Boerenleenbank in Lisse viert gouden jubileum Bouw van speeltuin stagneert door baldadigheid en laksheid Haarlemse Bloemenmeisjes schrijven via ons blad naar huis Vermoedelijke opening in juni Wethouder Geluk bood Lord Mayor ets van Grote Kerk aan Dirigent J. A. Meng overleden DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 4 APRIL 1957 u 17 Jaarvergadering van het Bijbelgenootschap Sluitingsavond -s an de Tuinbouwwintercursus BENNEBROEK V.V.D. vergaderde ZANDVOORT Zilveren jubileum bij Zandvoortse politie A.R.-kiesvereniging vierde vijfendertigjarig bestaan Opvoering passiespel HILLEGOM Feestavond van de Hervormde Jeugdraad Eerste jaarvergadering wandelvereniging „DVO" Verklaring minister Algera Geslaagde propaganda Bij de Lord Mayor Mr. Klaasesz opent officieel Keukenhof Groningse molen overgedragen Kort nieuws De Coöperatieve Boerenleenbank te Lisse viert volgende week haar vijftigjarig be staan. Op 4 april 1907 had in „De witte Zwaan" de oprichtingsvergadering plaats. En hoewel het begin uitermate schuchter was de kassier kreeg, om geen onkosten (c maken, een kamer in het raadhuis tot zjjn beschikking om „zituren" te houden op maandagavond en zaterdagmiddag bleek de bank levensvatbaarheid te heb ben. Weliswaar waren er in de dertiger jaren tijdens de grote crisis vele moeilijk heden te overwinnen; een bekwaam be stuur stond er echter voor borg, dat alle moeilijkheden werden opgelost. Na de tweede wereldoorlog nam de bank zeer in betekenis toe en in het afgelopen jaar werd een record-omzet bereikt van f 20fi.000.000,De boerenleenbank heeft zjch nu bij de grootste boerenleenbanken van het land geschaard. De heren .T. Marbus, J. Pijnacker, D. Guldemond, J. B. Meskers, W. van Dijk, C. van Leeuwen, C. van der Zaal en J. P. Hulsbosch verschenen 15 februari 1907 voor kandidaat-notaris J. Tuymelaar te Lisse en verklaarden" een coöperatieve ver eniging te willen oprichten, die ten doel zou hebben het land- en tuinbouwbedrijf te Lisse en naaste omgeving door het ver schaffen van kredieten en voorschotten te verbeteren. Op de oprichtingsvergadering waren 62 belangstellenden aanwezig. In het bestuur werden gekozen: G. C. Tromp, voorzitter; A. Verduijn, tweede voorzitter; D. Gulde mond, secretaris; C. van Leeuwen en G. Vreeburg, leden. In de Raad van Toezicht kwamen de heren: C. H. Wolff, J. Riggel en G. van Parijs. Tot kassier werd be noemd de heer J. C. Zaneveld, die voor de resterende acht maanden van 1907 een salaris zou „genieten" vanvijftig gulden. Zeer spoedig na de oprichtingsvergade ring werd aansluiting verzocht bij de Cen trale Bank te Utrecht. De heren Tromp en Guldemond werden naar Utrecht gestuurd om een krédiet van f 1000 aan te vragen en „indien mogelijk het geld onmiddellijk mee te nemen naar Lisse". De notulen vermelden niet of dit ook inderdaad lukte. Wel stelde de Centrale Bank voor 1907 een krediet van f 40.000.beschikbaar. Reeds het eerste jaar na de oprichting kwamen veel aanvragen binnen, meestal gedekt door borgen. Dat werd zo algemeen, dat reeds spoedig borgen werden geweigerd, omdat zereeds meerdere malen borg waren en bovendien maar al te vaak zelf geldnemer! De eerste moeilijkheden kwa men in 1915, toen de bank bij drie faillis sementen was betrokken. In 1924 kwam een moment, waarop het bestuur reeds lang bad gehoopt: het gebouw van de Han- zebank werd te koop aangeboden. Voor f 19.000 veranderde het gebouw van eige naar. Het was toen inmiddels al zo druk geworden, dat men in 1925 besloot de lo ketten iedere dag open te stellen. Op 6 april 1932 werd het 25-jarig be staan herdacht en werd de heer J. W. A. Lefebcr, de huidige voorzitter, tot be stuurslid gekozen, waardoor hij tegelijk met het gouden jubileum van de bank zijn zilveren bestuurs,jubileum viert. Woensdagavond heeft de afdeling Lisse van het Bijbelgenootschap onder zeer gro te belangsielling haar jaarvergadering ge houden in de Gereformeerde Kerk aan de Heereweg. De jaarverslagen kwamen dit keer niet aan de orde. Wel de heer Willem Berk- hemer, de bekende declamator uit Arn hem, die op voortreffelijke wijze enige ge deelten uit