DE BUIT BINNEN HET JONGENSEILAND 6 Vo KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Strijd om lokaal vervoer in IJmond k f k Agenda voor Haarlem r N.Z.H. en Gebr. Van Oosterom belanghebbenden bij diëtist tussen Velsen en Beverzvijk L. C nossen burgemeester van Krabbendijke Kerkelijk Nieuws „Net als toen' Componist Guus Jansen verliest kort geding Ex-wethouder van Schoon hoven toch pen raadslid Film voor festival te Nederlands Kamerorkest onder Paul Sacher Examens Anton Kersjes dirigeert Omroep-Kamerorkest Finsterwolde heeft een nieuwe burgemeester Twee boerderijen en een slagerij uitgebrand PHILIPS Infraphil 'S? „STERVENDE TAAL" Film van W. van der Velde ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS J Korl en bondi Bijbelse tentoonstelling in Dordrecht DINSDAG 2 APRIL 1957 De aanvraag- van de N.Z.H. om vergun ning voor de uitoefening van een busdienst tussen IJmuiden en Beverwijk via de Velser tunnel heeft maandagmiddag op de open bare zitting van de Commissie Vergunnin gen Personenvervoer de weerstand uitge lokt van de Beverwijkse autobusonderne mers Gebroeders Van Oosterom, waardoor een belangentegenstelling tot uitdrukking kwam tussen de streekvervoerder enerzijds en de verzorger van het lokale vervoer in de gemeente Beverwijk anderzijds. De gemachtigde van de N.Z.H., mr. J. J. Vriesendorp. een medewerker van mr. M. J. Polak uit Groningen, zette uiteen hoe de nieuwe buslijn samenhangt met de nieuwe spoorwegsituatie in deze streek na de ope ning van de Velser tunnel, waardoor de halte Velsen-Hoogovens komt te vervallen. Men kan de betekenis van de gevraagde busdienst als volgt samenvatten: hij vormt een regelmatige verbinding tussen het zui delijk en het noordelijk gedeelte van de gemeente Velsen via de tunnel, hij is een uitvloeisel van de sterke bevolkingsaan was in Velsen, hij biedt passagiers uit IJmuiden een korte verbinding met het sta tion te Beverwijk, waar zij aansluiting zul len hebben op het treinverkeer in Noord holland, ter vermijding van een omslach tige reis met overstappen naar Duin en Kruidberg, het station waar de lijnen naar IJmuiden en Alkmaar zich splitsen. Verder vereist de opheffing van de halte Velsen- Hoogovens, dat de bewoners van de om ringende wijk een gerieflijke verbinding met Beverwijk-station krijgen. De lijn gaat via de hoofdingang van de Hoogovens. Daar men dan een klein stukje Beverwijks grondgebied moet berijden om het station van Beverwijk te bereiken, dient er een interlokale concessie gevraagd te worden. Anders had men met de lokale vergun ning van de gemeente Velsen kunnen vol staan. Mr. Vriesendorp wees erop, dat er overleg heeft plaats gevonden met de Naco, de ge meente Velsen en de Hoogovens. De Naco is bereid gebleken tot een kleine verschui ving in de begrenzing van de streekver- voergebieden, waardoor ook het deel van Velsen ten noorden van het kanaal binnen het aan de NZH toevallende streekvervoer- gebied is geïncorporeerd. De gemeente Vel sen juicht deze opzet toe en ook de directie van de Hoogovens heeft zich gaarne tot deze oplossing bereid verklaard. Waarborg In antwoord op de bereidverklaring van de Gebroeders Van Oosterom om een dienst Velsen (Noord)-Beverwijk uit te oefenen stelde mr. Vriesendorp. dat deze firma tot nu toe alleen lokaal vervoer in Beverwijk heeft verzorgd en dat het weinig waar- schijnilijk is, dat een stuk interlokaal ver voer ggegeven zal worden aan een derde, die niet eens ten zuiden van het Noordzeeka naal komt. Bovendien biedt een concessie aan de NZH de beste waarborg voor een doeltreffende samenwerking tussen rail- en busvervoer. Voor de Gebroeder Van Oosterom trad mr. D. Wisselo, de secretaris van de Ne derlandse Organisatie Beroepsvervoer op. Hij herinnerde eraan, da nti 1949 de Com missie Vergunningen Personenvervoer de aanvraag van Van Oosterom voor een dienst van Velsen (steiger Alkmaar Packet) -Beverwijk afwees onder dé motivering,-dat deze verbinding pas aan de ox'de zou ko men