MIJNWERKERS BESLUITEN TOT „LANGZAAMAAN"-ACTIE N.C.R.V. bracht geslaagd programma „Uit en thuis" Victor van Vriesland met zijn herinneringen over Tachtigers racitótcel Op voorstel van Katholieke bond Opening nieuwe buslijn had vlot verloop Antoon Krelage sr. overleden 3 „VEREDELDE RODDEL" IN DE VLEESHAL Het conflict tussen tandartsen en fondsen Minister Staf begint overleg in Washington &p dz Televisie-uitzending uit Hoofddorp Uitblijven van werkgeversreactie op voorstel tot verbetering der arbeidsvoorwaarden de oorzaak Mijnindustrieraad naar Den Haag ontboden „Vage toezeggingen Algemene bond bijeen Standpunt der directies Luchtvaartonderhandeling in Washington Belgische liberaal Devèze verlaat de politiek MAANDAG 1 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De letterkundige dr. Victor E. van Vries land heeft zaterdagavond tijdens de eerste van een reeks manifestaties, die deze week ter gelegenheid van de Boekenweek in de Haarlemse Vleeshal wordt gehouden, wat gespeeld met herinneringen over schrij vers uit de beweging van Tachtig, die hij nog persoonlijk heeft gekend. „Nog wat bleek en wankel sta ik voor u", zo begon dr. Van Vriesland (hij was ook op het boekenbal geweest) en misschien is het wel daaraan te danken dat zijn voor dracht alles behalve het karakter van een lezing had. Hij wandelde al pratend rustig heen en weer over het podium en het was duidelijk, dat hij zelf het meeste genoegen beleefde aan de „veredelde, de gesubli meerde roddel", zoals hij het spreken over ontmoetingen met. Kloos, Boutens, Van Deyssel en andere Tachtigers noemde. Zijn talrijk publiek bestond voor een groot deel uit middelbare scholieren. Victor van Vriesland constateerde dit met plezier, omdat de jongeren naar zijn gevoel de schrijvers niet meer zo als goden zien als hij en zijn vrienden op dezelfde leeftijd. Hij kwam via Aegidius Timmerman op zestienjarige leeftiid met Kloös in contact. Timmerman was zijn leraar in oude talen op het gymnasium, die eigenlijk alleen les gaf voor zijn tien beste leerlingen, waar toe Van Vriesland behoorde. Deze mochten hem zelfs tutoyeren. Van Vriesland schreef toen al versjes. Hij liet ze aan Timmerman lezen, deze gaf ze aan Kloos - „en zo kwa men miin eerste onleesbare versjes in de toen ook al onleesbaar geworden Nieuwe Gids. Kloos vond ze aardig en ik mocht eens bij hem op bezoek komen. Dat was iets geweldigs. Tk was zo nerveus, dat ik eerst twee glazen dronk. Hij was be lachelijk gekleed, zijn gezicht was ver weerd. hij had doordringende kleurloze ogen en maakte met zijn leeuwepruik een bovenmenselijke indruk op me. Dag meneer Van Vriesland, zei hij en dat vond ik net zo vreemd als het «feil, dat hij mij aardbeien met slagroom aanbood, mij rus tig zijn bibliotheek liet zien en me een pikzwarte, speciaal voor hem gemaakte sigaar aanbood, waarvan ik nog misselij ker werd dan ik van opwinding al was. Kloos leefde toen al in een legende, men kreeg een vals beeld van wat hij was. Bou tens zei in die tijd met betrekking tot Jacqueline Reyneke van Stuwe, de echt genote van Kloos: Ze heeft hem van de drank genezen, maar ook van de muze. Boutens was niet erg bemind. Kloos en Van Deyssel mochten hem helemaal niet. Hij was erg „op geld", gaf prachtig ver zorgde boeken uit voor zijn vrienden, maar liet hen er uitbundig voor betalen. Ik cor respondeerde met Boutens om een van zijn uitgaven te kunnen krijgen. Hij liet me bij zich komen en het eerste wat hij me vroeg was: „Waar hou je meer van, van Ver- laine of van Baudelaire - hetgeen met mijn bezoek helemaal niets te maken had. Later zag ik hem regelmatig in café