Adenauer: Eis van geleerden betekent ontbinding van NAVO HET JONGENSEILAND Uitnodiging) r Thee-duel CONCERTGEBOUW Agenda voor Haarlem Bonn werd niet gepasseerd, maar is nooit op bezwaren ingegaan Kaap op die kale schuur met Ceta-Bever Buitenbijts Kort en bondig Iedere bezoeker (ster) krijgt een THEEIevisie-show 4 Noodkreet van ter dood veroordeelde studente Arbeidersmilitie oefent in Oost-Duitsland Egypte en Saoedi-Arabië sluiten Israel buiten f ONS VERVOLGVERHAAL L DOOR MARK CROSS j ATTRACTS i Doodvonnissen aan twee Hongaren voltrokken Cyrankiewicz keert uit China terug Oostduitse steun voor de Westduitse socialisten Joegoslavië wil Pavel its j levend in handen hebben Sovjetvlagvertoon voor de kust van Denemarken TEXTIELHUIS CONFECTIE-AFDELING Singapore wil communisten politiek niet uitsluiten Stakingskoorts bij Franse transportondernemingen Nieuwe Perzische regering is anti-communistisch Olieleiding tussen Eilath en Beersjeha in werking MAANDAG 15 APRIL 1957 KEULEN, (DPA/Reuter) Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft zaterdag op een bijeenkomst van de Christen-democratische partij van het Rijnland zijn instemming betuigd met de nieuwe voorstellen van de Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapeningsbespre kingen te Londen. Harold Stassen. Deze voorzien onder meer in een gecontroleerde stopzetting van de produktie van kern wapens. De bondskanselier zei echter, dat West-Duitsland atoomwapens moet heb ben, indien het niet de zwakke schakel in de westelijke defensie wil vormen. Naar aanleiding van de oproep der acht tien Westduitse atoomgeleerden, dat West- Duitsland zal afzien van kernwapens, zei Adenauer: ,.Een dergelijke eis betekent in feite de ontbinding van de Noordatlanti- sche-verdragsorganisatie en de gehele wes telijke verdedigingsgordel tegenover de Sovjet-Unie. Met het oog op de huidige toe stand in de wereld onrealistisch in principe af te zien van de modernste wapens. Wij kunnen een eventuele aanvaller alleen af schrikken, indien hij weet ,dat hij door vergeldingsmaatregelen vernietigd zal wor den." De bijeenkomst der christen-democra ten nam eenstemmig een resolutie aan, waarin de wenselijkheid wordt geuit, dat de achttien Westduitse atoomgeleerden, die zich vrijdag tegen kernwapens uitspraken, zich inspannen om een collectieve oproep te verkrijgen van alle atoomgeleerden in de gehele wereld, met inbegrip van de Sovjet-Unie. Een militaire deskundige van de West duitse sociaal-democratische partij te Karlsruhe heeft gezegd, dat een verzoek om atoomwapens voor de Westduitse strijd krachten een torpedering van de huidige ontwapeningsbesprekingen te Londen door de Duitse Bondsregering betekent. Zeven vooraanstaande Oostduitse Atoom geleerden hebben zich aangesloten bij de oproep van hun achttien westelijke colle ga's, aldus heeft de Oostduitse radio zon dag gemeld. Een van deze Oostduitse ge leerden, Von Ardenne, zei, dat de op dit ogenblik in de wereld opgeslagen atoom munitie voldoende is om alle grote steden in de wereld en de meeste middelgrote steden te verwoesten. ,.De regering van de Bondsrepubliek was, in tegenstelling tot. hetgeen vrijdag in Bonn is meegedeeld, volkomen op de hoogte van ons plan om te protesteren tegen de poli tiek op atoomgebied van de bondsregering", aldus heeft prof. Werner Heisenberg leerling van Einstein en Nobelprijswin naar voor natuurkunde-zaterdag tegen een vertegenwoordiger van het AFP mee gedeeld. De professor zei te spreken na mens de 18 ondertekenaars van de oproep, die vrijdag door het Max-Plank instituut te Göttingen is gepubliceerd. In november van het vorig jaar hebben wij aan de ministers