Cursus voor verbetering van het muziekonderwijs Albert Heljn HOE WERKT DE BEURS T oneelavond besloot seizoen van 't Helm FA. J. VI ETS CO. Haartam Tel. 14508 Effectencocktails DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Lenteshow van Rijwielen en Bromfietsen 19 GEMEENTERAAD HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer ^uperM^rt dees ^uperMals dees Varkenshaasjes Runderlappen 2 voor 23 4 voor 88 43 Pater Wezenbeek belicht figuur van Titus Brandsma ZANDVOORT Nieuzv programma in grote lijnen bekend Kinderen zondagsschool voeren paasspel op mu.moM HAARLEMMERMEER LISSE Noodschool r.-k. HBS onofficieel geopend Scheepvaart Motorclub ontvangt Duitse sportbroeders Burgerlijke Stand van Zandvoort Luchtvaartoverleg tussen V.S. en België uitgesteld? VRIJDAG 5 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De donderdagmiddag op het raadhuis te Hoofddorp gehouden vergadering van de ge meenteraad van Haarlemmermeer werd on der voorzitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen met de behandeling van enige formele zaken ingezet. In de eer ste plaats werd de heer Joh'. Rijsdijk, chef van de derde afdeling ter secretarie, tot waarnemend gemeente-secretaris benoemd. De burgemeester nam hem de voorgeschre ven eden af. Vervolgens verleende de raad op haar verzoek eervol ontslag aan de dames J. M. Hobbel en T. de Jong, respectievelijk onder wijzeres aan de dr. J. P. Heijeschool te Hoofddorp en onderwijzeres aan de openbare lagere school te Badhoevedorp. En tenslotte benoemde de raad met zestien stemmen de heer G. J. H. Jongelie te Hoofddorp tot ge delegeerde in het bestuur van de ambacht school. Pensioen aan oud-wethouders Hierna kvam het voorstel van B. en W. aan de orde, betreffende het verlenen van uitkering of pensioen aan gewezen wethou ders en hun weduwen en wezen. Tegen en kele artikelen kwam de heer Lanser (Communist) in verzet. Hoewel hij verklaar de niet te zullen tegenstemmen, achtte hij het toch onjuist dat de wethouders op deze wijze ten opzichte van andere werknemers in een uitzonderingspositie worden ge plaatst. Bovendien vond hij de voorgestelde bedragen nog rijkelijk hoog. De voorzitter daarentegen was van mening, dat d>e wethouders volledig recht hebben op de voorgestelde regeling, waar voor zij immers vele jaren hun beste krach ten aan de gemeente hebben gewijd. Spreker moest wel toegeven dat helaas niet elke in stantie in de mogelijkheid verkieert tot een dergelijke pensionering; vooral omdat de huidige ouderdomsvoorziening nog niet ideaal kan worden genoemd. De gemeente Haarlemmermeer is hiertoe echter gelukkig wel in staat, zodat de raad deze regeling thans kan worden voorgelegd. De vergade ring verklaarde zich zonder verdere discus sie akkoord. Begraf entsrechten Bij de behandeling van een nieuwe ver ordening op de heffing van begraafrechten noemde de heer Lanser (Communist) het verfoeilijk dat het klassestelsel op de be graafplaats zou worden gehandhaafd. Ook achtte hij het onaanvaardbaar, dat de kosten voor het begraven met ongeveer tweehon derd percent worden verhoogd. De voorzitter meende de heer Lanser erop te moeten wijzen, dat in de gemeentie Haarlemmermeer wel degelijk de behoefte is gebleken aan graven, waaraan een familie zich in zekere zin eigenaar wil noemen, om deze extra te kunnen verzorgen. Vandaar dat. B. en W. zich verplicht hebben gevoeld deze mogelijkheid te blijven openstellen. Ook bij deze kwestie moet men tenslotte senti ment en zakelijkheid gescheiden houden, om dat de kosten van de begraafplaats voor de gemeente de laatste jaren uiteraard even eens belangrijk zijn gestegen. De heer Van Nieuwe nhuyzen (A.R.) wenste te worden ingelicht over het geen er met grafkelders te gebeuren staat, wanneer een begraafplaats bijvoorbeeld over vijftig jaar gesloten wordt verklaard. In zijn antwoord hierop kon de voorzit ter volstaan met het betreffende wetsartikel voor te lezen, waarin wordt bepaald dat eigen graven onaangeroerd dienen te blijven mits deze goed worden verzorgde Hierna werd de nieuwe verordening zonder stem ming goedgekeurd; alleen de heer Lanser verlangde aantekening te hebben tegenge stemd. M uziekonderwijs De overige agendapunten zouden daarop vlot als hamerstukken afgehandeld zijn, wanneer de formulering van het voorstel tot verlenen van kredieten voor verbetering van