Staat van oorlog komt vooral in strijd tegen corruptie gelegen HET JONGENSEILAND J DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem A Procureur-generaal: „Opzet tot doden duidelijk gebleken" Verhoren in Djakarta Rechterlijke macht "verloor vertrouwen der autoriteiten De zaak-Adams r Kort en bondig DINSDAG 9 APRIL 1957 4 Treinbotsing in Z.-Afrika kost 26 mensen het leven Eerste Amerikaanse tanker anoniem in Eilath Hervormde delegatie uit Nederland naar Z. Afrika Amerikanen sturen vaccin- Salk naar West-Duitsland Nieuw apartheidsontwerp in parlement te Kaapstad Onderwijzerssalarissen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS (Van onze correspondent in Djakarta) Het is opmerkelijk dat de eerste maat regel, die is afgekomen onder de sinds enige dagen van kracht zijnde staat van oorlog en beleg in Indonesië, een actie tegen profiteurs en corrupteurs" is. De chefstaf van de landmacht, generaal- majoor Nasution, die momenteel na de president, de hoogste autoriteit is, heeft deze actie gelast. Als gevolg daarvan is door de militaire politie een uitgebreid verhoor begonnen van politici, officieren, overheidsfunctionarissen, waaronder poli- tie-commissarissen en zakenlieden. Een staat van oorlog en beleg pleegt ge meenlijk te worden afgekondigd indien van buiten of van binnen uit orde, rust en veiligheid van een land worden bedreigd. Als zij - zoals in dit geval - allereerst wordt benut om een actie te beginnen, die gevoeglijk door het civiele justitiële appa raat zou kunnen worden ondernomen, dan wekt dit de indruk dat men niet het vol ledige vertrouwen heeft, dat dit civiele justitiële apparaat zijn taak volledig uit voert. Die indruk wordt dan nog versterkt door een presidentiële aanmaning aan leger en politie om zwaardere sancties toe te passen in de vorm van straffen en beslag legging op goederen bij misdrijven en over tredingen ten nadele van de veiligheid, de financiële positie en de economie van de staat. Dat klinkt alsof die misdaden en overtredingen tot dusver wat „te licht" zijn beoordeeld. Het gebrek aan vertrouwen in het justi tiële apparaat en de presidentiële opdracht vinden hun rechtvaardiging in een aantal gebeurtenissen die zich de laatste tijd rond de rechtspraak hebben afgespeeld. En het is daarom, hoe opmerkelijk, toch wellicht te verklaren, dat men de staat van oorlog en beleg allereerst hanteert als een bezem om in de Augiusstal wat opruiming te houden. Verleiding De corruptie tiert welig in Indonesië. De Indonesische kranten hebben vol gestaan over corruptiegevallen, waarbij de bedrij vers met naam werden genoemd zonder dat dit hen overigens veel scheen te deren. Er zijn verscheidene oorzaken, waardoor de corruptie op zo ruime schaal wordt be dreven. Ten eerste is daar de lage salarië ring van de overheidsdienaren. Voor hen is de verleiding wel zeer groot een „graantje mee te pikken" van de vele miljoenen, die gemakkelijk worden verdiend door lieden die, dankzij politieke relaties, importlicen ties en overheidsorders ontvangen. Een In donesisch blad noemde nog kortgeleden als een van de factoren die een belangrijke rol spelen in de corruptie „het verlangen van de politieke partijen om als zij aan de regering zijn zo veel mogelijk te verdienen." Gebrek aan controle werkt fraude in de hand. Een opmerkelijk geval daarvan werd juist dezer dagen onthuld, hoewel het toch moet dateren van enige jaren geleden. Ten behoeve van de algemene verkiezingen (in 1955 gehouden) werden 3000 schrijfmachi nes besteld. De order voor deze machines, die uit Europa moesten worden geïmpor teerd, werd gegeven aan zekere Z. S., be kend politicus en hoofd van een handels firma. De 3000 schrijfmachines kwamen in Indonesië aan en werden betaald. Maar bij de aflevering hield Z. S. er 284 achter, die hij voor rp. 2,5 miljoen ten eigen