MAX FACTOR brengt een nieuw soort lipstick ar Lipstick Abr. Meijer Deux Pièces Professor Van Slogteren om zijn baanbrekend werk gehuldigd Kinderachtig Kabinet en Kamer 't Silver Stoepke Wat is Stemm, Van dag tot dag Arts bij drijfjacht in 1954 door schot hagel gewond 3. n Gelukkif je vondst! raatótoel VEERTIG JAAR BOLLEN DOKTER diw Ook Dordrecht wil tunnel onder de Oude Maas „Kasteel Staverden" gaat weer voor zieken varen NIEUW! de stralende zuiverheid van „high fidelity" kleuren de kleur blijft tot U haar lli-fl lipstick is niet vettig, wél verrukkelijk zacht bij het opbrengen - de diep-glanzende kleuren vervlakken niet, vervagen niet. van MAX FACTOR Generaal Hasselman terug Kerkelijk Nieuws Blanche Visinvoer uit Duitsland tijdelijk geremd Veerboot omgeslagen in Japan: vele doden VRIJ DAG 12 APRIL 1957 j De openbare uitbundigheid waarmee een deel der middelbare schooljeugd zich bij de geringste aanleiding steeds meer bezig meent te moeten houden, begint een tame lijk irriterend verschijnsel te worden. Het js geen louter plaatselijk verschijnsel bo vendien, zodat er een algemeen geldend gebrek aan goede smaak bij deze jongelui aan ten grondslag lijkt te liggen. We hebben dit jaar een demonstratieve 1-aprilviering beleefd, waarbij middelbare scholieren zich kwajongensachtig gedroe gen. We hebben stakingen aanschouwd uit protest voor het feit dat de ene school langer vakantie kreeg dan de andere. Jaar lijks kunnen we genieten van het zeldzaam zouteloze schouwspel der ontgroeningen, dat geen monopolie van de universiteiten meer is, doch in platvloerse zucht naar nabootsing ook op middelbare scholen wordt bedreven. Het is niet erg, maar wel zeer smakeloos. Dezer dagen werd in Haarlem een eind examen luister bijgezet door een clowneske optocht naar het centrum, waarbij welis waar geen baldadigheden voorkwamen, doch waarvan de vorm alleen maar een onberedeneerbare neiging tot aanstellerij verried. Waarom willen onze jongelui zich met alle geweld belachelijk maken? Zij hebben gelijk als zij een behaald diploma befuiven. Doch waarom moet de buiten wereld dit overigens niet zo zeldzaam voor komende feit worden toegeschreeuwd van een raar costuum uit? Deze wijze van vie ren lijkt alleen maar vermoeiend, weinig amusant en kinderachtig. Weten zij niet meer wat een echte binnenskamerse knal fuif is? Demonstratie en openbaar gekdoen lijken in de gedachten van vele opgeschoten scholieren de hoogste vorm van vermaak Ie zijn. Laten wij hun vertellen, dat het zulks in genen dele is. De hoogste vorm van vermaak heeft velerlei gestalten, doch het optreden als amateur-clown met een pyjamajasje aan en vegen verf op het ge zicht kan er werkelijk niet toe worden gerekend. Wanneer men echter niets an ders bedenken kan, heeft men een schro melijk gebrek aan echte levensvreugde en smaak. Daar moet men dan spoedig iets aan doen. Misschien helpt het, wanneer wij de be trokkenen vertellen, dat het aansjorren van vreemde kledij - binnenste buiten liefst - en het schreeuwend marcheren met feest neuzen op, door jongelui uit onze generatie ook ijverig werd beoefend, doch dan op veel jongere leeftijd. Op de leeftijd namelijk, toen we de kleuterschool nog in het verschiet hadden. En na het eindexamen van die eerste onderwijsinstelling vonden we onszelf aan die nonsens ontgroeid. Het is maar een goedbedoelde inlichting. De deze week door de Eerste Kamer, zelfs zonder hoofdelijke stemming, aange nomen motie (waartegen alleen de anti revolutionaire senatoren hun „tegen" lieten aantekenen) inzake de IJtunnel en een tweede autotunnel, laat weer eens duidelijk het opvallende verschil zien tussen leer en praktijk. Bij ons doet immers nog steeds in brede kring de leer opgeld, dat tot de karakter trekken van het Nederlandse parlementaire stelsel een samenwerking tussen Kabinet en Kamer behoort, met behoud van de zelfstandigheid van elk dezer organen. Dit beeld past goed bij het individualistische karakter van ons volk. Deze leer van het dualisme, waarin Regering en Parlement twee zelfstandige krachten heten te vor men, heeft als tegenstelling de zogenaamde monistische beschouwing, die vanwege de verantwoordelijkheid der