Strauss en Balke onze bezorgdheid kenbaar gemaakt over de po- Boodschap in kamp van Hongaarse vluchtelingen DEN HAAG (ANP) Enige maanden vóór het doodvonnis werd uitgesproken tegen de 25-jarige Hongaarse medische studente Ilona Toth te Boedapest, is zij er in geslaagd een boodschap uit de gevange nis te laten smokkelen, die bij haar móe der terecht is gekomen en die ook werd gelezen door een vriendin van haar, die thans verblijft in een van de Nederlandse woonoorden, waarin Hongaarse vluchte lingen zijn opgenomen. De boodschap luidde als volgt: „Elke dag word ik door A.V.O.-mannen (communis tische politie in Hongarije) en Russen erg ruw behandeld. Men tracht mij op deze manier tot een bekentenis te dwingen met betrekking tot de moord, die in het zieken huis zou zijn gepleegd op een A.V.O.-man. God weet. dat ik onschuldig ben. Ik vraag vrienden en bekenden voor mij te bidden. Ik heb weinig hoop hier levend uit te komen". Deze woorden waren met de nagel in een stuk toiletpapier gekrast. Ilona Toth. aldus haar vriendin, die samen met haar in het ziekenhuis St. Dominus te Boeda pest heeft gewerkt, was een zeer begaafde studente. Zij was anti-communistisch Enige tijd na de Hongaarse revolutie werd zij samen met een werkster uit het zieken huis gearresteerd en overgebracht naar een gevangenis. De werkster werd later vrij gelaten en slaagde erin, de boodschap van Ilona Toth over te brengen aan haar moeder. Enkele dagen vóór de vriendin erin slaagde de grens van haar vaderland te overschrijden en binnen te treden in het vrije Oostenrijk, heeft zij een nacht door gebracht bij de moeder van Ilona Toth. die de boodschap toen reeds had ontvangen en in een toestand van grote neerslachtig heid verkeerde. Zij was ervan overtuigd, dat Ilona de moord niet heeft gepleegd. Haar vriendin beweert stellig, dat de mo gelijkheid hiertoe niet bestaan heeft. Zij was zeer onder de indruk van het vonnis. „Mijn kampgenoten en ik zullen voor haar blijven bidden", zei ze. PARIJS (AFP/Reuter) Volgens het Hongaarse dagblad „Nepszabadsag" zijn Ferencz Polya en Joseph Benczik, die 25 maart door de te Boedapest zetelende krijgsraad wegens onwettig wapenbezit ter dood werden veroordeeld, terechtgesteld. Hun verzoek om gratie was door de Hon gaarse president afgewezen Een derde ter dood veroordeelde, Eugene Bencsik. kreeg wel gratie. Het over hem gevelde doodvonnis is in vijftien jaar ge vangenisstraf gewijzigd. Radio-Boedapest meldde 'aterdagavond dat verscheidene personen, die van ..tegen- revolutionaire handelingen" worden ver dacht, zijn gearresteerd. Zaterdag zijn opnieuw 54 Hongaarse vluchtelingen in Joegoslavië naar Honga rije teruggekeerd, waardoor het aantal uit Joegoslavië gerepatriëerde Hongaren tot 2.178 is gestegen. litiek op atoomgebied van de regering, aldus prof. Heisenberg. Hij zei, dat de bezwaren van de Duitse geleerden tegen de politiek op atoomge bied van de Westduitse regering evenmin waren weggenomen tijdens het tweede on derhoud. dat zij in januari van dit jaar met de ministers Slrauss en Balke hadden ge had. Bij dit onderhoud heb ik de regering ervan in kennis gesteld, dat wij ons tot de publieke opinie zouden richten als de regering volhardde in haar politiek op atoomgebied, aldus prof, Heisenberg. Hij kantte zich voorts tegen elke poging om de stap van de Duitse geleerden te mis bruiken voor politieke doeleinden. De voorzitter van de Westduitse sociaal democratische partij, Ollenhauer, ver klaarde zondag op een bijeenkomst in Wiesbaden, dat bondskanselier Adenauer met zijn antwoord op de waarschuwing van de achttien Westduitse atoomgeleerden blijk gegeven heeft van gebrek aan eer bied