GEEN „HUIZENBRIJ" - LIEVER TORENS Nederland heeft mogelijkheden voor de „comprehensive school" aezornC PASKLAAR WERKEN Tientallen liters jenever gekocht zonder te betalen T. Dorrepaal tachtig 13 Nieuwe woonvormen- Nieuwe vergezichten Militair strafrecht op de helling Dames van HOC keerden onverrichterzake weer Wettelijke regeling voor W. A. verzekering W H. Brouwer voor Ver, voor Pedagogiek Zeepost Burgerlijke Stand Van Haarlem HAARLEMSE RECHTBANK Verslaving aan marihuana-sigaretten leidde tot abnormaal drankgebruik V R IJ DAG 12 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is niet slechts een belang van de volkshuisvesting, van de ruimtelijke or dening, maai' ook en vooral van de bewo ners zelf, dat de mens het hogerop gaat zoeken. HET WONEN „OP DE GROND" heeft positieve waarde voor de mens. Zodra de etage er op komt, gaat een stuk van het contact met de bodem verloren en zijn daardoor nieuwe voorzieningen nodig, in de vorm van balkons of terrassen en wie deze lijn doordenkt komt in de torenflat dus in theorie woonterrassen en speelplaat sen tegen, waarmee „de plaats", die het wonen op de grond als een der voordelen biedt, wordt vervangen. Want het is niet nodig, dat het wonen in de hoogte een in elkaar schrompelen van die woonvorm op de grond zou moeten zijn. De mens is daar, sinds bouwvolumes en financiën sterk gingen meespreken in de woningbouw, wel min of meer aan gewend, maar het hoeft uiteraard niet - de huidige stedebouwers ontbreekt het in dit verband aan geld, wellicht aan durf en wie weet misschien wel aan belangstelling om de ver scheidenheid in de etagebouw zo sterk te maken, dat er van „wonen in een doosje" geen sprake meer is. Het blijft dus in wezen dan ook naar de mening van architecten, die zich met deze hoogbouwproblemen be zig hebben gehouden, verkeerd, zoveel mo gelijk mensen in zo weinig mogelijk kubie ke meters te stouwen. Woningwetbouw hóeft niet lelijk te zijn, hoogbouw kan een positief element in de stedebouw vormen. Chicago, waar thans druk gesaneerd wordt en waar torenflats verrijzen in aan gename afwisseling met laagbouw, bewijst, dat er een nieuw „gelaat" van de stad ver schijnt, zodra het oude, bedroefde gezicht wordt weggewist van de aarde. En de to renflat kan zelfs, gedurfd gesproken, de functie van de vroegere dorpstoren over nemen: aan haar voet ontstaan immers de raakpunten voor de bewoners, winkels, een restaurant, een bioscoop, een kerk, die alle tot de totaliteit van het wonen in ruime zin behoren. DE NIEUWE WIJKEN, die nodig zullen zijn om bij voorbeeld in de kop van Noord holland een 200.000 nieuwkomers op te van gen, zullen op deze wijze dorpen in het land worden. Het land, dat natuurlijk niet meer hetzelfde zal kunnen blijven, maar dat niettemin zijn ruimtelijke en rustge vende functie veel beter zal kunnen voort- zetten~darr bij het volbouwen met'(trie" of DrtiW Uw onmisbare raadgever! Uitsluitend verkrijgbaar in onze speciaalzaken HAARLEM fttUrmtrkl L8 TftMMIS De minister van Justitie heeft meege deeld dat een wetsontwerp, waarbij de or ganisatie van de militaire rechtspleging gewijzigd wordt, zijn departement spoedig zal verlaten. Daar het militaire strafrecht in een rijkswet vervat moet worden, dien de tevoren overleg te worden gepleegd met de vertegenwoordigers der overzeese rijks delen. Overigens bevat dit ontwerp geen modernisering van de eigenlijke procedure. Daartoe zal een commissie onder voor zitterschap van de president van het Hoog Militair Gerechtshof een nieuw wetboek van militair strafprocesrecht voorbe reiden. Ook de positie van de verdachte en van