Uitgaan in Haarlem HET JONGENSEILAND A J DE BUIT BINNEN VERLOVINGSRINGEN S&rrutVmct, SNELPO Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Lezen en laten lezen Kort en bondig 5 DIANA en SIR EDWIN ondergoederen Uitslag prijsvraag van de Reiman de Bas-stichting Inwoner van Wormerveer verdacht van omvangrijke oliediefstal lijmtbreukenenbreektsnelheidsrecords yE"Peqn Gevangenisstraf wegens hulp bij ontsnapping uit gevangenis Douairière Van Tuyll van Serooskerken overleden r ONS VERVOLGVERHAAL^ DOOR MARK CROSS j MARTIN UITTEN BOGAARD VRIJDAG 12 APRIL 1957 TONEEL EN DANS 2&terdag 13 april, Stadsschouwburg:, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft onder regie van Guus Hermus de eerste voorstelling in Haarlem van „De sneeuw was vuil" (La neige était sale") van Georges Simenon. Medewerkenden zijn onder anderen Cor van Rijn, Elly van Stekeleniburg, Manen Alving, Johan El- sensohn, Herman, Bouber en de regisseur. Zondag 14 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een herhaling van ,,De sneeuw was vuil" onder regie van Guus Hermus, een toneelbewerking van de gelijknamige roman door George Si miewon, vertaald door Ferd. Sterne berg in decors van Wey- nand Grijzen. Donderdag 18 april, Stadsschouwburg, 20 u.: In een besloten voorstelling voor de Alge mene Grafische Bond geeft het Ballet dei- Lage Landen een uitvoering van de eerste en tweede akte van „Coppelia" van Jack Carter naar de Russische versie van Lev Ivanov op muziek van Delibes en de twee de ak^te van' „Het zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky. Eerste soliste is Angele Bayley. MUZIEK Vrijdag 12 april, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat 't Noord hollands Philharmonisch Orkest zal geven. Vrijdag 12 april, Concertgebouw, 20.15 uur. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft neder leiding van Jan Brussen en met solistische medewerking van de pia niste Else Krijgsman het laatste concert in de V-serie. Het programma vermeldt de ouverture Rosamunde van Schubert, het Pianoconcert van Grieg, de „Pastorale d'été" van Honegger en de Eerste Sym fonie van Bizet. Zaterdag 13 april, Gymnasium, 20 u"r: Het gymnasiale orkest ..Linos" geeft in de aula van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem aan. het Prinsenhof een muziekuitvoering onder leiding van Eduard Biele. Maandag 15 april. Grote Markt, 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Woensdag 17 april, Concertgebouw, 19.30 u.: De Christelijke Oratoriumvereniging geeft onder leiding van George Robert en met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het knapenkoor onder leiding van Tom de Vries een uit voering van de Mabthaus Passion van Johann Sebastian Bach. Solistische mede werking wordt verleend door de sopraan Heieen Verkley, de alt Wilhelmina Mat- thès, de tenoren Han le Fèvre en Henk Meyer, de bassen Rom Kalma, Arie de Rijk en Hans van der Leeuw, de organist Piet Halsema en Piet Lentz, viola da gamba. AMATEURTONEEL Maandag 15 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Vondel" uit Zaan dam geeft als onderdeel van de wedstrij den om het Nationaal Landjuweel een opvoering van „Eind goed al goed" van Shakespeare. Woensdag 17 april, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging „Reünie" geeft een opvoering van „Een man moet een hobby hebben". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend elf uur vertoning van de kleurenfilm „Dieren strijden om hun bestaan". Cinema Palace: Zondagochtend half elf ver toning van „Cortina d'Ampezzo", 'n kleu renfilm over de zevende Olympische Win terspelen. Lidothater: Zaterdagavond half twaalf nacht- voorstelling van „Een circus vluchtte" met Frederic March en Gloria Graham. Zon dagochtend vertoning van „Mozarts laat ste liefde". Studiotheater: Zondagochtend elf uur ver toning van „Hans Christian Andersen" met Danny Kaye en „Zizi" Jeanmaire. