3 rieven aan de redactie Speeltuinvereniging D.V.S. krijgt eigen clubhuis Haarlemse bloemenmeisjes in het Londense stadsbeeld Architect H. Tuttin ga ontwierp houten gebouw in Oud-Schoten Piccadilly Circus maandag in feeststemming gebracht HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jongeman schuldig aan brand in meubelfabriek Burgerlijke Stand van Haarlem Truxini-plaquette voor HFC-aspiranten Contactavond voor leiders van „Het Vondelkwartier" „De Sneeuwkoningin" door „De Kleine Stem" Eerste voorjaarsrit voor Rutte W. B. Buma voorzitter V.V.D.-Bloemendaal Reinigingsrecht wekt beroering in Bloemendaal Wild zonder vergunning ten verkoop aangeboden Muziekavond van de Haarlemse Jazz Club Overheid treedt op tegen kinderarbeid in landbouw DINSDAG 2 APRIL 1957 Wat is een speeltuinvereniging eigenlijk zonder een eigen clubhuis, waar de jeugd vele vormen van handenarbeid, sport, spe len, toneel en dans kan beoefenen en op deze wijze aan een verantwoorde vrije tijdsbesteding wordt gezet waar bestuur en leiding in eigen vertrouwde omgeving de verenigingsvraagstukken kunnen be spreken en nadere plannen kunnen uitwer ken? Het gemis van een dergelijk ,home" is voor de speeltuinvereniging „Door Vrede Samengebracht" in Oud-Schoten een harde realiteit geweest. Sinds het moment dat was begin 1955 waarop D.V.S. haar tuin met speelwerktuigen moest ontruimen en het clubhuis, gelegen aan de Vondelweg nabij de Eksterstraat, moest afbreken ten behoeve van de bouw van het gymnastiek lokaal van de P. H. v. d. Leyschool heeft deze afdeling van het Haarlemse Speel- tuinverbond die ruim achthonderd aange sloten kinderen omvat, gesukkeld met het probleem hoe haar talrijke clubjes onder te brengen. Vooral in het eerste halfjaar na haar gedwongen „evacuatie" was het voor de vereniging moeilijk het hoofd boven water te houden. Zij bezat toen namelijk noch een tuin noch een clubhuis, met het gevolg dat vele ledèn bedankten omdat „er toch niets meer te doen was". De moeilijkheden werden weliswaar enigszins verminderd doordat D.V.S. voor tijdelijk gebruik als speeltuin een stuk grond tussen de Clo- visstraat en de Vondelweg kreeg aange wezen en voor haar clubwerk onderdak vond in één van de klasselokalen van de houten school aan de Clovisstraat, maar beide voorzieningen hadden toch meer het karakter van een noodoplossing. Vooral de beschikbare ruimte voor het clubwerk, waaraan in normale omstandigheden enige honderden kinderen deelnemen, bleek vol strekt ontoereikend. Talrijke kinderen, die zich voor deelneming aan één of meer dere clubjes opgaven, moesten dan ook worden afgewezen vanwege dit ruimte gebrek. Nieuw clubhuis Deze „woningnood" zal voor D.V.S. ech ter spoedig tot het verleden behoren. Half april, zo vernemen wij, zal namelijk begon nen worden met de bouw van het clubhuis, waarvan de betonnen fundering reeds ge- ruimte tijd geleden is uitgevoerd. Het wachten was slechts op de garantie van de gemeente voor de bouwkosten ten bedrage van f 18.000, die door het Haarlems Speel tuin Verbond opgebracht moeten worden. Zoals bekend heeft de gemeenteraad on langs deze garantieverklaring gegeven. Het clubhuis wordt geheel van hout op getrokken en zal achttien meter lang, ze- veneneenhalve meter breed en ruim vier meter hoog worden. Aan de noordzijde zal een breed front van glazen deuren een vrij uitzicht op de speeltuin geven. De ingang aan de oostzijde is via een doorloop tus- HoarJenise politierechter Op zaterdag 26 januari brak brand uit in een fabriek van school- en kantoormeu belen aan de Van den Endelaan te Hille- gom. De vlammen vonden in het zeer brandbare materiaal een gretig voedsel en het fabrieksgebouw werd dan ook door het vuur zo zwaar aangetast, dat er voorlopig niet meer in kon worden gewerkt. Een onderzoek maakte uit, dat de brand te wijten was aan de schuld van een achttien jarige lakspuiter uit Hillegom, die op de eerste verdieping van het