de DHR Inspectie op kernwapens moet volgend jaar in werking zijn Corsokaravaan op weg HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I DIT JAAR: 303 DODEN j Plan voor medisch experiment in nieuwe IJselmeerpolder Dulles steekt de hulp aan het buitenland in nieuw gewaad Stassen op ontwapeningsconferentie: Westduitse geleerden wensen geen invoering van tactische kernwapens Ruimere taak voor artsen, mede ten dienste van de wetenschap Militaire steun op defensiebegroting Kotter „Coen Bot" redt twintig Fransen Koninginnedag vrij in de confectie-industrie Velser financieringsfraude had Zaanse vertakkingen Arrestaties in Zaandam en Heiloo brachten nieuwe feiten aan het licht tyowyou Opnieuw nachtvorst Prof. mr. M. H. Bregstein te Palermo overleden Dodelijke val uit venster van hotelkamer Jeugd de dupe van fraude bij Het Vierde Prinsenkind Grote verkeersstremming in de Maastunnel Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken Zondagsregeling bij P.T.T. op Koninginnedag DEZE WEEK IN E RB IJl Het woord is aan Frans spoorwegpersoneel kondigt staking aan Donderdag en vrijdag in Frankrijk geen treinen Kadar kan Hammarskjoeld nu wel ontvangen Secretaris-generaal van UNO bedankt voor de eer Twee Amerikaanse stations voor televisie in Europa 71e JAARGANG No 235 ZATERDAG 13 APRIL 1957 302e JAARGANG No 83 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Urker kotter UK. 3 „Coen Bot" heeft vrijdagmiddag- de twintig opvarenden ge red van de Franse vissersboot „Général Anpic" (498 ton), die tengevolge van een lek op 265 mijl N.W. van IJmuiden op 56.50 N.B. en 3 O.L. zonk. Verdere bijzondeheden ontbreken. Schip per Jaap v. d. Bent wordt in de loop van hedenmiddag te IJmuiden verwacht. De „Coen Bot' is eigendom van P. Bot in Den Helder en K. de Boer in IJmuiden. Nader vernemen wij dat de „Coen Bot" de twintig geredden heeft overgegeven aan een andere Franse trawler, die er nu mee onderweg is naar Boulogne. De vakraad voor de confectie-industrie heeft bepaald, dat voor de werknemers in de confectie-industrie Koninginnedag 30 april 1957 een vrije dag zal zijn met be- i houd van loon. De vrije dag zal niet in mindering worden gebracht op de vakan tie, waarop de werknemer recht heeft. Donkere wolken hingen vanmorgen boven Sassenheim, toen bij de Warmonder- dam, de vierendertig praalwagens van de corsokaravaan werden opgesteld. Meisjes in tule gewaden zaten, omhangen met bontcapes, kleumend bovenop de wagens, waar zij weinig bescherming vonden tegen de koude wind. Een regenbui overviel de meiskes en snel werden plastic zeiltjes te voorschijn gehaald. Om elf uur zette de twee kilometer lange sliert van bloemenwagens zich in beweging en toen brak onverwachts het zonnetje door. Onder het motto „Hollands Glorie" rijden de meest uiteenlopende wagens mee, sommige speels en gedurfd van lijn, andere strak uitgevoerd doch welhaast alle zeer sierlijk van kleur- en lijnenspel. Bijna alle wagens van dit bloemencorso kenmerken zich door de stijl van ontwerper Jos van Driel, die met zijn speelse geest en onuit- ADVERTENTIE Gr. Houtstr. hoek Raamvest Handgeknoopte karpetten v.a. ƒ65.per m2. In verband met de Velser antofinancie- ringsaffaire heeft de Zaandamse recherche gearresteerd de Zaandammer A. G. en P. H. van Z. uit Heiloo, firmanten van een cacaoverwerkende industrie, die in de on langs gerestaureerde molen „De Ooievaar" te Zaandam is gevestigd. Zij worden ervan verdacht een personen auto tweemaal te hebben doen financieren, terwijl hun voorts geld zou zijn verstrekt voor twee personenauto's en een vracht wagen, die slechts op papier bestonden, zoals meermalen in deze Hofgeest-kwestie is voorgekomen. Het verdere onderzoek bracht - aldus de recherche - aan het licht dat de twee mannen ook betrokken moeten zijn bij een cacaobonendiefstal vorig jaar juli te Zaandam gepleegd uit een pakhuis, waar voor een waarde van 30.000 aan cacaobonen was gestolen. Thans kwam uit