voor onafhankelijke meningsvorming. „Als nooit tevoren is nu het autoritaire en totalitaire karakter van deze man en zijn partij onthuld. Een man en een partij, die zó bezeten zijn van het denkbeeld, dat de zogenaamde veiligheid van de Bonds republiek tot in het uiterste alleen op mili tair vlak gezocht moet worden, zijn niet in staat dit volk en dit land een politiek te bieden, die veiligheid verschaft", aldus Ollenhauer. BERLIJN (Reuter en DPA). Gewapen de gevechtsgroepen van de fabrieken zijn zaterdag in Oost-Berlijn in actie gekomen tegen een „opstand" van „verzetsstrijders". Zij werden bij deze oefeningen geholpen door de „Vereniging voor sport en tech niek", een para-militaire organisatie, en de politie. Een groep rukte op naar de kathedraal en een andere naar het hoofd bureau van politie, dat door de „vijand" werd aangevallen. De fabriekseenheden maakten gebruik van pantserwagens, vrachtauto's en motoren. De westelijke mogendheden hebben in de afgelopen jaren al herhaaldelijk bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen het bestaan van de gewapende fabriekseen heden, dat zij een schending van de Vier- mogendhedenovcreenkomsten achten. De leden van de gevechtsgroepen dragen blauwe overalls met rode armbanden. Ook in de omgeving van Saalfeld in Thüringen hebben strijdgroepen van ar beiders oefeningen gehouden bij de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Gepant serde verkenningswagens van de volks- politie namen hieraan deel. Terwijl de volkspolitie druk bezig was met „straatgevechten" hebben twee nog onbekend gebleven inbrekers in de Ber- lijnse wijk Friedrichtshagen het centrale wachtlokaal van de staatshandelsonder- neming „H.O." overvallen. Zij boeidén de drie nachtwakers en verdwenen met de kas, die ongeveer 3000 Oostduitse marken bevatte en de sleutels van de H.O.-winkels in dit stadsdeel van Oost-Berlijn. TOKIO (UP/AFP). De Poolse premier Josef Cyrankiewicz is zondag met zijn ge volg uit Shenyang (het vroegere Moekden) naar Polen teruggekeerd, na een bezoek van een week aan communistisch China. Het Poolse persbureau „PAP" meldt, dat de Poolse minister van Landbouw heeft bepaald, dat landerijen, die op onwettige wijze aan hun eigenaren zijn ontnomen, teruggegeven zullen worden. Het betreft hier landerijen, die door „volksraden" in beslag werden genomen en landbouwgrond, die tot staatseigendom werd verklaard, doch niet werd ingeschre ven op de wijze, zoals die in de Poolse „Landbouwhervormingswet" is aange geven. Geen vrije vaart door de territoriale wateren WASHINGTON/LONDEN/CAIRO. Ileu- Ier) De Egyptische ambassade te Wash ington heeft een verklaring uitgegeven waarin staat dat Egypte en Saoedi-Arabië Israëlische schepen in de ingang tot de Golf van Akaba als een bedreiging van hun vei ligheid beschouwen en voorts dat Egypte zijn ..recht van zelfverdediging" uitoefent door Israel de vaart door het Suezkanaal te ontzeggen, daar beide landen in staat van oorlog met elkaar verkeren. Volgens de verklaring is de ingang tot de Golf van Akaba territoriaal water van Egypte en Saoedi-Arabië. Te Washington is van diplomatieke zijde vernomen dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk het er vrijwel over eens zijn, dat het geschil om het Suez kanaal opnieuw aan de Veiligheidsraad moet worden voorgelegd. De Amerikaanse regering heeft volgens de New York Times een gewijzigd Egyp tisch program voor de exploitatie van het Suezkanaal ontvangen. In Londen verluidt, dat de Britse regering ook deze voorstellen voor een regeling voor het Suezkanaal on voldoende acht. De Egyptische voorstellen zijn nog niet gepubliceerd, maar Groot- Brittannië is