Washington acht Nasser's Suezplan onbevredigend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Sovjet-Unie ook Groot Luit. kol. Barlians gezag in Zuid-Sumatra wankelde even waarschuwt ■Brittannië m Israëlische doorvaart afhankelijk van oplossing voor vluchtelingen gesteld Warmste maart sedert 250 jaar Nasser's dankbaarheid Droog weer Voor de derde keer vuurzee in fabriek te Enschede Fleurig vertrek Vijf doden in het verkeer Bankrover ontsnapt uit Huis van Bewaring in Breda Het woord is aan Twee veroordeelden uit Scheveningen ontsnapt Lawine bedolf veertig Japanse wegwerkers V er keer songelukken DIT JAAR: 261 DODEN j 71e JAARGANG No 224 MAANDAG 1 APRIL 1957 302e JAARGANG No 72 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, CAIRO (Reuter) Pre sident Nassers voorstellen inzake de exploitatie van het Suezkanaal worden onbevredigend en onredelijk genoemd in het antwoord van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken op een Egyptisch memorandum, zo verluidt in Washington. Het Amerikaanse antwoord zou ruimte overlaten voor onderhandelin gen met Egypte, tenzy Nasser de weg hier toe afsnijdt en zijn plan laat uitvoeren. Het Amerikaanse departement geef', uiting aan zijn misnoegen over het feit dat de ontwerpvoorstellen van Egypte in strijd zijn met de westelijke voorstellen voor een oplossing op korte termijn van het geschil om het Suezkanaal. Washington zal de zes grondbeginselen voor de exploitatie van het kanaal, die de veiligheidsraad in ok tober heeft aanvaard, blijven steunen. Het belangrijkste grondbeginsel is, dat de exploitatie van het kanaal „geïsoleerd moet worden van de politiek van welk land dan ook", aldus het Amerikaanse ant woord. Egypte ging aanvankelijk met deze grondslagen akkoord maar noemde ze later, met het oog op de Brits-Franse in terventie in het gebied van het Suezkanaal, ongeldig. In het memorandum van Nasser worden ze volledig genegeerd. In de Ame rikaanse verklaring wordt er voorts op ge wezen, dat Nassers voorstel om de kanaal- gelden door de Egyptische kanaalautoriteit te laten innen in strijd is met het voor stel van vier westelijke mogendheden. Volgens dit voorstel moet de helft van de kanaalgelden in bewaring blijven bij de Wereldbank en de rest aan Egypte wor den uitbetaald om de kosten van de exploi tatie van het kanaal te bestrijden, totdat er een blijvende oplossing voor het vraag stuk is gevonden. Het Amerikaanse antwoord wordt in Washington beschouwd als „constructieve critiek". Er wordt ook in gezegd, dat het in Nassers belang is een voor de kanaalge bruikers aanvaardbare oplossing tot stand te brengen. Onvoldoende Kolonel Hatem, directeur van de Egypti sche voorlichtingsdienst, heeft verklaard, dat FgyDte besloten heeft onmiddellijk „een grootscheeps program tot verbetering en herstel van het Suezkanaal" uit te voe ren. Egypte zou een groot deel van de ka naalgelden besteden voor verbetering van het kanaal ten behoeve van de scheepvaart en de internationale handel. Volgens kolo nel Hatem heeft de oude Suezkanaalmaat- schappij het kanaal niet voldoende aan de behoeften van de scheepvaart aangepast omdat haar concessie toch spoedig zou ver lopen. „De vroegere maatschappij heeft slechts drie tot vier pei-cent van haar jaar lijkse inkomsten aan de verbetering van het kanaal besteed", aldus Hatem. Dreiging Nasser heeft tegenover 'een groep Ame rikaanse hoofdredacteuren verklaard, dat Egypte er zich tegen zal verzetten, dat Is- realische schepen door het Suezkanaal varen, zolang het vraagstuk van de Arabi sche vluchtelingen niet is geregeld. De Is raëlische -chepen zouden door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendommen, rechten en land terugkrij gen". Nasser acht dit probleem „dringen der dan dat van de Hongaarse vluchte lingen". Naar zijn mening is de kwestie van de vaart van Israëlische schepen door VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledigs weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S het kanaal verbonden aan het vluchtelin genvraagstuk. „Wij willen deze kwesties als een geheel oplossen", aldus Nasser, die voorts verklaarde, dat Egypte een krach tig leger moet opbouwen om het hoofd te bieden aan de „Israëlische dreiging". Zakenman Leden van de Amerikaanse groep heb ben verklaard, dat Nasser het afgelopen jaar in zijn voordeel is veranderd. „Hij sprak niet als een dictator, maar bijna als een zakenman en er bestaat geen twijfel over zijn oprechtheid", zo was de mening van een van hen. Ook anderen hebbe*. de indruk, dat Nasser langs vriendschappe lijke weg gemakkelijk te benaderen is. (UP) Het „Volksfront" van Gaza heeft in een verklaring de vernietiging van Is rael en de bevrijding van Palestina de nationale plicht van iedere Palestijnse Arabier genoemd. Naar verluidt is het Volksfront een coalitie van de socialis tische partij en een groep onafhankelijken in Gaza. De declaratie werd in pamflet- vorm met het portret van Nasser erop verspreid. Zestig brandweermannen hebben gister avond een verbeten strijd gevoerd tegen de felle vuurzee, welke van de fabriek van de n.v. Enschedese Chemotechnische Handelsonderneming Echfa, welke is ge vestigd nabij de haven te Enschede, onge veer de helft in de as legde. Het belang rijkste gedeelte van de fabriek, de pro- duktie-afdelingen van wasmiddelen, het laboratorium, de pakafdeling en een ge deelte van de kantoren, werden door het vuur verwoest. De schade bedraagt ver scheidene tonen. Het bedrijf, waar ongeveer honderd man werken, is tegen brand- en bedrijfs schade verzekerd. Reeds twee keer eerder heeft er brand gewoed in dit bedrijf. Beide keren was het een pyromaan, die later kon worden gegrepen. De oorzaak van de brand van gisteren is tot op dit ogenblik niet bekend. Het vuur is gisteravond bijna op dezelfde plaats ontstaan als een dei- vorige keren het geval was. De brandweer van Enschede werd geas sisteerd door die van Hengelo. In Woerden gingen miljoenen kilo's lompen in vlammen op Zaterdagavond om half elf ontdekte een voorbijganger brand in de fabriekshal van de firma Brak in .Woerden, een interna tionale handel in afvalstoffen. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen reeds uit de ramen en toen de brandweer arriveerde stond het gebouw in lichter laaie. Het vuur werd met 11 stralen be streden, waarbij de spuitgasten wegens de enorme roodkontwikkeling gasmaskers moesten dragen. Zij verkeerden dikwijls in een zeer gevaarlijke situatie, doordat telkens zware balen lomoen naar be neden vielen. Als een ogenblik geen wa ter werd gegeven laaiden de vlammen op nieuw op. Tegen de morgen was het vuur groten deels bedwongen en kon men beginnen met een heftruck de miljoenen kilo's halfver brande lompen uit elkaar te halen. De Haarlemse Bloemenmeisjes zijn vanmorgen met de boottrein aan Liver- poolstreetstation in Londen, dat zij de komende dagen met haar aanwezigheid en bloemen zullen opfleuren, aangeko men. Vanmiddag reikten zij op het uur van de lunch bloemen uit aan voorbij gangers op Piccadillycircus. Verder staat een bezoek aan de beroemde bloemententoonstelling in Chelsea op hét programma. Vanavond gaat de ene helft van de groep naar de Festival Hall, de andere naar de bekende nacht club „Café de Paris". Zondagmorgen vertrokken zij, uitgeleide gedaan door een grote schare vrienden en magen, van het station te Haarlem. Zoals de foto toont waren zij ook bij die gele genheid niet karig met haar bloemengroet. De jaarlijkse boat-race op de Theems tussen de roeïploegen van Oxford en Cambridge is door de studenten van Cambridge met twee lengten gewon nen. Op de foto zijn de roeiers de Barnes Bridge gepasseerd en naderen zij de finish. Links Cambridge, rechts Oxford. Het K.N.M.I. deelt mede, dat de thans geëindigde maand maart de warmste se dert het begin der waarnemingen in 1706 is geweest. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt 8,4 graden Celsius. Dit is 0,4 graden hoger dan die van maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden genoemd. De afgelopen maand had dan ook een gemiddelde temperatuur, die ongeveer normaal is voor april. LONDEN (Reuter/AFP) Het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring over de Bermuda-conferen tie van president Eisenhower en premier MacMillan onder meer verklaard, dat de Britse en de Amerikaanse regering voor nemens zijn „de agressieve koers" van haar buitenlandse politiek te vervolgen. Volgens het Sovjet-persbureau Tass wordt in de verklaring voorts gezegd, dat de besluiten van Bermuda de internationale spanning en de „dreiging van een nieuwe oorlog" vergroten. „De regeringen van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië hebben de weg van directe voorbereiding van een oorlog met kernwapens gekozen." De Sov- jet-regering wijst met nadruk op de „ge- DJAKARTA (Reuter). De militaire commandant van Zuid-Sumatra heeft zondagavond bekendgemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren „om te gen de militaire hiëarchie in te gaan" had verijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Pa lembang de hoofdstad van de provincie Zuid-Sumatra, waren gevlucht. Zijn be kendmaking werd uitgezonden voor radio- Palembang, nadat de situatie „critiek" ge noemd was. De vluchten van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda naar de Zuid- sumatraanse hoofdstad werden zondag ge staakt, nadat in Djakarta berichten waren ontvangen, dat militairen van de Srid- jawa-divisie van het leger „in gevechts formatie" door Palembang gingen. De voorlichtingsafdeling van het leger te Djakarta deelde mee, dat de derde plaatsvervangende stafchef van het leger, kolonel Jani. naar Palembang is vertrok ken om inlichtingen over de toestand in te winnen. Politieke waarnemers te Djakarta zei den, dat de ontwikkeling in Palembang scheen overeen te komen met de „contra revolutie" in Noord-Sumatra, in december, welke het gezag van de centrale regering na het optreden van de militaire comman dant van de provincie herstelde. Anderzijds werd het volgens een UP- bericht voor mogelijk gehouden, dat vroe gere medestanders van luitenant-kolonel Barlian tegen hem in verzet zouden zijn gekomen omdat hij teveel aan de centrale regering zou hebben toegegeven. Radio-Palembang heeft meegedeeld, dat verscheidene officieren besluiten hadden genomen, die lijnrecht ingingen tegen de dagorder van president Sukarno. Luitenant-kolonel Barlian, die het mili taire bestuur in dit gebied uitoefent, heeft de officieren onder wie twee majoors, Su- harsono en Tsjukur gesommeerd tegenover hem verantwoording van hun daden af te leggen. De officieren hebben hierop niet geantwoord en zijn met een aantal van hun ondergeschikten ondergedoken. De militaire commandant van Zuid-Su matra, luitenant-kolonel Barlian, heeft maandag bekend gemaakt Husein te heb ben benoemd tot gouverneur van Zuid- Sumatra, in de plaats van de op Java ge boren gouverneur Winarno, die na de machtsovername door Barlian naar Dja karta vertrok. In een verklaring, welke door radio-Palembang werd uitgezonden, zette luitenant-kolonel Barlian uiteen, dat het herstel van het vertrouwen van de be volking van Zuid-Sumatra in de centrale regering, thans de meest belangrijke taak van het militaire bestuur is. Voorts maakte radio-Palembang bekend, dat dertig partijen en organisaties in Zuid- Sumatra (waartoe echter geen communis ten en nationalisten behoorden) er maan dag bij Barlian op hebben aangedrongen krachtige maatregelen te nemen om her haling van de jongste ongewenste gebeur tenissen te voorkomen. Kennelijk werd hierbij gedoeld op de actie van zondag en de