VELU Studio van het Nationaal Toneel van België in Amsterdam HEROPENT Heden begint Brits koninklijk bezoek aan Franse hoofdstad Oranje vóór! Parijs heeft groot toilet gemaakt raatótoel 3 Van dag tot dag j Passagiersdienst Bazel Rotterdam per schip Veteranenlegioen voor behoud Nationale Reserve Kostbare diamantzending niet aangekomen Dronken dollemansrit door drukste straten van Tilburg Slechts een gewonde hij vier aanrijd in gen Architect Dudok gaat bouwen in Bagdad Zandwinningsinstallatie in zee bij Katwijk Kerkelijk Nieuws CULTURELE UITWISSELING Kernreactor Petten V.V.V/s beducht voor verlies van recreatieterrein Nieuwe hoofdbestuursleden der V.V.D. Examens €)p de Communistische regering in Indiase staat treedt op Vermoedelijk op 1 mei - de officiële mededeling' daarover ontbreekt nog - zul len in Nederland de „oranjebollen" in werking treden, die met hun knipper licht de daartoe aangewezen oversteek plaatsen voor voetgangers onder bepaal de voorwaarden voorrang zullen verle nen. Iedereen, die de lijdensgeschiedenis on zer verkeersregeling enigszins van nabij kent, weet hoeveel voeten het in de aarde heeft gehad voordat deze voorrangsrege ling voor voetgangers haar beslag kon krijgen. De zucht naar perfectionisme heeft ook in dit opzicht zozeer voor aar zelingen en voorbehouden gezorgd, dat een urgente voorziening als deze - waar van het ontbreken reeds vele tientallen verkeersslachtoffers méér gekost heeft - jaren te laat komt. Doch zij is er dan eindelijk en er wordt van verwacht, dat zij een instrument zal zijn waarmede de voetganger eindelijk een klein deel van zijn verloren rechten zal terug krijgen. Intussen echter zijn de Nederlandse weggebruikers gewend ge raakt aan het feit dat de voetganger géén recht meer had. Deze gewoonteovertui ging zal snel moeten worden uitgeroeid, aangezien zij anders de oorzaak zou kun nen zijn van nog méér ongelukken. Buitenlanders hebben over het alge meen die overtuiging niet, aangezien in de meeste landen het oversteekrecht van de voetganger erkend gebleven is. De methoden zijn verschillend, doch de wet, dat een op de daartoe aangewezen over steekplaats passerende voetganger onaan tastbaar is, is in de gedachtengang van buitenlandse weggebruikers van oudsher dwingend aanwezig. Buitenlandse toeristen, die Nederland bezoeken, hebben sinds jaren in vele toonaarden geklaagd over het ontstellende feit dat zij - tevoet gaande in onze drukke sleden - voortdurend in levensgevaar kwamen te verkeren op punten waar zij zich, naar hun mening met het volste recht, op voorrang beriepen. Er zijn trou wens daardoor elk jaar buitenlanders verongelukt. Nu de officiële oversteekplaatsen met knipperlichtbeveiliging in werking ko men, zou daaraan automatisch een einde kunnen komen wanneer iedereen plotse ling volledig de wettelijke verplichtingen van deze oversteekplaatsen zou nakomen. Doch dat zal enige oefening-kosten. Van daar waarschijnlijk, dat er voorlopig zo weinig van die „bewaakte" passages wor den -ingericht. Zij zijn experimenteel en zullen misschien - dat is een vurige hoop - later worden uitgebreid tot op alle noodzakelijke punten. Een tijdelijk knipperen der beveili- gingslichten, bijvoorbeeld uitsluitend tij dens spitsuren, moet onder overweging van het voorgaande zeer sterk worden afgeraden. De verwarring zou daardoor niet alleen blijven bestaan doch zelfs nog toenemen. Er kan ook moeilijk een bezwaar zijn tegen een „dag-en-nacht-regeling". De kosten zullen er niet noemenswaard door stijgen - of misschien zelfs dalen, omdat tijdelijke inschakeling tijdklokken en automatische schakelaars vraagt. Een laatste punt van belang is nog, dat het aantal oversteekplaatsen-met- voorrang in steden als Amsterdam. Haar lem, Utrecht, enzovoort, niet groot ge noeg kan zijn. De steden verliezen steeds meer hun mogelijkheden om het snelver keer