fabrieksgebouw werkzaam was. Maandagmorgen heeft de lakspuiter zich wegens het veroorzaken van de brand voor de politierechter te Haarlem, mr, J. P. Petersen, moeten verantwoorden. Ter zit ting van de politierechter gaf verdachte toe, dat hij 's zaterdagsmorgens, toen hij bezig was met het vernieuwen van een houtwolvulling in een filter, een sigaret had opgestoken. Het was de jongeman bekend, dat dit uitdrukkelijk was verboden. Boven zijn hoofd stond in grote letters op een balk geschilderd: „verboden te roken" en alle werknemers konden dit ook zonder deze waarschuwing begrijpen, daar op de eerste verdieping de lakspuiterij was gevestigd, waar zeer brandbare materialen lagen. Toen de lakspuiter zijn sigaret had aan gestoken, gooide hij achteloos de branden de lucifer weg. Deze viel in de houtwol, die onmiddellijk in brand vloog. De vlammen grepen snel om zich heen en de jongeman kon er aan ontkomen, door via een dak raam te vluchten. „Hoe kon je zo onbenullig doen door een sigaret aan te steken?" vroeg de politie rechter de jongeman verbaasd. Maar deze wist geen afdoend antwoord te vinden. De fabrieksdirecteur verklaarde, dat de brand en waterschade ongeveer veertig a vijftig duizend gulden bedraagt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman sprak van een „zeld zame roekeloosheid" en „ergerlijke lum melachtigheid". De officier had perst over wogen tegen de jongeman hechtenis, te eisen, maar gezien diens leeftijd wilde hij met een geldboete volstaan. Conform de eis legde de politierechter een geldboete van honderd gulden subs dertig dagen op. april: Haarlem. 1 april 1957 L. P. Blom en M. C. GEHUWD, 1 Nolet. BEVALLEN van een zoon, 30 maart: M. C. BaljetCats; W. KeldermanBosch; G. Th. BoeléWarmerdam: J. NiessenBloem: 31 maart: C. Beulink—Van den Bogaard; A. PrinsVan Vliet; 1 april: P. van Nieuwkuyk —Horsmeier. BEVALLEN van een dochter. 29 maart: J. P- FontijneKoeijers; 30 maart: M. de Peer Wessemius; C. KerkhoffStevens; A. C. van WichenAdmiraal; 31 maart: N. J. Drost —Drost; J. Schouten—Van Dijke; J. War merdamZonneveld; B. LoosEarl. OVERLEDEN, 29 maart: E. G. van Galen —Van Steijnen, 45 j., Glasblazerstraat; L. A. ZwitserDavilar, 52 j., Tesselschadestraat; 30 maart: J. van 't Hof, 84 j„ Westerhout- park; J. W. de Graaf, 63 j„ Graaf Willem straat; M. A. van der Chijs, 87 j., Van Dort- straat; 31 maart: N. van der Schatte Olivier, «0 j„ Lorentzplein; F. Zandvoort, 58 jaar, Gasthuissingel; J. G. HoekstraVan Duijn, 79 jaar, Tempeliersstraat. sen de Vondelweg en de Clovisstraat te bereiken. Links van de entree bevindt zich de keuken en rechts de toiletten en ber gingsruimten. De zaal zal voorzien worden van een podium waarop de kinderen klei ne toneelstukjes kunnen opvoeren. Het ge bouw heeft aan de tuinzijde een overdekt terras van tegels waaromheen een viertal bloembakken het geheel een vriendelijk aanzicht zullen geven. Het clubhuis zal door aannemer Kroon uit Haarlem worden gebouwd naar een ontwerp van architect H. Tuninga, eveneens uit Haarlem. Een aardige bijzonderheid is, dat de betimme ringen en het schilderwerk in het gebouw door enige vakkundige leden van D.V.S., die zich hiervoor spontaan beschikbaar hebben gesteld, in hun vrije tijd zullen worden uitgevoerd, waarmede weer eens wordt aangetoond wat zelfwerkzaamheid in het speeltuinwerk vermag. Verwacht wordt dat het nieuwe clubgebouw van D.V.S. omstreeks half juni van dit jaar in gebruik kan worden genomen, dus nog vóór de grote vakantie. De heer E. J. Hes sels, de voorzitter van D.V.S., vertelde ons dat de officiële opening van het clubhuis met een groot kinderfeest gevierd zal wor den en met een optocht van de kinderen door de buurt. „Wij hebben goede hoop dat wij met ons nieuwe clubgebouw weer volledig ons clubwerk kunnen ontplooien en met ons "ledental spoedig het peil zullen bereiken, waarop wij drie jaar geleden stonden", aldus de heer Hessels. De jeugdelftallen