ministers tegen over de volksvertegenwoordiging, in zekere zin kabinet en parlement als één geheel ziet. In deze zin namelijk, dat tenslotte een Kabinet geenszins volledig zelfstandig ten opzichte van de Staten-Generaal staat, aangezien het tegen de uitgesproken wil van de meerderheid der afgevaardigden niet aan het bewind kan blijven. Onbeperkte aanhangers van het dualisme hebben meer dan eens verkondigd, zoals ook steeds door Thorbecke werd betoogd, dat het parlement wel toezicht kan en mag uitoefenen op de uitvoerende macht, maar anderzijds toch geen „opdrachten" aan de regering behoort te geven met betrekking tot aangelegenheden, die op uitvoerend ge bied gelegen zijn. Aldus de leer. De prak tijk is echter bepaald sterker dan de leer. Vandaar dan ook, dat niemand in het debat over de motie-Matser het zelfs maar bestaan heeft om te verkondigen, dat de vraag hoe het met de tunnelkwestie dient te gaan, de volksvertegenwoordigers hele maal niet zou aangaan. Zij hebben wel degelijk het recht hun wensen in dit op zicht kenbaar te maken en pogingen aan te wenden de regering in dezen in een be paalde richting op te porren. Natuurlijk is het aan de regering om tenslotte haar be slissing te nemen. Daarbij zal zij echter mede ter dege rekening houden en dienen te houden met hetgeen er ten aanzien van deze zaak bij de volksvertegenwoordiging leeft. Minister Algera is trouwens, terecht, zo verstandig geweest, te verklaren, dat het kabinet in zijn verder beraad intense aandacht aan de door de Eerste Kamer tot uitdrukking gebrachte wens zal besteden. GANGVERSCHIL IN 24 UUR BIJ EEN INDUS AUTOMATIC Burgemeester en Wethouders van Dor drecht hebben zich met een schrijven tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend in verband met de grote moeilijk heden, welke de nationale en internatio nale scheepvaart dagelijks ondervindt van de spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, welke ruim 4 meter lager ligt dan de er vlak naast gelegen, op Rijnvaarthoogte liggende ver- keersbrug. Evenals het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, dat enkele dagen geleden zijn oordeel over deze kwestie bekend maakte, is het ge meentebestuur van mening, dat een tunnel onder de Oude Maas hier de oplossing moet brengen. De „Kasteel Staverden" gaat op 15 april weer varen voor het Nederlandse Rode Kruis. De eerste tocht wordt gemaakt met chronisch zieken en invaliden uit de pro vincie Utrecht. Op maandag vertrekken deze passagiers en zaterdag 20 april legt het schip weer in Utrecht aan na een reis via Amsterdam, Deventer, Arnhem, Dor drecht en Wijk bij Duurstede. In het weekeinde vaart de „Kasteel Sta verden" dan naar IJmuiden. Onderweg wordt het schip weer in gereedheid ge bracht om op 22 april de patiënten uit Noordholland aan boord te nemen. Zo gaat het door tot 12 oktober met een onderbre king tussen 6 juli en 26 augustus. In totaal worden, evenals verleden jaar, 19 boot reizen gemaakt, waarvan de laatste met TBC-patiënten. Boete tegen roekeloze schutter geëist Een tandarts uit Dedemsvaart, die bij roekeloos schieten met een jachtgeweer tij dens een drijfjacht een Bredase arts aan het oog gekwetst had, heeft voor de recht bank in Breda deswege 250 gulden boete of dertig dagen hechtenis tegen zich horen eisen. De Bredase dokter is tengevolge van het ongeluk aan een oog blind geworden. De rechtbank behandelde donderdag de zaak, die al van 1954 dateert maar geruime tijd was aangehouden. Zij heeft ter plaatse van het voorval een schouw gehouden om daar de toedracht te reconstrueren. Een als getuige deskundige op het gebied van wa pens kwam op grond van het proces-ver baal tot de conclusie dat in dit geval sprake was van een hoogst roekeloos schot. De verdachte verklaarde dat hij, terwijl hij het schot afvuurde, niemand had ge zien. De verdediger meende dat zijn cliënt alle reden had om aan te nemen dat hij zonder gevaar voor anderen zou kunnen schieten. Het toeval, aldus de verdediger, kan niet worden aangerekend als grove schuld. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 25 april. zelf verwijdert houdt direct, zonder „afhappen" droogt zelfs de gevoeligste lippen niet uit in moderne luxe huls - met automatische vulling HOLLYWOOD NIEUW: Automatische vulling! 