dat deze bonen gestolen waren door de Zaandamse schipper H. van V., die hierbij hulp heeft gehad van de Zaandamse bank werker W. A. De bonen waren verkocht aan de monteur P. T. L. uit Zaandijk, die de goederen op zijn beurt verhandelde aan de firmanten G. en Van Z. Vorige week was het compagnonschap tussen deze bei den juist verbroken; G. zou bovendien om aan contanten te komen, nog een onjuiste transactie hebben aangegaan met „De Ooievaar". ADVERTENTIE B ART El 10RISST R HAARLEM TEL 1 3439 FERD B01STR 48 A DAM TEL 717162 Eng. Suède Damesjasjes 159.50 *»OXCOCOOCODOCOaX*X*XXXXXXXXXX)COCOOCCCCOCCCOODCODCOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Vannacht bijna overal zware nachtvorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ puttelijke fantasie altijd weer nieuwe ideeën op papier zet. Verhalen uit de Griekse mythologie en sprookjes vormen ondermeer de motieven voor de met zorg uitgevoerde wagens. De karavaan werd ge opend met „Je Maintiendrai", voorstellende het landswapen. De bloemenkoningin „Flo ra" berijdt de zegewagen en Jacoba van Beieren zetelt op haar Keukenhof. Een baardige Robinson Crusoë verkeert met zijn bediende Vrijdag op een onbewoond eiland. Eén van de mooiste wagens is „Nacht van Venetië", een zeventien meter lange bloementrap, geflankeerd door blau we gondels, die plaats bieden aan gemas kerde vrouwelijke carnavalvierders. Op een groot schip vaart Odysseus naar huis, waar de trouwe Penelope hem wacht aan het spinnewiel. Het vrouwtje van Stavoren kijkt met hoovaardige blik naar haar gou den ring. In Sassenheim stonden de kijkers opeen gehoopt, in afwachting van de stoet, die zich om even over'elf met marsmuziek liet aankondigen. Prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleraar in het handelsrecht, het internationaal pri vaatrecht, het burgerlijk recht en de bur gerlijke rechtsvordering aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam en plaatsver vangend raadsheer van het gerechtshof te Amsterdam, is vanochtend te Palermo om het leven gekomen bij een val uit het ven ster van het hotel aldaar, waar hij met zijn echtgenote logeerde. Wakker gewor den door het ochtendgloren probeerde hij de luiken voor de ramen van zijn hotel kamer dicht te trekken. Daarbij verloor hij zijn evenwicht en viel naar buiten, aldus een mededeling van de plaatselijke politie. Marcel Henri Bregstein werd 9 juli 1900 te Amsterdam geboren. Hij studeerde rech ten aan de Gemeente Universiteit aldaar en was twee jaar assistent van prof. mr. P. Scholten. In 1927 promoveerde hij cum laude op het proefschrift „Ongegronde ver mogensvermeerdering". In 1928 werd hij rechter plaatsvervanger te Amsterdam. In 1934 werd hij hoogleraar aan de Neder- landsche Economisch Hogeschool te Rotter dam, in 1939 aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. Sinds 1946 was hij plaats vervangend raadsheer van het gerechtshof te Amsterdam. Hij heeft talloze publikaties op zijn naam staan. Prof. Bregstein was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De stichting „Het Vierde Prinsenkind", die tien jaar geleden in het leven is geroe pen om kinderen van oorlogsslachtoffers ontspanning te geven, is in moeilijkheden geraakt, sinds in oktober van het vorig jaar onregelmatigheden op het secreta riaat van de stichting zijn ontdekt. Een onderzoek naar deze onregelmatig heden heeft, zoals destijds is bericht, ge leid tot de arrestatie van de secretaris van de stichting en van een propagandiste. Het bestuur van de stichting betreurt deze gang van zaken zeer, temeer daar hierdoor het propagandawerk, dat door de beide verdachten werd verricht, geen voortgang heeft kunnen vinden. Naar bui ten hebben deze onregelmatigheden een bepaalde weerstand opgewekt bij tal van particulieren, die geregeld dit Averk fi nancieel steunden. Het plan om 300 invalide en 800 valide kinderen een prettige vakantie te bezorgen is door deze moeilijkheden onuitvoerbaar