de bijbel voordroeg. De voorzitter van de afdeling, ds. C. Jongeboer, opende de vergadering. De heer J. Both had zich genoodzaakt gezien we gens drukke werkzaamheden te bedan ken. In zijn plaats is de heer J. Ouwer- lcerk benoemd. Daar de voorzitter in ver band met zijn aangenomen beroep binnen enkele weken naar Apeldoorn zal ver trekken, zal ds. K. Schouten, de voor ganger der Gereformeerde Kerk in het vervolg de vergaderingen presideren. Vervolgens gaf de secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, de heer B. Brug- geman, een beknopte uiteenzetting van het werk, dat het Nederlands Bijbelgenoot schap verzet. In alle hotels van Nederland staat een bijbel ter beschikking, evenals in elke gevangeniscel, waar een niet-katholiek gevangene vertoeft. Dit alles kost veel geld. De heer Bruggeman wekte daarom allen op contribuant te worden. Willem Berkhemer droeg na de pauze onder meer de geschiedenis van de op wekking van Lazarus en de laatste dagen, die Jezus op aarde doorbracht voor. Ter afwisseling zong mevrouw Verleur enkele aria's uit de Matthaus Passion. Ds. Verleur sloot de bijeenkomst met dank gebed. Dinsdagavond werden in de Openbare La gere School aan de Heereweg te Lisse de laatste lessen van dit seizoen gegeven voor de Tuinbouwwintercursus.. Tevens werden op deze avond de diploma's uigereikt. De heer P. Dames, secretaris van de afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, sprak een wel komstwoord. Voorts dankte hij de vertegen woordiger van de Rijkstuinbouwconsulent, de heer H. Hulkenberg, voor de aan de cur sus verleende medewerking. Ook bracht spreker dank aan de gemeente Lisse voor het beschikbaar stellen van het schoolge bouw. Veel waardering toonde hij voor de grote toewijding, die de leraren bij het les geven aan de dag hebben gelegd. Tot slot werden aan de volgende heren diploma's uitgereikt: G. J. van der Lans. C. .T. Warmerdam. Joh. van der Lans. H. W. Lemmers, J. A. J. «Zwetsloot. A. F. van Eeuwijk, IJ. Franken, C. N. v. d. Lans. Jac. Schippers. J. J. Kardol. P. A. v. d. Veek, Nic. Hagen, G. J. van Eeuwijk, R. A. J. v. d. Zon. M. v. d. Zon. C. Noordermeer. G. C. Baak, J. J. van Kesteren, H. J. van Zonne veld. A. v. d. Voort. C. A. van der Meer. Voor de economische cursus slaagden de 'neren: W. van Leeuwen. Jac. van der Berg, Th. Clemens, Joh. Clemens. J. Duineveld, J. Duivenvoorden, Th. Duivenvoorden, J. Dui- venbode, J. Faas, J. Ippel. A. Kuhn, L. Lan- geveld, C. Lemmers. Mens, Meskers, Staal, Warmenhoven. G. Wassenaar, Joh. Wasse naar, A. van Waveren, Weijers. De heer G. Wassenaar dankte namens de cursisten alle leraren. De heer Van Tilburg een der leraren, kreeg een kistje sigaren. De heer Franken vertolkte in een geestige toe spraak de dank van de andere cursisten en bood de leraren Van Woerden en Vroomans een boekwerk aan. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer Tromp, zag bij het jubileum in 1932 de toekomst donker in en zijn voor spelling kwam maar al te spoedig uit. De bollenstreek kreeg enorme slagen te incas seren en vele leden van de bank raakten in ernstige financiële moeilijkheden. Dank zij een voortreffelijk beleid van het be stuur wist men deze periode zonder ernsti ge kleerscheuren door te komen. In 1939 werd de kassier, de heer Zane veld, gepensioneerd en vervangen door de heer N. Matthijs, die op zijn beurt in 1945 werd opgevolgd door de heer G. v. Gerven. Dinsdag zal het bestuur in ,.De Nachte gaal" te Lisse, een receptie houden. Op de algemene ledenvergadering van de afdeling Bennebroek van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie richtte de voorzitter, de heer G. H. Scholte Sr., zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de secretaris van de afdeling Delft, die als gast tegenwoordig was. De gebruikelijke jaarverslagen werden goedgekeurd. Het ledental bleek zich in stijgende lijn te be wegen. De aftredende bestuursleden, de heren G. H. Scholten Sr. en E. J. Everwijn Lange, werden beiden herkozen. Het ge voerde beleid van het hoofdbestuur en van de beide kamerfracties mocht de instem ming van de vergadering