ongehinderd te laten passeren en dus is een grotere vertraging door de voetgangerspaden niet ingrijpend. Trou wens, de binnensteden zijn primair voor bet voetgangersverkeer en in de winkel centra moet het rijdend verkeer zich daarnaar richten. De ontwikkeling naar de stellige toekomstsituatie „snelwegen voor het snelverkeer, steden voor het langzaam-aan" is zo duidelijk, dat men op het hoofdstuk van beveiliging in de ste den toch steeds meer de kant van de „langzaam-aan actie" moet ingaan. In dat opzicht zijn de oversteekplaatsen slechts de logische toepassing van een reeds ja ren geleden te constateren geweest zijnde noodzaak. Beter laat dan nooit - maar dan ook zo goed mogelijk. De passagiersdienst per schip over de Rijn van het Drielandenpunt bij Bazel naar Rotterdam is dit weekeinde na, een jaren lange onderbreking hervat. Het Zwitserse schip „Basilea", dat dit trajact tweemaal per maand varen zal, is zaterdag van Weil am Rhein naar Rotterdam vertrokken. De reis naar Rotterdam duurt drie dagen; de reis stroomopwaarts vijf tot zes dagen. De „Basilea" kan 55 passagiers vervoeren. (DPA). Het hoofdbestuur van het „Veteranen Legioen Nederland" heeft aan de minister van Defensie een telegram gezonden, waar in het hoofdbestuur zegt met grote zorg te hebben kennis genomen van de plannen tot opheffing van de Nationale Reserve. Het bestuur doet een beroep op de minister deze plannen op te schorten, dan wel „tot behoud van het hoogstaande moreel van duizenden vrijwilligers ter verdediging van de nationale zaak, de nationale reserve een passende taak toe te bedelen in de terri toriale verdediging". Het bezoek van het Britse koninklijke paar aan de Franse hoofdstad, dat vandaag begint, is symbolisch voor de Entente Cor diale, die bezig is in nieuwe vorm te her leven. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn door Suez en de algemene economische ontwikkeling meer dan ooit op elkaar aan gewezen. Het Europese bewustzijn bij de Britten toont een verrassende groei. Beide landen lijken beheerst, te worden door het gevoel dat hun, in politiek opzicht getaan de, oude glorie in zekere zin kan worden hersteld door nauwer samengaan. Volgens sommigen zou dit een exclusief karakter moeten hebben met een Brits-Frans Ge menebest als grondslag voor nieuwe groot heid. In de benarde uren van 1940 gingen Churchill's gedachten reeds in deze rich ting, toen hij een gezamenlijk Brits-Frans staatsburgerschap voorstond. Nu beide landen hun overzeese rijk zien afbrokkelen en hun problemen ook op ander gebied aan elkaar verwant zijn, is het logisch dat zij zich meer op elkaar gaan oriënteren. Gezamenlijk kunnen zij dingen doen, waartoe zij alleen niet meer in staat zijn. Er zijn genoeg kansen voor samen werking. Het is misschien niet toevallig, dat deze week het oude plan van een tunnel onder het Engelse Kanaal nieuw leven is inge blazen. Een dergelijke verkeersweg onder zee zou het de Britten gemakkelijker ma ken aan de komende Europese concur rentie het hoofd te bieden. Gezien de nieuwe opvattingen op defensiegebied, be hoeven er van Britse zijde geen stra tegische bezwaren meer te zijn tegen de Kanaaltunnel. De Franse regering heeft het project altijd gesteund. Een uit alle partijen bestaande commissie van het Brit se Lagerhuis zal deze week de discussie over het plan heropenen. De kosten van de tunnel worden op honderd miljoen pond sterling geschat. In 1880, toen het werk aan de proeftunnel begon, zou het vijf mil joen pond gekost hebben. Parijs in in groot toilet voor de partij die het Britse koninklijke paar zal worden aangeboden in het teken van de Entente Cordiale. Tijdens de vier dagen dat konin gin Elizabeth, wier naam volgens het be sluit van het Franse protocol officieel met een s zal worden geschreven en prins Philip met hun gevolg in Parijs vertoeven, moeten zij een