wanneer de Velser tunnel in gebruik zou komen. Dat argument vonden de Ge broeders Van Oosterom plausibel en daar om stelden zij geen beroep in. Daarom wa ren zij lichtelijk verrast door het verzoete van de NZH en hebben zij zich gehaast een bereidverklaring in te dienen. Op deze wijze kan het vacuum in het vervoer tussen Vel- sen-Noord en Beverwijk kwartier over brugd. De vergunning voor lokaal vervoer binnen de gemeente Velsen is mee op het zuidelijk gedeelte van Velsen gericht. Vel sen-Noord is een afgesneden deel van Vel sen en dat isolement zal nog versterkt wor den na de opening van de tunnel. Dan zal Velsen-Noord nog meer aangewezen zijn op Beverwijk voor het winkelen, het amu sement en dergelijke. Natuurlijk zal de lijn in samenhang met de andere diensten van Van Oosterom worden geëxploiteerd, waardoor bijvoorbeeld een goede verbin ding van Velsen-Noord met Wijk aan Zee zal onstaan. Tevens is de materieelomloop dan het meest rationeel. Ook is Van Oos terom bereid aansluiting te geven op de diensten van Naco en NS aan het station te Beverwijk. Ook is Van Oosterom niet van plan uit te breken uit de huid van de lokale vervoerder. Overigens merkte mr. Wisselo op, dat de NZH toch ook nimmer de verbinding Velsen-Noord-Velsen-Zuid heeft gereden en hij zag in de motiveringen waarmee de NZH beroep heeft aangetekend tegen een onlangs aan de firma Van Eerde te Haarlem verleende groepsvervoer-ver- gunningen voor vervoer naar Hoogovens de voorbode, dat de N.Z.H. haar lijn dienstvergunning zou willen gebruiken om ook een gooi te doen naar het groèpsvervoer, een veronderstelling welke mr. Vriesendorp krachtig besteed. De ge machtigde van de NZH meende voorts, dat het isolement van Velsen-noord door de tunnel juist zou verminderen in plaats van toenemen en bestreed ook, dat het hier niet, zoals namens Van Oosterom was ge steld, om een lijntje van luttele kilometers ging, maar om de verbinding van het gebied ten noorden met dat ten zuiden van het Noordzeekanaal. Daarmee was het belang van een regeling van het openbaar vervoer in het IJmondgebied inderdaad duidelijk gesteld. De uitspraak van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer volgt later. Met ingang van 16 april is benoemd tot burgemeester van Krabbendijke (Zeeland) ae heer L. Cnossen, waarnemend gemeente secretaris en ontvanger van de gemeente Nederhorst den Berg. De heer Cnossen, die in 1921 in Fries land is geboren, is na de bevrijding gedu rende eif maanden adjunct-commies ge weest op het gemeentehuis te Beverwijk. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (vac. P. Veen- huizen) H. D. Bruggeman te Schiebroek Hillegersberg-C. te Abcoude Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort. Bedankt voor Opperdoes B. G. de Valk te Qierum (Fr.). Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (de pred.pl.)), Leeuwarden (7de' préd.- pl.), Leiderdorp (vac. H. Sweepe), Rotter dam-Kralingen (vac. W. van der Linden) en voor Zwolle (vac. G. Lugtigheid) H. van Benthem te Wieringerwerf. Tweetal te Vianen A. van Asselt, kandi daat te Baafn en Th. W. A. Rijper, kandi daat te Amersfoort, van wie laatstgenoem de is beroepen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Rotterdam-Charlois K. Brü- ning te Rijnsburg en E. Koop te Zaandam. mone dependence of transplanted ovarian Aangenomen naar Rotterdam-Delfshaventumours in mice". Mejuffrouw Van Nie is (vac. Herm. Knoop) H. Veldman te Ensche- werkzaam bij het kankerinstituut te Am- dé-Zuid. sterdam. Spit Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak doende in het kort geding dat de Nederlandse componist Guus Jansen aanhangig heeft gemaakt tegen een Nederlands weekblad „op grond van ver schillende overwegingen besloten de door de heer Jansen gestelde eisen van de hand te wijzen en hem te veroordelen in de kos ten van dit geding, geraamd op 207.50". In de overwegingen staat vermeld, dat de radioredacteur van het weekblad met zijn artikeltje over het bekroonde