B. en W. achten voorwaarden van Haarlemmerliede onaanvaardbaar GOUDSTROOM Vele middenstanders willen hun winkel 's avonds open hebben Raad Haarlemmermeer herdacht wethouder J. A. Oudheusden College wil Mooie Nel geheel bij Haarlem hebben Passie-samenkomst te Heemstede VRIJDAG 12 APRIL 1957 2JL HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Preadvies Haarlemse grenswijziging ADVOCAAT DANIEL VISSER Z00NEN Jaarvergadering Haarlemse R.K. Middenstand Badgelegenheid bij Kop-Zeeweg Verkoop grond voor woningbouw A. Rierens de Haan overleden Examens SASSENHEIM Prijzen van damtoernooi uitgereikt UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer BENNEBRQEK ZANDVOORT Sluitingsavond winterwerk Huishoudelijke voorlichting NICO VAN SCHAGEN ZONEN Giérstr. 42 - Haarlem - tel.17768 Locomotief Rijwielen Nieuwe serie 1957 Gymnastiekuitvoering van OSS Zandvoort Burgerlijke Stand van Zandvoort Over de gecompliceerde grenswijzigings vraagstukken tussen de gemeenten Haar lem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft het college van B. en W. van Haar lem thans aan de gemeenteraad een pre advies uitgebracht. Uitgangspunt hierbij is het zo spoedig mogelijk totstandbrengcn van de grenswijziging nodig voor het uit breidingsplan Schalkwijk. B. en W. spre ken de hoop uit, dat Gedeputeerde Staten zullen inzien, dat het noodzakelijk is de gebiedsuitbreiding in Schalkwijk niet te binden aan hun verder gaande plannen met betrekking tot de gemeenten Haarlem merliede en Spaarnwoude en Haarlemmer meer. B. en W. van Haarlem zien zich genood zaakt enige commentaar aan deze kwestie te wijden, aangezien B. en W. van Haar lemmerliede en Spaarnwoude in hun pre advies tevens het structuurplan Schalkwijk betrekken en dit door het stellen van voorwaarden aan de realisering van de suggesties van Gedeputeerde Staten kop pelen. Zo stelt dit college aan de raad van Haarlemmerliede voor aan Haarlem de volgende voorwaarden op te leggen: er mag geen nieuw industrieterrein komen in Zuid-Schalkwijk, geen woningbouw mag worden opgezet buiten de gronden vervat in het structuurplan en woningzoekenden in Zuid-Schalkwijk, die door de inperking van de mogelijkheden al vele jaren op de wachtlijst staan, moeten van Haarlem prio riteit krijgen voor passende huisvesting. B. en W. van Haarlem merken hierbij op, dat deze eisen volkomen onaanvaardbaar zjjn. De voorwaarden van de oostelijke buurtgemeente worden ingegeven door de vrees, dat door industrievestiging nieuwe behoefte aan woongelegenheid zal ontstaan, die een gevaar zal inhouden voor het aan grenzende agrarische gebied. B. en W. van Haarlem menen, dat de industrievestiging, die beoogd wordt, geen vermeerdering van woningbehoefte tengevolge zal hebben. Wel zal deze behoefte ontstaan, als de bedrijven in Schalkwijk gebruik gaan maken van de uitbreidingsmogelijkheden, die hun elders worden onthouden. Een dergelijke uitbrei ding is echter in het belang van de alge mene welvaart en het college gelooft, dat hieraan geen beperkingen moeten worden opgelegd. Wat betreft woningbouw buiten de gron den van het structuurplan constateren B. en W., dat hiervoor nog geen plannen be staan. Ten opzichte van de toekomstige ontwikkeling wil Haarlem zich echter vrij houden. Verder is het college van mening, dat Haarlem niet voor woongelegenheid zal behoeven te zorgen voor mensen, waar voor het gemeentebestuur van Haarlem merliede niet geslaagd is woonruimte te vinden. Verder stellen B. en W. van Haarlem merliede de eis, dat nabij de Mooie Nel en in het gebied van de Verenigde Binnen- polder geen recreatie- of zandwinningsge- bied gemaakt mag worden, dat Spaarndam- West bij Haarlemmerliede en Spaarnwou de gevoegd moet worden en dat het bin nen Haarlemmerliede liggende gebied aan de Zuiderpolder het Liewegje eén uit breidingsplan in onderdelen krijgt, waarbij de gehele opzet erop gericht moet zijn, de daar aanwezige agrarische en'recreatieve belangen te behartigen. Uit deze laatste eis zou blijken, dat B. en W. van Haarlemmer- merliede niet kunnen bewilligen in de door Haarlem aanhangig gemaakte grenswijzi- gin voor