van HFC f aspiranten) hebben zaterdag ter gelegenheid van het zestigjarig beslaan van de HFC „EDO" een tweekamp uitgevochten met de aspiranten van EDO. Van beide clubs traden acht ploe gen in het strijdperk en in deze tweekamp heeft de jeugd van HFC zich veruit de sterk ste getoond. Niet minder dan vijf wedstrijden werden door de jeugdige HFC-ertjes gewon nen. Eenmaal was de zege voor de EDO- aspirantjes en twee wedstrijden eindigden in een gelijk spel. Het eindresultaat was dus een twaalf-vier zege voor de jonge blauwwitters die dus verblijd werden met de fraaie Truxini- plaquette welke voor deze tweekamp be schikbaar was gesteld. Voorzitter Henstra overhandigde na afloop van de zeer geani meerde sportmiddag de fraaie prijs aan de HFC-ers. De uitslagen waren: aa 01; bb 12; c—c 0—3; d—d 1—4; e—e 1—7; f—f 0—0; g—g 4—2; h—h 2—2. Voor de EDO-jeugd was het feest van de sportmiddag niet het slot van de algemene feestviering. De jonge EDO-ers werden des avonds onthaald op een feestavond in ge bouw Cultura en dit was een leuk en waar dig slot van deze wel zeer geslaagde zater dag. Zondagmorgen kwamen vier junioren- ploegen van EDO in het strijdperk tegen vier elftallen van Scheveningen Holland Sport, ook al ter gelegenheid van de alge mene feestviering. Van de vier wedstrijden won EDO slechts één wedstrijd zodat ook hier de tegenpartij met de 'fraaie prijs schoot ging. De uitslagen waren: AA 01; BB 2—1; C—C 3—4; D—D 0—2. SHS won dus met zes tegen twee punten. VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, 2 april: Aangevoerd 202 vette var kens. Notering per kg levend gewicht: lichte varkens f 1.731.76, slagersvarkens f 1.77 1.80, zeugen f 1.521.60. Handel vlug. Enkele prima boven notering. Zes nuchtere kalve ren, waarvan geen notering. ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motort !mp. N.V. Willsm van Rijn Haarlemmerweg 4/5 - A dam Iel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 Nog geen oplossing in geschil met Haarlems Speeltuinverbond Als afsluiting van het winterclubwerk en als blijk van erkentelijkheid voor het aandeel dat zij hierin hebben gehad, heeft het bestuur van de Haarlemse speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" zijn leid sters en leiders zaterdag in het clubgebouw aan de Vergierdeweg een contactavond aangeboden. De voorzitter van „Het Von delkwartier", de heer D. van Merkenstein, liet zich in een welkomstwoord in waarde rende bewoordingen uit over het gepres teerde in de afgelopen maanden. „Er is veel goeds bereikt maar wij zijn nog lang niet bij het doel, dat wij ons voor ogen hebben gesteld. Ons clubhuis is nauwelijks toereikend om de zeshonderd kinderen, die in achtentwintig clubjes aan ons winter clubwerk deelnemen, te herbergen. Het aantal leidsters en leiders dat op dat ogen blik veertig bedraagt is heus nog wel voor uitbreiding vatbaar". „Het Vondelkwartier" is momenteel met ongeveer twaalfhonderd aangesloten kin deren de grootste speeltuinvereniging van Haarlem en dat legt verplichtingen op. Voor de kinderen is het beste niet goed ge noeg en daarom moet de speeltuinvereni ging steeds naar nieuwe mogelijkheden zoeken om hen te boeien en aan de vereni ging te binden. De moeilijkheden met het Haarlems Speeltuin Verbond, waarvan „Het Vondelkwartier zich ingevolge het besluit van de laatste algemene ledenver gadering heeft afgescheiden, duren voort. Volgens de bemiddelaar in dit conflict zouden wij enerzijds een zelfstandige ver eniging zonder leden zijn en anderzijds een afdeling van het Haarlems Speeltuin Ver bond, waarvan de leden uitsluitend leden van dit verbond zijn. Ook de bezittingen van onze Koninklijk goedgekeurde vereni ging zouden in feite het eigendom zijn van het Haarlems Speeltuin Verbond. Wij kun nen ons een dergelijke tweeslachtige orga nisatievorm moeilijk voorstellen en zijn dan ook zeer benieuwd naar het rapport dal: hierover door de bemiddelaar aan de