Zie Boven: HOE WERKT DE BEURS? Voor goed onderwijs zullen miljoenen nodig zijn Als de komeet opduikt... Prijs ingesteld voor jonge toneelspelers Obligatieleningen WOENSDAG 17 APRIL 1957 Minister Cats in Eerste Kamer Regering denkt aan belastingverhoging Niet beknibbelen Meer personeel Parlementair commentaar Ontsnappingen uit gevangenissen Burgemeester van Warffum naar Binnenlandse Zaken Faillissementen Weldra Groningse dag op Keukenhof Oudminister Abdulgani kreeg 5000 rupiah boete Strategische visie op de Oceaan en West-Europa Vijfhonderd communisten in Argentinië naar de gevangenis ff V WfMw.111 la ^■^MÊmÊÈÊm Filosoof commandant der Zwitserse garde in Rome Kindernoodfonds denkt aan de winter in Hongarije Egyptische UNO-ambte- naar in Somaliland vermoord Gunnar Mvrdal verlaat UNO-commissie voor Europa Boelganin ziet kansen voor verbeterde betrekkingen Kroesjtsjev begint met Joegoslavië 11 Van onze Kamerverslaggever) Als men in Nederland goed onderwijs wenst, dan zal men bereid moeten zijn er offers voor te brengen, zei minister Cals gisteren in de Eerste Kamer bü de verdedi ging van zijn begroting. Een verlaging van de lecrlingenschaal bü het lager onder wijs (een wetsontwerp daarvoor ligt bü de ministerraad) zal 86 miljoen gulden per jaar kosten. Voor het wetenschappelük onderwüs zullen in de komende jaren hon derden miljoenen gulden nodig zijn. Nog dit jaar zal de minister een aanvullende begroting indienen voor uitgaven van totaal meer dan 100 miljoen gulden. Om aan dat geld te komen, wordt gedacht aan belastingverhoging. De regering hoopt, dat deze verhoging tot een minimum beperkt kan worden. Van de ernst van het tekort aan onder wijzers was minister Cals ten volle door drongen. Hij had al eerder gezegd, dat 1957 het moeilijkste jaar zou zijn. Hij was ver heugd te kunnen meedelen dat volledige overeenstemming is bereikt over de on derwijzerssalarissen. Met de formele rege lingen zullen nog wel enkele maanden ge moeid zijn. Overeenstemming was alleen mogelijk door toegeven van beide kanten. Wat de lerarensalarissen betreft herhaalde de minister, dat de leraren op het verkeer de spoor waren, toen zij hun salaris wilden koppelen aan de (vrij zeldzame) rang van hoofdingenieur bij de Waterstaat. Er is nu een vergelijkend onderzoek gaande tus sen de salarissen van de leraren en die van academisch geschoolde ambtenaren. De voorlopige resultaten wijzen niet uit, dat verhoging van de lerarensalarissen logisch zou zijn. Er zal misschien een andere op lossing moeten worden gezocht in de rich ting, waarover in de vakbladen van de leraren wordt geschreven: gradaties in sa lariëring binnen het lerarenkorps. De toekomstige plaats van Nederland in de wereld wordt in belangrijke mate be paald door de ontwikkeling van onze uni versiteiten en hogescholen in de komende tien jaar. In dit opzicht maakt minister Cals zich zorgen over de toekomst van het hoger onderwijs, omdat enorme bedragen nodig zullen zijn voor de uitbreiding van de uitx-usting van de universiteiten, de uit breiding van de wetenschappelijke staven, ook al wegens de te verwachten verdubbe ling van het aantal studenten in de ko mende tien jaar. Op de investeringen ten behoeve van de technische wetenschappen zullen wij in de komende tien jaar niet mogen beknibbe len, aldus minister Cals. Ik hoop, dat het Nederlandse volk beseft dat daarvoor offers nodig zijn. De investeringen in de wis- en natuurkundige faculteiten zullen naar schatting f 60.000 per student bedra gen. Als men aanneemt, dat het aantal stu denten met enkele duizenden zal stijgen, komt men al gauw aan een bedrag van 1500 miljoen gulden, gespreid over enige jaren. Dan is nog niet eens rekening gehouden met een derde technische hogeschool of een uitbreiding van het aantal universitei ten. Minister Cals had reeds in gedachten de opleiding aan een derde technische ho geschool te beperken tot het propadeutisch examen. Hij zal een commissie instellen om hem te adviseren over de spreiding van het technisch hoger onderwijs. De grote uitbreidingen van het hoger