liedje „Net als toen" niet de bedoeling zou hebben ge had. Guus Jansen te beledigen. Naar be kend schreef hij dat „J'ai rendez-vous avec vous", een compositie van een Franse com ponist, het prototype is geweest voor" „Net als toen". Bij de behandeling van het kort geding voerde de redacteur aan, dat er tus sen „prototype" en plagiaat een groot ver schil is. Overigens had de president weinig be wondering voor de gewraakte zinsnede, „De schrijver heeft zijn woordkeuze niet aan vaardbaar gemaakt". Ook achtte de presi dent het onbegrijpelijk, dat de radioredac teur zo grote overeenkomst tussen de beide liederen had opgemerkt, dat hij zelfs van een prototype had gesproken. Als punt 1 op de agenda van de verga dering van Schoonhovens gemeenteraad stond gisteravond de installatie van de voormalige wethouder C. P. als raadslid. De heer P. had onlangs een onvriendelijke anonieme brief geschreven aan een raads lid. Toen aan het licht kwam dat hij de schrijver was, bedankte hij als wethouder en als raadslid. Doordat een ander lid van de P.v.d.A.-fractie aftrad, werd de heer P. opnieuw tot raadslid benoemd, welke be noeming hij ook aannam. De belangstelling voor die raadsvergade ring van gisteravond was bijzonder groot, daar verwacht werd. dat de fractie van de P.v.d.A. zou verklaren dat de heer C. P. niet namens haar fractie zou optreden. Na de opening van de vergadering deelde de voorzitter, burgemeester J. Aten, mede, een uur tevoren een brief te hebben ont vangen van de heer P.. waarin deze mede deelde, gezien de verhouding in de raad, geen zitting te zullen nemen. De motie, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over de handelwijze van de heer P.. waarover in de vorige raadsvergaderin gen de stemmen staakten, werd nu aan genomen met vijf stemmen voor, drie tegen en twee onthoudingen. De minister van O., K. en W. heeft de film „Een leger van gehouwen steen", die de cineast Theo Haren Noman heeft ver vaardigd met subsidie van de regering, aangewezen voor inzending naar het film festival te Cannes. Omtrent een tweede film zal binnenkort nader worden beslist. I en Saunders keken toe, terwijl haar blikken nu weer Een speciaal concert voor niet-Amster- dammers werd zondagmiddag in de grote zaal van het Concertgebouw te Amster dam gegeven door het Nederlands Kamer orkest. ditmaal onder leiding van de Zwit serse dirigent Paul Sacher staande. De enige wijziging ten opzichte van het con cert, dat donderdagavond in dezelfde zaal gegeven was, bestond daaruit dat men de „Etudes" voor kamerorkest van Frank Martin, een hedendaagse Zwitserse com ponist van Europees formaat, door een symfonie van Mozart vervangen had. Voor de programmasamenstellers betekent een afstand van meer dan drie kilometer van de muzentempel aan de Van Baerlestraat in deze tijd van radio, grammofoon en automobiel blijkbaar nog steeds, dat men naar een concert in Amsterdam gaat zoals de Parijzenaar op zondagmiddag naar Ver sailles: de oudjes kunnen er zo rustig in de klasieke lusthof wandelen en de kinderen kunnen er geen kwaadMen moest nu genoegen nemen met de mededeling in het programmaboekje: „tal van eerste uitvoe ringen zijn aan het initiatief van Sacher te danken, terwijl hij ook veel opdrachten gaf tot het componeren van werken voor zijn orkest" (het Basler Kammer-orchester). Overigens musiceerde het orkest onder Sacher's leiding met bijzondere exactheid en verfijning. Zo'n symfonie van Haydn (nr. 67, in F) is dan een musische lekker nij. opgediend door een keurtroep van so listen. Geen detail wordt verwaarloosd en toch klinkt alles „vanzelfsprekend" en zwaarteloos als een koor veelkleurige gon zende insecten. Hetzelfde geldt voor de uit voering van Mozarts symfonie in Bes (K. V. 319) uit 1779. Het programma vermeldde verder het pianoconcert in A (K. V. 414) van Mozart, met Leon Fleisher als solist. Deze speelde dit werk met een verbluffend gemak, doch ik miste in zijn spel die volwassen arge loosheid welke voorwaarde