geworden omdat de gelden ontbreken. Wel zal aan 300 invalide kinderen een vakantie door de stichting worden aangeboden, waarvoor men rekent op een financiële sieun van de provinciale comité's van f20.000. Men vertrouwt, dat- het Nederlandse pu bliek medewerking zal blijven geven in het belang van de kinderen van de oor logsslachtoffers. Gedurende ongeveer twee uur is vrijdag middag het verkeer in de Maastunnel te Rotterdam gestagneerd geweest, met het gevolg, dat op de zuidelijke toegangswegen kilometerslange rijen auto's stonden te wachten. In de veilinghallen te Lisse is afgelopen nacht de laatste hand gelegd aan de praalwagens, die vandaag meerijden in het jaarlijkse bloemencorso van de bollenstreek. Gistermiddag en -avond kon m.en in de hallen de wagens en het opsieren ervan gadeslaan. Maan vissenis de naam van een der wagens, een fraai stuk werk, dat vele belang stellende ogen trok. Te Boxtel is het 4-jarig jongetje C. Wagenaars, toen hij voor de ouderlijke wc. ning plotseling de weg over stak, aangere den door een personenauto. Het kind over leed ter plaatse. Te Eestrum, provincie Groningen, is het 4-jarig meisje Grietje Storm gedood, toen het met een veewagen wilde mee rijden maar onder de aanhangwagen kwam. Zij was op slag dood. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om j I het leven gekomen 303 personen, i van wie 58 kinderen. LONDEN, BERLIJN, GöTTINGEN (UP, DPA, AFP) Harold Stassen, de Ame rikaanse gedelegeerde op de ontwapenings conferentie der vijf mogendheden de Verenigde Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Canada heeft ervoor ge waarschuwd, dat andere landen spoedig een voorraad atoombommen zullen aan leggen, tenzij de drie landen, die de bom men thans bezitten, V.S., Rusland en En geland, tot overeenstemming komen. Stas sen stelde voor op 1 september een ont wapeningsconferentie te doen houden van technici om een systeem voor internatio nale Inspectie te ontwerpen. Hij stelde verder voor, dat de vijf lan den hun produktie van uranium en plu tonium aanwenden voor vreedzame doel einden, waarbij dan door internationale inspecteurs toezicht wordt gehouden, om te voorkomen, dat er niet meer bommen worden vervaardigd. Volgens goedingelichte zegslieden vroeg Stassen de gedelegeerden op de ontwape ningsconferentie om 1 maart 1958 of een andere datum aan te nemen als de tijdsli miet voor het in werking stellen van een internationaal systeem van controle. Een maand nadat de inspecteurs hun werk vol tooid hebben moet de produktie van bom men gestaakt worden, aldus deze zegslie den. GöTTINGEN (DPA) Vijftien vooraan staande Westduitse atoomgeleerden hebben vrijdag gewaarschuwd tegen uitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens. In een gezamenlijke verklaring, die door de Max-Plahck-Universiteit. van Göttingen is uitgegeven, verklaren zij, dat een klein land als de Bondsrepubliek zichzelf het beste beschermen kan en de vrede het beste kan dienen door vrijwillig afstand te doen van alle soorten atoomwapens. Zij zeggen, dat zij geen van allen bereid zijn mee te werken aan de ontwikkeling of beproeving van atoomwapens. Zij vestigen er de aandacht op, dat een tactische atoombom of-granaat eenzelfde kracht heeft als de eerste atoombom, die op Hirosjima viel. Er bestaan nu veel van deze tactische atoomwapens en zij zijn niet alleen voor de strijd tegen steden, maar ook voor het gebruik tegen troepen te velde bestemd. Een studiecommissie uit de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft het hoofdbestuur het advies gegeven, dat de Nederlandse artsen medewerking zullen verlenen aan een experiment in de medische verzor ging van de bewoners van de droog- komende Zuiderzeepolders. Dit experiment houdt in, dat de huisartsen in de nieuwe polders zich behalve met behandelende ge neeskunde ook met preventieve taken zul len belasten en een systematische genees kundige behandeling en controle zullen opbouwen. Het