overladen agenda afwerken. Noenmalen, diners, bankette/i, recepties, uitvoeringen, voorstellingen rijgen zich aan een tot een programma, dat tot in onder delen van minuten is vastgelegd en waarbij de Britse gasten duizenden handen zullen drukken. Vijftigduizend vlaggen en andere deco raties, in de nationale kleuren van de beide landen, zijn in de straten en op bruggen aangebracht om de stad dat feestelijke aan zien te geven, dat bij deze grootse gelegen heid past. Het nationale museum in het paleis van het Louvre zal twee dagen voor de ontvangst van de hoge gasten voor het publiek gesloten worden. Geschenken Tot de geschenken aan het koninklijk paar behoren onder meer een kleine Dau- phine-auto uit de fabrieken van Renault, een getrouwe maquette van de Parijse mé tro voor prins Charles en tien poppen van Parijse straatfiguren, die speciaal door de tekenaar Peynet zijn ontworpen. Een jon getje en een meisje, die op dezelfde dag als de Britse prins en de prinses werden gebo ren, zullen de koningin het „Boeket van Parijs" aanbieden, waarin tachtigduizend verschillende bloemen verwerkt zijn. Bij een ontvangst in het Parijse stadhuis zal de koningin een taart aansnijden, waarin Een Nederlandse handelaar heeft bij de politie te Frankfort aangifte gedaan van de vermissing van een aangetekende brief, waarin voor een waarde van 45.000 d- mark aan diamant verzonden werd. De Nederlandse handelaar had de diamant uit Keulen naar Frankfort gezonden. Hij kon bewijzen dat hij de brief in Keulen ter verzending had aangeboden en de Wesl- duitse posterijen hebben in hun eigen ar chieven een soortgelijk bewijs aangetrof fen. De politie onderzoekt de zaak. De achttienjarige fabrieksarbeider T. H. uit Tilburg heeft zaterdagavond in enige drukke straten te Tilburg als een dolleman met een auto gereden. Een persoon werd ernstig gewond. Een bestuurder van een personenauto kreeg in de Hoefstraat een defect aan zijn wagen. Hij riep de in overall geklede T. H. te hulp, in de veronderstelling met een automonteur te doen te hebben. Het gelukte de auto weer op gang te krijgen, maar de vrees voor een hernieuwd afslaan van de motor, deed de bestuurder aan T. H. verzoe ken even een blokje om te rijden, terwijl hij zelf een boodschap deed. Zonder zich te bedenken kroop T. H., die geen auto monteur is en geen rijbewijs bezit, achter het stuur en begon aan zijn „blokje om". Van de Hoefstraat door de Molenstraat naar de Bisschop Soniusstraat nam hij zo'n slechte bocht dat hij een hem tegemoetko mende wielrijder omverreed. Zonder zich (e bekommeren om zijn, gelukkig' onge kwetste slachtoffer en diens vernielde rij wiel reed hij met een hoge snelheid (het gaspedaal bleef, verklaarde hij later, vast zitten) naar het Paduaplein, waar hij op liet trottoir enige kinderen schepte, die ech ter door de botsing geen letsel opliepen. T. II. reed door en kwam in de Hoefstraat op het trottoir, waar de 48-jarige voetgan ger A. de L. het volgende slachtoffer werd. Deze kreeg bij de aanrijding een gecompli ceerde beenbreuk en een hersenschudding. Weer trok T. H. zich van zijn slachtoffer niets aan. Bij een poging de Hoefstraat over te steken botste hij met de auto links van de weg tegen een boom aan, waardoor de wagen aan een zijde werd opgereten. De dolleman werd onmiddellijk door de politie gearresteerd. Het bleek dat T. H. in de loop van de middag acht glazen bier had gedronken. Zelf had hij al zijn escapades slechts zeer lichte verwondingen opgelopen. de vijf vermaardste patissiers van Parijs tien etmalen onafgebroken gewerkt hebben en die vijf en dertig kilo zal wegen. Het kun stig bakwerk heeft een hoogte van drie en een halve meter met een kroon van rose suiker er boven op. Etiquette Enkele leden van de Parijse aristocratie zuilen zich, ter assistentie, voortdurend in de nabijheid van de Britse gasten bevin