is om in het. diepst van Mozarts „tovertuin der muziek" te kunnen doordringen. Symploon hiervan was een te „dikke" speelwijze, veelal ver oorzaakt. door een teveel aan pedaal, het geen aan de passages en fioroturen een vermoeiende ruis gaf. Sa-s Buiige AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Doc toraalexamen aardrijkskunde: J. Borgman, Amsterdam: kandidaatsexamen sociale aard rijkskunde: I. A. M. Snoep, Amsterdam; kan didaatsexamen Engels: H. Camstra, Amster dam AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Geslaagd voor het doctoraalexamen aard rijkskunde: F. Koster en H. W. van Daal- hoff. Amsterdam; doctoraalexamen schei kunde: E. Kriek, Amsterdam. AMSTERDAM: Aan de industrieschool te Amsterdam slaagden voor de afdeling bouw kunde de heer J. J. van der Putte uit Spaarn- dam. en voor afdeling werktuigbouwkunde de heer J. Amelink uit Haarlem. UTRECHT: Geslaagd voor het artsexamen: F. H. L. Beyaert. Utrecht: C. Th. M. Bossers. Boxtel: B. D. Elsman, Sprang-Capelle: N. Holshuijsen, Zwolle; mevrouw J. M. Moffert Radder, Bergen op Zoom, en mejuffrouw M. C. R. Kamphuis, Apeldoorn. Doctoraal examen rechten: mej. J. E. H. Royaards, Vleuten, en J. M. Bast, Meppel. Doctoraal examen sociale geografie: mejuffrouw S. J. F. M. van Stralen, Wageningcn. Doctoraal examen geneeskunde: J. van de Berg. Rhenen:-F C. Hoeven. Moergestel, en mejuf frouw J. G. Jonker, Renkum. UTRECHT: De heer J. C. den Boer te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift: „Etude geologique et paleomagnelique des montagnes du Coiron, Ardeche, France". Mejuffrouw R. van Nie te Amsterdam is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde. op een proefschrift getiteld: „Hor- Het tweede van de drie introductiecon certen van jonge dirigenten met het Om- roepkamerorkest was aan Anton Kersjes toevertrouwd. Deze uit Arnhem afkomstige musicus heeft reeds enige naam als diri gent van het Kunstmaandorkest, dat tcl- kenjare gedurende de Kunstmaand Am sterdam de orkestuitvoeringen voor zijn rekening neemt en zich de laatste tijd ook gedurende het seizoen als begeleidingsen semble èn zelfstandig laat horen. Het programma dat thans tot uitvoering kwam, was iets té weinig gevarieerd om er de' mogelijkheden van deze dirigent aan te kunnen toetsen. Een weinig gespeelde symfonie van Haydn (no. 46, in B) kwam niet geheel los uit de enigszins plichtmatige sfeer waarin Haydn een historisch belang rijke figuur is, voor wie men de hoed af neemt om hem na de hernieuwde kennis making prompt te vergeten. Ook een archi- bekend werk als het vioolconcert in A van Mozart miste die warmte en fraïchcur, waardoor het „nieuw als op de jongste dag" had kunnen worden. Dick de Reus speelde de solopartij technisch gaaf. Een betrekkelijk recent Nederlands werk, de „Garcia Lorca Suite" van Jaap Geraedts, besloot dit programma. De drie delen uit de toneelmuziek bij „De Bloed bruiloft" van de Spaanse auteur, inder tijd gecomponeerd voor de voorstellingen van de Haagse Comedie, moeten een bij zonder afgewogen en zorgvuldig genuan ceerde uitvoering krijgen, willen zij in de concertzaal als zelfstandige muziek waar de hebben. De intieme bezetting maakt dat pie muzikale accentuering slechts in beperkte mate door orkestrale effecten in de hand gewerkt wordt. Zonder opge schroefdheid leeft echter in deze stukken iets van de poëzie van de rode Spaanse aarde. Sas Bunge Mr. G. Loopstra is maandagmiddag ge- installeerd als burgemeester der gemeente Finsterwolde. In zijn installatierede zei hij het als een voorrecht te beschouwen bur gemeester van Finsterwolde te mogen zijn. Hij hoopte de vele. problemen, welke hem in Finsterwolde wachten, door goede sa menwerking te kunnen oplossen. Wethouder Haken (C.P.N.) feliciteerde de nieuwe burgemeester namens het college van wethouders. Hij werkte op dat er in de gemeente scherpe maatschappelijke tegen stellingen bestaan, welke zijns inziens niet op te lossen zijn vóór het socialisme is be