verwerven. Mede naar aanleiding van mededelingen van de secretaris van de afdeling Delft on derging de verkiezing van vier leden voor het hoofdbestuur een uitvoerige bespre king. Omdat er verkiezingen voor de pro vinciale staten en de gemeenteraden op komst zijn, werd een propagandacommis- sie gevormd. Over de te volgen gedragslijn bij deze verkiezingen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Zondag zal de heer K. Platje, hoofd agent bij het. politiekorps te Zandvoort zijn zilveren jubileum in politiedienst Ie vieren. De heer Platje werd op 18 december 1909 geboren te Borger en trad op 7 april 1932 in dienst bij de opleiding „bereden mare chaussee" te Apeldoorn. Na standplaatsen te hebben gehad in Groesbeek, Nijmegen. Brunsum, Amsterdam en Maastricht kwam hij op 1 mei 1938 als agent tweede klasse bij het politiekorps te Zandvoort, toen onder leiding van korpschef Reyenga. In de winter 19441945 werd hij door de be zetter, omdat men het wegens zijn anti- Duitse houding niet erg op hem begrepen had, overgeplaatst naar Bussum, terwijl zijn echtgenote in Zandvoort moest blijven. In 1946 werd hij uitgezonden naar Indo nesië, waar hij enkele maanden dienst deed. Plannen om na zijn terugkeer in het vaderland weer terug te keren naar de be reden marechaussee, werden door korps chef Vreman tegengehouden, omdat deze ervan overtuigd was, dat de heer Platje als actief korpslid met een hoge plichts opvatting óók in Zandvoort iets zou kun nen bereiken. Dit heeft niet zo mogen zijn. Onder de huidige korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman werd hoofdagent Platje bij de benoeming van een brigadier gepasseerd, hetgeen hem ertoe bracht, over dit z.i. ten opzichte van hem gepleegde onrecht te gaan procederen een weinig voorkomend iets in politiedienst wat tot onaangename verwikkelingen leidde, waar van de jubilaris ook thans nog altijd de gevolgen ondervindt. Dit alles heeft tot gevolg had. dat deze oud-gediende in het Zandvoortse politiekorps tot een veel besproken figuur werd. Hoofdagent Platje in Zandvoort is een bij zéér velen gezien en populair politie man. Hij is niet: de man, die aandraaft achter loslopende honden en het evenmin zoekt in het maken van een zo groot mo gelijk aantal bekeuringen, doch wel deed hij zich kennen als een tactvol handhaver van de wet, betrouwbaar, plichtsgetrouw en eerlijk, waardoor hij veler sympathie verwierf. Zijn activiteit bleek wel zeer dui delijk, toen enige tijd geleden door zijn ingrijpen op de Noordboulevard, midden in de nacht, een internationaal gezochte en beruchte autodief kon worden gearresteerd. Ook in kerkelijke kringen neemt de jubilaris een belangrijke piaats in. Reeds meer dan tien jaar is hij als diaken lid van de kerkeraad der Hervormde gemeente te Zandvoort. Het mag worden verwacht, dat de heer Platje in zijn woning aan de Haarlemmer straat No. 56. waar hij zondag van drie tot. zes uur recipieert. uit vele kringen be langstelling voor zijn jubileum zal onder vinden. In restaurant „Zomerlust" vierde woens dagavond de Anti-Revolutionaire kiesver eniging „Nederland en Oranje" te Zand voort in een feestelijke herdenkingsbijeen komst haar vijfendertigjarig bestaan. De voorzitter van de afdeling, de heer P. Brü- ne, verwelkomde in zijn openingswoord wethouder W. van der Werff en de raads leden A. Gosen en L. van der Werff, de voorzitter van de A.R. Kiesvereniging te Aerdenhout., de heer D. C. v. d. Heuvel en afgevaardigden van het bestuur van de A.R. Statencentrale te Haarlem en van de A.R. Kamercentrale aldaar. Voorts her dacht hij de overleden ereleden S. Feenstra en J. Wesselius die zo enorm veel voor de opbouw van de Zandvoortse afdeling had den gedaan, waarna spreker de prettige samenwerking roemde met de C.H.