Busstation op Zwarteveld, plaats bij watertoren ongeschikt geacht NORIT Teraardebestelling J. A. Oudheusden Zandvoort houdt voet bij stuk: Kosten - ruim zes ton - zullen begrotingsevenwicht verstoren Kan Uw maag jonge groente verdragen? DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 16 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Ir. J. A. E. Muller per 1 mei met pensioen De eerste nachtegaal Trevor Ford wacht nog steeds op werkvergunning Twee Haarlemse opera koren gefuseerd gSf ""~M *YlBVHEi Cor van Weele's foto's: Triomf der veelzijdigheid Buurtvereniging „Over- veen" houdt enquête G.S. staan bouw van één kleedhuis toe UIT STAD EN STREEK Verordening gebruik van gebouwen in Bloemendaal AMSTERDAM NEW YORK De vervanging van de tramlijn AmsterdamHaarlemZandvoort door een buslijn en de daarmee samenhangende bepaling van een eindpunt voor de bussen in de bad plaats heeft verschil van inzicht tussen het gemeentebestuur van Zandvoort en de directie van de N.Z.H. doen ontstaan. Dat kan men afleiden uit de critische toon jegens het beleid van de N.Z.H. welke doorklinkt in het heden verschenen voorstel van B. en W. van Zandvoort aan de gemeenteraad met betrekking tot het toekomstige busstation. Daarin wordt de raad een krediet gevraagd van ongeveer een half miljoen gulden om het Zwarteveld als eindpunt van de buslijn in te richten. De totale kosten van het werk zullen, wanneer ook een aantal bijkomende voorzieningen zijn voltooid, 611.000 gulden bedragen. De N.Z.H. blijft zich echter op het standpunt stellen, dat het eindpunt het best bij de watertoren kan worden gevestigd. B. en W. van Zandvoort evenwel blijken nu deze plaats zelfs niet te willen aanvaarden als tijdelijk eindpunt gedurende de tijd dat er aan de inrichting van het Zwarteveld wordt gewerkt. Zij menen, dat het huidige tramstation dan best tevens als busstation kan dienst doen. B. en W. memoreren, dat. de raad zich in principe op 23 maart 1954 reeds uitsprak voor het Zwarteveld als eindpunt voor de busdienst. B. en W. achten dit ook thans nog de meest geschikte plaats. De sedert enkele jaren met de N.Z.H.V.M. gevoerde onderhandelingen hebben niet tot overeen stemming kunnen leiden. In april 1953 stelde de N.Z.H. voor het eindpunt te ves tigen bij de watertoren. In januari 1954 aanvaardde zij - op aandrang der gemeente het Zwarteveld als eindpunt, mits de kosten daarvan door de gemeente zouden worden gedragen. De vervoermaatschappij was slechts bereid haar grondeigendommen voor een gulden aan de gemeente over te dragen. In oktober 1954 verklaarde zij zich echter bereid ook de aanlegkost.en voor een groot deel voor haar rekening te willen nemen. In jul'i 1955 bleek de N.Z.H. er volgens B. en W. van Zandvoort weer de voorkeur aan te geven, dat de gemeente de aanleg en onderhoudskosten betaalde en dat het terrein tegen een jaarlijkse nader te be palen vergoeding aan haar in gebruik zou worden gegeven. In juli 1956 distancieerde de directie van de maatschappij zich weer volkomen van dit standpunt. Zij wilde toen alleen haar grondeigendommen overdragen, doch was tot een verdere vergoeding niet langer bereid, al kon zij zich verenigen met de inmiddels uitgewerkte plannen voor een busstation op het Zwarteveld. In januari van dit jaar keerde men geheel terug tot de aanvankelijke opvatting, dat het eindpunt bij de watertoren gevestigd diende te worden. Tijdens een op 31 januari gehouden bespreking met de directie der N.Z.H.V.M. handhaafde deze haar voorkeur voor het terrein bij de watertoren en haar bezwaren tegen het