i m Felle aanval van dr. Melchior op kwakzalverij Programma vermeldt zoekwedstrijd en spelen voor jongens en meisjes Noodzakelijke werken gaan door binnen grenzen van kasgeld ftRen^zn. Zwitserland Oud-Haarlemmers per auto dwars door Afrika Effect van bestedingsbeperking op gewone dienst gering Weerzien met Bavostad na tocht van twaalfduizend kilometer SLOT DEFECT? Oranjefeesten Haarlem-Noord ZATERDAG 6 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Haarlems financieringsmoeilijkheden Burgerlijke Stand van Haarlem Twee zilveren P.E.N.- jubilarissen Koninginne-defilé te Utrecht gaat niet door CC OvERVEEN -TEL-.23523 Nijmeegse Vierdaagse van 23 tot en met 26 juli EVEN OP BEZOEK BIJ FAMILIE De eerste zwaluw Pasgeboren poesje levend in vuilnisbak geworpen Vierde Biennale voor Beeldhouwkunst Overhemdenfabriek uit Haarlem in gelijk gesteld Groothandelsdag 1957 in „Treslong" Een besluit van B. en W. van Haarlem om aan de raad een krediet van zeven ton te vragen om over te gaan tot de vervan ging van de bestaande zwavelzuurreini- gingsinstallatie van de gasfabriek zou in een normale tijd niets bijzonders beteke nen. Het gehalte van het Haarlemse gas dient verbeterd te worden, omdat niet alle zwavelzuurresten door de bestaande in stallatie worden verwijderd, waardoor grote schade ontstaat aan installaties, lei dingen en meters. De nieuwe installatie komt tezamen met exhauster en tcersepa- rator op het hierboven genoemde bedrag van 700.000 gulden. Voor de uitvoering van een ander om vangrijk werk, namelijk het leggen van de rioleringen in het stratenplan van Park wijk, is juist de goedkeuring van Gedepu teerde Staten afgekomen. Voor het dit jaar te voltooien gedeelte van dit miljoenen- werk is een bedrag van 750.000 gulden nodig. Uit deze twee voorbeelden moge blijken, dat het met de gevolgen van de financie ringsmogelijkheden en de bestedingsbe perkingen in Haarlem nogal meevalt, wan neer het gaat om de aller-urgentste wer ken. Wanneer men de zaak goed analyseert blijkt zelfs, dat er van een invloed van de bestedingsbeperking nog geen sprake kan zijn, omdat de gemeenten wat dat betreft wel richtlijnen, maar nog geen besluiten uit Den Haag hebben gekregen. Wij her- innei-en eraan, dat op de kapitaaldienst der gemeenten in totaal 75 miljoen dient te worden bezuinigd, hetgeen voor Haarlem neerkomt op f 1.139.000 of f 6,82 per inwo ner. Op de gewone dienst dient de bezuini ging 25 miljoen voor alle gemeenten en voor Haarlem f 379.000,— of wel f 2,27 per inwoner te bedragen. De gewone dienst van de gemeente, inclusief de bedrijven, beloopt rond 68 miljoen, zodat de beste dingsbeperkingen niet meer dan 0.55 per cent uitmaakt. Daar bepaalde posten ech ter in het geheel niet voor bezuiniging in aanmerking komen bijvoorbeeld de ze ventien miljoen van lonen en salarissen zal het gemiddelde bezuinigingspercentage wel de ene percent halen welke ook door de regering is genoemd. Het is echter niet de bestedingsbeperking welke het gemeentebestuur van Haarlem de meeste zorgen baart, maar wel de geld- schaars'.e, waaruit grote financierings moeilijkheden voortvloeien. In vergelijking met andere gemeenten staat Haarlem er wat dat betreft niet eens zo slecht voor, omdat het in de tweede helft van het vo rige jaar er nog in slaagde een groot deel van de vlottende schuld te consolideren, terwijl er, naar verluidt, tevens uitzicht bestaat op een aandeel van tien percent in een onderhandse lening van veertig mil joen. Het is de gemeenten namelijk zelf 'onmogelijk lang geld aan te trekken, om dat de rentevoet ver is gestegen boven de 414 percent, het maximale percentage