wat betreft het gebied ten oosten van Parkwijk tussen de Amsterdamse vaart en de Ring- en Fuikvaart, die deel uitmaken van de Zuiderpolder. Spaarndam B. en W. van Haarlem wjjzcn er op, dat het gebied van de Mooie Nel in het streek plan Zuid-Kennemcrland als recreatie gebied is aangewezen. Ten aanzien van Spaarndam merkt het college op, dat het de plannen van Gedeputeerde Staten, waarbij het oostelijk gedeelte van Spaarn dam bij Haarlem komt, zeer gelukkig acht. Daardoor komt het dorp Spaandam, dat al een sociologische eenheid is, in één ge meentelijk verband. Scherp keert het col lege zich tegen het door B. en W. van Haar lemmerliede ter visie gelegd uitbreidings plan Spaarndam, waarbij op het grondge bied van Spaarndam, dat iot Haarlemmer liede behoort ongeveer 200 woningen zou den worden gebouwd. Dit aantal gaat de behoefte van Spaarndam verre te boven, zo dat het alleen maar bedoeld kan zijn om „vreemdelingen" aan te trekken, waardoor het typisch eigen karakter van Spaandam verloren dreigt te gaan. Op grond hiervan is bij de raad van Haarlemmerliede dan ook een bezwaarschrift ingediend. Recreatiegebied Ten aanzien van de Mooie Nel merken B. en W. van Haarlem op, da.t aangezien dit gebied door Gedeputeerde Staten als recrea tiegebied voor Haarlem is bedoeld, het in de rede zou liggen, dat de Haarlemse gemeentegrens naar het oosten verlegd wordt, waardoor het gehele gebied bij Haarlem komt. Daardoor zou de karakte ristieke schoonheid vafl de oostelijke oever behouden blijven. B. en W. wijzen erop, dat het hier geen voorstel betreft, maar dat deze opmerkingen bedoeld zjjn als amen dering van de voorstellen van G.S. Ten aanzien van het gebied van de Zuid- polder zijn B. en W. van oordeel, dat deze grond bedoeld is voor recreatieve doelein den ten behoeve van Parkwijk. Zij achten het echter niet juist, dat Haarlem bij de bestemming van dit gebied afhankelijk is van Haarlemmerliede en Spaanwoude Met betrekking tot Spaarndam merken B. en W. nog op, dat dit dorp in plaats van een agrarisch karakter te hebben zijn be- staansbronnen eerder vindt in scheepsnij- verheid en visserij, zodat opneming in een agrarische gemeente ongewenst is. B. en W. stellen de raad voor zich met de zienswijze van het college, zoals dit in het preadvies is vastgelegd, te verenigen. ADVERTENTIE Met verse eieren, Hollandse brandewijn,' suiker en vanille, niets meer, ook niets minder! Het is de beste advocaat waar de naam GOUDSTROOM op staat OPGERICHT 1714 Alle problemen, die direct of indirect be trekking hebben op de winkelsluiting, wer den donderdagavond in café-restaurant Brinkmann te Haarlem tijdens de jaarver gadering van de Haarlemse afdeling van de r.k. Middenstandsvereniging op felle, zelfs vaak heftige manier uit de doeken gedaan. Hierbij viel duidelijk op te merken, dat de middenstanders zich afscheidden in twee groepen, en wel die uit de buitenwijken en die uit het centrum. Velen waren van mening, dat men in de toekomst de groot ste moeilijkheden tot een oplossing zal kun nen brengen door voor alle branches één bepaalde sluitingsdag vast te stellen. In de raadszaal te Hoofddorp, waar de heer J. A. Oudheusden als wethouder van onderwijs en financiën zo dikwijls is opge komen voor het welzijn van de gemeente, is donderdagavond een vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer ge houden om de nagedachtenis te eren van de wethouder, die des ochtends onver wacht in zijn woning te Badhoevedorp was overleden, nadat hij woensdagavond nog op het raadhuis een vergadering had bij gewoond. B. en W. van Bloemendaal hebben aan de gemeenteraad voorgesteld een krediet van f 3500 beschikbaar te stellen om aan architect A. Komter opdracht te geven het partieel uitbreidingsplan „Bloemendaal aan Zee" te herzien. In de vergadering van 29 september 1955 besloot de raad tot aanvaarding van het studieplan voor een centrale badgelegen heid aan de Kop Zeeweg. Om het plan verder te kunnen uitwerken is het nodig tot herziening van het partieel uitbrei dingsplan „Bloemendaal aan Zee" over te gaan. Voorts delen B. en W. aan de raad mee. dat het tevens