Albert Heijn Jlm hooit atii DE BUIT BINNEN HET JONGENSEILAND Korf en bondig Agenda voor Haarlem Die Haerlemsche Musyckcamer de Bakenesserkerk in ^uperMarb flets ^uperMals flees uperMarb Een muziekavond met beloften Ween se sfeer in de Vleeshal Gelakte meubels opknappen? MülO-MEX ""E"' CefS-BeVlt r y MAANDAG 8 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee verkeersongevallen in Haarlem Drie verdachten van inbraken in arrest Watervrienden gaan het zilveren jubileum vieren Gehakt Geurig gekruide saucijzen Doorregen varkenslappen 128 Alleen dinsdag en woensdag 4 voor 59 31 88 47 UIT STAD EN STREEK Ch. de Bourbonschool in gebruik genomen Concertgebouw-Orkest weer in Amsterdam N. Groos voorzitter van de EHBO, afd. Santpoort „Jeugdland" luidt het seizoen in ONS VERVOLGVERHAAL^ DOOR MARK CROSS De zwaluwen komen weer terug Coornhert Lyceum school- schaakkampioen Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem De activiteit van Die Haerlemsche Mu syckcamer mag voorbeeldig heten. Na het feestelijk besluit van haar tweede lustrum met een uitvoering in de Vleeshal volgde een concert in de Remonstrantse kerk en deze zondagmiddag, nog geen drie weken later, werd alweer in het openbaar, dit keer in de Bakenesserkerk, gemusiceerd. Dat op zo korte termijn steeds weer an dere programma's geboden kunnen wor den, verhoogt in niet geringe mate het respect voor de capaciteiten van deze amateurs en voor de noeste vlijt van hun dirigent, André Kaart. De belangstelling ging zondag vooral uit naar de vertolking van Bach's concer ten voor twee clavecimbels en strijkorkest, met Gertrude Maclaine en Hans Philips als solisten. Niet vaak toch komt het voor dat men deze werken te horen krijgt in hun oorspronkelijk timbre: twee clavecimbels op het podium is immers geen alledaagse luxe, zodat wij de concerten in c en in C meestal slechts horen in vertolking op twee piano's. Met de intieme klank van de cembalo's wordt als het ware de ruimte be. paald, waarvoor deze muziek gedacht is alsmede de grenzen aangeduid der klank intensiteit van het begeleidend orkest. Men zou dan kunnen wensen deze concerten in een beperkte omgeving te horen met een zeer gereserveerd accompagnement. Dit verlangen beheerste mijn appréciatie tij dens de uitvoering van het Concert in c, dat ik van te verre afstand beluisterde, waarbij de akoestische ruimtewerking het ideale evenwicht wankel maakte. Het Con cert in C, dat zijn klare toonaard in zijn voordeel heeft, doch door zijn oneindig spel van' contrapunctisch'e verwikkelingen in de grote ruimte gevaarlijk kan wezen voor de duidelijke tekening, heb ik geluk kig van dichtbij kunnen horen, waar het de illusie wekte van een musiceren in een gewenste omgeving. En daar klonk alles Zaterdagmiddag om half zeven had een chauffeur belangstelling voor een familie in de Hendrik Roozenlaan te Haarlem, toen hij met zijn vrachtauto door deze laan reed. Nadat hij naar binnen had gekeken zag hij, dat er een auto aan de rechterkant van de weg geparkeerd stond. De chauffeur week naar links uit en voorkwam een aanrijding met de auto. Hij reed echter tegen een lantaarnpaal en een boompje en de vracht auto kwam tegen een hek tot stilstand. De auto was ernstig beschadigd en moest wor den weggesleept. Een vierenzestigjarige nachtwaker stak in de nacht van zaterdag op zondag om omstreeks twee uur de Grote Houtstraat bij de Cornelissteeg over en werd aangere den door een scooter. De bestuurder kon op zijn motor blijven zitten en de nachtwaker liep een hersenschudding op. Ook had hij wonden aan het gezicht doordat zijn bril