SELECT JAN VAN DER PIGGE BURGERZIN RUIMTELIJKE CONSEQUENTIES Onze Edeivormcostuums G. de Boer gaat binnenkort Haarlem verlaten HOUTVESTER Goedkeuringsbeleid van G.S. bij gemeentelijke subsidiepolitiek FW Lezen en laten lezen Concert door het N.Ph.O. voor lagere schooljeugd U hebt het zelf in DONDERDAG 4 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Afscheid betekent afsluiting van periode van vele arbeid op politiek en sociaal terrein Een weck „brommen" voor bromfietser-onder-invloed Kamermuziek manchester V 't tedè, H. J. Verhouw tracht door verdienstelijk boekje orde te scheppen in onoverzichtelijke materie Promotie M. W. v. d. Kooi Van mensen en dingen onder de Damiaatjes "niiii Ch. de Bourbonschool opent 8 april In prijzen van 119.00-168.00 Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede G. de Boer Over enige weken zal de heer G. de Boer Haarlem gaan verlaten om zich te gaan vestigen in Oosterbeek. Met dit vertrek zal voor de heer De Boer een periode worden afgesloten, waarin hij in de Spaarnestad werkzaam was in tal van functies op poliT tick en sociaal terrein. De heer De Boer, die in Witmarsum (Friesland) geboren is en via de kweek school voor onderwijzers te Maastricht bij het onderwijs kwam, trad zeer spoedig daarna als onderwijzer bij de gemeente Haarlem in dienst en daarmee begon een periode van werk zaamheid in de Ba- vostad, die ruim 43 jaar zou duren en die met zijn pensionering in 1955 als onderwij zer aan de ü.l.o.- school aan de Park laan eindigde. Hoewel de heer De Boer van 1918 af lid is geweest van de toenmalige S.D.A.P., trad hij in de jaren voor de oorlog in het politieke leven van de Spaarnestad niet op de voorgrond. Deze periode van betrekkelijke politieke afzijdigheid eindigde merkwaardiger wijze op een tijdstip, toen er in Neder land geen politieke partijen behalve één mochten bestaan, namelijk in 1940, toen de heer De Boer in contact kwam met de later beroemd geworden Haarlemse ver zetsstrijder Jan Jacob Hamelink, die destijds ook lid van de S.D.A.P. in dat moeilijke jaar opzettelijk contact zocht met een tot dusverre vrij onbekende partijge noot, omdat de bezetter zulk een persoon het minst verdacht. Deze speculatie bleek geheel op te gaan. „Hoewel ik zelf ook reeds tot de conclusie gekomen was, $at ik iets tegen de bezetting moest doen, heeft Hamelink mij volkomen met het verzets werk vertrouwd gemaakt en het gevolg is geweest, dat mijn huis in de Voorhelm straat langzamerhand is uitgegroeid tot een centrum van illegale activiteit", vertelt ons de heer De Boer. Bescheiden voegt hij er aan toe, dat hij zelf maar een klein on derdeel van het illegale werk voor zijn re kening nam, maar wie hem in de moeilijke oorlogstijd hebben gekend, weten wat zij onder dit „kleine onderdeel" moeten ver staan. In de huiskamer van het huis aan de Voorhelmstraat had in die tijd menige be spreking van verzetsstrijders plaats en werden vele plannen tegen de bezetter be raamd. „Er zijn hier zelfs eens twee dood vonnissen uitgesproken", zegt mevrouw De Boer en zij huivert nog bij de herinnering daaraan. Een keerpunt kwam, toen op 18 oktober 1942, tijdens een illegale bijeenkomst in Rotterdam, de gehele groep, waartoe Ha melink behoorde werd gearresteerd en Hamclink zelf werd doodgeschoten. „Hij heeft door zijn houding echter velen het leven gered", zegt de heer De Boer, die zelf door een toevallige onbetekenende ziekte aan arrestatie wist te ontkomen. Wel is hij daarna door de politie ondervraagd, maar hij wist, ondanks de onverminderde activiteit, tot aan de bevrijding de dans te ontspringen. Na de bevrijding Na de bevrijding trad de heer De Boer op als