gemeente is uitgebracht", aldus de heer Van Merkenstein. De voorzitter van de winterclubcommis- sie, de heer J. H. Krudde, vroeg aandacht voor de op 25, 26 en 27 april te houden tentoonstelling van werkstukjes, die door de kinderen op de clubjes zijn vervaardigd. Het hierna volgende deel van de avond werd genoeglijk met muziek, gezelschap spelletjes en een dansje doorgebracht. Wijziging spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal deze week in plaats van vrijdag 5 op donderdagmorgen 4 april spreekuur houden. Het kinderkoor „De Kleine Stem" is een van de Haarlemse jeugdkoren, die er zich op toeleggen zang en toneel te combineren. Zondagmiddag heeft het koor in het ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat met de opvoering van de kinderoperette „De sneeuwkoningin" en van een soort zang spelletje „Een vakantiegeval" laten horen en zien, wat zij in dit opzicht kunnen be reiken. „De sneeuwkoningin" (een vrije bewer king van sprookjes van Andersen) is een aardige operette. Zij behandelt de geheim zinnige geschiedenis van de ontvoering van de jongen Kai door de sneeuw koningin. Wat dit verleidelijke wezentje er overigens aan had om Kai in een psy chische verdoving bij zich te hebben, is voor gewone stervelingen moeilijk of in het geheel niet te begrijpen. Gelukkig voor Kai ging zijn dapper zusje Gerda er op uit om hem te zoeken. Met behulp van bloemen, dwergen en de vier winden weet zij Kai te verlossen uit zijn ijzige verblijfplaats. De dirigent Wim Post had een paar speelstertjes bij het koor gevonden, die over het algemeen goed voor hun taak be rekend waren. De sneeuwkoningin zong heel bekoorlijk, Gerda en Kai werden goed uitgebeeld. De moeder van de vier winden had wat je noemt de wind onder haar vier woeste zonen. Haar krachtige stem was wel het best verstaanbaar. Nimfen, vlin ders, een toverfee en niet te vergeten de grappige dwergen, deden met succes hun best om de opvoering te doen slagen. Jam mer was het dat de sneeuwjonkvrouwen zo onzuiver zongen. Bevroren stemmen? De pianist Piet Post, die handig be geleidde, was voor de opvoering een ste vige steun. Na de pauze beleefden de kinderen van „De Kleine Stem" een voorproefje van de vakantiegenoegens. Zij voerden allerlei spelletjes al zingend uit. Dat klonk alle maal heel leuk, maar het was verklaar baar, dat men ten aanzien van de eisen, die aan echte, afgewerkte kinderzang ge steld moeten worden, wel eens een oortje dicht moest doen. De middag werd geopend door de voor zitter H. Mensink, die onder meer ver telde. dat half april de Liedertafel Lim- men uit Hannover als gast van „De Stem" te Haarlem zal optreden. P. Zwaanswijk De eerste rit van de voorjaarscompetitie, welke de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" zondag liet verrijden, is bij de A.- en B-klassers gewonnen door Toon Rutte. Hij legde de vijftig kilometer af in 1 uur 15 mi nuten en 7 seconden. De uitslag luidde: 1. A. Rutte, 2. C. v. d. Aar, 3. Van Weeren, 4. Straver, 5. W. v. d. Aar, 6. L. Vaars, 7. Ma thot, 8. Geuzebrock, 9. Handgraaf, 10. Heijër- rnans. Bij de C-klassers won Ed Sminia weer. Hij reed de dertig kilometer in' 51 minuten en 35 seconden; 2. L. Walters; 3. De Klerk; 4. Tjeertjes; 5. Van Tintelen; 6. Uttien; 7. Jansen; 8. De Cock; 9. J. Walters; 10. Blommaerts. Twee aanrijdingen in Heemstede Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft zich op de Herenweg te Heem stede een aanrijding voorgedaan tussen een scooterrijder en een autobus van de NZH. Volgens de verklaringen van de scooterrijder zou de chauffeur van de bus te laat richting hebben aangegeven bij het inslaan van de Koediefslaan. De bus chauffeur bestrijdt deze mening echter. Er was slechts materiele schade. Een uur later is op de Herenweg te Heemstede ter hoogte van de Zandvoortse- laan een NZH-autobus, bestuurd door een Hongaarse chauffeur, tegen de laatste auto in een file gereden, tengevolge