on derwijs zullen meer personeel vergen. De bezetting van de wetenschappelijke staf vormt het knelpunt voor het tijdig opvan gen van de verdubbeling van het aantal studenten. Vertegenwoordigers van de uni versiteiten hebben de minister verklaard, dat een personeelsuitbreiding nodig is van 12 tot 14 percent per jaar. In de laatste jaren heeft die uitbreiding 6 percent be dragen. De personeelsstop van september 1956'verdraagt zich slecht met de noodza kelijke uitbreiding en de regering zal daar uit de consequenties trekken, De toeneming van het aantal studenten houdt het gevaar in van massaficatie. Om de nadelen daarvan op te vangen voelt mi nister Cals echter niets voor een splitsing van de opleidingen, onderscheidenlijk voor zelfstandige beoefenaren van wetenschap (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals is ter beantwoording van de door een reeks van senatoren gehouden beschouwingen bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer ongeveer viereneenhalf uur aan het woord geweest. Hij behoeft echter op dit record geenszins trots te zijn, omdat hij, op de keper be schouwd, niet veel nieuws vertelde. Als een motief voor zijn te lange rede voering zou de minister misschien een be roep kunnen doen op de omstandigheid, dat van hun kant de senatoren zo breed van stof waren geweest, dat hij wel genood zaakt was zovele uren te gebruiken ten einde op hun beschouwingen te kunnen ingaan. Nu dient een minister er naar te streven door zijn antwoord de sprekers zoveel mogelijk te bevredigen. Toch be hoeft dit nog niet te leiden tot zulk een uitvoerigheid als die van gisteren. Veeleer had het op de weg van minister Cals gelegen zich een meester in de beperking te tonen door een samenvatting van de voor naamste punten. Intussen ligt de hoofdfout bij de Eerste Kamer zelf. Zij heeft voor de zoveelste keer getoond weinig te beseffen, dat haar taak er een van beperkte aard is. Zij behoort in het bijzonder bij begrotingsdiscussies haar kracht in beknoptheid te zoeken. Voor zo ver het bestaan van een Eerste Kamer al nuttig zou kunnen zqn en voor zover er in het bijzonder nog enige aanleiding zou kunnen bestaan in haar midden eveneens beraadslagingen over de begrotingshoofd stukken te houden, nadat zulks al is ge beurd in de Tweede Kamer, zou dit toch alleen het geval kunnen zijn, indien zij zich kort van stuk zou tonen. Bij de behande ling van de verschillende begrotingen zou zij slechts die onderwerpen moeten be spreken, die nieuw zijn doordat zij aan gelegenheden betreffen van actuele aard, welke zich pas na de begrotingsbesprekin gen in de Tweede Kamer hebben voorge daan. Mocht onze senaat blijven volharden in overbodige breedsprakigheid, welke zij de laatste tijd op bedenkelijke wijze aan de dag legt, dan kan het nauwelijks anders of het aantal voorstanders van grondwette lijke voorzieningen om daaraan paal en perk te stellen, zal snel toenemen! (producenten) en voor maatschappelijke betrekkingen (consumenten van weten schap). Met een dergelijke splitsing zou men het karakter van het hoger onderwijs onrecht aandoen. Om 'te voldoen aan de vraag van het bedrijfsleven zal er echter wel het een en ander veranderd en verbe terd moeten worden in de opleiding. De mogelijkheid daartoe ziet minister Cals niet somber in. Zijn begroting werd gisteravond zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Eerste Kamer heeft daarna nog een begin gemaakt met de behandeling van cie begroting van Justitie, waarbij prof. Die penhorst (A.