stuk was gegaan. De gewonde is naar de Mariastichting overgebracht. Tieft dagen geleden zijn twee inbraken gepleegd in de Olieslagerslaan en aan de Dreef te. Haarlem. De buit bestond uit een aantal sigaren. Als verdacht van de inbra ken zijn een tweeëntwintigjarige Rotter dammer en twee jongemannen uit Amster dam aangehouden, die bekend hebben zich aan de inbraken te hebben schuldig ge maakt. De Rotterdammer was in Amster dam aangehouden, verdacht van diefstal van een fiets. Op 13 april wordt de jubileum-avond van de 25-jarige Watervrienden gegeven. De „Stem des Volks" zingt enkele Hol landse liedjes en daarna het Finse „Suo- men Laula", dat speciaal ingestudeerd is als groet aan de Finse gasten. Bij de vele en grote belangstelling die „De Watervrienden" bij hun jubileum heb ben zijn deze van ver komende dames wel de gasten waarop de meeste aandacht is ge concentreerd. Het is een ritmische gymnas- tiekploeg van de Finse arbeiderssportbond, de Työvaen Urheiluliitto, een sportbond met 175.000 leden. Deze damesgroep komt uit Kuopio, een middelgrote stad en men is reeds maanden lang aan het oefenen geweest om een de monstratie te geven die op zeer hoog peil staat. De dames komen donderdag 11 april op Schiphol aan. Vrijdag wordt een bezoek gebracht aan de nieuwe gymnastiekzaal, terwijl om vier uur een kleine ontvangst ten stadhuize is. Zaterdag wordt het corso bezocht. Des middags moet nog geoefend worden in de zaal en des avonds is het optreden. Zondagavond is vrijgehouden voor Zandvoort. Maandag wordt besteed aan een demonstratie op CIOS, een bezoek aan de Keukenhof en een avondbezoek aan het verlichte Frans Halsmuseum. Dinsdag is IJmuiden aan de beurt met een optreden des avonds in het Rex-thea- ter, woensdag wordt Amsterdam bezocht en donderdag vertrekt de ploeg weer naar Finland. Het programma voor de jubileumdag luidt als volgt: Van drie tot vijf uur houdt het bestuur op 13 april receptie in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw. Om acht uur begint de feestelijke avond. Het programma is ingedeeld in vier delen. Het eerste deel bestaat uit zang en muziek. Het tweede deel bestaat uit het optreden van de Finse dames met verschillende com posities, twee volksdansen en een vrolijke zeemansdans. De herenploeg van „CIOS" demonstreert met springen, brug en een grondoefening. Het derde deel is een variété-programma dat verzorgd wordt door het „Hotcha-trio", mondaccordeonvirtuozen, Tnom Keiling met guitaarbegeleiding en Peter Oran met zijn verschillende manipulaties. Het vierde deel is een dansprogramma dat verzorgd wordt door Jan Corduwener met zijn ballroom-orkest. Dit bal zal drie maal worden onderbroken door demonstraties van verschillende dansvormen, te weten moderne dans (echtpaar Daniëls), volksdan sen (Boanopstekkers onder leiding van Henk van de Wateren) en ritmische dans. dan ook in zeer te waarderen evenwicht, dank mede aan het beheerste ritme en het rustige, strakke tempo van de solisten, waardoor de geweldige slotfuga als een doorzichtig lijnenspel ontwikkeld werd. Gertrude Maclaine en Hans Philips hebben met dat al de fijnproevers, die deze kunst weten te waarderen, een bijzondere trac- tatie geboden. Met het vijfdelige Concerto grosso in Bes voor hobo's en strijkers van Handel was dit middagconcert zeer verdienstelijk be gonnen. Verder wijdde de Musyckcamer haar krachten aan een Concert van Vivaldi voor twee fluiten en strijkorkest, alsmede aan een sympfonie voor stijkers en twee hoorns van Ciuseppe Stadler, 17251765, muziek die wel geen hoge vlucht neemt, maar die in het repertoire van de „Camer" past en door een verzorgde uitvoering zeer aannemelijk werd gemaakt. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 9 cn 10 april half om half 500 gram I §0 500 gram I 68 500 gram In onze VLEESWARENAFDEIING UIT EIGEN SLAGERIJ Gekookte worst 150 gram 49 Gebraden gehakt a 150 gram 5 5 SUPERMART TIP Eet deze dagen eens bloemkool met saucijzen HEERLIJK Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen 9 en 10 april Mooie bloemkool per stuk Gesneden andijvie 500 gram Grote Jaffa's Verse champignons 100 gram 9 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Nieuws in het kort Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder voor Onderwijs, Lichamelijke Opvoeding en Sport, Jeugdzaken, Kunstza ken en Vreemdelingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, zal in plaats van woensdagmorgen, donderdag 11 april spreekuur houden 's mor gens om half elf. Voordracht. Maandag 15 april zal de heer Tob de Bordes in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Bloe- mendaal op een bijeenkomst van de Afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Protestan tenbond en de wijk OverveenBloemendaal Santpoort van de Doopsgezinde Gemeente vier monologen voordragen van ds. M. E. Ouwehand. Wilde dieren. Vrijdag 12 april houdt de heer Lode van Gent in hotel „De Leeu werik" te Haarlem een lezing voor de afde ling Haarlem en omstreken van „Oost en West" over zijn reizen naar Afrika, getiteld „Tussen vulkanen en wilde dieren". Tevens zullen enige films worden vertoond. Als de ontwakende lente was de muziek avond, die zondag in huize Hesmerg te Heemstede werd gegeven, vol beloften. En zo zeker als men na de lente de zomer ver wacht, het jaargetijde der vervulling, zo zeker kan men wel zijn dat de beloften, die op deze avond in alle onbevangenheid en oprechtheid, maar nog zonder de grond slag der ervaring werden gedaan, ingelost zullen worden, misschien wel in kortere tijd dan men zou verwachten. Ruth Iiesse- ling, een vioolleerlinge van Lorenzo Pap polo en Gerda Rijkeboer, een pianoleerlin- ge van het Amsterdams Conservatorium, hebben met haar optreden deze optimisti sche gedachten gewekt. Zij speelden Sona tes van Vivaldi, Handel en Milhaud Ten voorts dc Elégie van Albert de Klerk, een programmakeuze, die gezien de technische ontwikkeling van deze jeugdige instru mentalisten volkomen verantwoord ge noemd kon worden. Het was een bijzonder genoegen en een rustig stemmende ervaring naar de onge compliceerde, in veel opzichten nog prille interpretatie van de violiste te luisteren en daarbij de nog intuïtieve benaderingen waar te nemen en het zoeken naar een als noodzakelijk aangevoelde sfeer. Daarbij kon zij zich verlaten op een gave toonvor- ming en op een duidelijkheid bewerkende vingertechniek. En wat van de violiste in positieve zin gezegd kon worden, gold evenzeer voor de pianiste, al had zij niet het voordeel van de violiste haar eigen in strument te kunnen bespelen. Wat als onvolkomenheid in het spel van beiden telkens weer opviel, was het te kort aan vormgeving en het verlenen van de melodische functie aan melodie-vor mende tonen en de daarmede samenhan gende subtiele nuanceringen. Voorts was daar nog het ontbreken van de verdieping en de gebondenheid. Maar wie zou deze bij zoveel stralende jeugd al willen verwach ten? De technische en muzikale vorming van Ruth Hesseling en Gerda Rijkeboer is nog niet voltooid. Maar bij het voortgaan dei- studiejaren zal ongetwijfeld ook de inner lijke groei komen, die aan vertolkingen de grote waarden zal geven. V. Zwaanswijk Vanmorgen