Belastingteugel in Engeland wordt een beetje gevierd Nederland gaat nu ook atoomfusie bestuderen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Toneel en sport vrijgesteld Islamitisch blok tegen het communisme gespleten Spaarders heffen nieuw inflatiegevaar op Hoe Sukarno kon slagen Ministers Samkalden en Suurhoff gaan praten Het woord is aan De magnetiseurskwestie Koud en buiïg Verkeersongelukken DIT JAAR: 295 DODEN Kroesjtsjev wil ophouden met staatsleningen Maar ook de aflossingen 20 tot 25 jaar staken DOCUMENTAIRE GENEZINGSFILMS ORAL ROBERTS Consolidatie Verlaging Samensmelting van atoomkernen belooft meer dan huidige kernsplitsingsproces Haven van Emden wordt ontzien bij inpoldering van De Dollart Geen verplichte bloedproef bij verkeersongelukken Straf op „joy-riding"? Vier doden in het verkeer Koningin en president Ongeluk op boerderij Tijdelijke vrijbrief voor bepaalde paragnosten? 71e JAARGANG No 232 M WOENSDAG 10 APRIL 1957 302e JAARGANG No 80 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Frank Buchman: Het zijn niet zij die praten maar zij die luisteren, die leiding ontvangen. «occcoryxx>3^>oc<yxcoocoo->^^o^ooorY^^oo<vYyYx>rrxy>noooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van l woensdagavond tot donderdagavond, c opgemaakt om 11.15 uur: p Veranderlijke bewolking met p plaatselijk buien. Matige tot f krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Koud weer. 8 8 Volledige l eerrapporten op pagina twee. Èccccccococccccccccocccccocccocococcooococoococcoccococ» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De in begin maart bij Westkapelle gestrande Duitse kustvaarder „Achilles", die bij een bergingspoging kantelde, is nu ongeveer voor de helft in het zand weggezakt. Desondanks wil een Hamburgse bergingsfirma een poging doen het schip weer in zijn element te brengen. dat de regering heeft besloten de tijdelijke extra benzinebelasting af te schaffen, zon der te wachten tot het einde van de distri butie. Dit besluit staat los van de begro- Tengevolge van verkeersonge- j i lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 295 personen, j van wie 54 kinderen. PARIJS (AFP) Het Russische nieuws bureau Tass heeft bekendgemaakt, dat de regering en de communistische partij van de Sovjet-Unie aan de Russische arbei ders voorgesteld hebben met ingang van 1958 het uitgeven van staatsleningen te staken. Daartoe kan worden overgegaan, wanneer de arbeiders zouden goedkeuren, dat de reeds uitgegeven leningen pas over 20 tot 25 jaar worden afgelost. Na afloop van deze termijn zal het nog niet mogelijk zijn, in een keer de 260 miljard roebel van de tegenwoordige staatsschuld af te lossen. Er zou rekening gehouden moeten worden met aflossingen van 13 miljard roebel per jaar. De lening van dit jaar zou slechts 12 miljard roebel bedragen en geen 26.6 mil jard roebel, zoals voorzien bij de begroting voor 1957, die de vorige maand door het parlement (Opperste Sovjet) werd goed gekeurd. De opbrengst van de lening zou gebruikt worden voor het bouwen van woningen, scholen en ziekenhuizen. Hoewel de leningen vrijwillig zijn, wordt bij elke uitgifte bij ministerieel besluit het. bedrag vastgesteld, waarvoor de arbeiders moeten inschrijven. (In 1956 drie tot vier weken loon). Sedert het einde van de oorlog hebben de Russen voor 300 miljard roebel inge schreven, waarvan tot 1950 voor 129.6 mil jard roebel. In een rede te Gorki, waarin hij de Sov jet-arbeiders uitnodigde in te stemmen met een uitstel van terugbetaling op staatsleningen, zodat geen nieuwe staats leningen meer nodig zullen zijn, verklaar de partijsecretaris Kroesjtsjev: „Kame raden, de