HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MORRIS ie/me m (uu! Amsterdamse bedrijven bieden voorschot van een miljoen aan Tandartsen-organisatie wil arbitrage overwegen Britse oppositie vreest de gevolgen der H-bomproeven Voor de Hemtunnel J. J. VAN KOOTEN Stuurman Cohen Zij zal contact opnemen met de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst 71e JAARGANG No 234 VRIJDAG 12 APRIL 1957 302e JAARGANG No 82 Directie van de K.L.M. wijst salaris-eis der vliegers af Veertienjarig meisje vermoord Het woord is aan Apothekers en drogisten verlagen hun prijzen Kabinetscrisis in Jordanië is nog niet opgelost Westduitse regering keurt Europese verdragen goed H D Z -VERLOVINGSRINGEN Minister Staf en drs. Van der Beugel teruggekeerd Nachtvorst Nieuw bureau „Bloemen-Bertha" Nieuwe verstekelingen in Zeeuws-Vlaanderen Twee doden in het verheer Makarios in Nairobi Verkeersongelukken DIT JAAR: 301 DODEN Ex-tentara pladja' Constante bedreiging voor de burgers van Djakarta Knokploegen ten dienste van communisten Edens arts naar Boston Brits koninklijk paar in Londen terug Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De directie van de K.L.M. heeft mede gedeeld niet te kunnen ingaan op de door de vliegers verlangde salarisverhoging van vijftig percent. In een vergadering, waarin 191 vliegers, georganiseerd in de vereniging van K.L.M.- vliegers en de International Pilots Asso ciations of K.L.M. (buitenlanders) aanwezig waren, is van de zijde van de onderhande lingsdelegatie een uiteenzetting gegeven van de situatie, die is ontstaan na de be sprekingen, gevoerd tussen de directie van de K.L.M. en de vliegersorganisaties over de salariseisen. Omtrent de te volgen ge dragslijn werd algehele overeenstemming bereikt. Na afloop van de vergadering kwamen de besturen van beide vliegersorganisaties tezamen. Besloten werd op dit ogenblik geen commentaar te geven teneinde te voorkomen, dat de K.L.M. schade zou wor den berokkend in verband met de huidige situatie op de financiële wereldmarkt. P. C. Br e d e r o d e Wat m.oeten uwe jongens worden? Idealisten. De kleinhandelsmarges voor farmaceu tische produkten zijn verlaagd, nadat daarover door het ministerie van Economi sche Zaken en de organisaties van apothe kers en drogisten overleg is gepleegd. Thans zijn maxima vastgesteld, die over het algemeen zullen leiden tot een verla ging van de thans toegepaste marges. Voor zogenaamde „patent u.a.-geneesmiddelen" (patentgeneesmiddelen die uitsluitend door apothekers mogen worden verkocht) zullen deze verlagingen van 1.33 tot zes percent bedragen, doch zij kunnen met name voor de populaire farmaceutische specialité's nog belangrijk groter zijn. De kortingen die thans beneden deze maxima liggen, blijven op hun lagere niveau gehandhaafd. Tenslotte zullen de kortingsverschillen die uit de bestaande handelsmarges voortvloeien volledig aan het publiek ten goede dienen te komen. In de bossen bij Ravestein is in de afge lopen nacht het stoffelijk overschot gevon den van een veertienjarig meisje uit Rave stein. Toen het meisje donderdagavond om tien uur nog niet thuis was hebben de ouders de Rijkspolitie gewaarschuwd, die omstreeks half twee in de nacht haar stof felijk overschot in het bos vond op slechts enkele minuten afstand van de ouderlijke woning. Er zijn tekenen van misdrijf. ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR HAARLEM IEL 13439 fERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL /17162 MOTOR OVERALLS ƒ49.50 DE VOORZITTER VAN DE Amsterdamse K&m»r van Koophandel, mr. D. A. Delprat, heeft in een brief aan de burgemeester van de hoofdstad doen weten, dat een aantal Amsterdamse bedrijven zich bereid heeft verklaard ten behoeve van de voorbereiding van de spoorwegtunnel op de plaats van de Hembrug een bedrag van één miljoen gulden als renteloos voorschot aan het rjjk te verstrekken. AMMAN (Reuter/AFP). Vier Jor daanse partijen de nationale socialisten, de linkse partij „Baath", de communisten en de nationalisten hebben bekend ge maakt dat zij niet zullen deelnemen aan de regering, die de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fakhri Khalidi, in opdracht van koning Hoessein moet vormen. Zij steunden de regering van premier Soeleiman Naboelsi, die op verzoek van de koning is ontbonden. De vier partijen zeggen in een verklaring, dat Jordanië vastbesloten is te komen tot een statenbond met Egypte en Syrië als eerste stap naar een volledige Arabische een heid. Naboelsi's kabinet zal in functie blijven zolang er nog geen nieuwe re gering is gevormd. Het aftreden van het kabinet wijt men aan gebrek aan samen werking tussen regering en koning. Er bevinden zich nog steeds Syrische en Saoedi-Arabische troepen in Jordanië, die daar in november, na de Israëlische aanval op Egypte heen werden gezonden. Sommige waarnemers zijn van mening, dat grootscheepse ongeregeldheden, die tot een burgeroorlog zouden leiden, ingrijpen van Syrië, Saoedi-Arabië, of beide landen tezamen, tot gevolg zullen hebben. De Jordaanse ambassadeur in Egypte heeft bij zijn aankomst in Cairo meege deeld, dat het in geheel Jordanië rustig is, zo meldt de Egyptische radio. In officiële kringen in Syrië heeft het aftreden van Naboelsi, ook al komt het niet geheel on verwacht, ongerustheid verwekt. Khalidi is er niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12549 VESPA reeds v.a. 1293.— BONN (DPA). - De Westduitse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de verdragen inzake de Europese Economische Gemeenschapmarkt en de Euratoom. Zij kunnen nu aan het parlement worden voorgelegd. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM Minister ir. C. Staf en drs. Van dei- Beugel zijn hedenmorgen met het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de H.A.L. in ons land teruggekeerd. J»XWC*XCCCOTCCO^XXWC«XXXX>XttOCOOOOOCOOCOCOCCC>200CCO' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, tijdelijk zwakke noordwestelij ke wind. In de nacht op vele plaatsen zware nachtvorst. De zelfde of iets hogere middag- temperaturen. Volledige veerrapporlen op pagina twee. »COOOCOiOCüOOüOOOuülJW x* XX xj mi XOÜCXOCOUGSCOOCOO» De bedrijven stellen de voorwaarde, dat met deze voorbereiding terstond een begin zal worden gmaakt. Terugbetaling van het voorschot zou moeten geschieden zodra met de bouw van de tunnel is begonnen of uiterlijk binnen drie jaar nadat het aan bod door het rijk is aanvaard. Het bedrag van één miljoen is de som, die oorspronke lijk voor de voorbereidende werkzaam heden van de tunnelbouw op de begroting was uitgetrokken. De minister betwijfelde toen of dit bedrag wel zou worden besteed. Mr. Delprat deed deze mededelingen op een donderdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel te Am sterdam. Het bedrijfsleven in de hoofdstad hecht een bijzonder belang aan de vervanging van de Hembrug door een tunnel, zo zei hij. Mr. Delprat sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat deze tunnel geen plaats heeft gekregen in de door de Eerste Ka mer aangenomen motie-Matser over de oeververbindingen van Noordzeekanaal en IJ. Vlaardingen heeft een nieuw politie bureau., dat donderdagmiddag door de minister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struij- cken, officieel in gebruik is gesteld door het hijsen van de vlag. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheel kunde wil de aanbeveling van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst inzake arbitrage als oplossing voor het tussen ziekenfondsen en tandartsen gerezen geschil ernstig overwegen. Het wil hierover geen definitieve uitspraak doen alvorens contact te hebben opgenomen met de initiatiefnemers omtrent de wijze waarop zij zich deze arbitrage voorstellen en alvorens de bestuursraad en zo nodig de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde te hebben geraadpleegd. Hierbij moet tevens worden bedacht dat de Ziekenfondsraad bezig is aan de hand van de door partijen verstrekte feiten te onderzoeken of stappen zijnerzijds mogelijk zijp. „Bloemen Bertha", mejuffrouw J. B. Gerritsen uit Den Haag, is donderdag zeventig jaar geworden. Van haar zes tiende jaar af is zij altijd present ge weest op alle studentenfeestenwaar zij haar bloemen verkochtGisteren hebben de studenten haar in de bloemetjes gezet. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Twee onverstaanbare jongemannen zijn als blinde passagiers naar Nederland ge komen aan boord van het Franse schip „Susanne", dat thans in Sas van Gent, ge meerd ligt. De politie, die de jongelui voor lopig te gast heeft, kan geen woord met hen wisselen, daar zij uitsluitend hun eigen taaltje vermoedelijk Syrisch spreken, en voorts lezen noch schrijven kunnen. Zodra het schip geladen is, gaan de man nen weer aan boord. De kapitein van de „Susanne" heeft de jongelui, die beide on geveer tweeëntwintig jaar zijn, al bijna negen maanden in de kost, omdat hij hen nergens aan wal heeft kunnen zetten. Overal waar hij aandeed, in Griekenland, Italië, Frankrijk en Finland, weigerde de politie de verstekelingen op te nemen. De kapitein vermoedt dat het tweetal in Egypte aan boord gekomen is. Hij zal dus geduld moeten hebben tot hij weer een vrachtje naar het Midden-Oosten moet ver voeren. In Sas van Gent krijgt de „Su sanne" thans een lading voor Alexandrië. Daar hoopt de gezagvoerder het tweetal definitief kwijt te raken. Donderdag is uit Terneuzen de Senega lese verstekeling, die drie maanden op de Groningse kustvaarder „Trigon" heeft rondgevaren, vertrokken. Het hoofdbestuur verklaart dat het con flict niet in de eerste plaats een honore ringskwestie betreft, maar de verantwoor de uitoefening van de tandheelkunde. Doordat de tot dusverre geldende hono rering tot haastwerk leidt, komt de kwali teit van de tandheelkundige behandeling van ziekenfondsverzekerden in gevaar. Op langere termijn bezien is hierbij tevens het aanzien van het beroep van tandarts in het geding en loopt men het risico de belang stelling voor de tandheelkundige studie ernstig te ondermijnen. De tandartsenorganisatie heeft met be grip voor de huidige economische omstan digheden reeds in februari van dit jaar een tijdelijke korting op de door haar voorge stelde tarieven aangeboden. De zieken fondsorganisaties hebben dit aanbod niet aanvaard. De maatschappij heeft, zo zegt het hoofd bestuur verder, bij de besprekingen voor gesteld het tussen de ziekenfondsorganisa ties en de maatschappij overgebleven punt van verschil over de normatieve werktijd per jaar aan arbitrage te onderwerpen. De ziekenfondsorganisaties hebben dit voorstel van de hand gewezen, omdat dit hun in ziens niet strookte met hun financiële ver antwoordelijkheid. Na de laatste algemene vergadering van 23 maart 1957 heeft de maatschappij de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid telegrafisch op de hoogte gebracht van de onmogelijkheid om per 1 april 1957 met de ziekenfondsorganisaties tot over eenstemming te komen. De Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde hoopt dat als nog een voor alle partijen bevredigende oplossing kan worden gevonden. Op de Eibergsestraat te G r