den. Zij hebben van een gespecialiseerde hoveiing uit Londen lessen gevolgd in de Britse hofetiquette. Vooral de voorgeschre ven revérences, waarbij de linkerknie de grond moet raken, het hoofd geheven wordt en de blik naar beneden gericht blijft, heb ben naar verluidt, langdurige en inspan nende oefeningen gekost. De heren, die bij de officiële recepties worden uitgenodigd, moeten in rok en met hoge hoed verschij nen. De dames wordt meer vrijheid in hun kleding gelaten, ofschoon zwart verboden is. Voor de Parijse modehuizen is er een vruchtbare activiteit aangebroken en buiten het seizoen der grote shows, hebben de midinettes het nog nooit zo druk gehad als nu. Schoonmaak (UP) De politie heeft tijdens een groots-georganiseerde, maar geluidloos ver lopen actie, enkele tientallen Ieren, Grie ken en Cyprioten opgepakt en hen tot na het bezoek buiten de stad gebracht. Enkelen kregen de boodschap mee dat zij zich, zo lang de koningin in Parijs is, niet op straat mogen vertonen. Zij konden naar huis gaan, maar 157 anderen, die de politie als „extre misten" beschouwt, zijn in tijdelijke bal lingschap gezonden. Waar? Dat is een staatsgeheim. Toen maarschalk Tito vorig jaar Parijs bezocht werden elementen, die deze dicta tor onwelgezind waren, bij elkaar geveegd en naar Majorca gebracht. Zij leefden daar zolang Tito in Parijs was, in de beste hotels op kosten van de staat. (Reuter) Langs de routes, die de ko ningin zal nemen, zullen 20.000 Franse sol daten worden opgesteld en meer dan 4000 gendarmes en 1700 mannen van de over- valpolitie zullen op de been zijn. In het paleis van de Franse president verrichten twintig Franse rechercheurs en detectives van Scotland Yard bewakingsdiensten. De Hilversumse architect W. M. Dudok, die in zijn stad het Hilversums Cultureel Centrum zal bouwen tegenover zijn ge meentehuis, heeft deelgenomen aan be sprekingen van een jury van vijf per sonen, die het beste ontwerp voor het ma ken van een bouwwerk van aluminium moest aanwijzen uit ongeveer honderd in zendingen van bouwmeesters uit de hele wereld. De jury, met uitzondering van onze landgenoot, uit Amerikanen bestaan de, gaf de voorkeur aan een Spaans pro ject van een drietal architecten uit Madrid. Een Amerikaanse aluminiumbouwmaat- schappij had de prijsvraag uitgeschreven onder auspiciën van de Amerikaanse Bond van Architecten. De regering van Irak heeft de Hilver sumse architect uitgenodigd om voor het centrum van Bagdad een ontwerp te ma ken voor een Paleis van Justitie en het hoofdbureau van de rijkspolitie. Aan de Amerikaanse architect Wright is gevraagd een operagebouw voor deze stad te ont werpen en de Franse bouwmeester Le Corbusier is eveneens uitgenodigd een bij drage te leveren voor het nieuwe stads centrum. Er is een briefwisseling gaande tussen Hilversum en Bagdad en pas als de nodige formaliteiten zijn vervuld, stapt de heer Dudok in het vliegtuig voor een reis naar het Midden-Oosten. Zaterdag is op de tweede étage van de Bijenkorf in Amsterdam een boe kenmarkt voor de jeugd gehouden, waarop vierenveertig schrijvers van boeken voor jongeren als verkopers van hun eigen boeken en van die van collega's optraden. Men ziet hier Leonard Roggeveen (vooral bekend ge worden d,oor zijn serie over Daantje) met een jonge lezer. Het blad „Cobouw" heeft nadere bijzon derheden gepubliceerd over de zandwin ningsinstallatie, die men bij Katwijk 50 meter uit de kust in zee gaat bouwen. De zuiginstallatie wordt gebouwd op beton nen, in de zeebodem geperste palen. De zuiginstallatie heeft een elf meter lange mast met daaraan een giek van achttien meter waaraan de zuigbuis is opgehangen. De zuigleiding wordt bestuurd vanuit een stalen cabine met ruiten van pantser glas, die een centimeter dik zijn. Voorts is op het platform een machinekamer, waar de motoren en agregaten staan opgesteld die