kapitalist, die zijn vader zou ver moorden als hij daarmee een half percent winst zou kunnen maken, zal nooit de ziel van de Sovjetmens begrijpen. De kapita listen zullen nooit geloven, dat u vrijwil lig, dus niet uit angst, de voorstellen van de regering en de partij aanvaardt. De ka pitalist zal nooit onze psychologie kunnen begrijpen". Kroesjtsjev riep de arbeiders op „niet bij de opvattingen van hun grootmoeders te blijven stilstaan". „Wij moeten ons in spannen om iedere dag weer de kapitalis ten met stomheid te slaan, zodat niet al leen de levenden er door verbijsterd zul len worden, maar ook de dode kapitalisten zich in hun graf omkeren van woede om de triomfantelijke opmars van het com munisme", aldus Kroesjtsjev. De grootste politieke verrassing bij de presentatie van het nieuwe kabinet wordt gevormd door het feit, dat de leiding van de Nahdatul Ulama kennelijk haar verzet tegen een kabinet, waarin ook communis tische sympatisanten zijn opgenomen, heeft opgegeven. Dit nieuwe kabinet telt immers niet minder dan vier prominente leden dezer islamitische partij, waaronder de algemeen voorzitter, Idham Chalib en de conclusie is gerechtvaardigd, dat hun deelname aan dit extra-parlementaire nood-kabinet van Sukarno is geschied met medeweten en goedvinden van de partij leiding. De Nahdatul Ulama, door wier toe doen mede de pogingen van de vorige for mateur, Suwirjo, mislukten, blijkt het roer wel zeer radicaal te hebben omgegooid. Het politieke opportunisme, waarvan deze betrekkelijk jonge partij reeds eerder heeft blijk gegeven, schijnt het ook nu te hebben gewonnen van het door alle isla mitische partijen aanvaarde principiële standpunt om niet met communisten of hun sympatisanten in een regering zitting te nemen. Het hechte islamitische front, dat zich van de aanvang der kabinetscrisis af, de monstreerde, is nu door de klaarblijkelijke „overgave" der Nahdatul Ulama doorbro ken, want de overige twee belangrijke isla mitische partijen, namelijk de Masjumi en ADVERTENTIE v. d. Amerikaanse Evangelist v. 912 april, elke avond 8 uur, i. h. gebouw v. d. Vrijzinnig Hervormde Kerk, Jacobstraat 6. U ziet vele genezingen, w.o. kreupelen, stommen, doven en polio-patienten. Sprekers: Ds. G v. HAASEN. Ds. A. W. F. WAARDENBURG en Evg. R. SPILLENAAR. Toegang vrij. de P.S.I.I. hebben hun standpunt niet ge wijzigd en als partijen hun medewerking aan de vorming der nieuwe regering over eenkomstig de presidentiële wensen ont houden. Wel zijn, gelijk wij reeds eerder veronderstelden, enkele leden van de Masjumi en de P.S.S.I. gezwicht voor de door president Sukarno geoefende aan drang, namelijk ir. Pangeran Moh. Noor van de Masjumi en Soedibjo van de P.S.I.I., maar gelijk te verwachten was, zullen zij ongetwijfeld door hun politieke partijen, wier discipline zij door deelname aan de regering hebben overtreden, worden uit gestoten, zodat zij zonder politieke rugge steun in het kabinet zullen zitten. De Ma sjumi en de P.S.I.I. zullen dit incident wel zonder schokken door komen, maar alge meen wordt v 'rwacht dat het zitting ne men van leden der Nahdatul Ulama in het kabinet met medeweten van de leiding dezer partij grote interne moeilijkheden teweeg zal brengen. Vooral de jongeren in deze partij waren namelijk sterk gekant tegen het deelnemen aan een bewind als thans is gevormd. Onder deze jongeren leefde ook, gelijk in de jongste tijd is gebleken, zeer sterk de wens naar versteviging der sa menwerking tussen de islamitische par tijen en met name tussen de twee groten, de Nahdatul Ulama en de Masjumi, welke samenwerking thans wordt bedreigd. Politieke waarnemers in Djakarta zien door de