75 Generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf, die een bezoek aan Ame rika heeft gebracht, is vanmorgen op Schiphol teruggekeerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rheinhaüsen-Hoch Emme rich (Evang. Kirche Rhijnland) (toez.) W. K. Post te Warmenhuizen. Benoemd tot voorganger van de afdeling Nunspect van de Ned. Prot. Bond C. A. Schenk, a.s. emeritus pred. de Scheemda. Beroepen te Nieuwdorp B. Zoodsma, legerpredikant. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hijken-Hooghalen J. G. Meijer, kand. te Oldehove (Gron.) Geref. Kerken Beroepen te Lexmond A. v. Asselt, kand. te Baarn te Oudewater C. Klapwijk te Bennebroek. Aangenomen naar Heerlen (2e pred.pl.) A. A. Leenhouts te Castricum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen H. W. Eerland te Lisse. &p dz „Hij is een degelijk botanicus, hij heeft liefde voor zijn vak, is werkzaam en ijverig en zeer geschikt in de omgang". Deze woor den schreef ruim veertig jaar geleden de leermeester van de jeugdige Groningse bo tanicus Egbertus van Slogteren in zijn aan beveling van de 28-jarige botanicus voor de functie van directeur van het Labora torium voor Bloembollenonderzoek. Na veertig jaar zijn de woorden uit een stoffig archief opgediept en het was de directeur van de Tuinbouw, ir. F. W. Honig, die de aanbeveling releveerde tijdens de huldi gingsbijeenkomst, waarop professor dr. E. van Slogteren donderdagmiddag in het Krelagehuis te Haarlem werd gehuldigd vanwege zijn veertigjarige praktijk als „bollendokter" te Lisse. Professor Van Slogteren, die op 12 april 1917 tot directeur van het op te richten Laboratorium voor Bloembollenonderzoek werd benoemd, heeft de hulde in ontvangst genomen van vooraanstaande figuren uit het bloembol lenvak, zowel als van landbouwwcten- schappelijke zjjde. Op de huldigingsbijeenkomst waren on der meer aanwezig: professor ir. W. de, Jong, rector-magnificus van de Landbouw hogeschool in Wageningen; de professoren mevrouw C. A. Reinders Gouwetak, E. C. Wassink en A. J. P. Oort; de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard als ere-leden van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur; dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen; de heer W. F. van Dam namens het Bedrijfschap voor de Bloembollenhan- del. de heer T. Limburg, directeur van de Keuringsdiensten en vele bestuursleden van „Bloembollencultuur". De voorzitter van „Bloembollencultuur", jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft in een feestrede een schets gegeven van hetgeen de veertig jarige arbeid van de „professor" voor het bloembollenvak betekent. „Wat ons thans treft en als het ware onbegrijpelijk voor komt, is het zo bescheiden begin van uw werk. Materiële bijdragen in de kosten van het bloembollenonderzoek wei-den veertig jaar geleden door het vak niet verleend en belangstelling en verwachtingen lieten zeer veel te wensen over", aldus de voorzitter die vervolgens stilstond bij de enorme toe wijding, de wetenschappelijke ijver en de vriendschappelijke samenwerking met de mensen uit de dagelijkse praktijk van het bollenvak, die professor Van Slogteren kenmerkten. „Veelzijdig en veelomvattend is het werk Als uitvloeisel van zijn marktordenende bevoegdheid is door het Produktschap voor Vis de invoer van vis uit Duitsland tijdelijk geremd. Dit geldt niet voor filets van kabel jauw en roodbaars voor de Nederlandse markt en filets van schelvis voor de weder uitvoer. Dit besluit werd op 4 april geno men, nadat men er zich van had overtuigd, dat de Nederlandse vishandel en de offi ciële Duitse visserij-autoriteiten geen be zwaren tegen deze maatregel hadden. De oorzaak van de maatregel is de ruime aan voer van verse zeevis in Nederlandse havens en de trage afzet met lage prijzen. Dit zijn KOUSJES en SOKJES voor kinderen, in een niet te evenaren kwaliteit, absoluut gegarandeerd krimpvrij. Diverse kleuren Prijzen vanaf 2.50 Verkrijgbaar bij ■VVWeeht ANEGANG 46 TEL. 14651 GROTE HOUTSTR. 