de nodige energie zullen leveren. De zuigleiding, 30 cm dik, kan tot een diepte van zes meter in de zeebodem worden ge perst en kan langs het platform heen en weer worden bewogen ongeveer in de lijn noord-zuid. Als de leiding aan het ene einde van haar baan gekomen is heeft de zee inmid dels weer voldoende zand aangevoerd aan het andere eind. Van het platform komt over betonnen paaltjes een loopbrug naai de kust, waarover ook de persleiding voor het gewonnen zand en de aanvoer voor de olie voor de machines lopen. Het gewonnen zand wórdt- in een duin vallei vlak achter de kust geperst. Dit zand wordt getransporteerd met water; drie maal zo veel water als zand. Gevaar voor verzilting is hieraan niet verbonden, doordat onder de opslagplaats voor het zand een naar zee afglooiende kleiplaat ligt, waarlangs het met,zand aangevoerde water weer naar zëe afvloeit. Dc instal latie wordt gebouwd voor de onlangs te Leiden opgerichte Zuidhollandse Zand winningsmaatschappij c.v. en is ontworpen door technisch bureau Riteco te Voor schoten. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Blaricum (toez.) W. J. H. Baart te Oranjestad (Aruba) met verlof hier te lande. Bedankt voor Edam (toez.) (voor bijz. werkzaamheden) D. J. Spaling Jzn. te Hoogersmilde. Beroepbaarstelling: de heer A. J. v. d. Linden, vicaris. Graaf Florislaan 33, Creil (N.O.P.), stelt zich beroepbaar. Evang. Luth. Kerk Drietal te Woerden dr. C. H. Lindijer te Rotterdam, mej. Da. M. E. Monsees le Dor drecht en dr. C. J. Munter te Groningen. Als onderdeel van de culturele uitwisse ling tussen Nederland en België hebben leerlingen van de Studio van het Natio naal Toneel te Antwerpen een driedaags bezoek gebracht aan Amsterdam, dat zaterdagmiddag met een demonstratie in het Nieuwe de la Martheater besloten werd. De Toneelschool uit de hoofdstad zal binnenkort een tegenbezoek brengen, bij welke gelegenheid leerlingen uit de hoog ste klasse een gedeelte van het eind examenprogramma (onder meer „Salome" van Oscar Wilde) zullen vertonen. Er bestond voor de voorstelling door onze zuiderburen veel belangstelling. Het publiek werd gevormd door reeds bekende en aankomende acteurs, vertegenwoor digers van rijk en gemeente, studenten en middelbare scholieren. De Antwerpse Studio berust, op geheel andere beginselen dan onze Academie voor dramatische kunst: men kan daar een proeftijd van drie jaar doormaken na een elementaire opleiding aan een conservatorium. Door de gekozen naam wordt verder tot uiting ge bracht, dat deze instelling ook wil dienen tot het bevorderen van experimenten, die de dramaturgie ten goede kunnen komen. Het voor Amsterdam gekozen programma liet beide kansen van deze opzet uitkomen. Hierdoor kan van enige vergelijking met het Nederlandse systeem van opleiding geen sprake zijn. Ja toch wel, want één ding werd zonne klaar: men werkt zeer bewust aan een vakbeheersing, die een eigen stijl mogelijk moet maken. De naam Nationaal Toneel wijst trouwens duidelijk in deze richting. Veelzeggend voor dit streven was ook de keuze van drie stukken van eigen bodem, waarmee tevens een hommage werd ge bracht aan Herman Teirlinck, de letter kundige toneelminnaar, die zowel prak tisch als theoretisch een stevig fundament voor de culturele opbouw heeft gelegd. In de beide door hem verzorgde bewerkingen, die tot vertoning werden gebracht, bleek voorts de behoefte om op het toneel alle faculteiten van de mens, zowel de geeste lijke als de lichamelijke, lot gelding te brengen. Dit betekent niet, dat men zijn versie van het uit 1914 daterende, voor wie het gelezen heeft onvergetelijke verhaal „De boer die sterft" van Karei van de Wnes- tijne ook maar enigszins geslaagd mag noemen. Het verhaal gelijkt op een oude. middeleeuwse moraliteit: op zijn sterfbed ziet boer Nand nog eenmaal zijn leven aan hem voorbijtrekken. Personificaties