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrjjdag 12 april, „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de leden van de vereniging „Oost en west" spreekt de heer Lode van Gent over zwerftochten door tropisch Afrika. Ei- wordt tevens een kleurenfilm vertoond. Vrijdag 12 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep van het St. Elisabeths Gasthuis geeft een opvoering van „De weg naar het geluk", een blijspel van A. A. Milne. 0 Vrijdag 12 april, Brinkmann, 19.30 uur: On der auspiciën van de Centrale Commissie Kindervaikantiezorg Haarlem wordt be handeld het onderwerp „Zingen en voor lezen in een kinderkamp". Vrijdag 12 april, Minerva Theater, 20.15 u.: Onder auspiciën van een Heemsteedse fotohandel geeft de heer C. W. Mander- sloot een uiteenzetting over het vervaar digen van goede smalfilms. Tevens wordt de film „Caraïbische Rapsodie" vertoond, waarbij de heer Mandersloot commentaar geeft. OPEN TAFELRONDE Zaterdag 13 en Zondag 14 april wordt in Brinkmann onder auspiciën van de Open Religieuze Gemeenschap de zestiende open tafelronde gehouden, waarin vier lezingen worden gehouden: zaterdag 14 uur begint drs. H. J. Jordan een lezing over „Ver schillende aspecten der natuurbelevenis". 's Avonds om 20 uur begint dr. L. F. C. Mees een voordracht over „De plant tus sen hemel en aarde". Zondag begint prof. dr. C. J. van der Klaauw om tien uur met een lezing getiteld „Mens en dier" en 'smiddag om half drie is er een voordracht getiteld „Wetenschap en geweten" door mr. M. Stibbe. Maandag 15 april, N.P.B. Bloemendaal, 20 u.: Onder auspiciën van de Nederlandse Pro testantenbond, afdeling Bloemendaal, houdt Tob de Bordes een voordracht van vier monologen van ds. M. E. Ouwehand uit zijn bundels „Weerzien met heiligen" en „Hief groeiende kruis". ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarl., Tel. 15483 De Reiman de Bas-stichting, cultuurcen trum ten behoeve van het maatschappelijk leven in Amersfoort, schreef het afgelopen jaar een prijsvraag uit, waarbij verzocht werd een korte verhandeling te schrijven over de mogelijkheden van de groei van het persoonlijk, innerlijk leven door de liefde voor de arbeid (en de arbeidsgemeenschap) in het maatschappelijk proces. De hoofdprijs van tweeduizend gulden werd gewonnen door de heer Fr. N. Deelen in Valkenburg Er werden ook twee troostprijzen van elk vijfhonderd gulden toegekend aan de heer Daniel Diekker in Brussel voor zijn beschou wing „werk, zolang hel. dag is" en aan me vrouw Albertine Vellinga in Roozendaal (Gelderland) voor „Wij mensen". Maandag 15 april, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van het Algemene Nederlands Verbond wordt een geluidsfilm vertoond over Antwerpen, Brugge, Gent. Mechelcn en andere plaatsen in Vlaanderen. Dinsdag 16 april, Frans Halsmuseum, 20 u.: Voor de leden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling spreekt ir. J. J. Jon ker over de wordingsgeschiedenis van de No ordoostpo l d er. Dinsdag 16 april, Concertgebouw. 