Voorj aarsbeurs aan Vredenburg en Croeselaan vanmorgen begonnen S.E.R.-advies over perioden voor uitverkoop Vijftig jaar geleden Scheepvaartinzending maakt goede kans op voortzetting als „Nederlandse Scheepshouwbeurs" Op de <=Praatótoel Wensen overgenomen van detailhandel DINSDAG 2 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 MINIATUURSTOFZUIGER EN COASTER TRICOT-PAKJES f 69.75 f 82.75 Stofzuigertje T extielweelde jKleuren Buitenland Eindpunt Marnixstraat Russisch antwoord op Japanse protestnota Egypte belooft invallen in Israel tegen te gaan Uit Haarlems Dagblad van 2 april 1907 Zonder in te gaan op de technische de tails van de K.L.M.-lijnen, die thans in Washington het onderwerp van gesprek zijn, moge toch wel eens nadrukkelijk in het licht worden gesteld, dat een even tuele en zeer waarschijnlijke misluk king van deze luchtvaartonderhandelingen geen nationale ramp zal betekenen, al zou er uiteraard een groot zakelijk nadeel door worden berokkend aan een belang rijk Nederlands bedrijf. Er zijn tijdens deze onderhandelingen van verschillende kant speculatieve op merkingen gemaakt, die de ware propor ties van de kwestie naar onze smaak scheef trekken. Zo is er bijvoorbeeld be toogd, dat Amerika „speelt met de vriend schappelijke gevoelens" van het Neder landse volk door de kans voorbij te laten gaan, een royaal gebaar te maken in ruil voor de steun, die Nederland altijd aan de Amerikaanse zaak heeft verleend. Ook is er gesproken over een eventuele weerslag van een mislukking der onderhandelingen op onze defensie. Het verband tussen deze luchtvaartbesprekingen en onze defensie is echter moeilijk te zien. En zakendoen heeft niets met vriendschap te maken. Wanneer wij onze defensie zouden organiseren uit louter vriendschap voor de Amerikanen, zouden wij haar onmiddellijk moeten af schaffen niet omdat Amerika ons lucht lijnen weigert, maar omdat een defensie moet zijn gebaseerd op de nuchtere nood zaak tot zelfverdediging en niet op senti menten. De K.L.M. is, hoezeer zij ook Nederland se belangen dient en de naam van Neder land in de lucht houdt, een zakelijke on derneming. Het verkrijgen van luchtlijnen in de V.S. is voor haar een zakelijk belang, ook al is het een feit, dat deze kwestie langzamerhand politieke aspecten heeft ge. kregen. Wanneer een bepaalde buitenland se regering op een gegeven moment contin- genteringen instelt voor Nederlandse sier- teeltprodukten, is dat zakelijk een gevoe lige strop. Maar zouden wij dan kunnen beweren, dat die regering heeft gehandeld tegen het beginsel van vriendschap? En zouden wij een eventueel defensieverdrag met die regering moeten opzeggen, of schoon het geacht wordt te zijn gesloten in ons beider belang en niet omdat wij die ministers zulke gezellige en vriendelijke kerels vonden? Als onze bereidheid tot bewapenen in derdaad zou zijn ingegeven door de wens, commerciële voordelen van Amerika los te peuteren, zou zij berusten op een geheel verkeerd beginsel, dat zo spoedig mogelijk zou moeten worden herzien. Doch daarvoor is geen enkel tastbaar bewijs aan te voeren. ADVERTENTIE VERRIJKT UW GARDEROBE Een enorme sortering van zuiver wollen wevenit met royale plissé-rok en jeugdig recht jasje. In linde, anthraciet, bordeaux en Dior-blauw Voor GROTE MATEN Zuiver wollen WEVENIT-COSTUUM. Royale coupe - gladde afkledende rok - aparte garnering op de zakken. Maten 44 tot 52 (Van een onzer redacteuren) VANDAAG IS UTRECHT weer Nederlands parkeerplaats geworden en tussen Vredenburg en Croeselaan krijgen de trottoirtegels hun jaarlijkse slijtageslag te weerstaan: voor de 68ste keer wapperen van de Domtoren de vlaggen in een fleurige krans en langs de smalle grachten priemen de masten omhoog, waaraan het veelkleurig dundoek uitwaait in de voorjaarswind. Bestedingsbeperking en investerings- rem ten spijt ging vanmorgen de