waartegen de gemeenten mogen lenen. Ten aanzien van de financiering met kasgeld geldt de beperking, dat de gemeenten niet meer kort geld mogen lenen dan ongeveer een kwart van haar budget. Dat dit bedrag spoedig genoeg bereikt is, weet een ieder die oog heeft voor het sa mentreffen van de lopende uitgaven voor de woningbouwobjecten, waarbij de kos ten van de aflopende werken altijd samen vallen met die van de projecten waarvan de uitvoering zich nog in het beginstadium bevindt. Een dergelijk samentreffen doet zich ook voor bij een reeks van openbare werken. Men denke slechts aan de bouw van de Prinsenbrug met het Havenkantoor, de bouw van een aantal nieuwe scholen, de ophoging van Parkwijk en dergelijke. Nu heeft men er in sommige .kringen het gemeentebestuur een verwijt van gemaakt dat het te ijverig zou zijn in het navolgen van de door de regering gewenste beste dingsbeperking. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat van bestedingsbeperking (name lijk een beknotting van een reeds aanvaard budget) nog geen sprake is. maar wel van een financieringsrem, waardoor de ver wezenlijking van een reeks plannen tot nader order wordt uitgesteld, opdat de gemeentelijke huishouding zonder haperen verder draait. Wel kan men zeggen, dat de financieringsmoeilijkheden van nu in ze kere zin de bestedingsbeperking van stx-aks zullen vergemakkelijken. Men slaat evenwel de plank mis, wan neer men nu juist uit de omstandigheid, dat B. en W. tot nu toe niet kwamen tot een voorstel tot aankoop van hotel „Royal" afleidt, dat de bestedingsbeperking te ijverig wordt toegepast. Het gaat hier im mers om een nauwkeurige afweging van belangen, welke met name met de finan cieringsmoeilijkheden samenhangen. Een enkel voorbeeld kan dit verduidelijken: wanneer de voltooiing van het Coornhert- lyceum andermaal moet wachten, kan men dan de kwestie-Royal in gelijke omstan digheden voorrang verlenen? Waarbij nog niets is gezegd over de vraagprijs voor het vroegere hotel aan het Stationsplein. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 <2 LUNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor hei gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 5 april 1957 BEVALLEN van een zoon, 2 april: J. A. M. Schouten—Nelis; 4 april: J. M. Kuiper- Botter; A. van HelsdingenVerf; A. B. Ja ger—Eriksson; H. HoogervorstSchenau; M. G. de ReusPaardekooper; N. Schut— Edam; 5 april: G. A. J. BalkJonker; T. Geensen—Lust; J. Riekwel—Van Leen; G. Hol—Sieraad. BEVALLEN van een dochter, 4 april: M. M. van BeverenImanse; C. A. van der MespelDe Munek; W. J. Boukes—Van Ba- kel; J. P. M. Niël—Donders; 5 april: C. Spel deKroon. OVERLEDEN: 3 april: G. Gerdessen, 72 j., Crayenesterlaan; L. A. Caré, 76 j., Karolin- genstraat; 4 april: P. Veltrop, 68 j., Slacht huisstraat; J. A. Meng. 82 j., Leidsevaart; A. J. J. Pielage, 19 j., Judith Leijsterstraat. Wanneer men de zaken zo beschomvt, zal men dienen le erkennen, dat B. en W. van Haarlem binnen het nauwe keurslij} van zeventien miljoen grilden kasgeld bij kans het onmogelijke presteren: het laten functioneren van het gemeentelijke appa raat met tweeduizend man personeel, de woningbouw en de daartoe noodzakelijke stadsuitbreiding op topniveau houden, de in uitvoering zijnde openbare werken nor maal laten doorgaan en het lopende onder houdswerk aan bedrijfsinstallaties, wegen en gebouwen zo volledig mogelijk laten geschieden. Natuurlijk zijn er altijd wel verlangens welke niet onmiddellijk worden ingewil ligd, hoewel het redelijk zou zijn, dat dit wel gebeurde - wij denken bijvoorbeeld aan de verhoging der verkeersveiligheid door meer