20 uur: Onder auspiciën van de stichting Het Theezetburcau voor Nederland wordt de finale gehouden in de Noordhollandse theezetcompetitie. Dinsdag 16 april, Stadsschouwburg, 19.45 u.: Leerlingen van 't Coomhertlyceum geven een opvoering van het blijspel „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldowi. Woensdag 17 april, Overveen, 20 uur: In de Nederlands Hervormde kerk aan de Ramplaan in Overveen geeft de Hervorm de Lekenspelgroep een opvoering van het passiespel „Die dag des Heren" van Mar- tinus Nijhoff onder regie van Wim Paauw. Woensdag 17 april, Brinkmann, 20 uUr: Voor de leden van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging spreekt ir. C. Koeman over „Westfriese geslachten". Woensdag 17 april, Brinkmann. 20 uur: Voor de leden van. het Humanistisch Verbond spreekt dir. A. L. Constandse over „Gods dienstige stromingen en humanisme in India". Donderdag 18 april, Witte Herenstraat, 19.45 uur: De wijk-Zuid van de Haarlemse Evangelisch Lutherse Gemeente houdt een bijeenkomst waaraan medewerking wordt verleend door de voordrachtkun stenaar Tob de Bordes en het Lutherse Zangkoor. Donderdag 18 april, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van de Studievereniging voor Psychical Research spreekt dr. Berthold Stokvis over wondergenezingen. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot 15 april wordt een ex positie gehouden onder de titel „Honderd jaar archiefdienst, 18571957". Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, op zondagen van 14 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Van 13 april tot 20 mei tevens geopend van 20.30 tot 22.30 uur. Het interieur is met kaarsen verlicht en men kan oude muziek beluisteren. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Claude Lorraln. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag) van 11—17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk. Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage '-or groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemehdaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 1418 uur. Cruquiusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en \an 13.3016 uur. Galerie Espace: Van 12 april tot en met 4 mei kan men gouaches en tekeningen' van Karei Appel bekijken. De expositieruimte is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal: Onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei worden van 13 april tot 5 mei foto's geëxposeerd van Cor van Weele. De expositie is dagelijks te be zichtigen van 10 tot 17 uur, op woensdag en zaterdagavonden ook van 19 tot 22 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Hieronder volgt een lijst, van de laatste aan winsten van de Stadsbibliotheek en -leeszaal in Haarlem: Romans: Bender Drie blinde muizen; Bridge. Een Dalmatische lente; Cesbron, Gij zult de he mel open zien; de Lannoy, Goud: Moes, Dorps vertellingen: Spring, Vlucht in de storm: War ren, Slavin van de vrijheid; Langewiesche, Ko ningin der Meere;Christie. The seven dials my stery; Marsh, Death at the bar; Schneider, Les deux Miroirs. Populair wetenschappelijk: Weststrate, De or ganisatie van het economisch leven: Carson. The sea around us; Heck, In wildernis en dierentuin; Grombacb, Olympic cavalcade of sports; Both, Clason en Kuypers, Documentatiedag van de voorjaarsefficiencydagen 1956; van der Mark, Sierduiven als liefhebberij: Kramer, Grondlijnen voor de methodiek en didactiek van het voort gezet moedertaal-onderwijs: Glaser, Kleine Ge- schichte der modernen Weltliteratur; Rodenko, Met twee maten, de kern van 50 jaar poëzie, ge ïsoleerd en experimenteel gesplitst; Herdenking dr. H. P. Bremmer: Enzinck, het expressionisme; Kinsky, Das Werk Beethovens, thematisch-biblio- grafisches Verzeichnis seiner samtlichen vollen deten Kompositionen (Inl. Muziek); Ooslerhof en Bouman, Orgelbouwkunde; Morison, Columbus de zeevaarder; Villiers, Hellevaart, een winterreis rond Kaap Hoorn; Konkoly en Abranyi, Een land in vlammen, bet offer dat Hongerije bracht; Rogier, Katholieke herleving, geschiedenis van katholiek Nederland sinds 1853: Kutrz, Kenau Symonsdochter van Haerlem: Gibbs and Knowl- ton. The resurgent years; History of Standard Oil Company. 