-R.) de ontsnappingen van gevangenen in de laatste tijd ter sprake bracht. In zaken als deze, zo zei hij, is het gevaarlijk op de publieke opinie af te gaan. Hij zou het betreuren als deze ont snappingen verwarring zouden stichten door het wekken van de indruk, dat het met ons nieuwe strafsysteem, dat is ge richt op heropvoeding van de gevallen mens, de verkeerde kant uitgaat, omdat daardoor de gevangenis een idyllisch pen sion en de strafcel een evangeliesatie- lokaal wordt. Prof. Diepenhorst zou het een ramp vinden als de ontsnappingen zouden afbreken, wat in de afgelopen ja ren moeizaam is opgebouwd. Hij bepleitte geen slapheid, maar opsluiting noemde hij een verschrikkelijk leed. Ontvluchting is alleen te voorkomen door de gevangene aan de muur te ketenen of zwaar te ver minken. „Ten onrechte hoort men beweren, dat onze gevangenissen zo lek zijn als een mandje. Degenen, die dat beweren, moe ten zich maar eens een week laten opslui ten en dan proberen uit te breken. Het zal hun tegenvallen, aldus prof. Diepenhorst, die niet betwistte, dat in het gevangenis wezen nog het een en ander verbeterd kan worden. Als voorbeeld noemde hij slechts het in een „kwade geur" staande tonnenstelsel. Hij was gisteravond de enige spreker over Justitie. Vandaag is het debat voort gezet. Met ingang van 1 mei is benoemd tot hoofd van de afdeling algemene zaken van het staatssecretariaat bij het departement van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie mr. W. J. Geertsema, thans burgemeester van Warffum (Gr.). De heer Geertsema werd op 18 oktober 1918 te Utrecht gebo ren. Hij studeerde Nederlands recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1947 zijn doctoraal examen aflegde. Hij was lid van de Leidse gemeenteraad, se cretaris van de afdeling Leiden van de V.V.D. en voorzitter van de afdeling Lei den van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. In 1953 werd hij benoemd tot burgemeester van Warffum. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag 16 april in staat van faillissement verklaard B. van der Zaal, aannemer te Lisse, Vierkant 221. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis te Haarlem. De vennootschap en commandite onder de handelsnaam Firma B. van Beek te Zwa nenburg, Lijnderdijk 3 en haar enige be herend vennoot Barend van Beek, zelfde adres. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curatrice mr. S. Boekman te Haar lem. Wegen het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 13 april geëindigd het faillissement van: G. H. Michielsen, handelende onder de naam of firma Sant poorter Ijzerhandel, gewoond hebbende te Haarlem, Hoofmanstraat 40. zaak gedre ven hebben te Santpoort, Bloemendaalse- straatweg 120. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. F. A. Bij voet te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 16 april geëindigd het faillissement van mevrouw G. M. E. van Waard, weduwe van de heer E. Hooy- berg, caféhoudster, te Haarlem, Kleine Houtstraat 44. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. van Wijk te Haarlem. Bij beschikking van 16 april is met in gang van 11 februari 1957 voor de tijd van één jaar en zes maanden definitief surséan ce van betaling verleend aan: Johannes van den Eyckhoff te Haarlem, Spiegelstraat 16-20, aldaar zaakdrijvende onder de firma Electra-Lasch, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse jr. te Haarlem tot bewind voerder. Bij beschikking van 16 april is met in gang van 28 januari 1957 voor de tijd van één jaar en zes maanden definitief sursé ance van betaling verleend aan: Johannes Sijtsma, houder van een kantoorboekhan del, leesbibliotheek en copieerinrichting on der de naam Kantoorboekhandel Esvé te Zandvoort met benoeming van mr. S. Boek man te Haarlem tot bewindvoerster. Honderdvyf. Op zondag 21 april 1957 zal de oudste inwoner van Amsterdam, mevrouw de weduwe Rinske Tietsia Freu- denborgFerwerda, le Jan Steenstr. 122 II, haar honderdvijfde verjaardag vieren. ADVERTENTIE parelwitte tanden en een frisse adem! :v-üf De stichting „Keukenhof" oi-ganiseert in samenwerking met de provincie Groningen op 25 april op de bloemententoonstelling in Lisse een speciale Groningse dag. Aan deze dag wordt medewerking ver leend door het muziekkorps van de Gro ninger politie en de vereniging „Grunne- ger sproak". Ook zal een verplaatsbaar ca- ïillon van de firma Van Bergen uit Heili- gerlee geplaatst worden. De stadsbeiaar- dier van Groningen, de heer Jacob Everts, zal dit bespelen. Het px-ogramma vermeldt verder een „snikkevaart", een oude trek- schuit zal met passagiex-s in aloude