beveiligde oversteekplaatsen, meer verkeerslichten en waar mogelijk on gelijkvloerse kruisingen - maar in het geheel gezien komt de burger binnen de grenzen van het gemeentelijk budget al thans in Haarlem nog redelijk aan zijn trek. Vrij dagmorgen zijn de heren H. J. Smo- lenaars, opzichter bij het PEN te Bloemen- daal, wonende Geelvinckstraat 81 te Vel- sen-Noord en H. Hoogers, monteur eerste klasse Lij genoemd bedrijf, wonende Grote Houtweg 112 te Beverwijk, ter gelegenheid van hun vijfentwintigjarig dienstverband door de directie ontvangen en gefeliciteerd door de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, die hun te vens de gebruikelijke gratificatie overhan digde. Van het Provinciaal bestuur kregen zij een bloemenhulde. Op de afdeling Ge bouwen en Terreinen in Velsen, waar de beide jubilarissen werkzaam zijn, werden zij door de naaste collega's gehuldigd. De heer Smolenaars hield vrijdagmid dag receptie te zijnen huize in Velsen, waar de heer M. O. W. van Geytenbeek hem namens het jubileumfonds van het PEN kwam gelukwensen. De heer Hoogers recipieerde in zijn woning te Beverwijk en hier kwam de heer L. Kroon hem namens de jubileumcommissie complimenteren. Bestedingsbeperking Bij de voorbereiding van het défilé der strijdkrachten dat dit jaar te Utrecht zou worden gehouden, is gebleken, dat vrij kostbare voorzieningen aan het wegdek noodzakelijk zouden zijn. Mede gezien de overige kosten aan een dergelyk défilé verbonden, heeft de minis ter voor Defensie in overleg en in overeen stemming met het gemeentebestuur van Utrecht het voor dit jaar niet verantwoord geacht voor dit doel grote bestedingen te doen. In de verschillende garnizoenen zullen echter overeenkomstig het reglement voor de inwendige dienst parades ter ere van de verjaardag van de Koningin worden ge houden. VAN ADVERTENTIE MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN De 41ste internationale Vierdaagse Af standsmarsen, georganiseerd door de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, zullen dit jaar van 23 t/m 26 juli worden gehouden over afstanden variërend van 30 tot 55 kilo meter. In het voorwoord van het dezer da gen verschenen reglement wekt de leider der marsen, majoor J. N. Breunese, de deel nemers op deze Vierdaagse te volbrengen onder het parool „Vrijheid". Op de vanmiddag in Amsterdam gehou den jubileumvergadering van de Neder landse vereniging tot reumatiekbestryding heeft de Haarlemse gynaecoloog dr. A. Melchior een felle aanval gedaan op alle vormen van kwakzalverij, over welk on derwerp hij een rede hield. Het behoeft geen betoog, aldus dr. Mel chior, dat de kwakzalverij, in welke vorm ook, een afschuwelijk kwaad is. Het doet er niet toe, of de kwakzalver uit puur winstbejag de goedgelovigen bedriegt of dat hij met de beste bedoelingen geheel onbaatzuchtig dood en verderf onder de mensen zaait. De slachtoffers staan aan dezelfde rampen en gevaren bloot. Vol komen terecht beschermt de Nederlandse wet de bevolking tegen de praktijken van allen die zich onbevoegd, dus zonder we tenschappelijke opleiding en gedegen ken nis aan de geneeskunde wagen. Daarom is het betreurenswaardig dat sommige rech ters dit niet inzien en met medische on kunde hun juridische kennis misbruiken om gevaarlijke beunhazen tegen de wet in bescherming te nemen. Dezelfde moeder „Ongetwijfeld zal dit voortduren, zolang er kwakzalverij bestaat en wees ervan overtuigd, dat hier met eeuwen gerekend moet worden, ondanks de snelle vooruit gang der wetenschap en ondanks de on miskenbare zij het. langzame groei der be schaving. Doch dat taaie leven van de kwakzalverij, tegen alle