Van spoortrein voor zoon tot hobby van vader Stichting „Dorpshuis Vijfhuizen" bereidt enige acties voor Waarlijk briljante film van Robert Bresson Eénmansshow van Toon Hermans Radio Moors 17 Zuinigheidsrit start dinsdag in Zandvoort Nieuwe inwoners in Zandvoort begroet UIT STAD EN STREEK Nederlandse scheepvaart zal Suezkanaal vermijden JAARLEMMER MET „SFOORWEGCOMPLEX" ZANDYOORT Bewoners Kerkstraat richten zich tot gemeente bestuur Burgerliike Stand van Hillegom Wandelpuzzeltocht van motorclub Nieuwe seizoenverlichting in Haltestraat J. J. Teekamp onderscheiden Dr. A. Melchior sprak over de Belgische Kongo School wedstrijden om de Mr. F. P. Th. Rohlingbeker Een ter dood veroordeelde ontsnapt In Leidseplein-Theater te Amsterdam ZATERDAG 6 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ongeveer drie jaar geleden heeft de heer N. B. Binnendijk op de zolder van zjjn woning aan de Rijksstraatweg te Haarlem een spoorwegcomplex voor zijn toen achtjarig zoontje aangelegd. Dit ging met heel veel moeite gepaard, omdat de technische capaciteiten van de heer Bin nendijk, naar hij zelf beweert tenminste, vrij gering zijn. Hij kreeg echter zo de smaak van deze liefhebberij te pakken, dat hij er steeds meer vrije tijd aan ging besteden. En nu heeft hij dan een complex gebouwd, dat er zijn mag. Vijf treinen doorkruisen een dorp, compleet met trolleybussen, parken, parkeerplaatsen en nog veel meer be zienswaardigheden, die nu eenmaal in een dorpsgemeenschap, die zich zelf respec teert, onmisbaar zijn. Als 's avonds de honderdzestig lichtjes branden en de trei nen zich door de vele tunnels kronkelen, komt het complex het meest tot zijn recht. De bergpartijen heeft de heer Binnen dijk met dertig kilo kurk en met een be paalde soort lijm geheel zelf in elkaar ge zet. De meeste huisjes heeft hij zelf ont worpen, andere maakte hij met behulp van bouwdozen. Alles heeft hij met passen en meten en door veelvuldig experimen teren in elkaar gezet. Ideeën deed hij tij dens zijn vakanties en door films op. Elke maand legde hij wat geld opzij, om beetje bij beetje de verschillende onderdelen te kopen. Dat hij veel belangstelling van de kin deren uit de buurt onderwond en nog dagelijks ondervindt is niet zo ver wonderlijk. Hij heeft zelfs een zekere re putatie in de buurt. Als men het over de heer Binnendijk heeft, reageren de kin deren onmiddellijk en zeggen: „Oh ja, dat is die mijnheer van de treinen". Een vriendje van zijn zoon is bij hem al kind aan huis. Als hij eens op bezoek komt loopt hij meteen door naar zolder. Wan neer de heer Binnendijk iets aan het com plex heeft veranderd dan valt dit hem onmiddellijk op. „Zeg", roept hij dan uit, „die rails liggen veel hoger dan de vorige keer". Daar de heer Binnendijk inwonend is heeft hij op zolder met de ruimte moeten woekeren en zelfs een gedeelte van het complex over de trapleuning heen moeten bouwen. Zware en grote voorwerpen kun nen hierdoor niet meer naar de zolder worden gebracht. „Dat is ook niet zo erg", merkt de spoortreinenbouwer laconiek op, „dan laten we het maar beneden staan". Merkwaardig is, dat naar gelang de heer Binnendijk zich meer cn meer aan zijn hobby gaat wijden, de belangstelling van zoonlief afneemt. Het technische inzicht van de zoon blijkt echter heel wat beter te zijn ontwikkeld dan dat van de vader. Onlangs heeft de heer Binnendijk zich dagen en nachten het hoofd gebroken over een verkeerde aansluiting. De zoon kwam er bij, keek er even na, verbond twee draadjes met elkaar en alles was weer in orde. Ik snap niet waar