Vijfentwintig jaar geleden brandde molen DeAdriaan Tie!em an c Dros grieven aan de redactie Studiebeurzen bij uitwisseling met België worden ruimer Reeds 80 jaar Uw dagelijkse hulp! Belgisch ballet in Nederland Moderne Brillen WOENSDAG 17 APRIL 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Aanbesteding bouw chr. u.l.o.-school te Bloemendaal Zes jaar wegens plegen van roofoverval Even rust met 'n Zomercursussen en expositie in het najaar Kartering met behulp van luchtfoto's Prot. Chr. Reclasserings- werk in Haarlem BLIKGROENTEN Nationaal Jeugdorkest begint vorm te krijgen Corry Brokken treedt op voor Franse televisie Gircusdirecties vragen belastingfaciliteiten Premiers van Cambodja en Laos prijzen Sovjet-Unie Kinderbijslagen in België worden aanzienlijk hoger Zaterdagavond 23 april 1932, dus over enkele dagen vijfentwintig jaar geleden, ging de mare door de stad Haarlem: „De molen De Adriaan staat in brand". Honderden stadgenoten begaven zich naar de Koudenhorn en waren getuige van een bijzonder schouwspel. De molen stond in lichte laaie en later was er alleen een geraamte over. De Adriaan, die ruim vijfentwintig jaar het stadsbeeld langs het Spaarne in de omgeving van de Harmenjansweg had beheerst, was afgebrand. Hij was de enige molen die de binnenstad bezat en nu, vijfentwintig jaar later, ziet het er nog niet naar uit, dat er weer een molen op dezelfde plaats zal verrijzen. De kans bestaat echter nog wel en pogingen zijn in de afgelopen kwarteeuw wel ingesteld, echter tot heden zonder succes. De Adriaan was gebouwd op een oude vestingtoren. In het begin van deze eeuw was ter plaatse een smalle houten ophaalbrug, die ver dwijnen moest en in de plaats daarvan werd een molen gebouwd, waarvan de Vereniging De Hollandse Molen de eigenares was. Diverse malen heeft het in de omgeving van de molen gebrand, maar door vlot ingrijpen van de brandweer werd onheil voorkomen. Vijfentwin tig jaar geleden greep het vuur echter zo snel om zich heen, dat De Adriaan een prooi der vlammen werd. Dinsdagmorgen om elf uur werd in net Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemen daal de bouw van de christelijke u.l.o.- school aan de Rijperweg te Bloemendaal aanbesteed. Het plan voor deze school werd ont worpen door de heer H. W. van Kempen, architect B.N.A. te Bloemendaal. Er waren zevenentwintig inschrijvingen. Laagste inschrijfster was de firma Holle man Zn, aannemersbedrijf, Hoofdstraat 28 te Santpoort-Dorp voor een bedrag van f 353.750. De hoogste inschrijver was het Nationaal Bouwbedrijf te 's-Gravenhage voor een bedrag van f 446.000. Zo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt aan wie dit werk zal worden gegund. De rechtbank te Almelo heeft de 24- jarige fabrieksarbeider K. B. uit Enschedé wegens het plegen van een roofoverval op een caféhoudster te Enschedé en enkele inbraken en diefstallen conform de eis veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De 27-jarige J. H. uit Enschedé werd wegens zijn aandeel in deze misdrijven veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was vier jaar ge- eist. ADVERTENTIE rode pakje met de witte berg! Later is de Vereniging Haerlem begon nen een actie te voeren onder de Haarlem mers voor het inzamelen van gelden, om de bouw van een nieuwe molen mogelijk te maken. De belangstelling was matig en men slaagde er niet in een behoorlijk be drag bijeen te krijgen. Daarna volgde de oorlog en de animo om geld beschikbaar te stellen en plannen te maken, vermin derde. Ongeveer vijf jaar geleden zag het er naar uit, dat er weer een molen langs het Spaarne gebouwd zou