vestigd. „Er zullen ongetwijfeld weieens botsingen in het college van B. en W. voor komen. Wij zullen u tegemoet treden, zoals u ons tegemoet treedt", aldus wethouder Haken, die besloot met een belofte tot sa menwerking, mits deze in het belang van de gemeente is. Hierna bespraken de fractievoorzitters van de drie politieke partijen ieder op hun beurt verschillende problemen welke er in Finsterwolde bestaan. In Raamsdonksveer zi.in maandag twee boerderijen vrijwel geheel uitgebrand. Van het vee zijn drie koeien en zeven kalveren omgekomen. De oorzaak van de branden is onbekend. Maandagavond werd het gezin van de slager P. Balstra te Oudeschoot bij Heeren veen gealarmeerd door luid geschrei van het vierjarig zoontje, dat op de bovenver dieping te bed lag. De vader ontdekte, dat naast de slaapkamer van het kind een he vige brand woedde. Hij slaagde erin het kind te redden en moest het huis door een raam verlaten, omdat het trapportaal al in brand stond. De gehele bovenverdieping brandde uit. De oorzaak van dë brand is onbekend. Het pand was verzekerd. ADVERTENTIE weg pijn! met dieptewerking Dit infrarood bcsrra- lingsapparaat kan óok mcl succes worden ge bruikt bij spicrrcuma- lick, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. <►5 1 xj 4-6 Ze zaten aan de eettafel en juist zouden ze beginnen, toen opeens Bunkie verschrikt opkeek. „Rick!", zei hij. „Oepoetie is er nietzijn stoel is leeg!" Ja, nu merkte Rick het ook. Oepoeties plaats aan de eettafel was tussen hem en Bunkie in. En alle jongens waren binnen en aan 't eten, maar Oepoetie ontbrak! „Wat vreemd", zei Rick ongerust. „Waar kan hij zijn?" „Ik weet het niet", zei Bunkie. „Maar nou ik er aan denkik heb Oepoetie het laatète uur helemaal niet meer gezien!" Tja dal was een raar geval! 45-46 Dc eerste film, die in opdracht van prof. dr. F. J. Th. Rutten door de stichting Film en Wetenschap is vervaardigd, beleefde maandag in Amsterdam haar première. Het is een documentaire over de gebaren taal van doofstommen, zoals die in 1832 is ontworpen door mgr\ Van Beek en nog slechts door oudere mensen wordt ge bruikt. Geleidelijk immers is dit systeem vervangen door moderner methoden met hulpmiddelen als het liplezen en akoesti sche apparaten voor het versterken van de gehoorresten. Men achtte het noodzake lijk het systeem on de filmband vast te leggen voor het geheel is verdwenen. Daar toe werd de stichting ingeschakeld, die wil voorzien in de behoefte aan wetenschap pelijke films op een verantwoord esthetisch niveau, gegeven het feit, dat aan het laat ste nogal eens wat mankeert. Wanneer men moet afgaan op deze eerste vrucht van haar arbeid en de documentaire over de gebarentaal van W. van der Velde „Stervende taal" op haar waarde beoor deelt, kan men niet anders dan getuigen dat aan de opzet geheel is voldaan. Want niet alleen in haar didactische taak slaagt deze film omdat zij een heel duidelijk beeld geeft van het systeem van mgr. Van Beek, ook in artistiek opzicht mag zij met ere genoemd worden. Door beeld en geluid tegen elkaar uit te spelen geeft zij ons een soms navrante ge waarwording van de wereld waarin de doof stomme'leeft. Ze legt de functie, die het gebaar in die wereld vervult in haar ka rakteristieke hoedanigheden vast en vestigt tevens de aandacht op de vaak verwaar loosde omstandigheid hoezeer het spontane gebaar een rol speelt in onze samenleving, waarin het lawaai soms de gehoormoge- lijkheden tot een minimum terugbrengt. Vervolgens laat zij ons van de gesprekken, die de doofstommen door middel van hun gebarentaal voeren, juist zoveel als nodig is om een indruk te krijgen van de opbouw van het systeem, waarbij voor al opvalt hoe de camera zorgt voor een voortdurend op peil houden van de aan dacht, voornamelijk door een voortreffelij ke coupage en decoupage. Wanneer de film, die nu slechts voor de universitaire ge meenschappen wordt vertoond, in onze bioscooptheaters zou worden ingezet, zou zij naar mijn mening