hij die wijsheid vandaan haalt", zegt de heer Binnendijk hoofdschuddend. „Je zou er het schaam rood van op je kaken krijgen". Zijn echt genote geeft ook toe, dat de technische kwaliteiten van haar man niet zo gewel dig zijn. „Hij kan niet eens een spijker in de muur slaan". Daarom toont zij des te meer respect voor de prestatie, die haar echtgenoot heeft geleverd, ondanks de vele uren, dat hij op zolder zit te prutsen, temidden van transformatoren, huisjes, treinen en een wirwar van draden. van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De door de Koninklijke Deense automo bielclub. in samenwerking met de Bel gische, Duitse en Nederlandse automobiel- clubs georganiseerde zuinigheidsrit, de z.g. „Economy test" belooft opnieuw Zandvoort op sportgebied in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Dinsdag 9 april zal n.l. om één minuut over negen de eer ste auto van het circuit vertrekken en het is wel zeer waarschijnlijk, dat niemand minder dan minister Algera hiervoor het startschot zal lossen. Zondag zullen de deelnemers in Zand voort arriveren. De stichting „Touring Zandvoort" heeft hiervoor voor pl.m. 180 personen in diverse hotels logies besproken. De organisatoren nemen zondag hun intrek in een dependance van hotel Bouwes; keuring en weging van de auto's zullen maandag op het circuit geschieden. De eerste dag rijdt men van Zandvoort naar Spa, de tweede dag van Spa naar Arnhem, de derde dag van Arnhem naar Hannover en de vierde dag van Hannover naar Nyborg. Zaterdag 13 april gaat men dan van Nyborg naar de finish in Kopen hagen. Het zal er bij deze rit om gaan, zo zuinig mogelijk te rijden met een gemid delde van vijftig kilometer per uur. De directeur van stichting „Touring Zand voort", de heer J. Th. Hugenholtz, zal aan de rit deelnemen met als tweede rijder de heer Hans Davids. In Kopenhagen vindt de prijsuitreiking plaats. Ook Zand voorts burgemeester zal zich daarvoor naar Kopenhagen begeven, daar hij als lid van het ere-comité is uit genodigd. In een geanimeerde bijeenkomst heeft het gemeentebestuur van Zandvoort vrij dagavond in de raadzaal van het gemeente huis de nieuwe inwoners van deze bad plaats begroet. Voor dit samenzijn bestond zeer grote belangstelling. Ondermeer wa ren enige raadsleden aanwezig. Burgemees ter mr. H. M. van Fenema heette de nieuwe inwoners welkom. Hij memoreerde, dat dit de derde begroetingsavond was. In een geestige toespraak zei de burgemeester, dat voor nieuwe inwoners de vriendschap van de Zandvoorters moeilijk is te winnen, doch heeft men die eenmaal,dan voelt men zich in de badplaats goed thuis. De gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, belichtte enige aspecten van de ontwikkeling van Zandvoort: in 1800 slechts zevenhonderd inwoners, in 1850 veertien honderd, in 1900 drieduizend en thans ruim dertienduizend inwoners. Uitvoerig ging spr. in op de verhouding tussen de oude vissersbevolking en de zogenaamde ge- importeerde mensen". De gemeentesecre taris wijdde aandacht aan het binnenkort te verschijnen rapport van het Geografische Instituut te Utrecht over de ontwikkelings mogelijkheden van het dorp. Voornamelijk besprak hij enige frappante bijzonderheden uit dit rapport: bijvoorbeeld, dat in de bad plaats 390 gezinnen de familienaam Paap hebben en 394 de naam Koper. De heer Bos man besprak voorts de samenstelling van de raad en het rijkgeschakeerde vereni gingsleven, waarna hij aandacht wijdde aan de buurtschap Bentveld en de woningbouw in plan noord. De voorzitter van de contactcommissie voor