grootste aller jeurbeurzen gastvrijheid verlenen aan duizenden uit binnen- en buiten land, voor wie Utrecht in voor- en najaar een begrip is ge worden en verstild is het rumoer, dat tot even voor negenen in de enorme gebouwencomplexen heeft weerklonken het rumoer van de ouverture. Om plaats te maken voor het geluid, dat Mercurius als muziek in de oren moet klinken: zakelijke gesprekken, orderblaadjes, die uit hun bloes scheuren en het durende gezoem van de menselijke bijen korf, die tot en met de elfde deze beurs zal zijn. Evenals de laatste jaren is ook nu de aandacht er wéér sterker op de terreinen aan de Croeselaan geconcentreerd. Niet alleen van wege de dertien buitenlandse inzendingen, die in de Juliana- hal en ook op het terrein zelf veler bewondering zullen trek ken, maar bepaald ook door het krachtige geluid, dat de scheepvaart en haar toeleverende industrie in dit machtige koor laten horen. Er is een grote kans, dat het bedoelde technische en nautische deel der tentoon stelling een zelfstandige functie zal krijgen. Want reeds deze introductie van „de scheepsbouw" heeft zulk een omvangrijk aanbod zowel van de nijverheid als van de belangstellende kijkers- en hopelijk koperskant opgeleverd, dat het niet uitgesloten is, dat dit onderdeel van de Jaarbeurs uitgroeit tot de enige zelfstandige scheeps houwbeurs in Nederland. Wier „vestigingsplaats" Utrecht als centraal punt hoogst waarschijnlijk zal worden geprefereerd boven Amsterdam of Rotterdam, terwijl er bovendien, indien dit experiment slaagt, gebruik kan worden gemaakt van de lang jarige ervaring der Jaarbeursorganisatoren op het stuk van de representatie. Als het „Navigare necesse est" ergens betekenis heeft, dan is het wel op deze beurs, die rond de twee zwaartepunten, een volledig toegeruste coaster en een sierlijke scheepsschroef, als een gouden bloem op rijzend voor de Bernhardhal, bijna drie honderd inzenders bijeen heeft gebracht en waar behalve twee imposante Tsjechische scheepsdiesels en vele andere buitenlandse inzendingen de Nederlandse industrie krachtig aan het woord komt. Al is het alleen al door die kustvaarder „Caribia", liggend aan de Muntkade als een gaaf staal van Delfzijlse vaardigheid met kielplaat en spanten, een 460-tonner van de rederij C. van Wattum, die de Jaarbeursvlag in top voert en de landrot kan laten zien, wat er alzo op de moderne koopvaarder te koop is. Van radar tot echolood en van de modern ste kompassen tot het aangenaamste com fort, dat de bemanningsverblijven in de kustvaart kunnen bieden. Om nog even in de cijfers te blijven: met haar 44.000 vierkante meter expositie ruimte en haar meer dan 2800 firma's, waarvan 1418 uit het eigen land, is de 68e beurs een mastodont geworden, die min stens twee dagen vraagt om enigszins nauwkeurig te worden „gedaan" en die dus steeds minder een kijkspel is geworden. Hoewel er meer dan genoeg te zien is in de komende tien dagen. Want elke beurs weer blijkt er een verlengstuk te bestaan aan het arsenaal van zaken, die het leven veraangenamen en heeft men bestaande, toch al vernuftige apparaten verder weten te perfectioneren. In een uithoek van de vijfde verdieping van het hoofdgebouw aan het Vredenburg bijvoorbeeld demonstreert een trotse Haar lemse handelaar een miniatuur-stofzuiger, die op twee zaklantaarnbatterijen loopt en dan met behulp van een rond borsteltje en een rap schoepenwiel stof uit kleren en van de tafel zuigt, om het netjes in een zakje te deponeren, dat net als bij een echte stofzuiger mooi bol gaat staan, als het schakelaartje wordt ingedrukt. Als ge daar tóch zijt, kunt ge natuurlijk niet voorbij komen aan de luilekkerlandjes, die in de speelgoedafdelingen te vinden zijn, waartoe dan wel een rijstebrijberg van vaak erg lelijke galanterieën moet worden over wonnen, maar waar de treintjes en auto- tjes de mens dan