van zijn ogen, zijn oren, zijn neus en zijn smaak brengen hem de hoogtepunten dei- ondervonden geneugten in herinnering. Het merkwaardige van deze reeks zin- tuigelijke indrukken is, dat men hierdoor met het mysterie van het leven in aan raking wordt gebracht. Teirlinck heeft er een spel van stomme verschijningen van gemaakt, waarbij de stemmen via de ge luidsband klonken. Door deze mechanische weergeving kwam het natuurlijke aroma van de gevoelige taal niet tot zijn recht. Het werd een trage, saaie aangelegenheid. Pas aan het slot, met de wederkomst van Wanne, de reeds lang gestorven echtge note, kreeg de gekozen vorm een diepe zin: het onuitsprekelijke werd waarneembaar gemaakt. Als leerstof is deze dramatisering onge twijfeld goed bruikbaar. Door de al te ge heimzinnige belichting kreeg men echter weinig gelegenheid een behoorlijke indruk van de resultaten op te doen. Dat men op het gebied der fysieke expressie heel wat mans is, werd na de pauze overtuigend met de klucht „Nu noch" gedemonstreerd. Als acrobaten (jongleurs zou men eigenlijk moeten zeggen, maar dit woord heeft he laas zijn oorspronkelijke betekenis ver loren) sprongen en buitelden de acteurs- in-wording over het kermisachtige toneel. Invloed van het Chinese theater is hier niet vreemd aan. Het was opvallend hoe zeer daardoor ook het taalgebruik wón aan plastische kracht. Op dit punt zijn de Belgen ons eveneens ver vooruit! Wat er in het Hultemse handschrift van de oude cluyte „Drie daghen heere" be waard bleef, is door Teirlinck enigszins gemoderniseerd. Het was een plezierige kennismaking. Het korte spel werd met vrolijke verve opgediend. Na de voorstel ling werden de Belgische toneelstudenten met hun regisseur Fred Engelen ontvan gen door het Nederlands Toneelverbond, op welke receptie ook enkele directeuren van de voornaamste beroepsgezelschappen uit ons land te* begroeting aanwezig waren. David Koning De plaatselijke verenigingen voor vreem delingenverkeer in Groet-Kamperduin, Pet ten en Sint Maartenszee hebben uiting ge geven aan de bezorgdheid onder de bevol king aldaar over het dreigende verlies aan recreatieruimte door de bouw van een kernreactor. Dat er vijf hectare voor deze kernreactor wordt afgezet, vond men nog tot daaraan toe, doch men ziet er de nood zaak niet van in, het reactorcentrum Ne derland optie te geven voor nog 70 hectare. Men hoopt althans, dat een dergelijke op pervlakte voorlopig niet aan het recreatie gebied in de duinen, die tussen Petten en Sint Maartenszee maar een kilometer breed zijn, zal worden onttrokken. Op advies van jhr. Six van Hillegom, de voorzitter van de provinciale VVV Noordholland, die de zaterdag in Edam ge houden voorjaarsvergadering van de Fede ratie van WV's boven het Noordzeekanaal bijwoonde, zal deze kwestie in handen wor den gesteld van de commissie-Prakken, ge vormd door de samenwerkende provinciale WV's van Noord- en Zuidholland en Utrecht onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol land de heer A. B. Prakken. Deze commis sie zal diverse vraagstukken betreffende de ontwikkeling van het vreemdelingenver keer in het westen des lands bestuderen. Behalve VW-functionarissen zitten in deze commissie ook vertegenwoordigers van het hotelbedrijf, het vervoerswezen en van de provinciale planologische en economisch technologische dienst. Tijdens de in Groningen gehouden jaar vergadering van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, is de heer D. W. Dett- meijer, algemeen secretaris, herkozen. Voorts werden in het hoofdbestuur ge kozen mevrouw G. Doornbos-Oosting uit Uithuizermeeden, ir. F. W. C. Blom uit Rotterdam en de heer W. H. Jas uit Dub beldam. In. het dagelijks bestuur werden herkozen ir. B. C. van Balen Walter te Leeuwarden en de heer J. M. F. A. van Dijk te Amersfoort. Namens de Eerste Kamerfractie hebben