19111927. De politie heeft te Wormerveer de al daar woonachtige veehouder J. D. ge arresteerd, die van 1946 af als waker van een oliefabriek een functie die hij in de weekeinden uitoefende ongeveer 20.000 liter olie zou hebben ontvreemd. Voorts is onder verdenking van heling in hechtenis genomen, een zekere P. uit Beverwijk, die de olie gedurende deze elf jaar van B. zou hebben afgenomen. P. verkocht op zijn beurt deze olie aan de in de haven van IJmuiden liggende schepen, aan boord waarvan men de olie gebruikte voor de bereiding van verf. De veehouder verkocht de olie aan de heler voor prijzen variërend van f 0,70 tot f 1 per liter. Als hij zijn werkzaamheden in de weekeinden had beëindigd nam hij bussen en blikken olie rnee naar huis waarna hij ze per motorfiets naar Bever wijk vervoerde. Er kwam een einde aan deze diefstallen toen de politie in Bever wijk wenste te weten hoe P. steeds weer aan de olie kwam. De man bekende, dat hij deze al elf jaar van D. te Wormerveer kocht. Tijdens huiszoekingen bij dief en heler zijn nog enige partijtjes aangetroffen. „Nee, geen wonder, dal je niemand thuis vond", zei meneer Pino. „We waren je alle maal aan het zoeken". Nou, Oepoetie was naar de slaapzaal gegaan om te kijken, of daar iemand was. In die tussentijd waren de jongens naar binnen gekomen; en zo kwam het, dat Oepoetie daar opeens voor hun verbaasde ogen stond. „Nou, ga je maaf gauw wassen en eet je brood op", zei meneer Pino opgelucht. „Wat hebben we over jou in ongerustheid gezeten". En nu alles weer in orde was, lachten de jongens vrolijk om dat rare avontuur. En Oepoetie lachte verlegen mee. 63-64 (ADVERTENTIE) De rechtbank te Rotterdam heeft de 27- jarige A. M. uit Heerlen, zonder beroep, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en de 24-jarige metselaar C. H. P. V. uit Heerlen vrijgesproken. M. had de gedetineerde A. L., die nog ruim vier jaar moest uitzitten, helpen ont snappen uit de strafgevangenis te Rotter dam. In de tijd die hij daar zelf doorge bracht had, was dit afgesproken. Zij wis ten wanneer L. corvee had om de vuilnis bakken buiten te zetten en W. stond toen met een auto gereed. Deze auto was van V., en met hem was hij uit Heerlen komen rijden. V. had gezegd niet geweten te heb ben voor welk doel de auto zou worden ge bruikt. De rechtbank achte dit ook niet bewezen. Tegen M. was drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk geëist en tegen V. een maand voorwaardelijk, beide met drie jaar proeftijd. Woensdagavond is in haar woning aan de LangeVoorhout 48 te 's-Gravenhage op 78-jarige leeftijd overleden douairière F. W. baronesse van Tuyll van Serooskerken, ge boren jonkvrouwe Cornelie Maria Boreel, sinds 1954 grootmeesteres honoraire bij het civiele huis van Koningin Juliana. Jonkvrouwe Cornelie Maria Boreel werd op 4 april 1879 in Velsen geboren. Zij trad op 24 november 1902 in het huwelijk met F. W. baron van Tuyll van Serooskerken en had in dit huwelijk vier kinderen, van wie er twee zijn overleden in Indonesië gedurende de Tweede Wereldoorlog. Kort voor de oorlog werd zij benoemd tot grootmeesteres van Koningin Wilhelmina. Zij bleef deze waardigheid bekleden bij Koningin Juliana na de troonsafstand van Koningin Wilhelmina. In 1954 werd zij benoemd tot groot meesteres honoraire. Mevrouw Van Tuyll van Serooskerken was reeds enige tijd ziek. ADVERTENTIE BeneluxZwitserland. Op 24 april zullen in Bern besprekingen worden ge opend tussen een gemeenschappelijke dele gatie van Nederland, België en Luxemburg enerzijds en een Zwitserse delegatie ander zijds, om te komen tot een gemeenschappe lijk handelsakkoord dat in de plaats zal treden van de tot dusverre geldende afzon derlijke handelsakkoorden. Militaire orders. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave gepubliceerd van contracten, die door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Nederlandse ondernemingen. Deze orders hebben een gezamenlijke waar de van ƒ2.886.645, waarvan 1.138.850 voor omvlochten kabel, ƒ126.407 voor reserve onderdelen voor zenders en 335.400 voor dekens. Boomfeestdag in Apeldoorn. Onder het wakend oog van personeel van 't staats bosbeheer, van de dienst Landelijke Eigen dommen der gemeente Apeldoorn, van het Kroondomein van de Nederlandse Heide maatschappij hebben ruim 1600 kinderen van 36 lagere scholen in Apeldoorn ongeveer 5000 boompjes geplant langs de woudzoom in de grote boswei, die midden in het na tuurpark „Berg en Bos" is gelegen. Deze boomfeestdag, heeft de bedoeling meer be langstelling en begrip op te wekken voor de waarden van het bosbezit. Canada heeft gemaakt. Teleurstelling. In de nacht van 19 op 20 november hebben vier jeugdige Amster dammers de 250 kg zware brandkast van een vleeswarenfabriek in het centrum weg gehaald en naar een loods overgebracht. Groot was hun teleurstelling toen bleek dat er slechts 125.inzat. De rechtbank te Amsterdam heeft de vier inbrekers veroor deeld tot straffen variërend van anderhalf jaar tot zes maanden. Ter zitting hadden de inbrekers niet willen vertellen, waar de bescheiden uit de brandkast, de boekhou ding. polissen en rentekaarten, waren ge bleven. Na de zitting echter heeft een hun ner verteld, waar .deze in bet water waren gegooid. De politie heeft ze compleet maar doorweekt op de aangegeven plaats ge vonden. Reisbonnen-actie. De actie, enige jaren geleden door de Utrechtse kelner Jan Kuy- per begonnen, ter inzameling van reisbon- nen ten behoeve van tbc- en astma patiënten, heeft na veel succes geboekt te hebben, haar einddoel binnenkort bereikt. Men had hier voor de afstand van 500.000 kilometer ge steld en dit getal is dezer dagen volgemaakt. Daar de initiatiefnemer inmiddels is ver huisd naar Millingen aan de Rijn, waar hij een hotel exploiteert, zal de officiële sluiting over enige weken in Millingen geschieden. Voor deze bijeenkomst is ook de directeur van het Nederlands Sanatorium te Davos uitgenodigd. Nieuwe postzegels. Blijkens een be kendmaking in de Staatscourant heeft de PTT twee postzegels uitgegeven, respectie velijk in de waarden van 8 en van 70 cent. Thans zijn postzegels in de volgende waar den verkrijgbaar: 1. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 15, 20, 25. 30. 40. 45, 50. 60. 70 en 85 cent. f 1-f2.50. f5—, f 10.f 15.en f25.—. Postzegels van 21» cent, voor zover niet bui ten gebruik gesteld, mogen worden opge bruikt. ADVERTENTIE ?n Hij haalde zijn schouders op. OKJ „We hebben allerlei vermoedens", antwoordde hij langzaam, terwijl hij met zijn potlood zat te spelen. „In de eerste plaats natuurlijk, dat er een geheime leider op de achtergrond was, aan wie zij het geld hadden over handigd op het ogenblik, dat het uit de Bank verdween. Maar later hebben we die gedachte laten varen. Er wa ren namelijk nogal wat biljetten van vijftig .gulden bij en geen ervan is sindsdien in circulatie gekomen. Boven dien, er zijn nu al zes jaar verlopen. Daarom zijn we eerder geneigd te veronderstellen, dat het geld op een zeer veilige plaats werd verborgen en dat zij nog