voorzitter van de federatie Haarlem van de S.D.A.P., terwijl hij daarnaast ook voorzitter was van de afdeling III van die partij. Bij de oprichting van de Partij van de Arbeid werd de heer De Boer als fede ratievoorzitter afgelost door de heer W. F. Haarlemse politierechter Tien dagen gevangenisstraf hoorde maandag een 51-jarige monteur uit Haar lem tegen zich eisen, toen hij wegens het berijden van.een bromfiets onder invloed van sterke drank voor de Haarlemse poli tierechter, mr. J. P. Petersen, terecht stond. Op 11 januari was de man 's avonds in cle Dehlistraat tegen een hek opgereden, dat daar stond opgesteld, omdat wegwerk zaamheden werden uitgevoerd. Dit obsta kel was met een rode lamp aangegeven. Ter zitting van de politierechter voercie de man aan, dat hij weliswaar sterke drank had gebruikt, doch dat de verlich ting ter plaatse zeer slecht was, zodat hij het obstakel niet zou hebben gezien. Een bloedonderzoek had echter een hoog alco holpercentage aangewezen. De politierech ter legde daarom een week gevangenis straf op. Wegens huisvredebreuk had zich een 43-jarige Haarlemse huiseigenaresse te verantwoorden. Zonder toestemming van de bewoners, was zij een woning aan de Ramplaan, haar eigendom, binnengedron gen. Met een stortvloed van woorden pro beerde de vrouw, die reeds meer wegens huisvredebreuk is veroordeeld, de rechter duidelijk te maken, dat zij in haar recht stond. „De gemeente heeft niet het recht beslag op mijn woning te leggen, 't Is mijn grond en die mensen hebben zonder mijn toestemming die woning betrokken. Met „Volkshuisvesting" heb ik niets uitstaande. Schandelijk, die behandeling van de bur gemeester van Haarlem". In die trant ging de vrouw een tijdlang door, totdat de offi cier van Justitie, mr. G. "W. F. van der Valk Bouman, er een einde aan maakte: f150 subs, dertig dagen. „Dan ga ik in ho ger beroep". De rechter veroordeelde de vrouw tot honderd gulden, subs, twintig dagen. In een woordenvloed getuigde ver dachte nog van haar mening over het Haarlemse gemeentebestuur en speciaal over het bureau volkshuisvesting. Niet lang echter, want met zachte hand leidde de parketwacht haar de rechtszaal uit. Een 47-jarige vrouw te Hillegom heeft reeds enkele malen wegens beledigingen met de justitie te maken gehad. Thans stond zij weer op het matje, want op 12 februari zou zij een veertigjarige buur vrouw allerlei lelijke kwalificaties, zoals ,.je stinkt" en nog veel erger, naar het hoofd hebben geslingerd. „Dat heb ik alle maal niet gezegd", verdedigde de vrouw zich verongelijkt. Drie weken gevangenis straf requireerde de officier van Justitie. Voor éénmaal wilde de rechter het nog met een geldboete af doen: f 75 of dertig dagen. Happé, maar hij bleef voorzitter van afde ling III. Naast deze politieke activiteiten is de heer De Boer lid geweest van tal van zui veringscommissies in Haarlem en van de tweede kamer van het Haarlemse tribu naal. Ook zat hij in de districtsleiding van de Politieke Opsporingsdienst. Verder is hij ook thans nog voor zitter van de afdeling Haarlem van de Stichting 19401945 en het tekent hem als hij hierover schrijft: „Dat zie ik als de enige taak, die de illegaliteit overblijft: te zorgen voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen verzetsstrijders". Sinds de oorlog is de heer De Boer lid geweest van het bestuur van de Haarlem se afdeling van het Rode Kruis. Zijn af komst heeft hij nooit kunnen vergeten: al sinds lang voor de oorlog was hij tweede secretaris van de Friese vereniging „Gys- bert Japicx" en thuis spreekt hij met zijn vrouw no£ steeds Fries. Al deze hem dierbaar geworden functies zal de heer De Boer moeten opgeven