Eindles en diploma-uitreiking Chr. Landbouwwinterschool Moderne Brillen DSO-Vijfhuizen zoekt naar terrein voor nieuw sportveld „Le Roi David" in Nederlandse vertaling DINSDAG 9 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Bijeenkomst in Hoofddorp Zondag weer grote palmpaasoptochten Burgerlijke Stand van Haarlem Echtpaar De Graaf terug van Amerikaanse reis HILLEGOM Afhaalcentrum voor hyacintennagels Geen kinder-bloemencorso in Hillegom Receptie Boerenleenbank Van der Putten won Ronde van Noordholland BENNFBROEK Pronaganda-avond van Bijbelgenootschap Burgerlijke Stand Afscheid bij „Patrimonium" VIJFHUIZEN Oranjefeesten in zaal op Koninginnedag BLOEMENDAAL Chr. Mulo-school aan de Rijperweg Beslissingswedstrijd tafeltennis ZANDVOORT Het reddingswerk langs de kust Na vol van drie meter naar huis gewandeld Studiedag Nederlandse Klokkenspelvereniging Hondententoonstelling te Amsterdam „Winner 1957" UIT STAD EN STREEK Gemeente helpt kweker Klaase aan grond Film over protestantse ziekenhuizen De geslaagde leerlingen van de Christe lijke Landbouwwinterschool te Hoofddorp hebben maandagmiddag in „De Land bouw" aldaar hun diploma ontvangen, waaraan volgens de traditie een openbare eindles verbonden was. Vandaar dat de heer L. Troost als directeur in zijn wel komstwoord ook vele ouders mocht be groeten. die met de leraren en het bestuur van de commissie van toezicht deze uit reiking hebben bijgewoond. Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer werd vertegenwoordigd door wet houder J. A. Oudheusden, en wethouder C. van Beem was in zijn kwaliteit van voorzitter van het schoolbestuur aan wezig. Teneinde de ouders een beeld te geven van de stof, die door de leraren aan deze school wordt gedoceerd werd aan iedere leerling van klasse A. en B. een vraag gesteld welke betrekking had op de bemesting en landbouwwerktuigen en mo toren. waarbij kon worden geconstateerd dat zij over het algemeen vlot en juist werden beantwoord. Daarna was het ogenblik der diploma uitreiking aangebroken, hetwelk door de heer Troost geschiedde. Deze riep de negenentwintig geslaagden beurtelings bij 7,ich om hen het diploma te overhandigen. De leerling D. Hoek uit Ouddorp, die met niet minder dan 163 punten als de beste van de school geëindigd was, ontving een boek. Na deze plechtigheid merkte wethouder .1. A. Oudheusden op. dat de verstand houding tussen school en gemeente bestuur voorbeeldig is. Persoonlijk ver klaarde de wethouder ieder jaar op nieuw verbaasd te zijn over de uitsteken de resultaten, welke hier worden bereikt. Hij wenste de leerlingen geluk met het. behalen van het diploma en besloot mei het advies in de praktijk zoveel mogelijk op hun gebied technisch op de hoogte te blijven. Wethouder C. van Beem richtte zich tot de geslaagden, zeggende, dat zij aan de Negen verschillende routes Zondag 14 april zullen weer grote stoe ten kinderen met. palmpaasbroden, ver sierde takken en haantjes van deeg door de Spaarnestad trekken. Langs negen ver schillende routes zullen dit keer de jaar lijkse Palmpaas-optochten worden ge houden. Geleidelijk aan zijn deze op tochten als het ware een evenement ge worden in het Haarlemse stadsbeeld en de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, die het geheel organiseert, ver wacht dan ook thans weer een grote be langstelling. Vele kinderen zullen de ko mende dagen druk in de weer zijn om hun palmpaasstokken zo kunstig mogelijk op te bouwen. Bosjes palmtakjes zullen te koop zijn in verscheidene speeltuinen. Voorts zorgt de bakker voor de brood- haantjes en de boekhandelaar voor het benodigde gekleurde papier. De Katholieke Vereniging voor het Ge zin heeft een aantal in diverse kleuren ge drukte foldertjes doen verschijnen, waar op de kinderen kunnen lc/.en, wat er no dig is om een mooie „Palmpaas" te maken. Voorts staat op elke folder de route voor een bepaalde wijk. De optocht, die door de straten in de omgeving van het Ripperdapark zal trek ken, vertrekt om twee uur van de speel tuin „Don Bosco" Deze stoet zal langs het huis van