waar van deze wagen zodanig werd beschadigd dat hij moest worden weggesleept. (Verkort weergegeven) Werkster. Als ik de advertenties door kijk verbaast het mij steeds weer, dat werksters blijkbaar haar eigen loon en werktijden kunnen bepalen. Velen re kenen zelfs 10 per dag, dat wil zeggen van 94 uur, een 7-urige werktijd dus. Trokken wij daar de tijd van af voor het kopje koffie, dito thee en boterham eten dan blijven er misschien iets meer dan zes uur over. Beseffen de werkgeefsters, die op deze eisen ingaan wel, dat zij een on maatschappelijke daad verrichten? Dat huisvrouwen, die om gezondheidsredenen of met grotere gezinnen hulp nodig heb ben of bijvoorbeeld leidsters van rust- en kindertehuizen, deze prijzen niet meer kunnen betalen? Beseffen zij ook, dat deze werksters, die geen enkele vakbekwaam heid behoeven te bezitten en zo hard en langzaam kunnen werken als zijzelf wil len, op deze manier 60 per week kunnen verdienen, waarvan beslist geen cent be lasting wordt betaald? Die belasting wordt wel opgebracht door de echtgenoten van die huisvrouwen, die zich de luxe van zo'n werkster kunnen permitteren. Welke vereniging voor huisvrouwen kan dit pro bleem eens grondig aanpakken? Het is zeer belangrijk. L. H. te Z. Ondank. Omstreeks 20.45 reed ik met mijn vrouw op de Leidsevaart bij de Sier- kan. Uit tegenovergestelde richting nader de met grote snelheid een zwarte Citroën die fel brandde. Ik moest met alle macht remmen omdat bedoelde wagen plotseling naar links uitweek en over de daar aan wezige vluchtheuvel de fabriek van de Sierkan inreed. Ik sprong van de motor en In hotel „Roozendaal" te Overveen heeft de afdeling Bloemendaal van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie dezer dagen een buitengewone algemene ver gadering gehouden. Als belangrijkste punt vermeldde de agenda de verkiezing van een voorzitter wegens het periodiek af treden van ir. R. Dufour, die zich niet her kiesbaar stelde. De heer W. B. Buma uit Aerdenhout werd als enige kandidaat voor deze functie bij acclamatie gekozen. Ir. Dufour, die gedurende vijf jaar voorzitter is geweest, bracht zijn medebestuursleden en de leden dank voor het prettige contact in de jaren van zijn voorzitterschap. Hij vond het een geruststellende gedachte, dat de heer Buma, die in het zakenleven een belangrijke functie bekleedt en ook in het politieke leven geen onbekende is, bereid was het voorzitterschap op zich te nemen. Na de pauze hield de heer O. F. Staleman uit Overveen, een causerie over de voor- en nadelen van het kopen op afbetaling. Spreker wees onder meer op de voor- en nadelen van het kopen op afbetaling, zo wel vanuit de gezichtshoek van de consu ment, als van die van de verkoper. Naar zijn overtuiging ontbreekt het de meeste kopers aan wilskracht om eerst te sparen en dan te kopen. Het afbetalingssysteem is voor een grote groep van mensen het mid del om het bezit van duurzame gebruiks goederen, zoals radio, televisie en gasfor nuis op te bouwen. Het is ook een zeer geschikt systeem voor mensen met een be hoorlijke speelruimte in hun budget. Tot aan de eerste wereldoorlog waren het vooral de behoeftigen die tot kopen op afbetaling overgingen; tussen de beide wereldoorlogen in was er een overgangs fase en kwamen er ook voorschotbanken aan te pas. Na de tweede wereldoorlog gingen ook de beter gesitueerden van dit systeem gebruik maken. Volgens spreker is voor het toekomstige afbetalingskrediet nog verdere expansie mogelijk mits aange nomen kan worden dat het welvaartspeil gecontinueerd wordt. rende naar binnen en heb naast de bran dende auto liggende met een waterstraal de auto van onder helpen blussen. Nadat de brand geblust was is de auto mobilist zonder een woord van dank met zijn wagen weggereden, de mensen van de Sierkan achterlatend met smeulende i'esten vlas en een rommel. En de blussers met natte kleren en besmeurde schoenen. Wat ik met bovenstaande