logica in is toch zeer verklaarbaar. Want uiteindelijk is de kwakzalverij een natuurlijk kind, onwettig geboren uit dezelfde moeder als de genees kunde. De kwakzalverij is het buiten beentje, de gedegenereerde bastaard van de magie, die ook de geneeskunde voort bracht en die diep geworteld is in de menselijke geest. Niet alleen bij de primi tieve oermens maar ook bij de moderne mens", aldus dr. Melchior. Bij oppervlakkige beschouwing zien we een grote overeenkomst tussen de hond, die zijn wonden likt en een oermens, die ze met water bet. Misschien mogen we het bij beiden instinct noemen. Maar toen de mensen opmerkten, dat het de pijn ver zachtte pasten ze ook natte omslagen toe bij etterende wonden en andere ontste kingen. Dit was een stap verder, dit is al een therapie, die op een zekere ervaring berustte. Doch tegelijk met de ervaring, met het nadenken over genezen moet ook' de magie ingeschakeld zijn. Elke primi tieve mens immers wijt alle pijnen en ziek ten aan kwaadwilligheid van de geesten en demonen, die hem altijd omringen en beloeren. Tegen erkenning Vele kwakzalvers zoeken een midden weg: ze combineren hun duistere magie met hun even duistere schijnwetenschap. Het succes, althans het financiële succes hangt af van de handigheid van de be- ADVERTENTIE Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland I Hel land, dat zich al sedert tientallen jaren de ver vulling van al Uw vakanliewensen tot een tweede natuur heeft gemaakt. Na een jaar jachten vindt U nergens weldadiger rust dan in de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions met hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogelijke ontspanning en sport. Lage benzine prijs: 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zijn voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tel. 31400 drieger, van het psychologisch talent van de zwakzalver. Geneeskundig moge hij een volslagen analfabeet zijn, in het juiste praatje op het juiste moment is hij een meester en heel dikwijls de dokter de baas. Daardoor wint hij dikwijls het pleit tegen alle logica. „Hef nu niet de handen ten hemel, om dat nog zoveel onverstand beslaat. Wees liever dankbaar, dat het oeroude bijgeloof gestadig terrein verliest. Besef dat onze geneeskunde nog lang niet alles vermag en erken dat de magie nog altijd trekt. Aard- slralenkastjes, handopleggers, magneti seurs, ik noem er maar wat op, al weet ik, dat ik hiermee tegen heilige huisjes schop. Ieder weet, hoe voor officiële erkenning van dergelijke lieden wordt gewerkt. Maar van harte hoop ik, dat deze kwakzalvers die nimmer zullen krijgen. En niet, omdat ik persoonlijk nu een maal niets van hun magie geloof. Want zelfs al bestonden er mensen met derge lijke magische geneeskrachten, dan nog zoudep, ze een groot gevaar zijn. Zonder medische kennis zouden ze huns inziens een hoofdpijn wegtoveren, maar een maag zweer, een typhus miskennen of een kan kerpatiënt de dood injagen. Daarom zijn zij te allen tijde even gevaarlijk als andere kwakzalvers. Want zij houden de mensen terug van medisch onderzoek en doeltref fende behandeling. Daarom zijn ook de meest onbaatzuchtige onbevoegden, dat wil zeggen ondeskundige genezers, levensge vaarlijk. En daarom moeten zij allen zon der onderscheiding vervolgd worden. Niet omdat de staat de dokters of het artsen beroep moet beschermen, maar omdat elke zieke recht heeft op de bescherming, die slechts de wet kan verlenen", zo besloot dr. Melchior. In dezelfde vergadering sprak ook dr. J. J. de Blécourt, lector in de reumatologie aan de Rijksuniversiteit van Groningen over mobiele fysische therapie. Meer