denkbeeld dit experiment te onder nemen is destijds geopperd door de dezer dagen overleden prof. dr. J. H. Tuntler, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Prof. Tuntler ging ervan uit dat het noodzakelijk is tussen wetenschap en praktijk, tussen preventie en behandeling van ziekten, tussen gezondheidszorg en geestelijk leven een inniger band te leggen dan in ons land veelal bestaat. Hij advi seerde in de droogkomende polders een proef te nemen met een opzet van de ge zondheidszorg die een meer ideale vorm zou hebben dan de elders in het land be staande. Prof. Tuntler dacht aan periodiek geneeskundig onderzoek van de bevolking teneinde een aantal ziekten in een vroeg stadium te ontdekken en te voorkomen, maar ook om een aantal gegevens vast te leggen, die voor de wetenschap van waar de zouden kunnen zijn. Dit periodieke on derzoek zou uitgevoerd moeten worden door de huisartsen, die verder gelegenheid zouden moeten hebben zich meer aan wetenschappelijk werk te wijden dan nu veelal mogelijk is. Deze huisartsen zouden tezamen een werkgroep moeten vormen en hun ervaringen geregeld moeten uitwisse len. De gegevens van de verschillende art sen zouden centraal verzameld moeten worden, opdat de wetenschap daarmee zou kunnen worden gediend. Naar aanleiding van dit advies en van de instelling van een overheidscommissie heeft de maatschappij een eigen commis sie ingesteld, die reeds een rapport over het plan-Tuntler heeft uitgebracht. Zij Dinsdag 30 april zal voor de P.T.T. als een zondag gelden. Dit houdt in, dat er op die dag geen postbestellingen zijn. Wat be treft het telefoon- en telegraaf ver keer: hiervoor geldt eveneens de zondagse dienst. Het publiek kan dus 's ochtends op 30 april van 89 uur voor telefoneren en telegraferen op de daarvoor bestemde kan toren terecht. In de nacht van 29 op 30 april en in de daaropvolgende nacht zullen geen posttreinen rijden. acht het van groot belang, dat een proef wordt genomen met huisartsen met een ruimere taak, die praktische ervaring kun nen opdoen met preventie en behandeling. Gezinsadviseur De commissie beveelt aan, dat de huis arts alle leden van de gezinnen onder zoekt, die na definitieve vestiging in de polder hem als huisarts kiezen. Hij schept dan van meet af aan een relatie met het gezin en beschikt dan over gegevens wan neer hem later hulp gevraagd wordt. Wan neer het gewoonte zou worden voor de beroepskeuze ook advies van de huisarts te vragen, zou stellig in bepaalde gevallen een verkeerde keus vermeden kunnen worden. Waardevol hierbij is ook, dat de huisarts hersteld wordt in zijn functie van gezinsadviseur op andere momenten dan alleen bij ziekte. Ten derde zou de huis arts ook meer speciale aandacht moeten schenken aan de oudere leeftijdsgroepen. Een uitgebreid huisartsenonderzoek om de vijf jaar zou stellig resulteren in waarde volle therapeutische en vooral preventieve adviezen. De samenwerking moet zodanig zijn, dat alle artsen zich voortdurend bewust zijn met een deel van een meer algemeen pro bleem bezig te zijn. Dit geldt ook voor particuliere instellingen als de kruisver enigingen, die in het geheel geïntegreerd moeten zijn. Redelijk zou volgens de commissie een hogere honorering voor een dergelijke polderpraktijk zijn. omdat aan de patiënt meer diensten bewezen worden. Zij meent, dat voor de hogere kosten een beroep moet worden gedaan op de Directie Wieringer-- -xmoooocoooo30ooooooooocxxx»ococcodocc<»dococco:coc<x>3Co: pag. Miljoenen der Onoverwinnelijke Vloot op de zeebodem 1 Medische beschouwing over een plaag voor vele mensen door J. Z. Baruch 2 Palmpasen: hoe dit volksfeest ont stond 3 Joegoslavië, het land ivaar u straks misschien vakantie neemt4 Over criminaliteit van Nederlanders in Australië 6 .In Bonn wonen vijfduizend geheime agenten7 Verder in dit nummer onder meer de rubrieken: Onze namen. Voor de micro foon. Onze puzzel. Ko Brugbier en de afdeling voor de