en dit zal hem zeker niet gemakkelijk vallen. Aan het „officiële" afscheid nemen zou hij zich gaarne zoveel mogelijk willen ont trekken, maar helemaal is dit hem niet ge lukt. Allicht niet, want iedereen, die met hem heeft samengewerkt stelt er prijs op afscheid van hem te nemen. Zo zal de federatie Haarlem van de Par tij van de Arbeid in intieme kring een af scheidsavond beleggen en ook de vereni ging „Gysbert Japicx". De bijeenkomst van deze laatste vei'cni- ging zal echter plaats hebben, als de heer De Boer al lang en breed in Oosterbeek zit. Maar hij zal er graag voor overkomen. ADVERTENTIE LOOPT U NOG MET UW OUDE HOED Dat hoeft niet LOOPT U ZONDER HOED Dat staat niet Rust toch even bij ons uit en onder het gebruik van een geurig kop koffie kiest u uit een grote sortering een MODERNE en VOORDELIGE HOED. MODEMAGAZIJNEN Ancjrang 24 Frankestraat 3-5 Zondagmiddag 7 april zal „Die Haer- lemsche Musyckcamer" in de Bakenesser- kerk in Haarlem een uitvoering geven van werken van zeventiende- en achttiende eeuwse meesters. Als solisten treden op de clavecinisten Gertrude Maclaine en Hans Philips in twee dubbelconcerten van Jo- hann Sebastian Bach. Het programma ver meldt tevens werken van Handel, Vivaldi en Stalder. ADVERTENTIE ij n SC HU TT E R S V E LD PRO DUCT Het subsidiebeleid van gemeentebestu ren is een onderdeel van de gemeentepoli tiek, waarvan in de loop der jaren van ver- verscheidene zijden veel aandacht is ge wijd. Het vraagstuk heeft vele facetten en het zijn niet alleen de gemeentebesturen, die de hoogte van de gemeentelijke subsi dies bepalen. Immers Gedeputeerde Sta ten hebben de taak de begrotingen van in komsten en uitgaven van de gemeenten aan hun goedkeuring te onderwerpen en het is herhaaldelijk gebeurd dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring onthielden aan een door een gemeenteraad aanvaard voorstel tot subsidieverlening op grond van bezwa ren tegen de begroting zelf. Aangezien de Nederlandse wet niet aangeeft hoever het goedkeuringsbeleid van Gedeputeerde Sta ten zich uitstrekt kan slechts aan de hand van de in de loop der jaren gevormde ju risprudentie worden nagegaan, welke gren zen het toezichthoudend college en in ho ger beroep de Kroon aan het gemeentelijk subsidiebeleid hebben gesteld. Het is de verdienste van de heer H. J. Verkouw te Heemstede, administratief hoofdambtenaar ter provinciale griffie van Noordholland, geweest een boekje te heb ben samengesteld, waarin getracht wordt een overzicht te geven van de overwegin gen, die het gemeentelijk subsidiebeleid en de beslissingen van Gedeputeerde Staten van de provincie, hebben bepaald. Dit werkje is onder de titel „Het subsidiebe leid der gemeentebesturen" bij N. Samson n.v. te Alphen aan de Rijn uitgegeven. Als hier gesproken wordt van een poging het geheel van het gemeentelijke subsidie beleid in een boekje samen te vatten, dan is dit allerminst bedoeld als een beperking ten aanzien van het werk van de schrijver. Hem komt de verdienste toe een lijn te hebben gezocht in de overwegingen, die bij de verschillende bestuurscolleges ten aan zien van het besproken onderwerp bestaan. Dat dit niet altijd een rechte lijn is en er met name in de onderscheidende provincies nog al eens verschillend wordt geoordeeld over de wenselijkheid en toelaatbaarheid van de bijdragen, die de gemeenten in hun provincie aan diverse instellingen en vere nigingen wensen te geven, kan allerminst de schrijver worden verweten. De enige bron, waaruit de heer Verkouw ten aanzien van de interpretatie van de wet betreffende de behandelde materie kon putten, is mr. J. Oppenheim's „Het Neder landse Gemeenterecht" geweest. Systematisch