ook in de mond vliegen. En daar is dan het lijkt op chauvinisme, maar het is wéér een Haarlemmer, die er mee voor de dag komt - een beeld van een kinder-trapauto, die de plasticrage conse quent heeft gevolgd en die zo duidelijk op een echte Mercedes 220 lijkt, dat junior niet eens meer met het grote model uit wil, als er zulk een voortreffelijk voituurke in zijn garage staat. Want hier hoort zo lang zamerhand een garage bij - het ding bezit tenslotte kettingaandrijving, luchtbanden en handremmen, koplampen en richting aanwijzers. Wie het knutselen meer ligt, kan een paar trappen lager zijn hart ophalen aan bouwdozen voor radiografisch bestuurbare vliegtuigen en motorboten, maar er is voor dit alles wel een forse greep in de beurs nodig, zodat Hofstra junior er wel niet aan toe zal komen, lijkt ons zo. Wanneer vader en zoon de trappen of de lift hebben getrotseerd en enige uren zoet zijn in het labyrinth van het paviljoen Vre denburg, zal moeder wel beneden zjjn ge bleven en dat lykt ons zeer verstandig, want daar vindt zij verrukkelyke dingen. Niet alleen in de Beatrix- en Irenehal, waar vanmorgen tienduizenden decalumen aanfloepten over een weelderige textiel- inzending, maar ook in het voorportaal tot dit paradijs. Want daar exposeert als van ouds de nijverheid, die zich bezig houdt met het menselijk en dan speciaal het vrouwelijk gemak. Daar hangt ook een snoepje van een geyser, die maar veertien centimeter buiten de muur steekt en andere keukenbenodigdheden, waarmee de ont werpers bewezen hebben, dat de vorm geving en de kleur een steeds belangrijkere aangelegenheid worden ter bepaling van de verkoopwaarde. Een bekende emaille- fabriek heeft vermoedelijk enige aange brande brieven gekregen van huisvrouwen, wier vingers niet voldoende vuurvast wa ren, om aluminium van honderd graden aan te vatten en zij voorzag haar artikelen dies van „koudgreep" handvaten, die er niet afgestoten kunnen worden en het leven dus alweer een graadje plezieriger maken. Zo is er onnoemelijk veel, dat een paar vermoeide voeten goedmaakt - de lino- leumindustrie toont verrassende nieuwe kleuren en „inlaid" dierenfiguren, die het in een kinderkamer of wat daar voor door moet gaan bij een beperktere woonruimte, bijzonder goed zullen doen en om in de vloerbedekking te blijven - er zijn op de textielafdeling tapijten te zien, die tegen een fond van anthraciet-grijs even grillige als artistieke motieven etaleren, waarmee elke jonge inrichtster van een flatje haar smaak en fantasie kan uitleven. De textielbeurs is trouwens toch een wondermooi geheel. Dankzij de ogenschijn lijke dakverlaging, die men met behulp van latwerk bereikte, is hier een tijdelijk wa renhuis van hoge standing ontstaan, dat de vondsten der ontwerpers aantrekkelijk ge noeg laat zien, om er een half uur genieten aan te wagen. En om verbaasd te staan over de toepassingsmogelijkheden der kunstvezels, die in steeds nieuwe variëtei ten en vooral kleuren aan de markt komen. Niet alleen in de vorm van textiel overi gens, want in plastics duurt de hausse eveneens voort en wat in de eerste jaren van deze kunststoffenrage nog wel eens als bezwaar gold: de vaak lelijke vormgeving en de kleur plus de nogal gepeperde prijs, wordt steeds meer ondervangen. Een vondst bijvoorbeeld, die al op kleine schaal wordt toegepast, maar die bepaald toe komst zal hebben, is de plastic-golfplaat in kleuren. „Plasticall", zoals deze stof ge doopt is, wordt in Zaandam al in alle mo gelijke profielen gemaakt en blijkt voor luifels en overkappingen, tussenwanden en opvullingen van trapgangen de meest on verwachte effecten op te leveren. Daar het lichtdoorlatend vermogen ongeveer 85 °/o is en een vierkante meter niet meer dan twee kilo weegt, zal dit sterke en gemakkelijk te verwerken materiaal, waar bovendien de ultraviolette stralen doorkomen, zodat