o e n 1 o is de 10-jarige scholier Leo Luttikholt uit Groen- lo door een personenauto aangereden en levensgevaarlijk gewond. Met een schedel- basisfractuur werd hij in het St. Vincen- tiusgasthuis te Groenlo opgenomen, waar hij is overleden. De 70-jarige mejuffrouw L. Scheerder, die te B u n n i k per fiets zonder kijken en handuitsteken de weg overstak, is door een personenauto aangereden en op slag ge dood. Op de onbewaakte overweg te V o r d e n is de met een paard bespannen wagen van de landbouwer Helmink door de uit Zut- phen komende „Blauwe Engel" geramd. Hierbij werd het paard op slag gedood. De voerman slaagde er in nog bijtijds van de wagen af te springen. Aartsbisschop Makarios is gisteren van Madagascar te Nairobi, de hoofdstad van de Britse kolonie Kenya, aange komen, op doorreis naar Athene, waar hij wachten zal op Britse toestemming naar Cyprus terug te keren. Bij zijn aankomst verklaarde hij volstrekt te gen deling van het eiland te zijn.' De geringe verzachting van de Britse noodmaatregelen acht hij onvoldoende. Als men voortgaat met doodvonnissen uitvoeren, zal de weg naar pacificatie versperd, worden, zo waarschuwde hij. De verzetsbeweging op het eiland heeft in vlugschriften laten weten dat. zij de wapens weer zal opvatten als de Britse gouverneur de actie tegen de EOKA niet staakt: en de uitzonderingsmaat regelen niet opheft. De foto toont Makarios bij zijn vertrek uit Teneriffe. Tengevolge van verkeersonge- j I lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 301 personen, van wie 56 kinderen. DJAKARTA (UP) In Indonesië heeft de communistische partij uit groepen jon geren knokploegen geformeerd, die zich de „ex-tantara pladja" noemen, en voorgeven studenten-veteranen te zijn uit de revolu tie tegen de Nederlanders. Het zijn niet alleen communisten die in deze groepen zijn ondergebracht, maar ook jongeren, die meer als „meelopers" moeten worden ge zien. De laatste maanden houden zij zich rustig, maar nochtans vormen zij een con stante bedreiging voor de burgers. De „studenten-veteranen" zijn, naar uit welingelichte bron vernomen wordt, de voornaamste kracht geweest achter de actie van 21 tot 28 februari, voor de „con ceptie" van Sukarno de losmaking van Westerse bestuursvormen en levenswijzen. Zodra Sukarno zijn „conceptie" had ge openbaard kwamen de „studenten-vetera nen" in actie. Zij waren het, die op de muren het rode embleem schilderden. Ook zouden zij po litieke tegenstanders van Sukarno's con ceptie dreigbrieven hebben gestuurd. De communistische partij van Indonesië maakt volgens diplomatieke kringen liever zelf de handen niet vuil en gebruikt de „studenten-veteranen" voor het vuile werk. Pro-communistische Chinezen zouden, in opdracht van de partij, de knokploegen aan het nodige geld hebben geholpen. De kern van de benden is een groep van 100 tot 150 zeer goed bewapende man nen. Met behulp van reserves kan het le gertje echter tot ongeveer 2000 worden uitgebreid. LONDEN/DEN HAAG (Reuter/ANP). De Labour-oppositie in het Britse parle ment weigert in een motie van afkeuring op het defensiebeleid van de regering, waarover de volgende week in het Lager huisdebat over de defensie gestemd zal worden, de regeringspolitiek te onder schrijven, zoals deze is uiteengezet in een officieel witboek, dat de vorige week is ge publiceerd. Volgens de motie bevat de po litiek geen definitieve beslissingen en ver laat zij zich te veel op het laatste afschrik wekkende middel der kernwapens. In de motie wordt opnieuw aangedrongen op doeltreffende voorstellen tot het verbieden van proeven met waterstofbommen door middel van internationale overeenstem ming, waarbij de voorgenomen proeven op Christmas Island moeten