jeugd. Bondskanselier Adenauer verklaarde enige uren later op een bijeenkomst van zijn cristen-democratische partij, dat de verklaring van de geleerden geheel met de opvattingen van de Bondsregering over eenstemde, als het de bedoeling was een lans te breken voor een algemeen verbod van atoomwapens. Indien het de bedoeling van de geleerden was te zeggen, dat een klein land als de bondsrepubliek van der gelijke wapens moet afzien, had de ver klaring echter niets te maken met natuur kunde. „Dan is het zuiver een zaak van buitenlandse politiek", aldus Adenauer. Adenauer betreurde het dat de geleer den vóór deze verklaring geen overleg met hem hadden gepleegd. De perschef van de Westduitse sociaal democratische partij Fritz Heine, noemde de reactie van de Bondskanselier „verba zingwekkend" en „een belediging voor de vooraanstaande vertegenwoordigers van de Duitse intellectuelen". „De verbazingwekkende verklaring van de Bondskanselier moet in wetenschappe lijke kringen de grootste bevreemding wekken". Wèl overleg „De Duitse natuurkundigen, die lid zijn van het genootschap voor natuurkunde van de Duitse democratische republiek, no digen alle geleerden ter wereld uit, bij hun respectievelijke regeringen stappen te doen om te komen tot een beëindiging van de proeven met atoomwapens", zo heeft prof. Gustaf Hertz, winnaar van de No belprijs, de Leninprijs en de nationale prijs voor de Oostduitse republiek, in een op roep voor de radio verklaard. Volgens hem wordt door het voortzetten van de proef nemingen het gevaar van een atoomoorlog ongetwijfeld vergroot, terwijl de proeven zijns inziens ook een gevaar vormen voor de gezondheid en de toekomst van de be volking van zekere gebieden. Anonymus: De krant is er om de mensen te helpen denken. In een wirwar van draden ontstaat de eerste pijler van het Atomium voor de wereldtentoonstelling-1958 te Brussel. Het gehele bouwwerk van bollen en stangen wordt een reusachtige symbo lische voorstelling van de samenstel ling van een molecuul. (Van onze correspondent in Parijs) Van de nacht van woensdag op donder dag tot te middernacht van vrijdag op za terdag zal het treinverkeer in Frankrijk worden stilgelegd volgens het voornemen van de communistische en onafhankelijke vakbonden. De socialistische vakbond heeft zich zijn beslissing nog voorbehou den om partijgenoot-premier Mollet niet al te pijnlijk voor het hoofd te stoten, maar het lijdt geen twijfel, of de spoorweg staking zal volgende week gedurende 48 uur volledig en algemeen zijn. De aanleiding is dat de regering hun looneisen slechts gedeeltelijk heeft inge willigd. De 300.000 spoorwegbeambten had den evenals het gas- en elektriciteitsperso- neel tien percent verhoging gevraagd, maar werden afgescheept met ongeveer twee percent. De wensen van de spoorweg arbeiders druisen rechtstreeks in tegen de vaste voornemens van de socialistische mi. nister van Financiën, Paul Ramadier. die over de ganse linie radicaal wil bezuinigen. De staatsbegroting zou met een kwart miljard francs moeten worden gekortwiekt en alle plannen voor sociale verbeteringen en loonsverhogingen worden voor onbe paalde tijd opgeborgen. Welke gevolgen deze tegenstelling tussen de regering en de werknemers voor de rest en voor ds rust van het land zullen hebben, valt moei lijk te voorzien. Een niet ongunstig voor teken is echter, dat het spoorwegpersoneel het ogenblik van zijn staking zo heeft ge kozen. dat de vakantiegangers met Pasen niet te zwaar worden gedupeerd. Bij de jaarlijkse Paas-uittocht zullen de machi nisten en conducteurs weer op post zijn. NEW YORK (Reuter). De permanente Hongaarse vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Peter Mod, heeft de secretaris-generaal Hammarskjoeld vrijdag bezocht en hem medegedeeld dat zijn regering Ham marskjoeld „op elk tijdstip, dat hem gele gen komt", te Boedapest zal verwelkomen. Vernomen wordt, dat Hammarskjoeld niet voornemens is de uitnodiging