een mens er bruin achter kan worden, waar schijnlijk wel een toekomst kunnen op bouwen. Een aansteker met een asbakje lijkt ons een heerlijk bezit - alleen waren wij er nimmer zelf op gekomen. Als het nu nog een aansteker met een polychrom-foto was geweest, alla, maar met een asbakje Toch zijn ze er nu en binnenkort zal dus het knoeien op vloeren van zalen tot het verleden behoren. Een andere zorg was het onduldbare gebrek aan een „rock 'n roll"- porlemonnaie. Maar ook dit is thans fors verholpen door het op de markt verschij nen van een lederen buideltje van die naam. Als het artikel rolbestendig is, wordt het wel wat. Ernstiger is het vierwegs mengventiel Dat de Leerdamse glasindustrie tot een voortreffelijke vormgeving in staat is, bewijst dit drinkwater stel met moderne karaf. en de handboor met de toerenregelaar, een nieuwe planetentandwielkast, waarin geen zonnestelsel te ontdekken is, maar wel een haast denkend mechanisme en een grammo foon, die op batterijen speelt, een nieuwe toneelverlichtingsapparatuur, die het ge kozen lichtplan automatisch afwerkt en - voor degenen, die met ons hebben geklaagd over de slechte kwaliteit der eenheids nummerborden voor automobielen - een plastic nummerplaat, nylon laboratorium kranen en heerlijke raceboot.jes' van een paarduizend gulden. Dit laatste novum brengt ons naar de Croeselaan terug, waar het bekende open luchtmagazijn van trappen en kranen weer verrezen is in de schaduw der zich steeds verder uitbreidende hallen. Een Loosdrechtse botenbouwer exposeert daar namelijk in hal Q een pracht van een motorbootje, dat blijkens de kilometerteller een 55 kilometer per uur kan halen en dat heel wat mooier is dan de inzending, die uit Canada kwam: ook een „autoboat" met aanhangmotor, maar geschilderd in zulk een afgrijselijk rose, dat het ding onmid- In een kunstnijverheidsstand op de tweede étage van het gebouw Vreden burg hangt een collectie Japanse mas kers, nauwkeurige replica van de mas kers, die eeuwenlang in Japan werden gedragen door toneelspelers en dansers tijdens de Noh-toneelstukken. Dit mas ker behoort toe aan een der bescherm goden, die prins NINGI begeleidde. dellijk als „lollie" te boek stond bij dege nen die het vanmorgen kwamen be kijken. Bovendien was de prijs van ruim drieduizend gulden velen net iets te hoog De dertien buitenlandse inzendingen ver gen een langzame wandeling om de schat ten uit Oostenrijk, Joegoslavië, Tsjechoslo- wakije, Zwitserland, onze beide Benelux- partners en vele andere met smaak te proeven. Al is dan het aardewerk en email, dat Tsjecho laat zien van een ontstellende kit scherigheid, de precisie-instrumenten en textiel zijn bewonderenswaardig mooi en even verderop heeft Mexico een blinkend standje ingericht, waar de voorkeur voor felle kleuren wordt onderstreept door een zijden vlag der natie, die het geheel nóg bonter - en wellicht aantrekkelijker - maakt. Daarachter Zwitserland met zijn juwelen en horloges, in nobele eenvoud uitgestald in smaakvolle schrijnen, die de trots van dit kleine volk, zijn precisie- industrie, op waardige wijze aanprijst. En buiten de Julianahal, waarvan de hele bovenverdieping voor het buitenland is gereserveerd, de klap op tafel, die de Verenigde Staten geven: een paviljoen in gekleurd glas en draadconstructie, waar handelsinlichtingen en elektronica tesamen zijn gekomen. Voor ge echter zover zijt, staat de cabine van de nieuwe Douglas DC 7 C, die de K.L.M. deze zomer op de trans atlantische routes gaat inzetten, te pronk als primeur voor deze jaarbeurs en de twee bekoorlijke stewardessen, die dit model „bevrouwen", zullen tien dagen lang pro beren te vertellen, dat vliegen toch goed koper is dan u denkt. Wie de stoelen pro beert, zal dat nauwelijks geloven. Zo is deze voorjaarsbeurs wederom een afspiegeling geworden van Nederlands kunnen en