zijn raadsman zullen daarbij onder ogen worden gezien. In beginsel zal de militair in voorarrest niet in een slechtere positie mogen zijn dan de preventief gedetineerde burger. duurder zijn dan de normale etagewonin. gen, maar wanneer de kring van „afne. mers" dezer torenflats groot genoeg is, kan ook deze bouw dermate gerationaliseerd worden, dat er rendabel en exploitabel ge bouwd kan worden. WIE IN DEZE TERMEN DENKT, krijgt de vrees voor een „brij" van etagehuizen rond de steden in gedachten mee van hen, die zich in maquettes en tekeningen heb ben ingeleefd en hij moet wel meegaan met de idee, dat de hoogbouw de enige oplos sing wordt voor een volk, dat zijn land streken bedreigd ziet door groeiende me nigten in huizen en huisjes, die de verten van Holland verstikken en dat het leven al haast ondenkbaar acht zonder nieuwsgie rige overburen en eenvormige gevels tot voorbij de reikwijdte van zijn oog. En uit die vrees ontstaat dan de conclusie, dat de hoogte geen belemmeringen kent. Hoogbouw alleen zal nochtans niet de enige mogelijkheid mogen en kunnen zijn: geen „pavane voor alle kwalen". Zij moet onderdeel zijn voor een gevarieerde bebou wing, waartoe ook de burgalow, het een gezinshuis en de étagebouw in zijn geva rieerde vorm moeten worden gerekend. Hun harmonieuze compositie zal echter door het gebruik van de hoogbouw grotere ruimte openlaten en daarmede een sterke uitdrukking van echte samenleving, op vrije keuze gebaseerd, mogelijk kunnen maken. De minister van Justitie heeft met vol doening vernomen dat verscheidene groe pen Eerste Kamerleden hun instemming betuigden met zijn voornemen tot invoe ring van een verplichte aansprakelijk heidsverzekering voor automobilisten. Hij betracht daarbij zoveel mogelijk spoed, doch kan nog niet voorspellen, wanneer een desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De minister is eveneens van mening dat het wenselijk is, een doeltreffend toezicht op de schadeverzekeringsmaatschappijen in te voeren. De voorbereiding van een wettelijke regeling geschiedt door de mi nister van Financiën en verkeert al in vergevorderde Staat. Het toezicht zal op gedragen worden aan de Verzekerings kamer. vier verdiepingenblokken in eindeloze hoe veelheid, de torens kunnen het domein van de toekomstige mens worden, die leeft op de terrassen en de pleinen, die in en aan deze torens verwezenlijkt kunnen worden en deel uitmaken van de ruimte rondom. Of het te duur is? Het antwoord van de architectuur wei felt nog. „Soms wel, vaak niet". Ten slotte kan ook over enkele jaren zo veel industrialisatie in deze hoogbouw te weeg zijn gebracht, dat men bij een grote oplaag tot aanvaardbare huren komt. De eerste zullen natuurlijk een spit moe ten afbijten voor de opvolgers; zullen dus als gevolg van het onvermijdelijk-grotere wooncomfort van liften en blokverwarming Voor de vereniging voor Pedagogiek heeft de heer W. H. Brouwer,' wetenschap- pelijk medewerker aan het Nutssemina- rium in Amsterdam, woensdagavond in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een lezing gehouden over de „Comprehensive school", het nieuwe schooltype in Engeland. Deze nieuwe onderwijsvorm heeft in Engeland zo zeer de aandacht getrokken en van zich doen spreken dat het bestuur van het Nutsseminarium het nuttig en gewenst achtte hierover door een studiecommissie een rapport te doen samenstellen. Deze commissie heeft in 1955 in Engeland, Wales en Schotland een groot aantal van deze „comprehensive schools" bezocht. Als de kinderen in Engeland elf jaar oud zijn. worden zij getest door middel van zoge naamde „elf-plus examinations". Deze tests bestaan doorgaans uit een reken- en een taaiexamen en twee intelligentie-tests. Kinderen, die bij de elf-plus examens met de beste resultaten uit de bus komen, kunnen verzekerd zijn van zeer gunstige perspectieven wat hun verdere studie'en latere maatschappelijke positie betreft. Het hoogst in aanzien in Engeland is de „gram mar-school" die enigszins met ons lyceum is te vergelijken. In 1944, onder de Labour-revering, zag men in dat de bestaande maatschappelijke verhoudingen de arbeidersjeugd weinig kansen bood op verdere studiemogelijkhe den. Het onderwijs werd kosteloos en de leerplichtige leeftijd werd verhoogd tot vijftien jaar. Bovendien werd iedere leer ling, ongeacht zijn afkomst, milieu of de maatschappelijke positie van zijn ouders, die met goed gevolg zijn „elf-plus examen" aflegde in staat gesteld de „grammar- school" te bezoeken. Het bleek echter dat een groot deel van deze arbeidersjeugd diet door hun examens kwam. De „elf- plus examens" betekenden voor talrijke arbeiderskinderen een „veto" voor verdere studiemogelijkheden. Voor deze feiten ge steld besloot de Labour-regering de „com prehensive school" in het leven te roepen, een school, die alle kinderen van de lagere school, „zonder aanziens des persoons", een redelijke kans zou kunnen bieden op een goede studiebasis op middelbaar ni veau. Dit streven ontmoette vooral in het begin in Engeland veel tegenstand. De ..comprehensive school" geeft het kind al het middelbaar onderwijs dat het nodig heeft, ^Idus de heer Brouwer. Het leer- prógram kan van district tot district ver schillen. De „comprehensive schools" in Engeland zijn groots van opzet met aula's, sportvelden, gymnastieklokalen, eetzalen, keukens en een staf van personeel. En Engeland gelooft men dat de „com prehensive school" voor de middelmatige leerling mogelijkheden kan bieden, hoewel men hiervan geen al te hoge verwachtin gen heeft. Over het algemeen is de opvat ting nog zo, dat wie voor zijn „elf-plus examen" slaagt de grammar school gaat volgen en wie voor dit examen zakt nog goed is voor de comprehensive school. Spreker was dan ook van mening dat de „grammar"-scholen de melk voor de „com prehensive" scholen hebben afgeroomd. Wat zijn de mogelijkheden van de com prehensive school in Nederland? In geïsoleerde streken Het oprichten van een comprehensive school zal in de ene streek wel en in een andere streek geen nut hebben. Volgens spreker heeft de ondervinding geleerd, dat de comprehensieve school in geïsoleerde gebieden de meeste kans van slagen heeft. Hij was echter van oordcel, dat de com prehensive school in Engeland meer kans op succes zal hebben dan in Nederland door het soepeler onderwijssysteem dat men in Engeland kent. Spreker kwam tot de conclusie, dat bij een goede organisatie de comprehensive school in Nederland zeer zeker mogelijkhe den biedt. Een overkoepelend lichaam zal dienen te beoordelen welk onderwijs voor de desbetreffende leerling overeenkomstig zijn capaciteiten als het beste moet worden aangewezen. Het oprichten van nieuwe schoolgebouwen achtte spreker daartoe niet noodzakelijk. CONTACTAVOND JUDOGROEP „HAARLEM" Zaterdagavond 13 april houdt de judogroep „Haarlem" in de grote dojo van de Sportaca- demie „Nauwelaerts de Agé" een contact avond. Er zal een gezamenlijke training en een sportforum gehouden worden. De avond wordt besloten met het vertonen van de film van de judo-wereldkampioenschappen 1956 te Tokio. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Brasil Star" 16 april; Australië: via Engeland 17 april; Brazilië: ms „Brasil Star" 16 april; Canada: ms „Carl Levers" 15 april; ms ..Westerdam" 17 april; Chili: via New York 17 april; Indonesië: ms „Modjokerto" 17 april; Ned. Antillen: ms „Solon" lp april; Ned. Nieuw Guinea: ms „Sumatra" 17 april; Nieuw Zeeland: via Engeland 19 april; Suriname: ms „Nestor" 22 april; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms Arundel Castle" 19 april; Brits-Oost- Afrika: via Frankrijk 19 april. Haarlem. 11 april 1957 GEHUWD, 11 april: K. Jordaan en J. E. Lansheer. BEVALLEN van. een zoon, 9 april: C. A. André de la Porte—Saslow; 10 april: M. Vink—Verhallen; A. M. G. de Moor—Spoor. BEVALLEN van. een dochter, 10 april: E. BeekelaarKeddeman; 11 april: H. A. Hooij Traugott; F. G. Edel—Banning; M. C. Koe horst—Stoute; J. P. Bakker—Bottelier A. K. CuppéKool. OVERLEDEN, 9 april: R. Broesterhuizen, 2 d., Hazepaterslaan: B. B. Dobben, 74 j„ Kamperlaan; 10 april: I. van VelzeiiBlan- kert. 66 j.. Spaansevaartsiraat; J. L. Ver woerd, 43 j„ Gasthuisvest; J. de Mare, 69 j., M. van Heemskerkstraat. De heer F. Dekker, die E jaarlijks op de zesde al- deling van de secretarie der gemeente Haarlem de haus- E se in paspoorten meemaakt, E heeft in het Tijdschrift voor Overheidsadministratie een E aanbeveling geschreven E voor het gebruik van kas- registers bij het innen van paspoortleges. Men ziet E hieraan weer eens, dat het E niet de uitvindingen zijn, die de vooruitgang bepalen, E maar de toepassingen ervan! E Hij somt het aantal handc- lingen op, dat een ambte- E naar ten overstaan ,van eèn E wachtende paspoort-aan- E vrager verricht en telt er in totaal twintig: 1. Het aan- vraagformulier en het du- E plicaat daarvan gereedleg- E gen. 2. Numeroteur ter hand nemen. 3. Aanvraagformu- lier en duplicaat door mid- E del van de numeroteur van E een nummer voorzien. 4. Kwitantiebloc nemen. 5. Controleren of het op de E formulieren gestempelde E nummer overeenkomt met het voorbedrukte nummer E van de eerstvolgende kwi- E tantie. 6. Numeroteur weg- E zetten. 7. Ballpoint op- nemen. 8. Datum en bedrag E op kwitantie invullen. 9. E Ballpoint neerleggen. 10. Kwitantie uit bloc scheuren. U. Carbon voor duplicaat- E kwitantie achter volgende E kwitantie leggen. 12. Kwi jl tantiebloc opzijleggen. 13. Legeszegel afscheuren. 14. E Legeszegel bevochtigen. 15. Legeszegel op duplicaat- aanvraagformulier plakken. 16. Datumstempel nemen en E op stempelkussen bevoeh- |j tigen. 17. Opgeplakte leges- zegel met afdruk van da- E tumstempel ongeldig maken. E 18. Datumstempel wegleg- gen. 19. Afrekenen. 20. Kwi- tantie afgeven. Z dat hierbij niet eens het uit- wisselen van groeten tussen de ambtenaar, en de aan- dan ook, in het hoogseizoen die hiernaast het aantal handelingen heeft gezet, dat kasregister bij heeft. Er dat men in de maanden april, mei, juni en juli ge- geen voor de ambtenaar zonder kasregister 114 x 20 voor de ambtenaar mèt kas- van de leges in Haarlem zag zijn taak volgens deze be- E lingen verminderd, nadat H. het kasregister daar ver leden jaar zijn intrede had gedaan. De bezorgdheid dat de be zoekers de indruk zullen krijgen dat zij in een waren huis zijn is volgens het ar tikel inmiddels ook uitge bannen, want de bel van het kasregister werd .het zwij gen opgelegd. Haarlem is een van de eerste, gemeen ten. waar het kasregister nu voor deze doeleinden ge bruikt wordt en het komt ons voor, dat er meer amb telijke instanties zijn. waar men op een dergelijke ma nier het aantal handelingen drastisch zou kunnen be perken. Tenslotte hebben we die nieuwe en oudere uitvin dingen om ons leven te ver aangenamen. Wij stellen