Parkzicht. Daar zaten altijd oude zwijgzame heertjes domino te spelen. Boutens maakte er een gewoonte van daar schreeuwend verzen te reciteren, hetgeen steeds weer pijnlijke situaties teweegbracht, want de zwijgzame heertjes konden er onmogelijk aan wen nen. Boutens was in meer opzichten een merkwaardige figuur. Slauerhoff bood hem .eens een exemplaar aan van zijn eer ste dichtbundel „Een eerlijk zeemansgraf". Hij vergiste zich echter en gaf Boutens een exemplaar met voorin een opdracht be stemd voor zijn verloofde. Boutens sloeg het boek open en las hardop: „Voor mijn blonde lief". Hij zei: „dank u wel meneer". Boutens vond het helemaal niet gek. Via Van Eeden, over wie hij weinig sprak omdat hij hem had leren kennen als een weinig interessante man. kwam Van Vries land aan Verwey, de minst tragische van de Tachtigers. Verwey hoorde eigenlijk niet bij hen. Hoewel hij zich door zijn be wondering voor hun werk sterk tot hen voelde aangetrokken, heeft hij zich van hel begin af bij de Tachtigers niet thuis gevoeld. Hij kwam uit een ander milieu, was een evenwichtig man. die niet geloofde in de kunst als compensatie voor een te kort, maar als uitvloeisel van een teveel, een essentiële, onmisbare versiering van een evenwichtig leven, zoals Goethe dat ook voelde. Verwey kwam uit een voor aanstaande meubelmakersfamilie. Zijn streng-calvinistische opvoeding deed hem afkeurend staan tegenover de krampach tigheid waarmee Kloos de kunst aan zich zelf ontwrong en eraan ten onder ging. Hij ging Kloos op de duur zelfs verwijten maken, waarop hij scheldsonnetten ten antwoord kreeg en het verwijt een moralist te zijn. Zij bleven elkaar echter opzoeken, hetgeen de verwijdering evenwel steeds groter maakte. Een heel andere figuur was Van Deyssel. Met twee anekdotes illustreerde Van Vries land diens karakter. Van Deyssel werd eens, na een laat bezoek aan „De Kring" in Amsterdam, door Germ de Jong uitge nodigd te blijven slapen. Van Deyssel ging wel met hem naar huis, maar zette zich op een stoel en ging de krant lezen, tegen zijn vriend zeggend dat hij daar wel op de eerste trein naar Haarlem zou wachten. Germ de Jong ging slapen. Toen hij de „De Nederlandse maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde deelt mede: „Dezerzijds wordt het betreurd, dat nog geen uitzicht is geopend op een bevredi gende oplossing in het meningsverschil met de ziekenfondsen. De tandartsen gaan voort de verzeker den slechts op basis van rechtstreekse be taling aan de tandarts te behandelen. De kosten hiervoor worden in rekening ge bracht volgens een landelijk tarief, dat door de maatschappij is vastgesteld. Met teleurstelling hebben de tandartsen vernomen dat de ziekenfondsen de be talingen van verzekerden zelfs niet ge deeltelijk zullen restitueren. Zij vragen zich af in hoeverre onder Nederlands recht in deze houding kan worden vol hard, wanneer de verzekerde aan zijn ver plichting om premie te betalen, heeft vol daan. Voorts wekt het bevreemding, dat de ziekenfondsen de verzekerden in over weging geven, zelf te beoordelen of het inroepen van tandheelkundige hulp onder deze omstandigheden dringend noodza kelijk is. De beoordeling van deze vraag ligt immers geheel in het medische vlak. Het besluit van de maatschappij de be staande regeling met de ziekenfondsor ganisaties niet op dezelfde voet voort te zetten, is na rijp beraad genomen. De maatschappij is van mening, dat met de laatste voorstellen aan de ziekenfondsor ganisaties de uiterste grens van goede wil is bereikt. Met een nog verder toegeven aan de druk van de organisaties is uit medisch oogpunt bezien het belang van