Zwarteveld. Wel ver klaarde zij zich bereid een proef te nemen met het huidige tramemplacement als eind punt. Een plan daartoe ontvingen B. en W. op 13 februari dat echter naar de mening van het college alleen geschikt is als nood maatregel, gedurende de overgangsperiode van opheffing van de tram en het gereed komen van het definitieve busstation. T eleurstelling B. en W. achten het voorlopige resultaat der gevoerde onderhandelingen uitermate onbevredigend en merken op, dat het na- (ADVERTENTIE) Jonge zomergroenten zijn heer lijk en gezond. Maar misschien is Uw maag er nog niet hele maal aan gewend. Haal daarom vandaag nog Norit in huis I tegen maag- en darmstoornissen Haarlem 13 april 1957 ONDERTROUW, 13 april: Th. P. Koop man en W. H. Hendrikx; M. G. van Rijswijk en C. M. van den Raadt. GEHUWD. 13 april: J. Strik en G. A. Wals; J. A. de Leur en W. E. Beusenberg. BEVALLEN van een zoon, 12 april: T. FloorenDe Vos; E. van den BergStam; J. Th. VerslootAlk erna; N. BogaardsDe Zwart; H. SchmidtVan Heems; 13 april: C. de VriesVan Ee; M. J. JacobVan Brug gen; M. E. C. StroefSomers; M. Peeters Van der Pol. BEVALLEN van een dochter. 12 april: H. AugustinRoest; M. G. Steeman-De Gooijer; M. L. van der WijdenSchoone- beek; W. VerdamPeters. OVERLEDEN, 11 april: A. Kersten, 18 j„ Kamperlaan; Chr. D. M. Matthijsen. 50 jaar, Schotersingel: 12 april: D. J. van Hensber- gen, 71 j., Klever laan. Haarlem, 15 april 1957 ONDERTROUWD, 15 april: H. Th. A. Bak cn D. J. de Haas: W. Chr. Jiskoot en G. A. H. Ebeling; F. P. M. Balm en W. H.. Jansen: C. J. Maas en J. van Tricht. GEHUWD. 15 april: I. Musch en H. M. H. Welter. BEVALLEN van een zoon: 13 april: J. LievenseVan Sighem; M. RokxHaak- meester; A. RijlaarsdamDe Vries; G. J. van EdenRemeijer; E. 'C. P. van den Berg —Van Blankenstein; K. M. VerdegaalVan Kessel; 14 april: C. A. WieringManfz; J. W. VlamingDe Leeuw; C. M. van Nieu- venhuizenDe Groot; M. C. van WelVee- nings: A. M. KuinGroen. BEVALLEN van een dochter, 13 april: F. Graaf van Limburg StirumDefoumé; A. EngelKeur; 14 april: J. PiesVeenstra; S. M. de Reus—Franse; J. W. Vlaming—De Leeuw; 15 april: L. A. NupoortHoppen- brouwer. OVERLEDEN, 12 april: K. H. Bids, 79 j„ Aelbertsbergstraat; 13 april: A. J. P. Heer schop, 50 j., Brouwersplein; Th. M. van der Meij, 82 j., Kruistochtstraat; W. A. Rotte veelHuigens, 71 j„ Kloosterstraat; A. J. M. ZelleSol, 95 j., Julianastraat; J. P. Sterke, 63 j„ A. L. Dyserinckstraat; 14 april: J. D. Schultz, 83 j.. Nieuwe Gracht; J. V. van Kan, 61 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. Campfens, 53 j., Rijksstraatweg; J. W. Rohde, 73 j., Roerdompstraat; P. G. Farber, 63 j., Gasthudsvest; 15 april: J. Ruighaver, 19 j., Hazepaterslaan. tuurlijk het goed recht is van de N.Z.H., voorkeur te hebben voor een bepaald eind punt, ook al strookt dit niet met de wensen van het gemeentebestuur, doch het terug komen op tijdens de duur der onderhande lingen gedane toezeggingen, heeft het col lege teleurgesteld. De directie der N.Z.H. meent, dat het eindpunt bij de watertoren zeer gunstig gelegen is, omdat de passa giers tot vlak bij het strand worden ge bracht en omdat dit terrein met geringe kosten is in te richten als bus-station. Beide argumenten achten B. en W. niet van grond ontbloot, doch het college meent, dat de voordelen van dit eindpunt niet opwegen tegen de nadelen. De bussen moeten dan een route kiezen via in het topseizoen zeer drukke wegen, terwijl bovendien het drukke en onoverzichtelijke kruispunt bij de rooms-katholieke kerk ge passeerd dient te worden. Het lijkt