Kerkdiensten HET JONGENSEILAND geen verf.... vraag RIPOLIN DE BUIT BINNEN '^Brieven aan de redactie fÊÊ&ÊÈÊÊ&È Agenda voor Haarlem Kerkelijke invloeden in Ghana r 4 KERKELIJK LEVEN Kennemer Lyceum won school-hockeywedstrijden Een halve eeuw Van Lent's Autobedrijven Zilvervlootactie van de Dierenbescherming ]Öt 0 'y ^h\ jy^ ■s» ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS ZATERDAG 6 APRIL 1957 (Verkort weergegeven) Werksters I. Met grote verbazing las ik het ingezonden stuk over werksters. Wat denkt die inzender(ster) wel? Dat een werkster nog voor een gulden of 5 per dag (dat is van 95 uur, en niet van 94 uur) uit werken kan gaan? Beseft de inzender (ster) wel, dat we in het jaar 1957 leven? dus in een heel dure tijd! Een werkster gaat toch heus niet voor haar genoegen haar eigen huis uit, om bij een ander het zware werk te verrichten, waar mevrouw toch in de meeste gevallen zelf voor be dankt. En kan mevrouw dan geen werk ster betalen, nu, dan doet zij het eenvoudig zelf. Is het zo noodzakelijk dat er in eengezin een werkster moet komen, b.v. door ziekte der huisvrouw, en het loon, dat een werk ster toekomt, kan er niet af, dan zijn er instanties die gezinshulpen uitzenden. Ik vind tien gulden per dag een normaal sa laris, naarmate daarvoor gepresteerd wordt. Maar in de meeste gevallen wordt er mo menteel acht gulden per dag betaald. Wil de inzender(ster) toch wel even bedenken, dat het voor de mevrouw maar ook voor de werkster een dure tijd is, en dat de werkster in de meeste gevallen haar eigen huis en gezin nog te verzorgen heeft ook, dus heeft zij een dubbele taak. Zij krijgen het zwaarste werk, dus moet er ook het volle pond voor betaald worden plus een goede behandeling. Ik hoop dat alle werk geefsters dit stukje eens goed willen door lezen, maar vooral het tot zich door willen laten dringen. Zr. B.M. Werksters II. Even wil ik ingaan op de brief van 2 april over het vraagstuk Werkster. Ik geloof dat de inzendster er geen begrip van heeft hoe de werkzaam heden voor de werkster zijn en wat daar aan verbonden is. Ten eerste is de ver dienste van een werkster van 9 tot 5 uur f 6 tot f 7. Een enkele mevrouw betaalt f 1.25 per uur en dan per dag f 8.75 tot f 9 en dan niet elke dag maar 2 of 3 dagen of 4 of 6 halve dagen. Dus waar die inzend ster die f60 vandaan haalt is mij onbe grijpelijk. Daarbij is mevrouw verplicht ziekengeld, sociale verzekering en zegels- plakken te betalen en de werkster krijgt Een der landen, waarover de laatste tijd nogal wat publikaties zijn verschenen is Ghana in Afrika. De aanleiding hiertoe was zoals bekend dat dit voormalig gebied van de Goudkust onlangs zelfstan digheid heeft gekregen. Aan ons de taak om in deze rubriek iets te vertellen over de positie van de kerken in dit gebied. De anglicaanse bisschop Accra in Enge land schreef onlangs: „Er kan geen twijfel aan bestaan, dat de directe en indirecte in vloed der christelijke zending een van de belangrijkste factoren is geweest in de strijd om de onafhankelijkheid. Want het is de zending geweest, die de mensen van de Goudkust hun waarde voor God heeft geleerd, zonder onderscheid van ras. De zending bracht hier ook de scholen, de la gere en de middelbare, waarin verreweg het merendeel der leidende personen is ge vormd". De feiten spreken hier duidelijke taal. De zending in Ghana heeft de zaken blijkbaar energiek aangepakt. De bevolking bestaat namelijk voor ongeveer de helft uit chris tenen. De rooms-katholieken en de angli caanse kerken vormen een minderheid. Er is en wordt vooral veel werk verricht door de Bazeler zending en de zendingsgenoot schappen van de Hervormde Kerk in Schotland en van de Methodistenkerk. Om enkele cijfers te noemen: op dit moment werkt de Bazeler zending in Ghana met tweeënzeventig predikanten en meer dan drieëndertighonderd catecheten en voorgangers, terwijl het land kort ge leden bijna zeshonderd presbyteriaanse, hervormde gemeenten telde met in totaal honderdzesendertigduizend gemeenteleden. Onderwijs Van het begin af, dat .zij met haar arbeid begon, heeft de zending vooral veel aan dacht besteed aan het geven van goed on derwijs. Het was een belangrijke gebeur tenis, dat, nu reeds dertig jaar geleden, een christelijke universiteit, 1 t University College van Achimota in Ghana kon wor den geopend. In de huidige