er van op de hoogte gebracht. Het UNO hoofdkwartier voor de ber gingswerkzaamheden in het Suezkanaal, dat in Cairo gevestigd is, zal op 29 april gesloten worden. De bergingsvloot zal Egypte dan verlaten hebben. Inmiddels stijgt het aantal schepen dat het kanaal op Egyptische voorwaarden gebruikt, voortdurend. U.P. Volgens het Egyptische dagblad Al Akhbar zal de Sovjet-Unie de zes princi pes voor de werking van het Suezkanaal, die in oktober door de Veiligheidsraad wa ren goedgekeurd, loslaten ten gunste van het Egyptische plan. BERLIJN. (UP) De Oostduitse com munistenleider Paul Verner heeft ver klaard, dat de communisten de Westduitse socialisten in hun verkiezingscampagne tegen bondskanselier Adenauer zullen steunen. Verner is hoofd van de commis si e voor Westduitse zaken van het centrale partij-comité. Volgens het Oostduitse communistische partij-orgaan „Neues Deutschland" werd de bijeenkomst in Oost-Berlijn waar Verner sprak bijge woond door een groep Westduitse socia listen. Verner zeide dat de christen-democra ten verslagen moesten worden, opdat West-Duitsland zich uit de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie kan terugtrek ken en de dienstplicht afschaffen. Men verwacht dat de Westduitse socia listische partij het communistische aanbod tot steun opnieuw zal verwerpen. BUENOS AIRES (AFP) Een functio naris van de Joegoslavische ambassade te Buenos Aires heeft verklaard, dat de di plomatieke vertegenwoordiging van zijn land niets te maken heeft met de aanslag die woensdag in een voorstad van de Ar gentijnse hoofdstad is gepleegd op Ante Pavelitsj in de afgelopen oorlog leider van de in april 1941, na de Duitse bezetting van Joegoslavië, gestichte staat „Kroatië". Volgens Pavelitsj is de aanslag het werk geweest van de Joegoslavische ambassade of van het internationale communisme. „Wij hebben geen belang bij een dode Pavelitsj omdat wij hem levend terecht willen doen .staan voor oorlogsmisdaden", aldus de woordvoerder van de ambassade, die er aan herinnerde dat Joegoslavië in 1951 uitlevering van Pavelitsj heeft ver zocht. De toenmalige Peronistische minis ter van Binnenlandse Zaken had geant woord dat. Pavelitsj zich niet in Argentinië bevond. Volgens de woordvoerder is Pa velitsj Argentinië, vermomd als priester, binnengekomen en dat de Peronistische autoriteiten hem de hand boven het hoofd hielden. Joegoslavië zal opnieuw uitleve ring van Pavelitsj verlangen. KOPENHAGEN (UP). Drie Russische toi pedobootjagers zijn in het Skagerak en het Kattegat waargenomen door de Deense marine. Het waarnemen is thans „overge nomen" door patrouille-boten van de Noorse marine, aldus een mededeling van het marine-hoofdkwartier in Kopenhagen. De Deense schepen bleven de Russische torpedobootjagers volgen totdat schepen van de Noorse marine hen vervingen. Vol gens de Deense marine is de activiteit van de Russische marine in de wateren rond om Denemarken in de laatste zes maanden verhoogd. Vele waarnemers nemen aan, dat de Russische manoeuvres in de strategische wateren tussen de Oostzee en de Noordzee bedoeld zijn om indruk te maken op Dene marken, dat het mikpunt is van een diplo matieke campagne van het Kremlin. Zon dag heeft radio-Moskou Denemarken en andere NAVO-landen nogmaals gewaar schuwd tegen het ontvangen van Ameri kaanse projectielen. Het is nauwelijks te geloven, dat de regeringen van de West- europese landen, en vooral die van kleine landen, op eigen initiatief een dergelijke krankzinnige en voor hen zo gevaarlijke politiek zouden toepassen, aldus radio- Moskou. Zo bralc de laatste dag van de vakantie aan. Aan alle dingenook aan de plezierige, komt nu eenmaal een eind Gen. Cronjcstr. 