een maal kleiner van stuk zijn. Midden in de rug zit vaak een splitje. De panta lon valt vrij nauw (45 cm) met een omslag van vijf tot zes centimeter. Meer sportief doet het een-rij, twee- knoops costuum aan, dat geenszins uit de mode is en waarbij vaak een fanta- sievest in een afstekende kleur of van dezelfde stof als het costuum wordt gedragen. Het twee-rij costuum is be slist uit de mode. Men toonde het slechts een enkele maal en wel met vier knopen. De regen- en overjassen zijn nu eveneens kort en als voering worden stoffen in sprekende kleuren of rui ten gekozen. Heel wat syntetische materialen zijn tot costuums verwerkt: onder andere terylene en acrilan. Vooral pantalons in een goede menging van 55 percent terylene en 45 percent wol maken ge weldig opgang. Nylon overhemden krij gen nu een taslan nabewerking, die de stof poreus en zacht maakt. No iron hemden (niet strijken) zijn zo verbe terd, dat men ze never (nooit) iron noemt. Deze zomer zal het mode zijn geruite sporthemden te dragen. Men liet een heel vreemd model zien in een Schotse ruit: het lijkt op een toga, heeft vleugeltjes bij de schouders en een ronde hals. Geen Nederlandse man, die daarin zou willen! Bepaald deftig staat een blauw nylon hemd met een ruit in gouddraad. Pyama's in een wilde geel-zwarte blok of een witte broek met een nuffig rood jasje doen wel wat revolutionnair aan. Én dan zijn er kamerjassen van brocaatstof en een smokingjasje, geheel doorweven met zilveren lurexdraden. Trouwens, effecten van gouden en zil veren draden, die als kleine lichtpuntjes aan de oppervlakte komen, vindt men ook veel bij de gedessineerde terylene dassen. Tineke Raat 3/4 1 melk, 25 g 16 blaadjes) witte gelatine, 2 dl l'/2 kopje) koffie-ex tract van 20 g koffie, 90 g (6 eetlepels) suiker. De puddingvorm met water wegzet ten. Hierin de blaadjes gelatine 15 mi nuten weken. De melk aan de kook brengen. De suiker in de melk oplossen. De gelatine uitknijpen en in weinig heet water oplossen. De gelatine mag niet koken. De melk enigszins laten afkoelen en er als ze niet meer dampt, onder roeren de gelatine en het koffie-extract bijvoegen. De massa verder af laten koelen. De pudding, als ze drillig begint te worden, óverschenken in de pudding vorm. De Parijse modekoningen schatten, dat het komende officiële bezoek van ko ningin Elizabeth van Engeland aan de Franse hoofdstad hen een half miljoen dollar in het laatje heeft gebracht. Diplomatenvrouwen en dames uit de society begonnen twee weken geleden met het bestellen van galajaponnen om op de recepties, lunches en diners, wel ke ter ere van de Britse souvereine wor den aangericht, in stijl te kunnen ver schijnen. De vloed van bestellingen heeft de erkende modehuizen in heksenketels veranderd. Pierre Balmain is aan minstens twin tig nieuwe scheppingen bezig. Hij heeft ijlings zijn kantoren herschapen in pas kamers. Ook de mannelijke gasten laten zich niet onbetuigd. Castillo-Lanvin werkt aan minstens drie operacapes van zwar te wol. Afgezet met gladde felrode of witte satijn, verhullen deze dramatische scheppingen. Slank afkledende rok- costuums, tot op halve hoogte in blauwe tint. De meeste bestellingen gaan naar de tien voornaamste modehuizen, die de meevaller uit de aard der zaak met beide handen aangrijpen. Sinds het einde van de eerste wereldoorlog heb ben zij een harde dobber gehad in het vinden van genoeg klanten. Een ontwerp van modekunstenaars uit eigen streek. Pastelkleurige tweedjas met cape inplaats van mouwen. Ont werp Irma Spruit, Velsen. De slappe vilthoed is een creatie van Toon Smit, Heemstede. Op een oiilangs gehouden schoenen- producten thans ook in ons land ver show werden onder meer modellen ge toond van de Italiaanse schoenenkoning Ferraganio. In de rubriek voor de Vrouw van 15 juni van vorig jaar wijdden wij een artikel aan de fantastische carrière van deze ontwerper, wiens handwerk- krijgbaar zijn. De Italiaanse schoentjes zijn spits van leest en de hakken variëren tussen drie en tien centimeter. Een garnering van een smal bandje over de wreef of van doorgeregen biesjes van gekleurd leer, is heel modieus. Het vroege voorjaar heeft ook de ama teurtuinier in