worden. Door uit breiding van de werf van Jan Smit Czn n.v. te Alblasserdam kwam een molen be schikbaar. Deze stond de vergroting van het bedrijf in de weg en tot afbraak werd besloten. De eigenaresse had tevoren con tact opgenomen met de Vereniging De Hol landse Molen met de vraag of zij belang stelling had voor de molen. Overleg werd gepleegd met de gemeente Haarlem over de vraag, of de Alblasserdamse molen langs het Spaarne opgebouwd kon worden. Men stond tegenover het verzoek niet on welwillend, maar het bleek, dat er voor de opbouw een aanzienlijk bedrag nodig was. Na het demonteren van de molen zijn de onderdelen naar Haarlem overgebracht en belangstellenden in verfraaiing van het stedeschoon door middel van een molen zien met spanning het ©genblik tegemoet, dat op de plaats van de vroegere De Adriaan de opvolger wordt gebouwd. In de gemeenteraad van Haarlem zijn wel eens vragen gesteld over de herbouw. Het antwoord was, dat schetsplannen ge maakt waren. Hoewel bij de huidige bouw- Houderden stadgenoten waren op 23 april 1932 getuige van een bijzonder schouwspel. De molen De Adriaan stond in brand. kosten de molen niet rendabel zal zijn, zul len B. en W. wegens het stadsschoon en het vreemdelingenverkeer trachten De Adriaan herbouwd te krijgen. De herbouw zal toch een zo hoog bedrag vergen, dat daarvoor subsidie van rijk en provincie verkregen zal moeten worden, aangezien een voor de herbouw van de molen na de brand bij eengebracht fonds bij lange na niet vol doende is. Dit antwoord werd in het najaar van 1955 gegeven. De plannen zijn nog niet uit gewerkt kunnen worden en thans staat de bestedingsbeperking verwezenlijking ervan in de weg. De dertigste zitting van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch Cultureel Ak koord is 12 en 13 april in Brussel gehouden. De bestaande uitwisseling van Nederlandse en Belgische hoogleraren zal worden voort gezet. Naast de geregelde jaarlijkse voor drachtenreeksen zal men weer tot uit wisseling op langere termijn overgaan. Ook zal een andere regeling verder uitgewerkt worden waarbij een uitwisseling van Bel gische en Nederlandse wetenschappelijke onderzoekers zal gekoppeld worden aan een reeks voordrachten door een gast hoogleraar van het andere land. De com missie heeft de wenselijkheid onderstreept de beurzen voor bezoeken aan het andere land, alsmede het bedrag van de toelagen voor groepsreizen van studenten onder lei ding van hoogleraren aan de stijging van de kosten van levensonderhoud aan te pas sen. Voorstellen zullen aan de bevoegde overheden ter goedkeuring worden voor gelegd. Met genoegen werd vastgesteld dat de belangstelling voor de vakantiecursussen De groep Haarlem-Noord van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling heeft maandagavond haar winterprogramma be sloten met een bijeenkomst tijdens welke de heer M. van Noordennen, waarnemend directeur van de n.v. K.L.M.-Aerocarto een interessant praatje heeft gehouden over luchtfotografie. De luchtfoto kan voor velerlei doeleinden worden gebruikt. Voor de geoloog en de planoloog zijn luchtfoto's onmisbare hulpmiddelen geworden. Pano rama- of vogelvluchtfoto's worden ge maakt van een hoogte van ongeveer drie honderd meter, het object wordt dan enigs zins van opzij benaderd. Op grotere hoog- tèn worden verticale opnamen gemaakt. De foto's van een aldus gefotografeerd ge bied worden naderhand dakpansgewijs op elkaar gelegd totdat men, zoals men dat in het vakjargon noemt, de „schreeuw" krijgt: het ogenblik waarop na veel passen en meten alle gemaakte foto's tot één totaalbeeld worden samengevoegd. Lucht