gewenst is voor het ge deelte van het plan. waaraan Gedeputeer- o de Staten goedkeuring onthielden, namelijk schilderijententoonstelling, die in de afge- hét partieel uitbreidingsplan in hoofdzaak, i0pen weken in de gemeente Haarlemmer- J. A. Oudheusden De heer Oudheusden, die vijfenvijftig jaar oud is geworden, was accountant te Amsterdam. De laatste jaren besteedde hij een groot deel van zijn werkkracht aan de gemeente Haarlemmermeer als wethouder. De heer Oudheusden was in september 1939 gekozen tot raadslid als vertegen woordiger van de Vrijzinnig Democratische Bond. Na het overlijden van de heer De Zeeuw werd hij op 6 augustus 1941 wet houder. Een jaar later stelden de Duitsers geen prijs meer op zijn arbeid. Zijn activi teiten in de bezettingstijd stempelden hem tot een onvervaard vaderlander. Na de bevrijding keerde de heer Oud heusden als wethouder terug. Toen de Partij van de Arbeid werd opgericht sloot hij zich bij deze partij aan en vertegen woordigde haar in de gemeenteraad. In het college van B. en W. was hij belast met de onderwijszaken en de afdeling fi nanciën. In onderwijskringen werd de heer Oudheusden zeer gewaardeerd. Sinds 1946 was de thans overledene lid van het bestuur van de afdeling Haar lemmermeer van de Noordhollandse Ver eniging „Het Witte Kruis" en in 1953 werd hij tot voorzitter gekozen. Van 1939 af was hij penningmeester van de afdeling Badhoevedorp van de Nederlandse Protes tantenbond en verder maakte de heer Oud heusden sedert 1954 deel uit van de Pro vinciale Staten van Noordholland. Gorte belangstelling had de heer Oud heusden voor culturele zaken. Dat kwam tot uiting door zijn medewerking aan het onganiseren van een concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Hoofddorp en de voorbereiding van de dat onder meer betrekking heeft op aan grenzende terreingedeelten, welke thans nog eigendom zijn van de stichting De Kennemerduinen, een nieuw plan te ver vaardigen. De heer Komter, die de ontwerper is van het oorspronkelijke plön, heeft zich bereid verklaard de opdracht tot herzie ning van beide plannen te aanvaarden. Hoewel de tegenwoordige financierings- moeilijkheden tot zuinigheid nopen, menen B. en W. dat de kosten uit een oogpunt van beleid om de taak op recreatiege bied aan het strand uit te oefenen ver antwoord zijn. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een terrein van ongeveer 2.530 vier kante meter aan de Lambrecht van Dale laan en de Hospeslaan te verkopen aan Na tionaal Grondbezit n.v. te Den Haag tegen een prijs van f 25.05 per vierkante meter voor dé bouw van acht woonhuizen, vijf woningen voor bejaarden en twee garages. meer is gehouden. Herdenking Dat de heer Oudheusden een zeer geziene persoonlijkheid in de gemeente Haarlem mermeer was, bleek tijdens de bijzondere raadsvergadering. Staande hebben de raadsleden en vele belangstellenden uit kringen van het onderwijs en het ge- meentepersoneel geluisterd naar herden kingsredevoeringen van de burgemeester, de wethouders, de gemeentesecretaris en twee raadsleden. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen gewaagde van zijn ontzetting en ontroering door het bericht, dat de heer Oudheusden was overleden. Het is nog zo moeilijk zich in te denken, dat de heer Oudheusden niet meer in het raadhuis, waar hij vierentwin tig uur tevoren nog een vergadering bij woonde, zal verschijnen. De gemeente heeft door zijn overlijden een groot verlies geleden doordat de heer Oudheusen een voortreffelijk mens was, die altijd vriendelijk optrad en steeds voor anderen klaar stond. Spreker heeft een jaar met hem samengewerkt en in die periode heeft hij genoten van zijn steun, bijval, adviezen en warme hartelijkheid. De leden Van de raad kennen hem langer en hebben nog meer met hem samen gewerkt dan spreker. Die samenwerking geschiedde altijd in de beste verhouding. Het belang van de gemeente stond bij de wethouder altijd op de eerste plaats. Daar bij ging zijn belangstelling in het bijzonder uit naar het onderwijs. Aan de verbetering en vernieuwing ervan heeft hij zijn krach ten gegeven. De gedachten van