de verzekerden niet meer gediend." ADVERTENTIE volgende ochtend om tien uur wakker werd, ,zat Van Deyssel nog in dezelfde houding naast zijn bed, met zijn ogen op de krant gericht. Hij keek naar de wakker woi-dende Germ de Jong en zei heel nuch ter, wijzend op het voeteneind: „Zijn die tenen van u?" Germ de Jong was namelijk nog al lang van stuk en paste in geen enkel bed. Een andere anekdote over Van Deys sel zegt, dat hij in een hotel in Deventer eens aan een tafel ging zitten, die voor „De Stem des Volks" was gereserveerd. De kelner maakte hem daarop attent, waarop Van Deyssel uitriep: „Ik ben de stem des volks!". Met deze uitspraak van een Haar lemmer kunnen we een paar fragmenten uit de reeks herinneringen van Van Vries land het best besluiten. De indruk is on volledig, vooral omdat de argeloosheid, waarmee Van Vriesland sprak, zich niet laat navertellen. Tijdens de pauze had nog de onthulling plaats van het hierbij afgebeelde schilderij dat Lidy van Cleeff maakte en waarop Haarlemse schrijvers staan vereeuwigd; Harriet Laurey, Godfried Bomans, Harry Mulisch, Barend Rijdes, Harry Prenen en Ton Neelissen. Godfried Bomans dankte Victor van Vriesland voor zijn voordracht, die. getuige het enthousiaste applaus, bij zonder werd gewaardeerd. WASHINGTON (UP). De Nederland se minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf zal vandaag en dinsdag belangrijke besprekingen houden op het Amerikaanse ministerie van Defensie. Naar verluidt heeft hij een memorandum opgesteld voor het Amerikaanse departement van Defen sie over de kwestie welke geleide projec tielen en andere moderne wapens voor de NAVO-landen beschikbaar zullen komen en wanneer. Ir. Staf wenst hierop een dui delijk antwoord om te kunnen beslissen over de „stroomlijning" van de defensie programma's voor Nederland. Ook wenst hij te weten, hoe lang Neder land nog moet bouwen op zijn jachtvlieg tuigen voor bescherming en hoe het pro gram van toekomstige bestellingen der militaire luchtvaart er uit moet zien in verband met de veronderstelling dat de tijd zal komen dat geleide projectielen misschien een belangrijk deel van de rol der jachtvliegtuigen zullen overnemen. Vanochtend zou ir. Staf overleg plegen met onze marine-attaché in de V.S. schout-bij-nacht G. Koudijs. Ook zal hij confereren met drs. E. van der Beugel, die aan het hoofd staat van de Nederlandse delegatie in de onderhande lingen betreffende de burgerluchtvaart. Vanmiddag om kwart over zes zal ir. Staf op het departement van Defensie arriveren. Zo komt U er niet. Wees volledig, dan bereikt U gegarandeerd Uw doel. Ook in de sigarenwinkel. Daar moet U niet zomaar om „vloeitjes" vragen. Vraag om Mascotte - als U tenminste het beste hebben wilt. Mascotte is immers 3x beter: Mascotte rolt beter plakt beter, brandt beter. Verdunnen Als er één levend persoon is die ik be nijd, dan is dat niet de heer Onassis, noch Elvis de Pelvis, doch heel gewoon juffrouw Helen Germenz, die in Chicago een prijs heeft gewonnen als recordafvalsler: in één jaar is zij van 140 tot 95 kilo verdund. Indien er een lieve fee op mijn weg zou komen die mij zou vragen drie wensen te doen, die zij in vervulling zou doen gaan, als beloning voor het feit dat ik altijd zo aardig ben tegen iedereen, dan zou mijn derde wens zijn: 45 kilo afvallen net als Helen (met de eerste twee hebt u niets te maken, dat is iets particuliers tussen mij en een zekere Sophia Loren). Ik ben al vijfduizend maal begonnen af te vallen. Ik ken de kunstjes precies: twee sneetjes bruinbrood, het zuurste citroensap dal er te krijgen is, zure appelen, zure sla, geroosterd vlees, geen