situatie wordt niet minder dan negentig percent der scho len en andere onderwijsinstellingen door de zending geleid. Hierbij is het echter niet gebleven. Reeds sedert jaren heeft men ook een open oog gehad voor de noodza- keilijkheid van het oprichten van hospita len c i ziekenhuizen. Het gevolg hiervan is, dat ook van deze onmisbare instellingen thans verreweg het grootste deel uitgaat van de zending. Intussen zijn er voor de toekomst nog vele problemen. Een ervan is dat van de onderwijzers- erf'-de predi kantenopleiding. In een land, waar zoveel aan het veranderen is, verdienen deze pun ten bijzondere aandacht. Ghana maakt mo menteel een zeer snelle culture1en tech nische ontwikkeling door. Wat dit voor de bevolking betekent valt voor mensen, die volkomen ingesteld zijn op de sfeer van het westen eigenlijk nooit ten volle te be grijpen. Materialisme De snelle technische vooruitgang is er oorzaak van, dat het materialisme hand over haad toeneemt. Dat dil ook gevaren oplevert en dat daarom grote belangstel ling aan dit verschijnsel dient te worden besteed spreekt wel vanzelf. De juiste me thodes vinden om er tegen op te treden is vaak uiteist moeilijk.- In ieder geval staat vast, dat men van het westen uit er voor dient te waken een houding aan te nemen, die er van getuigt, dat men zelf zove 1 hoger staat als de mensen, die men tegemoe Leedt. Trouwens, wie in het wes ten zou hiertoe eigenlijk de moed durven opbrengen wanneer hi' ziet ..p de situatie zoals die in het westen bestaat. Er kan al leen goed werk worden gedaan als men er in slaagt tot een go, I gesprek te komen met de bewoners en door zowel woorden als daden aantoont welke grote gevaren het materialisme met zich meebrengt. Zoals gezegd, is in Ghana door de scho len voortreffelijk werk gedaan. Het is dan ook te hopen, dat ook verder dit stuk ker kelijk opvoedingswerk zal blijven door gaan. Daarnaast zal echter gezocht moeten worden naar nog andere wegen om hen te bewexken die op de cacaoplantages en in de industrieën werken. dan net zo goed belasting te betalen als zij meer verdient dan f300, als iedereen. Ook zijn er werksters die in een schoon maakbedrijf werken. Die verdienen dan f 30 tot f 40, zonder koffie, thee en boter ham en moeten daarvan belasting, zieken geld, ouderdomspensioen en sociale lasten betalen, dus met wat inzendster schrijft, dat er geen belasting wordt betaald, is zij er naast. P. C. de Veer Werksters III. Met leedwezen heb ik de brief over werksters gelezen. Zelf ben ik werkster. De brief zegt dat er geen vakbe kwaamheid voor nodig is. Nu, wel terdege! Allereerst moet ik het werk met overleg doen en zeker netjes doen; wij hebben zeker wel verantwoording voor ons werk. De schrijfster verlangt zeker terug naar 20 jaar geleden. En met de belasting is zij ook abuis, ik betaal die zeker. Mevr. W., Bennebroek PTT. Toen ik donderdagavond naar de uitzending „Goed Zo" luisterde vroeg de heer Bodegraven 5 cent meer te plakken op de kaarten, vanwege het verhoogde PTT-tarief. Is dit geen schande voor dit bedrijf? Kon PTT dan niet zolang de „Goed Zo"-actie duurt genoegen nemen met het oude tarief? A. DE RUITER Ophouden. Onlangs verscheen in een dagblad (nomina sunt odiosa) een artikel over „alcohol-bestrijding". De schrijver trok, we zouden haast zeggen, enige „rhe- torische vergelijkingen" en sprak over „de fabrieksdirecteur naast de sjouwerman, de afgestudeerde naast de zeeman". Deze vergelijking was voor de Hilver- sumse mejuffrouw Van Putten een aanlei ding om in haar pen te klimmen. In een ingezonden artikel zegt zij o.m. „U wilt daar klaarblijkelijk mee zeggen, dat de zeeman in ontwikkeling wel zéér ver van de gestudeerde afstaat. Als verloofde van een stuurman G.H.V. (Grote Handelsvaart Red.) mag ik u er misschien op attent ma ken, dat veel zeelui jaren lang studeren moeten om hogerop te komen. Dit wordt maar al te vaak vergeten. Zeeman zijn is iets minderwaardigs in ons land, niettegen staande wij door zeevaart groot geworden zijn. Door dit soort vergelijkingen wordt het langzaam ingeburgerde begrip van zeeman-zwerver weer aangedikt. Gelukkig heeft de zeeman een brede rug. Men is ge wend aan wanbegrip. Juist kranten kun nen hierin verandering brengen. Plaatst u eens een artikel over het werk van de zee man e.d. En niet bij arrestaties met kop pen op de voorpagina: „zeeman rijdt win kel binnen". U zet toch ook niet met grote koppen in de krant: „Drukker gearresteerd bij vechtpartij"? Dat „drukker" zegt niets, maar „zeeman" doet het helaas prima in een kop. Wat, meer waardering voor de zeeman is heus niets te veel". Het is hartverwarmend, zo schrijft het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", dat nu eindelijk ook eens uit niet-zeemanskringen geprotesteerd wordt tegen de altijd weel- denigrerende opmerkingen ten aanzien van het zeemansberoep. Mej. Van Putten heeft hiermede een 10 verdiend! En het ware te wensen dat zovelen haar voorbeeld volgden dat niet alleen journalisten, maar ook conferenciers, schrijvers e.d. eindelijk eens ophielden met het debiteren van dit soort „aardigheden". J. ANGENENT De uitslagen van de interscholaire hockey wedstrijden voor meisjes van middelbare en ulo-scholen, georganiseerd door de Vereni ging van Leraren en Onderwijzers in de Lich. Opv. in Nederland, afd. Haarlem, waren: le ronde: I.V.O. schoolA. H. Gerhard- school 4-0; Jac. P. Thijsse Lyc.—Sted. Gymn. wegens verhindering gewonnen door het Jac. P. Thijsse Lyc.; Gem. H.B.S. v. Meisjes Marn. v. St. Aldegonde Lyc. 2-0; le Christ. Lyc.—R.H.B.S. Velsen 0-1; Chr. MULO— H.B.S. B. 4-2; R.K. Lyc. „Sancta Maria"— Lor Lyc. 2-0. 2c ronde: Kenn. Lyc.—Meisjes H.B.S. 5-0; I.V.O.—Jac. P. Thijsse Lyc. 0-9; Chr. Mulo R.K. Lyc. „Sancta Maria" 0-10; Coornhert Lyc.—R.H.B.S. Velsen 6-0. 3e ronde: Kennemer Lyc.Jac. P. Thijsse Lyc. 6-1; Coornhert Lyc.—R.K. Lyc. „Sancta Maria" 4-0. Finale: Kenn. Lyc.Coornhert Lyc. 1-0. Winnaar van de verliezersronde werd het Marnix van St. Aldegonde Lyceum. Eén der bekendste automobielbedrijven in Kennemerland, Van Lent's Autobedrij ven, zal binnenkort zijn gouden jubileum vieren. Eigenlijk bestaat het bedrijf al iets langer dan vijftig jaar, want het was op 7 februari 1907, dat de heer C. L. J. van Lent in Heemstede een rijwielzaak begon, die zich met de ontwikkeling van de mo derne techniek en dank zij de vlijt en werkkracht van de stichter, later bijge staan door zijn beide zoons, heeft ontwik keld tot een groot autobedrijf met twee grote garages in Heemstede en een ser vicestation in Zandvoort. Het bedrijf ver tegenwoordigt een der grootste Ameri kaanse automobielindustrieën in Heem stede, Aerdenhout, Zandvoort, Bennebroek, Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. De stichter van het bedrijf, de heer C. L. J. van Lent, neemt nog dagelijks een actief aandeel in de algehele leiding van de zaak, daarin bijgestaan door zijn beide zoons, de heren S. C. van Lent en E. van Lent. De jubileumviering omvat onder meer een expositie van auto's in „Dreefzicht" te Haarlem op vrijdag 12 en zaterdag 13 april. Zaterdagmorgen 14 april is er een gezellige bijeenkomst van directie en per soneel. eveneens in „Dreefzicht", alwaar de directie van het jubilerende bedrijf des middags van drie uur tot half zes zal recipiëren. Dinsdag 16 april zal het bedrijf gesloten zijn, want op die dag maakt het gezamen lijke personeel een autotocht, die besloten zal worden met een gezellige avond in restaurant Treslong te Hillegom. De Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken zal binenkort een grootscheepse actie hou den, teneinde te proberen de geslonken geldmiddelen van de vereniging weer wat op peil te brengen. Deze actie, die onder de naam Zilver- vloot-actie, woensdagmiddag 10 april in het Frans Halstheater te Haarlem begint, omvat twee filmvoorstellingen voor scho lieren uit Haarlem en Omstreken. Daarna zullen de leerlingen van de middelbare scholen ieder in hun eigen omgeving moeite doen zilveren lepeltjes, asbakjes en andere voorwerpen te verkopen, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Dieren bescherming. ZONDAG 7 APRIL 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 3.30: Consistoriekamer Grote Kerk. Liturgische dienst voor slechthorenden. 7: Ds. G. H. ter Schegget, van Vreeland. Jeugddienst. Mede werking van het Jeugdkoor, o.l.v. Klaas Bolt. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders, H. Doop. Noorderkerk, Velserstraat Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. E. Drost, van Aerden hout. Óosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Geen dienst. Zie Grote Kerk 7 u. Gebouw Vrijz. Hervormden Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. J. de Graaf, van Utrecht. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. E. van Epen. 10.45: Ds. H. Cramer, van Oberdreis (Did.) Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. van Heemstede. Diacones- senhuis. Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. F. R. Asschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. R. Wijers. West. Leidsestraat 10: Wika J. J. Haffmans, van Heemstede. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Geniein de, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer D. Stein. Church of England, Kinderhuissingel. Eve ning Service 7.30 p. m. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Pentecostal Flladelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag- 7.30: Bidstond. The Bethel Pentecostal Tem ple Inc., Voorhelmstraat 3. geb. „Beth-El". 3: H. Avondmaal. Evangelist E. Ch. Hermes Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray, Donderdag 2: Zustersamenkomst. Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pasto rie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Park laan 34. Herv. Evang. op Gcref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. W. v. Oostende van Onstwedde. Woensdag 7.30: Ds. Timmer, van Huizen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: H. L. Spoor, Amsterdam. 7: J. F. Snoeks. Woensdag 8: J. Jansen. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. A. W. F Waardenburg. van de „Herdershof", Heerde. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Vragenavond voor de jeugd o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 8: Medewer kersavond. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, 'Am sterdam met geluids-kleurenfilm over Spanje. Alleen op kaarten. Broedergemeen te, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. R. Smit, Jeugddienst. Ver. „De Vrije Gemeente", Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Dr. H. Jansen. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat 10.30: Ds. G. Kroes. Dinsdag 8: Wijkavond Wijk II. Jeugdgebouw Schoter- weg hoek Pijnboomstraat. Ver. Doopsgez- Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Belijde nis. 10.30: Dhr. W. Dorrepaal, Jeugddienst in de Peuzelaarstecg 3. 19.30: Ds. C. Souten- dijk. in het Wijkgeb. Ned. Herv. Kerk, Zo merkade 161, H.-O. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. G. J. van Iterson. van Vlaardingen. Geref. Kerk. Wllhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10.30: Ds. Ds. Hoorn stra, van Hoofddorp. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. D. Hoornstra. Luceum- Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. D. J. Roos. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. (In de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59). 8.45 en 3: Ds. J. P. Geels.. Woensdag 10 en 8: Ds. J. P. Geels, Biddag. Geref. Gemeente, L. Margarethastr. 13. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Ge meente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissin gel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Open luchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamen komst o.l.v. Kapitein P. Vons. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Sa menkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dins dag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Volle Evangelie Gemeente, (Pink stergemeente) Elim-Kapel, Paul Krugerstr. 36. 10: Openbare samenkomst. H. Avondmaal vrij voor alle gelovigen. 12-13: Zondagsschool 7: Opwekkingssamenkomst. (Verschillende sprekers). Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeenteleden). Immanuëlkapel, N.we Kruisstraat 14. 10: Br. Jac. Versteeg, Haar lem. H. Avondmaal. 10: Zondagsschool. 7.30: Br. v. Dijk, van Amsterdam. Dond. 8: Bid stond. Vrijdag 7: Jeugddienst voor jongeren 7.30: Jeugddienst voor ouderen. Pinkslerge- loofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. S. Priester. 5: Dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool in de Colensostr. 2 Donder dag 7.45: Bidstond Schotersingel 99. De Chris tengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen- wijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Men- senwijdingsdienst. Zevende-Dags Adventis ten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeenschap. Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezeus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, aula Stedelijk Gym nasium Prinsenhof. 11: Universele Eredienst Gemeente van Christus, Spruiten bosstr. 9 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Versch. sprekers Ged. Oude Gracht 47: Maandag 8: Dames bijbelstudie. Donderdag 8: Evangelisatiesa menkomst. Waldeck Pyrmontstraat 2 zw.: Dinsdag 8: Bijbelstudie voor allen. Woens dag 3: Kindersamenkomst. Duvenvoordestr. 61 zwart: Maandag 7: Jeugdklas. Siriusstr. 39: Vrijdag 8: Bijbellezing. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: en 19: Ds. J. van Dam, H. Avondmaal. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. H. Doop. 7: Dr. H. van der Loos. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos.. Openbare geloofsbelijdenis. 7: Ds. G. Koch. Jeugdkapel, Jeugdhuis, Scho- terweg 83. 10: Dhr. J. Lasthuis. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, bev. Lidmaten. 7: Ds. Rijnders, van Amsterdam. Bijz. Kerkdienst. Medewerking v. h. Kerkkoor. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord, Vereni gingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. J. Dammuller, evang. te Alkmaar. Maandag 7.30: Jeugdevangelisatie, leeftijd 12-16 jaar. Woensdag 8: Opwekkingssamen komst. Dhr. F. Niemeyer, evang. te Alphen a. d. Rijn. Vrijdag 8: Bijbelbespreking. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersing 55-57 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, in geb. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 9: Lees dienst. 2.45: Ds. Bos. Christ. Geref. Kerk. Floresslraat. 10: Ds. P. de Smit, Middelharnis 5: Ds. D. H. Biesma. Voorbereiding H. Av. ADVERTENTIE 'H 54 NeeOepoetie was nergens te vinden. Rick en Bunkie konden hem niet ontdekken. En ook de andere jongens waren niets verder gekomen; het leek wel, of Oepoetie helemaal van het eiland verdwenen was. Maar dat kon toch niet? Ergens moest hij toch zijn, maar waar Nadat ze het hele eiland rond gespeurd hadden, kwamen de jongens terug naar het kamphuis. En daar vertelden ze, dat niemand Oepoetie had kunnen vinden. Meneer Pino keek erg bedenkelijk. Wat nu? 53-54 Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 7: Straatzang, Overveen. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensd. 2: Film. 8: Toorts dragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp, bev. van lidmaten. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. bev. van lidmaten. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen Kapel Irene, Meer en Bosch. Heemstede. 10: Dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em„ Dén Haag. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Dr. A. Dondordp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Dr. P. J. Richel. Doopsgezinde Kring in „De Olijftak" 19.30: Ds. C. P. Hoekema. AERDENHOUT. Ned. Herk. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. E. H. Boer. Dg. Koog a/d. Zaan. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. W. v. Limburgh Geref. Kerk 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. J. Roos, Haarlem. Voorber. H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stclma. 10.30: Contactdienst. Ds. C. R. Ter Haar Romeny. Vlootpred. te Overveen. 9: Jeugdkapel. 12-15 jaar in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma. Rem. Den Haag. Geref. Kerk 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. H. W. Wierda, van Haarlem-N. 7.30: (Belangstel lenden) Ds. G. Toornvliet. Vrtf Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. S. M. Aertsen, van Amsterdam. 19.1519.45: Orgelspel door Egbert Vos. m.m.v. het Ramplaan Dameskoor, o.l.v. Mej. A. Drees 19.4520.15: Oecumenische Aavonddienst. Ds. W. M. van Asperen, van Haarlem. Ma- rinehospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. L. G. Pleijsant. van Leeuwarden. HILLEGOM. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. IC. Krabbe. Chr. Gere formeerde Kerk 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. H. P. Swits, van Rijk, bevestiging nieuwe lidmaten. 7: Ds. L. C. Baljé, van Vijfhuizen. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Dhr. J. Knip- scheer, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros, openb. geloofsbelijdenis. 3.30: Ds. H. U. Buitink, van Amsterdam. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vuc. G. H. Wolfensberger. van Amster dam. 3: Ds. A. J. Kromhout, van Halfweg. Abbcnes. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. H. M. Cnos- sen, van Amsterdam. 7: Dr. R. B. Evenhuis, van Amsterdam, Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. E. L. de Wit, van Noorden. 4.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps- Kerk. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink, Alk- maai'. 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. W. van Asperen. Haarlem. Jeugdhuis. 10.30: Jonge Jeugdkerk. Dhr. H. de Jong, Zandvoort. Chr. Geref. Kerk. Pniël-Kapel, Pastorieweg. 10: Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. P. de Smit. Voorbereiding H. Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. Jeugddienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. Bevestiging van lidmaten. Medew. v. h. kerkkoor. 19: geen dienst. Kapel „Het huis in de duinen" 19.30: Da. W. M. Buijs, Vicaris. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, uit Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, huize „Pniël" Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. H. Veldkamp, evang. te Den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer, H. Doop. 7: Ds. Bronsgeest, van Haarlem, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond 10: Dhr. J. B. Schouwink, van Schiedam. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. K. A. Schippers, van Baarn (Zendingszondag). Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 3.30: Ds. A. H. Schip pers, van Hillegom Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdiensten. „Zou dat namelijk wèl het geval zijn, dan konden we ons detective-bureau wel op staande voet slui ten. Overigens werken we volkomen in het duister. En ik zou toch wel graag iets meer willen weten alvorens we definitief onze koers bepalen". „Als ik je goed begrijp", zei Everest, „dan betekent dat dus, dat je bij Scotland Yard gaat zoeken naar een of andere grote juwelenroof of bankoverval, waarvan het gestolene nooit boven water is gekomen ofschoon de daders gepakt werden, hun straf hebben uitgezeten en kort geleden uit de gevangenis zijn gekomen- „Precies, Martin! Zijn we eenmaal zover, dan kunnen we tenminste in een bepaalde richting zoeken". „Die man in die zwarte auto behoort vast en zeker tot de troep", merkte de advocaat nu op, „en als hij al eens eerder in handen van de politie is geweest Hij onderbrak zichzelf met een lach. „Maar laten we er nu verder op ingaan", zei hij, „naar mijn smaak zijn er nog teveel „indiens" „Zo denk ik er ook over", was Daphne het met hem eens, „maar als ik daar bij de politie niet verder kom, ga ik naar de firma, die het huis heeft gerestaureerd. Er zijn tien kamers in het huis en elk daarvan is in zeer goede staat, in tegenstelling met voorheen, toen alles er bedroevend uitzag, zoals de makelaars mij hebben mee gedeeld". „Maar wat dacht je daarvan wijzer te worden?" Daphne haalde haar schouders op. „Je kunt het nooit weten. In elk geval is het te probe ren. Laten we eens een ogenblik het standpunt van die misdadige heren innemen. We zijn erin geslaagd een grote slag te slaan: tienduizend guldens aan bankbiljet ten, juwelen of wat het dan zijn mag. We vinden een ver waarloosd huis, dat eruit ziet alsof het nog wel een paar jaar zo zal blijven. Vertel me eens" haar ogen gingen speurend in de kring van haar Raadgevers rond „waar zou je die spullen dan verbergen, zó, dat nie mand ze bij toeval zal ontdekken en je zelf in staat zou zijn ze gemakkelijk terug te krijgen als de gelegenheid schoon was?" „Gelieve slechts aan een kant van het papier te schrij ven, kindertjeszei Sylvester niet zonder sarcasme, „en geef vooral een reden op voor je keus". Maar Everest, die deze opmerking volkomen negeerde, zei nadenkend: „Zijn er stenen vloeren in het huis, Daphne?" „Jawel, in de provisiekamer en in de bijkeuken. Die heb ik allebei terdege onderzocht, maar ik kon geen spoor vinden van brekerij. Maar dat brengt ons niet veel verder. Zolang ik de aannemer van het restauratiewerk niet heb gesproken, weet ik niet hoe de toestand oor spronkelijk was". „Het huis is niet oud genoeg", vroeg Trevitter, „voor verborgen gangen en kasten in de muren, is het wel?" „Ik geloof van niet, Jimmy. Het is vroeg-Victoriaans en dat was een tijd, toen er niet gedacht werd aan zulk