de bisschop aan de Nieuwe Gracht trekken. De kinderen, die in optocht door de Leidse buurt zullen gaan, vertrekken om half drie van de speeltuin „Maria- gaarde". Ook het Ramplaankwartier zal van de kleurige karavaan kunnen ge nieten. Gestart wordt om een uur bij de speeltuin „Overveen". Vanaf de speeltuin ..Hof van Eden" zal een groep kinderen uitzwermen in Oud-Schoten. Het tijdstip van vertrek is bepaald op drie uur. Ook in Haarlem-Oost, is het feest. De schare kinderen zal zich om een uur bij de speel tuin „Kindervreugd" in beweging zetten. Om een uur vertrekt voorts een stoet bij de speeltuin „Het Paradijsje" om met de verkennersband voorop een rondgang te maken door het centrum. De bewoners van het gedeelte tussen het Spaarne en de Generaal Cronjéstraat zul len ook veel plezier beleven aan de sliert van peuters, die „gewapend" met Palm paasstokken een tocht zullen maken. De speeltuin „Elba" is het punt van samen komst, waar om drie uur zal worden ver trokken. Ook zullen groepen om half twee ver trekken van de speeltuin „Noordervreugd" en „Zaanenoord". ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug Haarlem. 3 april 1957 ONDERTROUWD. 8 april: B. H. Bouwman en M. de Vos: M. van Stijn en J. C. Plukker; H. Villerius en G. H. J. Wijers. BEVALLEN van een zoon, 6 april: M. S. ThissenSteenkamer: C. A. BothVelle- koop; 7 april: J. PrinsHalff: J. A. Broes- terhuizenFabriek: Th. MeyjesBrocx; 8 april: W. M. ScheenaardGortzak; S. C. van den BerghRoeland. BEVALLEN van een dochter, 5 april: W. van den AardwegMeinders; A. A. G. van Helft—Bruins; 6 april: J. M. M. Katerberg Leuven; A. P, C. I.IspaardDe Laat: A. Chr. •L ScharwachterVreulink; M. P. Ridder Pardon: G. EvertsKnegt; L, M. Witteveen —Van Impelen: 7 april: J. J. HartoogAle- mari; A. M. HuijbensHoofman: D. Uiterwijk Plaritinga: Chr. J. C. WoudenbergKrul; C. M. Th. PeeperkomVan den Berg; 8 april: J. J. Baumgarte— Fontijn. OVERLEDEN. 5 april: J. van Straaten, 10 j., Jansstraat; H. Sival, 50 jaar. Recht huisstraat; P. J. M, Versteeg. 1 d., Kamper- taan; 6 april: A. T. de Jong, 81 jKamper- laan; J. J. de Kuster, 77 j„ Schotersingel; J. W. Walhof, 82 j., Jan Gijzenkade; T. J. Verwaal, 62 j., Zwaluwstraat; H. M. P. Dirks, 80 ,i.. Kamperlaan; C. J. van ZeelandSik kink, 56 j.. v. Zeggelenstraat: M. C. de Bruin —Bijl, 67 j., Kamperlaan; 7 april: N. Bartels. 19 j., Zijiweg S. F. A. HamelLandweer, 68 jaar, Kleverparkweg. school een belangrijk deel levenservaring mochten ondergaan. Het diploma heeft daardoor echter de nodige verplichtingen tegenover ouders en school met zich mee gebracht, die zij in de nu wachtende maat schappij in daden kunnen omzetten. Spre ker wees er verder op, dat het agrarische bedrijf vooral in het westen van ons land een bijzonder moeilijke tijd tegemoet gaat. omdat steeds meer kostbare cultuurgrond aan zijn oorspronkelijke bestemming ont trokken moet worden. Vandaar dat som mige geslaagden misschien genoodzaakt zullen zijn verder de wereld in le gaan, waarbij de heer Van Beem hun veel geluk toewenste. Nadat nog gesproken was namens de commissie van toezicht en de vereniging van oud-leerlingen, betuigde Wim Hoek 'als vertegenwoordiger der leerlingen zijn dank aan de heer Troost, die niet alleen een uitstekend directeur en leraar is, maar daarnaast ook nog vele persoonlijke moei lijkheden der leerlingen wist, op te lossen. Niet minder erkentelijk waren zij tegen over het lerarenkorps, waaraan de leer lingen eveneens veel te danken hebben. De namen van de geslaagden zijn: J. v. d. Beek, Middenmeer; J. C. v. Beem, Hoofddorp; N. W. Blom, post. Halfweg; O. Boersma, Wieringerwerf; H. F. Colijn, Wieringerwerf; K. Eelman, Oosterend, Texel; W. Griffioen, Baambrugge; G. Ha gen, Abbenes; R. K. Haverkamp, Midden- meer; H. Nieuwenhuis, Hoofddorp; C. Spelt, Rijk, Haarlemmermeer; G. Viersen, Wieringerwerf; P. Vink, Nieuw-Veonep; ■J. W. Zuidveld, Garrelsweer; A. Blonk, De Bilt; J. G. Bos, Abbenes; J. Dogterom, Zoetermeer; M. Dogterom, Zoetermeer; F. Eijken, post Halfweg; C. M. Gehrels, post Halfweg; G. Groeneweg, Hoge