is de ontwikkeling van het subsidiebeleid geschetst, waarbij gesteld wordt, dat beoordeling van aangevraagde subsidies slechts mag berusten op de over weging van de directe belangen, die een subsidieverlening voor de gemeente zal hebben, of op die van het algemene belang, dat met de uitgaaf gediend wordt en het onmiddellijk belang dat een deel der in gezetenen der gemeente bij de uitgaaf heeft, gevoegd bij de geringe omvang van het betreffende bedrag. Hiervan uitgaande komt de schrijver tot een rubricering van gemeentelijke steun voor geneeskundige zorg, sociale zorg en kunstbescherming en cultuurbevordering. De schrijver licht dit aan dc hand van een aantal voorbeelden toe, waarbij vooral van belang is de veranderde opvattingen inzake de subsidies voor kerkbouw. Deze kwestie is speciaal voor Haarlem van be lang, aangezien twee subsidie-aanvragen bij B. en W. zijn ingediend, waarvan één voor een gereformeerde kerk en één voor een rooms-katholicke kerk, heide in Haar lem-Noord. Ook in Heemstede is een sub sidie-aanvrage voor de bouw van een ge reformeerde kerk in behandeling. De schrij ver wijst erop, dat onlangs door G.S. van Gelderland de goedkeuring werd onthou den aan het gemeentebestuur van Nijmegen voor subsidieverlening aan een te bouwen rooms-katholicke kerk. De Kroon was het met deze beslissing niet eens en overwoog, dat de subsidie van kerkenbouw niet in strijd is met enige wettelijke bepaling. Bij een vraag hierover in de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken deze beslissing toegelicht, waarbij hij de wenselijkheid uitsprak van het vaststellen van bepaalde richtlijnen voor een derge lijke subsidiëring. Dat een scherp omlijnde formulering van een gemeentelijke subsidiepolitiek mogelijk is, bewijst de schrijver met het voorbeeld van de gemeente Heerde, waar een derge lijke formulering bestaat, die zelfs de hoog- I te van het subsidiebedrag in een wiskun dige formule vastlegt. Na nog een overzicht te hebben gegeven van tal van andere voorbeelden van het toe kennen van gemeentelijke steun geeft de schrijver tenslotte een vergelijkend over zicht van het subsidiebeleid van een aan tal gemeenten in Noordholland, waarbij deze worden verdeeld in telkens een ge meente van overwegend rooms-katholieke samenstelling, een gemeente van overwe gend niet rooms-katholieke samenstelling en een gemeente van gemengde samenstel ling voor een bevolkingsomvang van min der dan 5000 inwoners, van 5000-10.000, in woners, van 10.000-20.000 inwoners, van 20.000-30.000 en van boven de 30.000 inwo ners. Het boekje heeft de verdienste een po ging te hebben ondernomen klaarheid te scheppen in een tot dusverre onoverzichte lijke materie. Wij kunnen vastestellen, dat de schrijver in deze poging goeddeels is geslaagd, waardoor zijn boekje van grote waarde is als leidraad voor gemeentebe sturen (voor zover deze een dergelijke lei draad van node hebben) maar vooral van belang is voor die verenigingen en instel lingen, die voornemens zijn aan de ge meente hunner vestiging een financiële bij drage te vragen. De heer M. W. van der Kooi, hartspecia list te Haarlem, is vanmiddag aan de ge meente-universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift luidt: „Experi menteel onderzoek naar de elektrische ac tiviteit in sinusknoop, boezems en atrio- ventriculair-knoop". ADVERTENTIE tic nieuwe Corona voor 17 cent. 