heb ondervonden doet mij haast besluiten, laat ieder zijn eigen klusjes maar doen! P. VAN ES, Tesselschadestraat 97 II Dezer dagen zijn de aanslagbiljètten voor het reinigingsrecht, de belasting voor de vuilnisemmers, in de gemeente Bloemendaal in zee gegaan. Dit feit heeft bij de bevolking nogal wat beroering verwekt, omdat de Bloemendaalse ingezetenen dit keer behalve een aanslag over 1957 ook een belastingbiljet van terugwerkende kracht over 1956 in hun bus vonden. Bij de dienst van Publieke Wer ken te Overveen heeft de telefoon deze dagen niet stilgestaan en ook op het raadhuis had men menige klacht te incasseren. De vergoeding voor het ter beschikking stellen van een vuilnisemmer bedraagt 2,50 per emmer per jaar. Voor hef op gezette tijden doen ophalen van huishoudelijk afval en as is een recht verschuldigd: bij de eerste em mer, welke in een perceel of gedeelte daar van in gebruik wordt gegeven per jaar ƒ3,25; bij de tweede emmer een recht per jaar van ƒ3,bij de derde emmer ƒ2,75, bij de vier de emmer 2,50 en bij iedere volgende em mer 2.— per jaar. Hoofdbewoners of hoofdgebruikers van de in de gemeente Bloemendaal gelegen per celen alsmede zelfstandige bewoners of ge bruikers van de in deze gemeente gelegen perceelsgedeelten, die van de gemeentelijke vuilnisophaaldienst op gezette tijden gebruik maken, zijn verplicht deze reinigingsrechten te betalen. Vroeger werd het reinigingsrecht tegelijk met het aanbieden van de nota voor gas, licht en water geïnd. In 1956 is dit niet geschied, vandaar deze vordering van terug werkende kracht over 1956. Economische politierechter Milde boete voor landarbeider Een 40-jarige landarbeider uit de Haar lemmermeer had tegen Kerstmis 1956 per advertentie in ons blad kalkoenen en ander gevogelte ten verkoop aangeboden, zonder in het bezit te zijn van een daarvoor be nodigde vergunning. Hij stond vanwege dit feit maandagmiddag terecht voor de Haar lemse economische politierechter. Als ver weer voerde hij aan, dat hem niet bekend was, dat je voor het verkopen van zelf- gemeste kalkoenen een vergunning nodig had. „Als je geen advertentie mag zetten, hoe moet je ze dan van de hand doen?", vroeg hij zich af. Het treffen van een schikking, zoals hem was voorgesteld, had hij geweigerd, omdat het bedrag van de schikking (vijftien gul den) voor hem te hoog geweest was. „Ik heb zo al moeite genoeg om met mijn gezin rond te komen", betoogde hij. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, stelde, dat het ten verkoop aanbieden en verkopen van wild en gevogelte recht streeks aan de consument verboden is en eiste een geldboete van tien gulden. De verdachte vroeg nog, of hij in plaats van de boete niet een zondag kon „zitten", waarna de economische politierechter, mr. J. D. Vink, hem veroordeelde tot een boete van f 7.50 subsidiair één dag. Bij het verlaten van de zaal x-iep mr. Wiarda de landarbeider nog na: „U moet er niet op rekenen, dat u die dag op zondag kunt gaan uitzitten". Van onze correspondent in Londen) Het was maandag een grijze, kille dag in Londen, toen de twintig Haarlemse bloe menmeisjes legen het middaguur het sombere stadsbeeld op slag veranderden. Zij begonnen met de uitdeling van hun bloemen op het beroemde plein, dat Piccadily Circus heet. De algemene grauwheid vormde eigenlijk een ideale achtergrond voor het levendige Haarlemse rood en wit van hun charmante kleding. Om het plein, dat een voortdurende verkecrsdraaimolen is en bij het ranke, op één voet balancerende eros-beeldje op zijn verhoging in het midden, hadden de meisjes post gevat. In een oogwenk brachten zij de metamorfose tot stand doordat alles door het felle geel van de Hollandse narcissen, waarmede de honderden voorbijgangers werden getooid, in een warme gloed werd gezet. Zo werd een stukje klassiek Londen, dat in zichzelf verzonken scheen, in een feest stemming gebracht. Taxi-chauffeurs, kran tenverkopers, iedereen