ar L Besprekingen te Bonn leidden nog niet tot enig concreet resultaat OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tywyou iuu/! HET WEER 1 Mr. Beyen heeft geen haast Oppositie is verdeeld over Djuatida's zakenkabinet Een nieuwe Douglas op Schiphol Sjahrir spreekt er zijn vertrouwen in uit Moskou waarschuwt ook het Nabije Oosten en Afrika Omgeving van A merikoause bases loopt gevaar Weer een lijn vliegtuig in Brazilië verongelukt V.S. gaan eerste atoomschip bouwen Zware nachtvorst NEDERLANDSE DELEGATIE TERUG IN DEN HAAG Kind stak hooiberg aan Interpellatie over zaak- Adams in Lagerhuis Utrecht sluit binnenstad af voor lange vrachtauto's Minister antwoordt op klacht over telefoondienst Velserbrug wordt dit jaar nog weggehaald Iiet woord is aan Vier doden in het verkeer V erkeer songelukken I DIT JAAR: 299 DODEN Het nationale monument voor de koopvaardij TV-zender Irnsum 23 april in dienst Dr. Adenauer voor de vijfde keer naar Washington 71e JAARGANG No 233 DONDERDAG 11 APRIL 1957 302 e JAARGANG No 81 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hedenochtend arriveerde op Schiphol zie de foto hiernaast het eerste van een serie van tien nieuwe K.L.M.-vliegtuigen, de Douglas DC 7 C, een variatie voor inter continentaal gebruik van de DC 7 en aldus het achtste type van de „generatie". Met dit toestel wordt het traject naar New York zonder tussenlanding gevlogen: het vlicghereik is 6750 kilometer, de reserve- mogelijkheden inbegrepen. Het toestel is twee meter langer dan de bekende DC 6. LONDEN (Reuter). Radio-Moskou, dat in de afgelopen dagen waarschuwingen heeft gericht lot Wcsteuropese landen naar aanleiding van het bestaan of inrichten van Amerikaanse militaire bases op hun gebied, heeft thans overeenkomstige verma ningen gericht tot landen in Afrika en het Midden-Oosten. Hét omroepstation ver klaarde in zijn uitzending in het Arabisch dat er „doorslaggevende bewijzen zijn, dal de Verenigde Staten er naar streven mi litaire bases in landen in het Nabi.je- en Midden-Oosten en in Afrika aan te leggen". Badio Moskou wijst op de Amerikaans- Saoedi-Arabische overeenkomst betref fende het gebruik van de Amerikaanse mi litaire luchtbasis te Dharan. Het omroep station spreekt over „persberichten, vol gens welke de Verenigde Staten en Marok ko onderhandelen over het vestigen van Amerikaanse militaire bas.es en het maakt melding van „andere berichten, dal de Verenigde Staten vergunning trachten te verkrijgen voor de aanleg van militaire ba ses in Libanon, Israel en Afrika". Radio Moskou zegt vervolgens dat, in dien in een derde wereldoorlog van deze bases al aanvallen op de sovjet-Unie zou den worden ondernomen, „wij ze vanzelf sprekend uit zelfverdediging zouden aan vallen". „En de kracht der atoom- en wa terstofbommen van de Sovjet-Unie is zo groot, dat onvermijdelijk niet slechts de bases zelf zouden worden vernield, doch ook grote gebieden daaromheen op vrese lijke wijze zouden worden getroffen. De wereldvrede eist opheffing van de Amerikaanse militaire bases in andere landen, waaronder zich Turkije, Libië. Ma rokko en Tunesië bevinden", aldus radio Moskou. ADVERTENTIE B4RTEH0RliST« HAARLEM IEL 13439 fERD. 1BÜISTR. 48 ADAM TEL 1716Z WINDJACKETS - SPORTTRUIEN Tweede in één week RIO DE JANEIRO (Reuter) Een Bra ziliaans verkeersvliegtuig is op het eiland Anchieta, in de Braziliaanse staat Sao Paulo neergestort. Dit heeft aan dertig men sen het leven gekost. Het toestel behoorde aan de „Real Aero- vias". Het vloog tussen Rio en Sao Paulo. 'Als gevolg van een motorstoring verloor het vliegtuig hoogte en vloog tegen een bergtop te pletter. Het had een bemanning van vijf en 25 passagiers. Dit is het tweede grote vliegtuigongeluk- in Brazilië in één week tijd. Op 7 april verongelukte in Zuid-Brazilië een vlieg tuig met 40 inzittenden, die allen de dood vonden. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat zij een overeenkomst is aangegaan met een firma te New York betreffende de bouw van een atoomreactor voor een koopvaardijschip. Deze eerste aldus voort te bewegen koop vaarder zal begin 1960 van stapel lopen. Het werk aan dit schip zal niet in het geheim verlopen. Deskundigen uit andere landen zullen het desgewenst in de Ver enigde Staten mogen volgen. Volgens de commissie zal de reactor een vermogen van 20.000 paardekracht op leveren. Zij zal niet slechts voor de aan drijving der scheepsmachines zorgen, doch eveneens energie voor andere doeleinden verschaffen. >^XCOSCO^-C«VX>aV>OOODOCOOCOCOCOOCCOOCCnCOOCC0200COC)C' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Van nacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koud weer met vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Volledige vv eerrapporten op pagina twee. t»OCO<>3CCOOOOOOOOOOOOOC>OOOCiOOCCOOCXXXXXXXXXXXX)OOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Bonn) DE DUITS-NEDERLANDSE besprekingen, die sedert verleden week in Bonn zijn gelicuden, hebben nog geen enkel resultaat van betekenis. De oud-minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, die aan het hoofd van de Nederlandse delegatie staat, keert vandaag met zijn medewerkers naar Den Haag terug. De besprekingen zuilen naar alle waarschijnlijkheid binnenkort in Den Haag worden voortgezet, vermoedelijk echter na de Paasdagen. Er is nog geen agenda samen gesteld en evenmin is de volgorde bepaald, waarin de diverse punten ter tafel moeten worden gebracht. Men heeft het de afgelopen dagen in Bonn uitsluitend gehad over de kwestie van de Dollart en de mond van de Eems. De Nederlandse delegatie is niet van plan met de behandeling van de aangelegenheid der grens correcties van 1949 te beginnen, voordat de kwestie van het noorden geheel is geregeld. Het vraagstuk van Dollart en Eems be staat al sedert vijfhonderd jaar en zij is ontstaan door een vervalste oorkonde uit het jaar 1453 dat. is de tijd van Philips de Goede waaraan de Duitse keizer vermeende rechten ontleende. De grenslijn in de Eems is nooit: precies vastgelegd. Dit: Nederlandse standpunt wordt door de Duitsers gedeeld. Nederland koestert sedert geruime tijd plannen een deel van De Dollart in te polderen om daardoor meer land te kunnen winnen. De bewoners van Emden, een zeer belangrijke Duitse opslaghaven voor de in dustriestreek aan de Rijn en de Roer, vre zen, dat hun vaarwater daardoor kan verzanden, maar zowel het Duitse Emden als de Nederlandse havenstad Delfzijl heb ben er het grootste belang bij, dat de vaar geul in een zo goed mogelijke conditie voor de scheepvaart blijft, zodat zeewaardige schepen daar geregeld gebruik van kunnen maken. De Nederlanders hebben, naar men ons verzekerde, heus geen haast, terwijl hel een begeerde troefkaart tegen de binnen landse politieke tegenstanders in de handen I van de Westduitse bondsregering zou zijn, wanneer zij nog voor de verkiezingen van september kon bereiken, dat de grenscor recties ongedaan worden gemaakt en dat i circa tienduizend Duitsers na een schei- ding van acht jaar evenals de bewoners van bet Saargebied op 1 januari „heim ins reich" zullen keren. Men heeft zich in Bonn behalve met de Eems-Dollart-aangelegenheid ook nog met andere waterkwesties bezig gehouden en wel die van een aantal beken, die van Duits grondgebied over de grens naar Ne derland stromen. "Woensdagmorgen is men overeengekomen, dat een werkgroep zal worden gevormd, die deze zaak verder moet behandelen. In Den Haag en in Bonn moet nog worden vastgesteld, wie in deze commissie zitting zullen nemen. Deze zaak heeft niets met de overige grenskwesties uit te staan. Het ligt in de bedoeling dat de Duitsers en Nederlanders, die