'n Sigaar, die elke andere sigaar slaat in deze prijsklasse. Uitsluitend in kisten van 50 stuks f 8,50 Monsters a 17 cent ter keuring verkrijgbaar. ALLEENVERKOOP SIGARENHANDEL Grote Houtstraat 81 Haarlem Zeven dagen Haarlem Terwijl er voor en achter de schermen hevig touw wordt getrokken om de toe komstige status van de steeds schaarser wordende koeien in het weidegebied tussen Haarlem en Amster dam men heeft er in de raadzalen van Haarlem en Haarlemmerliede deze week weer heel wat over kunnen horen groeien de woon wijken van Amsterdam- West en Haarlem-Oost langzaam maar zeker naar elkaar. Oost is oost en west is west, maar als de provin ciale planologische dienst er niet was, zouden ze elkaar zeker nog ontmoeten ook, halverwege Halfweg. Onze trouwe correspondent de heer Jo de Haas zond ons de volgende boutade die wij hier overnemen, waarbij wij de „toenadering" met boven staande fotografische grap illustreren. „De bouwvakkers op de steigers voor de nieuwe wo ningblokken rondom de Aalbersestraat van het meest westelijk Amster dams stadsdeel leggen trof fel en blokschaaf neer. Want hoorden zij niet zojuist de half-één-fluit van de „zwa re" industrie aan het Haar lemse Spaarne? Zoals die Mokummers zich op hun overburen aan de andere kant van de Liede oriënteren, concentreren on dernemende zakenlieden uit de Spaarnestad hun activi teiten op het nieuwe winge west dat het Amsterdamse Geuzenveld voor hen vormt. Je ziet daar zo door diverse Haarlemse leveranciers per bestelwagen goederen af leveren of anderzins huise lijke diensten verlenen. Verschijnselen, die daar helemaal niet zo wonderlijk zijn. Want de Amsterdamse huismoeder uit het verre west(en), behoeft maar één blauw trammetje te nemen om in Haarlems drukste winkelcentrum te komen. Wil zij daarentegen in haar eigen stad winkelen, zijn daar velerlei ingewikkelde en tijdrovende overstapjes voor nodig. De Grote Hout straat is voor die Amster damsen nu eenmaal dichter bij dan de Kalverstraat. Daar in de Cornelis Outs- hoornstraat, is Amsterdam eindelijk moe-gerend van zijn vlucht naar het verre westen. Dit merk je aan de aarzelende manier waarop de kolossale stadsuitbrei ding (twintig kilometer van de oostelijke nieuwbouw bij het Ajaxstadion af) hier slechts voetje voor voetje, juister gezegd steentje voor steentje, voortgaat. Natuur lijk kan dit ook een adem pauze zijn, waarin de Am- stel-metropool krachten verzamelt voor de laatste doorstoot naar de grens van de „bufferstaat". Maar, onderschat ook Haarlem niet! Dit mag zich dan wel bij de noordelijke uitbreiding het hoofd stoten tegen de Velsergrenzen en met zijn westelijke en zui delijke bebouwing de gren zen met Bloemendaal en Heemstede zodanig hebben „overspoeld" dat er ergens een familie moet wonen die zo uit haar Haarlemse slaapkamer in haar Heem- steedse badkamer kan stap pen, de Muggendrang naar het oosten is onmiskenbaar en ontembaar. Goed, er is wel even een zwenking in zuidoostelijke richting met de satellietstad Schalkwijk, maar dit kan slechts een tactische afleidingsmanoeu vre zijn, waarmee Haarlem levens zijn oostelijke flank versterkt. En dan kan het straks met des te meer kans van slagen naar het voor huizenbouw o zo vruchtbare oosten oprukken, waar de groene weiden lokken om met grauw-wit zand te wor den bespoten. Wat is nu de moraal van deze beschouwing? Wel, on ze sociografen worden in hun haargroei belemmerd door het piekeren over het dichtgroeien van de rand stad Holland. Daarentegen maken de Amsterdamse bouwvakkers, de Haarlemse middenstanders en de huis vrouwen uit Geuzenveld een comfortabele deugd van de nood waarin onze ruimte lijke ordening verkeert. Dit zijn dan zogezegd de ruimtelijke consequenties daarvan". Laatste nieuws uit de randstad Holland: Geuzen veld en Parkwijk zijn elkaar tot op vijf minuten sporen exact opgenomen! ge naderd. Het zuidwestelijk deel van Haarlem heeft dan wel geen wijkcomité of een