muziekonderwijs op de lagere scholen, van de zijde van de school met de bijbel te Bad hoevedorp geen schriftelijke reactie had uit gelokt. Deze betrof vooral de volgende om schrijving: „De leerkrachten kunnen in het algemeen niet zingen en kunnen het dus ook de kinderen niet leren." Het schoolbestuur te Badhoevedorp achtte deze conclusie voorbarig en generaliserend en bovendien grievend voor de scholen, waarop wel goed zangonderwijs gegeven wordt. Wethouder Oudheusden (Arbeid) zou dit voorstel dan ook niet gaarne in be handeling genomen zien, alvorens hij een uitvoerige verklaring had afgelegd. In de eerste plaats wenste spreker ruiterlijk te erkennen, dat de gewraakte zinsnede ook werkelijk minder gelukkig was geformu leerd. Toch zou hij als excuus willen aan voeren, dat het voorbeeld was gesteld uit enthousiasme voor een verbetering van het muziekonderwijs en om de raad van de noodzaak hiertoe te overtuigen. Met uitzon dering van de scholen, waarop deze critiek dan niet van toepassing is, wordt over het algemeen bij het onderwijs de zangkunst bedroevend slecht beoefend. Het percentage van beschaafde zang is uiterst gering. Het voorstel beoogt nu juist hierin verbetering te brengen, door een aantal onderwijzers in de gelegenheid te stellen een cursus in de methode Gehrels te volgen. Met B. en W. was de raad unaniem van oordeel, dat het zangonderwijs inderdaad dringend voor verbetering in aanmerking komt. Zo onthulde de heer Lanser bij voorbeeld, dat hij een zoon heeft die „zingt als Johnny Jordaan", hoewel hij nimmer blijk gegeven heeft een beschaafd school liedje te kennen. De heer Waasdorp (K.V.P.) wenste in dit opzicht nog verdier te gaan, door de on derwijzers met een extra beloning te ani meren aan deze cursus deel te nemen. Ook de heer A a r s e n (C.H.) vond het een premie waard, wanneer men hierdoor de zangkunst in de Haarlemmermeer zou kun nen verheffen, waraop de heer Van Nieu- wenhuyzen (A.R.) de vraag stelde, of het volgen van deze cursus voor de onder wijzers verplicht zou zijn. Dit laatste werd door wethouder Oudheusden (Arbeid) in zijn antwoord ten stelligste ontkend. Wat de eventuele premie betreft geloofde hij niet, dat het noodzakelijk zou zijn de onderwijzers op deze wijze voor de cursus te animeren. Lie ver veronderstelde hij, dat ook zonder extra beloning voldoende enthousiasme voor de zangkunst aanwezig is. Toch verklaarde hij zich bereid de kwestie van eventueel nader overleg met de onderwijzers nog eens in B. en W. te bespreken. Nadat het voorstel met algemene stemmen was aangenomen, ver zocht de heer A a r s e n (C.H.) nog te zijner tijd te worden ingelicht, hoeveel onderwij zers zich voor de cursus hebben aangemeld. Aula op de begraafplaats De overige agendapunten werden daarop als hamerpunten afgehandeld. Daarbij was het verzoek van de raad der gereformeerde kerk te Hoofddorp om over te gaan tot de bouw van een nieuwe aula op de binnen af zienbare tijd open te stellen nieuwe begraaf plaats aan de Hoofdweg/Vijfhuizerweg. B. en W. zijn overtuigd van de noodzaak der gevraagde aula en zullen een plan doen ont werpen, dat dan aan de raad ter beoordeling zal worden voorgelegd. ADVERTENTIE GEBOREN: Elisabeth Maria, d v. C. H. Smorenburg en E. J. M. van Raaphorst; -Vd'riana Hendrika, d. v. H. van den Haak en J. H. Hoogenboom; Gerarda Hendrica Mar tina, d. v. J. H. Huisman en J. G. Schriefer; Hubertina Francisca Maria, d. v. J. A. M. van Glabbeek en W. J. M. Pieck; Comelis Johannes, z. v. A. Cardol en L. Verhoeven; Marianne Elisabeth, d. v. J. Bakker en C. C. Pruijser, Neeltje Elisabeth, d. v. G. van Brug an M. T. Reijnders; Wil'helmina Catharina d. v. A. Aarnoudse en B. K. Schot; Laurina, i v. P. de Smit en M. Goulooze; Jan Cor nells, z. v. C. Cuvelier en G. J. van Veen. ONDERTROUWD: P. T. G. Schreuder en T. van der Heiden; L. F. Vermeeren en J. Verschoor; H. W. Joosten en J. M. Schrama; C. J. Verhoeven en W. Pellicaan; J. J. de Itijcke en A. D. Doedijns; W. G. van Rooijen en W. A. M. Bleeker; P. van der Spek en E. Dol. GEHUWD: P. N. Smit en T. A. van Woer- kom; T. J. Straathof en H. M. van Woerkom. OVERLEDEN: L. A. Verhoef, oud 81 jaar, e. v. J. W. Jongkind; M. Eilander, oud 83 j., wedn. v. I. J. Hogenhout. Alleen zaterdag 6 april bijzonder mals, OILQ extra goedkoop, 500 gr. ZOO mooi mager, 500 gram 