jongste ontwikkeling zelfs het ge vaar van een scheuring in de Nahdatul Ulama, hetgeen een verdere verzwakking van de politieke eenheid van het islami tische deel der Indonesische samenleving zou betekenen. En zij zagen hun mening over de ernst van de situatie in de NahJa- tul Ulama onderstreept door het feit, dat de leiding van de partij nu is overgenomen door Kjai Wahab Chasbullah, vertegen woordiger van het hoogste partijcongres, die met zijn grote invloed de dreigende moeilijkheden zal moeten trachten te weer staan. (Van onze correspondent in Londen) De begroting, die de Britse kanselier van de schatkist, Thorneycroft, gisteren heeft ingediend, weerspiegelt het voorzichtig optimisme van de Britse regering over de resultaten van het afgelopen jaar en de economische vooruitzichten op korte termijn. De directe en indirecte belastingen zijn met 66 miljoen pond sterling verlaagd. De inkomsten en uitgaven sluiten op een bedrag van 5387 miljoen pond. Het totale tekort bedraagt 331 miljoen pond, een bedrag, waarover de regering zich weinig zorgen maakt. De minister van Financiën had niet veel bewegingsvrijheid, aangezien een te veel laten vieren van de teugel grote gevaren zou betekenen voor verdere inflatie. Dat hij ten aanzien van bepaalde posten de hand over het hart heeft kunnen strijken, is voornamelijk te danken aan de kleine spaarders. De vorig jaar ingevoerde premie-obliga ties, die van de zomer voor het eerst zullen trekken, hebben hier waarschijnlijk een groot aandeel in. De vrijmaking van een kleine honderd miljoen pond zal zo goed als zeker, ruimschoots worden goedge maakt door de spaarders. Het heeft op nieuw critiek uitgelokt dat de lasten van de financiële topgroep zijn verlicht en dat voor de grote massa weinig of niets is gedaan. Elke regering moet de middengroepen, die het, naar verhouding, vaak het moei lijkst hebben door hun hoge lasten, en die politiek de doorslag geven, te vriend hou den. Bij de jongste tussentijdse verkiezin gen weigerden duizenden conservatieven naar de stembus te komen. De midden groepen krijgen thans enkele financiële tegemoetkomingen - dat hierdoor tevens miljonairs iets in de schoot wordt gewor pen, is onvermijdelijk - maar de bedoeling is vooral degenen, die tot de aanzienlijke groep behoren, welke omstreeks 2500 pond per jaar verdient, te helpen. Het is benau wend hoevele leidende functionarissen uit het bedrijfsleven en de wetenschap hun heil overzee zoeken. Het zijn de technisch geschoolden en mensen met initiatief wier vertrek rampzalige gevolgen kan hebben. Het is niet juist dat de lichte ontdooiing van de belasting betaald moet worden met de bezuiniging op defensie, want uit het budget blijkt duidelijk, dat het vooral de vermindering van de civiele regeringsuit gaven en de gunstige spaarbeweging zijn geweest, welke de belastingverlaging mo gelijk hebben gemaakt. Groot-Brittannië besteedt nog dertig percent van zijn in komsten aan defensie, tenminste zoveel als enig ander land in Europa, en zeker meer dan de meeste landen. Ondanks verschillende ongunstige om standigheden, zoals de Suezcrisis, is aan de verwachtingen van de vorige begroting voldaan. Wat sommigen als industriële stagnatie beschouwen, omdat de produktie vorig jaar niet is toegenomen, noemt de regering „consolidatie". Aangezien de tech nische capaciteit wel is gegroeid, is Groot- Brittannië gereed voor een nieuwe sprong voorwaarts. Belangrijk is de verlaging van de vlottende schuld met een bedrag van 600 miljoen pond sterling en ook dat de regering aan haar toekomstige verplichtin gen zal kunnen voldoen zonder leningen te sluiten, hetgeen eveneens geldt voor