kleder dracht door de bloemenweelde van Keu kenhof vax-en. DJAKARTA (ANP).De oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab dulgani, is dinsdag door het hooggerechts hof te Djakarta veroordeeld tot een geld boete van vijfduizend rupiah, subsidiair een maand hechtenis, wegens „het onop zettelijk meenemen naar het buitenland van buitenlandse valuta, waardepapieren en documenten zonder toestemming van het deviezeninstituut", in zijn hoedanig heid van burgerlijk ambtenaar. De openbare aanklager had drie maan den gevangenis voorwaardelijk geëist, met een proeftijd van een jaar. Ruslan Abdulgani, die alle schuld ont kende, had, toen hij in mei vorig jaar pre sident Sukarno op diens reis naar de Ver- enigde Staten vergezelde, op verzoek van een relatie een enveloppe meegenomen, welke naar volgens hem later bleek, bank biljetten en geldswaax-dige papieren tot een gezamenlijke waarde van 11.000 Amerikaanse dollar bevatte. PARIJS, (Reuter) De Amerikaanse admiraal J. Wright, opperbevelhebber van de NAVO-vloot in de Atlantische Oceaan, heeft te Parijs tegenover verslaggevers verklaard dat verdediging van de Atlanti sche Oceaan even belangrijk is als verde diging van het Europese front. „Als we de macht over Europa zou den vei-liezen, zouden we de Atlantische Oceaan niet meer beheersen en omgekeerd. De verdediging van Noord-Amerika zou dan aanzienlijk moeilijker worden. We moeten in oorlogstijd de verbinding over zee tussen Europa en Amerika open hou den", aldus de admii-aal. De dreiging van de Sovjet-onderzeevloot, die zes maal zo groot zou zijn als Hitlei's U-bootwapen, acht Wright groter dan de Duitse in 1939, maar er zijn nu beter ont wikkelde strijdmiddelen tegen onderzee- boten en hun bases, aldus Wi'ight. CANTERBURY (UP) De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft in een rede, ter gelegenheid van de opening van een NAVO-tentoonstel- ling te Canterbury, verklaard dat de Britse veiligheid afhankelijk is van de kracht van West-Europa, die op haar beurt weer af hangt van de Britse bijdrage. Volgens Lloyd omvat de Russische mili- taire macht 4.2.00.000 soldaten met 400.000 man half-militaire troepen. Deze beschik ken over tussen de 19.000 en 20.000 vlieg tuigen, waaronder 3000 marinetoestellen. Er zijn 500 onderzeeboten. Meer dan hon- dei'd miljoen mensen worden buiten de Russische gTenzen overheerst. De Sovjet- Unie heeft geduchte kernwapens die steeds verder ontwikkeld worden, maar sinds de NAVO werd opgericht zijn er geen landen meer in de greep van het communisme ge vallen, aldus Lloyd. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam zal 24 april, 3, 7 en 18 mei een concours worden gehouden in het I.C.C. aan het Vondelpark en in de kleine zaal van het Amsterdams Concert gebouw, waaraan drieëntwintig actrices en acteurs tot en met de leeftijd van dertig jaar op uitnodiging zullen deelnemen. Aan dit concours is een eerste prijs, de „I.C.C.- prijs voor Jonge Toneelspelers" verbon den. Daartoe heeft het Prins Bernhard- fonds duizend gulden ter beschikking ge steld. De tweede en derde prijs, respectie velijk van vijfhonderd en tweehonderd gulden, komen uit de kas van het I.C.C. De jury bestaat uit onder meer jhr. mr. P. J. W. de Brauw, voorzitter, Caro van Eyck, Elise Hoomans, Han Bentz van den Berg, Cees Laseur, Johan de Meester, Ton Lutz. Louis Saalborn, Paul Steenbergen en Jan Teulings. Tot de deelnemers behoren onder anderen Sigrid Koetse, Ramses Shaf- fy, Hans Croiset, Ina van Faasen, John Lanting, Mimi Kok, Bas ten Batenburg en Maria de Booy. Zij zullen ieder tien minu ten krijgen om zich te laten horen. Zij zui den een fragment van Shakespeare, een fragment uit een modem toneelstuk en een vrije bijdrage moeten acteren. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld zijn oor deel te toetsen aan dat van de jury. Voor degenen wier oordeel het meest in over eenstemming is met het juryrapport zijn prijzen beschikbaar gesteld. BUENOS AIRES (AFP) Bijna vijfhon derd communisten, die bij razzia's in Ar- getinië zijn aangehouden, zijn onderge bracht in een drijvende gevangenis, die zes kilometer buiten Buenos Aires voor anker ligt, zo verluidt in de Argentijnse hoofdstad. Er zijn de laatste dagen onge veer duizend personen gearresteerd. Alle vx-ouwen zijn vrijgelaten. Alleen zij, die actief hebben deelgenomen aan de voor bereiding van een „algemene revolutionai re staking" bleven gevangen. Bijgaande illustraties geven een indruk van wat wij van de komeet Arend-Roland te ver wachten hebben vian- neer zij - naar verwach ting deze week - op het noordelijke halfrond zichtbaar zal worden. Zij zijn gebaseerd op Engelse berekeningen, waarbij moet worden bedacht dat niemand de laatste tijd de komeet heeft waargenomen, want zij bevond zich juist tussen zon en aarde in en werd dus over straald door zonlicht. De horizontale afbeel ding geeft de ochtend- situatie weer: bij zons opkomst zullen wij de OOST W'vSWSS'ï# komeet rechts van de zon zien, maar na ver loop van enkele dagen rijst zij hoger en hoger, waarbij de staart (die immers steeds van de zon af wijst) een opval lende richtingverande ring ondergaat. De cij fers hebben betrekking op de data. In de avond, bij zons ondergang, (de verticale afbeelding) zullen wij uit het verdere verloop van de komeetbaan op de aangegeven data duide lijk kunnen zien dat de komeet bezig is, zich steeds verder van de zon te verwijderen, en wel in noordelijke richting. Tenslotte staat zij zo „hoog" aan de hemel dat zij niet meer ondergaat: zij is dan zgn. circvmpo- lair geworden en zal de gehele nacht zichtbaar zijn. Eind april zal de kern van de komeet nog on geveer zo helder zijn als een ster van de eerste grootte, maar die helder- h eid neemt snel af naar mate mei vordert en zakt van de derde groot te in de eerste dagen van mei tot volkomen on zichtbaarheid na verloop van een iveek of drie. Maar de „opvallend heid" van de komeet zal minder afhangen van de helderheid van haar kern dan van de lengte van haar staart, want laat ons maar eerlijk zijn: voor ons lekenoog is het toch die staart die een komeet lot komeet maakt, met andere woor den: haar van een andere ster onderscheidt. Voor alle zekerheid m,oet hier worden ge zegd dat de hier afge beelde staartlengten niets garanderen met be trekking tot de werke lijkheid - er is, gegeven de onzichtbaarheid van de komeet gedurende de laatste weken, geen en kele voorspelling te doen omtrent de lengte van die staart. We moeten gewoon afwachten G. v. W. In het tweede artikeltje van deze reeks beschreven wij reeds het verschil tussen aandelen en obligaties: aandeelhouders zijn deelhebbers in, eigenaren van de vennoot schap, obligatiehouders zijn schuldeisers van de vennootschap, de staat, de gemeente kortom van het lichaam dat de lening heeft aangegaan. Een obligatie, ook schuldbrief geheten, is een schuldbekentenis van de uitgevende instelling, waai-bij de schuld in kleine partjes is vei'deeld( meestal in stuk ken van 1000, echter ook in stukken van 500 en ƒ100) waardoor een effect ont staat. De naam schuldbekentenis gebruikt men voor een ondex-handse lening waax-bij het gehele bedx-ag, groot of klein, door één of weinig geldgevers woi'dt verstrekt en zij staat dus op naam, terwijl obligaties aan toonder luiden en door meer geldgevers worden genomen. Gewoonlijk eens per half jaar wox'dt door de schuldenaar(es) de rente betaald over eenkomstig het op de stukken vermelde percentage. Men gebruikt daarvoor een dei- coupons van het bij het stuk (de mantel ge heten) behorende couponblad. Bij aandelen noemt men dit dividendblad. Heeft de le ning een lange looptijd, zodat er niet vol doende coupons aan het stuk kunnen wor den toegevoegd, dan bevindt zich aan het couponblad een talon op vertoon waarvan men te zijner tijd een nieuw couponblad in ontvangst kan nemen. Aan dividendbla den bevindt zich uiteraard steeds een talon, omdat de vennootschap, zoal niet voor on bepaalde tijd is aangegaan, dan toch tel kens haar levensduur kan verlengen. Een obligatie wordt steeds verhandeld met bij berekening van lopende rente, dat wil zeggen, men betaalt het