26O Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen Alleen zaterdag 6 april Geschrapte worteltjes keurig gekopt, netto 500 gr., van 59 voor HZ Grote kroppen sla Grote Jaffa's Speciaal aanbevolen uit onze kruidenier swarenafd.: Echte Zaanse beschuit de beste die er is 2 grote rollen van 50 voor Kokosbrood wit, rose of met rozijnen 200 gram van 50 voor O Garantie voor kwaliteit 6 Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Tijdens culturele avond van de katholieke middenstand De afdeling Bennebroek van de katho lieke Middenstand heeft donderdagavond in het Verenigingsgebouw te Bennebroek een culturele avond gehouden. De belang stelling voor deze bijeenkomst was zeer gering. Pater Felix Wezenbeek O. Carm. hield een lezing over zijn ordegenoot professor dr. Titus Brandsma, die in 1942 door de Duitsers gevangen werd genomen en in het concentratiekamp Dachau is overleden. Spreker gaf eerst een boeiende beschrij ving van de jeugd van prof. Brandsma. Voorts vertelde hij vele wetenswaardig heden over diens studietijd in enige kloos ters van de Carmelieten. Ook vertelde hij van de dagen, die zijn ordegenoot in Rome heeft doorgebracht. In deze stad is prof. Brandsma gepromoveerd tot doctor in de filosofie. Uit de levendige beschrijving, die de spreker gaf bleek duidelijk, dat de pro fessor een man was, die op alle mogelijke terreinen een enorme activiteit ontwik kelde, wat vaak ten koste van zijn ge zondheid ging. Over diens tijd in het con centratiekamp wist pater Wezenbeek ooit veel mee te delen. Al de gegevens verkreeg hij aan de hand van authentieke verklarin gen van ooggetuigen. Niet minder dan negentig lichtbeelden, gemaakt door ds. Overduin, verduidelijk ten de lezing. Pater Wezenbeek besloot zijn uiteenzet ting met een summiere opgave van een zeer groot aantal gebedsverhoringen, wel ke aan de tussenkomst van de overledene worden toegeschreven en die soms een bijna wonderbaarlijk karakter hebben. Zijn klein maar aandachtig gehoor was zeer sterk onder de indruk van de heldhaf tigheid en ongelooflijke blijmoedig heid waarmede pater Brandsma zijn mar telingen heeft verdragen. Bijeenkomst Culturele Kring De Culturele Kring houdt dinsdag in „Oud Berg en Dal" de laatste bijeenkomst in dit seizoen. Op deze slotavond zal dr. H. Bouman, geneesheer-directeur van de Stichting „Vogelenzang" spreken over „De bejaarden" en daarbij een toepasselijke film vertonen. Vooraf wordt voor de leden van de Kring een ledenvergadering gehouden in het kleine zaaltje, die om zeven uur begint. Bezinningsochtend r.-k. instuif De r.-k. Instuif te Bennebroek houdt zondag een bezinningsochtend die begint met een H. Mis in de kapel van de Zus ters. Daarna wordt een gemeenschappelijk ontbijt gehouden in een der zalen van het r.-k. Verenigingsgebouw en de ochtend wordt besloten met een toespraak van de heer De Waart, leraar aan het seminarie „Hageveld". 's Avonds om half negen wordt in het r.-k. Verenigingsgebouw de film „Golgo tha" gedraaid, die voor ieder toeganke lijk is. Filmavond Bijbelgenootschap De afdeling Bennebroek van het Neder lands Bijbelgenootschap organiseert maan dag in de kerk van de Stichting „Vogelen zang" een filmavond. Vertoond zullen wor den de kleurenfilm „Het levend woord in Japan" en „Hoe de Bijbel tot ons kwam". In theater Monopole gaf het Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap donderdag avond een opvoering van „De sneeuw was vuil" van Georges Simenon in de vertaling van Ferd. Sterneberg, onder auspiciën van de culturele kring ,,'t Helm" tot besluit van het winteravondprogramma. Onder de aan wezigen in de volle zaal merkten wij ook de burgemeester en de gemeentesecretaris op. De voorzitter van de culturele kring, dokter J. van der Meer, deelde naar aan leiding van verschenen dagbladcritieken mee, dat men zou kennis maken met een werk, dat waarschijnlijk enigszins cru zou aandoen, maar verzocht met klem het oor deel op te schorten tot na het derde be drijf en zich vooral van openlijke uitingen van afkeuring te willen onthouden. Spreker kondigde hierna het program ma van ,,'t Helm" voor het volgende sei zoen aan. Wat het A-abonnement betreft: dit zal bestaan uit een toneelvoorstelling door „Puck" of het N.N.T.G. of het Zuide lijk Toneel op 17 of 24 oktober of 8 novem ber, een filmavond op 19 december, een uitvoering door het Nederlands