prijkte met een narcis in het knoopsgat. Het was merkwaardig hoe de mensen reageerden. De Engelsen zijn een beheerst volk, die niet gauw hun gevoelens laten blijken. Vandaar dat zij gelaten de bloe- mendoop ondergingen alsof het iets heel gewoons was. Sommigen echter wilden er iets meer van weten en stelden de meisjes allerlei vragen, die zij vlot beantwoorden, hoewel de meesten voor het eerst in En geland waren. Er waren ook velen die meenden, dat dit een collecte was en me chanisch een geldstuk te vooi-schijn haal den. Een oude heer weigerde zelfs een bloem toen bleek dat hij er niets voor behoefde te betalen Wethouder D. J. A. Geluk sloeg verge noegd de unieke actie, die zijn stad meer bekendheid moest geven, gade, terwijl ook de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willigen en diens echtgenote en de secretaresse der organisatie, mejuffrouw Ria Hooy, een wakend oog op de meisjes hielden, die zich op buitengemeen inne mende wijze van hun taak kweten. Optreden van het Zaans Rhythm Quintet De leden van de Haarlemse Jazz Club, die dezer dagen naar de dansschool Schroder op de Raamsingel te Haarlem wa ren gekomen in de verwachting de „New Orleans Seven" in hun nieuwe bezetting te kunnen beluisteren, zullen met enige te leurstelling het Zaans Rhythm Quintet hebben aangehoord. Niet en dat willen wij met grote nadruk vaststellen omdat de prestaties van dit kwintet daar aanlei ding toe gaven, maar wel omdat men in de verwachting was een programma van oude stijl Dixielandmuziek te horen en men het in de plaats daarvan met een moderne speeltxant heeft moeten stellen. Want het is nu een keer zo, dat de jazz-liefhebbers verdeeld zijn in een categorie-„moderne stijl" en een groep Dixieland-liefhebbers en het Zaans Rhytm Quintet specialiseerde zich op het moderne genre. Beide categorieën jazzliefhebbers kwa men echter aan hun trekken, omdat de avond geopend werd met een concert door de „oude stijl"- Blue Star Jazzmen onder leiding van Peter de Wijn. Deze groep van zeven musici werkte een aantal nummers af, waaronder enige bekende zoals „Basin street blues", „At the jazzbandball" en „Some of these days". Ofschoon zij de moei lijke taak hadden de vele aanwezigen in de stemming te brengen, slaagden zij erin hun partij met verve te blazen en het was dan ook met een warm applaus, dat zij tenslotte plaats maakten voor de gasten, het Zaans Rhytm Quintet onder leiding van Boude- wijn Leeuwenberg. De prestaties van deze vijf jazzmusici gaven na ieder nummer waaronder „Late entry" en Split kick" het merendeels jonge publiek aanleiding genoeg tot tekenen van waardering, hoe wel de meesten kennelijk niet tot de genie ters van dit genre jazz behoorden. Wij hoorden zelfs één der aanwezigen zeggen, met iets van beleefde geringschat ting: „Het lijkt wel Bach". Toch verdiende het vijftal bijzondere waardering, omdat het orkest zich op het laatste ogenblik be schikbaar had gesteld, nadat de „New Or leans Seven" hadden laten afweten. Het eerste optreden na de pauze kon ons het meeste bekoren. De jam-session van zeven musici, die allen bijzonder goed op elkaar waren ingewerkt, gaf enige vlotte Dixieland-nummers weg met enkele zeer bijzondere soli, onder meer van trompet tist en klarinettist. Het publiek kwam er ook „goed in", hetgeen wel werd duidelijk gemaakt door het spontane applaus na iedere solopartij. Hiei-bij viel het op, dat de leden van het Zaanse kwintet dat de avond met een tweede optreden besloot beleefd aandachtig luisterden met naar (het ons toekwam iets van dédain in de ogen voor deze naar hun mening misschien primitieve stijl. Waarmee alleen maar bewezen wil zijn, dat aanhangers van de twee grote stromin gen in de jazz elkaar wel verdragen, maar zich niet met elkaar willen vermengen. Hetgeen naar onze mening alleen maar gunstig kan zijn. Want welke stijl zou er anders te voorschijn moeten komen? Twee kleine meisjes in „Hollandse