is met het hijsen van de vlag op het schoolplein de nieuwe geprefabri ceerde Charlotte de Bourbonschool in de P. C. Boutenslaan te Haarlem-Noord in gebruik genomen. De ingebruikneming is verder zonder of ficieel vertoon geschied, omdat de huis vesting van de Charlotte de Bourbonschool in het nieuwe geprefabriceerde gebouw van tijdelijke aard is. Het ligt in de bedoeling, dat vier klas sen van de lagere school zullen komen in een nieuw te bouwen dubbel schoolgebouw aan de Jan Prinslaan, dat naar men ver wacht tegen de grote vakantie gereed zal komen. Het gebouw aan de P. C. Boutenslaan zal dan definitief in gebruik worden genomen door een kleuterschool, eveneens van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel. Engelse tournee zeer geslaagd Zondagavond is het Concertgebouw- Orkest met de boottrein uit Hoek van Hol land op het Centraal Station in Amster dam gearriveerd, terug van een veertien daagse tournee door verscheidene grote steden in Engeland. De zakelijke leiding van het orkest is in Londen achtergeble ven om de besprekingen te voltooien over een nieuwe concertreis door Engeland, die het orkest dit jaar of het volgende jaar zal maken. Dr. Eduard van Beinum kwam zondag avond per vliegtuig uit Engeland terug. Hij noemde de concertreis uitstekend geslaagd. „De concerten waren goed bezocht en de critiek van deskundigen kan gemiddeld worden omschreven met het woord „voor treffelijk", aldus de dirigent. „Wij hebben met veel plezier gemusiceerd en ik weet zeker, dat het Engelse publiek grote waardering had voor de muzikale presta ties. Dezelfde combinatie, die deze tour nee heeft georganiseerd, wil het orkest zo gauw mogelijk terughebben. Dinsdag morgen begin ik al weer met de repetities voor de Matthaus Passion", aldus dr. Van Beinum. „Ik begrijp er niets van", zuchtte meneer Pino. „Waar kan die jongen nou toch zitten". Ten einde raad besloot hij, de bel nog maar eens flink te luiden; misschien kwam Oepoetie dan toch nog tevoorschijnEn meneer Pino trok aan de bel, dat het ge luid ver in het rond klonk. Dat hield hij een poos vol, daarna wachtte hij en luisterde. Allen keken in het rond, maar wie er verscheenOepoetie niet. „Jongens", zei meneer Pino, „we gaan allemaal naar binnen; ik moet erover denken, wat we nu nog kunnen doen". 55-56 ADVERTENTIE Neem de proef met BIEFSTUK TARTAAR Vraag Uw slager de gratis recepten Hoe 't ook zij: Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken Tijdens de onlangs gehouden ledenver gadering van de afdeling Santpoort van de Koninklijke Vereniging E.H.B.O. werd tot voorzitter gekozen de heer N. Groos. Hij komt in de plaats van de heer Westera, die na 35 jaar bestuurslid te zijn geweest, als voorzitter heeft moeten bedanken, wegens drukke werkzaamheden. Met algemene stemmen werd de heer Westera tot ere-voorzitter gekozen. De heer Hoefakker, commissaris van ma teriaal, zag zich wegens ziekte genood zaakt zijn functie neer te leggen. In zijn plaats benoemde de vergadering de heer C. Gras. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: N. Groos, voorzitter; mevrouw Donkervoort, secretaresse; mevrouw Das, penningmeesteresse en de heer C. Gras, materiaalcommissaris. Men bedenkt van alles om het de toeris ten in Haarlem zo gerieflijk mogelijk te maken. Ook dit jaar weer heeft men ge meend een extra attractie aan de reeks van bezienswaardigheden in de Bavostad te moeten toevoegen in de vorm van een soort „Wiener Café". Het „Mozartcafé" in de Vleeshal heeft zaterdag namelijk haar poorten voor het eerst van dit jaar opengesteld. Ook nu kan men zich, gezeten