vet, geen suiker en iedere dag zes uur flink lopen, niet wande len maar lopen Met het bruinbrood gaat het altijd uit stekend, maar na drie dagen citroen en appelen word ik helemaal mismoedig en treurig van binnen, ik zie de wereld wan hopig duister in en alle wil om schalken streken uit te halen - het enige dat het leven het leven waard maakt - valt uit mij weg. Ik ga dan sombere stukjes schrijven, de krant krijgt duizenden bedankjes van te leurgestelde abonné's, mijn (bruin)brood- winning staat op het spel, en dan ga ik maar weer moorkoppen en aardappelen met sjuu eten, teneinde weer leuk te wor den. Als iemand erover oordelen kan dat Helen uit Chicago een prijs heeft verdiend, dan ben ik het, want 45 kilo afvallen ver eist een kracht die gelijk staat met het op tillen van drie volwassen olifanten en het aanhoren van zes redevoeringen van het Kamerlid Janssen. Ik krijg er na tachtig citroenen en na twaalf maal Den Haag-Noordwijk vice versa een kilo of drie af. Maar de volgende tachtig citroenen en het volgende dozijn ommetjes halen er nog maar anderhalve kilo méér af. Kokhalsend van de geraspte appelen, ga ik dan maar weer aan de cocosmakronen en de penseetjes. Telkens weer en telkens weer een neder laag. Ik vind Helen enorm. Voor haar is geen prijs groot genoeg. Elias Tijdens de pauze in de voordracht, die dr. Victor E. van Vriesland zaterdag avond in de Vleeshal hield, had de onthulling plaats van dit schilderij van Lidy van Cleeff, waarop van links naar rechts staan afgebeeld: Harry Mulisch, Godfried Bomans, Harry Pre nen, Barend Rijdes, Ton Neelissen en Harriet Laurey. Zwanenburgers verheugd, Ilalfzceg nog trouw aan tram „Als de eerste dag van de busdienst Amsterdam-Haarlem-Zandvoort in sep tember net zo vlot verloopt als vandaag de opening van de busdienst Zwanenburg- Halfweg-Amsterdam, ben ik in de zevende hemel", vertelde de directeur van de N.Z.H. de heer J. J. Jurrissen, ons vanmorgen naar aanleiding van zyn eerste indrukken over de voorbereidende faze van de vervanging van de tramlyn Amsterdam-Zandvoort. Er was voor de opening van de nieuwe buslijn vooral in Zwanenburg nogal wat belangstelling. Zo was er de groepscom mandant van de Rijkspolitie te Halfweg, een vertegenwoordiger van de Rijkshoofd inspecteur van het verkeer te Amsterdam en de oud-gemeentesecretaris van Haar- lemmerliede, de heer Hokwerda. De bur gemeester van Haarlemmerliede, drs. J. J. M. Visser, was er ook, maar bleef zorg vuldig aan de Halfwegse kant. Verder was er een vertegenwoordiger van de Dorps gemeenschap in Zwanenburg en namens de directie van de meubelfabriek „De Cirkel", die het haltepaaltje aan de IJtochtkade had versierd met tulpen en narcissen, deel de de personeelschef sigaretten uit aan de chauffeurs. Van de kant van de Zwanen burgers werd voor de nieuwe verbinding met Amsterdam zoveel belangstelling ge toond, dat om acht uur een volgbus moest worden ingelegd. De Halfweggers bleken voor een deel nog de tram te prefereren, ondanks het feit, dat er twee speciaal voor hen bestemde forensendiensten zijn verval len en de trams uit ten hoogste drie rij tuigen kunnen bestaan. De NCRV had voor de verzorging van een belangrijk deel van de televisie-uit zending van zaterdagavond de medewer king ingeroepen van de bewoners van Haarlemmermeer en de Beurshal te Hoofddorp als studio uitgekozen, waartoe het gebouw de laatste dagen uitstekend was ingericht. Wij nemen aan, dat het in orde maken van de lange zaal veel zorgen heeft gekost. Men is er goed in geslaagd, maar voor het volgen van de voorstelling was de hal minder geschikt en een belang rijk deel van