Nederlands centrale plaats in het handelsverkeer. Met de steeds duide lijker ommezwaai in de richting van de industrie is deze halfjaarlijke expositie er niet minder interessant op geworden en de vrees, die tot koi't voor deze beurs heerste, namelijk, dat de bestedingsbeperkingen een rem zouden zetten op het bezoek, is van morgen duidelijk weersproken door de drukte bij de loketten, zowel aan het Vre denburg als aan de Croeselaan. De „goede vaart", die de coaster „Caribia" naar Utrecht leidde, geldt ongetwijfeld voor het Nederlandse handelsverkeer in het alge meen. Radio-afweer Nu het radio-seizoen snel ten einde spoedt en in de huiskamers de kreten van razernij om het gebodene steeds scheller worden, geloven wij de lezer te moeten wijzen op het bestaan van enkele afweer- methodes in dit verband. Men ontmoet veel mensen die, in ant woord op ons advies, de radio onmiddel lijk af te zetten zodra hij gaat irriteren, zeggen: ja-maar. Zij zeggen: ja-maar. Want zij vinden het zo vreselijk vermoeiend, steeds opnieuw te moeten opstaan om het toestel af te zetten. Men heeft nu kleine apparaatjes uitgevonden, welke, aange bracht aan het kastje, bij op duidelijk- afkeurende, bestraffende, of striemende toon uitgeroepen kreten als: „Hou je k o p!" of „k o e s thet toestel onmiddel lijk uitschakelen. Het bewuste apparaatje „k op to e" geheten, zal bij het inzetten der nieuwe winterprogramma's in alle winkels te verkrijgen zijn. Men kent de werking der radio. Daar staat hij op het teneriffe-kleedje en tètte- retèttert maar aan met babbelaars en grapjassen en bloedarme cabaretjes, fletse orkestjes, vale zangers, kleurloze zange ressen en onmachtige amusementsorkesten vol synthetisch-blijde liedjes en ineens wordt het teveel. Ineens grijpt het de luisteraar naar de krop: het bloed stijgt hem naar de hersencellen. Hij springt op. Hij slaat zich als een aap op de borst. Hij roept: „Ah o e als Tarzan en hij rolt met de ogen. Moeder en kinderen staan ont steld terzijde. Maar juist staat hij gereed zich op het toestel te werpen teneinde het, in zijn mateloze woede, geheel te versplin teren, in elkaar te trappen, als hij denkt aan de Termijnen, de Huurkoop- voorwaarden, de Kosten. En zich inhoudt. Stilstaat. Het schuim van de lippen veegt. Als een figuur uit het volkstoneel voor zich uitblïkt. En dan, met milde hand, de knop omdraait. Hij gaat zitten. Hij hijgt. Hij is een gebroken man. En, zoals spreekt, zit hij met een geheel nieuwe sintel in de geestesbanen en zoiets kan, dat weet gij, ulcers als meloenen doen groeien; kan dik ke, dunne en zevenvingerige darmen aan tasten en kan onbeheerst gedrag veroor zaken in bus, postkantoor en huwelijk. De aanrechtkastjes moeten het ontgelden. Het komt tot ineens luid schreeuwen op de overloop. Tot smijten met deuren. Kortom: zulk inhouden ondermijnt. Tot deze categorie behoren de mensen, die men dikwijls gekweld voor zich uit ziet staren, met mompelende lippen. Wanneer men vraagt naar de reden van hun eigen aardige verstrooidheid antwoorden zij, als in droom: „Kon ik maar éénmaal het toe stel uit het raam werpen. In elkaar trap pen. Met al die lui erin!" Zij zijn het ook die dikwijls, op vorststille winteravonden als de sneeuw aan het venster ritselt, met klauwende handen onder de lamp zitten en telkens een rood floers voor de ogen zien rijzen. Voor deze personen heeft een fabrikant heel aardige namaak-to est éllen uitgevon den van papier-maché. Zij zijn verkrijg baar in alle gangbare modellen en zeer goedkoop in de aanschaf; zij worden per dozijn verkocht. Deze imitaties zijn geheel ledig. Als het de luisteraar teveel wordt en hij neiging gevoelt zijn radiok&st te vernietigen, dan behoeft men hem slechts dit imitatie-toestel in handen te geven en hij kan zijn gang gaan. Hij kan af-reage- ren. Heel aantrekkelijk is ook het feit, dat knallichaampjes