GEZINSHULP IN PARIJS: Leuke schoenen voor de zomer De ster van Bethlehem een kwestie van geven en nemen Mooie namen om de toerist te lokken ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Hondenleven in België Sleek Elizabeth 11 Eieren bij uw maaltijd Gouden jubileum van prof. dr. J. de Zwaan ARTISTIEKE VOORDAARS- EN ZOMERSTOFFEN r-1LZL.V-/L-/| Kerkelijk Nieuws Examens Moeder. Ja, die wist t wel! verwijdert gezichtshaar veilig snel Moderne melkinrichting te Eindhoven in aanbouw Wet op cadeaustelsel overtreden doc^néér met KAAS VRIJDAG 12 APRIL 1957 <V oor decV rouw VROEGER, in mijn jeugd, hoorde ik dames uit mijn omgeving wel eens klagen over het dienstbodenvraagstuk. Dat vraagstuk schijnt nu nauwelijks meer te be staan om de eenvoudige reden, dat de dienstbode als fenomeen vrijwel is uitge storven. Het probleem van de. assistente in de huishouding bestaat nog wél en in Parijs heeft men daar een eigen oplossing voor gevonden, die de naam draagt: stagiaire-gezinshulp. Hiervoor plegen in het bijzonder buitenlandse meisjes, meest al studentes, op te treden. (Van onze Parijse medewerkster) Van de omstandigheid dat vele jon ge mensen wensen in Parijs te wonen en te werken, hebben de Franse huis vrouwen profijt getrokken door meis jes gastvrijheid aan te bieden met de verplichting dat ze als tegenprestatie een handje helpen in het huishouden. Voor de oorlog bestond dat gebruik ook, maar de laatste tijd heeft deze gewoon te zo'n hoge vlucht genomen, dat er in Parijs bureaus werden opgericht, die zich tot doel stellen beide partijen in contact te brengen. Het blijft niettemin een delicate on derneming. De ouders van zo'n meisje, dat vaak voor het eerst van haar leven naar het buitenland gaat, willen weten in welk milieu ze terecht zal komen. En de Franse families stellen er prijs op, dat ze iemand opnemen met wie ze zullen kunnen opschieten. Al die risico's kunnen moeilijk met absolute zekerheid tevoren worden op geheven en de mislukkingen blijven dan ook tamelijk veelvuldig. En de klachten, wederzijds, even eens. Die klachten hebben een jaar of wat geleden zelfs zo'n omvang aange nomen dat de Franse Staat zich ver plicht zag een en ander te regelen. In 1952 werd door de minister van arbeid een verordening uitgevaardigd, waarin rechten en plichten van de stagiaire en van haar werkgeefster werden vastge steld. De buitenlandse meisjes zijn daardoor ofschoon ze geen arbeids vergunning kregen in de Franse so ciale verzekering opgenomen en de Franse werkgeefsters werden verplicht ze hoogstens vier a vijf uur per dag lichte werkzaamheden te laten verrich ten. Als minimumloon, of beter als zak geld, werd een maandelijks bedrag van veertig gulden vastgesteld. Een zekere verbetering leverde die regeling wel op, maar alle nadelen van het systeem werden er toch niet door geëlimineerd. Geen wet kan nu eenmaal alle factoren definiëren, waardoor een hartelijke verstandhouding moet wor den gewaarborgd. En aan de andere kant is het al even moeilijk de be- roepseisen vast te stellen van meisjes die hier een vak uitoefenen, dat niet het hunne is. ntemotionale klachtenlijst Een van de organisaties, die zich met deze arbeidsbemiddeling bezig houden, de Alliance Frangaise, wilde pogen de atmosfeer tussen de buitenlandse meis jes en hun Franse mevrouwen te zui veren. Er werd een samenkomst be legd waar een honderdvijftig meisjes verschenen, die veertien nationaliteiten vertegenwoordigden. Ongeveer de helft was niet al te best over hun ervarin gen te spreken. Er werden grieven geuit over veel te zwaar werk, dat hun werd opgedragen. „Tenslotte ben ik niet naar Parijs ge komen", zo zei een Italiaans studentje, „om me hier als werkvrouw te laten engageren". Ook de behuizing werd wel wat primitief gevonden. De Scandina vische meisjes, die een grote mate van vrijheid gewend schijnen te zijn, klaag den dat ze véél te kort werden gehou den en 's avonds niet eens met een jon gen uit mochten gaan. Een Hollands meisje