116 - TEL. 13339 Luchtvaartjubilaris. Op Schiphol is donderdag de heer Th. J. de Rruijn, onder directeur van de KLM en directeur van KLMAerocarto nv, gehuldigd ter gelegen heid van het feit dat hij 35 jaar in dienst is van onze nationale luchtvaart maatschappij. van veertig jaren geweest, enerzijds een voortdurende strijd tegen ziekten in onze gewassen en tegen misverstanden en on deskundigheid in eigen kring, maar vooral ook daarbuiten. Daarnaast een strijd voor onze belangen, voor verhoging van de ex port door verbetering van kwaliteit en door belangrijke vergroting van de ge bruiksmogelijkheden der bloembollen", aldus de heer Van Nispen. Na erop gewezen te hebben, dat profes sor Van Slogteren behoort tot de grootste virus-deskundigen van de wereld, van wel ke erkenning internationale onderscheidin gen het bewijs zijn, bood de voorzitter van „Bloembollencultuur" als dank van de vereniging de „bollendokter" een zilveren theeservies aan, waarmee tevens mevrouw Van Slogteren in de huldiging werd be trokken, alsmede een gouden polshorloge. De heer M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. sprak als voorzitter van de Commissie voor wetenschappelijk onderzoek, waarbij hij liet uitkomen, dat de directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek immer met vastberadenheid heeft gevoch ten voor zijn wetenschappelijke idealen. „De vakgenoten zijn u oprecht dankbaar", zei spr. en bood de jubilerende directeur een fraaie sigarenkist aan. De heer Th. R. de Vroomen, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, zei: „Veertig jaar geleden werd de bollenstreek gezegend met uw komst". Ook hij bood een geschenk aan. De rector-magnificus van de Landbouw hogeschool te Wageningen, professor ir. W. de Jong, schetste de betekenis van de jubi lerende directeur voor de landbouwweten schap. De faam van professor Van Slogte ren als geleerde is ondermeer gevestigd door zijn ontdekking van het aardappel virus, dat de „bollendokter" met grote be scheidenheid S-virus heeft genoemd. Na dr. A. J. Verhage sprak ir. P. H. van den Pol namens de Plantenziektenkundige Dienst, die stipuleerde, dat door het werk van de jubiaris tijdig de gevaren van de virus ziekten zijn onderkend. De directeur van de Tuinbouw, ir. F. W. Honig, liet in een geestig betoog uit de doeken komen, welke moeilijkheden aan de benoeming van de in 1917 gepromoveer de botanicus zijn voorafgegaan. Ondermeer las de heer Honig een advententie uit de Staatscourant van ruim veertig jaar gele den voor, waarin een „doctor, doctorandus of apotheker om zich te belasten met het onderzoek van ziekten in bollen" werd ge vraagd. Tenslotte concludeerde hij, dat de „bollendokter" ten volle heeft beantwoord aan de kwalificatie, waarmee diens leer meester hem veertig jaar geleden aanbe val. Na deze rij van sprekers sprak de 69- jarige jubilaris een gevoelig dankwoord, waarin hij memoreerde, hoe weinig hij van bloembollen afwist, toen hij zijn functie aanvaardde en overigens van zijn liefde voor „het vak" getuigde. Na deze officiële huldiging heeft professor Van Slogteren in aanwezigheid van zijn echtgenote en kin deren gerecipieerd. Velen hebben van hun waardering doen blijken door de jubilaris de hand te drukken. Bclcampo NIEUW DELHT-TOKIO (Reuter) Op de Ganges bij Hadjipoer in Noordoost- India is een boot met 200 pelgrims, meren deels vrouwen en kinderen, gezonken. Men vreest dat 75 mensen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk zou een gevolg zijn van een paniek die ontstond toen de over volle boot op een bepaald ogenblik scheef in het water kwam te liggen. Ter hoogte van Hirosjima is een veerboot met 218 opvarenden aan de grond gelopen en omgeslagen. Volgens de eerste berichten staat de dood van 29 personen vast en worden er nog 65 vermist. De capaciteit van deze veerboot van 39 ton, de Kitagawa Maroe V, was 77 personen. De boot sloeg ongeveer vijf kilometer uit de kust om. ADVERTENTIE DELUXE AUTOMATIC C. GANGVERSCHIL IN 24 UUR BIJ EEN GEWOON HORLOGE 1WEE (AAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL. de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstraat 49 - Haarlem - Tel. 20049 ADVERTENTIE ADVERTENTIE lll-fi: het hedendaagse begrip voor volmaaktheid - nu ook toegepast in