onder zeildoeken-lu if ei tjes en omringd door elektrisch verlichte druiventrossen van glas in twee kleuren, met veel fantasie in een imitatie-Wenen wanen. Een strijkje trachtte met niet bijster veel animo een eveneens met niet bijster veel interesse bezield publiek met Weense walsjes in de stemming te brengen. Het geen tegen het middernachtelijk uur enigs zins was gelukt. Ook de alom bekende Haarlemse bloemenmeisjes hebben weer eens acte de presence gegeven. Met een charmant gebaar speldden zij een ieder een geurige narcis op. Voorts stelden zij de manlijke bezoekers in de gelegenheid met haar een dansje te wagen. Een welkome afwisseling was het optre den van de Belgische chansonniére Nina Balti, die enige Franse chansons zong. Het publiek, dat kennelijk begreep, dat het in dit geval iets van een beter genre betrof, applaudiseerde - laat in de avond zelfs zeer enthousiast. Trouwens, de Haarlemse bloemenmeisjes en de wijn hadden er wel voor zorg gedragen, dat de ietwat doodse sfeer tenslotte werd doorbroken. Met feestelijk vertoon heeft de speel tuinvereniging „Jeugdland" in Haarlem- Zuidwest, een afdeling van het Haarlems Speeltuin Verbond, zaterdagmiddag het nieuwe seizoen ingeluid en haar tuin aan het Theemsplein voor de jeugd openge steld. Voorafgegaan door het trommel korps van de afdeling „Het Oosterkwar tier" maakten enige honderden kinderen eerst een wandeling door de naburige straten. Die lange stoet kinderen, waar van velen mpt vaantjes in de clubkleuren zwaaiden, bood in het milde lentezonnetje een vrolijke aanblik. Voor het hek van de speeltuin was het een heel gedrang, maar bestuursleden van „Jeugdland", bij gestaan dooi- de politie, hielden de touw tjes strak. Eindelijk was het dan zover: met een plechtig gebaar knipte de heer J. van Zanten, de voorzitter'van „Jeugd land", het lint door, dat voor de ingang was gespannen en onder luid gejuich stormden de kinderen naar binnen om zich maar vooral een goed plaatsje te ver zekeren bij het op het grasveld gebouwde podium, waarop het toneelgezelschap „De Vonk" uit Haarlem-Noord de „Lotgeval len van Pummeltje" ten tonele zou voeren. Welnu, het bestuur van „Jeugdland" had geen betere keus kunnen doen wanneer het in de bedoeling lag de kinderen een vrolijke middag te bezorgen. De leden van het toneelgezelschap hadden er bijzonder slag van het contact met hun jeugdig pu bliek levendig te houden. Zelfs enige malse regenbuitjes konden geen domper op de vrolijke stemming zetten. Het applaus dat na afloop opklonk was het duidelijke be wijs hoe zeer de kinderen van het ver toonde hebben genoten. De heer J. van Zanten, de voorzitter van „Jeugdland", vertelde ons nog, dat het grootste probleem waar men in deze speeltuinvereniging sinds jaar en dag mee te kampen heeft, het bezit van een defini tieve tuin met een clubhuis is. De huidige tuin aan het Theemsplein is namelijk een tijdelijke. In het verleden heeft men aan de gemeente verscheidene terreinen voor gesteld voor de oprichting van een defini tieve speeltuin, maar al deze stukken grond bleken reeds bestemd te zijn voor huizen- of scholenbouw. Door het tijde lijke karakter van de huidige tuin kan er ook van de bouw van een clubhuis geen sprake zijn. Het clubwerk van „Jeugdland" moet dientengevolge helaas bescheiden van om vang blijven. ADVERTENTIE Jubileum Van Lent. In de aankondi ging van het gouden jubileum van Van Lents' Autobedrijven te Heemstede in ons blad van zaterdag staat, dat het. personeel zaterdagmorgen 14 april een gezellige bij eenkomst heeft. Dit moet zijn: zaterdagmor gen 13 april. „Wel, juffrouw