stuk al naar gelang de notering is plus de x-ente die er sedert de betaling van de laatst verschenen coupon bij gekomen is. Koopt men bijvoor beeld een stuk op 1 maart, terwijl de cou pons betaalbaar zijn op 1 januari en 1 juli, dan betaalt men aan de vei-koper twee maanden rente bij. Men krijgt dan straks op 1 juli de volle coupon van zes maan den uitbetaald en heeft dus dan de twee maanden aan de verkoper betaalde rente weer binnen. De aflossing van de lening kan op ver schillende manieren worden geregeld. Soms is er in het geheel geen aflossing overeenge komen, zoals bij de Grootboeken der Na tionale Schuld (diverse grootboekobliga ties, resp. grootboekinschrijvingen, 2V2 Per- cent Ned. Werkelijke schuld, N.W.S.) en zij heten dan ook eeuwigdurende leningen of perpetuele schuld. Deze (staats)stukken mogen echter wel worden ingekocht ter beurze indien dat voor de debiteur voorde lig is. Het aantal vormen van aflossingssche ma's is groot. Vooral in tijden van geld- schaarste of grote ongewisheid over de ont wikkeling van de rentestand weet men op allerlei manier de aflossing zodanig te re gelen dat zij aantrekkelijk is voor de geld schieter. Zo kan men als de rentestand hoog genoemd mag woi'den bijvoorbeeld bepa len dat de eerste vijf of tien jaar niet zal worden afgelost. Men is dan in elk ge val gedurende een reeks van jaren van de overeengekomen rente vex'zekerd. Voorts kan men een lening aflossen op een be paald tijdstip ineens, dus zonder jaarlijkse uitlotingen; of in een bepaald aantal jai'en met gelijke bedragen, bijvoorbeeld in tien, twintig of meer jaren (dit is dan een sei'ie- lening); of ook in een bepaald aantal ja ren met telkens oplopende bedragen. Is be paald dat telkenjare een evengroot bedrag voor rente en aflossing tezamen beschik baar is, zodat naax-mate de tijd vordert meer beschikbaar komt voor aflossing om dat men ieder jaar weer minder nodig VATICAANSTAD, (Reuter) Paus Pius XII heeft dr. Robert Nuelist, een 46-jarige professor in de filosofie en commandant van de infanterieschool in Luzern, tot nieuwe commandant van zijn Zwitserse lijfwacht benoemd. Het is de 28ste com mandant van de garde, die in 1506 door Paus Julius II is gesticht. De vorige com mandant, baron Heinrich de Pfyffer Dal- tishofen, is vorige maand gestorven. heeft voor de rente (immers, het bedrag der uitstaande lening wordt door de jaar lijkse aflossingen steeds kleiner en het be schikbare bedrag voor rente en aflossing blijft gelijk), dan spreekt men van een annuiteitenlening. Soms vormt men voor de rente en aflossing een amortisatiefonds of sinking fund (schulddelgings„potjes") waarin vooraf bepaalde inkomsten worden gestort die vai'iabel zijn, zodat geen vast aflossingsschema wordt gemaakt. Wel wordt bepaald op welk tijdstip de lening geheel moet zijn afgelost. Voorts kan men nog, indien nadrukke lijk toegestaan bij de uitgifte der lening, de obligaties ter beurze inkopen, uiter- aax-d tegen een lagex'e koers dan waai'tegen zij moeten worden uitgeloot (hetgeen dooi de obligatiehouder uitex-aard veelal als een bezwaar wordt gevoeld), terwijl tenslotte nog aflossing bij inschrijving (tender) mo gelijk is. Als dit geschiedt, is het met de uitgevende instelling als debiteur niet zo best meex-, want de obligaties noteren dan door het slecht nakomen van de lenings voorwaarden ver beneden de uitgiftekoers Men kan dan soms bij de tender nog een paar percentjes meer maken dan de beurs koers, maar veel valt er in de regel niet tussen uit te halen. Over obligaties en wat daarmee annex is, valt nog wel het een en ander meer te vertellen. Daarover een volgend maal. NEW YORK (Reuter) Het bestuur van het Kindernoodfonds van de UNO (UNICEF) heeft zijn goedkeuring gehecht aan 49 acties in veertig landen en gebie den, waarmee een bedrag van ruim acht miljoen dollar is gemoeid. Ook werd een voorstel aanvaard komende winter aan ongeveer honderdduizend kinderen van vier tot tien jaar in Boedapest en andere industriële centra in Hongarije warme kle ren te verschaffen. Het geld van de begroting