lipstick, waarbij een weergaloze serie van betoverende, natuurzuivere tinten is ontslaan. lli-fl lipstick houdt uw lippen zacht en soepel - geeft dat prettige gevoel van frisse natuurlijkheid. lll-fl lipstick is luxueus verpakt in een moderne, goudkleurige huls met de verrassende vondst: de nieuwe, automatische vulling. Kies nog van daag uit de zes levensechte tinten HIGH FIDELITY In luxe huls Geen gepeuter en geknoei meer! De nieuwe vulling schuift u met-houder-cn-al in het voetstuk van de huls en... klaar! Letterlijk een werkje van één seconde... Vulling Imp. Marfac N.V., Huddcstraat 3-5, Amsterdam ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Uitgebreide voorjaarscollectic Wevenit MODEL Modern tafelgerei voor moderne mensen - dat is de nieuwe Sola-creatie ..Blanche". Tafelbestek van distinctie en tóch zo verblijdend „jong". Nieuw is het sierlijke model, nieuw is het originele lijndécor op de matte steel. Laat nü dit sfeervolle, zwaar verzilverde Sola Pleet uw tafel blijvend sieren. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt yy ADVERTENTIE Geen lste stem Geen 2de stem Maar stemm met dubbel m, voor BABY en KLEUTER De voorzitter van Bloembollencultuur jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerdencomplimenteert de „bollen dokter", professor dr. E. van Slogteren bij gelegenheid van diens veertigjarige arbeid als directeur van het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek te Lis se. De voorzitter biedt de jubilaris een gouden polshorloge aan. Wat een mens! Nu we de Boekenweek weer ruim achter de rug hebben, heeft het misschien wel nut ons eens te bezinnen op een figuurdie binnenkort voorgoed uit de samenleving verdwenen zal zijn. Ik bedoel de analfa beet. Niet een van de analfabeten, die wij nog kennen of gekend hebben, en die als achtergeblevenenals minder bedeelden moeten worden beschouwd, nee, een echte een uit het analfabetische tijdperk. De wetenschap der psychologie was er toen nog niet, dus een psychologische stu die over deze mens is nooit verschenen Laten we daarom eens een poging wagen, het beeld van zulk een mens te reconstrue ren, op dezelfde wijze als ook voorhistori sche diersoorten aan de hand van schaarse gegevens worden opgebouwd. Maar nu in t geestelijke natuurlijk. Een analfabeet las nooit. Al de tijd die wij verdoen met onze ogen over bedrukte bladzijden heen en weer laten gaanals een paar stofzuigerszal hij gebruiken om rond te kijkenom gewaar te worden hoe zijn omgeving in elkaar zit en wat er om hem heen gebeurt Wat een opmerkingsgave zal die man hebben bezeten! Wat een kennis van de verschijnselen! Het geestelijk contact met zijn mede mensen was uitsluitend mogelijk door mid del van het gesproken woord. Aan zijn litteraire behoeften kon alleen in gesprek ken worden voldaan. Het grootste deel van zijn vermaak moet hebben bestaan in ge- zellig en vriendschappelijk onderhoud. Wat een woordkeus moet die man gehad hebben! Wat een taalbeheersing! De woordbeelden waar onze hersenen vol mee zitten en steeds voller mee komen te zitten, daarmee had hij niets van doen. Geen lees- en ook geen schrijfcentrum. Wat zal die man een hersens óver gehad hebben! Als hij die bijvoorbeeld eens op geluiden richtte, en dot móet haast wel, wat een fijn en muzikaal gehoor moet hij dan bezeten hebben! Nooit had een analfabeet een aanteken boekje, om van een standaardwerk niet eens te spreken, hij moest zuiver op zijn geheugen vertrouwen, dat was in levens lange training. Wat een geheugen moet zo'n man gehad hebben! En tenslotte, misschien wel het belang rijkste, een analfabeet werd in veel min dere mate door vreemde ideeën besmet. Want wat is lezen anders dan ideeëntrans- fusie, waarbij naar de donor nauwelijks wordt gevraagd. Wat een gave en harmonisch opgebouw de gedachtenwereld moet zo'n man gehad hebben! En daardoor: toat een karakter! De schrijverdie uit onmiddellijke waar neming put, wiens plicht het is, zijn taal te beheersen, die bij hel schrijven al zijn kennis paraat moet hebben en die zijn eigen weg in eenzaamheid moet zoeken staat hem in onze lijd het meest nabij. (ADVERTENTIE)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5