de burgemeester gingen ook uit naar de familie Oudheus den, die zwaar getroffen is en veel zal moeten missen. De thans overledene was het middelpunt van zijn gezin. Moge de familie de kracht geschonken worden het leed te dragen, aldus besloot de burge meester. Achtereenvolgens spraken de wethou ders, de heren J. G. Ransdorp (mede na mens de K.V.P.), C. van Beem (mede na mens de C.H.U.) en dr. M. Brouwer (mede namens de A.R. partij) woorden van troost tot de familie Oudheusden. Zij. herdachten de overleden wethouder als een uitstekend collega en een goed vriend, met wie het prettig was samen te werken. De gemeente-secretaris, de heer G. A. Thien, was de woordvoerder van het ge- meentepersoneel, dat diep getroffen was door het bericht van het overlijden. De wethouder had groot gezag en oefende dat op een bijzondere wijze uit. Voor een ieder had hij een goed woord. De heer L. van Reeuwijk sloot zich na mens de fractie van de Partij van de Ar beid, de federatie Haarlemmermeer van deze partij en het democratisch-socialis- tisch volksdeel aan bij de woorden van deelneming. De heer Oudheusden heeft veel voor de gemeente gedaan en in het bij zonder voor het onderwijs. Velen verliezen een oprecht vriend en een goede mede werker in vele zaken. De nestor van de gemeenteraad, de heer M. J. van Nieuwenhuijzen, schetste het verlies voor de raad door het onverwacht overlijden van de heer Oudheusden. Ook herdacht hij de bedrijfsleider uit Hoofd dorp, die woensdag tijdens werkzaamheden op een akker aan de Hoofdweg op zo'n droeve wijze om het leven is gekomen. De burgemeester sprak woorden van dank, waarna de raadsvergadering geslo ten werd. Begrafenis Maandagmiddag om half twee zal het stoffelijk overschot van de heer Oudheus den op de nieuwe begraafplaats te Hoofd dorp (op de hoek Vijfhuizerweg en Hoofd weg) ter aarde worden besteld. Tevoren, om twaalf uur, wordt in de hervormde kerk te Badhoevedorp een herdenkings dienst gehouden. De secretarie van Haarlemmermeer en de openbare scholen zullen maandag ge sloten zijn. Te Aerdenhout is in de leeftijd van twee ennegentig jaar overleden de heer A. Bie- rens de Haan, die vele jaren firmant van de Pakhuismeesteren van de Thee is ge weest. De thans overledene is op 17 maart 1865 te Amsterdam geboren. Na zijn schooljaren werd hij in Londen en later op Java op geleid tot de taak die hem later zou wach ten als firmant van Pakhuismeesteren van de Thee te Amsterdam. In de eerste we reldoorlog heeft hij zich verdienstelijk ge maakt ten behoeve van de distributie van thee. Een groot deel van zijn leven heeft de heer Bierens de Haan in Haarlem gewoond en in enkele colleges en besturen heeft hij zitting gehad. Hij is geruime tijd voorzitter geweest van het college van notabelen der Hervormde gemeente te Haarlem en vijftig jaar regent, waarvan vijfenveertig jaar penningmeester van het Gereformeerde Weeshuis. Ook is hij vijftig jaar secretaris en voorzitter geweest van het Centraal Comité Depok (latere theologische Hoge school te Batavia). Voorts was hij penning meester van het comité IJmuiden, waaruit later de hervormde gemeente aldaar is ontstaan. In 1935 werd de heer Bierens de Haan benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Vandaag is de begrafenis van hel stoffe lijk overschot in stilte geschied op de be graafplaats Westerveld. Voorts waren enige leden de mening toe gedaan, dat de openstelling van de winkels 's avonds vele voordelen heeft. Immers dan zullen, zo stelden zij, de bewoners van de orensengemeenten zoals Aerdenhout, Bent veld, Bloemendaal en dergelijke, die anders hun inkopen veelal tussen de middag in Amsterdam doen, er nu toe kunnen over gaan dit 's avonds in Haarlem te doen. Bovendien acht men het een feit, dat vele inwoners van de nieuwe wijken in Amster dam-west boodschappen doen in Haarlem, omdat de Grote Houtstraat voor hen dich terbij is en gemakkelijker te bei'eiken dan de Kalverstraat in Amsterdam. Vele mid denstanders, waaronder vooral die uit het meubelbedrijf en soortgelijke branches, kantten zich fel tegen het plan om in Amsterdams centrum in de zomermaanden