soort dingen. Het komt me voor, dat de aannemer de juiste man moet zijn om ons een aanwijzing te geven. Hij immers nam een huis onder handen, dat gedurende bijna twintig jaar onbewoond was geweest. Denk je heus, dat het hem erg vreemd zou voorkomen, als de muren vervallen waren, de balken verrot en de vloeren 1en dele ingezakt? Nee, nietwaar? Zo iets hadden ze alleen maar verwacht. En vergeet niet, dat ieder, die de buit van een of andere overval in een verlaten en ver vallen huis verbergt, niet de kans wil lopen, dat een an der het bij toeval in handen krijgt voor hijzelf de gele genheid heeft gehad. Alleen een dwaas zou zo iets doen. Wanneer de dief dus een steen in de kelder heeft opge tild of planken in een kamer, zorgt hij er wèl voor, dat alleen hijzelf in staat is de plaats te vinden". Everest knikte instemmend. „Ja, Jim", zei hij, „Daphne heeft gelijk. Die aannemer en zijn personeel hebben nun herstellingen van het huis aangebracht óver wat verborgen is. Vermoedelijk weten zij nog precies, wat zij hebben verbeterd en het kan dus zijn, dat zij ons een sleutel tot het geheim in handen kunnen spelen. Overigens, als zij het niet kunnen Hij voltooide zijn zin niet, maar eindigde met een nog al onheilspellende lach, die zijn gevoelens beter tot uiting bracht dan woorden hadden kunnen doen. Maar Daphne deelde zijn pessimisme niet en zei op koppige toon: „Hoor eens, Martin, tóch zal ik de oplossing vinden!" „Schitterend, meisje", riep Sylvester vrolijk uit, „de liefde en Daphne Wrayne vinden altijd een uitweg „Nu veel verder kunnen we vanavond niet komen", concludeerde Williamson. „Maar laten we morgenavond opnieuw bij elkaar komen, Daph, want deze affaire be gint me te boeien". Ze keek hem nieuwsgierig aan. „En waarom dan wel, Hugh?" Hij begon zorgvuldig zijn monocle te poetsen, terwijl de anderen hem met belangstelling gadesloegen, in af wachting van wat hij zeggen zou. Voornamelijk hierom, meisje, omdat ik evenmin als de anderen begrijp, hoe jij deze zaak verder wilt aanpak ken. Zo iets geks zijn we nog nooit tegengekomen. Zo even gebruikte je zeer terecht het woord „schaakmat", een werkelijk bewonderenswaardige samenvatting van de toestand: wij kunnen niets doen, maar zij kunnen het ook niet". „Luister eens", antwoordde Daphne, „alles wat men selijke slimheid in staat is uit te denken kan ook door diezelfde menselijke gewiekstheid tot een oplossing wor den gebracht". „Ja, dat is een zegswijze, die ik al langer ken", grin nikte hij, wat beduusd over de felheid, waarmee ze dat gezegd had, „en daarom heb ik er ook zoveel belangstel ling voor. Je hebt al zoveel verbijsterdkijleende konijnen uit schijnbaar volkomen lege hoeden getoverd, dat ik erg nieuwsgierig ben naar de volgende. Stel me niet teleur, liefje!" De volgende ochtend belde Daphne aan bij het kan toor van de aannemersfirma Proctor en Zoon, nadat ze vernomen had, dat dit bedrijf destijds de restauratie van het Witte Huis ten uitvoer had gelegd. Zij overhandigde de bediende haar kaartje en vroeg iemand van de direc tie te spreken. Dit laatste was eigenlijk overbodig, want uit de verrassing van de kantoorbediende, die haar te woord stond, begreep zij, dat deze dadelijk zijn hoogste baas van haar komst in kennis zou stellen. „Wilt u één ogenblik wachten, mevrouw", zei hij op eerbiedige toon, alsof hij met een prinses van den bloede in gesprek was. „Meneer James Proctor zal u dadelijk ontvangen". En zo was het ook. De heer James Proctor sprong uit zijn stoel op, toen zij binnenkwam en boog zich over de hand, die zij naar hem uitstak. Het was een kleine, ge zette, niet meer zo jonge man, met grijzend haar en twinkelende ogen achter glimmende glazen. (Wordt vervolgd). Geen koopavond in Amsterdam. On danks aandrang van de zijde van het bedrijfs leven en het toeristenverkeer tot het in stellen van een koopavond voor het publiek vooral tijdens de vakantiemaanden, hebben B. en W van Amsterdam zich verenigd met het afwijzend standpunt van de raad voor advies voor de levensmiddelen tot het in voeren van een dergelijke avond. „De Ruytermedaille". Bij Koninklijk Besluit is de „De Ruytermedaille" in zilver togeekend aan de heer C. Doeksen van West- Terschelling, derde stuurman op het m.s, „Senegalkust". Roofoverval. Vijf jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 37-jarige wasbaas