dergelijk officieel orgaan, maar het bezit een wijkvereniging welke erop doeltreffende wijze in slaagt de onderlinge binding tussen de bewoners en organisaties in de zeehel den- en natuurkundigen buurten en het aangrenzen de Oosterduin te verstevi gen. Men heeft een eigen wijkgebouw gesticht, zonder dat er erg veel over gepraat behoefde te worden, op welker inventarislening keu rig netjes op tijd wordt af gelost het bestuur brengt de afgeloste bedragen bij de leden aan huis terug er is een bouwfonds om het wijkhuis straks te kunnen vergroten, waartoe ook een loterij de contanten zal op leveren, er worden aan trekkelijke volksfeesten ge organiseerd en elke maand ziet een nummer van het verenigingsorgaan het licht. Zo gaat alles in een plezie rige samenwerking, waar de bewoners van Haarlems zuidwesten wel bij varen. Een belangrijke figuur tus sen spoorbaan en Houtvaart is De Grote Onbekende, die speurt naar kinderen, die niet alleen de verkeersregels goed kennen en toepassen, maar bovenal het verkeers- fatsoen betrachten. Hij stelt ze niet alleen in H.Z.W.-flit- Voortvarend Het bestuur van de speel tuinvereniging „Jeugdland" heeft zich zeer voortvarend getoond en besloten zijn speeltuin zaterdag 6 april te openen voor de jeugdige be woners van Haarlem-zuid west. Dit zal dan de eerste speeltuin zijn, die zijn poor ten dit seizoen voor de jeugd openstelt. Natuurlijk zal aan de opening een fees telijk tintje worden gegeven. Met veel tam-tam van het trommelkorps „Oosterkwar tier" voorop, zullen de kin deren een rondgang maken door de buurt. Daarna kun nen zij van de avontuurlijke lotgevallen van Pummeitje genieten die door het gezel schap „De Vonk" zullen worden opgevoerd. sen ten voorbeeld aan de automobilisten, die elkaar op het smalle bruggetje naar Oosterduin en op de spoorwegovergang in de Pijlslaan de voorrang probe ren af te snoepen, maar ze mogen ook nog een mooi boek bij hem komen halen. Zo onbekend is hij dus ook weer niet. Gaat zo door. IT.Z.W.'ers en uw stadsdeel zal een oase van burgerzin worden. Hieronder volgt een lijst van boeken, aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Carmiggelt, Spijbelen; Charles. De menseneter van No- wawes cn andere verhalen; Cor- sari. Circuskind; de Man, Een vrouw genaamd Suzanne; Man- wiewicz. Kruisverhoor; Roe, Erf deel der goden; Trevor, De slag om Engeland; Visser, De Buurt; Macaulav, The towers of Trebi- zond: Manning. The doves of Venus; Siinenon, Le passager clandestin; Erdös, Brüsszeli csipke. Populair wetenschappelijk: Schottenloher, Das alte Buch; van Schilfgaarde, De logika van Aristoles; Neuenschwander. Het nieuwe vrijzinnig protestantisme; Kranenburg, Politieke organisa tie en groepspsychologie; Leon- hard, De revolutie laat haar kin deren gaan: Dunkel, Jagers voor de wetenschap, dierkundige ont dekkingsreizen; Weeda, Wielren nen; Moser, Dammen; Lord, Nacht van verschrikking, de on dergang van de „Titanic"; Bos quet. et Seghers, Les poèmes de l'année; Morrien, Kijken naar de wolken; Degroote, Wat een schrijver lijden kan. nieuw licht op Hendrik Conscience; Hodin, Moore, Europese beeldhouw kunst; Staring, De Hollanders thuis; Haskell, Ballet decade; Encyclopedie voor de muziek, dl. 1 (leeszaal); Metz, Over dirige ren, dirigenten en orkesten; Chot- zinoff, Toscanini van nabij; Schildt, De droomreis; Espagne (Les guides bleus) Werumeus Buning, Wandelingen met Mars; Hansen, Knaurs Kostümbuch; Poliakow en Wulf, Het derde rijk en de joden; van Praag, Maitres- ses royales; Gordan, Mexico; Mol- lema. Geschiedenis van Neder land ter zee, dl. 2; van den Bran den, Het streven naar verheerlij king, zuivering en opbouw van het