van de Hon gaarse regering te aanvaarden. De secre taris-generaal is, naar verluidt, van me ning dat de tijd voorbij is, waarop een be zoek van hem nut kon afwerpen. WIESBADEN (UP). Deze maand zul len de eerste twee Amerikaanse televisie- j stations in Europa geopend worden, om personeel van de Amerikaanse luchtmacht op vier afgelegen bases in Duitsland te bedienen. De luchtmacht belooft zestig tot zeventigduizend militairen en hun gezin nen de beste programma's uit de Verenig de Staten te bieden. De stations zullen werken van 5 tot 11 uur 's avonds. Tijdens de weekeinden zal men tot na midder nacht doorgaan. De stations hebben een zendradius van vijftien kilometer. Station AFR-TV, dat de bases Landstuhl en Ramstein zal be dienen, komt op 27 april in de ether en het station AFS-TV, dat de bases Spang- dahlem en Bitburg voor zijn rekening neemt, komt de volgende dag aan bod. De stations zullen op ultra-hoge frequentie werken. De daarbij horende ontvangtoe stellen kunnen geen Europese TV-stations opvangen en in Europa gemaakte ont vangers behoeven een speciale aanpassing om de Amerikaanse programma's te kun nen pakken. (Van onze correspondent in Washington) Minister Dulles is de jaarlijkse strijd be gonnen om de begrotingspost voor hulp aan het buitenland in het Congres aangenomen te krijgen. De meeste Amerikanen vinden het bedrag bedenkelijk hoog. Velen hebben de indruk, dat de hulp aan het buitenland een soort liefdadigheid is en, hoewel de Amerikaan in.zijn eigen gemeenschap ge wend is vrijgevig te zijn, komt vier en een half miljard dollar hem toch overdreven voor. Het congres is er op uit de begroting te besnoeien en wanneer men de hulp aan het buitenland beperkt, kan men zich vleien met de (valse) hoop niet in eigen vlees te snijden. Dulles heeft de „hulp aan het bui tenland" dit jaar aangeboden in een aan trekkelijke verpakking en met enigszins nieuwe inhoud. Zakelijk Veel Amerikanen denken dat de hulp aan het buitenland vooral is bestemd om de le vensstandaard in vreemde landen omhoog te brengen. In feite wordt verreweg het grootste bedrag besteed aan wapens, die men verstrekt aan bondgenoten. Zou Wash ington deze actie staken, dan zou het een veel groter bedrag moeten uitgeven voor de eigen defensie. Het grootste deel van de hulp aan het buitenland is een economisch verantwoorde vorm van defensie-inspan ning. Welnu, zegt Dulles, laten we die uit gaven in het vervolg dan boeken op onze eigen defensiebegroting. Hetzelfde geldt voor de geldelijke bijstand aan bondgeno ten voor hun strijdkrachten. Het bedrag dat dan overblijft voor eco nomische steun aan het buitenland is niet zo hoog, dat het de haren van de Congres leden te berge zal doen rijzen. Te minder, omdat Dulles nog een nieuwigheid heeft bedacht: Van nu af aan, wil hij zoveel mo gelijk geld gaan lenen voor economische ontwikkeling en zo weinig mogelijk geld schenken aan het buitenland. Hij wil een fonds stichten, waaruit op den duur jaar lijks ongeveer 750.000 dollar kan worden uitgeleend voor verantwoorde plannen, die alleen op deze manier kunnen worden ge financierd. Dit voorstel heeft in een se naatscommissie een goed onthaal gevonden. Zulke leningen zouden zakelijk verant woord zijn en vergelijkbaar met de prak tijk van de „Wereldbank" te Washington. Voor de regering heeft deze methode het voordeel, dat men het Congres niet langer zal behoeven te kennen in toewijzingen voor bepaalde landen. Deskundigen zullen iedere aanvraag beoordelen en de politieke kant wordt bekeken door president Eisen hower en Dulles. Er is dan minder kans op strubbelingen met het congres over, bij voorbeeld, hulp aan Joegoslavië, Polen of een Aziatisch of Arabisch land. Wel zal er nog een fonds ter beschikking moeten blij ven voor schenkingen, maar dat bedrag kan men zo klein houden, dat het Congres daar misschien niet al te veel stampij over zal maken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1