sprak op haar beurt schande van de Franse kinderen, die door hun ouders op de ergste wijze verwend zou den worden. Een Engelse meende dat de Franse zuinigheid de grenzen van de gierigheid vaak overschreed. Er waren gelukkig ook opgewekter stemmen. Meisjes die als pleegkinderen behan deld werden. Die meenden dat langs deze weg méér voor de verbroedering onder de volkeren werd gedaan, dan door redevoeringen en congressen. Maar al die opmerkingen betreffen uiteraard nog maar één zijde van de medaille. Ook van Franse mensen die buitenlandse meisjes onder hun daken borgen weet ik, dat ze zich, en vaak met minstens hetzelfde recht, beklagen over allerlei kwalijke eigenschappen van deze huisgenoten die zich vaak als prinsessen wilden laten bedienen. Probeer 't toch maar „II faut de tout pour faire un monde", zeggen de Fransen op hun manier en het is normaal, dat niets iedere combi natie van karakters en personen kan leiden tot een volmaakte harmonie. Waarmee ik eigenlijk voornamelijk maar ter waarschuwing, wil zeggen dat ook Hollandse meisjes, die van plan zouden zijn langs deze weg Parijs en de Fransen beter te leren kennen, er goed aan doen, de verscheidene risico's tevo ren wel te overwegen. En die er dan bovendien op rekenen moeten, dat er véél souplesse en aanpassingsvermogen wordt vereist om het experiment te doen slagen. Maar aan de andere kant: als je op jonge leeftijd niets durft wa gen, wanneer wil je dan dat grote avontuur, dat leven heet, ooit werke lijk leren kennen? Van de toeristenplaatsen in.Zwitser land blijkt Lugano nog altijd de groot ste aantrekkingskracht te hebben voor de noordelingen. In deze stad, waar de bevolking Italiaans spreekt en waar het klimaat subtropisch is heeft men nu exotische namen gegeven aan een aan tal nieuwe hotels, die aan het beroem de meer van Lugano tegen de berghel lingen liggen. Een van die hotels heet „Carioca". Het is zeer modern ingericht en heeft vijfendertig kamers met bal kons aan de voorzijde, die zo zijn in gericht, dat men zich waant in Copaca- bana, schrijft een Zwitsers verkeers bureau om de zuidelijke sfeer nog wat te accentueren. Een jonge architect uit Tessin heeft het ontwerp gemaakt voor een ander hotel, dat onlangs klaar kwam en op de voorgevel, die rood ge schilderd is, de naam „Arizona" draagt. Ook dit hotel heeft balkons aan de voorkant, spierwit, om het rood van de facade te breken. Er zijn zevenenvijftig kamers van waaruit men het volle zicht heeft op het meer. Er is een restaurant bij waar men echte Tessiner speciali teiten kan krijgen en een groot terras met een snackbar in de openlucht. Dit hotel heeft honderd bedden en geldt als een der belangrijkste. HET MODECENTRUM voor de schoen- en lederbranche heeft dezer dagen de nieuwe zomerschoenenmode uit de doeken gedaan. Nieuws schuilt er onder andere in de maakwijze, die tot doel heeft een gro tere soepelheid teweeg brengen door het overleder onder de voet door te la ten lopen. Vooral kalfshuidjes, die liefst op negenenzestig manieren kunnen worden bewerkt, vormen het materiaal voor schoentjes en hierbij zijn gekrom pen ledersoorten favoriet. De Italiaanse leest, aangepast aan de Nederlandse voet, heeft het pleit gewon nen. Men zoekt het vooral in een ele gante, rustige lijn. Naar hogere, slan kere hakken is steeds meer vraag. Als voornaamste tinten kunnen we lichtbeige tot middelbruin vermelden en voorts zwaz-t, benevens veel nuances van rood en blauw. Een nieuw type schoenen wordt aan geduid met de naam Calypso, naar de nieuwste West-Indische dans. Het bo venwerk hiervan is geheel van elastiek in pastelkleurige of wit-zwarte streep jes. De contrefort en de zool zijn van leer. In het bijzonder van de zijde van de jeugd schijnt men nogal belangstel ling voor dit zomerse schoeisel te ver wachten. T. R. Een hakloos schoentje van blauw lak- leder met plastic. De ster van Bethlehem behoort tot één van de mooiste kamerplanten. Om dat nu de nieuwe groei is begonnen, is het misschien