62-64 hoek Kloosterstr. Haarlem - Telefoon 11748 Wij nodigen u gaarne uit tot een bezoek aan onze gemoderniseerde (lste etage) Door verbouwing verkregen wij aanzienlijk meer verkoopruimte en waren wij in staat ons assorti ment belangrijk uit te breiden. Geheel nieuw is onze collectie TÜT DAMES JAPONNEN JERSEY PAKJES -fr BLOUSES en ROKKEN KOMT U EENS VRIJBLIJVEND KIJKEN. SINGAPORE (AFP) De eerste minister van Singapore, Lim Yew Hock, is met zijn delegatie, die in Londen heeft onderhan deld over een nieuwe grondwet waarbij binnenlandse autonomie wordt verleend, in Singapore geestdriftig ontvangen. Lim ver klaarde, dat de bepaling waarbij de com munisten en hun „meelopers" van de eerste verkiezingen worden uitgesloten door de Britse regering is „opgelegd". „Wij kunnen deze voorwaarde niet aanvaarden", aldus Lim. Het parlement van Singapore moet zich over deze kwestie uitspreken als het op 24 april bijeenkomt om de overeenkomst te behandelen. De eerste verkiezingen zul len zeker niet voor midden 1958 gehouden worden. Het doel van de regering blijft aansluiting van Singapore bij Malakka, al dus de president. De vroegere eerste minister David Mar shall heeft bekendgemaakt, dat hij zal overwegen uit de regeringspartij, het La- bourfront, te treden als de wetgevende vergadering van Singapore de overeen komst met Groot-Brittannië goedkeurt. Volgens Marshall, die vorig jaar in Lon den niet tot overeenstemming kwam, ver lengt de overeenkomst het koloniaal bewind en geeft zij de gekozen regering van Sin gapore niet de bevoegdheid over kwesties van binnenlandse veiligheid te beslissen. PARIJS (Reuter) De mogelijkheid be staat dat personeel van de Parijse auto busdiensten en de métro zich zal aanslui ten bij de staking op woensdag en donder dag van de spoorwegarbeiders in Frank rijk. Twee grote vakverenigingen van per soneel bij de métro en de autobusdiensten hebben twee kleinere vakverenigingen in Parijs opgeroepen gezamenlijk de staking uit te schrijven, ter ondersteuning van looneisen. Ook het personeel van de bin nenvaart in Frankrijk is van plan gelijk met de spoorwegarbeiders 48 uur te staken. TEHERAN (Reuter/AFP) De Perzi sche Tweede Kamer heeft het program van de nieuwe premier, Eghbal, goedgekeurd met 110 van de 114 stemmen. In zijn in vestituursrede verklaarde Eghbal, dat hij de buitenlandse politiek van zijn voor ganger, Hoessein Ala, zal voortzetten. Hij legde er de nadruk op, dat hij zich krachtig zal verzetten tegen alle buitenlandse in menging in de Perzische binnenlandse aan gelegenheden. De staat van beleg is opge heven en de politieke partijen kunnen weer opgericht worden, met uitzondering van de „partij der verraders". De premier her innerde er aan* dat hij in 1949, toen hij minister van Binnenlandse Zaken was, de semi-communistische ,,Toedeh"-partij had laten verbieden. Eghbal verklaarde voorts dat hoogleraren, studenten en militairen zich van politieke activiteit zullen moeten onthouden. TEL AVIV (Reuter) In de Israëlische haven Eilath aan de Golf van Akaba is men begonnen met het pompen van olie door de buisleiding naar Beersjeba. Per uur vloeit zeventig ton olie door de leiding. Zolang de leiding nog niet van Beersjeba naar Haifa is doorgetrokken, wordt de olie, die voor de raffinaderijen van Haifa be stemd is, verder per trein vervoerd. De leiding van Eilath naar Beersjeba is, na de sluiting van het Suezkanaal in november, in ijltempo aangelegd. De eerste olie die door de leiding gepompt wordt is aange voerd door een Amerikaans tankschip. De olie is afkomstig van de Perzische Golf.. Als alle pompstations voltooid zijn, zal de capaciteit