B. en W. daarom een dringende eis, dat de busroute buiten de eigenlijke dorpskern en buiten de directe omgeving van het strand wordt gehouden. Bovendien vreest het college, dat de winkelstand in het centrum van het dorp ernstig gedu peerd zou worden, welke vrees blijkens een aan de raad door de georganiseerde Zand- voortse middenstand gericht adres wordt gedeeld. Tenslotte vinden B. en W, het excentrisch gelegen parkeerterrein bij de watertoren allerminst gunstig gelegen voor de eigen inwoners. Het college meent, dat al deze bezwaren vervallen, wanneer als eindpunt het Zwar teveld wprdt gekozen. Dit punt ligt vrijwel in het centrum der gemeente en slechts on geveer 100 meter verder landinwaarts dan het huidige tramstation, hetgeen voor de strandbezoekers geen bezwaar kan zijn. Het belangrijkste voordeel achten B. en W. echter, dat de bussen dit terrein vanaf de Zandvoortselaan via een eigen toegangs weg kunnen bereiken. Men stelt zich name lijk voor, om op de trambaan van de Her man Heijermansweg tot aan de Prinsesse- weg een zeven meter brede rijweg aan te leggen. De bussen volgen dan dus straks van het bejaardenhuis de huidige tram baan, ook op de terugweg. Kostbaar plan Het volledige plan omvat, behalve de aanleg van het station, de verbetering en verbreding van de Prinsseweg en de aanleg van de busweg op de tramhaan, eveneens de aanleg van een parkeerterrein voor auto's op de plaats van het huidige tram station, het doortrekken van de Heren straat en het maken van een ondergrondse toiletinrichting op het Raadhuisplein. De totale kosten van dit werk worden geraamd op 611.000. De toiletinrichting, het doortrekken van de Herenstraat en de verbreding van de Prinsesseweg zijn echter niet direct nood zakelijk en kunnen - mede met het oog op de bestedingsbeperking - voorlopig achter wege blijven, in welk geval het benodigde krediet tot 498.000 zou kunnen worden gereduceerd. B. en W. ontveinzen zich niet, dat deze uitgave niet gering is, waarbij men het be treurt, dat de N.Z.H.V.M. tenslotte niet tot verdere deelneming in de aanlegkosten bereid is dan dat zij haar grondeigen dommen in Zandvoort, ter waarde van 73.000 voor het symbolische bedrag van een gulden aan de gemeente wil overdra gen. Wanneer de raad over bovengenoemd voorstel een beslissing heeft genomen, stelt het college zich echter voor opnieuw met de directie der N.Z.H. in onderhandeling te treden. De jaarlijkse lasten van het werk zullen veertig mille bedragen en daarom moet het worden uitgesloten geacht, dat voor 1958 en eerstvolgende jaren een sluitende begroting kan worden verkregen. Voorlopige bespre kingen ter griffie en het departement van Binnenlandse Zaken hebben het college evenwel goede hoop gegeven, dat een ver zoek om verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds wegens deze aan de gemeente „opgedrongen" uitgaven voor werken van hoofdzakelijk interlokaal belang, gunstig zal worden beoordeeld, ter wijl vast staat, dat Zandvoort in deze op de steun van Gedeputeerde Staten zal kun nen rekenen. Tijdelijke maatregelen Daar deze plannen pas na de opheffing van de tramdienst kunnen worden ter hand genomen, zullen tijdelijke voorzieningen moeten worden getroffen, waarbij de N.Z. H.V.M. wederom haar voorkeur heeft uit gesproken voor vestiging van een tijdelijk eindpunt bij de watertoren. B. en W. heb ben daartegen echter dezelfde bezwaren als tegen deze plaats voor het definitieve busstation. Men acht het namelijk niet ver antwoord, gedurende langere tijd een toe stand te scheppen, die de belangen van een