foto's van een bepaald gebied geven een beter en vooral veel sneller resultaat dan dit op de gewone wijze van het landmeten mogelijk is en zij blijven altijd hun waarde behouden. Ook de wetenschap maakt bij haar onderzoekingen een veelvuldig ge bruik van de luchtfotografie. De militaire luchtfotografie heeft de eigenlijke stoot gegeven tot de grote ont wikkeling van het uit de lucht in kaart brengen van stad of land. De moderne luchtkarteringsvliegtuigen zijn ware labo ratoria geworden. Hierdoor is het moge lijk dat een citoplan van een stad of land streek van waar ter wereld ook tegenwoor dig in zeer korte tijd in Nederland door een landmeter „achter de kachel" gemaakt wordt. In het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de Protestants Christelijke Re- dasseringsvereniging deelc de secretaris, de heer C. Bakker, mee, dat bij de aan vang van 1956 voor toezicht in behandeling waren 127 personen; in de loop van het jaar kwamen in behandeling 68 gevallen, zodat het totaal was 195. Afgevoerd wer den 61 gevallen, zodat eind 1956 nog in behandeling waren 134. Voorwaardelijk veroordeeld waren 93 personen, voorwaar delijk ter beschikking gesteld 1, voorwaar delijk in vrijheid gesteld 11, voorwaarde lijke gratie 4, voorwaardelijk niet vervolgd en vrijwillig onder toezicht 16. De twee ambtenaren hebben 159 voor lichtingsrapporten uitgebracht, waaronder begrepen 39 van de afdelingen Amster dam, 's-Gravenhage, Utrecht en Zutphen. Gerapporteerd moest worden in 128 straf zaken, in 8 voor voorwaardelijke in vrij heidstelling, in 6 voor gratie, in 8 voor emigratie en verder 9 voor diversen. Van de personen over wie werd gerapporteerd behoorden tot de hervormde kerk 85, tot gereformeerde gezindten 39, tot andere protestantse groeperingen 14, niet pro testant 8 en geen kerkgenootschap 13. In de gevangenis te Haarlem werd aan 35 gedetineerden reclasseringsbezoeken af gelegd. Aan in vrijheid gestelden en aan voorwaardelijk veroordeelden werd in 39 gevallen financiële hulp geboden tot een totaal bedrag van 3.030. Behalve financiële steun konden veel kleren ,de afdeling gratis door belangstel lenden verstrekt, worden uitgereikt. Aan jonge moeders konden enkele nagenoeg volledige babyuitzetten worden gegeven. De nazorg is een van de belangrijkste as pecten, aldus de secretaris, voor het re- classeringswerk. Het grote belang dat de maatschappij heeft bij het reclasserings- werk wordt helaas nog te weinig ingezien, hoewel kan worden geconstateerd, dat er een ruimer inzicht valt waar te nemen in de noodzakelijkheid om de minder sterke medemensen de helpende hand te bieden, opdat zij de rechte weg zullen kunnen terugvinden. ADVERTENTIE Als onderdeel van de culturele uitwisse ling tussen België en Nederland heeft het Ballet van het Théatre Royal de la Mon- naie uit Brussel maandagavond in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage een voorstelling gegeven, waarvoor een zeer grote belangstelling be stond: het aantal toeschouwers zal weinig minder dan tweeduizend hebben bedragen. Half mei brengt het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell een tegen bezoek aan wat wij gewoon zijn de Munt schouwburg te noemen. Het thans optre dende gezelschap genoot het voordeel van begeleiding door een eigen, voortreffelijk orkest, dat door Frits Celis werd gediri geerd - een geenszins overbodige weelde, die men zich hier te lande helaas nog steeds niet kan veroorloven. Kennelijk was naar een zo veelzijdig mogelijke en toch representatieve samen stelling van het programma gestreefd. De gedemonstreerde stijlverschillen werden echter