culturele belangen, de heer G. S. W. Keur, zette hierna doel en werkwijze van deze commissie uiteen. De heer W. van der Mije vertoonde enige films over het Zand voort van weleer en vroegere actuele ge beurtenissen. De jeugd verzorgde enkele muzikale intermezzi, waartoe het gemeen tebestuur een vleugel in de raadzaal had laten plaatsen. Enige leerlingen van de piano-lerares mevrouw A. Pias-van der Zwaai en enige leden van de accor deonvereniging „Zandvoort" traden op, het geen bijzonder geslaagd kan worden ge noemd. In de pauze bestond gelegenheid tot onderlinge kennismaking. Burgemeester Van Fenema sprak ten slotte de heer G. S. W. Keur toe, wegens diens vertrek naar Groningen. Mr. Van Fenema huldigde de heer Keur voor diens belangrijke werk in het belang van de dorpsgemeenschap gedaan, waarna de bur gemeester hem een geschenk onder couvert overhandigde. Nadat de heer Keur een dankwoord had gesproken, werd de begroe tingsavond gesloten. De neringdoenden in de Kerkstraat en op het Kerkplein te Zandvoort, die deze week voor het eerst hun winkelcentrum zagen afgesloten voor alle verkeer zulks bij wijze van proef om verkeerstechnische redenen zijn zeer matig gestemd over deze overheidsmaatregel, omdat deze eens zo drukke straat naar hun oordeel daar door een vergeten dorpsdeel dreigt te wor den. Donderdag en vrijdag heeft men bij de neringdoenden een lijst laten circuleren met verzoek, te willen tekenen vóór of tegen handhaving van deze afsluiting. Er was er niet één, die voor de afsluiting zijn handtekening plaatste. De lijst zal thans door de buurtvereniging „Het Centrum" aan het gemeentebestuur worden gezon den, met verzoek deze verkeersmaatrege len zo spoedig mogelijk te willen intrek ken. Of het gemeentebestuur na een week proeftijd aan dit verzoek gevolg zal geven, zal moeten worden afgewacht, daar in eerste instantie de proeftijd tot eind mei, was gesteld. Tevens besloot men, de sei zoenverlichting het komende seizoen uit te breiden, door het lichtplafond aan beide zijden van de Kerkstraat te verlengen. Vrijdagavond vond in de openbare la gere school aan de Spieringweg een ver gadering plaats van het onlangs gekozen bestuur der stichting, die tot doel heeft te komen lot een dorpshuis in Vijfhuizen. Zoals men weet wil men dit bereiken door het restaureren en uitbreiden van het thans bestaande gymnastiekgebouw. Medegedeeld werd, dat de gymnastiek vereniging „Vijfhuizen" die thans eigena res is van het bedoelde perceel, de waarde van het gebouw heeft laten schatten. Het bestuur heeft echter het plan om aan de brengt. Hoewel een belangrijk gedeelte van deze inbreng zal kunnen bestaan uit de schenking van de gymnastiekvereni ging en de in geldswaarde uitgedrukte werkzaamheden, die door de dorpelingen voor het gebouw kunnen worden verricht, zal het toch noodzakelijk zijn het resteren de in de loop van meerdere jaren bijeen te brengen. Hiertoe zijn reeds verschillende acties in voorbereiding, waarvan op korte termijn een loterij zal worden verwezenlijkt. Hel hangt echter van het bedrag der subsidies stichting (die tijdens deze vergadering of- en van een exploitatie-begroting af, op ficieel stichting „Dorpshuis Vijfhuizen" werd gedoopt) het gebouw tegen een ge reduceerde prijs over te doen, waarbij het verschil dan moet worden beschouwd als een bijdrage in de kosten, als aandeel van de burgerij. Het bestuur van de gym nastiekvereniging zal dit voorstel zo spoe dig mogelijk met de leden bespreken. Verder werd tijdens deze bijeenkomst de stichtingsactie opgesteld. Hierbij werd be