wel nuttig u iets over de behandeling te vertellen. In de eerste plaats: men kan nu stekken. Alle jonge scheutjes ter lengte van ongeveer zeven centimeter kan men als stekmateriaal gebruiken, laat ze niet te slap worden. Leg ze desnoods eerst even in het water. Verwijder de onderste blaadjes alvorens ze in een potje met zanderige aarde te steken. Houdt ze de eerste weken uit de volle zon, dan zullen ze vrij gemak kelijk wortels vormen. De oude overge houden plant, kan nu verpot worden. Een beetje verse grond heeft ze wel no dig. Als de jonge scheuten echter al een lengte van ongeveer tien centimeter be reikt hebben, kan men dat beter niet meer doen; het is dan voldoende om voorzichtig het bovenste grondlaagje weg te nemen en daarvoor in de plaats verse bloemistengrond te geven. De plant verlangt in de komende maanden veel water. Als u ze niet verpot, zult u beslist wekelijks een weinig opgeloste kamerplantenkunstmest moeten geven; per liter water lost men dan ongeveer één theelepeltje op. Daarmee kan zuen ongeveer twintig planten bemesten. Het overschot van de vloeimest kan u ook voor uw tuinplanten gebruiken. G. Kromdijk De „Calypso" met elastieken bovenwerk en een leren zooltje. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: We leven nu eenmaal in een tijd dat vele voedingsmiddelen duurder worden. Gelukkig behoeven we dit niet overal van te zeggen en zeker niet van eieren, want deze zijn de laatste tijd aanzien lijk in prijs gedaald en wel zodanig, dat we eigenlijk in jaren niet zulke goed kope eieren hebben gehad. Het is dus nu een goede tijd om regelmatig eieren te eten. Hoewel het gebruik van eieren de laatste jaren in ons land sterk is geste gen, wordt het ei door velen nog te veel als eerf luxe beschouwd. In vele andere landen worden dan ook aanzien lijk meer eieren gebruikt dan bij ons. Dat komt ook, omdat vele Nederlandse huisvrouwen niet weten, dat ze eieren op talloze manieren in de maaltijden kunnen verwerken. Eieren niet alleen bij het ontbijt, maar ook bij koffiemaal tijd en wanne maaltijd, bij voorjaars groenten en winterkost, ja eigenlijk overal bij. Eieren zijn gezond, smakelijk, goed koop en gemakkelijk om in huis te hebben. Verwerk ze nog meer dan tot op heden bij uw dagelijkse maaltijden. Recepten voor 4 personen Gespikkelde omelet: 4 eieren, 4 lepels melk of bouillon, zout, pe per, een uitje, een paar lepels zeer fijn gesneden selderij groen en peterselie of kervel, boter of margarine. De eieren los maar niet schuimig kloppen met een weinig geschrapte ui en het selderij- en peterselie- of kervel- groen, zout, peper en per ei een lepel melk of bouillon. In een koekepan de boter of marga rine smelten, de eimassa toevoegen en op een vrij warm vuur de omelet bak ken. Telkens het gaar geworden deel losscheppen van de bodem en vloeibaar ei over het vrijgekomen deel van de panbodem laten lopen. Deze bewerking zolang herhalen tot de gehele eimassa bijna gestold is én aan de onderzijde lichtbruin geworden is. De omelet in tweeën of drieën dichtslaan en op een verwarmde schotel opdoen. Een elegante zomerpump, afgebiesd in een afstekende kleur. (Van onze Brusselse medewerkster.) Het gebeurde in een honingwinkeltje, dat alleen honing verkoopt uit alle windstreken en werelddelen, van alle soorten, bloemen, bomen en uit alle jaren. De eigenaar stond me net een speciaal soort Griekse honing,verzameld op rozenvelden, aan te prijzen, toen ik naast me een klant met de verkoopster hoorde praten. Voor zichzelf wilde ze Spaanse honing van sinaasappelbomen hebben. Ze ging verder: „Dan moet ik ook nog een pot gewone, Belgische ho ning hebben voor Loulou. Niets spe ciaals hoor. Het is zonde om aan een hond zulke dure honing te geven. Hij eet per week een pot bij. Geef me de Belgische dus maar". De Belgische kost vijf gulden per pot De luxe heeft ook in het Belgische dierenrijk zijn intrede gedaan. In Neder land gaat men zakelijk met huisdieren als katten en honden om. Ze krijgen