bate verkocht, aldus een aardig „winstje" makend. En geruime tijd kraaide er geen haan naar die 284 machinetjes. Het pikante van de zaak is, dat Z. S. op de nominatie stond om tot zaakgelastigde in de Soedan te worden benoemd. Daar zal nu wel niets van komen, nu hij door de militaire politie over de verduistering van de 284 schrijf machines op het matje is geroepen. Het is tot dusver niet duidelijk gewor den, wat de achtergrond is van de ver horen, onder meer van een aantal voor aanstaande politieke figuren, door de mili taire politie. Die verhoren hebben in Ban dung plaats, kennelijk om de zaak uit de hoofdstedelijke sfeer te houden, want de meeste van degenen, die tot nu toe zijn gehoord, werden uit Djakarta naar Ban dung geroepen. Onder hen bevinden zich vogels van verschillende „politieke plui mage", onder meer van de Nahdatul Ula- ma. Masjumi, P.N.I., P.S.I, en P.S.I.I. Maar afgaande op de beschikbare ge gevens, zijn de opgeroepen P.N.I.-leden over het algemeen op de achtergrond ge raakte politieke figuren, zoals oud-minister mr. Iskaq, oud-minister Ong Eng Die, en oud-minister A. K. Gani, terwijl de Isla- mietische politici, die werden gehoord - onder meer Djamaluddin Malik, mr. Wibi- sono, Zainul Arifin, Arudji Kartawinata, thans in functie zijn. Honk o ng-affaire De veronderstelling is geopperd, dat het onderzoek verband houdt met de gerucht makende „Hongkong-compensatie-affaire", die uitgroeide tot een gerechtelijk schan daal. In deze Hongkong-compensatie- affaire, die eind vorig jaar en begin van dit jaar voor het bijzonder landgerecht te Djakarta werd behandeld, stonden een ex- ambtenaar van het centrale kantoor voor de export, Moh. Nur Daeng Pabeta, en drie bekende Chinese groothandelaren, Khouw Kim Eng (Libra Coy), Yang Wei Pin (N.V. Dewi Sri) en Lie Tjoan Lie (N.V. Persa) terecht. De handel op Hongkong is een barter-handel.Van deze Britse kroonkolonie uit kan dus alleen in Indonesië geïmpor teerd worden als deze import gecompen seerd wordt door een gelijkwaardige export. Ambtenaar Pabeta zou adviesbrieven van het kantoor voor de export hebben vervalst, waardoor genoemde drie hande laren import-licenties voor Hongkong zou den hebben verkregen zonder gelijkwaar dige export te realiseren. Het bedrag van deze licenties bedroeg ongeveer twintig miljoen roepiah. Dat dit Pabeta geen wind eieren had gelegd, kwam naar voren bij het nolitie-onderzoek toen de zaak aan het rollen was gegaan. Pabeta, die op een hongersalaris van rp. 660 per maand werk te, bleek in het bezit te zijn van enkele auto's en een aantal huizen en was deel genoot in enige handelsfirma's geworden Ruim zeven miljoen rupiah moet hij in totaal voor zijn diensten hebben gekregen! Wegens vervalsing hoorde hij drie jaar en acht maanden gevangenisstraf tegen zich medeplichtigheid respectievelijk anderhalf, twee jaar en twee jaar en 10 maanden. Verrassing Intussen was de uitspraak van de land rechter mr. B. Sjarif. een verrassing. Alle beklaagden werden namelijk vrijgesproken, omdat naar de mening van de rechter het vooronderzoek onvolledig was geweest en de administratie van het kantoor voor de import zo verward en onoverzichtelijk is, dat daaruit geen bewijzen konden worden geput. Over de uitspraak ontstond in de kringen van politie en justitie grote deining. Maar de klap op de vuurpijl kwam toch toen rechter Sjarif enige dagen na het vonnis met vrouw en dochter per vliegtuig naar het buitenland vertrok, om zoals het heette - als commissaris van een Djakar- taanse handelsfirma, in Europa en Amerika zijn persoonlijke zaken af te wikkelen! „Indonesia Raya" wist te berichten dat mr. Sjarif op het vliegveld te Singapore verwelkomd is door de directeur van het bijkantoor aldaar van de N.V. „Dewi Sri", de Djakartase onderneming, waarvan de vrijgesproken Yang Wei Pin