paald, dat het bestuur mag bestaan uit ten hoogste tien personen. Met betrekking tot de wijze waarop het bestuur uit donaties en contributies regelmatig geldmiddelen bijeen tracht te brengen werd bepaald, dat als donateurs worden beschouwd de per sonen of instellingen, die een bedrag van honderd gulden storten of zich verbinden deze som in een periode van tien jaar te schenken. Contribuanten kunnen zowel verenigingen en andere instellingen als in dividuele personen zijn. Verenigingen be talen per jaar minimaal vijf gulden, ter wijl als individuele contributie een be drag van tenminste één gulden per jaar is verschuldigd. Wat de verdere financiële regelingen be treft, werd medegedeeld, dat de verbou wing van het bestaande gebouw op onge veer f 25.000 wordt geschat. De inventaris zal geheel moeten worden vernieuwd en aangevuld, hetgeen op ongeveer vijfdui zend gulden zal komen. Van het totale be drag zal door gemeente en rijk elk f 7500 subsidie worden gegeven. Daarenboven wordt verwacht dat de provincie en het Prins Bernhardfonds gezamenlijk eenzelf de bedrag zullen bijdragen, zodat f 7500 door de burgerij zal moeten worden bijeen gebracht. Het is uiteraard onmogelijk, dat een kleine gemeenschap als die van Vijf huizen een dergelijke som ineens bij elkaar v/elke wijze een financieel plan kan wor den opgesteld. Na het inwinnen van in formaties zal hierover verder worden gesproken. GEBOREN: Johannes Franciscus Lodewijk, z. v. C. A. Vreeburg en H. J. v. d. Hoorn; Helena Johanna Cornelia Maria, d. v. Th. Peetrs en P. v. Rooijen; Petrus Paulus Joseph z. v. P. P. J. Braas en A. M. Casper; Helena Wilhelmina Maria. d. v. K. Duursma en A. C. Ruijgrok; Wytze Petrus Maria, z. v. J. Toel- ker en A. C. Weijers. ONDERTROUWD: N. G. Geerlings en J. J. v. Rooden; A. J. Hulsebos en C. G. Louter; J. P. Adriaanse en J. W. F. Smits; J. v. Wa keren en H. M. Wassink; L. M. Koppers en A. M. J. A. Meijer. GEHUWD: L. L. Rondaij en A. Vreeken. OVERLEDEN: C. Aangeenbrug, vr., 83 j.; J. v. Stijn, 51 jaar. WASSERIJ DUYN AmsterdamseVAART20 TM.-11055 Aangezien de beide vorige wandelpuzzel- tochten, georganiseerd door de motorclub „Zandvoort" slaagden, heeft het bestuur van genoemde motorclub besloten, nog maals een dergelijke tocht te organiseren. Deze wordt gehouden op maandag 8 april; start om halfnegen bij paviljoen „De Vij verhut". De beide vorige tochten werden op zaterdag gehouden, doch men heeft thans de maandag gekozen, ten gerieve van hen, die op zaterdag door werkzaamheden niet zo vroeg aan deze tochten konden deelnemen. In de donderdagavond gehouden verga dering van de Haltestraatvereniging te Zandvoort, werd in grote eensgezindheid besloten, akkoord te gaan met het be stuursvoorstel, om nog vóór het komende seizoen de speciale seizoenverlichting in de Haltestraat geheel te vernieuwen en aanzienlijk uit te breiden. Vrijwel alle ne ringdoenden in deze winkelstraat schaar den zich achter het bestuursvoorstel, dat aanzienlijke geldelijke offers van de deel nemers vraagt. De nieuwe seizoenverlichting werd ont worpen door verlichtingsexperts en zal in drie jaar worden aangelegd. Dit seizoen zal de eerste fase worden uitgevoerd, die zal bestaan uit ruim twintig overspanningen met daartussen geplaatste lichtmasten in verschillend gekleurd licht. Men hoopt be gin mei de nieuwe seizoenverlichting te kunnen laten branden. Het volgend jaar zal de tweede fase van deze verlichting worden uitgevoerd en in 1959 hoopt de straatvereniging de totale voltooiing te bereiken. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer G. J. Teekamp, wonende te Haarlem, drukker bij Van den Berg's papierwaren- fabriek n.v. te Santpoort de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. Het is langzamerhand een traditie gewor den. dat de Bloemendaalse boekhandelaar J. M. de Wit ter gelegenheid van de Boeken week een avond belegt, waarop meestal een lezing over een litterair onderwerp wordt gehouden. Vrijdagavond luisterden ruim tweehonderd vijftig mensen in het Jeugdhuis aan de Don kere Laan te Bloemendaal naar dr. A. Mel chior. die sprak over zijn reis naar de Bel gische Kongo. Zijn causerie werd geïllus treerd met enkele zwart-wit smalfilms. Onder de toehoorders bevond zich de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller. Op zeer onderhoudende wijze heeft de rei zende en de tekenstift vaardig hanterende dokter de aanwezigen geconfronteerd met de woeste schoonheid van de natuur en de merkwaardige zeden en gewoonten van de negerbevolking, in het bijzonder van de Pygmeeën. Het enthousiaste publiek heeft dr. Melchior na afloop met een warm applaus voor zijn boeiende en vlotte causerie beloond. Nieuws in het kort Stationschef te Zandvoort. Met ingang van 1 mei is de stationschef, de heer C. A. Albers te Wierden benoemd tot stationschef te Zandvoort. Benoeming. Met ingang van 12 april is de heer C. J. Wijnstekers te Heemstede benoemd tot leraar b:j het Nijverheidsonder wijs te Amsterdam. Culturele avond. Woensdag 10 april zal in het Haarlems concertgebouw een cultu rele avend worden gehouden. Piet Bakker, publicist, cn Jules de Corte zullen medewer king verlenen. Tevens zal die film „De werk plaats voor de vrede", handelend over het werk van de Verenigde Naties, worden ver toond. Zoals wij reeds eerder berichtten, zullen op zaterdag 4 mei in Stoops Bad te Overveen ée zwemwedstrijden om de mr. F. P. Th. Rohlingbeker gehouden worden. De hand balwedstrijden voor meisjes worden op maandagochtend 8 mei op de sportvelden aan de Vrijburglaan te Overveen gehouden, waar 's middags om half twee de micro- korfbalwedstrijden voor de jongens zullen beginnen. De deelnemende scholen zijn: Mariaschool. Overveen: St. Aloysiusschool, Vondelschool, Koningin Wilhelminaschool, de Bloemendaalse Schoolvereniging, de Ju- lianaschool, de Bornwaterschool, de Chris telijke Lagere school. St. Theresiaschool, St. Adelbertusschool, Graaf Florisschool en de St. Antoniusschool. WAT IS EEN MEESTERWERK? Wan neer men de filmreclame moet geloven is het nagenoeg iedere film, die vandaag de dag in de bioscopen draait en anders de volgende week. Met al haar superlatieven heeft de reclame haar eigen produkten lelijk in discrediet gebracht. Maar wat be slist een meesterwerk is en dan ook volgens traditie als zodanig wordt aan gekondigd is de Franse film „Een ter dood veroordeelde ontsnapt" van Robert Bres son. Ze draait deze week in Cinema "Pa lace te Haarlem. „Alweer een film met sensatie", denkt u. Maar als er iets niet waar is, dan dat. Geen greintje sensatie, veeleer het tegendeel: ik heb zelden een film gezien, die zo tot het innerlijk van een situatie doordringt als deze. zo posi tief is en vol levensmoed, zo het uiterlijk effectbejag van zijn titel logenstraft. U moet die film gaan zien. Wat u er dan in te zien krijgt? Heel ge woon, zou ik bijna zeggen, het. verblijf van een ter dood veroordeelde Franse luite nant in de gevangenis. Wij volgen hem naar zijn cel en treden met hem binnen. En we blijven met hem in die cel. We ho ren het verhaal van zijn ontvluchting. Hij vertelt het heel uitvoerig. Hij had, eerlijk