Wrayne, uw bezoek doet me bijzon- u der veel genoegen. „Gaat u zitten en wil u een si garet?" „U bent dus ook al op de hoogte van mijn ergste zwak heden?", zei Daphne glimlachend, terwijl ze ging zitten in een stoel, die hij aanschoof. „Ik zal zelf wel ruim schoots aanleiding hebben gegeven voor de legende, dat ik doorlopend sigaretten rook. En in elk geval zullen de kranten er wel voor zorgen, dat het publiek het niet vergeet". „Ze zorgen er óók voor, dat u steeds voortgaat met het oplossen van misdaden", zei de heer Proctor hoffelijk. „Waar kan ik u overigens mee van dienst zijn?" „Vóór alles, meneer Proctor, zult u er, naar ik aan neem, geen bezwaar tegen hebben, dat dit onderhoud volkomen vertrouwelijk is". „Daar kunt u gerust op zijn juffrouw Wrayne". „Dank u. En in de tweede plaats hoop ik, dat u mij niet kwalijk neemt, dat ik u in het onzekere laat over de ach tergrond van wat ik u kom vragen". „Ook dat is eigenlijk venzelfsprekend". „Nogmaals mijn dank. Over enige tijd zult u uit de pu- blikaties in de dagbladen wel kunnen begrijpen, waarom ik u geheimhouding vraag en u maar zo weinig zal kun nen vertellen. En om nu tot de zaak zelve te komen: wellicht herinnert u zich het tijdstip, nu ongeveer twee jaar geleden, dat u bij juffrouw Sheila Morstone werd ontboden in verband met het herstel van het Witte Huis in Durville?" „Ja, dat weet ik nog zeer goed". „Het was een flink karwei, nietwaar?" „Dat was het zeker, juffrouw Wrayne. Ik deelde juf frouw Morstone, toen ik er' een bezoek bracht en zag in wat voor toestand het huis verkeerde, openhartig mede, dat de restauratie ongeveer driemaal zoveel zou kosten als het bedrag, dat zij, naar ik wist, ervoor betaald had. Maar toen ze zei, dat zij dat tenvolle had verwacht en toen zij mij haar bankier en haar notaris noemde, tol wie ik mij om inlichtingen kon wenden en zij mij boven dien een voorschot van tienduizend gulden aanbood, aar zelde ik natuurlijk niet het werk op mij te nemen". „Juist. Ik neem aan, dat u. toen alles in orde was, haar een gedetailleerde nota stuurde, met een opgave van wal u in elke kamer had hersteld?" „Inderdaad. En die rekening omvatte vele filio-vellen, dat mag ik u wel zeggen". „Hebt u er nog een afschrift van?" „Ja zeker, die heb ik wel", antwoordde de heer Proc tor, die zijn verwondering over deze vraag maar moeilijk kon verbergen. „Vraag ik teveel, als ik u inzage verzoek? U moet mij goed begrijpen, meneer Proctor, ik heb niet de min ste belangstelling voor de bedragen, die u juffrouw Mor stone in rekening bracht, maar wel in de aard van de herstellingen. Het is mij bekend, dat die restauratie vol komen geslaagd is en dat juffrouw Morstone volmaakt tevreden is.Het gaat mij evenwel om de toestand van het huis op het ogenblik, dat u er begon en de aard van de veranderingen, die u hebt aangebracht. Misschien klinkt het u wat ongewoon in de oren, maar ik moet, in dit sta dium, nu eenmaal wat geheimzinnig zijn". „Juffrouw Wrayne", zei Proctor, nu volkomen gerust gesteld, „u behoeft zich niet te verontschuldigen. Het is de plicht van alle goede burgers de politie bij te staan in het ontraadselen van misdaden. En iedereen is u gaan beschouwen als een deel van het politieapparaat". James Proctor stak zijn hand uit en drukte op een bel op zijn tafel. Tegen de bediende, die daarop binnen kwam, zei hij: „Yardely, je herinnert je wel het omvangrijke her stelwerk, dat wij een paar jaar geleden in het Witte Huis in Durville hebben uitgevoerd, nietwaar?" „Ja zeker, meneer". „Prachtig, breng me dan eens het grootboek met de bijzonderheden