het in grote getale opge komen publiek heeft niet alles kunnen gade slaan, hetgeen de Nederlandse kijkers wel in hun huiskamers hebben gezien. Een groot deel van het programma werd op dezelfde hoogte afgewerkt als de be zoekers zaten. Er was wel een toneel ge bouwd, waarop enkele nummers afge werkt werden. Het doel was echter de televisie-kijkers een programma aan te bieden en de be zoekers van de Beurshal hebben daarvan de bedrijvigheid, die er aan een uitzending verbonden is kunnen beleven. De voor stelling was goed voorbereid en had een vlot verloop. Zij droeg een internationaal karakter door medewerking van het Hohner Symphonie-orkest, dat op het ogenblik een toernee door ons land maakt, het Cromonica-trio, de vier Franse zan gers „Les quatre Jeudus", die al eerder met succes voor de Nederlandse televisie zijn opgetreden en het variété-duo ,The Bramsons", dat op bijzonder vaardige wijze liet zien wat er met hoepels te be reiken is. Voor afwisseling zorgde het meisjes koor „Sweet Sixteen", dat door Lex Kar- semeijer geleid en door het kwartet Jo Bos begeleid werd. Het bracht diverse liedies ten gehore, waarvan „Sweet seventeen". „Het oude spinnewiel" en „Billy" bijzon der insloegen. De gebruikelijke wedstrijd „Uit en thuis" in het ontspanningsprogramma van de NCRV, onder leiding van Goos Kamp huis, tussen een familie uit Naarden (uit) en de heer J. H. van den Berg, hoofd van de christelijke lagere school te Hoofddorp, bracht voor beide partijen een verrassing, evenals voor de kijkei's. In de woning van de heer Van den Berg aan de Raadhuis straat verschenen vier dames, van wie twee jeugdvriendinnen van de heer des huizes waren en die hij in een groot aantal jaren niet had gezien. De heer G. van Messel een bekend piloot van de KLM, die als gezagvoerder van de Naardense familie optrad, zag zich geconfronteerd met medewerkenden aan zijn opleiding tot vlieger op Soesterberg, omstreeks 1928. Bij de groep vrienden van bijna dertig jaren geleden waren de heren W. van Veenen- daal en G. A. Koppen, die bekendheid tn vliegerskringen genieten. De heer Koppen is bijzonder populair geworden door zijn reis met de Postduif en voor het geval de heer Van Messel zijn vroegere luitenant niet zou herkennen was een levende post duif meegenomen. Herinneringen van Soesterberg werden opgehaald. Leden van accordeongezelschappen uit Aalsmeer hadden hun instrumenten mee naar Hoofddorp genomen en lieten zich tot besluit van het programma horen. Haarlemse amateur-toneelspelers werkten mee aan het slagen van de wedstrijd „Uit en thuis". In de Beurshal heeft de produktieleider, de heer KI. Rol, een slotwoord tot de be zoekers gesproken. Haarlem zal op zater dag 22 mni aan de beurt komen; een uit zending uit het Concertgebouw is in voor bereiding. De Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond heeft met ingang van gisteren zijn meer dan 32.000 leden opdracht gegeven zowel onder- als bovengronds een langzaam-aan-actie te beginnen in het Limburgse mijn- bekken. Als motto daarbij geldt: „de prestatie in overeenstemming bren gen met het loon". Tijdens een buitengewone besturenconferentie, die zondag in Kerkrade werd gehouden en waaraan 1200 afdelingsbestuurders deelnamen, heeft bondsvoorzitter Frans Dohmen verklaard: „Wij gaan minder kolen sturen om de werkgevers te dwingen een standpunt te be palen tegenover de voorstellen, welke wij in januari en februari bij de Mijnindustrieraad hebben ingediend om te komen tot de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Wij zullen niet eerder met onze actie ophouden, dan wanneer wij van de werkgevers tenminste een