-fractie te Zandvoort. De hoofdschotel van de avond werd ge vormd dooi- de feestrede, die ds. H. S. J. Kalf van Bennebroek uitsprak onder de titel „Reformatie en politiek". Op ernstige en bezielende wijze, zich daarbij telkens beroepende op uitspraken uit de Bijbel, wees deze begaafde spreker erop, dat de historie van ons volk bewijst, dat een „geest van afval" op den duur leiden moet tot ondergang. Speciaal richtte ds. Kalf zich daarbij tot de jongeren. Scherp keerde spreker zich tegen deze „geest van afval", die zich volgens hem steeds meer open baart en wekte op tot een uitdragen van de aloude Christelijke beginselen, ook op het gebied van de politiek. Na de pauze droeg de avond een feeste lijk karakter, waaraan medewerkten Helma Leipoldt met declamatie, enkele ARJOS- leden met een drietal sketches en de heer A. den Duyn met een leuk gezelschapsspel. De heer J. Gebe verzorgde met passende grammofoonmuziek het muzikale gedeelte van de avond, waarbij tevens een belang rijke plaats was geschonken aan gezamen lijke zang van vaderlandse liederen. De Zandvoortse r.-k. toneelvereniging ,,'t Voetlicht" geeft op 14 april in het Patro naatsgebouw te Zandvoort een opvoering van het passiespel: „Verraadt gij de mees ter". Het werd geschreven door kapelaan L. Cornells uit Zandvoort. Voor dit spel werd door hem de vorm gekozen van een lijdensmeditatie in drie bedrijven. De kapelaan, die reeds eerder met groot succes een Mariaspel schreef ter gelegen heid van het jubileum van pastoor P. van Diepen, heeft voor de opvoering van dit passiespel zelf de regie op zich genomen. Des middags zal het spel voor de jeugd worden opgevoerd. De Hervormde Jeugdraad te Hillegom heeft dinsdagavond onder leiding van de heer A. van der Koo.v een feestavond ge houden in café-restaurant ..Treslong". On dermeer waren de hervormde predikanten, ds. S. L. Knottnerus en ds. F. Brouwer aan wezig. Na een openingswoord van de heer A. van der Kooy, jeugd-ouderling, trad het radio- ensemble „Vrij en Blij" op onder leiding van Wessel Dekker en met zang van Henk Dorel. Bij wijze van intermezzo lieten enige leden van de Christelijke Gymnastiekvereniging „Jahn" zien wat zij op het gebied van bal en vrije oefeningen kunnen presteren. Het publiek liet zich niet ongetuigd en beloonde de atlèten met een hartelijk applaus. Ook het nummer „Circus Renz" viel zeer in de smaak. Als extra nummer werd het optreden van de heer Visser, de leider van „Jahn", aangekondigd. Hij verrichtte tal van zeer moeilijke gymnastische toeren. Alle mede werkers kregen een bosje bloemen. Tot slot hield de heer Van der Kooy een propagan distische toespraak De wandelsportvereniging „Door Vriend schap Ontslaan" heeft woensdagavond haar eerste jaarvergadering gehouden in het jeugdhuis „Weltevreden" te Hillegom. Voor de vergadering, die onder leiding stond van de heer Van Schie, bestond grote belang stelling. Nadat de heer Van Schie allen welkom had geheten, werden de jaarver slagen voorgelezen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiële po sitie van de vereniging goed is. De alge mene leider, de heer A. van der Oever, besprak de geschiedenis van D.V.O. gedu rende het eerste verenigingsjaar. Hieruit bleek, dat deze jonge club in het afgelopen jaar vele successen heeft geboekt. Het ledental is aanzienlijk toegenomen, zodat er in het aanstaande seizoen vier afdelin gen uit zullen komen. In totaal werd aan 21 marsen deelgenomen; zes eerste prijzen en 12 groepsprijzen werden behaald. Bo vendien werd beslag gelegd op de wissel- beker bij de herfstmars van „Het Spaarne". Door D.V.O. zal een avondvierdaagse ge organiseerd worden op 17, 18, 19 en 20 juni. Verder zal de vereniging zomertoch- ten houden op 24 en 25 augustus. De alge mene leider wees nog op de noodzakelijk heid van training en excereitie. Een aantal goede wandelliederen zal worden ingestu deerd. Deze merkwaardige opname is gemaakt in Rome, waar zovele brokstukken van de oude Romeinse beeldhouwkunst, die niet meer tot een geheel samengevoegd kunnen worden, zo maar op een ver hoging worden gezel. De schooljongen die boven op deze reusachtige hand is geklauterd, heeft zich verzekerd van een rustig zitje. Luchtvaart onder hond eiinsen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft heden bij de ver dediging van zijn begroting in de Eerste Kamer mededeling gedaan over de onder tekening van het Luchtvaartverdrag met Amerika. Hij zei dat is overeengekomen dat géén deel van