directeur is. In Singapore zou aan mr. Sjarif een be drag van rp. 6 miljoen en 500.000 Straits- dollars zijn overhandigd, aldus het blad. De heer Sjarif is inmiddels geschorst en het hoofdparket in Djakarta heeft hem gesom meerd terug te keren ten einde over de Hongkong-compensatie-affaire te worden gehoord. Zo kort na de rechtzaak tegen rechter Lim, die er van beschuldigd werd tegen een flinke beloning een verdachte op vrije voeten te hebben gesteld - waarbij deze rechter twee officieren van justitie ver weet pogingen tot een soortgelijk feit te hebben gedaan - doet de Sjarif-affaire uiteraard extra pijnlijk aan. De vrijgesproken Chinese zakenlieden hebben overigens niet lang plezier van hun vrijheid gehad. Eerst werd Khouw Kim Eng en later Yang Wei Pin door de militaire politie gearresteerd. Khouw op beschuldiging dat hij zich aan subversieve activiteiten zou hebben schuldig gemaakt. Beiden zijn naar Bandung overgebracht, waar nu uitgebreide verhoren plaats vin den. Sir Anthony Eden, de vroegere Britse premier, is in het New England Bap tist-ziekenhuis te Boston in de Vere nigde Staten opgenomen en onderzocht door dr. Cattail, die hem in 1953 we gens een aandoening van de galblaas heeft geopereerdDr. Cattcll heeft nog niet beslist of Eden opnieuw geope reerd moet worden. Het onderzoek zal enkele dagen duren. De foto toont Sir Anthony bij zijn aankomst op het vliegveld Logan bij Boston, vooraf gegaan door Lady Eden. KAAPSTAD (UP, Reuter) Twee pas- sagierstreinen zijn maandag in Kaapstad met. elkaar in botsing gekomen. Ten min ste 26 mensen zijn om het leven gekomen en zeventig werden gewond. Het is een van de ernstigste treinongelukken in de Zuidafrikaanse geschiedenis. Verscheidene wagons van de twee elektrische treinen zijn over elkaar geschoven. Volgens de po litie zal de identificatie van alle slacht offers zeer moeilijk zijn wegens het grote aantal verminkten. EILATH (UP) Een Amerikaanse tor- pedojag ;r heeft in de Rode Zee het eerste Amerikaanse tankschip, dat de Israëlische haven Eilath aan de Golf van Akaba is binnengelopen, gepraaid. Van Amerikaan se zijde wenste men zich niet uit te laten over wat die torpedojager daar deed. De naam van de eerste tanker die 16000 ton meet is anoniem om redenen van militaire veiligheid. Het schip lag in Djiboeti toen het order kreeg, de Golf van Akaba binnen tc varen en in Eilath te lossen. Het schip werd on derweg gepraaid door de (ook al anonieme) torpedojager, die de kapitein vroeg zich te identificeren. De tanker seinde: Wij zijn Amerikanen. De torpedojager antwoordde: Behouden vaart. Eilath biedt een kans om het Suez-ka- naal te mijden. Een tank voor olie-opslag in Eilath en een pijpleiding vandaar naar Bcersjeba zijn bijna gereed. Van Beersje- ba kan ruwe olie uit het gebied van de Perzische Golf per spoor naar de raffina derijen van Haïfa getransporteerd worden en via de Middellandse Zee kan de olie dan naar het Westen vervoerd worden. KAAPSTAD (UP). Volgende week wordt een delegatie van de Nederlands Hervormde kerk in Kaapstad verwacht, waar zij met de Zuidafrikaanse minister voor Naturellenzaken, dr. Verwoerd zal spreken over de „kerk-clausules" in de nieuwe inheemsen-wetten. Volgens deze clausules mogen blanken en kleurlingen niet zonder speciale toe stemming eenzelfde kerkdienst bijwonen. De Nederlandse delegatie zou op verzach ting van de bepalingen aandringen. WASHINGTON (Reuter) De Amerika nen zullen een hoeveelheid Salk-vaccin, voldoende voor het voorlopig immuun ma ken van 750.000 kinderen, per vliegtuig naar West-Duitsland overbrengen om de kinderverlamming die daar heerst te hel pen bestrijden. Het zal gebruikt worden voor de inenting van kinderen van twee en drie jaar. Volgens te Washington verstrekte cijfers kwamen er in de ergste periode in de Ver enigde Staten op de honderdduizend