zijn aangebracht die tij dens de „behandeling" exploderen. Het toestel reageert hier geheel als een echt. Men kan het daarna uit het raam wer pen. Het is namelijk gebleken dat een der diepste oerwensen van de luisteraar is, het toestel eens „uit het raam te kunnen werpen". Het zal wel duidelijk zijn, dat de luiste raar na dit verwerken-der-aandrif ten mooi ontspannen zal neerzitten, een glans van tevredenheid op het gezicht en een engel in trein en bus. Zonder enge aanwensels als kraken met de vingers, ritmisch snui ven of onverhoeds zeer sterk knipogen. Duif De foto rechts toont een aantal autobus sen van de nieuwe N.Z.H.-dienst Amster damZwanenburg bij het eindpunt in de Amsterdamse Marnixstraat. Hoéwei een gedeelte van de forensen uit Zwanenburg de tram bleek te prefereren, maken velen al gebruik van de nieuwe autobussen. De nieuwe dienst kon het ver voer gemakkelijk aan, waarbij de directie van de N.Z.H. gedurende de spitsuren op bijna 900 mensen rekende, waarvoor zij acht bussen had ingezet. Dit aantal bleek ruimschoots voldoende te zijn, zodat men vanavond het vervoer met vier bussen hoopt te kunnen opvangen. Zoals bekend zijn de abonnementen op de bus niet geldig voor de tramdienst, zodat wie 's morgens per bus naar Amsterdam gaat 's avonds met hetzelfde vervoermiddel terug moet gaan. De in het hartje van Amsterdam werkende forensen hebben zich al met het denkbeeld verzoend, dat zij eerst op eigen gelegenheid naar de Marnixstraat moeten gaan. Velen leggen dit korte traject per fiets af en stallen hun vervoermiddelen in de nabijheid van het eindpunt der auto bussen. In een advies, op verzoek van de staats secretaris van Economische Zaken door de S.E.R. uitgebracht, wordt geadviseerd jaar lijks twee perioden aan te w\jzen voor het houden van seizoenverkopen en deze te doen beginnen op 15 juli en 15 januari en de duur van de perioden te bepalen op ne gentien werkdagen. Dit wil dus zeggen, dat de seizoenopruimingsperioden lopen van 15 juli tot en met 5 augustus ei van 15 januari tot en met 5 februari. De staatssecretaris van Economische Za ken, die na de afkondiging van de Uit- verkoopwet van 8 juni 1956 op 30 juli 1956 dit advies aan de S.E.R. gevraagd heeft, verzocht tevens advies over de vraag of er aanleiding zou bestaan voor bepaalde bedrijven of groepen verkoopplaatsen een uitzondering te maken, dan wel de tijds ruimte afwijkend te bepalen. De S.E.R. zegt in haar advies, dat de in de verschillende branches bestaande opvat tingen omtrent de perioden voor de sei zoenverkopen enigermate uiteenlopen. Zo zou de federatie van schoenwinkeliersver enigingen er de voorkeur aan geven de sei zoenverkopen te houden in de periode van 1 tot 20 februari en van 1 tot 20 augustus. De federatie van middenstandsorganisaties in de textiel-detailhandel en enkele orga nisaties van textielfabrikanten zouden deze verkopen willen doen beginnen op de derde zaterdag in januari en op de derde zaterdag in juli. Uit een door het hoofdbedrijfschap de tailhandel gehouden enquête bleek, dat bij betrokken organisaties de wensen over de begindata der opruimingsperioden varieer den van 1 juli tot 15 augustus en van 1 januari tot 15 februari. Tegen afwijkingen in de perioden van seizoenverkopen bestaan volgens de S.E.R. echter enkele bezwaren. Ten eerste zou de koopkracht zich voornamelijk richten op de artikelen, welke het eerst worden op geruimd. Ten tweede zou het gevaar be staan, dat de ondernemers, wier assorti ment een complex van artikelengroepen omvat, in de voor een onderdeel van dat assortiment officieel vastgestelde uitver koopperiode een bijzonder gunstige gele genheid zou zien door reclame-aanbiedin gen de afzet van de overige artikelen te stimuleren, hoewel de voor die artikelen nog aangewezen seizoenverkoopperiode niet zou zijn aangebroken. Teneinde dit zoveel mogelijk