G. S. uit Gx-oningen, die op 17 september een roof overval wilde plegen in de boerenleenbank te Eelde. Hij bedreigde de kassier met een stengun, maar toen deze weigerde hem geld te geven, ging hij aan de haal. Eerste bosbrand van dit jaar. In Apel doorn is voor dit jaar de eex-ste bosbrand uitgebroken. Het vuur werd door wachten op de brandtorens in de buurt van Nieuw Millingen ontdekt cn kon zeer spoedig wor den gedoofd. Ongeveer 1 h.a. bos ging ver- loi'en. Minister Luns naar New York. De Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. is vrijdag uit Liver pool per schip naar New Yoi'k vertrokken, waar hij zal deelnemen aan vergaderingen van de economische en sociale ï'aad der UNO. Doorgedraaid. Dagelijks worden thans tienduizenden kilo's prei op de Venlose vei ling doorgedraaid omdat de vastgestelde minimumprijs van 10 cent per kg niet ge haald kan woi'den. Vorig jaar warden er prijzen van 6080 cent en soms zelfs van 1,per kg betaald. Het mez-endeel van de 20—30.000 kisten 'sla, die dagelijks woi'den aangevoerd, wordt met verlies op de Duitse markt overvoerd door Italiaanse ki-opsla vei-kocht. Nieuwe minister. Tot minister van Justitie in Suriname is benoemd mr. R. W. Thurkow. Mr. Thui'kow is 41 jaar en partij loos. Hij studeerde Indisch recht te Utrecht en Nederlands recht te Leiden. Hij was in Suriname vei-Londen aan het departement van Algemene Zaken. Modeprijsvraag Op de door het Inter nationaal Wolsecretariaat uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen van een wol len mantel, een japon, een tailleur en een cocktailjapon, zijn ruim 1300 inzendingen binnengekomen. De jury heeft alleen in de categoi'ie japonnen een eerste prijs van f 1000.toegekend aan mejuffi-ouw Hei-mien van Dooren te Zevenaar. Aan inzendingen van andei-e categorieën konden geen eei'ste pi-ijzen worden toegekend. De jongste in zendster, Saskia Schreuder te Laren, 13 jaar, ontving een aanmoedigingsprijs van 100, Bier in blik. Een Amstex-damse brou- wei'ij heeft besloten als nieuw produkt voortaan behalve het flessenbier ook bier in blik op de binnenlandse markt te bi-en- gen. Tot dusver was bier in blik uitsluitend voor export bestemd. Draaiorgelmuseum. De nu di-ie jaar bestaande kring vaxi Di-aaiorgelvi'ienden onder voorzitterschap van mr. Romke de Waax'd heeft in Utrecht ruimte ter beschik king gekregen van de gemeente om een mu seum voor grote en kleine oude draaiorgels in te richten. Reebok doodgereden. Op de Apel- doornseweg te Hoenderloo is een plotseling overstekende reebok onder een bus van de V.A.D. gekomen en op slag gedood. Het dier werd met de bus naar Apeldoorn vervoerd en zal na keux-ing voor de consumptie wor den vei-kocht. ZATERDAG 6 APRIL Cinema Palace: „Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoogspanning in Table Rock", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 jaar, 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Televisie-uitzending KRO- programma „Krocodil", 8.30 uur. Stads schouwburg: De Haagse Comedie met „Drie koningenavond", 8 uur. ZONDAG 7 APRIL Minerva: „New York op stelten", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur; „The Rose Tattoo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Cor tina d'Ampezzo", alle leeftijden. 10.30 uur; „Een ter dood veroordeelde ontsnapt", 14 j-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaar lijk spel", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden, 11 uur; „De bigamist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoogspanning in Table Rock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Dieren strijden om hun bestaan", alle leeftijden, 11 uur; „De kapitein van Köpenick". alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mozarts laatste liefde", alle leeft., 11 uur; „Giant", 14 jaai% 1, 4.30 en 8 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 j-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „The Great Sebastians", 8 uur. Herenweg 141: D. J. Bruyn uit Was senaar, 5 uur. Sionskerk ds. E. B. Reyn^rs spreekt. Zangdienst m.m.v. het kerkkoor, 7 uur. MAANDAG 8 APRIL Cinema Palace: „Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Rose Tattoo", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriend schap: Vragenavond van „De gi-otere wereld", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8