prof. Molenaar, mr. Van Riel en de heer H. de Louwes een reeks vragen beant woord. De bezuinigingen van de rijksover heid in het kader van de bestedingsbeper king worden te laag geacht. Men behoeft volgens de sprekers niet bevreesd te zijn dat investeringen van uitermate groot na tionaal nut en uiterste rentabiliteit zullen worden beperkt. De voorgestelde blok kering van de helft van de komende huur verhoging en van de thans ingecalculeerde eigenaarslasten in de landbouwprijzen wer den onaanvaardbaar geacht. Onjuist werd het geacht de huurprijzen van huizen en gronden te koppelen aan een devaluatie van het ruilmiddel. Prof. Mr. P. J. Oud Prof. Oud voegde hieraan toe, dat de thans voorgestelde huurblokkering on mogelijk en qua uitvoering onredelijk is. Het is de allerhoogste tijd dat een oplos sing voor het huurprobleem wordt gevon den. De V.V.D. stelt, dat het particuliere eigendomsrecht ook verplichtingen oplegt. Men mag de huiseigenaren echter niet in een uitzonderingspositie brengen. Het on geluk is, aldus prof. Oud, dat het liuur- vraagstuk wordt bekeken op politieke gronden. De socialisten willen een huur belasting. De blokkering moet dan het com promis maar zijn. DELFT: Kandidaatsexamen werktuigkun dig ingenieur: T. J. A. Haan, Groningen; J. Witkamp, Beverwijk. Ingenieursexamen ci viel ingenieur: J. O. Heide. Delft. Ingenieurs examen bouwkundig ingenieur: D. J. A. Vester, Rijswijk. Ingenieursexamen vlieg- tuigbouwkundig ingenieur: C. B. Quartero, 's-G-ravenhage. LEIDEN: Doctoraalexamen geneeskunde 2e ged.: T. E. Halbertsma, Oegstgeest; G. J. Kiers, Voorburg; R. Oltmans, Den Haag. Semi-artsexamen: Teng Hwie Giap. Leiden; J. L. Trapman, Amsterdam; J. de Vries, Den Haag; P. H. der Weduwen, Delft. Artsexa men: H. W. Alferinik, Leiden; J. M. v. d. Bel, Domburg; J. F. C. van Pappelendam, Den Haag; R. M. Roos, Heerlen. Doctoraal examen Franse taal- en letterkunde: mejuf frouw M. L. Bakhuis en de heer H. C. M. van der Krabben, beiden te Den Haag. LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: J. A. P. Boertje te Dordrecht; kandidaatsexamen godgeleerd heid: M. B. Blom te Wassenaar; apothekers examen: S. B. Thio te Leiden. NIJMEGEN: Tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Een verbindings- klem voor vaattransplanitatie, experimenteel onderzoek": de heer P. R. J. Pinxter, Am sterdam. I De actetas Als wij, mannen, geen tassen in welke vorm dan ook tot onze beschikking had den, zouden we nietswaardige prullen zijn en met een assortiment van minderwaar digheidscomplexen rondlopen. Stelt u zich zelf eens voor op het eerste perron van het Centraal Station zonder het teken van onze verheffing, zonder de uitmonstering van onze graad, van intel lectualiteit, zonder ons kantoorman-insig ne: zonder leren tas. Standbeelden zijn opgericht voor ont dekkingsreizigers en uitvinders, maar aan dgenicus die ons mannen de ongekende geneugten van de actetas schonk herinnert nergens op deze wereld een standbeeld, noch een buste en zelfs geen plaquette De man is vergeten, zoals grote mannen die grote waarden aan de mensheid heb ben geschonken vergeten kunnen worden. De herinnering aan Napoleon leeft in tastbare vorm nog volop in Parijs, maar Moskou heeft hij niet overwonnen, Jan Pieterszoon Coen prijkt in Hoorn omdat hij de Oost gouverneurde, Generaal de Wet staat trots op de Hoge Veluwe, on danks een verloren oorlog en Laurens Jansz. Coster kunt u in het centrum van Haarlem vinden hoewel geen buitenlander hem ooit als de uitvinder van de boek drukkunst zal erkennen. Maar voor de man die door een zekere vormgeving aan een lapje rund-, jucht-, imitatie- of ander leer de gehele beschaaf de wereld veroverde en tot verheffing bracht, is geen plaats. Dat is triest, omdat we heel veel aan dat genie danken. Want werkelijk, ik zou niet weten op welke waardige wijze ik zonder