worden uitge steld. De Britse liberale partij heeft verklaard van mening te zijn, dat voortgezette pro- duktie van waterstofbommen en andere wapens in geen enkel opzicht de veiligheid van het Britse volk bevordert, maar waar schijnlijk zal leiden tot toenemende ver spilling van middelen. Bovendien zouden andere landen hierdoor gedwongen worden het Britse voorbeeld te volgen waardoor de kans op een wereldoorlog vergroot zou v/orden. De motie van de liberale partij bevat een beroep op de regering, zich met haar bondgenoten te verstaan met het doel te komen tot een gemeenschappelijke poli tiek van controle op die kernwapens die het westen nodig heeft totdat men het eens wordt over ontwapening en een behoorlijk toezicht erop. De Japanse rechtsgeleerde Masatoshi Mitsushita, is donderdagochtend uit Lon den in ons land aangekomen voor een be zoek van twee dagen. Hij hoopt een onder houd te hebben met de president van het internationaal gerechtshof in Den Haag naar aanleiding van de komende Britse proeven met H-bommen nabij de Christ- mas-eilanden. Juridische basis Hij verklaarde donderdagmiddag niets te kunnen mededelen over de juridische basis, waarop eventueel deze proeven waar tegen Japan zich verzet aan het hof zouden kunnen worden voorgelegd „daar hier nog geen studie van is ge- Bij haar bezoek aan de Renaultfabrie- ken in Flins kreeg koningin Elizabeth II, die vier dagen de gast ivas van Frankrijk, een auto ten geschenke. Aangezien de Engelse auto-industrie al weken te voren bezwaren had gemaakt tegen deze geste was de oplossing ge vonden in de overdracht van de auto in Frankrijk, de onmiddellijke demon tering, de verzending naar Engeland en de montering aldaar door Engelse arbeiders. Bij de overdracht waren dan ook elf Engelse arbeiders aanwezig. De waardering van koningin Elizabeth voor dit Franse produkt u-as er overigens niet minder om. maakt". Wel zeide hij het mogelijk te ach ten, dat hiertoe het beginsel van de vrije scheepvaart op volle zee zou kunnen die nen. Mitsushita verklaarde, dat Japan vreest, dat de Britse proeven zullen wor den gevolgd door proeven door andere landen, waarbij hij West-Duitsland noem de. „De Japanse regering maakt zich ernstig bezorgd over het voortduren van dergelijke proeven", zei hij. De heer Mitsushita is hedenochtend ont vangen door de president van het Inter nationaal Gerechtshof, de heer G. H. Hack- worth. (ADVERTENTIE) elegante tassen en byoux ALLES VOOR UW REIS Grote Houtstr. 18 a Tel. 20415 LONDEN (UP) Sir Horace Evans, de lijfarts van de voormalige Britse premier Sir Anthony Eden, is naar Boston geroepen voor consult met de Amerikaanse artsen die Eden behandelen. Sir Horace vliegt vandaag naar Boston. LONDEN (UP) Koningin Elizabeth II en prins Philip zijn om even voor half acht op het vliegveld van Londen aangekomen. Kort voor haar vertrek uit Lille had ko ningin Elizabeth president Coty een tele gram gezonden, waarin onder meer werd gezed: „Elke dag van het bezoek hebben uw landgenoten ons een welkom bereid, dat ons diep heeft getroffen en dat een van onze dierbaarste herinneringen zal blijven". President Coty antwoordde onder meer: „Het. Franse volk is in staat geweest uit drukking te geven aan zijn hartelijke ge voelens voor uwe majesteit en voor zijne koninklijke hoogheid prins Philip, en aan de vriendschap voor het volk, waarvan u de soeverein bent". „Ik ben ervan overtuigd dat deze reis, die de kracht van de Frans-Britse alliantie heeft bevestigd, zal bijdragen tot de zaak van de wereldvrede". Kort voor hun vertrek hebben koningin Elizabeth en prins Philip nog een bezoek gebracht aan Roubaix, een der grootste wolcentra ter wereld.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1