Ballet on der leiding van Sonia Gaskell op 20 fe bruari en een muziekavond, instrumentaal en/of vocaal op 17 april. Voor het B-abonnement luidt het pro gramma; een optreden van het cabaret Wim Kan op 29 november of het cabaret van Jelle de Vries op 21 november, een filmavond op 16 januari, een voordracht avond door Willem Berkhemer op 27 maart met medewerking van de harpiste Rosa Spier en een toneelvoorstelling op 2 of 8 mei door een der reeds genoemde gezel schappen. Spreker wees er echter met na druk op,- dat deze programma's alleen kun nen doorgaan, indien van tevoren blijkt, dat hiervoor voldoende belangstelling be staat. Ondanks subsidie van de gemeente ten bedrage van vijftienhonderd gulden, waarvan echter ongeveer duizend gulden aan vermakelijkheidsbelasting in de ge meentekas terugvloeit, was het thans bij na niet mogelijk het programma af te wer ken. Het is de bedoeling beide series aan te vullen met een concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest op 30 januari. De opvoering van „De sneeuw was vuil" werd door het publiek met aandacht ge volgd. Na het derde bedrijf werd het en semble een hartelijk applaus gebracht. Er moest verscheidene keren „gehaald" wor den, waarbij de hoofdrolvertolker, Cor van Rijn, viermaal werd teruggeroepen. Kinderen van de zondagsschool van de Nederlandse Protestantenbond te Zand- voort zullen op vrijdag 19 april (Goede vrijdag) in gebouw Brugstraat 15 een op voering verzorgen van het paasspel „De kinderen van Jeruzalem" geschreven door da. H. J. W. Modderman, Remonstrants predikante te Amsterdam. TONEELAVOND VAN OQNA De uitgestelde toneelavond Van OONA te Hillegom zal zaterdagavond plaatshebben in Flora. Opgevoerd zal worden het blijspel door Jean McConnell „Het hele dorp steelt mee". De regie is in handen van de heer A. Verdonk. FILM OVER REMBRANDT Dinsdagavond 9 april wordt in Hoofddorp een filmavond belegd, welke wordt georgani seerd door het Christelijk Nationaal Vak verbond. Er zal een film worden vertoond over het leven van Rembrandt. OVERZICHT RIJKSPOSTSPAARBANK In maart werd bij het hulppostkantoor te Vijfhuizen door 77 personen in totaal f 3541.46 ingelegd op de Rijkspostspaarbank. Aan 21 personen werd in totaal een bedrag van f 4364.33 terugbetaald. EMMABLOEM COLLECTE Woensdag 10 april wordt in Vijfhuizen en omgeving de jaarlijkse Emmabloem-eollecte gehouden, waarvan de opbrengst ten bate komt van het werk der tuberculosebe strijding. Vandaag is de noodschool van de r.-k. h.b.s. te Lisse onofficieel in gebruik ge nomen. De houten prefab-school bestaat uit drie lokalen en is geplaatst aan de eerste Poellaan. Zolang de h.b.s. nog niet de beschikking heeft over een nieuw ste nen gebouw zullen de leerlingen, die uit enkele bollengemeenten hier middelbaar onderwijs ontvangen, in het houten schoolgebouw worden onderwezen. Aan het begin van het nieuwe schooljaar in september zal de noodschool officieel worden geopend. LISSE SPAART Op de Rijkspostspaarbank te Lisse werd in maart ingelegd 53.127,03 en terugbe taald 45.291,54. ADVERTENTIE in onze vernieuwde showroom In het vorig artikel merkten wij reeds op, dat de „effectencocktails", een collec tieve beleggingsvorm met als eerste doel risicospreiding voor beleggers, op ver schillende manieren kunnen worden be reid. Zo heeft men te Amsterdam bijvoor beeld de Holinda-depots, die uit acht groepen bestaan, waarvan elke groep be legging zoekt in een bepaalde bedrijfstak. Men spreekt van Holinda-Textiel, Holin- da-Scheepvaart, enzovoort. Verder treft men beleggingscomplexen aan van uit sluitend Nederlandse fondsen, van uit sluitend buitenlandse fondsen, al dan niet van gemengde samenstelling zowel wat de landen betreft als wat de soorten (gewone en/of preferente aandelen, obligaties enz.) en de bedrijfstakken aangaat (bijvoorbeeld Belegging Nederland-Overzee, Canada prefs, Z. A. Goudmijnen, Africatrust, Amerikabelegging enz. enz.). Ieder be grijpt, dat het aantal combinaties hier le gio is; de laatste tijd kan men zelfs ook collectief beleggen in Duitse fondsen. Het is vooral Amerika waar de beleg ging in collectieve vorm de grootste af- meningen heeft aangenomen, zowel in aantal als in omvang. De Massachusetts Investors Trust, een management-trust (een trust met vrij beheer dus en met een op en neer gaand werkkapitaal, ook wel „open-end-trust" genoemd in tegenstel ling tot de „closed-end-trust", de „fixed- trust", die wij in het vorig artikel be schreven) had op 30 september 1956 een portefeuille te beheren van1038 miljoen, dus meer dan vier miljard gul den. Hij is dan ook de grootste ter wereld. Het spreekt vanzelf dat in het groeien van deze trusts het gevaar van machts concentratie aanwezig is, dat echter zowel in Amerika als ten onzent zoveel mogelijk beperkt wordt door wettelijke maatrege len (Amerika) en door maatregelen van de Vereeniging voor en Effectenhandel (bij ons). Niet te voorkomen is, bij het vrije spel van vraag en aanbod, de invloed van grote aan- en verkopen in een bepaald fonds door één maatschappij of door meer beleggingsmaatschappijen tegelijk. Maar meestal treedt het eigenbelang van deze maatschappijen (bij aankoop betalen zij immers niet graag te veel en bij ver koop ontvangen zij niet graag te weinig) hier wel corrigerend op, doch dat zij wel wat in de melk te brokkelen hebben, wijst de praktijk wel uit. In ons land kent men behalve de depot- fractiebewijzen en de participatiebewijzen ook de aandelen in beleggingsmaatschap pijen, deelneming in een belegging in ven nootschapsvorm dus. De grootste onder haars gelijken is hier de N.V. Administra tiekantoor „tlnitas", een gewezen familie vennootschap, met een te beheren vermogen van 282.2 miljoen, terwijl daarop volgt het Rotterdamsch Beleggingsconsortium met 210.6 miljoen en de Interunie met 62.5 miljoen, welke cijfers golden op het eind van 1956. Deze drie beheerden dus een totaal vermogen van c.a. 555 miljoen, een bedrag dat tegenover de beurswaarde van alle te Amsterdam genoteerde fondsen nog niet groot is. Voor de beleggers in N.V. vorm heeft de Vereeniging voor den Effec tenhandel geen beperkingen opgelegd zoals bij de andere vormen, bijv. dat niet meer dan 10 °/o van het bedrag dat van een bepaald fonds uitstaat in het depot mag voorkomen. Moeilijkheden zijn desondanks nog niet voorgekomen. Ook hier spreekt alweer het eigenbelang der groot-beleggers mee, n.l. dat men niet teveel op één kaart wil en mag zetten om een verantwoorde beleggingspolitiek te effectueren. De N.V.-vorm brengt mee, dat de aan delen in percenten van de nominale waar de worden genoteerd en het dividend in percenten wordt uitgekeerd en niet in eens- gevend geld, zoals bij de andere vormen. De winst van de beleggende vennootschap is door de overheid vrijgesteld van ven nootschapsbelasting (immers de maatschap pijen in welker aandelen is belegd, betalen zelf reeds vennootschapsbelasting), zodat Op een gisteravond in „De Nachtegaal" te Lisse gehouden ledenvergadering van de motorclub „De Bloembollenstreek" is meegedeeld, dat de club tijdens het corso weekend bezoek uit Duitsland krijgt. Vo rig jaar waren de clubleden de gast van de Duitse vereniging en nu komen de sportbroeders uit Duitsland een paar da gen over om de kleurige karavaan en de even kleurige bollenvelden te bezichtigen. Ter vergadering stelden de leden logeer- ruimte ter beschikking. De voorzitter, de heer J. Pollé, hierkte in zijn openingswoord op, dat de feest avonden van de club drukker bezocht worden dan de ledenvergadering. Het al leen-maar-vergaderen ligt de sportmensen blijkbaar niet. In een geestig gesteld jaarverslag liet de secretaresse, mejuffrouw Miep Kraayen- veld, het afgelopen seizoen de revue pas seren, waarna de penningmeester, de heer C. de Groot, moest melden, dat er nog slechts twintig gulden in kas was. Men zal öf de contributie moeten verhogen öf het inleggeld voor de clubritten omhoog moe ten brengen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende mejuffrouw Kraayenveld en de heer De Groot herkozen. Medegedeeld werd nog, dat men alleen zal kunnen meedingen naar het clubkam pioenschap, wanneer men minstens vier clubritten uitgeschreven door andere ver enigingen, met goed gevolg heeft uitge reden. De eigen clubritten tellen voor deze titel niet mee. GEBOREN: Arnoldus Marinus, z. v. M. Schniedewind en H. Paap; Arie, z. v. A. Dekker en J. Hoogendijk; Louisa Catharina Chantal, d. v. A. B. A. Jansen en C. L. Mer- ten; Robert Marten, z. v. G. J. A. van Driel en S. J. van Duijn; Joseph Maria, z. v. P. Berkhout en A. M. Schoorl; Marjan, d. v. W. H. Schraal en S. Bol. ONDERTROUWD: A. Schaap en A. Paap. GEHUWD: N. F. van Petegem en D. We