weigering van een aantal officieren, waartoe twee majoors behoren, om zich bij luitenant-kolonel Barlian te melden en ver antwoording af te leggen, is tot dusver nog geen gevolg gegeven. Te Borne zyn in de nacht van zater dag op zondag by een botsing tussen een taxi uit Hengelo en een personenauto op de rondweg te Borne een persoon gedood, één zeer ernstig gewond, twee personen zwaar gewond en zeven min of meer ern stig gewond. De taxi, bestuurd door de 29-jarige chauffeur-monteur J. H. ter Beek uit Hengelo, die twee echtparen van een ver jaardagsfeest in Almelo naar Hengelo wilde brengen, botste tegen een personen auto, die plotseling de autoweg overstak. Deze wagen werd bestuurd door de 24- jarige automonteur G. J. Konink uit Hen gelo. Voorts zaten in deze auto de vader en moeder van de bestuurder, de heer A. H. Pots uit Hengelo en de weduwe G. J. Leurink-Kuipers uit Borne. Het gezelschap was juist op de terugweg van familiebe zoek en had nauwelijks 150 meter afgelegd. De botsing was hevig zodat de personen wagen kantelde en dertig meter over het wegdek voortschoof. De portieren werden van de wagen gerukt en de inzittenden over de weg geslingerd. De andere auto reed in een brede sloot. De heer J. Konink, de vader van de be stuurder van de personenwagen, werd op slag gedood. De bestuurder kreeg een schedelbasisfractuur en werd in een zie kenhuis te Hengelo opgenomen. Hij ver keert in levensgevaar. De weduwe L.-K. en de heer Th., die in de taxi zaten, werden eveneens ernstig gewond. De andere lie pen minder ernstige kwetsuren op. In Wormerveer stak een klein meisje, de driejarige Petronella ten Wolde, plot- sling de provinciale weg over. De kleine werd door een auto aangereden en zo ern stig gewond, dat zij later in het ziekenhuis te Zaandam is overleden. In Assen is de 39-jax-ige pakhuisknecht A. Scheffer, die geheel rechts van de weg op de Haarweg fietste, in een bocht aan gereden door een personenauto, die uit tegengestelde richting kwam en waarvan de bestuurder, een militair, de bocht veel te groot nam. De heer Scheffer werd zeer ernstig gewond en is in een ziekenhuis te Assen overleden. Te Lunteren reed de 16-jarige A. H. de Bruin op de Barneveldseweg met een bromfiets een jongen aan, die aan de kant van de weg met een meisje stond te pra ten. Hij viel van de bromfiets en kreeg een zware hersenschudding. Hij werd naar de ouderlijke woning overgebracht, waar hij later is overleden. Op de Arnhemsestraatweg in De Steeg is een 33-jarige motorrijder uit Ruurlo tegen een truck met oplegger gebotst die naar links ging om een zijweg in te rijden. De motorrijder was op slag dood. Zondagmorgen omstreeks 10 uur is de 28-jarige Bredanaar P. S. uit het Huis van Bewaring te Breda ontsnapt. Voor de ogen van zyn verbaasde medegevangenen en bewakers rende hy tijdens het luchten plotseling op de muur van de binnenplaats af, sprong er tegen op en wist zich er over heen te werken. Hy kwam aan de andere kant van de muur op het terrein van een kazerne, klom daar over een hek en maak te zich uit de voeten. S. was enkele dagen geleden door de Bredase rechtbank veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf wegens roofovervallen op boerenleenbanken in Aalburg en Hilvaren- beek. Daar de termijn voor hoger beroep nog niet was verstreken, verbleef hij in het Huis van Bewaring. Het feit dat hij geen gevangeniskleren droeg heeft zijn vlucht vergemakkelijkt. Verscheidene bur gers waren getuige van zijn ontsnapping, maar geen van hen deed een poging hem tegen te houden. Tot dusverre is nog geen spoor van hem gevonden. vaarlijke gevolgen" van een dergelijke koers en de zware verantwoordelijkheid die de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië zich hebben genomen. Volgens de Sov jet-Unie zijn aangaande verscheidene kwesties „geheime overeenkomsten" ge sloten. De belofte