van de leiding 200 ton per uur zijn. De Israëlische minister-president Ben Goerion, heeft verklaard, dat Israel dit jaar 120.000 joodse vluchtelingen denkt te zullen opnemen, tweemaal zoveel als aan vankelijk werd verwacht. Ben Goerion zei dit in een paasboodschap tot de Ameri kaanse joodse gemeenschap. Hij sprak de hoop uit, dat de Amerikaanse joden alles wat in hun vermogen ligt, zullen doen Israel te helpen bij de zorg voor de immi granten. »En wat dacht je er eigenlijk van, Daph?", vroeg hij. „Natuurlijk herinner ik mij het proces nog wel, al was ik er niet bij. Was Hildred niet Officier van Ju stitie?" „Precies. Ik heb de hele zaak weer eens doorgelezen. Vast staat, dat tot de dag van vandaag niemand weet, wat er met het geld gebeurde. Er werd bij geen van de drie ook maar een cent aangetroffen". „Wat voerden ze tot hun vei'dediging aan?" „Ze beweerden, dat ze ten onrechte voor de daders werden aangezien. Maar de jury geloofde er niets van. Wel beweerde het beschuldigde trio, dat ze die avond om zes uur ergens anders waren geweest en ze bleken zelfs in staat twee getuigen naar voren te brengen, die dit bevestigden, maar de rechtbank hechtte toch maar liever meer waarde aan de getuigen a charge, die hen herkend hadden". „Legden ze allemaal een persoonlijke verklaring af?" „Ja zeker, en ze vertelden alle drie hetzelfde verhaal tje. Ze waren samen ergens anders geweest. Maar de Of ficier kon wijzen op de verklaring van de administrateur van de Bank, die door Purssey en Roberts gedwongen was terug te keren na het sluiten van het gebouw. De man herkende die twee pertinent als de daders. En de verdediger kon er geen speld tussen krijgen. Bovendien was er een zeer betrouwbare getuige, die de auto voor de Bank had zien staan en Heal als de chauffeur her kend had. En tenslotte werd die wagen later een kilo meter of acht van het toneel van de overval teruggevon den: het was een gestolen auto en men vond er vinger afdrukken van Heal in. De rechtbank had maar een half uur nodig om tot een beslissing te komen en mijn stel lige indruk is, dat haar oordeel volkomen terecht was". „En hoe lang is het nu geleden sinds die drie werden vrijgelaten?", vroeg de ontdekkingsreiziger. „Ongeveer zes maanden, Hugh, en zoals ik je al ver telde: de heren hebben nog niets van zich laten merken. Ze hebben alle drie een nette betrekking en tot mijn be zoek van hedenochtend was Scotland Yard er blij mee, dat...." Daprne maakte haar zin niet af, haalde haar schou ders op en vervolgde toen: „Zoals Frensham zei: ze kunnen daar niet eeuwig doorgaan met achter die jongens aan te lopen". „Dat is een gemakkelijke opvatting", mompelde Syl vester, „en je ziet het vermoedelijke resultaat". „Kalm aan, Alan", zei Daphne, „bekijk het probleem eens waarvoor ze zich geplaatst zien. De drie hebben een keurig baantje en ze laten zich niet meer in met hun vroegere vriendjes. Bovendien hebben ze een gun stige indruk gemaakt op hun werkgevers zowel als op hun hospita's. De politie houdt natuurlijk wel een oogje in het zeil, maar ze kunnen hen niet altijd blijven vol gen. zoals je begrijpen zult". „Ik ben het met je eens, Daph", zei de advocaat, „en mijn indruk is gelijk aan de jouwe, namelijk dat de heren weer eens gebruik maken van de truc om ver trouwen op te wekken zonder dat ze wezenlijk veran derd zijn". „En voeg er dan aan toe", antwoordde Daphne snel, „dat er een aanvoerder van de bende is en dat deze drie strikte orders hebben. Ik ben er wel zeker van, dat er een knappe leider op de achtergrond is, die, zoals ik vermoed, dezelfde is als de aardige oude man, die een bezoek bracht aan het Witte Huis en complimentjes