de kapitaalbeleggingen der genationaliseerde bedrijven. Voor het eerst sinds jaren zijn de totale regeringsuitgaven verminderd en wordt een verdere vermindering verwacht. De fiscale lasten ten opzichte van het bruto nationale produkt zijn sinds 1951 met zes percent gedaald. Aan buitenlandse concur rentie zal het hoofd worden geboden, door dat handelsfirma's, die uitsluitend overzee werken, geheel worden vrijgesteld van in komsten- en winstbelasting. Scheepvaart ondernemingen, banken en assurantie maatschappijen vallen hier niet onder Scheepvaartmaatschappijen, die zo vaak moeten optornen tegen belastingvrije lijnen onder de vlag van Panama en dergelijke, zullen voortaan een dubbele belasting korting ontvangen voor de bouw van nieuwe schenen Geen andere industrie zal een dergelijke faciliteit ontvangen. De scheepvaart kan namelijk gemakkelijk naar het buitenland uitwijken, indien de lasten te zwaar worden en de Britse economie kan haar niet missen. wordt hiervan bevrijd. De vermakelijk heidsbelasting blijft gehandhaafd voor de bioscoop, waar zij echter wordt terugge bracht van gemiddeld 33 tot 29 percent. De meest gevraagde plaatsen worden aan merkelijk goedkoper. De gezamenlijke kijk- vergunning voor radio en televisie wordt echter van drie tot vier pond per jaar ver hoogd. De kinderaftrek wordt verhoogd naarmate de kinderen ouder worden en meer gaan kosten. Voor inkomens boven de 2000 pond wordt de grens, waar de ver mogensbelasting gaat werken, enigszins verhoogd, waarbij de zeer hoge inkomens onevenredig profiteren, hetgeen reeds kwaad bloed heeft gezet. De benzine-positie is zo zeer verbeterd, ting. De kanselier verklaarde, dat hij een middenweg moet zoeken, waarbij zowel nieuwe inflatie als produktieremmendê deflatie moet worden voorkomen. De re gering heeft doelbewust onpopulaire maat regelen genomen om de betalingsbalans te verbeteren, zoals de kredietbesnoeiing en het hoge belastingniveau. De banken is op dracht gegeven alleen serieuze projecten, bestemd voor lange termijn, te bevorderen. De regering is, wars van te veel dirigisme. Vandaar dat zij opnieuw een beroep doet op het gezonde verstand van alle bij het produktieproces betrokkenen - daarbij zelf het goede voorbeeld gevend of trachtend te geven - de uitgaven binnen de perken te houden. De regering meent met deze be groting het land een kleine aanmoediging te hebben gegeven. De indiening van de begroting gaat altijd gepaard met een zekere traditie. Behalve dat de kanselier bet verweerde, rode kof fertje, dat reeds door Gladstone werd ge bruikt, draagt - men is er trots op dat het nog nooit is gerepareerd, hoewel het thans uiteen dreigt te vallen - waren er ver scheidene leden op de conservatieve banken uitgedost met een hoge zijden hoed, die zij gedurende de gehele begrotingstoespraak op het hoofd hielden. Churchill en de op positieleider Gaitskell hadden een rode bloem in hun knoopsgat. Gaitskell ver moedelijk omdat hij jarig was. Om de gezinnen en vooral jong getrouw den te helpen, is de aankoopbelasting van dertig percent op een aantal huishoude lijke artikelen, vloerbedekking en meube len gehalveerd. De alarmkreet van de schouwburgen, die op het ogenblik bij tien tallen bezwijken, is tot de regering door gedrongen. Voortaan zullen zij worden vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting, die twaalf percent bedroeg. Ook de sport De „stichting voor Fundamenteel onder zoek der Materie" (FOM) zal in navolging van het buitenland het probleem van de kernfusie voor vreedzame doeleinden in studie gaan nemen. Atoomenergie voor vreedzame doeleinden kan tot nu toe alleen geproduceerd worden langs