Nederlands in de 16e eeuw. Uit de doeken doen Nu het voorjaar ons uit nodigt weer wat luchtiger gekleed te gaan, moeten we er ook voor zorgen onze wel licht nog xvarm ingepakte watermeter weer wat lucht le geven, zo heeft de direc teur van het gemeentelijk waterbedrijf ons doen weten. We hebben die destijds op advies van dezelfde zijde goed afgedekt tegen de vorst, maar allengs is het weer zachter geworden en we hoe ven er nu geen doekjes meer om te winden: de winter is vergangen! Zakken met stro en dergelijke moeten van de watermeter worden verwij derd, opdat de meteropne- mers weer behoorlijk hun werk kunnen doen en boven dien: opdat er geen broeie rige, rottende boel ontstaat, waarin huiveringwekkend ongedierte zich gaat ver meien. Niemand kan van de meteropnemer verlangen, dat hij de boel weghaalt, in te gendeel. deze kan wèl van de bewoners eisen, dat zij deze verwijderen. Ook de houten tussendek sels-met-handvat op halve hoogte in de meterput, kun nen eruit gehaald worden. Die kunnen het volgend jaar weer gebruikt worden en zijn in het algemeen veel handiger en minder aan rot ting onderhevig dan allerlei losse materialen. Het ver dient aanbeveling, er zo spoedig mogelijk een aan ie sch affen. De directeur van het Wa terbedrijf raadt voorts de ge bruikers in hun eigen belang aan in percelen, waar de me- terput buiten ligt door een erkend waterfitter op een ge- makkelijk bereikbare en vorstvrije plaats een slop met aftapkraan binnenshuis in de leiding te doen aanbrengen. Daardoor kan de buitenshuis gelegen meterput tegen de vorst beveiligd blijven ter- wijl de binnenleiding bin- nenshuis kan worden afge- sloten en geledigd. Rammelen Humanltas vraagt nog dringend buscollectanten voor de straatcollecte van aanstaande zaterdag 6 april. Men kan zich aan onder- staande adressen aanmelden: Linschotenstraat 87 rood, Zaanenlaan 149, Vondelweg 96, Vosmaerstraat 82 en de gehele zaterdag bij het EE hoofdkwartier van de col- Iecte-organisatoren, dat in e Brinkmann op de Grote e Markt gevestigd zal zijn. Voor de jeugd I-Ict Interkerkelijk Evan- e gelisatiecomité, dat reeds sinds 1952 samenkomsten |j voor kerkelijken en buiten- e kerkelijken organiseert op maandagavonden in de Be- gijnhofkapel, richt zich aan- staande maandag in het bij- e zonder tot de jeugd. In de komende bijeenkomst houdt ES ds. Arie van Gent uit Wor- merveer een gesprek op de man af onder de titel: „Wat doet u met Jezus?" Reeds om half acht begint e de samenzang onder leiding e van de zanger Kees Denik, die ook zelf een aantal lie- deren ten gehore brengt. Verder treedt het duet Mar- EE ry en Thea Verheij (banjo e en gitaar) op. ii# Woensdagochtend verzorgde het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam het eerste concert van de leerlingen der hoogste klassen van de Haarlemse scholen voor gewoon en buiten gewoon lager onderwijs. De organisatie hiervan werd verzorgd door de Commis sie ter bevordering van de esthetische vor. ming van de lagere schooljeugd. Het jeugdige publiek was reeds vooraf door de ccfnsulente voor muziek op de scho len, mej. Alie Michielsen, voorbereid op dit evenement, zodat het programma niet meer ingeleid behoefde te worden. Wel was het zaak de knapen en meisjes even te confronteren met de verschillende in strumenten van het orkest. Hiervoor zorg de Marinus Adam, die als inleiding tot het door het strijkorkest te spelen menuet uit de „Kleine Nachtmuziek" van Mozart dui delijk maakte wat een viool, een alt, een cello en een contrabas zijn, hun onderlinge verschillen aantoonde en ze door de aan voerders der strijkersgroepen liet bespe len. En na er op gewezen te hebben dat het strijkorkest