in die groep worden benoemd, heel spoedig bij eikaar zullen komen. Dat is het enige positieve resultaat, dat de bijeenkomst in Bonn heeft opgeleverd; een nogal schraal resultaat. Behalve de grenscorrecties en de trac- taatlanderijen zullen de financiële kwestie, die inmiddels alleen nog maar een vraag van de grootte der bedragen is, en de aan gelegenheid van de Rijnvaart, binnenlands vervoer in Duitsland door Nederlandse schepen en het schoonhouden van het Rijn- I water, en het vraagstuk van de schade- I vergoeding aan de Nederlandse slacht- offers van het Nazi-regiem de nog altijd zeer belangrijke punten van bespreking zijn. De Nederlandse delegatie heeft in Bonn de indruk gekregen, dat men hier wel degelijk inziet, dat deze laatste kwestie een bijzonder grote rol in Nederland speelt en dat men er in ons parlement zeer ge voelig voor is. Een felle brand heeft in de buurtschap Heil onder de gemeente Putten (Gld.) ge woed in de boerderij van de gezinnen Gre- vengocd en Koopman, tengevolge waarvan een deel van het huisraad, twee hooiber gen, een bergschuur, een varkensstal en een veestal verloren gingen. Drie pinken, zeven biggen en een stierkalf kwamen hierbij om het leven. De aanzienlijke scha de wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. Toen het achtjarig zoontje van de familie K. op het punt stond naar zijn school in Huinen te gaan, stak hij waarom is nog onbekend met een lucifer de hooiberg in brand. Daarna stapte de knaap op de fiets. De jongen kreeg echter berouw, maar toen hij even later omkeek, zag hij dat de hooi berg reeds een vlammenzee was. Hij keer de terug en waarschuwde zijn ouders. Met emmers water begon men aan de blussings- werkzaamheden. Men haalde tien koeien en een paard van stal. Een buurman sloeg alarm en de brandweer uit Putten, die om assistentie verzocht bij de brandweren van Ermelo en Nijkerk. was spoedig aanwezig, maar zelfs de duizenden liters water uit de tankwagens waren niet in staat het vuur te doven. Water was in de omgeving niet aan wezig zodat men dit van verre afstand moest laten komen. LONDEN (AFP). In het Lagerhuis zal maandag de Labourafgevaardigae George Wigg, de procureur-generaal. Sir Reginald Manningham-Buller. vragen of hij van plan is door een onafhankelijke commissie een onderzoek te laten instellen naar de voorbereiding, de organisatie en het mis lukken van het proces tegen de huisarts John Bodkin Adams uit Eastbourne. Sir Reginald is als openbare aanklager in dit proces opgetreden. De „Daily Express" heeft zich in een hoofdarlikel gekeerd tegen de opvatting van rechter Devlin, dat de publiciteit bij het vooronderzoek in de zaak-Adams schadelijk was geweest. „Stel. dat het on derzoek volkomen geheim was geweest en dr. Adams zou eveneens van rechtsver volging ontslagen zijn: zou het kwaad aardige geroddel daarmee ophouden? Zou dr. Adams goede naam zo afdoende her steld zijn als thans gebeurd is? De open baarheid heeft dr. Adams misschien in gevaar gebracht. Maar volkomen geheim houding zou hem ernstige schade hebben bezorgd voor de komende jaren". De gemeente Utrecht heeft ter verlich ting van het verkeersvraagstuk besloten met, ingang van 4 mei de binnenstad op werkdagen van 7 tot 19 uur geheel af te sluiten voor vrachtauto's, die al dan niet met oplegger of aanhangwagen met inbe grip van de lading, meer dan elf meter lang zijn. Bij de invalswegen tot. de stad worden waarschuwingsborden in drie talen ge plaatst van een type, dat nog niet in ons land wordt gebruikt. Dc minister van Verkeer en Waterstaat heeft, geantwoord op het adres dat de Ka mers van Koophandel en Fabrieken hem hadden gezonden met een klacht over de bezuiniging bij de telefoondienst, hetgeen fnuikend voor het bedrijfsleven geacht werd. De minister heeft geantwoord met aan dacht kennis genomen te hebben