zeker geen slecht fi guur slaan. Door de uitzonderlijkheid van haar onderwerp, maar ook door de uitste kende vormgeving, die in haar esthetische kwaliteit aantoont dat eenvoud niet alleen kenme.k van het ware, maar ook van het schone kan zijn. P. W. Franse JUBILEUM TENTOONSTELLING VAN „NEDERLANDSCHE KUNSTKRING" Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de „Nederlandsche Kunstkring", de heer W. A. van Leeuwen, in de zalen van Pa norama Mesdag in Den Haag, de jubi leumtentoonstelling van deze vereniging geopend. Voor deze opening de „Neder landsche Kunstkring" bestaat veertig jaar bestond grote belangstelling. De ten toonstelling omvat werk van veertig kun stenaars. Aan het werk van Jacobus Ha ver Droezc, een der oprichters, is een bij zondere plaats ingeruimd. De tentoonstel ling blijft geopend tot en met 21 april. v p 1 „Ik ben er wel zeker van, dat het hun zwaar op de maag ligt, dat ik Saunders en Masterson in het huis heb achtergelaten. Ik zorgde ervoor, dat die twee goed zichtbaar waren, zodat het de tegenpartij goed dui delijk moet zijn geworden, dat hun een warme ontvangst wacht, als zij nog eens iets zouden willen ondernemen. Nog iets anders wat belangwekkend was?" „Alleei. dit, dat een kwartier nadat u het Witte Huis binnenging, een vent op een fiets langs kwam. Het kan natuurlijk een gewone dorpeling zijn geweest, maar in elk geval hebben we beiden foto's van hem genomen". „Schitterend. Ik wil er om wedden, dat hij naar bene den gestuurd was om jou en Rayte eens wat nader te bekijken. We moeten morgen proberen te ontdekken, waar de vijand zich heeft verborgen en wie hij is". „U hebt nog geen idee, waar ze achteraan zitten, juf frouw Daphne?" vroeg Maynard. „Nu, om precies te zijn, ik heb al heel wat gedachten over dat punt, Maynard", zei Daphne glimlachend, maar voor het ogenblik houd ik ze nog voor mezelf. En laten we eens gaan kijken op de plaats waar ze de aanslag op juffrouw Morstone pleegden. Ik zei tegen Saunders, dat hij met zijn auto achter ons aan moest rijden, nadat wij enige tijd vertrokken zouden zijn, zodat hij ons de juiste plaats zou kunnen wijzen. Hetr is overigens een kans van een op duizend, dat we nog iets van belang vinden. Maar het is de moeite waard om het te proberen". „O, ik zie Saunders al achter ons rijden, juffrouw Daphne", zei Maynard, nadat hij in het spiegeltje had gekeken. „Geef hem dan een wenk en laat hem voorgaan". Na een paar kilometer gereden te hebben zagen zij de auto van Saunders, die intussen gepasseerd was en de weg had gewezen, stilhouden. „Ze hebben hier een prachtig besloten plekje uitgeko zen Saunders", zei Daphne, die dadelijk was uitgestapt ~n -ond had gekeken. „Ha. ik zie het al", voegde zij er even later aan toe, ter wijl ze op een plek wees, waar het gras geplet was door autowielen. „Daar zwenkte ze na het schot opzij, maar zag nog juist kans de macht over het stuur te behouden". „Inderdaad, juffrouw Daphne, en hier kwam haar auto tot stilstand, zoals u kunt zien aan het remspoor". Enkele ogenblikken heerste er stilte. Maynard. Rayte vooruit, dan weer achteruit zwierven. Tenslotte scheen ze een voorlopige conclusie te hebben getrokken. „De man, die op haar schoot", zei ze, „was natuurlijk verborgen in het struikgewas aan deze zijde van de weg en hij zat uiteraard aan de buitenkant. Hij heeft zijn plaats zó gekozen, dat hij niet alleen haar auto over de heuvel kon zien komen en met zekerheid kon vaststel len, dat het de hare was, maar óók, dat hij in staat was met grote zekerheid op haar te schieten, wanneer ze hem passeerde. Laten we nu eens naar de plaats gaan zoeken, waar zij voor het eerst remde". Die plek was spoedig gevonden: slechts een meter of tien van waar ze eerst stonden. Ook was het niet moei lijk de plaats te vinden, waar de schutter zich had ver borgen gehouden. Achter een klein bosje zagen zij, dat de grond er nog kort geleden betreden was. Toen gaf Daphne, die de leiding van het onderzoek had, een lichte