men sen 26 gevallen van kinderverlamming voor. Naar verluidt zijn er thans in West- Duitsland. dat gewoonlijk minder van de ziekte te lijden heeft, veertig gevallen op de honderdduizend. KAAPSTAD (Reuter) Nadat het eer ste ontwerp op 1 april was teruggetrokken, heeft de Zuidafrikaanse minister van On derwijs, Viljoen, maandag een tweede wetsontwerp voor de universitaire oplei ding voor eerste lezing in de Tweede Ka mer ingediend. Het ontwerp ter voor ziening van de instelling, onderhoud, lei ding van en controle op universitaire in stellingen voor niet-blanken kreeg ter stond heftige tegenstand van de leider der Verenigde Partij, sir De Villiers Graaf, die het een „ernstige inbreuk" achtte op de „traditionele academische vrijheid". Het wetsontwerp voorziet ook in de „beper king van toelating van niet-blanken tot bepaalde universitaire instellingen". Het vorige ontwerp voorzag bovendien in de medische faculteit voor niet-blanken van de Natalse universiteit. Een van de 156 verdachten, die op be schuldiging van „hoogverraad" in Johan nesburg terechtstaan, Ben Turok, is kan didaat gesteld voor tussentijdse verkie zingen in de Kaapprovincie. Hij is tot op heden de enige kandidaat. Teneergeslagen gingen alle jongens het kamphuis binnen. Ze hadden allemaal hun best gedaan en flink gezocht, maar Oepoetie was en bleef onvindbaar. Meneer Pino tvos erg ongerust. Als Oepoetie niet meer op het eiland, was, waar kon hij dan zijn? Er was water om hel eiland heen. Als daar maar niets gebeurd was! Wat zou er nu verder gebeuren", fluisterde Rick bedrukt. „Ik weet het niet", fluisterde Bunkie terug. „Ik denk dat...". Bunkie hield plotseling op, en hij keek met grote, ogen naar de deur. 57-58 LONDEN (Reuter en AFP) In het proces tegen dr. Bodkin Adams heeft maandag de procureur-generaal, sir Regi nald Manningham-Buller zijn slotrede tot de jury, bestaande uit tien mannen en twee vrouwen, uitgesproken. Hij herinnerde aan de verschillen tussen de recepten en de hoeveelheden verdovende middelen welke, volgens de aantekeningen van de verpleeg sters, mevrouw Morrell zijn toegediend. Zoals in eerdere berichten is gemeld, wordt dr. Adams er van beschuldigd deze vrouw door het toedienen van overmatige hoe veelheden narcotica om het leven te heb ben gebracht. Naar de mening van de openbare aan klager zou het feit, dat mevrouw Morrell tijdens de afwezigheid van dr. Adams een grote behoefte aan verdovende middelen aan de dag legde toen de plaatsvervangen de arts haar de doses toediende, die in het notitieboekje van de verpleegster stonden opgetekend verklaarbaar zijn als dr. Adams de patiënt extra hoeveelheden nar cotica had gegeven. Mevrouw Morrell was erg boos geweest over het feit, dat dr. Adams met vakantie naar Schotland was gegaan, en zij had zijn naam uit haar testament geschrapt. Na een telefoongesprek met haar was dr. Adams per vliegtuig teruggekeerd, niet wegens haar gezondheidstoestand, zo meen de de procureur-generaal, maar mogelijk om zijn eigen belangen te behartigen. In maart 1950 mevrouw Morrell over leed op dertien november van dat jaar was de arts bij de notaris van zijn patiënt gekomen met de verklaring, dat zij be loofd had hem haar Rolls Royce en een cassette met zilver na te laten. Zij had echter vergeten dit in haar testament te vermelden. Dr. Adams had verklaard, dat de toestand van mevrouw Morrell goed genoeg was dat zij een nieuw testament kon maken. De notaris had hem echter aangeraden te wachten tot de komst van de zoon van mevrouw Morrell, die het vol gende weekeinde zou komen. Dr. Adams had toen, volgens de openbare aanklager, „het verbazingwekkende vóorstel" gedaan om toch een codicil op te maken en dit, ingeval de zoon er niet mee akkoord zou gaan. te verscheuren. Sir Reginald Man ningham-Buller was van oordeel, dat dr. Adams