beweging gebracht. De meeste tuintjes lenen zich nu uitstekend om bewerkt te worden en dus spit en mest men zoals dat behoort. De fijnste groenten kweekt men op oude stal mest. Het gebruik van verse mest moet ontraden worden. Als de grond voldoende humus bevat, bereikt men uitstekende resultaten met de bekende rose tuin- en gazonkorrelmest. Bij het spitten wordt de stalmest meestal tegelijk onder gewerkt. Dat doet u bij de korrelmest niet. Eerst spitten en dan korrels strooien en daarna poten en zaaien. Per tien vierkante meter heeft men al voldoende aan een hoeveel heid van ongeveer drie ons. U moet me echter beloven in de voorzomer en in de loop van de zomer regelmatig een lichte overbemesting te geven. Dan zult u geen klachten hebben. Bestel nu zo spoedig mogelijk uw bloem- en groentenzaden. Vooral met de laatste moet u haast ma ken. Spinazie kan natuurlijk al gezaaid worden en ook tuinbonen en erwten en peulen kan men al aan de grond toever trouwen. Stop dat zaad dan niet te diep in de grond weg. Als algemene regel geldt: niet dieper zaaien dan het zelf dik is. Voor de meeste soorten is het dus al voldoende als ze juist onder de opper vlakte zitten. De oogst, die ons te u-achten staat. (Foto Turkenburgh) AMSTERDAM, maart. Verleden zaterdag hebben we met bijna alle dag bladjournalisten van Nederland gecon- gresseerd in Utrecht. Het onderwerp van die vergadering doet hier niet terzake, daar hebt u al eerder over kunnen lezen en u interesseert zich waarschijnlijk tóch niet voor mijn salaris. Aardiger was ech ter, dat ik hier voor het eerst meer dan zeshonderd collega's onder één dak bijeen zag. Dat was dus gi-oter dan de allergroot ste persconferentie. Over Amerika kan ik niet oordelen, maar in Frankrijk heb ik persconferenties bijgewoond waar bijna honderdvijftig journalisten elkaar voor de voeten liepen en van grotere heb ik nog nooit gehoord. Wij kennen elkaar natuurlijk meestal wel. Het merendeel van ons is óf verslag gever, óf verslaggever geweest. En dan kom je elkaar gedurig tegen. Het mag wel eens een lijd duren tussen twee ontmoe tingen bij bepaalde nieuwshoudende ge beurtenissen, maar altijd kom je dezelfde collega's wel weer eens tegen. Daarom was zo'n congres als van zater dag een soort confrontatie met het ver leden. Ik heb er voor het eerst de verslag gever weer gezien, die we op 1 februari 1953 de dag van de ramp, weet u nog wel? in rok gekleed tot zijn heupen door het water bij Rilland Bath zagen lo pen. Hij was tijdens een diplomatiek feest door het bericht van de overstromingen verrast. Hij vertelde me nu, dat hij twee dagen achter elkaar in dat rokkostuum heeft moeten lopen omdat hij geen tijd had iets anders te vinden. Daarna was de rok niet zo mooi weer. Terwijl wij nu stonden te praten, voegde zich een ander bij ons, die er óók bij was geweest toen we in de winter '46-'47 als ik me dat jaar goed herinner met zestig grote vracht wagens een tocht met voedsel maakten naar het „hongerende" Urk. Het was een barre tocht, over geheel bestratingsloze dijktoppen van de Noordoostpolder, die toen pas kort klaar was. Na aankomst in Urk werden wij door de gemeente ont haald op grote borden, zeer voedzame erwtensoep, zodat we ons wel gingen af vragen waarom we eigenlijk waren ge komen. De man, met wie ik eens samen een voetbalwedstrijd in Groningen heb ver slagen, was er ook. We werkten toen nog in het oosten van Nederland en onze krant liet ons, in een telefoon op de tribune uit gesproken ooggetuigeverslag, door grote luidsprekers buiten het gebouw van de krant naar alle lokale voetbalfanaten uit gaan. Om ons heen zaten kleine Groningse jongetjes, blij met de kans onwelvoege- lijke woorden in de telefoon te schreeuwen. Op de krant zeiden ze de vol gende dag, dat van die jongetjes niet zo véél te horen was geweest. Helemaal achter in de zaal zat de col lega, die me eens eigenlijk het leven heeft gered. We vlogen toen in een bijzonder groot vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht van Kaiserslautern naar Milaan en om de een of andere, duistere reden was de deur uit de zijkant van de cabine ge haald en in Duitsland achtergelaten. Onze jassen lagen op een grote