kreet van verrassing, toen zij bij een grote eik kwam. „Kom eens hier", riep zij, „zie je wat ik bedoel?" Ze zagen het, want ze ontdekten, dat op de plek waar ze met z'n drieën stonden, de top van d'e heuvel en de weg zelf, die erover heenvoerde, duidelijk zichtbaar waren. „Nu staat of zit hij", ging ze enthousiast verder, „hier met z'n geweer in de aanslag en hij ziet de wagen van juffrouw Morstone over de heuvel komen. Aan het don kerrood kan hij die gemakkelijk herkennen. Deze boom maakt het voor iedereen op de weg onmogelijk hem te zien, zodat hij van die kant niets behoeft te vrezen. Hier heeft hij bovendien een prachtige doorkijk: geen takken of bladeren in de weg tegen de tijd, dat de auto van juffrouw Morstone langs rijdt: Kijk, als je hier staat, dan zul je het met me eens moeten zijn". Alle drie haar medewerkers verifieerden wat zij had menen te zien en waren het volkomen met haar eens. „Nu ja", zei ze, „dit is nog maar kinderwerk. Het be langrijkste komt nog: waar bleef de kogel? In elk geval weten we, dat die dwars door het raam van de auto ging op een hoogte van ongeveer anderhalve meter. In de auto-zelf heb je die kogel niet teruggevonden. Saun ders, zoals je tegen me zei. Dan moet-ie in het bos aan de andere kant terechtgekomen zijn". Daphne stapte naar vox-en, de weg dwars over, in de richting, die de kogel naar alle waarschijnlijkheid had genomen. „Maar ja, het zal wel een bijzonder geluk zijn, als we de kogel konden terugvinden", zei ze, terwijl ze zich tot haar medewerkers wendde, die haar gevolgd waren. „Want hier daalt het bos snel benedenwaarts en staan losse bomen, dus geen bosjes of struikgewas. Laten we eens even kijken, dit is de goede richting. Het zou kun nen zijn, dat de kogel in een of andere stam terecht was gekomen. Zo niet, dan is het onmogelijk dal ding terug te vinden". Langzaam gingen ze achter elkaar vooruit. „Kijk nu allemaal scherp naar de boomstammen op een hoogte van anderhalve meter van de weg. Dat be tekent dus, dat je bij elke stap, die je vooruit cloet, ook hoger moet kijken!" Gedurende tien minuten gaf niemand geluid; men hoorde alleen het geritsel van de bladeren op de grond en het gekraak van kleine takjes. Met grote zorgvuldig heid bekeken ze alle vier iedere boomstam, die tennaas- tenbij in aanmerking kon komen. Plotseling gaf Maynard een luide schreeuw en Daphne stond in een wip naast hem. „Dit is het, denk ik, juffrouw Daphne", zei hij. „Alle hulde, Maynard", zei ze, „alle hulde voor je vondst. Ja, hier moet het zijn: ruim twee meter van de bodem hier en overeenkomend met anderhalve meter boven de weg. Dit gaatje verbergt dus de kogel, die we zoeken. Maar hoe halen we die eruit?" Rayte, de kleinste van hen allen, wist raad. „Juffrouw Daphne, als een van de anderen zich be schikbaar wil stellen, dan klim ik op z'n schouders en dan heb ik dat ding in een ogenblik tevoorschijn ge haald", zei hij. Daphne stond lachend te kijken, terwijl Rayte op de brede schouders van Saunders klauterde. Een aap zou het hem niet hebben verbeterd. Rayte's mes drong in de stam en inderdaad, enkele ogen blikken later haalde hij de kogel uit het hout. Daphne keek naar het gevaarlijke voorwerp, dat bijna een eind had gemaakt aan een jong mensenleven. Nu lag het in haar hand. „Dit had ik nooit alleen kunnen doen", zei ze, vol trots over het resultaat van de samenwerking met haar assis tenten. „Ik blijf er bij: ik heb de beste krachten ter wereld, die me bij m'n werk helpen!" (Wordt vervolgd). Bouwstudenten Dezer dagen eerste van twaalf studentengroepen uil Am sterdam naar Oostenrijk vertrokken om veertien dagen te gaan werken in een stu dentenwerkkamp nabij Linz aan de bouw van huizen voor vluchtelingen. De studenten hopen honderd woningen af te leveren. Het kamp, dat ender auspiciën staat van de Ne derlandse Studentenvereniging voor Wereld rechtsorde, wordt mogelijk gemaakt door het Admii-aal de Ruyterfonds, dat financiële steun verleent. Ook de Rotary