maakte over de verandering, die het had ondergaan. Toen Sheila niet bereid bleek het te verkopen en hij geen kans kreeg er rond te neuzen, keerde hij een week later terug als ambtenaar van de belastingen. Je weet, dat hij toen het hele huis kon bezichtigen. Dat is de man die aan de touwtjes trekt. Ik heb de foto's van het trio gezien en hun voorkomen klopte niet met de beschrijving van die geheimzinnige vierde man op de achtergrond. Hij zorgt er wel voor, dat hij terdege in het schemer duister blijft. En mochten de anderen gepakt worden, dan blijft hij buiten schot. Als we hem nog eens te pak ken krijgen ik zeg „als", want hij lijkt me zo slim als een hele wagon apen wed ik, dat hij een zeer nette man is, die in een keurig huis woont in een mooie buurt, zeer gezien is bij zijn vrienden en vermaard vanwege zijn gulheid jegens instellingen van liefdadigheid!" „Maar vergeet niet erbij te zeggen", zei de advocaat, die glimlachend naar Daphne's karakteristiek van de geheimzinnige man op de achtergrond had zitten luiste ren, „dat Scotland Yard vermoedelijk een dossier van hem heeft van een kilometer lang, dat ze er daar van overtuigd zijn, dat hij „een gepleisterd graf" is, maar dat ze er nooit in geslaagd zijn hem te pakken te krijgen voor iets, dat werkelijk strafbaar is". „Volkomen juist, Martin", gaf Daphne toe, „en daar om zou ik zo dolgraag een foto van dat heerschap wil len hebben. Want als ons dat lukt en als wij ontdekken, dat hij voldoet aan de beschrijving, die ik van hem gaf en dat de Yard hem allang onder verdenking heeft.... nu, dan schieten we tenminste een beetje in dc goede richting". „Eén ding is me nog niet duidelijk", vroeg Williamson nu, „en wel, dat die drie nu al een half jaar op vrije voeten rondlopen en pas een week geleden tot actie zijn overgegaan. En dan is er nog een punt. dat ik niet snap. Die drie hebben vijf en een half jaar in de bajes gezeten, nietwaar?" „Ja". „En pas twee jaar terug kocht die juffrouw Morstone het Witte Huis?" Opnieuw bevestigde Daphne deze vraag. „Leg me dan eens uit, waarom er nooit eerder een poging is gedaan om de buit in handen te krijgen. Die geheimzinnige leider heeft dan toch ruim twee en een half jaar de tijd gehad, want zo lang stond het huis leeg en verwaarloosd!" „Ja Daphne", viel Trevitter nu in, „dat zijn twee vra gen, waarop we allemaal wel graag een antwoord zou den willen hebben". Daphne gaf niet dadelijk de zozeer begeerde explicatie. Ze scheen er zelf nog niet helemaal zeker over te zijn. „Jullie begrijpt, jongens", zei ze tenslotte, dat dit vra gen zijn, die mij ook hebben bezig gehouden. Ik kan er wel een antwoord op geven, maar ik weet niet of dat nu het juiste is". Ze leunde achterover in haar stoel en bracht haar vin gertoppen naar elkaar toe, zoals ze steeds placht tc doen als haar gedachten minder met de feiten dan wel met veronderstellingen vervuld waren, die ze slechts aarze lend en voorzichtig durfde uit te spreken. „Is het niet mogelijk", vroeg ze bedachtzaam, „dat die leider in de schaduw niet op de hoogte is van de plaats, waar die drie medewerkers van hem de buit verborgen hebben? En zelfs als hij wel wist, dat het in de ruïne van het Witte Huis was, dat hij dan niet precies wist waar? Zo ja, dan heeft hij natuurlijk gewacht totdat ze vrij wa ren en de buit naar hem toe konden brengen, zonder dat hij er zelf iets voor deed." Honderdvier. Morgen hoopt de weduwe J. van Oosten—De Fouchier, verblijvend in het rusthuis „De Boede" te Koudekerke, haar 104de verjaardag te vieren. „Opoe Oos ten" is nooit ziek geweest. Wel heeft zij eens beide polsen gebroken. Gemeentencongres. Het dertiende twee jaarlijks