ons voor, dat de mensen van de zevende afdeling nu niet al leen tijd zullen hebben ge- wonnen om ons te verwei- E komen wanneer wij het E paspoort komen laten ver- lengen. En vervolgens mo- gen ze ons best eens vragen E waar wij precies heengaan in dat land en of het daar mooi is. Dat hebben ze met E de voorvaderlijke .methode E natuurlijk ook niet aange- durfd vanwege die leges- zegel. Niemand begint een E gesprek wanneer hij weet het te moeten onderbreken voor het bevochtigen van E een legeszegeltje. E Zondag viert een bekend Haarlemmer zijn tachtigste: de heer T. Dorrepaal aan de Nassaulaan 72zwart. Ver heeft hij zich in het leven niet verplaatst, wanneer men in aanmerking neemt, dat hij aan de Harmenjans- w eg werd geboren. Maar misschien zegt dat laatste wel iets voor de richting welke zijn leven heeft geno men, ook al speelde alles daarin zich af in Haarlem. De omgeving, waarin hij is opgegroeid werd beheerst door „de Parapluie" en de reclassering is naast allerlei sociale activiteit een deel van zijn leven geworden. Dat zijn twee gegevens waar men onwillekeurig verband tussen zoekt. In elk geval, de heer Dor repaal is zijn loopbaan be gonnen bij het bankwezen en daarna trad hij in dienst van de glasfabriek te Leer dam, als vertegenwoordiger en ook als ontwerper van artikelen van kunstnijver heid. Toen hij zich in 1935 uit de zaken terugtrok kon het charitatieve werk t zijn volle aandacht krijgen. Hij was bijvoorbeeld 29 jaar lang, van 1911 tot 1940, lid van de transportkolonne van het Rode Kruis, waar voor hij dan ook is onder scheiden, gedurende 20 jaar lid van de Armenraad, van 1940 tot 1952 ouderling van de Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem. De laatste tien jaar was de heer Dorrepaal een actief be stuurslid van de afdeling Haarlem van 't Nederlands Genootschap tot Reclasse ring. Sinds 1948 is hij daar penningmeester van. Ook de zorg voor doofstommen had lange tijd de daadwei'kelijke belangstelling van de heer Dorrepaal. Zijn gezondheid was deze winter wat minder goed. maar mede omdat hij bij alles kan rekenen op de steun van een toegewijd echt genote, is hij nog geenszins van plan met het werk op te houden. Wij wensen hem daarbij nog vele jaren toe. Twee in één Het modehuis „Liba" n.v. aan het Julianapark in Haarlem-Noord is op een in- E grijpende wijze uitgebreid en verbouwd. Een uiterst moderne verlichting, een E etalageruimte met vele mo- gelijkheden en een vloerbe- dekking in lichte kleuren, E staan er voor in, dat het de dames bij haar inkopen niet aan het minste gerief zal E ontbreken. Voor de verbou- E wing had het. modehuis slechts de beschikking over de helft van de huidige E ruimte. Daarom heeft men het belendende pand ge- kocht. De verbouwing moest Een voor twee Van 15 tot 20 april wordt in Haarlem één collecte voor twee sanatoria gehouden en wel voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Natuurlijk is er veel geld nodig, maar ook collectanten. Wie met de bus rond wil gaan kan zich bij het Hervormd Wijkge- bouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 melden. Tevens kan men zich opge ven bij de volgende adres sen: mevrouw Van Arkel. Schotersingel 157, tel. 21103; mejuffrouw Hoekstra, Uit Den Bosstraat 11, tel. 17031; mevrouw Kuypers, Planeten- laan 116, tel. 24526; en de heer Van Wijk, Brouwers plein 14, tel. 15562. in vieren geschieden, omdat de verkoop doorgang moest E blijven vinden. Gisteren werd in het modehuis van =e elf tot één uur een receptie E gehouden. „Nat-hls"-oxcursl« 's morgens vertrekken zij per G. Houtman en F. M. H. van Een gevangenisstraf