gezegd, met het leven afgerekend. Hij was bereid tot de dood. Maar toch wilde hij er niet aan. Niet omdat hij nu zo geloofde in zijn kans tot ontsnapping. Alleen omdat het niet in zijn aard lag zich zonder slag of stoot gewonnen te geven. Hij zit dan ook niet te mijmeren over het feit dat hij nog zo jong is en het leven zoveel belooft. Hij wenst eenvoudigweg niet te capitu leren. Hij beraamt dus een plan tot ont vluchting. Van meet af aan weten we dat dat plan slaagt. Hij kan het navertel len: hij is dus niet ter dood gebracht. Beetje bij beetje zien we hem vorderen bij het loswrikken van zijn celdeur en hel vervaardigen van de touwen, die hem straks over de muren van de gevangenis heen moeten helpen. Maar omdat wij we ten dat hij er overheen zal komen, kun nen we onze aandacht ook richten op wat anders. En daar heeft de film ons te pak ken. Want „dat anders" betekent: hoe je je leven leeft in een cel. En „dat anders" betekent hoe je mede-gevangenen er wel aan toe zijn. Allen hebben zij al de stap gezet voorbij het leven. Ze staan dicht bij de dood en zien hem in het gezicht. Ze zijn volstrekt eerlijk in alles wat ze zeg gen. Ze hebben tegenover elkaar niets te verbergen. Het verraad is hun enige vij and. En de Duitse bewaker, die er op toe moet zien dat ze niet met elkaar spreken. Wanneer ze gelucht worden treffen ze el kaar. Dat gebeurt iedere dag. Hun cel deuren worden geopend, ze treden naar buiten, dalen in optocht de trap af, legen hun emmers op de binnenplaats en staan in het waslokaal schouder aan schouder. Men hoort hun gesprekken: vluchtige mededelingen, korte karakteristieken van hun innerlijke toestand. De luitenant pro beert een hunner te winnen voor zijn plan. De man ziet een andere methode. Hij past die inderdaad toe, maar wordt be trapt. Zijn executie volgt onmiddellijk. In de cel naast de luitenant zit een oude man. Ze praten met elkaar via een getra lied raam, waartoe ze hoog tegen de muur op moeten klimmen. De luitenant spreekt de oude man moed in. Men hoort de oude man antwoorden, maar ziet hem niet. Tel kens kijken wij door de ogen van de luitenant naar de enge beslotenheid van de cel. Nooit krijgen we die cel in zijn juiste afmetingen te zien. En in de gangen, in het waslokaal, steeds blijft de drukken de omslotenhcid der muren, die zichtbaar maakt waarom deze mannen worden te ruggedrongen tot de omslotenheid van henzelf, tot het naakte eigen leven, waar voor geen perspectief meer is. Maar de luitenant denkt verder dan de muren. Hij heeft de moed niet opgegeven, hij weet van geen wijken. Als een kat klimt hij in zijn kooi, lenig, volhardend, met de nagel van een lepel de begrenzing van de deur stukkrabbend tot het ogenblik dat hij zijn ontvluchting wagen zal. Telkens wordt hij gealarmeerd door geluiden van naderende voetstappen. Iedere morgen is er weer het luchten, trap af, binnenplaats op, was- Onder auspiciën van de Belgische im presario Gaston Arien waagt Toon Hermans dit seizoen de grote stap buiten het eigen taalgebied. Enkele weken geleden heeft hij in Gent de première van zijn nieuwe „één- mansshow" gegeven als inleiding tot een Europese tournee, die binnenkort in Wenen begint. Maar eerst „staat" hij nog een tijdje in het Leidseplein-Theater te Am sterdam, dat na het wegsterven van het laatste applaus voor deze vertoning van vrolijke virtuositeit tot bioscoop wordt ver bouwd. Alweer een schouwburg minder in de hoofdstad, waar de bevolking zich blijk baar voornamelijk moet pogen te amuseren met het bestuderen van nieuwe plannen Deze bijgedachte