van het N. Ph. O. bestaat uit tien eerste en acht tweede violen, zes alten, zes celli en vier contrabassen, dus vieren dertig strijkinstrumenten die tezamen een familie vormen, bracht dirigent Adam met dit ensemble het menuet ten gehore. Het bleek wel dat die eerste kennismaking met een echt. orkest een verrassend effect op de debuterende concertgangers maakte. Vervolgens maakte men van nabij ken nis met fluit, hobo, klarinet en fagot, daar na met de koperen instrumenten: hoorn, trompet, trombone, tuba en werd een en ander verklaard betreffende het slagwerk, v,'aarvan de op toon gestemde keteltrom men het bijzonderste element vormen, maar ook grote en kleine trom, triangel, bekkens, tamboerijn, enzovoorts dienstbaar worden gemaakt aan het effect van het sa menspel. De uitvoering van twee fragmen ten uit de „Peer-Gynt"-Suite van Grieg bracht het reeds besproken klankapparaat in werking. De stuwing van het fragment „In de hal van de Bergkoning" werkte blijkbaar op de muzikale instincten van het jeugdige publiek. Nu viel er nog het een en nader te zeg gen over de celesta en over de harp, die in de te spelen fragmenten uit de „Noten kraker-suite" van Tsjaikofsky een belang rijke partij zouden vervullen, namelijk in de „Dans van de Suikerfee" en in de Bloemenwals, waarna de opwindende Rus sische Trepak, de jeugd tot geestdrift bracht. En zo is dan doeltreffend begonnen een jongere generatie enig besef bij te bren gen van wat muziek maken met een echt orkest zo al inhoudt. Jos. cle Klerk Geen spreekuur. Twee Bloemendaal- se wethouders slaan hun spreekuur een keer over. De -wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, houdt het morgen, vrijdag 5 april, niet en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Huisvestingsaangelegen heden. mr. J. C. C. W. Hijszeler, laat dinsdag 9 april verstek gaan. De nieuwe Charlotte de Bourbonschool aan de Aart van de Leeuwstraat in „Delft- wijk" in Oud-Schoten zal, zo vernemen wij, maandag 8 april in gebruik worden genomen. Het betreft hier een lagere school van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel. De Charlotte de Bourbonschool is de zevende lagere school van deze vereni ging in Haarlem. Het is een zogenaamde geprefabriceerde school, gebouwd volgens een nieuw systeem van de n.v. Polynorm. Als hoofd van de school zal optreden de heer F. Braaksma. Vrijdag en zaterdag vindt de verhuizing plaats van de nood schoot aan de P. C. Hooftstraat, waar de leerlingen tot nu toe gehuisvest waren, naar het nieuwe schoolgebouw. In ver band met de beschikbare ruimte zullen de vijfde en zesde klasse in één lokaal ondergebracht worden, terwijl de eerste klasse voorlopig nog in de noodschool zal blijven. De heer Braaksma vertelde ons nog dat de ingebruikneming van de nieuwe school eigenlijk reeds vorige week zou hebben plaats gevonden. Bij een laat ste inspectie bleek echter dat een kleine verbetering aan de vloer nodig was. In afwachting van de opstelling van een „Klaar-over"-post aan de Rijksstraatweg nabij de Muiderslotweg zal de politie de kinderen behulpzaam zijn bij het over steken van deze drukke verkeersweg. ADVERTENTIE om een costuum te dragen waar u langer pleizier van zult hebben. munten uit door moderne snit. Suberbe kwaliteit en pasvorm worden gegarandeerd. kunt u keus maken uit onze nieuwe voorjaarscollectie, die wij u graag tonen. Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 GEBOREN: Anita Johanna Maria. d. v. P. Lemmers en J. W. Scholte. ONDERTROUWD: L. J. dc Lange en A. van Scheppingen. OVERLEDEN: J. M. Buijs, oud 63 jaar, echtgenote van J. van Opzeeland.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15