actetas mijn boterhammetjes naar kantoor zou moeten dragen. Clemens Pincet ADVERTENTIE Grote Houtstraat 96 Herenmode-confectie zaterdag 13 april a s. NIEUW DELHI (UP/Reuter). De nieuwe communistische regering van de Indiase staat Kerala heeft de ambtseed afgelegd. Het is de eerste In diase staat waar een communistische re gering aan het bewind is gekomen en de eedsaflegging wordt door de Indiase com munisten uitbundig gevierd. Een woordvoerder van de regering van India heeft verklaard, dat de communis tische premier van Kerala, Namboediripad, geen bevoegdheid heeft doodvonissen te wijzigen en politieke gevangenen vrij te laten. Namboediripad had op een perscon ferentie gezegd hiertoe te zullen overgaan. Onder de ter dood veroordeelde gevange nen bevindt zich een communist. Hij werd ter dood veroordeeld wegens moord op een lid van de Congrespartij, die hem drie jaar geleden bij een plaatselijke verkiezing ver sloeg. Namboedripad zei ook, dat zijn re gering de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om met de federale regering van premier Nehroe besprekingen te be ginnen over nationalisatie van plantages in Kerala die het eigendom van buiten landse ondernemingen zijn. Op de vraag of vergoeding voor de nationalisatie in vreem de valuta betaald zal worden, antwoordde hij, dat men iets kan leren van president Nasser van Egypte. Zijn regering zou in Indiase roepijen kunnen betalen. De communisten hebben het bestuur van Kerala, een van de armste staten van India, bij de jongste algemene verkie zingen in handen gekregen. Het was het enige deel van India waar de communisten opmerkelijke vooruitgang boekten. Waar nemers zeggen dat de ontevredenheid over de armoede in Kerala, welke staat ver verwijderd ligt van de grote industrie gebieden, de communisten de overwin ning bezorgd heeft. De communisten kre gen zestig van de 126 zetels van het parle ment en waarschijnlijk de steun van de onaf hankelij ken. De Congrespartij van premier Nehroe verwierf 43 zetels. In het federale parlement heeft de Congrespartij 365 van de 488 zetels. De communisten, de op een na grootste partij, hebben er 27. Het uit elf leden bestaande kabinet van Kerala staat onder leiding van E. M. S. Namboediripad. een vroeger lid van de Congrespartij. Verscheidene leden van zijn kabinet zijn eveneens lid van de Congres partij geweest. De 48-jarige Namboediri pad is lid van een hoge kaste. Hij heeft deelgenomen aan de anti-Britse onge hoorzaamheidsactie die in 1932 door Ghan- di werd geleid. Enkele jaren geleden trad hij af als voorzitter van de Congrespartij in Kerala. Volgens geruchten heeft Namboediripad, die een rijk man is, bezittingen ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden aan de communistische partij geschonken. Hij is lid van het centrale comité van de par tij en een bekend journalist. Twee van de vijf onafhankeli.jken, die de communisten steunen, zijn opgenomen in het kabinet van Namboediripad. Er is een vrouwelijke minister, de advocate K. R. Houri, die in 1952 in het parlement van Kerala gekozen werd toen zij in de ge vangenis zat wegens verspreiding van communistische propaganda. De regering van Kerala heeft in een beleidsverklaring gezegd dat zij zich strikt zal houden aan de wettige beperkingen die de deelstaten zijn opgelegd. Namboediripad heeft ingrijpende landher vormingen beloofd in een program van zestien punten voor de ontwikkeling van het dichtbevolkte en in het algemeen ach terlijke Kerala. Prof. dr. S. F. H. J. BERKELBACH VAN SPRENKEL 75 JAAR Woensdag 10 april hoopt prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, oud hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zijn vijfenzeventigste verjaardag te vieren. Van 1919 tot 1925 is hij predi kant bij de Hervormde gemeente te Haar lem geweest

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5