heeft overigens bij de hernieuwde kennismaking met de „liedjes man" uit Bennebroek geenszins de pret gedrukt. Er heerste integendeel zo'n vol maakte verstandhouding tussen de ad rem reagerende kleinkunstenaar en zijn harte lijke bewonderaars, dat het succes naar mate de avond vorderde steeg als kwik in een thermometer. Liedjes vormen de hoofdzaak van het zeventien nummers tellende programma - allerlei liedjes: uitbundige, bijna ernstige met een malle draai, lichtzinnige protesten tegen het existentialisme van de goot. lief desverklaringen in het Europees, uitspat tingen van kolder met een vleug van sen timentele meditatie en dan tenslotte een serenade in drie moderne oertalen, klank nabootsingen zonder zin van het Frans, het Engels en het Italiaans, die toch een plezierige stemming teweeg brengen, die het publiek zelfs tot „community singing" verleiden. Ook met het Nederlands haalt Toon Hermans, vooral in zijn conference, dergelijke grappen uit, door de woorden van hun betekenis te ontdoen en bijvoor beeld de elementen van beeldspraak let terlijk op te vatten. Die liedjes zijn lang niet allemaal even goed. maar ze zijn toch ook nooit slecht. Ze worden bovendien voorgedragen met een stuwende opgewektheid, ter kenschet sing waarvan in het Nederlands van boven de Moerdijk geen termen aanwezig zijn. Net als men denkt: dat lijkt op Prévert, op Brecht of Brassens, op Charles Trenet of Louis Davids, komt er plotseling een originele wending, een zotte inval, een bizarre overdrijving, waardoor men weer helemaal thuis is op de rommelzolder, waar volgens Toon Hermans zijn denkbeelden verborgen liggen in een zonderlinge sante- kraam, van afgedankte gebruiksvoorwer pen uit het maatschappelijk leven tot veel belovend kinderspeelgoed. Hij is een jolige feestvierder, de leukste thuis, maar dan in de goede zin van dit begrip. Zijn spelletjes van blijheid werken aanstekelijk. Als men nog kan zingen, zingt men mee. Zijn pogingen om een contrastrijke ernst op te roepen zijn de minst geslaagde onder delen van deze revue. De verheerlijking van Koning Baby is net iets te hymnisch, te plechtig en Toon Hermans doet er dan ook verstandig aan zichzelf onmiddellijk te overstemmen met een kostelijke persi flage van de fanfare, waar hij toch wel dol op lijkt te zijn. Zoals hij ook het groteske visioen van het vergaan van deze wereld, waar alles draait om het Leidseplein, aan vult met een wetenschappelijke voordracht over de diverse fruitsoorten als psycholo gisch verantwoorde levensmiddelen. Het beste liedje vind ik het heerlijke „You are.... Sie sind.... Vous êtes!" Het is een Wiener mélange, met de pittigheid van whiskey en het aroma van cognac.... Op zijn best is Toon Hermans als hij zijn clowneske aanleg uitviert in de vele inter mezzo's. Een enkele keer denkt men: zo'n vondst had toch nog meer uitgewerkt kun nen worden, maar dan is men allang weer meegesleept naar de volgende verrassing. Ongetwijfeld is zijn nieuwe goochelnum- mer het hoogtepunt van deze show. Nog gekker, nog beter dan vroeger, denkt men bij deze veredelde parodie, want men kan zijn waardering van deze komische bravour niet beter dan in slagzinnen uiten. En men beseft het eens te meer: Buziau heeft een opvolger gevonden, zij het dan zonder diens vermogen om van de grappige dingen des levens de verborgen keerzijde te sug gereren. Op voortreffelijke wijze wordt Toon Hermans bijgestaan door een muzi kaal kwartet, door de pianist Govert van Oest geleid. En Ph.yllis Lane treedt hem een enkele keer terzijde als charmante tegenspeelster