van de bezorgdheid, welke in het bedrijfsleven heerst ten aanzien van de telefoonvoorzie ningen. Ook bij de regering, aldus de mi nister, heerst in dit opzicht enige zorg. doch bij de vaststelling van haar investe ringsbeleid dient zij tevens rekening te houden met vele andere verplichtingen. Thans is op ieder gebied enige beperking der overheidsuitgaven nodig, zodat het noodzakelijk is, dat ook de P.T.T. waar van de telefoondienst het meest kapitaal intensieve bedrijfsonderdeel is zich eni ge beperkingen oplegt. Voorts geeft de minister de verzeke ring, dat de P.T.T.waar dit mogelijk is, met de belangen van het. bedrijfsleven re kening houdt. Het investeringsbeleid van dit staatsbedrijf is dan ook in de eerste plaats gericht op de vergroting van de ca paciteit der interlocale verbindingen en in de tweede plaats op de uitbreiding van Jefooncentrales. De Nederlandse Spoorwegen zullen de spoorbrug te Velsen zo gauw mogelijk na de indienststelling van de spoorwegtunnel, die op de le oktober zal geschieden bij het Ingaan van de winterdienstregeling, de monteren. Hiervan zal gebruik worden gemaakt van pontons, die onder de brug worden geschoven, leeggepompt worden en het ge- Louis R e y Het leven ontrooft ons meer vrienden dan de dood,. Binnen een tijdvak van 24 uur zijn in Gcldrop twee verkeersongevallen met dodelijke afloop gebeurd. De 14-jarige jongen P. G. van der Leensel, die gister middag tegen een passerende vrachtauto viel en voor het ondergaan van een her senoperatie naar het ziekenhuis te Tilburg werd overgebracht, is vanmorgen om streeks zes uur overleden. De 63-jarige weduwnaar de heer P. van der Sande uit Eindhoven, die met zijn bromfiets de Eindhovenseweg Avilde oversteken, is in botsing gekomen met een passerende mo torrijder. Tengevolge van deze aanrijding werd de bromfietser vrijwel op slag ge dood. De motorrijder moest in het zieken huis te Geldrop worden opgenomen met een gebroken pols en arm, en een hersen schudding. De 35-jarige wachtmeester eerste klasse dor Koninklijke Marechaussee J. C. Bick uit Apeldoorn is op de weg van Apeldoorn naar Nunspeet verongelukt. Hij viel, toen een band van zijn motor sprong. Hij werd ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. Het elfjarig meisje Juliette de Glas uit de Biesboschstraat te Amsterdam, is op de Rivierenlaan in Amsterdam overreden door een personenauto, toen zij op haar fiets de weg wilde oversteken. Zij was op slag dood. t Tengevolge van verkeersonge- j 1 lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 299 personen, j van wie 55 kinderen. vaarte - een der grootste draaibruggen van Europa - van zijn steun zullen lichten. Over de bestemming van de brug, waar over onderhandelingen met Franse en Oos tenrijkse belangstellenden gevoerd zouden zijn, is nog niets definitiefs bekend. Na het verwijderen van de brug zullen ook de pijlers zo gauw mogelijk gesloopt worden. Dan kan Rijkswaterstaat beginnen met een' paar hoognodige correcties van de noordelijke kanaaloever ten dienste van een gemakkelijke doorvaart en een veiliger uitweg uit de Hoogovenhavens. (Van onze correspondent in Djakarta) Bij de islamitische reacties tegen de samenstelling van het kabinet, gevormd door president Sukarno, heeft zich thans gevoegd de machtige en invloedrijke „Mad- jelis Ulama Seluruh Sumatera", de raad van islamitische godsdienstleraren van geheel Sumatra die zijn zetel in Bukitting- gi heeft. Deze raad verzet zich niet alleen tegen de vorming van het kabinet omdat hierbij de voorlopige grondwet is overtre den. maar ook omdat zij de opname van communistische sympathisanten in strijd acht met de Pantjasila en de islamitische godsdienst. In een telegram dat door de „Madjelis Ulama" werd verzonden worden verdere bezwaren gemaakt omdat bij de samenstelling van het kabinet, geen reke