Mierde (N.B.); D. Hoek, Ouddorp; H. A. v. d. Hoe ven, Voorschoten; P. A. Knibbe, Abbenes; D. v. Leeuwen, Nieuwveen; C. Nieuwen huis, Nieuw-Vennep; A. C. Tijssen, Hoofd dorp; J. v. d. Wel, Maasland; P. v. Zadel hof!, Abbenes. De heer en mevrouw De Graaf-Van Es woonachtig aan de IJweg te Vijfhuizen en respectievelijk bijna 82 en 70 jaar oud, zijn verleden week teruggekeerd van een reis naar de Verenigde Staten, waar zij hun daarheen geëmigreerde kinderen hebben bezocht. Het echtpaar heeft daar grote afstanden afgelegd. Op 18 april van het vorige jaar vertrok het echtpaar naar New York. Vandaar ging het per trein via Los Angelos en Chicago, waar terloops enkele familieleden met een bezoek wer den verrast, naar Pasadena. In deze plaats woont de dochter van het echtpaar De Graaf; op een uur afstand, in Belflower, heeft hun zoon zich gevestigd. Zij arriveer den hier op 1 mei. Het verblijf bij hun kinderen werd ge- durend» drie weken onderbroken voor een bezoek aan de plaats Hanford. waar de Heeb en mevrouw De Graaf zelf van 1908 tot 1913 hebben gewoond. Hun aankomst in deze plaats bracht hen in contact met de Nederlandse gemeenschap, waar onder er velen waren, die hen nog kenden van hun Amerikaanse tijd. De verjaardag van mevrouw De Graaf was hier wel een van de hoogtepunten: bij hun vertrek wer den zij uitgeleide gedaan door alle aan wezige Nederlanders. De heer De Graaf was als landbouwer natuurlijk vooral geïnteresseerd in de uitgebreide sinaasappelplantages, de uit gestrekte landerijen en de opvallende bloe menpracht van deze streek. Op 26 maart scheepten zij weer in te New York aan boord van de „Rijndam". De reis van dit schip had echter twaalf uur vertraging, omdat de route gekruist werd door een grote ijsberg, waardoor men een omweg moest maken. Op vrijdag 5 april waren de heer en mevrouw De Graaf na een jaar afwezigheid weer terug in hun woning aan de IJweg in Vijfhuizen. Hedenochtend, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, rnr. J. Algera, op het circuit te Zandvoort het start sein gegeven non een economische testrit voor personenauto's, georgani seerd door de Koninklijke Deense auto mobielclub. Van Zandvoort gaat. de tour door Nederland naar België en Duitsland. De finish is in Kopenhagen. Hel afhaalcentrum te Hillegom voor de hyacintennagels, nodig voor het leggen van de mozaieken, is evenals voorgaande jaren weer in de schuur van de firma Van Til-Hartman aan de Van Waverenstraat gevestigd. De nagels worden gratis be schikbaar gesteld. Voor een vierkante me ter mozaiek heeft men ongeveer een mand nagels nodig. Tot en met woensdag kan men zich bij boekhandel Kat aan de Hoofdstraat opge ven voor de mozaieken wed strijd. Er zullen vier groepen van deelnemers zijn: bedrij ven en verenigingen, particulieren - grote mozaieken. particulieren - kleine mozaie ken en een groep, waarin de mozaieken van de schoolgaande jeugd worden inge deeld. De eerste en tweede prijswinnaars in de eerste en tweede groep dingen mee naar de streekprijzen. Het kinder-bloemencorso zal dit jaar in Hillegom niet doorgaan. In plaats daarvan organiseert het centraal comité nationale feestviering een gecostumeerde optocht met bloemen voor kinderen van acht tot zestien jaar, die op 30 april, Koninginne dag, wordt gehouden. De uitbeeldingen moeten betrekking hebben op de vader landse geschiedenis en op sprookjes. De optocht wordt om een uur 's middags opge steld op hel Hof. dat dan alleen voor deel nemers toegankelijk zal zijn. Om half twee volgt de keuring door de jury, waarna om twee uur de optocht met muziek door hel dorp begint,. Er zijn aardige prijzen be schikbaar gesteld. Kinderen, die aan de optocht willen meedoen, kunnen zich op geven bij de heer C. P. Bakker, Stations weg 11. De receptie van de jubilerende Coöpera tieve Boerenleenbank te Lisse zal woens dagmiddag van half vier tot half zes in ,,De Nachtegaal" worden gehouden, en niet vanmiddag, zoals maandag abusievelijk in ons blad is bericht. Toen op 29 februari 1956 deskundigen van de gemeente HaaiTmeer