zal als volgt worden vei'deeld: 355.000 dollar voor Afri ka, 2.887.500 voor Azië, 1.445.000 voor de landen aan het oostelijke bekken van de Middellandse Zee, 130.000 voor Europa en 3.022.431 voor Midden- en Zuid-Amerika. Voor noodgevallen wordt een bedrag van ruim 150.000 dollar gereserveerd. NEW YORK (Reuter) Het Egyptische lid van de adviesraad van de UNO voor Somaliland Kamal Eddin Salah is te Mo- gadicio, de hoofdstad van Somaliland, dood gestoken. De dader, de Somali Moehamoad Sjek Abdoerrachman, zegt Salah te heb ben gedood, omdat hij vier jaar geleden slecht behandeld is tijdens zijn vex-blijf in Egypte.. De Italiaan Grillo, lid van de beheer- schapsraad van de UNO zegde toe, dat het Italiaanse bestuur een onderzoek zal instel len en de schuldige zal stx-affen. Somaliland, dat in 1960 onafhankelijk wordt, staat onder het bestuur van Italië ki'achtens het beheei'schapsstelsel van de UNO. De adviesraad heeft tot taak het Italiaanse bestuur bij te staan. NEW YORK (Reuter, AFP) De Zweed Gunnar Myrdal heeft ontslag genomen als secretaris van de Economische Commissie van de UNO voor Europa (ECE). Myrdal, die sinds 1947 deze post heeft bekleedt, wordt opgevolgd door de Finse ambassa deur in Londen, Sakari Tuomioja. Myrdal, wiens echtgenote ambassadeur van Zweden in nieuw Delhi is, gaat in op dracht van een particuliere Amerikaanse stichting een onderzoek instellen naar de economische ontwikkeling van de landen van Zuidoost-Azië. De Pakistaanse ambassadeur in Frank rijk, Mir Khan, is op de eerste vergadering van de huidige zitting van de Economische en Sociale raad van de UNO (ECOSOC) tot voorzitter gekozen De zitting wordt te New York gehouden. MOSKOU (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie heeft verklaard, dat zijn regering bereid is een nieuwe po ging te doen ter verbetering van de inter nationale betrekkingen, aldus meldt radio- Moskou. Boelganin, die sprak op een bij eenkomst ter ere van de Albanese rege- rings- en partijdelegatie die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, zei, dat ex-, nu de „interventie in Egypte" en de „muiterij in Hongarije" achter de rug zijn, een nieuwe kans voor de verbetering der internationale betrekkingen is.' De Sovjet-regex-ing deelt de mening van de Albanese premier Shehu (die tevoren zijn „grotere broer" had geprezen), dat het nodig is de betx-ekkingen tussen Albanië en Joegoslavië te verbeteren. Boelganin deelde ook mee, dat Albanië, als gevolg van de besprekingen tussen beide landen, verdex-e Sovjet-kredieten voor zijn econo mische ontwikkeling zal ontvangen. Partijsecretaris Kroesjtsjev heeft maan dag op de receptie in de Albanese ambas sade te Moskou verklaard: „Wij zullen nooit de wapens opnemen om het commu nisme aan wie dan ook, op te leggen. Onze denkbeelden zullen het hart van de mens heid veroveren. Zij bezitten zulk een grote levenskracht, dat zij niet door wapens, zelfs niet door kex-nwapens kunnen worden uit geroeid". Dit blijkt uit de tekst van de i-ede, die Tass vandaag heeft bekendge maakt. Als de voorstanders van de NAVO niet bereid zijn onmiddellijk uitgebreide ontwapeningsmaatregelen te treffen, laten wij dan stap voor stap in deze richting gaan", zo zei hij. Paprika Ook Kroesjtsjev verklaarde, dat de Sov jet-Unie haar betrekkingen met Joego slavië, die „bedox-ven" zijn, moet verbete ren. „Wij verwachten niet onmiddellijk vol ledige ideologische eenheid. Er zal voort durende inspanning nodig zijn, maar ik ben optimist. Onze misverstanden zijn begrijpe lijk". Hij zei, dat de gebeurtenissen in Hon garije een nogal „scherp" kai"akter hadden gehad, „zoals Paprika". (UP) De minister van Defensie Zjoe- kov, heeft er op een receptie in Boekarest ter gelegenheid van de ondertekening van het Russisch-Roemeense legei-verdrag op aangedrongen de legers van de landen die bij het verdrag van Warschau zijn aange sloten te versterken en in staat van paraat heid te houden zolang er militaire blokken bestaan die tegen de Sovjet-Unie zijn ge richt. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11