het verdrag zullen uit maken de notulen waarin bepaalde clau suleringen staan die ongunstige capaci teitsbepalingen inhouden; dit is in zeker opzicht een voordeel voor de K.L.M., aldus de minister. „Wat de verbinding met de westkust betreft is komen vast te staan dat het mogelijk zou zijn tezijnertijd daar over onderhandelingen te gaan voeren en dat de K.L.M. dan een aanspraak zou heb ben op grond van eventueel toenemend of toegenomen vervoer. Als men zo ging de minister verder mij thans een oor deel vraagt over het resultaat dan zou ik in de eerste plaats Willen zeggen dat niet volledig is tegemoetgekomen aan onze rechtvaardige wensen, maar in de tweede plaats dat het bereikte ook niet onaan vaardbaar moet worden beschouwd zodat men als een lichtpunt kan zien dat men tot een overeenkomst is kunnen komen". De minister besloot zijn mededeling met de grootst mogelijke hulde te brengen aan de staatssecretaris drs. Van der Beugel en de verdere leden van diens delegatie, die on der uitei-st moeilijke omstandigheden op zeer gelukkige wijze de onderhandelingen hebben gevoerd. Londen, woensdagavond Lieve allemaal. Uw correspondent is zo goed geweest om enige plaatsruimte aan ons, Haarlemse bloemenmeisjes, af te staan om via Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant een brief naar huis te schrijven, waar voor wij anders onmogelijk tijd zouden hebben gevonden. Met een ietwat bezwaard hart togen wij naar Engeland omdat we niet wisten hoe die vaak zo gereserveerde Britten op onze komst zouden reageren. Nu, het is honderd percent meegevallen. We voelen ons zelf zo thuis in Londen, dat het moeilijk zal zijn om afscheid te nemen. Wat ons het meest getroffen heeft is dat reeds na twee dagen de Haarlemse bloemenmeisjes bij deze op het eerste oog zo onpersoonlijk lijkende wereldstad zijn gaan behoren als of het Haarlem zelf was. Er gebeurt zo veel in deze miljoenen stad. dat nauwelijks iets meer indruk op de Londenaars schijnt te kunnen maken. Maar voor twintig lieftallige jonge meis jes, die hem nog wel met een bloem j tegemoet treden, moet natuurlijk ook wel de hardste Engelsman zwichten. Onze veroveringstocht ging dan ook gesmeerd. Misschien dachten velen wel dat we rare snoeshanen waren om ongevraagd bloemen aan te bieden, maar de Engelsen blijven onder alle omstandigheden beleefd en on dergingen onze activiteit soms lijdzaam. Het duurde daarom nog even voordat we helemaal zeker van onze zaak waren, maar spoedig was er geen houden meer aan! De publiciteit waar alles tenslotte om begonnen was bleek wonderen te hebben verricht. Het publiek, dat. dinsdag onze foto's in de bladen had gezien, her kende ons vandaag onmiddellijk. Wat dit betreft bleek Londen eigenlijk een groot dorp te zijn. Voor de busconducteur, de kaartjesknipsters aan de ondergrondse, voor de gasten in de door ons bezochte restaurants, kortom: waar we ons ook vertoonden, bleken v:e tot onze verrassing reeds oude bekenden, met ivie een gesprek diende te worden aangeknoopt. Zo konden we met geestdrift vertellen over onze stad. Trouwens, je hoeft het woord „Haarlem'' maar uit te spreken, of velen antwoorden onmiddellijk en met geestdrift: Flowers! Er is geen twijfel aan, of de Engelsen zullen opnieuw naar onze bollenstreek stromen en degenen, die dat niet doen, koesteren in elk geval de stille wens daar toe spoedig in de gelegenheid te zullen zijn. Onze propaganda heeft er zeker toe bij gedragen, de bijna aangeboren Engelse liefde voor ons land en zijn bloemen nog te versterken. Er waren vele leuke mo menten. Op Piccadilly Circus ontmoetten we een Australiëi, die van verbazing geen woord kon uiten. Hij had namelijk vorig jaar in Haarlem reeds van ons een bloem ontvangen! In een warenhuis botsten we tegen twee dames, die we op de boot op onze bloemen onthaald hadden. Ze droegen die nog steeds op hun mantelpak en ver telde ons dat ze deze elke dag in het water hadden gezet! Dinsdagavond dansten we op een stu dentenbal. waar we ons kostelijk hebben geamuseerd. koks gereed stonden om een banket voor 350 personen gereed te maken. In de middag wachtte hel „werk" weer, namelijk bloemen uitdelen in het deftige Café Royal en in het Mayfair Hotel. Ook daar fluisterden we iedereen de heerlijk heden van Holland en Haarlem toe. Tenslotte de laatste jacht op souvenirs en toen was het tijd om naar de boot te gaan. Wij overnachten in Harwich aan De bouw van de speeltuin Lisse ver loopt bepaald niet in een vlot tempo. Drie jaar geleden werd de speeltuinvereniging „Marijke" in Lisse opgericht en nu is er nog geen gelegenheid waar de jeugd kan spelen. Het bestuur heeft met enorme moei lijkheden te kampen en bovendien ont breekt vrijwel elke medewerking van de zijde der leden. Het gemeentebestuur had de voorwaarde had gesteld, dat de bevol king van Lisse eerst moest tonen, dat het haar ernst was met de speeltuin, doch de werkzaamheden stagneerden al vrij gauw en het kwam zover dat de bestuursleden alles zelf moesten doen. Daar kwam nog bij, dat het werk dat de bestuursleden in de vrije avonduren verrichtten door baldadige jeugd vaak weer onherstelbaar werd vernield. „Als de gemeente er geen geld had inge stoken", vertelde de voorzitter, de heer C. Spaargaren, „dan had ik allang het bijltje er bij neer gegooid". De laatste tijd krijgt men echter weer wat moed. Men heeft nu het nodige ijzer en hout kunnen kopen en in de smederij van Openbare Werken zijn de heren Kaak en Huis 's avonds aan het lassen en schroe ven. dat het een lieve lust is om te zien. Ook heeft men kans gezien een grote twee dehandsdraaimolen te bemachtigen. Het. terrein achter de Gladiolenstraat is nu ge heel klaar. Het middenvak is betegeld en uitstekend geschikt om er op te voetballen, te rolschaatsen en dergelijke. Voor de peu- lers worden op beschutte plaatsen aan de zijkant van het terrein zandbakken ge bouwd. Naast de draaimolens en zandbak ken is nog voldoende ruimte over voor wippen en schommels, die momenteel wor den vervaardigd. Deze maand al wil men met het bouwen van zandbakken, de toiletten en het huisje van de bewaker beginnen. De grote moei lijkheid is echter, dat men niet de beschik king heeft over ervaren metselaars. Ook heeft men nog geen bewaker aangesteld. De heer Spaargaren vertelde ons, dat de tuin ook al is hij kant en klaar beslist niet geopend zal worden voordat een be waker is aangesteld. In de afgelopen ja ren heeft de jeugd op een dermate bal dadige wijze huis gehouden, dat men er vanzelfsprekend niets voor voelt het moei zame werk van jaren in enkele weken te laten afbreken. „Wanneer de werkzaamheden een beetje vlot verlopen en er zijn enkele metselaars beschikbaar, die een paar uur per week wil len helpen, dan bestaat de kans. dat de speeltuin eind mei of begin juni open zal gaan", verzekerde de voorzitter. Vandaag werden we onthaald in Mansion House, het ambtspaleis van de l ord Mayor van de City van Londen. De Lord Mayor, Sir Cullum Welch, ontving het gezelschap onder de kristallen kronen van de met historische gobelins behangen receptiezaal. Hij was in vol ornaat met grote kanten bef. Wij versierden zijn ambtsketen met narcissen en gaven zijn dochter, die hem vergezelde, een prachtige boeket. Sir Cul lum heette ons welkom en zeide dat hij vaak zijn vakantie in Noordwijk door brengt. Haarlem was hem allerminst onbe kend. Hij stelde het .zeer op prijs dat wij zijn gasten waren en even later dronken wij een glas limonade op zijn gezondheid. Wethouder D. J. A. Geluk heeft in een korte rede de Lord Mayor bedankt voor deze buitengewoon hartelijke ontvangst. Hij herinnerde aan het vele dat Londen in en na de oorlog voor ons land heeft betekend. De nationale hulpactie voor de slachtoffers van onze stormramp werd op initiatief van de Lord Mayor ingezet. Namens het gemeentebestuur van Haar lem bood de heer Geluk de Lord Mayor een historische ets aan van de Grote Kerk. Daarna zongen wij ons lied „Haarlems Bloemenmeisjes" in de Engelse tekst. Het trof de Lord Mayor dat Haarlem en de Londense city dezelfde stadskleuren bleken te bezitten. Wij maakten een rondleiding door het historische gebouw en namen een kijkje Twee Haarlemse bloemenmeisjes ver eren De Lord Mayor van Londen met narcissen. boord