een uiteenzetting gaven van de plannen, die in de loop van het vorige jaar werden verwezenlijkt tot modernisering en uitbreiding van het dorp Vijfhuizen, werd daarbij een mededeling gedaan, die vooral de leden van de r.k. sportvereniging DSO verheugde. De ge meente had namelijk een strook grond aan gekocht, gelegen langs de Vijfhuizerweg tussen wat nu de d'IJserinckweg is en de zogenaamde Patrimoniumhuizen. Op deze grond zou de gemeente een sportveld aan leggen, waarbij vooral DSO gebaat zou zijn. Deze sportvereniging maakt namelijk nog steeds gebruik van een te klein terrein aan de Kromme Spieringweg, dat daarenboven door de slechte toestand vrijwel niet is te bespelen. „Eigenlijk", zo verzekerde de voorzitter der vereniging, de heer Th. van der Putten ons, „ziet de terreinkeurings commissie veel door de vingers, anders was het reeds lang afgekeurd". Toen de plannen van de gemeente met betrekking tot de aanleg van dit sportter rein echter bekend werden, vestigden de twee protestantse kerkgenootschappen te Vijfhuizen de aandacht van het gemeente bestuur op het feit, dat dit veld dan in He onmiddellijke nabijheid van één en over De Hagenaar Joop van der Putten, lid van de militaire selectieploeg, is winnaar gewor den van de „klassieke" Ronde van Noord holland. Hij versloeg in de beslissende eind sprint te Zaandam de sterke Beverwijker Coen Niesten met nog geen half wiel ver schil. Deze twee renners waren even voor Pm-merend met nog veertig kilometer te rijden met succes uit een elf man sterke kopgrpep ontsnapt. Vooral Niesten heeft zich in de slotfase heftig geweerd om huiten schot van de achtervolgers Rol, Captein en Wuur- man die de twee leiders bij het verlaten van de Wijde Wormer tot dertig meter waren genaderd te blijven. Van de Haarlemse deelnemers aan deze ronde leverde Koger de beste prestatie: hij eindigde uit een veld van 300 deelnemers als 21-ste. De uitslag luidde: 1. Van der Putten (Den Haag), de 225 kilometer in 5 uur, 11 min. en 18 sec.; 2. Niesten (Beverwijk); 3. Captein (Amsterdam): 4. Rol (Alkmaar); 5. Wuur- man (Amsterdam); 6. Van Houwelingen (Sassenheim)7. Conrad (Berlijn); 8. Schol ten (Den Haag): 9. Verhoeven (België); 10. Funke (Hannover). enkele jaren van twee kerkgebouwen zou komen. Schuin tegenover het terrein staat namelijk de gereformeerde kerk en op de hoek van de Vijfhuizerweg en de Spiering weg bezit de hervormde gemeente reeds grond om daar een nieuwe kerk te stich ten. Van de zijde van het gemeentebestuur werd daarom aan het bestuur der sport vereniging medegedeeld, dat realisering van de plannen niet mogelijk was. Onmiddellijk hierna is DSO begonnen met het zoeken naar andere mogelijkheden. Een oplossing op korte termijn is namelijk van het grootste belang. Thans reeds brengt de vereniging vijf tot zes voetbalelftallen in het veld. waarvan enkele van zeer goede kwaliteit, die veel voor de toekomst belo ven wanneer zij kunnen trainen op een sportveld, dat aan de eisen voldoet. Bovendien bestaat DSO op 30 juni een kwart eeuw. welk jubileum men zich voor stelde te vieren met een receptie in het clubhuis op het nieuwe sportveld. Om de financiële middelen te verkrijgen teneinde dit clubhuis te bouwen, heeft men van vele zijden medewerking ondervonden. De plan nen zijn dan ook zover klaar dat wanneer men erin slaagt een terrein te vinden de bouw van het clubhuis onmiddellijk kan beginnen, zodat men het zilveren jubileum op „eigen grond" kan vieren. Voor de filmavond, die de afdeling Ben- nebroek van het Nederlands Bijbelgenoot schap maandagavond in de stichtingslcerk van „Vogelenzang" hield, bestond ruime belangstelling. Ds. C. Klapwijk, gerefor meerd predikant, sprak na samenzang een kort welkomstwoord. De eerste film was „Hoe het woord tot ons kwam", een documentaire over de bijbel. Nadat een propagandistisch woord was gesproken, werd een zeer mooie kleurenfilm vertoond over de Belgische Kongo, waar het Neder lands Bijbelgenootschap ^en grote activi teit aan de dag legt. Ds. H. S. J. Kalf. hervormd predikant, sloot de avond met