standpunt voor of tegen vertolkt hebben gekregen in de Mijnindustrieraad". In de loop van de vorige week had de Katholieke Mijnwerkersbond de gezamen lijke mijndirecties nog eens schriftelijk ver zocht om een dergelijk antwoord in de spoedeisende vergadering van de Mijnin dustrieraad, die zaterdag te Heerlen heeft plaatsgevonden. Maar ook toen is een ant woord uitgebleven. Wel is in deze vergade ring meegedeeld, dat de ministers Zijlstra en Suurhoff de Mijnindustrieraad voor een onderhoud over de aanstaande werktijds verkorting naar Den Haag hebben ontbo den op morgen, dinsdag. Op de besturen conferentie in Kerkrade werd aangenomen, dat de werkgevers op dit onderhoud willen wachten vóór zij hun standpunt ten aan zien van de voorstellen bepalen, in de hoop dat deze ook in Den Haag ter sprake ko men. Het bondsbestuur van de Katholieke Mijnwerkersbond heeft intussen laten we ten, dat zijn leden, die in de Mijnindustrie raad zitting hebben, wel aan de bespreking met de ministers zullen deelnemen, maar dat zij alleen opdracht hebben om te pra ten over de werktijdverkorting. Wanneer de voorstellen over de secundaire arbeids voorwaarden aan de orde komen, moeten zij „hoed en jas nemen en vertrekken". „Over onze voorstellen zullen wij alleen in de Mijnindustrieraad praten. Worden we het daar niet eens, dan kunnen wij altijd nog naar de minister gaan", is het stand punt van het bondsbestuur. De bond heeft verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden bepleit om te ko men tot het herstel van de prioriteit van de mijnarbeid op sociaal gebied, teneinde daar door om de mijnen weer zoveel „wervings kracht" te geven, dat zij meer mijnwerkers zullen aantrekken en meer kolen zullen kunnen worden gedolven. Van werkgevers zijde zijn wel enige vage toezeggingen ge daan, doch men wenste met de regering al leen maar wat te doen voor de ondergron- ders en niet voor de bovengronders, die ook buiten de aanstaande werktijdverkor ting vallen. De voorstellen van de bond hebben zowel op de onder- als op de bo vengronders betrekking. De langzaam-aan-actie van de bond wordt gesteund door de Katholieke Vereni ging van Mijnbeambten. Beide organisaties hebben tezamen zesmaal zo veel leden als de andere kleine vakbonden bij elkaar. De grootste van deze laatste categorie, de vier duizend leden tellende Algemene Bond van werkers in het mijnbedrijf, de Katholieke Mijnwerkersbond heeft aangeboden geza menlijk een protest-staking te beginnen Dit heeft het bondsbestuur van de katho lieke echter afgewezen. „Wij vinden een staking ouderwets, en hopen er met lang zamer werken te komen. Gelukt dit niet. dan zullen we harder toeslaan", aldus het bondsbestuur van de katholieke mijnwer kersbond. In Sittard is voorts ook de Algemene Bond van werkers in het mijnbedrijf bij eengeweest. De voorzitter, de heer Hamers, gaf een overzicht van de grieven der arbei ders bij de huidige stand van zaken. De vergadering sprak zich uit voor de verwe zenlijking van de bondsvoorslellen, name lijk: een aanwezigheidspremie voor alle bo ven- en ondergrondse arbeiders; een dienst- tijdtoeslagverbetering; een vakantietoeslag van vier percent van het jaarloon en ver korting van de werktijd zonder loonderving ook voor bovengronders. Bepleit werd, dat de bonden een lijn zou den trekken en tot gezamenlijke actie zou den overgaan, waar de bond zich ten volle achter zou plaatsen. De mijndirecties hebben zondagavond verklaard: Van de voorstellen met betrek king tot de loon- en secundaire arbeids voorwaarden van het mijnpersoneel, inge diend door verschillende vakorganisaties, heeft de Mijnindustrieraad