mevrouw Morrel verslaafd aan verdovende middelen wilde maken, voor dat haar zoon er zou zijn. Vervolgens herinnerde sir Reginafd aan de verklaring van de vooraanstaande Lon- dense arts, dr. Douthwaite, die tot de slotsom was gekomen, dat dr. Adams me vrouw Morrell in haar laatste dagen zo veel verdovende middelen had toegediend, dat daaruit de opzet tot doden bleek. Zich tot de jury wendend verklaarde sir Reginald. dat moord boven alle redelijke twijfel was bewezen. „Om deze reden, heren van de jury. stel ik u voor te erken nen. dat een juiste uitspraak van moord deze zaak moet afsluiten", zeide hij en hij eiste de doodstraf. De rechter, sir Patrick Devlin, gaf ver volgens voor de jury een samenvatting van hetgeen tot dusver in het proces te berde was gebracht. Hij zei, dat er veel gesproken was over de omstandigheden, waarin doktoren eventueel gerechtigd zijn om verdovende middelen te gebruiken, waardoor het leven van de patient in kwestie wellicht wordt verkort. Voor der gelijke gevallen, zoals die waarin de pa tient ondragelijk lijdt, kent de wet echter geen speciale maatstaven. De rechter verklaarde voorts, dat er geen bewijzen zijn, op grond waarvan de jury de conclusie zou kunnen trekken, dat me vrouw Morrell meer narcotica zijn toege diend dan in de notitieboekjes van de ver pleegsters zijn opgetekend. Hij constateerde vervolgens, dat het beter zou zijn geweest, indien het voor onderzoek te Eastbourne achter gesloten deuren was gehouden. „Het was nu on vermijdelijk, dat er persverslagen over deze zaak verschenen, terwijl zij nog in het stadium van het vooronderzoek ver keerde. Doch ik vertrouw er op dat alles, dat bij het begin van deze zaak de jury zou hebben kunnen beïnvloeden, thans der mate bezonken is, dat het deze uitwer king niet meer kan hebben", aldus sir Patrik Devlin. De rechter wees er verder op dat het ..ongebruikelijk is, dat de beklaagde niet werd verzocht eveneens te getuigen", waar aan hij toevoegde: deze zaak is echter in vele opzichten ongewoon en dit kan een rechtvaardiging zijn voor de ongewone toedracht". Sir Patrik maakte daarna gewag van het „zeer merkwaardige gesprek, dat dr. Adams heeft gevoerd met de notaris, die het testament van mevrouw Morrell in bewaring had". „Vele doktoren zullen on getwijfeld menen, dat er een onzuivere toestand ontstaat, wanneer een dokter er naar vraagt of hij vermeld is in het testa ment van een onder zijn invloed staande patiënte, of zich er ongerust over betoont, of dit wel het geval is. Dit voorval wekt geen erg prettige indruk. Vele geneesheren zouden onder dergelijke omstandigheden menen dat de enige oplossing zou zijn het legaat niet te aanvaarden Doch er bestaat een groot verschil tussen dit geval en een beschuldiging van moord", aldus de rechter. Devlin kwam daarna te spreken over het verschil tussen de hoeveelheden voor geschreven verdovende middelen en het geen mevrouw Morrell in feite kreeg toe gediend. Als en mogelijk kanaal waarlangs dit verschil is weggewerkt, noemde de rechter de sluikhandel in verdovende mid delen. „Ik zeg niet, dat de gang van zaken al dus is geweest, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten en een beschuldiging van „sluikhandel in verdovende middelen" is veel minder zwaar dan die van moord", aldus besloot rechter Devlin, na bijna drie uur gesproken te hebben. De rechter zou vandaag zij nsamenvat- ting van de zaak-Adams voor de jury voortzetten. Deze zal zich daarna terug trekken. om over haar oordeel te beraad slagen. dat nog vandaag verwacht kan worden. De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor het onderwijzend per soneel bij het lager onderwijs heeft thans haar standpunt ten aanzien van de rege ringsvoorstellen bepaald 6n dit in een rapport ter kennis van de regering ge bracht. 