dan 12.000 kilometer heeft het echtpaar J. C. van Domselaar-Vink per auto dwars door Afrika afgelegd om een bezoek te brengen aan Haarlem, de stad, waar het geruime tijd heeft gewoond. Tal van ontberingen hebben deze ondernemende mensen moeten doorstaan, voordat hun ideaal was bereikt: na acht jaar een weerzien met hun familie en nun stad. Zij hebben tijdens hun tocht, die tien weken duurde, vaak met veel pech te kampen gehad, langdurige stortbuien, hevige zandstormen en slechte wegen moeten trotseren. Gebruind, stoffig en vermoeid is het echtpaar vrijdag middag in Haarlem aangekomen. Bij familie aan de Rijksstraatweg hebben zij hun intrek genomen om in de komende maanden van een welverdiende vakantie te genieten. Daarna zal de terugreis naar Pretoria, hun woonplaats, per boot worden aanvaard. Acht jaar geleden is het echtpaar naar Zuid-Afrika geëmigreerd, omdat de heer Van Domselaar in dit land meer toekomst mogelijkheden zag. Hij en zijn echtgenote hebben altijd de wens gekoesterd nog eens een bezoek aan Nederland te mogen bren gen. Gedurende de tijd, dat zij in Afrika wonen, hebben zij allebei hard gewerkt, zuinig geleefd en veel gespaard. Eindelijk hebben zij het nodige geld bij elkaar. Land kaarten worden gekocht, routes uitgestip peld en plannen gemaakt. Ja, vooral plan nen. Het ene al beter dan het andere. On dertussen worden verscheidene automer ken geprobeerd, tot eindelijk dè auto was gevonden. Heel wat vrije uurtjes en zweetdruppel tjes heeft het de heer Van Domselaar, die van zijn beroep machinebankwerker is, gekost, voordat de wagen geschikt was voor de grote reis. Nieuwe ruiten werden aan gebracht, alsmede reserve benzine- en watertanken en bergruimten. Hierbij moest vooral rekening worden gehouden met het gewicht van het materiaal. Speciale op klapbare bedden werden vervaardigd, die 's nachts in de wagen konden worden ge monteerd. Ook werd voor in geval van nood aan de achterzijde van de auto een lier aangebracht. Een geluk, dat de heer Van Domselaar hieraan heeft gedacht, want dit apparaat bleek later heel goed van pas te komen. Zo was de auto na vele expe rimenten en proefritten reisklaar. Gedroogde groenten, primussen, gereed- Het ondernemende echtpaar Van Dom selaar, nog in reiskleding gestoken, bij de grauwe stoffige auto, waarmee het twaalfduizend kilometer door onher bergzame gebieden trok. Aan de ach terzijde van de auto kan men duidelijk de woorden „Pretoria-Amsterdam" lezen. De heer Joh. van Zanten, Lange Raam straat 17 te Haarlem zag vrijdagmiddag omstreeks twee uur, toen hij in zijn tuin aan de Oosterduinweg te Aerdenhout aan het werk was een zwaluw overvliegen en hij vraagt zich af, of dit de eerste van het seizoen in de omgeving van Haarlem is. Personeel gemeentereiniging redde het op de belt Personeelsleden van de Haarlemse ge- meentereiniging, die vrijdag op de vuilnis- belt achter de Oudeweg aan het werk waren, hoorden plotseling het geluid van een miauwende kat onder het vers gestorte vuil. Eerst verkeerden zij nog in de ver onderstelling, dat een van hen een grap wilde uithalen, maar toen het klagelijke geluid aanhield, besloten zij het huisvuil te onderzoeken. Al spoedig bleek, dat er een poesje van twee dagen oud uit een van de vuilnisemmers was gekomen. De mannen van de gemeentereiniging hebben zich over het diertje ontfermd en het on- midd.elijk naar het asiel van de Haarlemse Dierenbescherming aan de Ridderstraat gebracht. Onder de hoede van de beheer der, de heer Van Petegem, en de verzorg ster van de kaUenafdeling, mejuffrouw Agnes van den Bosch, werd een moeder poes gevonden, die zich bereid loonde het