in haar ver gadering van 18 februari kennis genomen. Het secretariaat van de Mijnindustrieraad is toen opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de lonen en secundaire arbeidsvoorwaarden van het bovengronds mijnpersoneel, zulks in vergelijking met de voorwaarden, welke gelden voor verge lijkbare arbeid in andere industrieën, zo wel in Limburg als in de rest van het land. Uit dit onderzoek zal blijken, of de ge stelde eisen redelijk zijn. De werkgevers hebben hun volle medewerking toegezegd, opdat dit ondrzoek op snelle en objec tieve wijze zal kunnen verlopen. In de Mijnindustrieraadvergadering van zater dag hebben de werkgevers, met nadruk verklaard, dat naar aanleiding van de uit komsten van dit onderzoek door hen mede werking zal worden verleend aan verbete ring van lonen en secundaire arbeidsvoor waarden, indien deze niet minstens gelijk waardig zouden zijn aan de voorwaarden voor werkers die vergelijkbare arbeid ver richten in andere industrieën. De werk gevers zijn van mening, dat zij geen be sluiten kunnen nemen, vooruitlopend op de resultaten van dit onderzoek. Delegatie 'woensdag huistoe WASHINGTON (UP) In diplomatieke kringen te Washington verluidt dat staats secretaris drs Van der Beugel, leider der Nederlandse delegatie bij de luchtvaart onderhandelingen met de V.S., nog steeds van plan is woensdag naar Nederland terug te keren. Men verwacht dat de plenaire zitting van heden zal uitwijzen of er enige wijziging is gekomen in het Amerikaanse standpunt, die zou kunnen leiden tot een overeen komst. In luchtvaartkringen te Washington be staat de indruk dat de Nederlandse rege ring thans tevreden zou kunnen zijn met niets anders dan de doortrekking van de KLM-route AmsterdamMontreal tot Los Angeles. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de Nederlandse delegatie slechts met deze enige concessie genoegen zal nemen. Senator Monroney, voorzitter van de subcommissie voor de luchtvaart, van de senaatscommissie voor de buitenlandse handel, heeft in een onderhoud met „The American Aviation Daily" verklaard dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie „enorm profijt" heeft gehad van de opdrachten der KLM. Verslag aan Eisenhower AFP deelt voorts mede dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles aan Eisenhower spoedig verslag uit brengen zal over d^ Nederlands-Ameri kaanse luchtvaart-onderhandelingen. De president kan echter in de doodgelopen onderhandelingen geen beslissend woord spreken. ADVERTENTIE SPROETEN komen vroeg in t voorjaar Koop tijdig SPRUTOL (Van onze correspondent in Brussel) In Belgische liberale kringen is met spijl vernomen, dat de Belgische minister van Staat Albert Devèze de politiek vaarwel zal zeggen. De liberale staatsman is jaren lang een van de centrale figuren van de Belgische binnenlandse politiek geweest. Voor de eerste wereldoorlog was hij een der vooraanstaande linkse voorvechters van de vernieuwde liberale partij. Voorna melijk als minister van Defensie trad hij, na de eerste wereldoorlog op de voorgrond. Zaterdag is in zijn woning in Amsterdam op tweeënzeventigjarige leeftijd overleden de bekende Antoon Krelage sr. de vader van de als koordirigent aan de Nederlandse Radio Unie verbonden Antoon Krelage jr. Krelage maakte zich vooral verdienstelijk voor arbeiderszangverenigin gen. Hij was voorzitter van de Federatie van Nederlandse Zangverbonden en trad tevens geruime tijd op als voorzitter van de afdeling Amsterdam van de „Stem des Volks". Zondagavond heeft Rutger Schoute de overleden voor de radio her dacht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5