categorie van inwoners aanmerkelijk zal schaden. Naar de mening van B. en W. kan het tijdelijke busstation worden ingericht op het huidige tramemplacement. In af wachting van het gereedkomen van de daarvoor benodigde werkzaamheden zou het busverkeer voorlopig tot nabij dit em placement kunnen worden gevoerd, hetgeen daar het seizoen dan voorbij is, geen over wegende verkeersbezwaren kan opleveren. De standpunten van N.Z.H. en B. en W. staan dus wel lijnrecht tevenover elkaar. Met belangstelling wacht Zandvoort af, hoe de gemeeenteraad dinsdagavond 23 april hierop zal beslissen. By Koninklijk Besluit is wegens het be reiken van de pensioengerechtigde Ieeftyd met ingang van 1 mei op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan ir. J. A. E. Mul ler te Haarlem, als hoofdinspecteur-direc teur van de arbeid van het zesde district (Noordholland met uitzondering van Am sterdam en het Gooi) onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten door hem in die functie bewezen. De heer Muller, die in 1892 is geboren, trad na het voltooien van zijn technische studies aan de Technische Hogeschool te Delft in dienst van het bedrijfsleven, waar hij in binnen- en buitenland verscheidene functies heeft bekleed. In 1921 trad ir. Muller in dienst van de arbeidsinspectie, waar hij benoemd werd tot inspecteur van de arbeid van het eer ste district te Maastricht. In 1924 kwam ir. Muller naar Haarlem, waar hij eerst eveneens als inspecteur van de arbeid werkzaam was om in 1938 be noemd te worden tot hoofdinspecteur en hoofd van het zesde district. In 1950 werd ir. Muller benoemd tot hoofdinspecteur directeur van de ai-beid. Naar wy vernemen zal ir. Muller als hoofdinspecteur-directeur en hoofd van het zesde district worden opgevolgd door dr. G. W. R. Overdijkink, thans hoofd inspecteur by de inspectie Rotterdam. Lezers van ons blad hebben enige weken geleden de lente al gesignaleerd in de vorm van de eerste boerenzwaluwen in de omgeving van Haarlem. Dat het zachte voorjaarsweer ook an dere lenteboden te voorschijn heeft ge roepen, blijkt uit een mededeling van een inwoonster uit Santpoort, die gisteren de eerste nachtegaal hoorde slaan. De aan wezigheid van deze zangvogel bewijst, dat de winter het, ondanks het koude weer van de laatste dagen, nu toch werkelijk schijnt te laten afweten. Trevor Ford, de door PSV gecontracteerde oud-speler yan Cardiff City en het elftal van Wales, wacht nog steeds op een werkver gunning voor de functie, die Philips hem op de afdeling „public relations" heeft aange boden. Het eerste verzoek is, zoals bekend, onlangs door het gewestelijk arbeidsbureau in Eindhoven afgewezen. Na vruchtbare besprekingen tussen de besturen van de Haarlemse operakoren „Bel Canto" en „II Trovatore" is er tussen beide verenigingen een fusie tot stand ge komen. In het vervolg zullen de koren samen optreden onder de naam Haarlems Opera Koor. De leiding is in handen van Marinus Adam als dirigent en Bep Ogtrop als repetitrice. De eerste gelede tram voor het ge meentelijk vervoerbedrijf van Amster dam is maandag bij de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Beverwijk gereed gekomen en naar de hoofdstad getrans porteerd. Men ziet hier het gevaarte de fabriek te Bevenoijk verlaten. Met tussenpozen van een week zullen de andere trams volgen. Het is nog niet bekend, wanneer de gelede tram in dienst zal worden gesteld. Eerst moe ten namelijk in Amsterdam, nog proef ritten gehouden worden. -,é. V Wr-K' I m w De Amsterdammer Cor van Weele is een van die (steeds schaarser wordende) foto