internationale gemeentencongres zal van 12 tot 18 juni in 's-Gravenhage en Scheveningen worden gehouden. Er komen delegaties uit vele Europese landen, de Ver enigde Staten. Canada, Japan, Thailand, In dia, de Soedan. Perzië en Israel. Een maand naar de West. De lf'-jarige Hendirika Brandt, leerlinge van de tweede openbare handelsschool te Amsterdam, heeft de eerste prijs gewonnen in een opstelwed strijd over Suriname en de Nederlandse An tillen. Zij mag een vakantie van een maand in de West doorbrengen. De KLM brengt haar heen en terug. De wedstrijd was uitge schreven door de Koninklijke Vereniging „Oost en West", de Nederlandse Stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen en het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. Kool naar Zwitserland. Zwitserland heeft toestemming verleend tot het in be perkte mate invoeren van witte kool en spitskool uit Nederland. Invoer van asper ges in Zwitserland mag tot 24 april in onbe perkte mate plaats vinden. Verwacht mag worden dat de Nederlandse koolkwekers en -exporteurs alle mogelijke moeite zullen doen de overschotten witte kool naar Zwit serland te verzenden. Jeugdherberg. In Kampen is de ge moderniseerde jeugdherberg „De Steur" in gebruik genomen in de voormalige nijver heidsschool voor meisjes. Hertog van Gloucester. De hertog van Gloucester, een oom van koningin Elizabeth van Engeland, zal van 13 tot 17 mei Britse militaire begraafplaatsen in België, Neder land en West-Duitsland bezoeken. Hij legt zijn bezoeken af in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Britse commissie voor oor logsgraven. op het grote met morgen, dinsdag HAARLEM aanvang 7.50 uur zaal open 7 uur. De laatste kaarten worden uitgegeven morgen van 103 uur aan de cassa. MAANDAG 15 APRIL Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen". 18 jaar. 8.15 uur. Luxor: Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 j- 7.45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze een canaille is", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedeiland", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Zang en Vriendshap: Toespraak van de grotere wereld, 8 uur. Begijnhof kapel: Ds. Kroon, evangelist Stroethoff en echtgenote over het onderwerp: „De bijbel meldt ons onomwonden talloze Goddelijke genezingen, was het alleen voor vroeger of ook voor heden", 8 uur.Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel. 11.30 uur. Openlucht theater Bloemendaal: Mozaïek van bloeien de bollen en heesters. DINSDAG 16 APRIL Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 u. Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 2.30 cn 8 uur. Rembrandt: „Het uur der schan de". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema ralace: „Jammer, dat ze een canaille is", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedeiland". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Ripperdastraat 13: Voordracht over „Doel en wezen der vrijmetselarij", 8 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 11.30 uur. Openluchttheater Bloemen daal: Mozaïek van bloeiende bollen en heesters. De avond tevoren was er nog een gezellig kampvuur geweest. De jongens hadden brokken hout bij elkaar gebracht op een zanderig stuk grond; en toen het donker was, gingen ze allemaal in een kring er omheen zitten en werd het vuur aangestoken. Bij het licht, van de vlammen zongen ze allerlei liedjes, waarbij meneer Pino op zijn gitaar streelde En toen ginqen ze voor de laatste maal op de slaapzaal naar bed. J 67.68 ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) DE BUIT BINNEN (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6