poesje te zogen en te ivassen. Hoewel men in het algemeen in het asiel de pasgeboren poesjes pijnloos doodt, heeft de beheerder besloten dit katje te trachten te behouden, omdat daarmee voldaan wordt aan de goede bedoelingen van het personeel van de gemeentereiniging. De verontwaardiging over het gedrag dergenen die een pasgeboren kat levend in de vuil nisbak gooiden was algemeen. Hoewel het zeer begrijpelijk is, dat men onmogelijk alle pasgeboren poezen in leven kan hou den, kan men voor deze wrede methode geen goed woord over hebben. ADVERTENTIE De feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Koningin Juliana en van de bevrijdingsdag zullen in Haarlem-Noord op zaterdag 27 april wor den ingezet. Om twee uur worden de ker misvermakelijkheden, die aan de Zaanen- laan worden opgesteld, voor het publiek geopend. Het bestuur van de Oranjever eniging heeft er voor gezorgd, dat bijzon dere attracties te bezoeken zullen zijn. De kermis duurt tot en met 6 mei. Op zonda gen en 4 mei is de kermis gesloten. Om drie uur op de openingsdag zal de brandweer op de hoek van de Mercurius- straat en het Junoplantsoen een demon stratie geven met de zevenentwintig meter hoge Magirusladder. Van de top van de ladder zal worden gespoten. Maandagavond 29 april zullen de snel tekenaar Franly en de humorist Frans van den Eykhof optreden; hiervoor wordt een podium opgericht op de hoek Midden weg en Orionweg. De schoolkinderen uit Haarlem-Noord trekken op Koninginnedag naar de Grote Markt, waar zij deelnemen aan de aubade. De boerenkapel van de harmonie „Sint Bavo" trekt des morgens door Haarlem- Noord en des avonds verlenen de musici medewerking aan een bal-champêtre in het Julianapark. Ook speelt tijdens het bal de Haarlemse Oranje Band onder leiding van Pim Verdel. Voor de eerste maal zal in Haarlem- Noord een ringrijderij op fietsen voor jon gens en meisjes worden gehouden en wel r\c eiellTEKDEriAIKT" dinsdagmiddag 30 april. De toekomstige ,DE SlEUTELSPcCIAlla leider yan dg muggenronde, de heer H. C. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 van Hulst is belast met de organisatie. De jeugd kan van 22 april af inschrijf bil jetten afhalen. Evenals vorig jaar zal een rolschaats- wedstrijd worden gehouden op de Orion weg. Dit feest wordt op 1 mei gehouden en van 22 april af kunnen inschrijfbiljetten worden afgehaald. Jongens en meisjes van elf tot en met dertien jaar kunnen deelne men. Ook hier heeft de heer Van Hulst de leiding. In de avond van de eerste mei zal een oranje-zoekwedstrijd worden gehouden. De plaats van het terrein wordt bekend ge maakt op de Orionweg bij de Middenweg. Oranje-labels moeten gezocht worden en vóór halftien ingeleverd worden. Mooie prijzen worden beschikbaar gesteld. Donderdag 2 mei zullen Franley en Frans van den Eykhof nogmaals optreden en op vrijdag 3 mei verzorgt een amuse mentsorkest onder leiding van de heer J. Wildschut een programma in de omgeving van het kermisterrein. Op de bevrijdingsdag (maandag 6 mei) nemen de kinderen der leden deel aan een feestochtend in de Wethouder Westerveld- school, waar het Haarlems Jeugdtheater een programma zal verzorgen. Ook deze morgen zal de harmonie „Sint Bavo" een rondgang maken. De jaarlijkse ringrijderij op het losse paard is bepaald op twee uur op de Orion weg. De winnaar van het vorig jaar zal de wisselbeker verdedigen. De feestelijkheden in Haarlem-Noord worden gesloten met een bal op de Orion weg met medewerking van de Haarlemse Oranje Band. De Vierde Biennale voor Beeldhouwkunst die op 25 mei in het Middelheimpark in Antwerpen wordt geopend zal voornamelijk Duits, Oostenrijks en Zwitsers werk tonen. Het park werd aanzienlijk vergroot opdat meer beelden kunnen worden geplaatst. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal de Duitse inzending zeer imposant zijn en een zo volledig overzicht geven van de huidige Duitse plastiek als in Duitsland nog niet eerder op een expositie te zien is ge weest. Het. gerechtshof te Amsterdam heeft vrij dag in hoger beroep uitspraak gedaan in een kort geding, dat in november van het vorig jaar voor de president van de Haar lemse rechtbank behandeld is, tussen een overhemdenfabriek te Tilburg en een over hemdenfabriek te Haarlem. De directeur van de Tilburgse fabriek heeft, om personeel voor zijn nieuwe ate lier in Hillegom te krijgen, met ongeoor loofde loontoezeggingen meisjes wegge haald bij eenzelfde bedrijf te Haarlem. Hij moet - volgens het arrest van het gerechts hof - de arbeidsovereenkomsten met deze arbeidsters onmiddellijk beëindigen, het eventueel zakelijk contact met haar op deze ongeoorloofde basis afbreken en schriftelijk mededeling doen dat van indienstneming wordt afgezien. Blijft hij in gebreke dan moet hij een dwangsom van duizend gulden per dag betalen aan de Haarlemse over hemdenfabriek. De Tilburgse fabrikant had de arbeid sters voor zijn nieuw bedrijf in Hillegom hetzelfde loon geboden, dat zij bij de Haar lemse fabriek verdienden. Dit is in strijd met de C.A.O. voor personeel in de textiel industrie, omdat Hillegom een gemeente is van klasse 5 en Haarlem valt in klasse 1. Het arrest is onmiddellijk van kracht, ongeacht of de directeur van het Tilburgse bedrijf beroep in cassatie aantekent bij de Hoge Raad. Clandestien over de grens. Twee Ne derlandse soldaten, 19 en 20 jaar oud, zijn in Oldenburg gearresteerd wegens illegale grensoverschrijding. In de nacht van 2 op 3 april zouden zij in een uniform en zonder geldige papieren Duitsland zijn binnenge komen. schap en reserve-onderdelen werden inge laden. Nu kon de langverbeide reis dan beginnen. De rit ging door oerwouden en woestijnen; 's nachts werd in de auto ge slapen en overdag zat de heer Van Dom selaar achter het stuur. Onherbergzame gebieden werden doorkruist: Pretoria, Rhodesia, Frans Equatoriaal Afrika, Nige ria, Frans West-Afrika en tenslotte.... de Sahara.Vervolgens werd overgestoken naar Europa, waar het via Frankrijk op huis aanging. Het elfjarig dochtertje, dat op de dag van aankomst jarig was, heeft de tocht niet meegemaakt, maar de reis naar Hol land per vliegtuig ondernomen. In Rhodesia kregen de wereldreizigers hun eerste tegenslag te incasseren. De voorruit werd verbrijzeld door een steentje, dat wegspatte onder de wielen van een passerende auto. In de Sahara begon de ellende pas goed. Een gedeelte van de car- dan-as raakte onklaar. Bij een kleine nederzetting in de woestijn, niet veel meer dan een benzine-stationnetje, dat door een Arabier werd geëxploiteerd, werd halt ge houden. „Wat zal dat worden", vroeg de heer Van Domselaar zich met schrik af. Hij had daar alle reden toe, want de Arabier was druk in de weer met het slopen van talloze onderdelen. Bedrijvig haalde de man schroeven, moeren, bouten en assen uit het inwendige van de auto. Het kwam echter ook zover, dat alles weer in elkaar zat. Toen de heer Van Domselaar zich ach ter het stuur zette en contact gaf, bleek niets het meer te doen. Hij zag zich ge noodzaakt het mankement zelf te verhel pen. Een hele dag is hij onafgebroken bezig geweest met behulp van een minu scuul vijltje, om moeren uit te vijlen en er lagers van te maken. Gestrand Eindelijk kon de reis dan weer worden voortgezet. Na een groot gedeelte te hebben gereden