een enthousiaste opwekking, het werk van het bijbelgenootschap te steunen. GEBOREN: Johannes Theodorus, zoon v. H. Weijers en M. E. Janse. ONDERTROUWD: W. Mudde en J. Jan sen. Tijdens een drukbezochte ledenvergade ring is de heer J. O. Vermeer maandag avond afgetreden als secretaris-penning- meester van de woningbouwvereniging „Patrimonium" te Hillegom. De heer Ver meer heeft deze functie 36 jaar lang ver vuld. Thans bekleedt hij geen enkele func tie meer in het openbare leven en geniet hij van een welverdiende rust. De voorzit ter van de woningbouwvereniging, de heer Rikkers, heeft de scheidende secretaris penningmeester dank gebracht voor het vele werk, dat deze heer verzet. De heer J. van der Vinne zal de heer Vermeer op volgen. OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE De collecte in Hillegom ten bate van de Simavi heeft netto ruim f 210 opgebracht. Tot voor kort deed in Vijfhuizen de me ning opgeld, dat ter plaatse op Koningin nedag geen oranjefeesten konden worden georganiseerd, omdat velen van de burge rij op 30 april de feestelijkheden te Haar- ien bijwonen. Verleden jaar heel't het be stuur echter een proef genomen met een plaatselijke feestviering, die zo is geslaagd, dat men voornemens is in het vervolg steeds op 30 april in Vijfhuizen feestelijk heden te beleggen. Gezien het jaargetijde en het veelal koude weer zullen geen open luchtfeesten en de daarbij behorende wedstrijden worden gehouden. Daarom zal ook nu weer een zaalfeest worden georga niseerd, waarover in een commissieverga dering, die maandagavond werd gehouden, is gesproken. Het is de bedoeling, dat in de morgenuren een feestelijke filmvoorstel ling wordt gegeven voor de kleuters en de leerlingen van de eerste en tweede klas der lagere scholen. In de middaguren draait er een aantal films voor de overige school jeugd. Hierbij wordt, onder meer de film „Dick Trom" vertoond, een verhaal dat in de Haarlemmermeer veel bekendheid ge niet, daar het zich in Hoofddorp en omge ving afspeelt. In de avonduren zal er voor de leden van de Oranjevereniging een filmvoorstelling zijn. Het is de bedoeling, dat de jeugd in de morgen- en middag voorstelling wordt getracteerd. Om dit mo gelijk te maken, zal een inzameling worden gehouden. VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden. 9 april: Aanvoer 277 vette varkens. Notering in centen per kg levend gewicht: lichte varkens 165 tot 169. slagersvarkens 170 tot 174. zeugen 148 tot 154. Handel stug. Moeilijk te plaatsen, prijzen sterk aflopend. Voorts werden aangevoerd vijf nuchtere kalveren. Geen notering. Op vrijdagmiddag 12 april zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe- mendaal worden aanbesteed de bouw van de christelijke u.l.o.-school aan de Rijper weg. Het plan werd ontworpen door de heer H. W. van Kempen, architect B.N.A. te Bloemendaal. Het oorspronkelijke plan voor deze school heeft al heel wat veran deringen ondergaan en nog steeds is er geen zekerheid dat deze bouw doorgang zal vinden. Ook hier Vormde het gymnas tieklokaal het struikelblok en aan de bouw daarvan kan dan ook voorlopig niet ge dacht worden, temeer omdat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting daaraan zijn goedkeuring niet heeft kun nen hechten, hoewel er een urgentiever klaring was. Als tot de bouw van deze Protestantse school wordt overgegaan dan zal zij twaalf klasselokalen bevatten, waarvan vijf loka len en een natuurkundelokaal op de bega ne grond. Ook de kamer van het hoofd en van de concierge liggen gelijkvloers. Op de bovenverdieping zijn vijf lokalen bene vens het tekenlokaal, een kamer voor het onderwijzend personeel en een dokterska mer geprojecteerd. De hoofdingang met een kleine hal is aan de Rijperweg evenals de speelplaats. Het schoolgebouw wordt zover mogelijk teruggelegd met een grote groenstrook. Als eenmaal met de bouw een aanvang zal zijn gemaakt, denkt men een en een kwart jaar nodig te hebben, voordat deze school voltooid zal zijn. Er zullen standaarden geplaatst worden voor tweehonderdzestig fietsen. De