van de dagboot om vandaag, donder dag. geheel uitgerust de noordzee over te steken. Vanavond arriveren we met de boottrein om 19 uur 56 aan het station Haarlem en we zouden het fijn vinden als jullie ons allemaal kwamen afhalen! UW TWINTIG BLOEMENMEISJES P.S. (Van onze correspondent) Inderdaad verdienen de Haarlemse bloe menmeisjes. die hun stad op zulk een char mante en waardige manier hebben verte genwoordigd op een ovatie te worden ont haald. Haarlem heeft de primeur gehad door in Londen op volkomen originele ma nier bekendheid aan de stad en ons land te geven. Engeland wordt, wat betreft de Ne derlandse toeristenpropaganda. stiefmoe derlijk bedeeld, terwijl Nederland juist de plaats is waar de Engelsen zich bij uitstek thuis voelen. Haarlem kan daarom trots zijn op de bloemenmeisjes, die nieuwe perspectieven voor het vrccmdelingenbe- zoek hebben geopend cn die zich bovendien op zulk een opmerkelijk snelle wijze bij Londen hebben aangepast. Ofschoon de Keukenhof (e Lisse al een dag of tien voor het publiek toegankelijk is beeft vanmiddag de officiële opening plaats gehad. Tijdens een lunch, waaraan zeer vele gasten aanzaten, heeft de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaa sesz, de nationale bloemententoonstelling met een tafelrede geopend. De heer en me vrouw Klaasesz werden aan de ingang van het bloemenpark verwelkomd door de voorzitter, de heer F. van Waveren, en de loco-burgemeester van Lisse, de heer J. W. A. Lefeber. Joke van Egmond, een van de Jacoba-meisjes, bood de echtgenote van de gouverneur een boeket rode tulpen aan. In het paviljoen werden de overige genodig den door de heer Van Waveren welkom geheten. Daarna hees mr. Klaasesz de Keu- kcnhofvlag. Temidden van de aanwezigen bevonden zich onder meer staatsraad Leo Deckers, oud-minister van Landbouw, dr. A. J. Verhage, voorzitter van het produkl- schap voor siertccltgewassen, prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Laborato rium voor bloembollenonderzoek te Lisse, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en de Engelse TV-journalist Robin Day, die in N.derland een pi-ogramma sa menstelt voor zijn rubriek „Roving report with Robin Day". Tijdens de lunch heeft de echtgenote van de directeur van de Holland-Am'ërikalijn, mevrouw De Mon- chy, door het onthullen van een steen met inscriptie de Groningse molen aangeboden. Na het officiële gedeelte maakten de geno- j digden een geanimeerde wandeling in het I Vanmorgen is de dirigent van het chris telijke muziekkorps „Sursum", de heer J. A. Meng, in zijn woning aan de Leidse- vaart in Haarlem op tweeëntachtigjarige leeftijd overleden. Hij was in Haarlem een bekende persoonlijkheid sinds hij in 1922 bij de oprichting zijn krachten aan „Sur sum" heeft gegeven. Daarvoor heeft de heer Meng zich ook in andere verenigingen op muzikaal gebied verdienstelijk gemaakt. Onder zijn leiding hebben gestaan de vroe gere Postharmonie, hei symfonie-orkest ..Euterpe" en dc Johez Harmonie (toen nog Harmonie Laurens Janszoon Coster). De overleden dirigent werd op 28 febru ari 1875 in Overschie geboren als zoon van een dominee. Hij voelde zich al vroeg tot de muziek bijzonder aangetrokken. Hij leei'de tuba spelen (zijn lieyelingsinstru- ment) en daarna trombone, cello, orgel en hij deed compositieleer. Hij heeft verschei dene composities op zijn naam staan. Na le hebben gespeeld in het muziekkoi'ps van het zevende regiment infantei'ie werd de heer Meng aangesteld bij het Haar lemse muziekkorps onder leiding van de heer Kriens, welk orkest later de Haar lemse Orkest Vci'oniging werd toen Nico Gerharz er de leiding van kreeg. De heer Meng heeft twintig, jaar in dit orkest ge musiceerd. Bij de huldiging van de heer Meng op zijn tachtigste verjaardag is duidelijk naar voren gekomen hoezeer de leden van „Sursum" erkentelijk waren voor de dien sten. die hij het orkest heeft verleend. Voor de ontwikkeling van het orkest heeft hij zijn hele persoonlijwheid ingezet. De teraardebestelling heeft plaats op de Noor derbegraafplaats in Haarlem op zaterdag 6 april. Het Atoom. Prins Bernhard heeft een