gewoon, goed eten, maar geen gekke dingen. Wij kunnen van beesten houden zonder zo sentimenteel te worden als vooral de Franssprekende Brusselaars. ^Het is namelijk opvallend met hoeveel kostbare levensmiddelen de huisdieren worden gevoerd. Van die honing stond ik te kijken. Maar toen wij een poosje geleden een poes te verzorgen kregen, drukten onze Belgische vrienden ons op het hart, dat poeslief niets anders dan biefstuktartaar mocht eten en alleen vers. Het vlees diende in de ijskast bewaard te worden. Dat zijn heus geen uitzonderingen. De Belgen hebben hun veeleisende en dure smaak op hun die ren overgebracht. Al bederven ze hun lievelingen dan soms, ze houden van ze en zijn goed voor ze. Behalve dan op het platteland. Kettinghonden Toen ik hier kwam, zag ik nog dage lijks trekhonden voor of onder karren sjouwen. Vorig jaar is dat eindelijk in de provincie Brabant, waarvan Brussel de hoofdstad is, afgeschaft. Kettinghonden zijn op de Vlaamse boerderijen geen uitzondering. Ze wor den meestal slecht behandeld. Elke boerderij heeft een hond aan de ketting liggen, die zich de hele dag schor blaft en piept. In zomer en winter heeft hij niet meer bescherming dan een kist of kapotte ton. Op een Vlaamse hofstee, waar een hond zo te keer ging dat er niet te praten was, zei de boerin me: „Hij is zo gevaarlijk, dat we niet in de buurt durven komen. Hij bijt iedereen. Stamboom voor duiven Ik mag niet over huisdieren praten, zonder een soort te vermelden, dat ook in Nederland populair is, maar in België werkelijk hartstochten opwekt: de reis duiven. Hele pagina's wijden de kranten iedere week aan de duivensport. Hopen geld worden eraan besteed. Duivenmel- kerij is een nationale sport en liefheb berij. Hierbij vergeleken zijn de Am sterdamse duivenplatjesbezitters maar kleine mannetjes. Onlangs heeft een duivenliefhebbend Kamerlid zelfs een wetsvoorstel ingediend om alle duiven een echte stamboom en een identiteits bewijs te geven! Als dat geen erkenning van de waarde van het dier is, weet ik het niet. ADVERTENTIE Prof. dr. J. de Zwaan, lid van de Eerste Kamer voor de Christelijk Historische Unie en oud-hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden, zal op zondag 14 april zijn gouden jubileum vieren als predi kant. Ds. De Zwaan werd na zijn studie aan de rijksuniversiteit te Leiden op 14 april 1907 te Heemse in het predikambt bevestigd. Twee jaar later promoveerde hi.i cum laude op een proefschrift, getiteld: „Petrus en Judas, texluitgave met inleidende stu diën en textuele commentaar", tot doctor in de theologie. Hij heeft daarna gepredikt te Oosthoorn en Baambrugge, waarna hij in 1912 be noemd werd tot buitengewoon hoogleraar in het Grieks-Oosters christendom aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1913 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Groningen als opvolger van wijlen prof. dr. Van Rhijn. in Groningen was hij onder meer lid van de gemeenteraad van 1924 tot 1929 en lid van provinciale staten van Groningen van 1927 tot 1929. In dit jaar vertrok prof. De Zwaan naar Leiden, waar hij de uit legging van het nieuwe testament en de oud-christelijke letterkunde doceerde. Hij heeft in dit tijd tal van geschriften over bijbelse onderwerpen en bijbelse studies uitgegeven. De jubilaris heeft op bestuurlijk gebied ook bekendheid genoten. Hij was lid van de classicale besturen van Zwolle en Utrecht, is sedert de oprichting in 1915 leider van de volksuniversiteitsbiblio theek. had zitting in de commissie voor de vertaling van het nieuwe testament van het Nederlands bijbelgenootschap en was sinds 1935 bibliothecaris van de „Pilgrim Fathers Society". In 1938 nam prof. De Zwaan het initiatief tot oprichting van de internationale vereniging van Nieuw Tes- tamentici, die hem in 1947 te Oslo tot eerste voorzitter koos. Voor en tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de Alge mene Synodale Commissie der Nederlands Hervormde Kerk. In 1937 bracht de Chris telijk