si tuering van de school wordt bepaald door het lange en smalle terrein. De lengte van het schoolgebouw zal drieënvijftig meter bedragen. Er komen zowel boven als beneden grote afzonder lijke garderobes (dus niét in de gangen), hetgeen uit hygiënisch oogpunt zeer be langrijk is. Het schoolgebouw zal van lichtgele steen met donkere pannen in alle eenvoud worden opgetrokken. De beslissingswedstrijd om het kampioen schap in de overgangsklasse E van de Ne derlandse Tafeltennisbond Lussen Heemstede en AVGA 2 (Amsterdam) is vastgesteld op zaterdag 13 april om zeven uur in het tafel- tennisinstituut Guus Wolters aan de Jans straat te Haarlem. Mees Toxopeus sprak in „Zomerlust" te Zandvoort In restaurant „Zomerlust" te Zandvoort heeft de 70-jarige oud-schipper van de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn, de heer Mees Toxopeus, maandagavond een boeiende en indrukwekkende schilde ring gegeven van het gevaarlijke werk, dat de bemanning van de reddingboten verricht bij het redden van schikbreuke- lingen langs onze kust. Hij deed dit op uitnodiging van een onlangs in Zandvoort gevormd comité, dat zich ten doel heeft gesteld, het aantal zogenaamde „redders aan de wal" aanzienlijk op te voeren, ten einde daardoor het werk van de KNZHRM zoveel mogelijk te steunen. De voorzitter van dit comité, de heer J. R. Oostenrijk, verwelkomde de heer Toxo peus, burgemeester mr. H. M. van Fenema, de bemanning van de Zandvoortse redding boot „Dudok" en het bestuur van de KNZHRM te Zandvoort. Het verhaal, dat de heer Toxopeus de aanwezigen vertelde, was slechts een greep uit hetgeen deze in zijn 34-jarige dienst- periode bij de reddingmaatschappij heeft beleefd. Een leven vol gevaren, vol opof fering en moed in talloze tochten naar in nood verkerende schepen, waarvan hij en zijn mannen een zeer groot aantal mensen wisten te redden. Mees Toxopeus kent de gevaarlijke plaatsen aan onze kust als anderen de plaats hunner inwoning, hij kent de zee in haar tomeloze woestheid en allesvernie tigende kracht,e hij toont de verpletterende mogelijkheden van aanstormende grond- zeeën. die de reling wegvagen en de stuur hut kapot beuken. En dan zegt hij: „Er kwamen klompen water over het schip, maar de Insulinde ging erdoor als een bruinvis". Hij beschrijft vele reddingen en verhaalt van de enorme moeilijkheden, toen er nog geen radio on de schepen was en contact slechts mogelijk was door mid del van de morse-lamp. Bij een gevaar lijke stranding op het Borkumer-rif zei de kapitein van een loodsboot: „De beman ning is nog aan boord, maar je krijgt ze er nooit af". ..Dat was dom gepraat van die man", zei Mees tot zijn toehoorders, „want daar had hij niets mee te maken, dal was ónze zaak. We gingen erheen, en we haalden ze eraf. allemaal. Want als je die mensen op zo'n schip in doodsnood ziet. dan denk je niet meer aan jezelf, dan denk je alleen maar aan die mensen en dan waag ie dikwijls veel meer. dan eigenlijk verantwoord is". Dat is Mees Toxopeus. eenvoudig en op recht. maar juist daardoor een groot man en een boeiend verteller. Zijn verhaal werd na de pauze geïllu streerd met een serie unieke lantaarn plaatjes van reddingen, van in nnnd ver kerende en door de woeste krachten van wind en water uit elkaar gerukte schepen. Na afloop brachten de aanwezigen de snrokor een spontane hulde als dank voor deze avond vol snanning en boeiend^ wer- keliikhejd. die ruim dertig „redders aan de wal" heeft opgeleverd. Een dertienjarige jongen is maandag middag omstreeks vijf uur, nadat hij op een woning aan de IJsselstraat te Haarlem was geklommen, van een hoogte van drie meter gevallen. De ondernemende jongen is toen naar zijn ouderlijke woning gewan deld. Daar hij over piin in zijn rug klaagde werd de geneeskundige dienst gewaar schuwd en bij nader onderzoek bleek, dat hij door zijn val een gebroken pols en een hersenschudding had opgelopen. Na in de Mariastichting te zijn behan deld is de jongen weer naar huis vervoerd. Dinsdag 23 april houdt de Nederlandse Klokkenspel vereniging haar jaarlijkse stu