grafen, die nog van alle markten thuis zijn. Terwijl anderen en vooral zijn jongere collega's zich steeds meer gaan specialiseren op een opna'megebied (men kent tegenwoordig zelfs beroepsfotografen die uitsluitend dieren vereeuwigen!), zoekt en vindt Van Weele zijn kracht in de veel. zijdigheid. Hij maakt met evenveel gemak (èn plezier) een stemmig genrestukje als een felle actieplaat. Maar ook de „availa ble light-techniek" en het zeer moeilijke chapiter der bedrijfsfotografie hebben voor hem geen geheimen. Er is welhaast geen terrein te noemen, dat Van Weele niet beheerst en wat meer zegt: hij weet van ieder motief iets bizonders te maken, iets dat u pakt en verrast en dat niet zelden een geheel nieuwe visie op een on derwerp opent zelfs wanneer dat on derwerp zo iets nuchter-prozaisch is als een paar olietanks of een Wiltonkarpet. Zijn expositie in de Vishal, die tot 5 mei duurt, zal u duidelijk maken, waarom wij juist die beide voorwerpen noemen: Van Weele maakte er twee boeiende composi ties van, zo knap van lijnwerking en stof- weergave, dat zij zelfs een vergroting tot vele vierkante meters verdragen, zonder iets aan „beeldmatigheid" in te boeten. Daarnaast ziet men dan een ganse col lectie bromides van allerlei niet-commer- ciële onderwerpen: spelende kinderen, prachtige platen van zee en branding en flonkerend tegenlicht, nachtfoto's (waar van het laantje met de kale, natte bomen qua sfeer wel een der besten is) of, zo maar, een stukje plaveisel met niets anders dan het ritmische patroon van de voegen tussen de straatstenen en de zwakke licht glans van een straatlantaarn. En natuurlijk ook platen van „nozems", de achterbuurt en de asfaltjeugd der grote steden, die tegenwoordig in geen fotografisch oeuvre ontbreken mag. Maar Van Weele heeft daarnaast ook een open oog voor de min der navrante kanten van onze samenle ving, voor het pastorale dorpsleven en voor het verstilde landschap bijvoorbeeld, waarvan zijn molen met meeuwen een gelukkige combinatie van statische rust en hevige dynamiek wel een der meest- geslaagde voorbeelden is. Diezelfde span ning der tegendelen vindt men terug in de meeste bromides van deze allround-foto graaf, wiens werk ge werkelijk moet gaan zien als de fotografie u ter harte gaat. Van Weele werkt vrijwel uitsluitend met de zes-bij-zes en met de grote camera; filters gebruikt hij nooit en het geheim van zijn opnametechniek luidt: heel kort belichten. H. Croesen Het bestuur van de buurtvereniging „Overveen" heeft aan de leden en aan alle andere inwoners van Overveen een en quêteformulier gestuurd, met het doel de mening van de Overveners over de toe komstige busroute van lijn 4 te peilen. Vóór woensdagavond 17 april te acht uur moet de aangehechte strook, waarop men zich öf vóór de oude busroute over de Julianalaan, öf vóór de gewijzigde route over de Willem de Zwijgerlaan verklaart, bij het bestuur zijn ingeleverd. Het bestuur van de B.V.O., dat op zijn standpunt blijft staan ten gunste van de handhaving van de gewijzigde busroute via de Willem de Zwij- gerlaan, Dompvloedslaan, Bloemendaalse- weg, heeft aan de directie van de N.Z.H. verzocht haar beslissing hieromtrent te willen uitstellen tot vrijdag 19 april. Op donderdagavond 18 april is er name lijk in gebouw „Domi" aan het Zandvoor- terpad opnieuw een ledenvergadering uit geschreven, waar de leden zich door stem ming vóór of tegen het voorstel van het bestuur kunnen verklaren. Kleedhuizen Noord-A kendam Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben een verklaring van geen bezwaar gegeven