27 „En dus om de ongelijkheden, die er bestaan tussen de misdadiger en zijn slachtoffer, glad te strijken. Nu, de rest is u bekend". „Behalve, wie die knappe collega's van u zijn. "Want dat het knappe mannen zijn, daar ben ik van overtuigd". „Alleen ik weet, hoe knap zij zijn", lachte Daphne. „Het zijn mijn Vier Musketiers, zoals ik ze pleeg te noe men. En allen hebben hetzelfde motto: één voor allen en allen voor één! En laat ik er aan toevoegen: zij vormen de bekwaamste groep in Engeland, die op dit gebied werkzaam is". Zij zweeg plotseling, toen de bediende de kamer weer binnenkwam, nu met een kolossaal grootboek, dat hij voor de heer Proctor geopend neerlegde. „Dit is wat u zoekt, meneer", zei hij. Terwijl Daphne de rekening bestudeerde stelde zij op zakelijke toon een paar vragen. „Als ik u vragen mag, meneer Proctor, zijn hier alle details van het restauratiewerk in opgenomen?" „Inderdaad, juffrouw Wrayne". „Dan zou ik het wel prettig vinden als u mij alles wat per kamer verbeterd en hersteld werd, zoudt willen op lezen, te beginnen met de benedenverdieping. Als ik een vraag heb, zal ik zo vrij zijn u te onderbreken. Het spijt me, dat ik u zoveel last moet bezorgen, maar ik kan u verzekeren, dat het voor een zeer belangrijke kwestie is". „Geen verontschuldigingen, juffrouw Wrayne. Als ik vanavond thuiskom en aan mijn vrouw en dochters vertel, dat ik met juffrouw Wrayne in eigen persoon heb ge sproken, word ik vast en zeker met zoveel vragen be stormd, dat ik niet in staat zal zijn ze alle te beantwoor den. Nu, om te beginnen met de benedenverdieping, luis tert u maar". Zij stelde haar eerste vraag, toen het ging over het her stel van de personeelsvertrekken, die door een tochtdeur van de rest van het huis gescheiden waren. Er kwam een trek van teleurstelling op haar gezicht, toen zij hoorde, wat hij daarover oplas. „Dus aan de keuken, de bijkeuken en de provisie kamer werd niets gedaan, nu ja, ik bedoel ten aanzien van de vloeren?", vroeg ze. „Helemaal niet, omdat het niet nodig was. Anders zou het zeker gedaan zijn, juffrouw Wrayne. Na zoveel jaren kan ik mij niet nauwkeurig herinneren hoe al de ka- eisen; de drie Chinese zakenlieden wegens»mers in het huis eruit zagen, maar als hier geen melding gemaakt wordt van enige verbetering aan de vloeren van de vertrekken, die u zoeven noemde, dan kunt u er zeker van zijn, dat er inderdaad niets aan gedaan is", zei de heer Proctor, bij de laatste woorden veelzeggend glimlachend. „Met andere woorden: die vloeren zien er nu dus pre cies zo uit als toen u er aan het werk was". „Ja zeker, juffrouw Wrayne". „Goed, gaat u dan maar verder als u wilt". Even later onderbrak ze hem opnieuw. Ze had haar ogen samengeknepen. „Wilt u het mij nog eens laten horen, meneer Proctor?" „Zeker wel" en daarop las hij: „Reparatie vloerplanken ir. de grote zitkamer beneden, zeven meter Zij stak haar hand omhoog om hem nog een vraag te stellen. „Het spijt me, dat ik nog eens moest onderbreken, maar is die zitkamer de grote kamer aan uw linkerhand als u het huis binnenkomt?" „Juist, juffrouw Wrayne". „Kunt u zich er iets van herinneren, ik bedoel de toe stand van de vloer toen u er mee bezig was? Verkeerde die bepaald in een slechte conditie, dat wil zeggen slech ter dan die van de andere kamers?" De heer Proctor liet het grootboek op tafel zakken en leunde achterover in zijn stoel. „Toevallig kan ik u daarover vrij goed inlichten, juf frouw Wrayne, omdat wij juist over deze kamer nogal even gesproken hebben, destijds. Er waren een paar planken, die verrot waren en een paar zaten los, als ik mij goed herinner. Juffrouw Morstone wilde de planken laten vernieuwen en er een parketvloer bovenop leggen. Ik zei haar, dat, als zij erop stond, aan haar wensen vol daan kon worden, maar ik deelde haar ook mee, dat hel nogal duur zou worden en dat het niet