ber; Th. van der Meer en E. H. van Duijn. zij de dividenden welke zij ontvangt, wat dat betreft zonder „korting" kan doorgeven aan aandeelhouders. Van rente op obliga ties e.d. moet zij echter wel vennootschaps belasting betalen, om welke reden men dan ook weinig belegging in obligaties bij deze vennootschappen aantreft. Koers winsten mogen onbelast worden gereser veerd, doch niet onbelast worden uitge keerd. Daar deze en ook wel andere baten in de vennootschap blijven, wordt zij in nerlijk sterker, hetgeen in de koers tot uit drukking komt. Niet ondenkbaar is echter ook koersverlies, waarvoor dan een stoor- blok is gevormd. Een volgend maal in het kort over obli gaties, die ook een min of meer uitgebreid assortiment hebben. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse regering is volgens betrouwbare inlichtin gen voornemens, de Belgisch-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen uit te stellen tot. mei, wegens de „geweldige tegenstand, die de onderhandelingen met Nederland opgeroepen hebben". De onderhandelingen zouden dinsdag beginnen. (Aanvankelijk waren zij op 2 april vastgesteld, doch de lange duur der onderhandelingen met de Nederlanders leidde reeds tot uitstel). Men verklaarde, dat de Amerikaanse de legatie niet alleen „uitgeput" is door de vasthoudende wijze van onderhandelen der Nederlanders, doch ook dat de Amerikaan se luchtlijnen zowel via parlementaire als langs andere kanalen zoveel tegenstand ontketend hebben, dat men de gemoede ren eerst wil laten bekoelen. Het departement van Buitenlandse Za ken overlegt met de C.A.B. (Civil Aviation Board) over een uitstel. De moeilijkheid is dat in mei ook delegaties uit Australië en Brazilië komen onderhandelen. Omtrent de overeenkomst met Nederland wordt vernomen, dat de K.L.M. tenslotte bij de Nederlandse delegatie gepleit heeft voor aanvaarding van het compromis-der-twee routes. Men meent te weten, dat ook de Belgen een route naar Californië en naar Miami willen. AMSTERDAM De Philipsaandelen blijven de belang stelling van Londen opvragen, 's Morgens nog op 261 genoteerd, openden deze aan delen donderdagmiddag op 264 om onder flinke belangstelling van publiek zowel als van arbitragezijde (Londen) tot 267 aan te trekken, tegen woensdag slotprijs 260ys. In de hoek van Koninklijke Olie was het zeer rustig. De tendens was aan de vaste kant door kleine aankopen voor Zwitserse en Parijse rekening. De koers schommelde de gehele middag rond f 183.20, tegen woensdag f 182.00 slotprijs. Unilever, waarvan donderdag het jaar verslag is verschenen, kon 1 punt aan de vaste stemming van de laatste dagen toe voegen. De gunstige jaarcijfers, die ter beurze als „prachtig" werden gekwalifi ceerd, van het concern, waren reeds in de koers verdisconteerd. Rond de 384 werd vrijwel de gehele middag gehandeld. De omzetten waren niet zo groot. AKU kon de grote winst van woensdag handhaven en bleef onveranderd 198'-^- Van de scheepvaartwaarden waren voor al Maatschappij Nederland aan de vaste kant op het verschenen jaarverslag, dat ter beurze een goede indruk maakte. De koers was ongeveer 3 punten beter dan woensdag. Ook Rotterdamsche Lloyd en Scheepvaart Unie konden een punt hoger noteren. In cultuurwaarde ging heel weinig om en de koersen waren nauwelijks prijshou dend. Staatsfondsen onveranderd in een stille markt. Donderdag laatste dag in han del van claims Zwanenberg: advies f 75. Eerste verhandeldag van participatiebe wijzen in het Beleggingsfonds van Conver teerbare Obligaties (Converto), voor de grote bewijzen werd een koers genoteerd van f 1046 en voor de kleine f211. Prolon gatie 3pet. (ANP). NEW YORK Sterke koerswijzigingen - in reactie op particulier bedrijfsnieuws - bij enige indi viduele fondsen gaven de beurs een accent van kracht, hoewel het verloop in feite vrij ongeanimeerd en onregelmatig was. Het industriegemiddelde sloot 0,88 lager op 477,43; spoorwegen onveranderd op 145,21 en openbare nutsbedrijven 0,05 ho ger op 71,66. Het samengesteld gemiddelde van 65 fondsen daalde met 0,16 tot 168,92. Van de 1.101 verhandelde fondsen sloten er 499 lager, 331 hoger en 271 onveranderd. Er werden 41 nieuwe hoogtepunten en 21 nieuwe laagtepunten bereikt. De omzet be droeg 1.820.000 tegen 2.160.000 op woens- Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3Vj °/o Nederl. '47 86% 86% 3 °/o Nedl. 1962/64 91 Va 91% A. K. U 199 199 Calvé Delft 312 312 Van Gelder Zonen 204 205 K. N. Hoogovens 301 303 Nederl. Ford 302 304 N. Kabelfabriek. 