van zes maanden met ter beschikkingstelling van de rege ring eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag middag tijdens de zitting van de Haarlem se rechtbank tegen een 28-jarige vertegen woordiger uit Haarlem, die zich in 1956 en 1957 herhaaldelijk schuldig gemaakt zou hebben aan flessentrekkerij. Het was een triest geval: de jongeman was verslaafd aan marihuana-sigaretten en kocht dure voorwerpen, zonder die te be talen om zodoende aan geld te komen voor de gevaarlijk stimulerende sigaretten, die hij in Amsterdam kon kopen tegen een prijs van f 4,25 per stuk. Het gevolg van het roken van deze sigaretten was weer ge weest, dat hij een onbedwingbare behoefte had gehad aan jenever. Dit zou naar zijn zeggen een normaal verschijnsel zijn bij verslaafden aan de marihuana-sigaretten. Vaak dronk hij twee liter jenever op een dag. Om aan deze drank te komen bestel de hij bij enkele zaken in Haarlem te lefonisch soms twaalf liter ineens, waar voor hij ook nooit iets betaald had. En zo sloot zich deze droevige vicieuze cirkel om een jonge man, die reeds enige voorwaar delijke veroordelingen achter de rug had. „Het was een schemertoestand, waarin ik leefde", zei de man, die zijn vreemde gedrag gedeeltelijk aan de ongewone toe standen gedurende bezettingstijd en de pe riode kort na de oorlog toeschreef. Trieste affaire In totaal zou hij tientallen liters jenever, een gouden schakelarmband en twee schrijfmachines op deze manier hebben verworven, waarbij hij de drank zelf ge bruikte en de andere voorwerpen weer verkocht. „Er spreekt hier een ellende uit, die ten hemelschreiend is", meende de president, mr. N. Smits. Ook de officier van Justitie vond het een trieste affaire. Hij was van mening, dat er van de vertegenwoordiger alleen nog maar iets terecht kon komen, als hij deze keer eens geen voorwaardelijke veroordeling kreeg, maar een straf, die hem voor enige tijd in de-gevangenis zou brengen. „Deze man is langzamerhand zelf in zijn gekkig heden gaan geloven", meende mr. Van der Valk Bouman, waarna hij tot zijn genoem de eis kwam. De raadsman van verdachte, mr. J. Jan- sonius, was van oordeel, dat de kansen voor zijn cliënt het beste zouden zijn, als hij niet meer thuis zou zijn, aangezien ook zijn ouders ernstige psychische defecten zouden hebben. Mr. Jansonius was met de officier van Justitie van mening', dat zijn cliënt ter beschikking van de regering zal moeten worden gesteld. Slechts ten aanzien van de strafmaat bepleitte hij een kortere onvoorwaardelijke straf. De president, mr. N. Smits, bepaalde de uitspraak op 23 april. De basketbalcompetitie Nadat de vorige week het herenteam van IHJ vergeefs heeft gewacht op de Haagse tegenstander Vodo SC, is het dames team van HOC in de districts eerste klasse van de gewestelijke basketbalcompetitie ook iets dergelyks overkomen. De Haar lemse kampioenen moesten volgens pro gramma in het veld komen tegen het Rot terdamse The Arrows, doch door onbeken de redenen lieten de Rotterdamse gasten verstek gaan, zodat de HOC-dames, na de reglementaire wachttijd, eveneens onver richterzake huiswaarts konden keren. Hoewel de basketbalcompetitie de eerste week van mei tot het verleden moet be horen, ziet het er wel naar uit, dat op deze wijze nog een verlengstuk noodzakelijk zal zijn, tenzij de competitieleiding deze on aangename kwestie tijdig beziet. In de dames overgangsklasse A behaalde The Typhoons ongeslagen de kampioens titel, waardoor dit team thans een uit stekende kans heeft voor een plaats in de hoogste klasse. Reeds spoedig bleek dat Verrassing In deze klasse viel