nodig was grote kosten te maken. Mijn meesterknecht en ik inspecteer den de vloer zeer nauwkeurig en wij waren beiden van oordeel, dat het aanbrengen van een paar nieuwe plan ken voor zeer lange tijd voldoende zou zijn en dat het haar veel geld zou besparen. Tenslotte was zij het met ons eens. En aangezien wij nooit enige klacht van haar hebben gehad sinds zij er woont, neem ik aan, dat zij er tevreden over is". „O, maar daar ben ik zeker van", antwoordde zij lang zaam en hij kon zien, dat ze nog voortdurend diep in gedachten verzonken was. „Ik ben erg slecht op de hoogte van bouwen, meneer Proctor", zei ze tenslotte, „maar laten we nu eens aan nemen, dat u een of twee planken van de vloer oplicht, wat vindt u dan daaronder? Meestal is er toch een ruimte tussen de vloer en de aarde, is het niet?" „Zo is het". „En hoe diep is die?" „Gewoonlijk een kleine halve meter. In vele moderne huizen wordt een betonnen fundering gelegd, maar dit huis was ongeveer honderd jaar oud". Ze knikte verstrooid. „O, dus hier was geen betonnen fundering?" „Nee, daar ben ik zeker van". „Weet u ook of uw personeel bij het herstelwerk de indruk kreeg, dat er iets met de vloer gebeurd was?" „Nee, daarover hebben ze nooit gesproken. Maar de opzichter zou u er wel meer over kunnen vertellen. Wilt u hem spreken, zodat u hem een en ander vragen kunt?" „Ik geloof, dat ik u een massa moeite bezorg, meneer Proctorbegon ze, maar zijn hand ging al naar de bel en enkele ogenblikken later kwam een bediende binnen. „Yardely, is Digby in het gebouw?" vroeg de heer Proctor. „Ja meneer, moet hij bij u komen?" „Graag, juffrouw Wrayne zou hem een paar vragen willen stellen". „Ik weet zeker", wendde hij zich tot Daphne, toen zij weer alleen waren, „dat Digby u veel meer over het. Witte Huis kan vertellen dan ik. Hij had toezicht over het hele karwei en er ontgaat hem weinig". „Ik geloof, dat ik wel erg lastig ben", antwoordde ze. terwijl ze een nieuwe sigaret opstak. „Ik ga maar door met allerlei vreemde vragen te stellen zonder u te ver tellen waaróm ik dat doe. Maar zo is het nu eenmaal in ons beroep". „Ik begrijp er alles van, juffrouw Wrayne", zei de heer Proctor. „Maar, als wij erin slagen deze zaak op te helderen, dan hebt. u tenminste de voldoening, dat alle kranten erover schrijven. En dan zult u ook begrijpen waarom ik al deze vragen gesteld heb en ook waarom er niet verder over gesproken kon worden". Kinderen gewond. Op het stations- emplacement in Simpelveld is een 3-jarig meisje door een goederentrein aangereden. Met ernstige hoofdwonden is het kind naar een ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Even voor het stat ion Nijmegen werd een trein tot stilstand gebracht, doordat er aan de noodrem was getrokken. Er bleek een 5- jarig jongetje uit de trein te zijn gevallen. Met ernstige hoofdwonden is het knaapje naar een ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. Boerderijbrand. In Noorddijk, gemeen te Bedum, is een grote landbouwschuur van een boerderij afgebrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat zich bij het bijvullen van een tractor een ontploffing voordeed. Enkele koeien kwamen in het vuur om. Afgelast défilé. De kosten van het af gelaste nationale défilé van land-, lucht- en zeemacht te Utrecht, dat voor 30 april was vastgesteld, maar vanwege de kosten werd afgelast, zouden meer dan 150.000 gulden hebben bedragen. Hieraan dienden te wor den toegevoegd de kosten die de gemeente Utrecht zou hebben moeten maken voor af breken van vluchtheuvels langs de route van de parade. Uitverkoop. Bij de beschikking van de staatssecretaris van Economische 3bken, waarbij als begindata van de tweemaal per jaar gedurende ten hoogste 19 werkdagen toegestane uitverkopen worden aangewezen 15 januari en 15 juli. Valt die dag op een zondag, dan mag