stapel, dicht bij dat open gat. Mijne boven. Op een ge geven moment, zag ik dat een windvlaag mijn jas luchtig optilde en kennelijk mee naar buiten wilde nemen. Met een zeer aparte zweefsprong, probeerde ik mijn eigendom nog te redden, maar het \vas te laat. Als deze collega me toen niet bij de benen had gegrepen, was ik waarschijnlijk mét de regenjas en een wat slordig omge gespte parachute in de Alpen tex-echt ge komen. Nu vertelde hij wat triest, dat hij tegenwoordig niets anders meer deed dan vergaderen en dat hij nog een stukje moest schrijven over deze, zijn eigen ver gadering ook. De man, die mij toen we allebei een afschrikwekkende kater onderhielden moed insprak voor mijn eerste, aarzelen de radiopraatje voor Radio-Djakarta was er nu ook. We hebben lang gesproken over onze vroegere tropenkwalen en omdat dit daar zo'n goede gewoonte was, hebben we ons in Utrecht ook maar teruggetrokken in de onmiddellijke omgeving van het buf fet. Vroegere collega's-rechtbankverslag gevers waren er en collega's-vex-slaggevers van koninklijke bezoeken aan andere hoofdsteden in Eux-opa. Met één van hen haalde ik elf jaar geleden elke ochtend om tien uur het politienieuws bij een bijzon der barse inspecteur van politie in Zwolle; hij is nu hoofdredacteur, heel ergens an ders en wil niet graag meer praten over de tijd, dat hij nog zo gewoon was. Eigenlijk heb ik maar één man gemist. Dat is de enige journalist, die eens gepro beerd heeft mij te interviewen en wel toen ik uit Indonesië terug kwam. Hij was een beetje teleurgesteld met de mededeling, dat ik zelf van plan was lange stukken te gaan schrijven. Hij werkte in die dagen voor een ongemeen rechts-geöriënteerde krant en na de mislukking bij mij storm de hij regeli-echt op een soldaat af, die met grote spoed uit Indonesië was wegge zonden, toen men lucht kreeg van zijn wel erg positief-communistische neigingen. Hij was geen gelukkig man; later heb ik hem nog eens, in gezelschap van veie collega's en autoriteiten in de Oude Gracht in Utrecht zien spartelen, toen het"' vlotje waarop zij wilden oversteken midden in de gracht was gekapseisd. Hoewel hij toen net terug was van een tocht in een heel klein bootje, achter een Kanaalzwemmer aan, kwam hij proestend boven het grauwe oppervlak van de Utrechte gracht en riep: „Help, help ik kan niet zwemmen". Met deze en andere herinneringen en ontmoetingen was ons congres in Utrecht in feite veel te snel voorbij. Er moest ook nog over zakelijke aangelegenheden wor den gesproken. En achter mij riep een collega, die net uit de opbrengst van zijn bijverdiensten een gloednieuwe automobiel van ferme afmetingen heeft gekocht, op klagelijke toon: „Ik heb zo'n honger". Misschien congresseren we nóg wel eens. A. S. H. ADVERTENTIE Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen Is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA eijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk by DURYEA. Dan pas weet h\j, dat U de echteoriginele MAÏZENA verlangt. Traditie na 20 jaar hersteld Na een onderbreking van twintig jaren gaat Arnhem een traditie herstellen: er is een speciale trein ingelegd op 28 april naar Oberhausen, waar dan in de stads schouwburg „Carmen" van Bizet wordt opgevoerd. De rol van „Carmen" wordt vertolkt door Anneliese Calenberg. Voor de voortzetting van deze traditie waren woensdag een aantal autoriteiten uit Oberhausen, onder wie de burgemeester, naar Arnhem gekomen en uit de cijfers, die zij noemden, bleek hoezeer Ober hausen voor een groot gebied als theater- stad in trek is gekomen en reputatie ge niet. Met de operatrein van 28 april gaan ook een aantal autoriteiten, onder wie meester Matser, naar rvw'->nttc-n. „Wal tegen water" door Jan Zwiers, uit gegeven door Andries Blitz in Laren is een schippersroman, zoals ook talrijke boeren romans bestaan. Het verhaal speelt in het begin van deze eeuw en behandelt de ge schiedenis van de schippersfamilie Zeil maker op hun schip „Ebenhaezer" met al hun lief en leed, waarbij vooral het laatste hreed wordt uitgemeten. De niet in de smaak van de strenge ouders vallende ver keringen en huwelijken van de kinderen vormen de ruggegraat van dit boek, dat