ten aanzien van de bouw van een kleedhuis op het sportveldencomplcx Noord-Akendam te Haarlem-Noord, waar voor de Haarlemse gemeenteraad op 6 juni 1956 een krediet heeft verstrekt. W tekenen hierbij aan, dat indertijd dooi de Haarlemse raad een krediet is verleend van f 283.990 voor de bouw van twee kleedhuizen voor Noord-Akendam. De ver klaring van geen bezwaar van G. S. be tekent, dat voorlopig slechts vergunning is verleend voor de bouw van het grootste kleedhuis. Een .der foto's van Cor van Weele op de expositie in de Vishal: een gespan nen compositie, opgebouwd uit enkele simpele alledaagse motieven. Nieuws in het kort Bestedingsbeperking. De afdeling Bloe mendaal van de Partij van.de Arbeid;.houdt woensdagavond een ledenvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar de heer D. Roemers zal spreken over de bestedings beperking. Spreekuur wethouder. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, Lichamelijke Op voeding en Sport, Jeugdzaken, Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer, d heer D. J. A. Geluk, zal donderdag in plaats van woens dag spreekuur houden. Passie-avond. Donderdagavond houdt d>e Evangelisch-Lutherse gemeente te Haar lem in het gebouw Witte Herenstraat 20 te Haarlem een passie-avond „Weerzien der Heiligen". Spreker is ds. A. Steinhart. Ver dere medewerking wordt verleend door de voordrachtskunstenaar Top de Bordes en een koor onder leiding van de heer Piet Fischer. Spreekuur burgemeester. Het eerst volgende spreekuur' van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal zaterdag 4 mei des morgens om half elf worden gehouden. „Judas". Donderdag en vrijdag zullen leden van de afdeling Heemstede-Benne- broek van de Nederlandse Protestantenbond het toneelstuk „Judas" van Hubert Gignoux opvoeren in het kerkgebouw aan de Post- laan te Heemstede. Jubileum. De heer C. van der Louw, technisch ambtenaar bij de hoofdwerkplaats van" de Nederlandse Spoorwegen, zal don derdag het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij de spoorwegen in dienst trad. Ooievaartje. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden op 12 april voor het exa men kraamverpleging de verpleegsters A. M. J. Arendsen. H. A. Hoogvliet, A. K. de.Lan ge, F. A. van der Pruik, J. C. W. van Putten, L. van Rijswijk en J. A. Stolberg. Bloembollencultuur. De afdeling Heem stede van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor bloembollencultuur houdt op vrij dagavond 26 april in het verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede een algemene ledenvergadering, mede ter behandeling van de beschrijvingsbrief voor de 223ste alge mene vergadering van de „grote" vereniging Onder vele blijken van deelneming js maandagmiddag op de nieuwe algemene begraafplaats te Hoofddorp teraardebe- steld het stoffelijk overschot van de heer J. A. Oudheusden, in leven accountant en wethouder van financiën en onderwijs der gemeente Haarlemmermeer. De baar op de begraafplaats werd gevolgd door de waar nemend Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de heer A. B. J. Prakken, de burgemeester, de wethouders en de leden van de gemeennteraad van Haarlemmermeer, de oud-burgemeester van deze gemeente, mr. J. F. Jansonius, de secretaris en de adjunct-secretaris van het polderbestuur van Haarlemmermeer, dr. Th. Koot en C. Meeuwig, afgevaardigden van de Partij van de Arbeid, van de bestu ren, waarin de heer Oudheusden zijn krachten heeft gegeven, vele onderwijs krachten en een groot aantal vrienden. Nadat de kist in de groeve was neerge laten sprak