de winkels 's avonds open te stellen. Im mers, zo menen zij, Haarlemmers, die bij voorbeeld op het punt van trouwen staan en overdag niet in staat zijn om te gaan winkelen, zullen dan volop in de gelegen heid zijn hun meubels en alle andere beno digde grotere artikelen daar in te kopen. Amsterdam is dit van plan, omdat er in de naaste toekomst kans is op een grote toevloed van Amerikanen door het inge- bruikstellen van uiterst modefne straal vliegtuigen voor passagiersvervoer. De af zetmogelijkheden zouden hierdoor aanzien lijk worden vergroot. Ook was men het geenszins eens met de bevoorrechting van de parallelisatiebedrijven, die buiten de winkelsluitingswet vallen. Als men de win kelsluiting tot één dag zou bepalen, dan zou volgens de voorzitter, de heer Fr. van Reijsen, ook het personeel hiervan profi teren. Er zijn, zij het in een zeer primair sta dium, besprekingen gaande de afdelingen Overveen en Bloemendaal in de Haarlemse afdeling op te nemen. De voorzitter, de heer Van Reijsen, deelde mee, dat de directeur, de heer G. Straathof, 23 april een reis zal maken naar Canada en wenste hem het allerbeste toe. De voorzitter zei, dat in de moeilijke tijd na de opstand in Hongarije de verkopers door het toepassen van een verantwoorde verkooptactiek zich uitstekend van hun taak als distribuant hebben gekweten. Van de winkelgalerij in Delftwijk, die onlangs officieel werd geopend, maken vijf winke liers deel uit van de vereniging. Het be stuur zal ertoe bijdragen de leden voor te lichten omtrent zeer urgente problemen, zoals de invloed van de ÏJmondontwikke- ling, de vraagstukken betreffende de be stedingsbeperking en de openstelling van de Velsertunnel. Vervolgens las de secretaris, de heer C. W. Straathof, het jaarverslag voor en deel de mee, dat de vereniging 11 april 1958 haar gouden jubileum viert. By de behandeling van het jaarverslag van de penningmeester en de begroting werd de suggestie gedaan elke afdeling een bedrag van vyftig gulden te laten storten voor een nieuw middenstandshuis. De voorzitter nam dit voorstel in beraad. Tevens was men van mening, dat het salaris van de directeur te gering is. Alle bestuursleden alsmede de voorzitter 'hadden zich herkiesbaar gesteld en werden herkozen. De geestelijk adviseur, kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd, sprak in het kort over de problemen waarmee de jeugd wordt geconfronteerd. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): R. Hengstmangers te Haarlem is geslaagd voor kerkelijk examen. De prijzen, behaald in het vier-dorpen damtoernooi in de bollenstreek, werden don derdag tijdens een feestelijke bijeenkomst in het „Bruine Paard" te Sassenheim uitge reikt. Tevens werd het tweede lustrum van dit toernooi gevierd. De heer J. van der Loo, secretaris van het toernooi, liet in grote trek ken de damwedstrijden in de afgelopen tien jaren de revue passeren. Hij memoreerde, dat tussen spelers en verenigingen vriend schappelijke banden zijn gelegd. De heer J Kunst reikte de wisselbeker uit aan de kam pioen van dit jaar, de damvereniging uit Sassenheim. De overige prijzen werden door de heer Van der Loo uitgereikt: voor de ver eniging St Bavo een zuiltje en voor de ver enigingen uit Lisse en Hillegom herinne ringsmedailles. Nadat verscheidene voorzit ters van medespelende verenigingen het woord hadden gevoerd, ging men over tot sneldammen. VEEMARKT LEIDEN. Leiden. 12 april: Aanvoer: 3 stieren, 160 melkkoeien, 180 vette koeien, 329 vare koeien, 47 pinken, 45 vette kalveren, 477 nuchtere kalveren, 60 vette schapen, 85 fok schapen, 552 vette lammeren, 299 weidelam- meren, 40 varkens, 278 schrammen, 870 big gen. 20 geiten, totaal 3.445 stuks. Notering: melkkoeien f 1000—1100, vette koeien per kilogram schoon gewicht f2.85 3,40; varekoeien f 650950; pinken f 300 500; vette kalveren per kilogram levend ge wicht f2.253; nucthere kalveren per kilo gram levend gewicht f 1.101.30, vette scha pen f 80—120; fokschapen met 1 lam f 150— 175; fokschapen met 2 lammeren f225275; vette lammeren f90135: drachtige zeugen f250325; schrammen f65110; biggen f45 —52. Handel: voor melkkoeien rustig, voor vette koeien vlug, varekoeien stil, pinken kalm, vette kalveren slepend, nuchtere kal veren vlug, vette schapen lui. vette lamme ren willig, fokschapen rustig, zeugen, schrammen en biggen willig. Hoewel in de Passie-samenkomst, die donderdagavond in de Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede werd gehouden, de muziek een hoofdfactor was, had zij toch een dienende taak gekre gen. Want het ging in deze samenkomst in de eerste plaats om een bezinning op het Lijdensverhaal, zoals dit in het Evan gelie van Mattheus tot ons gekomen is. De voorlezing hiervan door ds. Adr. Oskamp werd onderbroken door de vertolking van aria's en koralen uit de „Matthaus-Pas- sion" en de „Johannes-Passion" van Bach, welke als gelovige beschouwingen van het bijbelwoord gebracht werden door het koor van de kapel „Nieuw-Vredenhof" onder leiding van de heer H. Jens en door-vocale en instrumentale solisten. Moet men tegen dit ontlenen van passie fragmenten bezwaar hebben? Ik meen in dit geval zeer zeker van niet, omdat de muziek van Bach niet werd getrokken in een concertsfeer, zoals helaas bij vele pas sie-uitvoeringen geconstateerd moet wor den, doch als een liturgisch bestanddeel van een indrukwekkende kerkelijke bijeen komst een positieve, ja een bevrijdende opdracht had gekregen. En eigenlijk heeft de opzet van deze passie-samenkomst in al zijn soberheid ons weer duidelijk doen beseffen, welke de intenties van Bach wa ren ten aanzien van deze werken. Zo heb ik mij afgevraagd of het ook niet op de weg van het Kapelkoor ligt een volledige passie van Bach's voorgangers Schütz. Vul- pius, Lechner of Kühnhausen voor een kerkelijke uitvoering voor te bereiden. Want ook deze passies zijn in al hun een voud aangrijpend als liturgische ervaring. Van de vocale solisten zij de alt Elly Jens genoemd als de zangeres, die veel in druk maakte met haar expressieve, fraaie stem en door haar zuiver muzikaal in zicht. Het ontroerende „Ach Golgatha werd wel een van de hoogtepunten van haar vertolkingen. Nobele zang heeft men van de bas Hans van der Leeuw gehoord. Zijn aria „Am Abend da es kühle war werd een voorbeeld van verstilde schoon heid, evenals de aria „Mein teurer Hei land" tegen de achtergrond van koorstem- men. En bij de klank van de stemmen dezer solisten voegde zich die van de mooie viool, die door mevrouw I. André de la Porte vaardig bespeeld werd. De organist Frans Bouteller had een om vangrijke taak. die hij knap en met zorg voor passende registers aan het orgel ver vulde. Het koor kon zich verlaten op zijn steun en op die van enkele strijkers. Toch was het koor van deze begeleiding niet ge heel afhankelijk. De zangeressen en zan gers daarvan bleken goed voorbereid en zij konden hun dirigent Jens zonder moeite volgen bij zijn streven naar een mooie koorklank en naar een voordracht, die het gezongen woord inhoud gaf. Het slotkoraal werd daardoor een prachtige afsluiting van deze avond, waarop ook de toehoorders als gemeente werden ingeschakeld met het zingen van enkele koralen. P. Zivaansivijk Nieaws in het kort GEBOREN: Johannes Jacobus, z. v. J. J. Tromp en M. van Zanten: Cornelis, z. v. G. Zegstro en C. J. H. G. van Schouten: Judy Thëresia. d. v. G. M. Hendriks en J. M. van Velzen: Peter Victor, z. v. J. van Veen en IJ. F. Teilekamp: Nellie, d, v. W. Verhoeven en N. de Boer: Izaak, z. v. J. van Rijssel en P. W. Kok; Margaretha Johanna Maria, d. v. M. H. van Staveren en C. J. Prins: Jan Adrianus. z. v. M. van Maasdam en C. J. van Eist: Marian, d. v. L. van Ast en T. C. Offer man: Pauline, d. v. P. Jansen en G. J. Hei- nen; Cornelia, d. v. G. P. Vereunst en S. de Kwaasteniet; Eneelina. d. v. C. Spaan en J. van der Voet; Ellen, d. v. W. Bakker en J. A. Griekspoor: Izaak. z. v. G. Visser en M. K. van Muijck; Johannes Nicolaas, z. v. J. C. van Brugge en A. C. van den Raadt; Jacobus Nicolaas Maria, z. v. A. H. Rijke en M. Th. Beemsterboer. ONDERTROUWD: B. Noorloos en A. van Hemert: W. Bax en D. Dol; G. A. Hegeman en A. van der Meer. GEHUWD: J. P. H. njjkzeul en J. A. H. Lommerse: L. F. Vermeeren