overigens een verras sing te noteren, want de dames van Rapi- ditas'31 slaagden er in door een verdiende 16-15 zege de eerste winstpunten te be halen. Bij de heren stond de plaatselijke ont moeting tussen de Antilopen-reserves en Aurora in de belangstelling. Het winnende team zou vrijwel zeker beslag leggen op de kampioenstitel en eventuele promotie naar de overgangsklasse. De voorsprong van Aurora bleek bij het ingaan van de laatste drie minuten reeds ruim voldoende voor de overwinning (39- 20) en ofschoon beide teams nog enkele keren scoorden, bracht dit in het eind resultaat geen wijziging (43-22). De uitslagen waren: Dames: RCH—Rapiditas 2 9-14; Rapiditas '31—Antilopen 2 16-15; HOC 2—The Ty phoons 11-35 (Typhoons kampioen). Heren: Typhoons 2—Flamingo's 2 28-52; Antilopen 2—Aurora 22-43; IHJ 3—White Stars 3 21-18. EEN VRAAG, die zich bij de planologie van de randstad Holland, in sociaal en stedebouwkuhdig opzicht opdringt, is die van de harmonie der uitbreidingen. Of wel: „Hoe maken wij van de noodzakelijke groei een gemeenschap Men zdct over het algemeen wel in, dat het moeilijk zal zijn de oude bestaande kernen te omgeven door nieuwe vlakke wijken. Niet alleen, dat dit stedebouw kundig tot een monstrum zal leiden, maar bovendien groeit het westen van het land dan dicht met monotone etagewoningen en eengezinshuisjcs, waardoor de ruimte van het polderland, bijvoorbeeld op den duur zal worden aangetast door de kortzichtigheid der stadwijkjes, die als olievlekken over het groen gaan drijven. En waardoor noch de ruimte wordt gered, waaraan steeds meer be hoefte zal beslaannoch het esthetische totaal. Wanneer de steden zich gaan uitbreiden door dezelfde bouwintensiteit, die zij voor normale bouw denken nodig ie hebben, „om te kantelen" in de vorm van torenflats met tien, twintig, misschien wel meer etages per wooncomplex, dan is de kans op redding van de ruimte groot. Van de ruimte, die de stedeling steeds meer behoeft om zich thuis vrij te kunnen voelen, om een brok natuur te kunnen beleven en om desnoods aan de voet van zijn flat de boer te kunnen zien ploegen. Want de openblijvende stroken zullen, naar architectonisch inzicht, niet alleen gebruikt hoeven worden voor passieve of actieve recreatie, voor wandelen of voetballen, maar ook voor volkstuinen en zelfs voor landbouw. De torenflat in bescheiden vorm: strakke architectuur zonder echter vlak te worden, afwisseling in de ver schillende „cellen" en dus een mogelijk heid voor persoonlijkheid. Er wordt hard gewerkt aan het betrokken wetsontwerp ADVERTENTIE VOOR'nUUEWERK ADVERTENTIE ADVERTENTIE slaap E Wij tekenen hierbij aan E vrager is ingecalculeerd, iets E waar wij toch als aanvrager E gaarne aan vasthouden. Hoe E is deze opeenvolging van E handelingen eenvoudig om E razend van te worden. Dat E blijkt ondubbelzinnig uit E het. stuk van de heer Dekkei', E dezelfde ambtenaar moet E verrichten, indien hij er een E blijven er maar négen over. E Een rekensommetje leert, E middeld minstens 114 aan- E vragen per dag krijgt, het- E 2280 handelingen per dag E met zich meebrengt, maar E register 114 x 9 1026 han- E delingen! De incasseerder E rekening met 1254 hande- De afdeling Haarlem en omstreken van de Konink- E lijke Nederlandse Natuur- E historische Vereniging maakt zondag een excursie van een hele dag naar de orchideeën- E kassen van de kwekerij An- E grek te Hoorn en de kap- meeuwenkolonie te Schel- j§ linkhoutOm zes over acht E trein uit HaarlemDe heren der Ven te Hoorn hebben de E leiding van de excursie. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15