steeds erop wachten zich van de buit meester te maken". „Mag ik aannemen, dat u hen doorlopend hebt laten volgen nadat ze uit de gevangenis ontslagen werden?" „Dat hebben we zeker. Aanvankelijk waren we vol hoop, dat zij ons naar de schuilplaats zouden brengen. Maar geen van drieën heeft tot nu toe ook maar iets ge daan wat verdenking kan opwekken. Ze hebben allemaal nette baantjes en ze zijn nog steeds in het gareel blijven lopen. Bovendien gaan ze niet meer met hun vroegere vriendjes om en ze komen ook niet meer in de oude cafétjes. Wal, kunnen we dus doen? We kunnen toch niet altijd achter hen aan blijven lopen, dacht u wel?" „Nee, dat begrijp ik", zei Daphne, „maar nog iets: ze hadden alle drie al eens met de politie te maken gehad voordat ze die bankoverval pleegden?" „Jawel, maar nooit iets van een omvang als deze bankroof. O ja, wat die leider-op-de-achtergrond betreft als ze hem het geld zouden hebben gegeven voordat wij hen in handen kregen, dan zouden ze natuurlijk een groot bedrag hebben ontvangen na hun vrijlating en daar natuurlijk goede sier van gemaakt hebben, zoals dat soort heren pleegt te doen als ze er warmpjes bij zitten. Maar zo is het niet. Dat hebben we kunnen vast stellen". „En daaruit concludeert u dus, dat het geld nog steeds hier of daar verborgen wordt gehouden?" zei Daphne peinzend. „Als dat het geval was geweest, juffrouw Daphne, waarom zou die onbekende leider dan niet geprobeerd hebben het geld in zijn bezit te krijgen, terwijl die drie in de bajes zalen? U weet. dat de Baas vooraf de plannen pleegt op te stellen en alles wat zij te doen hebben is het opvolgen van de instructies. Als het inderdaad ver borgen is, dan moet die leider destijds de plaats hebben aangewezen, waar dat veilig kon gebeuren. Ergo: waar om ging hij het niet halen in de jaren, die zijn helpers in het gevang doorbrachten?" Daphne ging op deze vraag niet in. „Als ik me niet vergis", zei ze, „dan hebben zij voor de rechtbank volgehouden, dat zij onschuldig waren en dat de getuigen, die hen herkend zouden hebben, zich vergist zouden hebben, is het niet zo?" „Zo was het. Zij kwamen met twee getuigen a déchar ge, die bij hoog en bij laag beweerden, dat die drie op het uur van de overval in hun gezelschap waren, onge veer 25 km ver weg. Maar die getuigen gingen bij het kruisverhoor al spoedig door de knieën, zodat de jury weigerde enige waarde aan hun verklaringen te hech ten. En mag ik nu op mijn beurt eens vragen waarom u zo'n belangstelling voor deze affaire hebt?" Daphne trok een gezicht alsof ze van plan was hem alles mee te delen. „U kent Joan Braxley, die mijn laboratorium bered dert?", vroeg ze. „Ja, die ken ik wel, een schattig meisje. En intelligent óók, anders zou ze zeker niet tot uw staf behoren!" „Dank u, dank u", zei Daphne lachend. „Nu, die intro duceerde onlangs een vriendin, die me een vreemd ver haal had te vertellen. Ik beloofde haar, dat ik de zaak zou proberen uit te zoeken. Ik ben blij, dat ik het deed. Eerst dacht ze, dat ze het slachtoffer was van een of meer grappenmakers, maar het bleek ernst tezijn". Daphne zweeg plotseling, toen ze een klop op de deur hoorde en de politieman met de gewenste dossiers bin nenkwam, die hij voor Frensham neerlegde. Gedurende enige ogenblikken keek hoofd-inspecteur Frensham de paperassen in. „Nu, juffrouw Wrayne, over die meneer van de foto kan ik u wel een en ander vertellen", zei hij. „Hij is zeven en dertig jaar oud, zijn naam luidt Harry Heal, hij werd geboren in Buckinghamshire, in het dorpje Mayne End, niet ver van Windycombe. Daar had hij een baantje. De eerste 23 jaar van zijn leven woonde