diedag te Haarlem. Het onderwerp voor deze dag is: „Het automatische speelwerk bij onze carillons, voorheen en thans". De deelnemers aan de studiedag zullen om kwart voor tien worden vergast op een bespeling van het carillon van de St. Bavo- kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier van Haarlem. Na het eerste gedeelte van de bijeenkomst, welke wordt gehouden in de raadszaal van het stadhuis, zullen de deel nemers om twaalf uur door het gemeente bestuur worden ontvangen. Na de middagbijeenkomst wordt de dag besloten met een carillon-concert, door Henk Herzog, stadsbeiaardier van Den Haag. Ruim duizend honden zijn zondag in het RAI-gebouw te Amsterdam op hun schoonheid gekeurd door de 38 Neder landse en buitenlandse keurmeesters, tij dens de internationale hondententoonstel ling, de „Winner 1957", ook ditmaal geor ganiseerd door de Koninklijke Nederland se Kennelclub „Cynophilia". Het aantal buitenlandse honden was groter dan ooit te voren, namelijk 105 dieren uit België. Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Oosten- ijk en Italië. Tot de beste hond van de tentoonstel ling, tevens de beste der terriers werd uitgeroepen „Bivio van de Helmburg", eigenaar P. H. A. Mol uit Groningen; lok ster: mej. H. Cloppenburg. Het dier kreeg, behalve een beker, de eerste prijs, een zilveren medaille van de Koningin. De op een na beste hond van de ten toonstelling. tevens de beste windhond en bovendien de beste zelf gefokte hond v/as „Koeklikoemba's Akkefiet JW 1956", eige naar tevens fokker A. C. van Rossum uit Coevorden. Deze kwam in het bezit van de tweede prijs, de zilveren medaille van prins Bernhard, een wisselbeker en de zilveren Cynophiliaplaquette (voor de beste zelf gefokte hond). De derde prijs en de zilveren medaille der gemeente Am sterdam was voor het beste dameshondje „Sunnybov", eigenares en fokster: mevr. W. Boomgaard uit Amsterdam. Mevrouw B. Grandia te Haarlem behaalde met haar eeneefttwintig maanden oude Franse her der Briard voor de derde maal het kam pioenschap. Nieuws in het kort Linkerdijbeenbreuk. Maandagavond om streeks acht uur is een 62-jarige voetganger op de Rustenburgerlaan te Haarlem door een fietser aangereden. De voetganger, die van plan was de weg over te steken en de fietser niet ogenblikkelijk opmerkte, viel en werd met een gebreken linkerd ij been in het Diaconessen huis opgenomen. Gevaarlijk. De politie wijst erop. dat het zeer gevaarlijk is om zich met een ol ander omvangrijk voorwerp op het stuur op de fiets te wagen. Maandagmiddag om twaalf uur viel een 25-jarige Haarlemse in de Die- penbrockstraat te Haarlem van haar fiets, doordat een lampekap bekneld raakte tussen het stuur van haar fiets en haar lichaam. Met een hersenschudding werd de vrouw in het St. Elisabeths Gasthuis opgenomen. Zigeunerorkest. Het Hongaarse Zigeu nerorkest ondei" leiding van Toki Horvath zal met medewerking van de Hongaarse zangeres Cziska Panna woensdag 24 april een uitvoering geven in het Haarlemse con certgebouw. Passie-spel. Op woensdagavond 17 april zal in de kerk aan de Ramplaan te Overvsen door de Hervormde Lekenspel- groep uit Heemstede onder regie van Wim Paauw het Passiespel „De Dag des Heren" van M. Nijhoff worden opgevoerd. Over planten. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt donderdagavond in het Krelagehuis te Haarlem een vergadering, waarop de heer S. G. Rij sten zal spreken over het onder werp „Waarom chemische plantenziekten - bestrijdingsmiddeleh noodzakelijk zijn". Tot slot zal een kleurenfilm worden vertoond. Jubileum P.T.T. Donderdag 11 april zal de heer Ch. Spaas. kantoorhouder van het PTT-agentschap en telegraafstation Rijksstraatweg, hoek Raadhuisplein in Haar lem-noord de dag herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij de PTT in dienst trad. Jubileum N.S. Op 16 april zal mejuf frouw T. Bakker, eerste schrijfster bij de Nederlandse Spoorwegen bij de halte Heem- stede-Aerdenhout, vijfentwintig jaar in dienst van de spoorwegen zijn. Van deze periode heeft zij ruim tien jaar in