van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om hun proeven met kernwapens te beperken en de UNO vooraf op de hoogte te stellen van nieuwe experi menten is „slechts een poging om de atoombewapeningswedloop een wettig ka rakter te geven". De Sovjet-Unie dringt er met klem op aan, dat er spoedig een over eenkomst wordt gesloten tot verbod van de kernwapens en brengt in herinnering, dat zij bereid is een overeenkomst te slui ten over het tijdelijk verbod van proeven van kernwapens, als eerste stap op de weg naar verbod van wapens zelf. De Sovjet-regering verklaart gekant te zijn tegen het leveren van Amerikaanse ge leide projectielen aan Groot-Brittannië. In geval van een aanval op de Sovjet-Unie door de leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zou Groot-Brittannië zich onvermijdelijk bloot stellen aan ver- geldingsaanvallen met kernwapens, aldus de verklaring. Het grondgebied van Groot- Brittannië zal niet alleen gebruikt worden als basis voor Amerikaanse bommenwer pers, uitgerust met kernwapens, maar ook als emplacement voor het afschieten van met kernkracht geladen geleide projectie len. De Britse regering heeft het Britse volk daarmee voor de onberekenbare gevolgen geplaatst, die onvermijdelijk zullen voortvloeien uit een vergeldings- aanval met kernwapens in geval van een aanval van de NAVO-landen, aldus de ver klaring. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft in zijn brief aan premier Hansen van Denemarken gewaarschuwd, geen toestem ming te verlenen voor de legering van met kernwapens uitgeruste Amerikaanse een heden. Boeiganin zegt in zijn boodschap, dat een groot deel van et Deense grondgebied, namelijk Groenland, al een Amerikaanse militaire basis is. Door het stationeren van kernwapens in Denemarken zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin ook de tegenpartij kernwapens zal gebruiken, volkomen te worden vernietigd. Comtesse Diane: Men moet zeer godsdienstig zijn om van godsdienst te veranderen. ADVERTENTIE BARTELlORlSSTR HAARLEM FER0. B0LSTR. 48 ADAM - QjJOUtWl IEL 13439 TEL. 717162 Suèdine Damesjasjes 45.— Uit de strafgevangenis te Scheveningen zijn zondagavond de 30-jarige A. H., een bekend Haags inbreker, en de 27-jarige A. M. uit Heerlen ontsnapt. Er was die avond een bridgewedstrijd, waaraan M. niet, maar H. wel wilde deelnemen. In plaats van naar de bridgedrive te gaan, gelukte het H. in de cel van M. te komen. De man nen zijn er toen in geslaagd een spijl van twee centimeter diameter door te zagen om vervolgens te ontsnappen door een opening van 28 bij 32 centimeter. Via de binnen plaats en het dak van een in aanbouw zijn de drukkerij zijn zij de vrijheid tegemoet gegaan. Op de binnenplaats werd een aan tal ijzerfiguurzaagjes aangetroffen. Reddingsbrigaden zijn zondag op zoek gegaan naar veertig arbeiders, die na een lawine op het Japanse eiland Hokkaido worden vermist. Dertig anderen, van wie er vijftien waren gewond, wisten zich in vei ligheid te brengen. Vier lijken zijn reeds geborgen. Vermoed wordt, dat de lawine is ontstaan door het springen van rotsen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 261 personen, van wie 44 kinderen. Nadat de regeringen der Arabische lan den negen jaar lang hardnekkig hebben geweigerd, een praktische oplossing van de kwestie der Palestijnse vluchtelingen te aanvaarden, heeft president Nasser van Egypte deze kwestie nu aangegrepen als voorwendsel voor het verhinderen van de Israëlische scheepvaart door het Suez kanaal. Israëlische schepen zullen het ka naal niet mogen gebruiken, heeft hij ver klaard, alvorens het probleem der Pa lestijnse vluchtelingen geregeld is - en wel geregeld op de enige manier die hèm goed dunkt, namelijk door de terugkeer van de vluchtelingen naar hun oude woonsteden in wat nu Israel is. Voor iedereen moet het duidelijk zijn, dat deze eis niets anders