in een nonsensikale dialoog. lokaal in, naar boven, de cel.... Wanneer hij eindelijk zijn kans grijpt, is hij in ge zelschap van een jonge jongen, die hij amper vertrouwt. Hij zet door. En in de nacht verdwijnt hij, eindelijk vrij, maar de ruimte, de lokkende ruimte, is nog niet zichtbaar. Het duister houdt nog alles omsloten IK HEB GEPROBEERD u een indruk te geven van wat de film vertoont en wat: zij blootlegt. Zij is zelf een verzameling indrukken: men ziet wal de luitenant ziet, men hoort wat de luitenant hoort, men denkt wat de luitenant denkt. In con crete: men ervaart wat regisseur Bresson verantwoord acht voor zijn doel. Dat doel is: de gedachten en gevoelens van een ter dood veroordeelde te peilen en het ka rakter te openbaren van de beslotenheid, die hem omgeeft, de invloed daarvan op zijn houding, de moed, die hij dient op te brengen om toch stand te houden. Daartoe heeft Bresson alleen dat gekozen wat essentieel is. En bewust houdt hij vol ons maar zoveel te laten zien en te doen horen als wezenlijk is voor de sfeer cn de ware gesteklheid van het gemoed. Het zijn bijna allemaal flarden indrukken. De spelers spelen niet. Ze zijn. De camera speelt met de spelers, met de ccl, de tralies, de gan gen. Bresson speelt ermee. Grandioos! In deze film is alle bijkomstigheid afgevoerd. En door tot op de kern door te dringen van mensen en situaties bereikt Bresson wal weinigen kunnen: een taal van beel den te spreken, die volstrekt autonoom is. Dat is: film. Het commentaar van de luite nant versterkt die beelden, maar als het achterwege was gebleven zou dat niet schaden. „Een ter dood veroordeelde ont snapt" is een film, die men graag voor een tweede maal gaat zien, al was het alleen maar om zijn bewondering beter te kun nen formuleren. Het is te verwachten dat de Nederland se scheepvaart in navolging van Frank rijk, Engeland en de Verenigde Staten het Suezkanaal voorlopig zal vermijden. De Nederlandse regering heeft de Ko ninklijke Nederlandse Redersvereniging geadviseerd roncl De Kaap te blijven varen zolang belangrijke kwesties als de betaling van de tolgelden niet naar te vredenheid van alle partijen zijn ge regeld. De afgelopen dagen is tussen de Neder landse regering en de Redersvereniging overleg gepleegd over de vraag of het wenselijk was het voorbeeld van andere landen te volgen. Van scheepvaartzijde bleek de weerstand om het Suezkanaal te vermijden niet groot. Vele maatschappijen hebben namelijk nog contracten lopen, die zijn gebaseerd op een vaart rond De Kaap. Aangenomen mag worden, dat de re dersvereniging haar leden maandag offi cieel het bedoelde advies zal geven. Daar mee handelt men in overeenstemming met het besluit, dat gisteren door de Inter nationale Scheepvaartkamer in Londen is genomen en waarbij werd vastgesteld, dat „geen haast zal worden gemaakt met het gebruik van het Suezkanaal voordat de politieke status is geregeld". Op de con ferentie in Londen was Nederland door enkele bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging vertegen woordigd. MET KLEURENFILM NAAR KEUKENHOF ADVERTENTIE Treinen rijden af en aan. De bouwer van het complex, de heer Binnendijk, kijkt tezamen met zijn zoon oplettend toe, of zich geen ontsporingen voordoen. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Boekeniveek in Bloemendaal In de eocde verfzaken is de voordelige Supralux nylon plast ic lak voorradig. 99 De luitenant in de film „Ken ter dood veroordeelde" ontsnapt. David Koning P. W. Franse ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19