de weg van kernsplitsing, waarbij gevaarlijke, langdurig-radioactieve afvat- produkten ontstaan. Zou men er in slagen, atoomenergie voor vreedzame doeleinden op te wekken door kernfusie (dat wil zeg gen door samensmelting van lichte atoom kernen tot zAvaardere een proces dat ook op de zon de energieproduktie veroor zaakt) dan zou het gevaar der atoom straling niet alleen belangrijk minder wor den, maar men zou ook het wereldenerg'e- probleem voor altijd hebben opgelost. De grondstoffen voor het atoom-fusieproces zijn namelijk veel overvloediger aamvezig dan die voor de atoomsplitsing. In natuur lijke waterstof komt namelijk de zware isotoop deuterium voor die de grondstof vormt voor bet proces der kernfusie. Dr. W. J. Beekman, directeur van de FOM heeft thans een toelichting op deze nieuwe studieplannen gegeven. Het pro bleem der kernfusie, aldus dr. Beekman, is geen vraagstuk meer. Bij de vervaardi ging van de waterstofbom is het reeds op gelost. Wel vormt de fusie nog. een pro bleem bij de produktie van kernenergie voor vreedzame doeleinden, omdat de wetenschap er nog niet in geslaagd is, de bij kernfusie vrijkomende atoomenergie in bedwang te houden en het proces niet ex plosief te laten verlopen. De bouw van een reactor voor kernfusie is dan ook thans nog een onmogelijkheid. Dit is dan ook de reden, waarom de F.O.M. in oktober 1956 een studiecommis sie in het leven heeft geroepen om dit ADVERTENTIE vraagstuk nader te bezien. Deze commis sie heeft thans een rapport opgesteld, dat nu aan het F.O.M.-bestuur 'ter hand zal worden gesteld. Scheiding van isotopen Op het ogenblik werk de F.O.M. in op dracht van het reactorcentrum Nederland ook aan een onderzoek, dat isotopenschei ding door ultracentrifuge ten doel heeft. De leider der Westduitse delegatie bij de Nederlands-Duitse grensbesprekingen, prof. dr. Kaufmann, heeft aan de regering van het land Nedersaksen gerapporteerd, dat Nederland toegezegd heeft bij de in poldering van De Dollart de belangen van de havenstad Emden te zullen respecteren. Nadere bijzonderheden over het be sprokene. met name op de wijze waarop Nederland de haven van Emden voor ver zanding denkt te kunnen behoeden, ont breken. (UP). Minister Samkalden heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat de bloedproef bij verkeersongelukken voorshands geen kans maakt. De toenmalige ambtsvoorganger van de minister heeft een ontwerp voor bereid, waarbij de bloedproef in feite ver- plicht gesteld werd. Daar het bloedmon ster door een arts moet worden afge nomen, is een dergelijke regeling alleen uitvoerbaar indien de artsen bereid zijn mede te werken. Nu zij dit voorshands niet zijn, zou een wettelijke verplichting zich aan de bloedproef te onderwerpen een slag in de lucht blijven, aldus minister Samkalden. In zijn Memorie van Antwoord aan de I Eerste Kamer deelt de minister van Justitie mee dat hij bereid is, in overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, het I „joy-riding" bij de wet strafbaar te stellen. Beverwijker gewond te Havelte Een tweejarig jongetje uit T i e 1 is in een onbewaakt ogenblik de weg opgelo pen en onder een melkauto geraakt. Het kind overleed ter plaatse. Een jeep van de legerplaats Steenwijker- wold is op weg in de omgeving van het Hunehuis in Havelte gekanteld, waarbij de 20-jarige dienstplichtige militair D. J. W. uit Gramsbergen om het leven kwam. Drie militairen reden met de jeep over deze nogal hobbelige weg, toen plotseling het voertuig kantelde. De militair D. J. W. was er het ernstigst aan toe. Hij werd naar de ziekenzaal in de legerplaats over gebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen is overleden. Een ande re militair L. d. H. uit Beverwijk, liep een gekneusd been en een hersenschudding op. De bestuurder van het voertuig bleef ongedeerd. Te E i n d h o v e n is de 59-jarige G. van K. overleden, die vorige week op de Woen- selsestraat door een motorrijder werd aan gereden. Het 2-jarig meisje Wilma Vink is te V e n 1 o om het leven gekomen, toen het plotseling de weg opliep en door een vrachtauto werd aangereden. De artist Kees Manders uit Amsterdam heeft dinsdagmiddag om ongeveer kwart voor zes op de Rondweg om Zwolle een 7- jarig kind aangereden, dat plotseling uit de haag langs de weg te voorschijn sprong met de bedoeling de weg over te steken. Om het kind te ontwijken, remde hij ui4 alle macht. De auto viel daardoor op de zij, maar richtte zich later door de snelheid weer op en kwam weer op de wielen te staan. Het kind, de zevenjarige W. B. Steffens uit Zwolle, kreeg een klap van de zijkant van de auto. Het kreeg een schedel- basisfractuur Het is naar het Sophiazie- kenhuis te Zwolle vervoerd; voor zijn le ven werd vannacht gevreesd. Deze foto werd gemaakt toen koningin Elizabeth van Engeland in gezelschap van René Coty, de president van de Franse republiek, diens residentie per auto verliet om een galavoorstelling in de Parijse Opera bij te wonen. Voor een verslag van het reeds verstreken gedeelte van dit vierdaagse slaatsiebe- zoek leze men pagina 3. Hoofddorper liep brandwonden op Vanmorgen om ruim halfelf is op een boerderij achter perceel Hoofdweg 421 te Hoofddorp een ernstig ongeluk gebeurd. Een bestuurder A?an een trekker is in zorg wekkende toestand met brandAA'onden naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Op de boerderij werden werkzaamheden verricht met een trekker. Door nog onbe kende oorzaken is de trekker achterover gevallen en de bestuurder, de vierenveer- tigjarige J. L. V. uit Hoofddorp, raakte er onder. Het voertuig vloog in brand en de bestuurder liep ernstige brandwonden op. De kwestie van het justitiële optreden tegen personen die onbevoegd de genees kunst uitoefenen afgezien van notoire kAvakzalvers vormt reeds geruime tijd een voorwerp van overleg tussen de depar tementen A'an Volksgezondheid en van Justitie. Zolang geen concrete Avijziging van de wet op de uitoefening der genees kunst in het verschiet is, kan het Open baar Ministerie, welks taak het nu een maal is de geldende wet te handhaven, zich in dezen niet systematisch van het in stellen van strafvervolgingen onthouden. De beoordeling en de voorbereiding van een eventuele Avetswijziging op dit stuk liggen in eerste instantie op het terrein der bemoeiingen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit deelt mi nister Samkalden mede aan de leden van de Eerste Kamer. Hij zegt voorts dat de in het Voorlopige Verslag bedoelde Stichting inzake het vraagstuk der paranormal© geneeskunst er prijs op stelt, dat een aan tal van harentwege te onderzoeken „proef- personen" (magnetiseurs) hangende dit onderzoek door de justitie ongemoeid wordt gelaten. Het ligt in de bedoeling van de bewindsman mede op dit punt bin nenkort in persoonlijk overleg met zijn genoemde ambtgenoot te treden. In af wachting van de uitkomsten van dat over leg behoudt hij zich zijn definitief stand punt voor. Het moment, waarop president Sukarno van Indonesië op een persconferentie na het falen van de formateur Suwirjo bekendmaakt zichzelf tot kabinets formateur te hebben benoemd. Hij is sneller geslaagd dan Suwirjo, al moet gezegd worden dat zijn kabinet er on geveer hetzelfde uitziet als het ont werp, dat deze gereed had.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1