en J. Verschoor; P. J. vaai der Bergh en G. A. Visser; W. J. Maarse en N. M. Kaslander; J. M. Bos en C. Kluijt; A. van der Steeg en A. Polhaar. OVERLEDEN: Elizabeth Kaak, oud 51 j„ w. v. Leendert v. d. Zwaard; Gerrit Kloot wijk, oud 56 j.. e. v. Catharina Romeijnen; Gerritje den Dekker, oud 62 j., e. v. Adria nus de Cloe; Van Giesbergen, oud 61 j., e. v. Cornelia Geluk; Ineke Martje Cornelia Zil ver, 23 j.. e. v. Johannes H. de Vré; Evert Dooijeweerd, oud 69 j., e. v. Grietje Geest. Vergadering Volksonderwijs Op dinsdag 16 april houdt de afdeling Volksonderwijs te Bennebroek een leden vergadering in „Oud Berg en Dal". Op deze avond zal dr. A. Melchior spreken over zijn reis naar Afrika en daarbij een film ver tonen. Lezing over tapijten voor Christen-Vrouwenbond Op de vergadering van de afdeling Benne broek van de Nederlandse Christen-vrouwen bond, donderdagavond in gebouw Rehoboth gehouden, heeft de heer A. Tuyn gesproken over „Oosterse tapijten". Hiermee worden niet alleen Perzische, maar ook Turkse en Kaukasische tapijten bedoeld. Perzië is het meest bekend om zijn voortreffelijke kleden. Het land heeft een grote wolproduktie, die honderden jaren geleden al in het eigen land werd verwerkt. Uitvoerig behandelde de heer Tuyn de verschillende soorten tapijten en vertelde tal van wetenswaardigheden over het knopen en weven. Na de pauze liet de spreker verscheidene kleden zien. De pre sidente. mevrouw Van der Hoop van Sloch- teren, opende de bijeenkomst, waarna samen zang en bijbellezing volgden. Poppenkast op ouderavond Vanavond vindt in „Rehoboth" te Benne broek voor de ouder wier kinderen de Spar- renbosschool bezoeken, een ouderavond plaats, waarbij onder meer een oud-Hol landse poppenkast wordt vertoond. De commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting te Zandvoort houdt een sluitingsavond van het winterwerk op maan dag 15 april in het gebouw van het Gemeen telijk gasbedrijf aan de Tolweg, Voor de pauze zal worden vertoond de film: „Het leven van een Amerikaans ge zin". Daarna volgt een show van de op de naaicursussen vervaardigde kledingstukken, door de cursisten zelf. Tevens zullen er werkstukken te zien zijn van de cursus- „bloemenschikken", „la-mpekappen maken" en krijgt men iets te proeven, dat resultaat is van een der kookcursussen. Huwende ambtenares. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad voor gesteld het ambtenarenreglement te wijzi gen, waardoor het mogelijk wordt, dat huwendie ambtenaressen in dienst der ge meente blijven. Presentiegeld. In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om het presentiegeld voor de leden van de gemeenteraad te verhogen van tien tot der tien gulden per bijgewoonde vergadering. Jaarwedde wethouders. De gemeente raad van Bloemendaal zal een voorstel be handelen om de jaarwedde van- elk der wet houders van Bloemendaal te verhogen van 3.400 tot 3.950. z Vakantiecentrum te Epe. Ten behoeve van de exploitatie van het vakantiecentrum te Epe vragen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad een bedrag van ƒ32.815 voor het jaar 1957 beschikbaar te stellen. Het cen trum zal in de komende zomermaanden ge bruikt worden voor huisvesting van school- groepen, groepen van de centrale commissie kindervakantiezorg enzovoort. Bejaardenzorg. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voor stel van B. en W. aan de orde komen om de aan de Haarlemse Stichting Bejaardenzorg toegekende jaarlijkse bijdrage van ten hoog ste ƒ4.000 in het zogenaamde vergoedings tekort van het door haar geëxploiteerde complex woningen voor bejaarden aan de Orionweg te Haarlem te verhogen tot ten hoogste ƒ6.000. zulks te rekenen van 1 januari 1956 af. Rijksstraatweg. Ten behoeve van een in de toekomst tot stand te brengen verbete ring van een gedeelte van de Rijksstraatweg stellen B. en W. van Haarlem aan de ge meenteraad voor. voor de gemeente aan te kopen voor ƒ260 een strook grond, groot zesentwintig vierkante meter en deel uit makende van het perceel Rijksstraatweg 26. Opbrengst collecte. De van 25 tot 30 maart gehouden collecte van de afdeling Haarlem van de Algemene Ned-srlandse In- validenbond heeft een bedrag van f7321,33 opgeleverd. De collecte werd gehouden in Heemstede. Haarlem en Bloemendaal. Toneel. De Haarlemse Katholieke Stu dentenvereniging „Sa-nctus Bavo" zal 27 april in het Mend&lcollege aan de Orionweg te Haarlem het toneelstuk „Paris" van Jan Naaijkens opvoeren.. Theezetstrijd. Dinsdag. 