ds. P. M. Luca, remonstrants predikant te Leiden, de zegen uit, waarna hij het Onze Vader bad. Een schoonzoon dankte namens de familie Oudheusden voor het meeleven in de afgelopen dagen betoond. Herdenkingssamenkomst In de Immanuelkerk te Badhoevedorp was tevoren een herdenkingssamenkomst gehouden, waarop burgemeester mr. G. C. van der Willigen een afscheidswoord heeft gesproken. Hij zeide reeds in de raadsvergadering van donderdag gelegen heid te hebben gehad de heer Oudheusden dank te zeggen voor het vele dat hij voor de gemeente en de bevolking heeft gedaan. Toch had hij behoefte ook in deze samen komst uiting te geven van zijn dankbaar heid, omdat de heer Oudheusden zo veel voor de gemeente heeft betekend. Het zal in de toekomst moeilijk zijn de overleden wethouder te evenaren. Met onuitblusbare geestdrift heeft hij zich gegeven bij de be hartiging van de belangen van velen. Een ieder zal hem blijven gedenken om zijn volharding en zijn rechtvaardigheid. Daar voor verdient hij de dank van de gemeente en de bevolking. Persoonlijk verliest spre ker ook veel in de heer Oudheusden, met wie hij een jaar heeft samengewerkt. Het democratisch stelsel eist, dat mensen zich beschikbaar stellen om te werken voor de gemeenschap. De heer Oudheusden was een van die mensen, die een dienende taak verrichtte. Veel kon men nog van hem ver wachten, maar helaas heeft de dood daar aan een einde gemaakt. Hij hoopte, dat het verscheiden niet een terugslag zal inhou den voort te gaan, maar dat anderen be reid zijn in de geest van de heer Oudheus den verder te werken. De burgemeester richtte zich met woorden van troost tot de nabestaanden en memoreerde in het bij zonder de afwezigheid op deze plechtig heid van de zoon, die in de omgeving van Kaap de Goede Hoop vaart. De heer C. O f m a n sprak namens de afdeling Haarlemmermeer van de Noord hollandse Vereniging Het Witte Kruis woorden van dank voor het vele werk, dat de overleden voorzitter voor de afdeling en in het belang van de volksgezondheid in Haarlemmermeer had verricht. Alle be stuursleden en zusters van het Witte Kruis woonden de samenkomst bij. Namens de federatie Haarlemmermeer van de Partij van de Arbeid herdacht de heer A. van der Zwaard de heer Oud heusden en uit naam van het hoofdbestuur der partij bracht de heer D. Roemers de heer Oudheusden dank voor zijn arbeid. Het was te begrijpen, dat de overledene grote belangstelling had voor het onder wijs en in Haarlemmermeer heeft hij veel gedaan ten behoeve van het onderwijs. De heer C. van deHamer sprak een persoonlijk woord uit naam van de leden van de Sociëteit te Badhoevedorp en de heer P. A. van Doorn schetste namens de Algemene Vereniging van Accountants het verlies dat de collega's door het ver scheiden lijden. De gemeenteraad van Bloemendaal zal donderdag een voorstel behandelen olm een verordening op het gebruik van gebouwen vast te stellen. B. en W. merken op, dat de verordening beoogt het gebruik van ge bouwen in afwijking van hun aard of oor spronkelijke bestemming te verbieden be houdens ontheffing, die zij kunnen verlenen. Niet alleen de vestiging van inrichtingen voor zieken en herstellenden, rusthuizen, pensions, conferentieoorden e.d., maar ook de vestiging van middenstandsbedrijven, kantoren enzovoorts in oorspronkelijk voor particuliere bewoning bestemde panden, be dreigen in toenemende mate het karakter en aanzien van de gemeente. B. en W. achten deze ontwikkeling zozeer ongewenst dat zij gemeend hebben de raad voor te stellen het gebruik van gebouwen in de gemeente aan toezicht te onderwerpen