de uitverkoop beginnen op de 14de. Deze beschikking zal gelijktijdig met de Uitverkoopwet 1956 in werking treden op een datum, die bij Koninklijk Be sluit wordt bepaald. Anti-alcoholles. Het plaatselijk drank- weer-comité te Utrecht heeft in overleg met het gemeentebestuur en de schoolhoofden besloten anti-alcohollessen op de lagere scholen te geven. Limburg in bloei. Kerse-, pruime- en vroege perebomen staan in zuid-Limburg thans in volle bloei. De appelbloesem begint door te zetten. Nieuwe luchtlijn. Met de „Dromeda ris", genoemd naar een van de drie schepen waarmee Jan van Riebeeck op de Kaap landde, is zaterdagavond een gezelschap van vijf Nederlandse journalisten als gast van de Suid-Afrikaanse Lugdiens van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. Het was het eerste vliegtuig van deze dienst, dat vertrok in de richting Johannesburg. Belastingontduiking. De rechtbank te Maastricht heeft een hoofdcontroleur van belastingen uit Kerkrade veroordeeld tot 100,boete wegens valse aangifte van in komsten op zijn belastingbiljet. Hij had namelijk een aantal giften verzwegen, welke hij had ontvangen van particulieren, die hij bij het invullen van hun belastingbiljetten behulpzaam was geweest. Zij betaalden een dienst, welke hij als rijksambtenaar niet zou hebben mogen verx-ichten. Voorts heeft de rechtbank een 56-jarige koopman uit Nieu- wenhagen. die op zijn belastingbiljetten over 1952 tot en met 1954 bijna 40.000,te wei nig inkomen had opgegeven, veroordeeld tot ƒ3.000,— boete. Hoofddirecteur Monumentenzorg. Te Voorburg is op 49-jarige leeftijd ovei-leden de heer P. J. van de Velde, hoofddirecteur van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Hij was tevens algemeen secretaris van de voorlopige monumentenraad. secretaris van de voorlopige monumentenraad, secretaris van de rijkscommissie voor monumenten zorg, secretaris van de rijkscommissie voor de monumentenbeschrijving en secretaris van de rijkscommissie voor de bescherming van monumenten tegen oorlogsgevaar. Telefoniste kreeg brandwonden. Door dat zij met haar kleding te dicht bij een 9traalkachel kwam is een 20-jarige telefo niste van de Steenkolen Handelsvereniging aan de De Ruyterkade in Amsterdam in brand geraakt. Collega's, die te hulp snel den, wisten met regenjassen en colbertjas jes de vlammen vrij spoedig te doven. Met ernstige brandwonden in de tweede graad is het slachtoffer in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Minister Helders op Curasao. Minister Helders van Overzeese Rijksdelen is na een voorspoedige reis op Curasao aangekomen. De bewindsman, die werd begroet door on der andere waarnemend gouverneur Jonck- heer, zal tien dagen op Curasao blijven en onder meer bezoeken brengen aan Aruba en Bonaire. DINSDAG 9 APRIL Minerva: „To catch a thief", alle leeft.. 8.15 uur. Cinema Palace: „Een ter dood ver oordeelde ontsnapt". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel", 14 jaar, 8 uur. Studio: „Dc bigamist", 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giamit", 14 j., 7.45 uur, Luxor: „Vier mensen in de duister nis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: Heemsteedse Chr. Oratorium Ver eniging met Johannes Passion, 7.30 uur. Vrij zinnig Hervormde Kerk: Documentaire ge nezingsfilm van de Amerikaanse evangelist Oral Roberts. 8 uur. WOENSDAG 10 APRIL Minerva: „To catch a thief", alle leeftijden, 8.15 uur. Cinema Palace: „Een ter dood ver oordeelde on' apt". 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Luxor: „Vier mensen in de duisternis", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Theater met „Tocht, naar het duister". 730 uur. Vryzinnig Hervormde Kerk: Documentaire genezingsfilm van de (Wordt vervolgd). I Amerikaanse evangelist Oral Roberts, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6