Historische Unie hem in de Eerste Kamer, doch prof. De Zwaan heeft zich niet voor een herkiezing beschikbaar ge steld. Hij was vice-voorzitter van de Christelijk Historische Unie en maakte ook deel uit van de hoofdredactie van het voormalige dagblad ..De Nederlander". Bij de Paulusherdenking in 1952 in Grieken land vertegenwoordigde prof. De Zwaan de Nederlandse universiteiten. Op 22 mei 1953 trad prof. De Zwaan, na meer dan veertig jaar als hoogleraar werkzaam te zijn ge weest, als zodanig af. ADVERTENTIE GROTE SORTERING APVl /-Nr\l binnenhuisarchitectuur FLORAPLEIN 1 hoek Hazepaterslaan HAARLEM - TELEFOON 20056 Geref. Kerken Beroepen te Bunde (Oost-Friesland) H. Alsmeier, kand. te Bentheim (Duistl.); te Dri.jber. H. Langeburg. kand. te Emmercom- pascuum; te Hellendoorn. Th. W. A. Rijper, kaud. te Amersfoort: te Nieuwdorp J. Vlaar- dingerbroek, kand. te Loosduinen. Bedankt voor Klazienaveen (2de pred. pi.) P. R. Eve raars te Avereerst. ROTTERDAM: Geslaagd voor het semi- artsexamen: mevrouw E. Rohm erHofland, G. D. Maas en Ang Lim Tjay, allen te Rot terdam; C. H. Bowles, Den Haag en H. van Diggele, Den Haag. Artsexamen: mevrouw A. HafasWelles, Rotterdam: J. P. C. Vlie- ringa. Voorburg; W. Lofvers, Sneek; C. Sparling, Eindhoven en H. Merkus, Rotter dam. ADVERTENTIE Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA ddt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DU RYE A te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DU RYE A ADVERTENTIE Het is zo eenvoudig! U behoeft slechts wat romige Sleek aan te brengen (het heeft een heerlijke geur!) en na enige minuten spoelt U met de Sleek zelfs het kleinste haartje weg. Dat is alles, maar voel eens hoe glad en zacht Uw huid nu is. Gebruik Sleek voor kin, bovenlip, armen of benen. Voor een persoonlijk advies, in een prettige sfeer 99 99 Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 COSMETICA - PARFUMS TOILETARTIKELEN - BIJOUX in alle prijsklassen Ruime parkeergelegenheid. Te Eindhoven is de eerste paal in de grond geheid voor de nieuwe melkinrich ting „Campina" van de Coöperatieve Zui- velvereniging De Kempen. Dit geschiedde door de loco-burgemeester van Eindhoven, drs. F. Gijzeis," op een'terrein van 3.5 ha. aan de Kanaaldijk-zuid, waaTvan 1,2 ha. bebouwd zal worden. De nieuwe fabriek zal, naar verwacht wordt, omstreeks het midden van 1959 gereed komen. Zij zal een capaciteit krijgen van minstens 60 mil joen kg consumpticmelk en tot de modern ste en grootste van West-Europa behoren. De bouwkosten worden geraamd op onge veer 6 miljoen gulden, de inrichting zal eveneens 6 miljoen gulden vergen. De Coöperatieve Zuivelvereniging De Kempen kwam in 1947 tot stand. Hierin verenigden zich de circa 4800 leden van een twaalftal zuivelfabrieken te Eindhoven en omgeving. ADVERTENTIE PLASTIC PERFECTE HULPSTUKKEN Het economisch gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de directie van een zeepfa briek uit Rotterdam conform de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot een boete van f 100,wegens overtreding van de wet op het cadeaustelsel. Bij ieder pak je zeeppoeder, dat de klant kocht, bevond zich een spaarzegeltje. De kopers konden deze zegeltjes op een kaart plakken totdat zij er 48 bijeen hadden. Dan kregen zij voor die volgeplakte kaart f 3,60 of zij konden voor dit bedrag goederen met een bijzondere korting kopen. Vorig jaar had de economische kamer van de Rotterdamse rechtbank de zeepfa brikant vrijgesproken. De officier van Jus titie ging van dit vonnis in beroep en de zaak belandde tenslotte bij de Hoge Raad. Deze verklaarde in zijn arrest dat onder het aanbieden van geschenken ook begre pen moest worden het verstrekken van bonnen welke recht geven op geld of goe deren en wees de zaak terug naar het ge rechtshof. Dit hof heeft nu de directie van de zeepfabriek veroordeeld. ADVERTENTIE KAAS is voedzaam en gezond PuM. Ne<J. Zuiwelburesa - Den Haag

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11