hij bij zijn ouders in Mayne End in. Het boeit u toch wel?" Frensham grinnikte, toen hij die vraag stelde, omdat Daphne als het ware „aan zijn lippen hing". „Ga alstublieft verder, inspecteur", zei ze, „waarom houdt u op, als' het verhaal zo interessant is?" „Nu, onze vriend verloor omtrent die tijd zijn baan, omdat hij zich vergrepen had aan de kleine kas. Toen ging hij naar Londen, maar dat ontdekten we pas later. Zijn werkgever in Windycombe ontsloeg hem wel, maar liet geen vervolging instellen. Die goedheid bleek hij niet waard te zijn, want een jaar later viel hij toch in onze handen wegens het stelen van een grote som gelds ten nadele van zijn nieuwe werkgever. Hij kreeg er achttien maanden voor. Toen was het hek van de dam: Harry Heal kwam in slecht gezelschap en nam deel aan de grote bankroof, waarover we zojuist spraken. Nu werkt hij in een klein fabriekje in Windycombe, van Johnston Brothers en Cole. En als zijn adres u interes seert, dat luidt: South Western Gardens 29, Mayne End, Buckinghamshire". „Prachtig, hartelijk dank, inspecteur voor uw zeer waardevolle informatie. Nu begin ik te geloven, dat ik het gestolen geld van zes jaar geleden op het spoor ben. Maar gaat u maar door, als u wilt". „We hebben dit knaapje natuurlijk terdege in de gaten gehouden sinds hij is vrijgelaten, maar hij heeft niets verdachts ondernomen. Zijn hospita geeft goede berich ten en, voorzover wij kunnen nagaan, heeft hij geen po gingen gedaan om weer in contact te komen met zijn vroegere metgezellen". „Ja ja, ik hoor het al", zei Daphne, „hij betreurt zijn zonden, hij heeft de dwalingen zijns weegs ingezien, is op een nieuwe bladzijde van zijn levensboek begonnen en leidt een eenvoudig, eerlijk en godvruchtig leven..!" De inspecteur begreep maar al te goed, hoe zij het in werkelijkheid bedoelde, want de sarcastische toon van haar stem liet daarover geen twijfel bestaan. „Dus, om het maar zonder omwegen te zeggen, juf frouw Daphne Wrayne gelooft van dit alles geen woord?", vroeg hij. „Zo is het, inspecteur, want ik houd me maar bij de woorden van Jeremia". Toen ze zag, dat hij niet helemaal begreep wat ze be doelde, vervolgde ze: „Kent u die mooie woorden van de Joodje profeet niet, inspecteur? „Kan de Ethiopiër zijn huid veranderen of de luipaard zijn vlekken?" Nee, de heren zijn precies dezelfden van vroeger, als u mij geloven wilt". (Wordt vervolgd). bij de verlovingsringenspecialist SCHOTERWEG 35 - TEL. 16261 VRIJDAG 12 APRIL MJnerva: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Sinds Adam en Eva'', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het uur der schande". 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: Giant". 14 jaar. 7.45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer dat ze een canaille is", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het leven van Zorro", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Foyer Minerva: Smalfilmavond, 8 uur. Con certgebouw: Negende concert N.Ph.O., serie V, o.l.v. Jan Brussen. 8.15 uur. ZTERDAG 13 APRIL Minerva: ,,A en C als loodgieters", alle leeftijden, 2.30 uur. „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Giant", 14 jaar-, 2 en 7.45 uur. „Een circus vluchtte", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze 'n canaille is", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het leven van Zorro". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap met „De sneeuw was vuil", 8 uur. Brinkmann: Zestiende open tafelronde O.R.G.-centrum. Inleiding, drs. H. J. Jordan, 3.30. Inleiding arts L. F. C. Mees, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7