is dan een nieuwe manoeuvre, die Nasser in staat moet stellen zijn weigering, Israëlische schepen in het kanaal toe te laten, blijvend te dekken. Want hervestiging van de vluchtelingen in hun oude woonsteden is niet alleen fysiek onmogelijk (omdat hun plaatsen daar al jarenlang door andere „teruggekeerde vluchtelingen", namelijk door Joodse im migranten, zijn ingenomen), maar het is bovendien politiek onmogelijk, aangezien het niet Nasser's bedoeling is, de gevluchte Arabieren staatsburgers te laten worden van de staat Israel, maar van een op het zelfde grondgebied te vestigen Arabische staat Palestina. Tot dit gebeurt, moeten de Israëlische schepen maar aan de ingang van het Suezkanaal blijven wachten, aldus Nasser. Hij had daar nog aan kunnen toe voegen dat, als dit ooit gebeurt, er volgens zijn eigen redenering helemaal geen Israë lische schepen meer zullen zijn omdat er dan geen staat Israel meer is Het pleit niet voor het morele niveau van de tegenwoordige internationale poli tiek, dat een staatshoofd vrijelijk zulke doorzichtige drogredenen in het openbaar kan gebruiken zonder dat dit óf algemene verontwaardiging, óf luid hoongelach wekt. Het pleit evenmin voor de intelligentie, waarmee de tegenwoordige internationale politiek (althans aan westelijke kant) ge leid wordt, dat men deze Egyptische ma noeuvres niet tijdig heeft voorzien en niet bij voorbaat onmogelijk heeft gemaakt. Maar intussen zitten we er mee. Gelukkig begint men nu ook in Washing ton te voelen, dat men er mee zit. De heer Dulles, die nog onlangs tegenover bezoe kers nadrukkelijk heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering zich terdege bewust is van de verantwoordelijkheid welke zij door haar optreden tijdens de november- crisis op zich heeft genomen, heeft Nasser voor het eerst een tikje op de vingers ge geven. Het zou ons niet verbazen als de Egyptische president daarvoor even weinig gevoelig zou blijken te zijn als hij het voor Amerika's politieke steun is geweest. Washington zal zwaarder geschut moeten gebruiken om Nasser tot een redelijker houding te dwingen - en dat geschut zal van dien aard moeten zijn dat het effect ervan niet dadelijk door Russische hulp ongedaan kan worden gemaakt. Dat dit een uiterst moeilijk probleem is, zal niemand ontkennen, maar het is een probleem dat de Amerikanen zich zelf op de hals hebben gehaald door - tegen alle beginselen van de internationale politiek in - te specu leren op de „dankbaarheid" van Nasser. Bij wijze van vervroegde aprilgrap heeft de Manchester Guardian verleden week voorspeld, dat Engeland en Frankrijk de zee-engte Bab el Mandeb, die de zuidelijke toegang tot de Rode Zee vormt, heden 1 april tot onderdeel van hun territoriale wateren zouden proclameren, omdat die zee-engte aan de westelijke kant door Frans Somaliland en aan de oostelijke door het Britse eiland Perim wordt beheerst. Als gevolg hiervan zouden Engeland en Frank rijk - volgens het blad - in staat zijn, door sluiting van Bab el Mandeb alle scheep vaart door het Suezkanaal te blokkeren zo lang Egypte zijnerzijds het Suezkanaal niet voor schepen van alle landen open stelt. De afloop van het geval, volgens deze Britse grap, is dat alle partijen het op een door Hammarskjoeld bijeen geroepen conferen tie dadelijk eens worden, zodat daarna „alle schepen ongestoord kunnen varen, tot in lengte van dagen." Dit is een aprilgrap met een moraal, want zij herinnert er ons aan, dat resultaten in de internationale politiek alleen door mid del van daden kunnen worden bereikt en niet door speculatie op gevoelens van dankbaarheid. Als de westelijke mogend heden eensgezind en serieus met een boycot van het kanaal zouden dreigen, in plaats van met het Internationale Gerechshof, zou Egypte dan ook vermoedelijk meer onder de indruk komen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1