vooral de figuur van de jongste zoon Evert behandelt. Deze is de aan de juistheid van de grote strengheid twijfelende jongen, die alle moei lijkheden van nabij meemaakt en er zelf „en passant" ook voor enige zorgt. De climax wordt gevormd door het vergaan van het schip en de dood van de oudste dochter. Gelukkig komt hierna alles nog terecht, dank zij het grote vertrouwen en de ener gieke levenshouding van deze ongebroken mensen. Een stoer boek over stoere men sen, wij hadden het alleen graag een beetje overtuigender, juist wat de karakter-analyse betreft, willen zien. „Soldaten zonder generaal" door Hans Dormann Deze oorlogsroman, die in een goede vertaling van Dick Ouwendijk is gepubliceerd door de Uitgeverij Foreholte te Voorhout, speelt zich af in een voor de Duitse troepen verloren stelling aan het oostelijk front tijdens de Russische cam pagne van de laatste oorlog. Wat het onderwerp betreft herinnert het boek aan de romans van Theodor Plievier, die ook deze dramatische veldtocht als achtergrond gebruikte om het leven van manschappen van verloren Duitse eenheden te schetsen. Van Plieviers werken kan men zeggen, dat zij geschreven monumenten van de ont reddering en uitzichtloosheid van Hitiers soldaten in de barre steppen van het on eindige Rusland waren. Dormanns boek is geen monument en kan dat ook niet zijn, omdat het daarvoor een te kleine periode en gebied omvat. Het beschrijft namelijk de lotgevallen van acht ordonnansen, die met andere legereenheden ingesloten het front individueel proberen te door breken Bij het op de voet volgen van hun inspanningen weet Dormann bijna onmerk baar enige achtergronden van zijn hoofd figuren te schetsen, waardoor zij duide lijker naar voren treden en geen schim mige figuren blijven. Een andere verdien ste van het boek is de voor de vroegere nazi-meesters onbarmhartige beschrijving van de gevoelens en gedachten van de eenvoudige soldaat van het onoverwinne lijke leger. Het boek werkt naar een cli max toe, als de overgebleven ordonnansen de hier welhaast symbolische Berezina moeten overtrekken om bij hun landge noten terug lx komen en daar niet in slagen. De een na de ander valt af, totdat de laatste in het. zicht van de bevrijdende oever door de Russen gevangen genomen wordt.. Een zeker opmerkelijk boek over een overigens „uitgebeend" onderwerp. „Brommen zonder brokken" door A. M. Koppejan (uitgegeven door n.v. A. Roelofs van Goor te Meppel) en „Veilig brommen" door C. M. Langeveld en W. B. Draisma (uitgegeven door het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht) zijn twee boekjes, die als handleiding kunnen dienen voor de weggebruiker, voor zover hij of zij een bromfiets berijdt. Het is niet toevallig, dat deze beide boekjes, die ongeveer tegelij kertijd verschenen, zich tot de bromfiet sers richten, omdat deze categorie deelr.e- mers-aan-het-verkeer nog al eens (terecht of niet) aan de algemene critiek bloot staat. Wat de snelheid betreft staan brom fietsers bijna gelijk met het snelverkeer, maar zij behoeven geen rij-examen af te leggen. Hierdoor vertonen zij overeenkomst met fietsers, die ook geen rijbewijs nodig hebben, maar door hun kleinere snelheid minder gevaar voor „brokken" opleveren. Beide boekjes nu beogen de theoretische kennis op verkeersgebied voor de brom fietser (ster) uit te breiden. De heer Kop pejan, hoofdinspecteur van politie te Am sterdam, doet dit op een overzichtelijke en systematische manier, waarbij aan het slot een aantal praktische verkeersvragen is opgenomen, waarop voor het gemak van de lezer onmiddellijk het antwoord is ge geven. De heren Langeveld en Draisma behandelen hun stof, die ongeveer hetzelf de terrein bestrijkt, op een meer populaire manier, die misschien iets gemakkelijker aanspreekt. Beide werkjes zijn voor de bromfiets-weggebruiker, die niets of bijna niets van verkeersregels weet, onmisbaar. En voor degenen, die wel de nodige kennis op verkeersgebied hebben, zijn het zeer handige naslagwerkjes. ADVERTENTIE NIEUWS VAN SIEMENS (2) Met de SIEMENS RAPID stofzuiger bij de hand is het onderhoud van Uw woning een kleinigheid. Prijs f 139,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9