te voorko men, dient naar het oordeel van de S.E.R. alleen om zwaarwichtige redenen gebruik te worden gemaakt van de bevoegdheid voor bepaalde bedrijven of groepen ver koopplaatsen een uitzondering te maken dan wel de tijdsruimte voor de seizoen verkopen afwijkend te bepalen. Zodanige redenen acht de S.E.R. thans niet aan wezig. Bij de vaststelling van de uitverkoop perioden heeft de S.E.R. zich aangesloten bij de unanieme opvatting die blijkens een door haar ingediend rapport bij het hoofdbedrijfschap detailhandel en dus bij de gehele detailhandel bestaat. TOKIO (UP) In een nota aan de Ja panse regering heeft de Russische regering verklaard geen gevolg te kunnen geven aan het Japanse verzoek om de proefne mingen met atoom- en waterstofbommen in de Sovjet-Unie stop te zetten. De Rus sische regering koppelde aan deze afwij zing een verzoek aan de Japanse regering om samenwerking, ter verkrijging van een algeheel verbod op dergelijke proefnemin gen. Aldus is vandaag door het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard. De Russische nota, welke het antwoord bevatte op de Japanse nota die op 9 maart in Moskou overhandigd was, onderstreepte dat het Japanse verzoek om stopzetting van de atoomproeven geen steun heeft verkre gen in Amerika, Engeland en andere wes terse landen. De Russische regering druk te verder zijn teleurstelling erover uit, dat de Japanse afvaardiging in de Algemene Vergadering der UNO de Russische voor stellen voor deze aangelegenheid niet ge steund heeft. Sprekend over het door Japan, Canada en Noorwegen gedane voorstel om voor tijdige waarschuwing te geven van zulke proeven, stelde de Russische regering, dat hiermede het vraagstuk van de kwade ge volgen dezer proeven niet is opgelost. De Russische regering verklaarde tevens dat de meest uitgebreide maatregelen wor den getroffen om te voorkomen dat de Russische atoomproeven kwade gevolgen zullen hebben gelijk ook eerder is ver klaard. NEW YORK/JERUZALEM/CAIRO (Reu- ter/AFP) Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal der UNO heeft in New York verklaard dat de Egyptische regering be loofd heeft te beletten dat er invallen in Israel worden gedaan waarbij bestands- grenzen van 1949 worden geschonden. Hij zei dat het UNO-leger de plicht heeft bij de inlossing van deze belofte behulpzaam te zijn. Hammarskjoeld zei, dat de Egyp tische regering hem heeft meegedeeld, dat „de rol van het UNO-leger bij het verlenen van hulp om infiltratie te beletten door de bevoegde autoriteiten aan de bevolking van de strook van Gaza duidelijk zal worden uiteengezet". De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, heeft tegenover AFP verklaard, dat Israel op een gelegen moment een proefschip naar het Suez- kanaal zal sturen. „Niemand moet ge loven", zei zij, „dat Israel van plan is te dulden dat Egypte aan onze schepen de toegang tot het kanaal ontzegt". Als de Israëlische scheepvaart door de Golf van Akaba belemmerd wordt, zal Israel zijn handelsschepen verdedigen. De raad van de Arabische Liga heeft zich akkoord verklaard met een aanbeveling volgens welke schepen met koopwaar, met bestemming of afkomstig van Israel, niet in de Arabische havens mogen ravitail leren. De leden van de Haarlemsche melk- verkoopersvereeniging „Onderling Be lang" (Goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 5 Oct. 1904) berichten bij dezen aan hunne geachte cliënteele, dat zij door het steeds in prijs stijgen dér zuivelproduc ten en den daaruit voortvloeiend en duur dere n inkoop der melk zich genoodzaakt zien, het tarief als volgt te verhoogen: volle melk 9 cent per liter, taptemelk 1ste soort 6 cent, 2de soort 5 cent, karne melk 5 cent. Gepasteuriseerde of ziekte kiemen-vrije melk per heele flesch 11 cent, per halve flesch 6 cent. (Advertentie)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5