stelt gelden beschikbaar. Thuisvluclit. De vierde van de zeven in Artis gestolen papegaaien is eindelijk per vliegtuig uit Mtinchen in Amsterdam teruggekeerd. De drie reeds eerder terug gekeerde vogels hebben hun quaranfainetijd achter de rug en zijn weer in het vogelhuis gezet. Twee van de drie thans nog vermiste papegaaien een kostbare hyacintara en een edelpapegaai verblijven vermoedelijk in Zwitserland. Na vele malen te zijn ver hoord heeft de Duitser L„ die in Duitsland in voorarrest zit, toegegeven, dat hij ook de nu nog vermiste papegaaien in zijn bezit heeft gehad en heeft verhandeld na de da tum van de diefs'tal 'n Artis, 26 januari. Hij zou ze in Zwitserland hebben vefkocht. Laatste kruier. Zesenveertig jaar lang is de heer M. van den Hul stationskruier in Ede geweest. Hij heeft geen dag wegens ziekte behoeven te verzuimen, maar er was voor hem in rl die jaren ook geen dag vakantie bij. Thans heeft hij in de wacht kamer van het station officieel afscheid ge nomen. Hij was de laatste „witkiel". De spoorwegen contracteren geen nieuwe kruiers meer, daar de veranderde omstan digheden het beroep van stationskruier vrij wel overbodig gemaakt hebben. Hoogleraar. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor tot. de benoe ming over te gaan van dr. H. O. Huisman, chemicus bij de n.v. Philips-Roxane te Weesp, als gewoon hoogleraar in de organi sche scheikunde aan de universiteit van Amsterdam. ADVERTENTIE r~ DE ENGELSE PLASTICPLAAT dikte l'/2 m/m, gemakkelijk op elke vlakke ondergrond aan ie brengen KLINGDECOR is bestand te gen: a. Een opbrandende sigaret: b. de inwerking van de meeste zuren. wordt op maat geleverd. Zie onze toonkamer. Kampersingel 22 - Tel. K2500 - 11932 In de Grote Kerk van Dordrecht wordt tot en met 13 april een tentoonstelling ge houden van Bijbelse oudheden. Voor de inrichting heeft men grotendeels geput uit de bezittingen van het Museum van Bij belse oudheden in Amsterdam. Er zijn ook voorwerpen, die alleen in archeologisch op zicht van belang zijn, maar die een indruk geven van het leven in dc oud-testamen- tische en nieuw-testamentische tijd. Daar naast bevindt zich een collectie interessan te voorwerpen uit het oude Egypte. DINSDAG 2 APRIL Minerva: Engelen zonder vleugels". 14 j-, 8.15 uur. Lido: „Battle Hymn", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Richard III". 14 jaar, 7.30 u. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick". alle leeftijden, 7 en 915 uur. Cinema Palace: „Kruispunt Bhowani", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Leve de Jantjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Congo-desperado's", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Een van het circus", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Concertgebouw: Ne :nde concert serie D van het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur. Paul Chr. van Westering bespreekt het concert voor Volksuniversiteit, 7.30 uur. Brinkmann: Louis Hoyack over „In welke vorm is het godsbegrip nog aanvaard baar" voor Soefibeweging Haarlem. 8 uur. Leeuwerik: Openbare lezing van het Roze- kruisersgenootschap. Onderwerp: „Ontmas kering of heiliging!", 8 uur. WOENSDAG 3 APRIL Minerva: „Engelen zonder vleugels", 14 j.. 8.15 uur. Lido: „Battle Hymn", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Richard III", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kruispunt Bho wani", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Leve de jantjes", allel eefl., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Congo-desperado's", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een van het cir cus", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Rotterdams Toneel met „Het lied van de moordenaar", 8 uur. De Vleeshal: In het kader van de boekenweek vertolking van „het boek Esther" en „het Hildebrand-mo- nument op pad" door het poppentheater „Het kleine wereldtoneel", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6