van de rekening, die we aan juffrouw Morstone stuurden". „Het komt in orde, meneer". Toen de bediende de kamer verlaten had, leunde Proctor op zijn gemak achterover in zijn stoel, terwijl zijn ogen vol belangstelling en bewondering op Daphne gevestigd waren. „Ik ben heel wat ouder dan u, juffrouw Wrayne", zei hij, „en ik heb nu al volwassen dochters, zodat u mij dus wel niet kwalijk zult nemen als ik tegen u zeg, dat het mij een buitengewoon genoegen is een zo vermaarde ionge vrouw als u bent te ontmoeten. Wat hebben de kranten al veel over u geschreven! Alleen, als ik het mag zeggen, u ziet er nog heel jong en knap uit voor een baan als die u hebt!" „Als dat een tekort van me is, meneer Proctor", ant woordde Daphne lachend, „dan kunt u er zeker van zijn, dat het met de dag minder wordt „Mag ik u eens vragen", ging hij verder, „hoe u ertoe gekomen bent met dit detective-werk de beginnen? U was toch afgestudeerd in de rechten, nietwaar?" „Zeer juist, en ik was van plan een advocatenpraktijd te beginnen. Maar een jongere broer, van wie ik zeer veel hield, overleed onder zeer tragische omstandig heden. Weliswaar maakte hij zelf een eind aan zijn leven, de arme kerel, maar een troep schavuiten was daar tenvolle verantwoordelijk voor. Dat wist ik en Scotland Yard wist het óók. Maar wettelijk kon er niets aan ge daan worden en dat begreep ik maar al te goed". Proctor knikte vol sympathie. „Dit voorval betekende de dood voor mijn vader", ging zij rustig verder, „en plotseling bleef ik als enige erfgenaam achter, een gefortuneerde erfgename nog wel. En toen kwam de gedachte bij me op, die mijn verdere levensloop ging bepalen. Ik vond het dwaas, dat Scotland Yard op de hoogte was van tijgers-in-mensengedaante en van de verwoesting, die zij in jonge levens konden aanrichten, en niettemin onmachtig was om in te grijpen". Weer wachtte zij even, maar hij had zo gespannen zitten luisteren, dat hij geen woord zei. Op haar gelaat kon hij lezen, dat zij sprak over iets dat haar zeer, zeer dicht aan het hart lag. Tenslotte ging zij voort, maar er krulde nu een kleine glimlach om haar lippen. „Men zegt, dat de dwazen durven te gaan waar en gelen terugdeinzen. En ik ben mij er zeer wel van be wust, dat half Engeland mij als de grootste dwaas ter wereld beschouwde om de helft van mijn vermogen in de waagschaal te stellen voor een droom. Zelfs mijn collega's waren van oordeel, dat ik roekeloos was. Óp één punt waren ze het echter met me eens: dat dit land behoefte had aan een organisatie, die niet geremd werd door reglementen, bepalingen en voorschriften, die ook geen betaling aanvaarddde en die bereid was bepaalde beperkingen, door de wet opgelegd, op zij te schuiven en er desnoods voor naar de gevanger is te gaan. Een orga nisatie derhalve, die alleen tot doel had diegenen te hel pen, die de wet niet in staat was te helpen." (Wordt vervolgd). Herbouw. Het plan bestaat de Ko ningin Emma-bamk, welke jaren geleden het Lange Voorhout in Den Haag sierde, maar die in de oorlogsjaren op last van de bezet ters moest worden afgebroken, op dezelfde plaats te doen herbouwen. De bank werd kort voor de tweede wereldoorlog geschon ken door het hofdbestuur van de Loge van Vrijmetselaars en ontworpen door de archi tect Jan Wils, die thans een nieuw ontwerp zal maken. De Dollart. Uit Bonn verneemt United Press dat de Nederlandse eis tot inpoldering van de Dollart het voornaamste was van de besprekingen tussen Nederland en Duitsland over de nog bestaande bilaterale problemen. De leider var de Nederlandse delegatie, oud minister J. W. Beyen, en