Heemstede-Aer- denhout doorgebracht. Geen spreekuur. Wethouder W. F. van Dam ti? Hillegom zal maandag 15 april geen spreekuur houden. Het spreekuur is ver plaatst naar woensdag 17 april 's avonds van half zeven tot half acht. Van de zijde der gemeente Haarlem ver nemen wij, dat thans een oplossing is ge vonden voor de moeilijkheden, waarin de kweker P. Klaase. woonachtig aan de Wa genweg. verkeerde. Zoals wij in ons blad van vrijdag 29 maart uitvoerig schreven, moest de tuingrond van de heer Klaase worden opgeofferd voor de aanleg van de westelijke randweg. De gronden werden daartoe onteigend en de woning werd aan de Rijkswaterstaat verkocht. De heer Klaase dreigde daardoor in de bestaans mogelijkheid van hem en zijn gezin te worden aangetast. De kweker heeft nu een stuk gemeentegrond van zevenhonderd vierkante meter tussen de Wagenweg en de Leidsevaart toegewezen gekregen. „De kweker zit ons daar niet in de weg", luid de de mededeling, zodat mag worden ver wacht, dat de heer Klaase op die grond een nieuw bedrijf kan opbouwen. De di recteur van het gemeentelijke Huisves tingsbureau doet thans zijn uiterste best om op zo spoedig mogelijke termijn het gezin Klaase aan een nieuwe woning, zo mogelijk niet ver van de beschikbaarge- stelde grond, te helpen. Vechten en dienen" Padvinders. Tot districtscommissaris van „De Nederlandse Padvinders" Ce Am sterdam is benoemd de heer H. G. Arents- horst, lot nu toe plaatsvervangend districts commissaris. Zijn voorganger, de heer J. W. H. Kalkman, is tot ere-districtscommissaris benoemd. In de Hervormde kapel aan de Leeuwe rikenlaan te Aerdenhout werd maandag- avond door samenwerking van de Her- 1 vormde gemeente en de Religieuze Kring te Aerdenhout de film „Vechten en dienen" gedraaid. Zij werd vervaardigd naar aan leiding van een prijsvraag in februari 1947 uitgeschreven door de Landelijke Stich ting van „Protestantse Ziekenzorg". Aan ds. G. van Veldhuizen Azn uit Rotterdam werd met zijn scenario de eerste prijs toe gekend en de cineast G. B. H. Niestadt maakte er een zeer geslaagde film van. In deze film met een documentaire in slag wordt aandacht gevraagd voor meer Protestantse ziekenhuizen in den lande. Ook wordt er op de vrouwelijke jeugd een beroep gedaan verpleegster te worden, om dat er aan voldoende verpleeghulp een groot gebrek is. Volgens de film moeten protestanten zorgen voor protestantse zie ken. Door de film heen is het verhaaltje geweven van een jong, aanvankelijk nogal luchthartig levend, jong meisje. Door een ernstige val van een schommel moet zij maandenlang in een ziekenhuis worden verpleegd en dit stemt haar tot nadenken. Na haar beterschap besluit zij uit roeping verpleegster te worden en ook doet zij haar belijdenis. Dat het beroep van ver pleegster r-i ook vooral van wijkverpleeg ster geen sinecure is, wordt ons in deze film duidelijk gemaakt. Het is echter een mooie taak, want verpleegster zijn is de gelegenheid de lijdende mensheid te die nen. Daarom luidt het devies: meer pro testantse ziekenhuizen en meer verpleeg sters. Behalve de ziekenverzorging is ook de geestelijke verzorging van de patiënten van belang voor hun genezing. Uitvoering op 19 april met Ko van Dijk als verteller De letterkundige Max Nord heeft voor de V.A.R.A. een vertaling gemaakt van hc) oratorium „Le roi david" (Koning David) van Arthur Honegger. Deze symfonische psalm voor spreekstem, soli, gemengd kooi en orkest zal de V.A.R.A. op vrijdagavond 19 april uitzenden en dat zal dan de eerste uitvoering van dit werk in het Nederlands zijn. Onder leiding van de Franse dirigent Albert Wolff, die in de afgelopen jaren ook „Faust" en „Herodiadé" voor deze omroepvereniging leidde, zal Koning David worden uitgevoerd door Ko van Dijk als de verteller, Rolien Numan als de tovena res, jonge Nederlandse solisten voor de zangpartijen, het Groot Omroepkoor en het Radio-Filharmonisch Orkest. De zangso listen zijn Heieen Verkley, sopraan. Fran ces de Bossy, alt. en Simon van der Geest, tenor.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7