en daartoe regelen te stellen volgens artikel 168 der gemeente wet. Als vertegenwoordiger van de onderwijs krachten uit Haarlemmermeer bracht de heer A. de Waard, hoofd ener school te Badhoevedorp, de heer. Oudheusden dank voor zijn arbeid. Hij voelde zich een wer ker onder de werkers en zijn belangstel ling ging naar het kind uit. Als er nieuwe ideeën waren dan gaf hij daaraan gaarne zijn steun. Ds. P. M. Luca sprak naar aanleiding van Psalm 137 en zeide onder meer, dat de heer Oudheusden de wonderlijke gave had om in verschillende groeperingen bindend op te treden. Onder orgelspel werd de baar uitgedra gen, waarna de stoet zich in beweging zette naar de begraafplaats aan de Hoofd weg nabij Hoofddorp. Het Damrak zette de week in met zeer flauwe koersen voor internationale waar den. De gepubliceerde cijfers van de AKU over het eerste kwartaal 1957, waren voor de beurs zeer teleurstellend. Jongstleden vrijdag daalde dit fonds een punt of acht op gissingen naar vermelde kwartaalcij fers. Maandag werd in een zeer kalme markt ingezet op 187V2, na zaterdagmorgen nog op 197 te zijn verhandeld. Zo ver loren deze aandelen in een paar dagen tijds ruim 20 punten. Door aanbod van publiek lagen aandelen Kon. Olie eveneens zeer fauw in de markt en openden op f 177.50, na zaterdag f 180.70. Door gebrek aan aankopen van arbitrage, leidde het middenkoersaanbod tot een nog lagere koers en kwam er spoe dig f 176.80 in de notering. Dit betekent een verlies ten opzichte van vrijdag van ruim 4 gulden (oude basis 20 punten), ter wijl de notering ruim 3 gulden onder pari teit Amerika lag. De handel was ook hier zeer gering/Tegen het slot kwam er enig herstel tot f 177.30. Unilever ging met de stroom mee en ver loor opnieuw 6 punten, niettegenstaande het gunstige jaarverslag van verleden week. Philips hield zich nog het beste en verloor slechts 1 a 2 punten, echter bijna zonder affaire. De scheepvaarten deelden in de luste loze beursstemming en verloren over de gehele linie ongeveer 1 percent. Staats leningen wederom aan de flauwe kant, vooral voor de staffellening, die op 85' 2 ongeveer punt lager was. Óverige lenin. gen 1/8 tot lagei\ Van de cultuurwaar den was Amsterdam Rubber 1 percent ho ger. Prolongatie 3pet. (ANP) Tijdens een door technische factoren be heerste markt was het koersverloop on regelmatig en kwam een einde aan de avans, die gedurende de laatste drie weken de totale aandelenwaarde der genoteerde fondsen met vier miljard dollar heeft doen toenemen. De handel „keek de kat uit de boom" en sinds zeven dagen was er geen activiteit zo gering. Enkele individuele fondsen ver wierven enige aandacht. De omzet van 2.010.000 aandelen bleef 360.000 achter bij die van vrijdag. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3V2 Nederl. '47 85% 85% 3 °/o Nedl. 1962/64 90% 90»/i8 A. K. U 188% 191 Calvé Delft 317 320 Van Gelder Zonen 200 200 K. N. Hoogovens 306 306 Nederl. Ford 308 308 N. Kabelfabx-iek. 278 280 gew. Philips Gloeil. 270 273 pref.Philips Gloeil. 1497» 149%* Unilever 389 394% Wilton Fijenoord 243 245 Dordtsche Petrol. 878 892 Konkl. Petroleum 177,40 180,10 A'dam Rubber 77 77 Holl. Amer. Lijn 173 Va 173 N. Scheepv. Unie 181% 182% Phs. v. Ommeren 289 28972 H. V. A 89% 90 Verg. Deli Mij en 92 93 Amsterd. Bank 200% 200% Ned. Handel Mij. 169V2 1697» Rotterd. Bank 16972 170 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 67 66% Bethlehem Steel 177% 178 U. S. Steel 62 61% General Motors 41% 41% Shell Union 80% 80% Tidewater 37 36% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13