280 282 gew. Philips Gloeil. 267 272 pref.Philips Gloeil. 150 150* Unilever 385 389 Wilton Fijenoord 223 241 Dordtsche Petrol. 912% 911 Konkl. Petroleum 183,30 183,- A'dam Rubber 81 80 Holl. Amer. Lijn 168)4 169% N. Scheepv. Unie 178% 180 Phs. v. Ommeren 287 287* H. V. A 91% 96 Verg. Deli Mijen 93% 94 Amsterd. Bank 201 201 Ned. Handel Mij. I68V2 16872* Rotterd. Bank 166 167 Twentsche Bank 165% 165%* Anaconda Copper 68% 6772 Bethlehem Steel. 175 174 U. S. Steel 6172 60% General Motors.. 39% 39% Shell Union 82 82 35% 3572 Vorige koers Alamak, 5 te Buenos Aires. Akkrumdijk, 5 te New York. Algenib, 5 te Antwerpen Alwaki, 5 te Kaapstad. Arnedijk, 4 te Antwerpen. Arendskerk, 5 te Amsterdam. Ariadne, 4 te Amsterdam. Banda, pass. 4 Comoro eil. n. Halifax. Breda, 4 te La Guaira. Britsum, 3 360 m. w. Landsend n. Liverpool. Banka, 4 te Semarang. Bennekom, 4 v. Palua n. Port of Spain. Batjan, 4 dw. St. Helena n. Port Sudan. Bali, 4 te Amsterdam. Carillo, 3 v. Pto Burrios n. New York. Caltex Pernis. 3 v. Rotterdam n. Houston. Caltex The Hague, 4 v. Stockholm n. Kielerkan. Caltex Utrecht, pass. 4 Flores Az. n. Rotterdam. Charis, 4 v. Paramaribo n. Trinidad. Cottica, 4 te Madeira. Camerounkust, 4 te Lagos v. Freetown. Castor, 3 500 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Celebes, 4 v. Dakar n. Napels. Camitia, 4 te Lissabon. Crania, 4 330 m. w.n.w. Wellington n. Curagao. Cradle of Liberty, 13 te Rotterdam verw. Calamares, 5 te Balboa. Coryda, 4 v. Pladju n. Surabaja. Cottica, 4 v. Madeira n. Barbadas. Caltex Delft, 5 v. Rotterdam n. Istanbul. Cistula, 4 v. Rotterdam n. Invergordon. Dongedijk, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Delft, 6 te Trinidad verw. Dordrecht, 10 te Philadelphia verw. Duivendrecht, 16 te Houston verw. Duivendijk, pass. 4 Azoren n. Antwerpen. Dalerdijk, 4 v. Rotterdam n. Londen. Delfland, 4 te Amsterdam. Elizabeth B, 6 te Genua verw. Eemland, 4 te Rio de Janeiro. Ena, 4 v. Thameshaven n. Curagao. Farmsum, 3 v. Jacksonville n. Amsterdam. Fairsea, 2 v. Bremerhaven n. Australië. Ganymedes, 4 te Bremen v. Hamburg. Guineekust, 3 v. Abidjan n. Monrovia. Ghanakust, 3 v. Freetown n. Dakar. Gordias, 3 v. Naxos n. Gibraltar. Groote Beer, 3 te Amsterdam. Graveland, 4 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Hecuba, pass. 3 Ouessant n. Rotterdam. Hispania, 3 v. Bilbao n. Rotterdam. Helena, 4 te Georgetown. Iberia, 3 v. Rotterdam n. Bilbao. Johannes Frans, pass. 4 Socotra n. Kuwait. Jason, 4 te La Guaira. Japara KRL, 5 te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 5 van Surabaja naar Semarang. Koningswaard, 4 te Melbourne. Korovina, 5 te Singapore. Khasiella, 4 te Glasgow. Karimata, 3 360 m. o.n.o. Durban n. Durban. Karossa, 4 te Makassar v. Ambon. Klooster dijk, 5 te Philadelphia. Koratia, 4 v. Montevideo n. Kaapstad. Kosicia, 4 v. Curagao n. Rotterdam. Kieldrecht, pass. 5 Vlissingen n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 2 v. Las Palmas n. Durban. Lombok, 5 te Mombasa. Loosdrecht, 4 te Bahrein. Louis Lantz, 4 te Monrovia. Limburg, 4 te Balikpapan. Lawak, 4 te Longview n. Seattle. Liberty Bell, 17 te West-Europa verw. Loosdrecht, 5 te»Bahrein verw. Larenberg, 5 te Corpus Christi. Lissekerk, 4 v. Durban n. Dubai. Lekkerkerk, pass. 4 Vlissingen n. Amsterdam. Muiderkerk, 3 v. Durban n. Fremantle. Myonia, 4 v. Abadan n. Singapore. Malea, 5 te Miri. Mod.iokerto, pass. 4 Lizardhead n. Hamburg. Mentor, 4 te Maracaibo. Munttoren, 4 v. Maracaibo n. Curagao. Meerkerk, 4 v. Dakar n. Durban. Merwellovd, 4 v. Genua n. Marseille. Moordrecht, 22 te Landsend verw. Mijdrecht, 6 te La Plata verw. Merwede, 5 te Rotterdam. Nestor, 3 v. Port of Spain n. Amsterdam. Nias, 4 v. Rastanura n. Karachi. Nieuw Holland, 4 410 m. w. Torresstr. n. Sydney. Nanusa, 5 te Colombo. Nieuw Amsterdam, 4 v. New York n. South.ton. Orion, 5 te Lattakia. Ondina, 7 te Terneuzen verw. Oranje, 5 te Singapore. Osiris, 4 te New York. Ouwerkerk, 4 490 m. z.o. Albany n. Durban. Omala, 4 v. Curagao n. Napels. Oranjefontein, 4 v. Las Palmas n. Southampton. Overïjsel 4 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Frederik Willem III v. R'dam n. Montreal. Polvdorus, 5 te Port Swettenham. Prins Casimir, 4 te Bremen. Prins Willem V, 5 te Oslo. Prins Johan Willem Friso, verm. 5 v. Halifax n. Montreal. Pendrecht, 12 te Abadan verw. Papendrecht, 10 te Londen verw. Prins Willem III, 5 te Genua. Purfina Nederland, 4 in Suezbaai ten anker. Riouw, 4 v. Singapore n. Tj. Pandang. Rijndam, 4 v. Cowes n. Le Havre. Roebiah, 4 te East-London. Roepat, 6 te Halifax verw. Rotti, 5 v. Belawan n. Dakar. Ridderkerk 5 te Amsterdam. Senegalkust, 4 te Amsterdam. Samarinda. 