de Duitse delega tieleider, professor Erich Kaufmann, zullen de besprekingen over de Dollart deze week voortzetten. Byouterieën ontvreemd. Uit het mode magazijn „Au petit Paris" in Arnhem zijn enige duizenden byouterieën ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot dusver nog elk spoor. Een aanzienlijk bedrag is uitgeloofd voor aanwijzingen, die kunnen leiden tot opsporing van het gestolene. Bosbrand te Berlicum. Wellicht door het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaret ontstond zaterdagmiddag te Berlicum een bosbrand, waardoor ruim een ha. vierjarige dennenaanplant verloren ging, welke eigendom was van de firma Honing uit Deventer. De brandweer uit Nuland en Berlicum wisten ondanks de straffe wind erger te voorkomen in deze houtrijke om geving. In ons blad van zaterdag plaatsten wij een bericht, dat een Haarlemmer de eerste zwaluw in dit jaar in deze streek heeft gezien. De Vogelwerkgroep, die sinds en kele iaren in ons blad gedurende de trek verslag uitbrengt van waarnemingen aan de kust bij Bloemendaal en in de Kenne- merduinen, laat naar aanleiding van dat bericht het volgende weten: Met het mooie weer van vrijdag is er trek geweest van zwaluwen. De eerste zwaluw is gezien op 31 maart, één dag later dan vorig jaar. Dit voorjaar blijkt, dat de zwaluwen die ver uit het zuiden, uit Afrika, komen, in het algemeen op de zelfde plaatsen terugkeren als voorgaande jaren. Alleen de vogels, die in Frankrijk- overwinterd hebben waren veel vroeger terug dan normaal. De standvogels, die de winter in ons land hebben doorgebracht, zijn dit voorjaar vroeg met nestelen. Eind april kunnen er al jonge vogels zijn. Het school-schaakkampioenschap van Ne derland is gewonnen door het Coomhert- lyceum te Haarlem dat in de finale het Christelijk gymnasium uit Utrecht versloeg met 3!4214 Het kampioenszestal van het Haarlemse Coornhertlyceum bestond uit W. F. Peters- ma, eerste bord; W. M. Mazee. tweede bord; E. J. Petersma, derde bord; G. van Lange- laar, vierde bord: M. P. van Overbeeke, vijfde bord en P. E. Rabé, zesde bord. Haarlem, 6 april 1957 BEVALLEN van een zoon, 5 april: C. A, Langemeijer—Karskens; Z. ten Have—Ros molen; 6 april: A. VerhagenSchildmeijer. BEVALLEN van een dochter, 4 april: M. H. VisserMarck; 5 april: C. H. Kompier- Jongbloed; 6 april: C. M. de ZwagerMee- kel; A. M. J. PaapKruisheer. OVERLEDEN, 4 april: G. EiserLeffring, 86 j„ Schotersingel; 5 april: M. Baasten, 64 j., Graaf Willemstraat: A. J. Van Asperen— Doets, 74 j., Hélène Swarthstraat; S. A. M. Aan de Kerk, 45 j., Kopsstraat. MAANDAG 8 APRIL Cinema Palace: „Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel" 14 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „De bigamist", 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lid<>: „Giant", 14 j., 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in de duis ternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: .The Rose Tattoo", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Bank roof in duplo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriendschap: Vragenavond van „De grotere wereld", 8 uur. DINSDAG 9 APRIL Minerva: „To catch a thief", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Een ter dood ver oordeelde ontsnapt", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk sp»Ü", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Luxor: „Vier mensen in de duisternis", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Heemsteedse Chr. Oratorium Vereniging met Johannes Passion, 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6