onofficieel bezoek gebracht aan de in aan bouw zijnde tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. De Prins, die ere-voorzitter is van de stichting, die de tentoonstelling organi seert, stelde zich in dra in aanbouw zijnde tentoonstellingshal van de vorderingen van het werk op de hoogte. Pleegouders. De Nederlandse Vereni ging van Pleegoudei's zal zaterdag in Apel doorn haar jaarvergadering houden. Mr. A. Stempels uit Rotterdam zal de resultaten bespreken van een enquette om na te gaan hoeveel pleeggezinnen een adoptieverzoek kunnen indienen zonder de kans te hebben dat formele vereisten het uitspreken van adoptie beletten. Mr. R. Talsma uit Den Haag zal ter vergadering de pleegouders enige praktische wenken voor de adoptie procedure geven. Amsterdam De D'Exploration de Petrole au Sahara heeft van de Franse regering voor vijf jaar het recht verkregen voor olieboringen over een terrein van 6000 vierkante kilometer in de Sahara. De oliereserves moeten daar, aldus deskundigen, alle verwachtingen overtreffen. De Koninklijke heeft voor 35 percent belang in bovenvermelde maat schappij en dit is de reden waarom Parijs en Zwitserland steeds grote belangstelling tonen voor aandelen Kon. Olie. New York nam niet alleen de vaste stemming van dinsdag van het Damrak over, maar gooide e nog. een schepje op en sloot bepaald wil lig voor het fonds. Na een koers van 182.80 in de morgenuren, opende de beurs woensdagmiddag op 183.80 om door aan houdende vraag spoedig tot 184 aan te trekken hetgeen een nieuwe recordprijs is en ƒ4 hoger dan dinsdag (tegen oude ba sis 20 punten). Parijs en Zwitserland wa ren de gangmakers. Winstnemingen wa ren de oorzaak dat het fonds tegen het slot van de beurs terugliep tot 182.50. Philips was opnieuw 4 tot 6 punten ho ger op het gepubliceerde jaarverslag. De handel was echter gering. Unilever liep vooruit op het jaarverslag van heden. Na de flinke stijging van dinsdag, steeg het fonds thans, na een opening op 381 r2 lot 385V2 ofwel 9 punten boven dinsdag. Er- was flinke handel. De AKU's die de laatste maanden sterk wai'èn teruggevallen door het verlaagde dividend, lagen eveneens willig in de markt en bei-eikten de tweemaal parikoers, tegen dinsdag 192 ,/2- Tegenover de vraag stond slechts een gering aanbod. De scheepvaarten waren in sympathie met de gehele markt ook wat vriendelijker en over de gehele linie 1 tot 2Va punt ho ger. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Van de cultuurwaarden konden A'dam Rubber en Deli Maatschappij zich iets ver beteren. Prolongatie 3percent (ANP). New Yok Laatbeurs ontstond er lichte weerstand in de handel, die tot dat tijdstip geken merkt werd door een stevige aandelen- avans welke - evenals dinsdag - gerugge- steund werd door een verbeterde maar niet op conci-eet nieuws berustende stemming. Hoewel de meeste koei'sen aanzienlijk on der hun hoogste dagnotering kwamen te liggen, sloot de markt toch hoger en waren er talrijke sterke fondsen. Tijdens de avans was er een stevige om zet bij de vlotste handel sinds begin februai'i. Bij de daling nam de omzet af, zodat de totale omzet van 2.160.000 aan delen toch 140.000 minder bedroeg dan die van dinsdag. (UP) in de enorme ouderwetse keuken, waar de door miljoenen bloemen geurende park. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3'/! Nederl. '47 868/io 86% 3 Nedl. 1962/64 91Vs 91% A. K. U 198% 197% Calvé Delft 312 312 Van Gelder Zonen 201 201 K. N. Hoogovens 300 302 Nederl. Ford 304 >2 305 N. Kabel fabriek. 275 275 gew. Philips Gloeil. 260 264 pref.PhilipsGloeil. 150% 150% Unilever 383% 384 Wilton Fijenoord 220 236 Dordtsche Petrol. 904) a 909 Konkl. Petroleum 182,30 183,- A'dam Rubber 80% 81 Holl. Amer. Lijn 168% 169 N. Scheepv. Unie 178% 179 Phs. v. Ommeren 285 274% H. V. A 92% 92 Verg. Deli Mij en 94% 93 Amsterd. Bank 203 203 Ned. Handel Mij. 168% 168%* Rotterd. Bank 167% 168 Twentsche Bank 166% 166%* Anaconda Copper 67% 68 Bethlehem Steel.. 174 175 U. S. Steel 61% 61% Genei-al Motors.. 39s/ to 39% Shell Union 81% 82 Tidewater 34% 35% .Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19