3 v. St. Vincent n. New York. Sarangan. 3 v. Lour. Marques n. Beira. Stad Arnhem, pass. 4 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Maassluis, pass. 4 Ouessant n. Melilla. Sabang. 4 te Akyab. Stanvac Pendopo, 4 te Singapore. Stanvac Selo, 4 te Singapore. Stanvac Talang Akar. 4 te Sungeigerong. Statue of Liberty, 3 120 m. n.n.w. Dakar n. Mena. Soestdijk, 4 te Corpus Christi. Sommelsdijk, 4 te New York. Stanvac Diirak, 5 te Bangkok. Straat Madura, 4 te Melbourne. Stad Haarlem, 7 te IJmuiden verw. Scherpendrecht, 6 te Fao verw. Sliedreeht. 17 te La Plata verw. Senegalkust, 4 te Amsterdam. Salatiga, 5 te Manilla. Stad Dordrecht. 4 dw. Tunis n. Palermo. Straat Torres, 4 v. Singapore n. Brisbane. Sloterdijk 4 te Rotterdam. Solon, 4 te Amsterdam. Straat Lombok. 4 v. Rotterdam proefvaren. Schelpwijk, 5 dw. Brisbane n. Miri. Statendam, 5 te La Guaira. Themis, 4 v. Amsterdam n. West-lnciie. Teucer, 5 te Semarang. Tampomas, 4 te Semarang. Tegelberg, 4 te Tristan da Cunha. Tiba, 4 te Antwerpen. Tiisondari, 1 te Yokohama. Tomini, 4 60 m. z.z.o. Balikpapan n. Singapore. Tamo, 5 te St. Vincent. Theobaldius, 5 te New York. Tjisadane, 6 te Singapore verw. Triton, 4 v. Dordrecht n. Bremen. Tibia, 5 te Newcastle. Witmarsum, 4 te Antwerpen. W. Alton Jones, 3 te Cadiz v. Rotterdam. Wonosobo, 4 te Manilla v. San Francisco. Woensdrecht, 12 te Geelong verw. Westland, 4 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Waal. 5 te Rotterdam. KLEINE VAART Amyntas, 4 v. Sevilla n. Amsterdam. Alcetas, 3 60 m. z. Ouessant n. Rotterdam. Aardenburgh, 4 10 m. z. Texel n. Rotterdam. Alderd L, 4 8 m. n.w. IJmuiden n. Rotterdam. Alja, 4 op Weser n. Bremen. Annie G. 4 20 m. w. Hanstholm n. Gothenburg. Arak, 4 bij Hoek v. Holland n. Rotterdam. Boreas, 3 v. Palermo n. Algiers. Bab T, 1 v. Bordeaux te Londen. Binnenhaven, 4 dw. Casquets n, Casablanca. Draco, 3 te Cadiz n. Amsterdam. Eljo, 3 v. Avonmouth n. Newport Mon. Elsa, 2 v. Gij on Mussel n. Bordeaux. Ella, 4 t.o. Egmond. Elsenburgh, 4 v. Londen n. Rotterdam. Flevo, 4 voor Hoek van Holland n. Rotterdam. Frans van Seumeren, 4 te Newarp n. Rotterdam. Geestdijk, 4 25 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Geeststroom, 4 20 m. o. Boston n. Boston. Harold, 4 bij Aberdeen n. Vestmannaeyjar. Helvetia 4 dw. Wight n. Londen. Hoogland. 4 te Longstone n. Rotterdam. Ilias, 3 v. Tarragona n. Valencia. Isis, 4 20 m. n.w. Steenbank n. Antwerpen. Julia Mary, 3 120 m. z. Scillys n. Manchester. Joost, 3 v. Santander n. Requejada. Jean E, 4 n.w. Goodwin-boei n. St. Santander. Johannes, 4 v. Hamburg n. Waterford. Kaap Falga, 3 v. Garston te Swansea. Leliegracht, 4 bij Hoek v. Holland n. Rotterdam. Liberte, 4 70 m. z.w. Texel n. Avonmouth. Lijnbaansgracht, 4 te Helsinki v. Antwerpen. Maartje, 4 voor Hoek v. Holland n. Gent. Marathon, 4 80 m. o.n.o. Pentl.skerries n. Melbu. Mirach N, 4 dw. Casquets n. Casablanca. Netta, 3 10 m. n. Ostende n. Antwerpen. Nederland, 4 pass. P-l-boei n. Sunderland. Plato, 4 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 3 v. Requejada te Gent. Ponza, 2 v. Bayonne te Garston. Paris, 4 50 m. n. Texel n. Rouen. Prosperite, 4 10 m. n.w. H. v. Holl. n. Dordrecht. Schippersgracht, pass. 4 Brunstbüttel n. Naestved. Sint Walburg, 4 dw. Noordhinder n. Rotterdam. Stella Maris, 4 bij Waterweg n. Rotterdam. Tilly, 3 v. Tyne n. Gijon Mussel. Teun, 4 dw. Hanstho}m n. Kalundborg. Vliestroom, 4 40 m. o. Startpoint n. Fowey. Wickenburg, 4 in Eug. Kanaal n. Casablanca. Westerdok, 4 bij G°eree n. Amsterdam. SLEEPVAART Clyde, 3 v. Rotterdam n. Pto. Belgrano. Loire, 3 60 m. w. Aruba n. Maracaibo. Oceaan, 4 v. New Orleans te Trinidad. Oostzee en Zwarte Zee, 3 v. Pto. Belgrano naar Savona. Thames, 4 vastgemaakt aan „Fleettank op 440 m. w. Landsend n. Engeland.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13