16 april zal in het Haarlemse concertgebouw de „Natio nale Thee-duel Olympiade" worden gehou den om het kampioenschap district west-I. Gemeente bouwen. Ds. C. P. Hoekema zal woensdagavond 17 april in de wijkzaal van de Oosterkerk te Haarlem spreken over het onderwerp „Hoe bouwen wij in oost een gemeente". Na de inleiding zal er gelegen heid zijn vragen te stellen. De bijeenkomst wordt gehouden onder auspiciën van de „Vereniging Doopsgezinde Gemeente", wijk IV. Genezingssamenkomst. Maandagavond houdt het Interkerkelijk Evangelisatiecomité in de Begijnhofkapel te Haarlem een dienst, die in het teken van de boodschap van ge nezing staat. Sprekers zijn ds. J. Kroon uit Spaarndam. de heer F. R. Stroethoff en mevrouw G. StroethoffWeggelaar, beiden uit Amsterdam. Aanrijding. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf heeft op de hoek van de Kleine Houtweg en de Korte Poellaan een aanrijding plaats gehad tussen een brom fietser en een auto. De bromfietser-, een 41- jarige expediteur uit Haarlem, die op de Kleine Houtweg reed, heeft vermoedelijk geen voorrang gegeven aan de auto, waar door 'een botsing ontstond. De bromfietser werd op het wegdek gesmakt en is met een breuk in het linkeronderbeen naar het Grote Gasthuis vervoerd. ADVERTENTIE Onder behoorlijke belangstelling hield OSS donderdagavond de eerste van de twee uitvoeringen in Monopole in Zandvoort. In tegenstelling tot vorige uitvoeringen vond de opmars plaats door het opmarcheren van de keurgroepen meisjes en jongens, vooraf gegaan door de verenigingsvlaggen. Dit be vorderde een vlotte start van de uitvoering. Na een kort openingswoord van de voorzit ter van OSS. werd begonnen met een aar dige voortbewegingsoefening met toestellen van meisjes 8/9 jaar. Het programma stond overigens groten deels in het teken van die jeugd, want voor de pauze zagen we met uitzondering van keurige individuele vrije oefeningen van 2 da-mes van OSS en van 2 leden van het junioren-oefencorps van de Kennemer Turn kring uitsluitend de aspiranten aan het werk. Zo zagen wij van de meisjes 10/11 jaar, individueel- en groepsspringen op en over de springkast en oefeningen aan de brug met ongelijke leggers. Bij de Ramon-awals van de meisjes 14/17 jaar viel speciaal het goed aanvoelen van de muziek op en daardoor werd een goed ge heel gekregen. Ook de balkoefening en vrije oefening van de dames verkregen een ver diend applaus. Aan de lange mat zagen we eerst de in leidende vormen van de jongens 5/7 jaar en daarna de opvolgende vormen van de jon gens van 10/15 jaar. Aan springen was geen gebrek. Zo lieten de jongens van 5/7 jaar de allereenvoudigste sprongetje op en over het paard zien. waarna de keurgroep meis jes met tremplin paard liet zien. wat met geregelde oefening te bereiken valt, terwijl de dames en heren het moeilijke tafelsprin- gen demonstreerden. Vooral de laatste twee genoemde nummers werden met vaart ge bracht. Evenwichtsbalk meisjes was een zeer ge varieerd nummer; het ringenzwaaien van de meisjes stond wat gehalte betreft op een lager peil, doch was goed verzorgd. De nieuwe leidster voor de kleutergymnastiek, mejuffrouw I. Diemer, gaf blijk het zo moei lijke kleuterwerk goed aan te voelen. Al duurden sommige nummers te lang en zat er niet steeds vaart in de opeenvolging der nummers, de aanwezigen hebben zich uit stekend vermaakt en dat alleen al is een goede propaganda voor OSS. GEBOREN: Rudolf Hendricus, z. v. H. Oddens en J. A. van der Meij; Cornelia Petra Patric. d. v. J. J. de Groot en M. Berg. ONDERTROUWD: B. Offenberg en H. M. Boer; A. H. Vorderhake en E. Keur; B. L. Roosen en E. Paap. GEHUWD: G. Kerkman en A. Agema; J. D. van Aken en K. H. de Graaf.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17