klederdracht" - zoals de Engelse foto graaf, die de plaat maakte, erbij schreef - waren ter verwelkoming van de charmante deputatie van Haarlems Bloei in Liverpool Street Station te Londen aanwezig. Zij wai-en zondag met de dagboot over gekomen en hadden in Harwich aan boord overnacht om geheel uitgerust te zijn, want hun wachtten drie vermoeiende dagen. Zij hadden vijftienduizend bloemen meege bracht. Na Piccadily Circus volgde nog een uitdeling op Trafalgar Square temidden van de duiven. In de middag brachten zij een bezoek aan de Chelsea Flower Show, waar zij zich temidden van de fantastische bloemenweel de meer dan ooit thuis voelden. Des avonds brachten zij nieuwe vreugde in de prachtige foyer van de Festival Hall, terwijl een dxrietal meisjes de gasten van een beroemd cabaret, waar Sophie Tucker optrad, met hun goede gaven tooiden. Hun aankomst aan Liverpoolstreetstation werd door een filmmaatschappij opgeno men, die een kleurenfilm over Nederland vervaardigt, welke een reis om de wereld zal maken en o.a. voor de commerciële tele visie in de Verenigde Staten zal worden vertoond. Heden, dinsdagmiddag, zullen de meisjes een bloemenhulde brengen aan lady Mac- Millan. de echtgenote van de premier, in de ambtswoning, Downingstreet 10. Van avond verschijnen de meisjes in een aantal luxe restaurants. In de rubriek actualiteiten zal de AVRO vanavond om kwart over elf aandacht be steden aan het bezoek van de Haarlemse bloemenmeisjes aan Londen. Dit jaar zal de overheid krachtig gaan optreden tegen de kinderarbeid in de land bouw. In het verleden kon dit euvel moei lijk worden bestreden, omdat de Arbeids wet 1919 wel de arbeid van jongens bene den veertien jaar of nog leerplichtig en meisjes, beneden de leeftijd van vijftien jaar in werkplaatsen, fabrieken, winkels, kantoren, enz. verbood, doch geen speciale bepalingen behelsde voor het verbod van kindei-arbeid in de landbouw. Door het inwei'king treden van de Landbouwarbeidswet op 4 juni 1956 is het aan jongens beneden veertien jaar of nog leerplichtig en meisjes, die de leeftijd van vijftien jaar nog niet hebben bereikt, ver boden in de landbouw wei-kzaamheden te verrichten. Ontheffing van dit verbod kan niet worden toegestaan. Een uitzondering is gemaakt voor eigen inwonende kinderen van landbouwers, veehouders of tuinders, welke kinderen, als zij minstens twaalf jaar zijn, ten hoog ste vijf uren per dag, maar niet tijdens de schooluren lichte landbouwwerkzaamhe- den mogen verrichten. Het is niet toege staan deze kinderen 's morgens koeien te laten melken. Tevens is bepaald, dat personen, die een volledige dagtaak in fabrieken of elders hebben, naast deze werkzaamheden geen landarbeid mogen verrichten, tenzij met vergunning van de Arbeidsinspectie. Onder de voor eigen kinderen van twaalf jaar of ouder verboden werkzaamheden worden ondermeer gerekend: het dunnen van bieten, het rapen van aardappelen en het rijden op trekkers. Vooral met het oog op de eerstdaags aan te vangen werkzaam heden in de bietenteelt in voorgaande jaren kwam het voor, dat kinderen voor het bietendunnen van school werden thuis gehouden is het van belang, dat de landbouwers en de ouders van schoolgaan de kinderen van deze wettelijke bepalin gen op de hoogte zijn. Vermelding verdient nog, dat de ouders aansprakelijk gesteld kunnen worden wegens overtreding van het verbod van kinderarbeid door hun kinderen. Binnenkort vier zilveren jubilea bij het P.E.N. Op Donderdag 4 april zullen de heren J. Kremer, chef-monteur en P. Posthuma Mantje, voorman-vakman, beiden wonen de te Velsen-Noord de dag herdenken waarop zij vijfentwintig jaar geleden bij het PEN te Bloemendaal in dienst traden. De heren H. J. Smolenaars, opzichter, wonende te Velsen-Noord en H. Hoogers, monteur eerste klasse, wonende te Bever wijk zullen op vrijdag 5 april hun zilveren jubileum bij het JEN vieren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11