ning is gehouden met de mening van de provincies en van de strijdkrachten. Na de politieke opwinding der laatste dagen rond de vorming van het kabinet is thans in de hoofdstad ogenschijnlijk een stilte ingetreden, waarin alleen de opmerk zaamheid werd getrokken door een bericht dat de minister van voorlichting Sudibjo door zijn partij zal worden geroyeerd, waarmee dan de P.S.I.I. bet voorbeeld volgt van de Masjumi. die ir. Noor reeds als lid heeft uitgestoten. Tegenover de hou ding dezer twee partijen steekt de gedrags lijn van de christelijke p'artij „Parkindo" zeer opmerkelijk af, daar deze oorspron- In Rotterdam heeft Prinses Margriet woensdagmiddag het nationaal monu ment voor de koopvaardij, „De Boeg", onthuld. Dit gedenkteken, symbool van een schip dat de golven klieft, wil het Nederlandse volk blijvend herinneren aan de prestaties van de mannen van de koopvaardijvloot in de tweede wereldoorlog. Ruim 3500 van hen lieten daarbij het leven; bijna 500 schepen gingen ten onder. Prinses Margriet, petekind der Neder landse koopvaardij, onthulde „De Boeg" door het overhalen van de hef boom van een scheepstelegraaf. kelijk ook fel tegen communisten of hun sympathisanten in het kabinet was gekant, maar het thans aan de door Sukarno aan gewezen minister van sociale zaken. dr. Leimena, haar partijvoorzitter, heeft over gelaten in deze te beslissen, zonder dat hij dus repercussies van haar zijde behoeft te vrezen. DJAKARTA (ANP). - Sutan Sjahrir, de voorzitter van de Indonesische socialisti sche partij, verklaarde, dat president Su karno er in is geslaagd een kabinet samen te stellen, dat hoopvol kan worden tege moet gezien. De voormalige premier was van oordeel, dat de leden van het nieuwe kabinet goede burgers zijn. In een gesprek met de „Nieuwsgier" zei- de Sjahrir ten volle in te stemmen met de verklaring van premier Djuanda, dat de nieuwe regering meer moeilijkheden heeft op te lossen dan enig ander voorgaand kabinet. Zij zal haar uiterste best moeten doen om ze te overwinnen, aldus Sjahrir. Volgens uit Makassar ontvangen berich ten. hebben de in Kupang (Oost-Tndonesië) gelegerde troepen hun commandant majoor Latief ontwapend en gearresteerd. Tevoren hadden de leden van het betrokken batal jon een bijeenkomst gehouden, waarin ui ting werd gegeven aan de onder de mili tairen levende gevoelens van ontevreden heid. De territoriaal commandant, van Oost- Tndonesië. Ventje Samual, die vijf weken geleden het gezag op Oost-Indonesië over nam, had een delegatie naar Kupang afge vaardigd. om de militairen een uiteenzet ting te geven van de doelstellingen van de „proclamatie van 2 maart", die tot de in stelling van het militair bestuur in Oost- Fndonesië heeft, geleid en door 51 Oost- indonesische leiders was getekend. Op 23 april zal de televisiezender Irnsum in Friesland officieel in gebruik worden gesteld. Na de goede resultaten, welke op 3 april werden bereikt met de uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland en I de daarna gevolgde proef uitzendingen, is 1 besloten van 23 dezer af geregeld de pro gramma's van de zender Lopik over te nemen. De beeldkwaliteit heeft de ver- wachtingen overtroffen. Groningen zal voorlopig nog aangewezen blijven op de Duitse televisiezender Olden burg. Het is nog niet te zeggen, wanneer de televisiezender Appelscha in bedrijf zal ko- j men. De technische vraagstukken zijn nog niét opgelost. BONN (Reuter) In Westduitse rege ringskringen wordt meegedeeld, dat bonds kanselier Adenauer voor de vijfde maal naar de Verenigde Staten zal gaan. volgens de voorlopige plannen op 23 mei. Hij is in februari door president Eisenhower uitge- nodigd. Naar verwachting zal hii met de j president en minister Dulles bespre' v.-n i voeren over internationale p

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1