over zeer slechte wegen liep de wagen vast in een tientallen centimeters dikke zandlaag. Drie üur hebben zij in de brandend hete zon met spaden, planken en koevoeten gepoogd de wagen uit te graven. De gloeiende woestijnwind zweepte de zandkorrels op en deed de lippen barsten. „We konden geen pap meer zeggen", ver zekerde mevrouw Van Domselaar. Een an dere auto met enige Engelsen, waarmee de tocht gezamenlyk door de woestyn werd ondernomen, is toen maar doorgereden. Veel hulp hebben zij ondervonden van een kapitein van het vreemdelingenlegioen, die hun in het holst van de nacht met een jeep uit hun benarde positie kwam bevrij den. Een kleine 280 kilometer zijn zij voorts gesleept. Ook is de auto op een enorme oplegger een heel eind meegere den met een militair convooi. Door de slechte wegen, waarop slechts hortend en stotend kon worden gereden, had een as het begeven en was de stuurinrichting de fect geraakt. Het hoeft geen betoog, dat het echtpaar blij was toen de tweeduizend kilometers in de Sahara er op zaten. Een van de voort durende zorgen was het drinkwater. Im mers het water uit de rivieren is bijna on drinkbaar en de watertank kon slechts veertig liter bevatten. Natuurlijk heeft het echtpaar ondanks de vele minder prettige ogenblikken ook heel wat aardige momenten beleefd. De inboor lingen waren zeer vriendelijk en altijd be reid te helpen. Eens dorsten zij niet verder te rijden, want het regende dat het goot. De weg was in een ommezien in een woestbruisende ri vier herschapen. „We bleven daarom maar aan de kant van de weg staan en vroegen ons af wat er van ons zou moeten worden. Gelukkig kwam er iemand op ons af, die vertelde, dat hij het hoofd van de school was. Die nacht mochten wij tot onze grote opluchting in een wrak gebouwtje slapen, dat de wijdse naam van school droeg". Veel wilde dieren heeft het echtpaar niet opgemerkt. Wel heeft het bij het Victoria- meer veel apen gezien. Toen de heer Van Domselaar de beesten filmde hij heeft zeventien films opgenomen, die hy thuis op zijn projectieapparaat zal afdraaien stad een brutale aap vlak achter hem een zak appels uit de auto. Andere soortgeno ten zaten op het dak van de wagen verge noegd te zonnen. In Haarlem „Nou, de tocht is me toch best meege vallen. Ondanks alle moeilijkheden is alles vlot verlopen", zei de wereldreiziger Van Domselaar, toen hij nog gestoken in reiscostuum, dat lichtelijk door de zon was verschoten in de omslotenheid van de familiekring bij een kopje thee zat te ver tellen. Zijn echtgenote viel hem bij: „Maar natuurlijk heb ik wel eens in de penarie gezeten". En terwijl het echtpaar «ian tafel een gemakkelijke houding aannam, stond vlak bij het huis de grauwe stoffige auto met het Zuidafrikaanse nummerbord. Kin deren verdrongen zich om de bezienswaar digheid en begrepen wel, dat er met het wagentje iets bijzonders aan de hand was. Dat ook enkele bewoners van de Rijks straatweg met de aankomst van het onder nemende echtpaar meeleefden, bewezen wel de vlaggen, die ter verwelkoming wa ren uitgestoken. Het Verbond van de Nederlandse Groot handel zal dinsdag 7 mei in restaurant Tres long te Hillegom de Groothandelsdag 1957 houden, welke gewijd zal zijn aan de instel ling van een Europees vrijhandelsgebied. Het agrarische vraagstuk, dat hiermee sa menhangt. zal worden behandeld door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. dr. S. L. Mansholt. De alge mene gedachtenwisseling zal hierna worden ingeleid door dr. J. Linthorst Homan hoofd van de Nederlandse delegatie bij de inter gouvernementele conferentie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11