voor een groot deel tenietgedaan door een opvallende gelijkvormigheid van uitvoering, die in alle gevallen gepaard ging met een bijna schromelijk tekort aan exactheid van afwerking. Deze indruk werd bevorderd door het feit, dat alle vier de tot vertoning gebrachte werken zettingen waren van de leider van het ballet, Jean- Jacques Etchevery, die wel een onmisken bare vakbekwaamheid als choreograaf en metteur-en-scène bezit, maar blijkens de resultaten nauwelijks tot de scheppende kunstenaars gerekend mag worden. Hij lijkt weinig inventief, in die zin dat hij wel in staat is een aanvaardbare oplossing voor zich voordoende problemen te beden ken, maar niet oin werkelijk interessante problemen in de geest van deze tijd te vinden. Bovendien kan men zich moeilijk onttrekken aan de indruk, dat men te doen heeft met late navolgingen van stromin gen, die eigenlijk hun bestaansrecht al hebben verspeeld. Vergelijkt men evenwel het peil van het Ballet van de Munt schouwburg van nu met de toestand van vóór de komst van Etchevery uit Parijs, waar hij aan het hoofd van de dansafde- ling van de Opéra Comique stond, dan moet men toch wel van een grote vooruitgang gewagen, zodat de hoop gerechtvaardigd is dat een jongere generatie, die thans in opleiding of opkomst is, de aansluiting bij de hedendaagse balletkunst zal kunnen halen. Zeker onder de mannelijke leden van het corps de ballet bevindt zich prima materiaal. Bij de bespreking van een voorstelling, die niet herhaald wordt, achtte ik het ge wenst deze algemene conclusies voorop te stellen, daaraan enige korte commentaren op de onderscheidene werken verbindend. Als openingsnummer was „Quatre pour quatre" gekozen, een divertissement op vaak Gershwin-achtige muziek van Frédé- ric Devreese. waarin ook een paar num mertjes tap-dance waren opgenomen. Met modernisme had dit niets te maken, meer iets met een artistiekdoenerige music-hall. Naar mijn smaak was dé daaropvolgende „choregrafische étude" op de toneelmuziek voor „Pelleas en Melisande" van Maeter linck door Gabriel Fauré het hoogtepunt van de avond. Niet dat ik een liefhebber van dergelijke symbolische vertalingen ben, geenszins. Maar gezegd moet worden dat de plastische evoluties, ook wat betreft de behandeling van het corps de ballet als een bewegende achtergrond, zowel de functies van koor als decor vervullend, indrukwekkend, soms zelfs - het „roeien" bij het oversteken van de zee bijvoorbeeld - verrassend mooi waren. Dolores Laga ontplooide hierin haar beste, zeker niet geringe kwaliteiten. Zij is niet alleen hiërarchisch maar ook feitelijk de enige eerste soliste van dit toch vrij omvangrijke gezelschap. „Le mandarin merveilleuk" op de fasci nerende muziek van Béla Bartok is een pantomime met een sterk acrobatische in slag. aan het slot vooral wat overladen met erotisch exhibitionisme, welke waarneming geen afbreuk doet aan de waardering voor Dolores Laga en André Leclair in de hoofd rollen van dit „verhaal van wrede schoon heid". Het geheel deed bij alle chinoiserie enigszins denken aan het op toneelgebied door Evreinov en dergelijken bedreven avantgardisme uit de twintiger en dertiger jaren. Met dit alles zou men nog wel vrede kunnen hebben, maar het laatste ballet vormde helaas een doorlopende bedreiging van onze bereidheid tot appreciatie van vorderingen op de Belgische weg naar het internationale niveau, bij het afleggen waarvan men reeds een aardig eind van de achterstand heeft ingelopen. Voor het maken van een choreografie op de Symfo nie. Fantastique van Hector Berlioz is na melijk op zijn minst een congeniaal talent nodig. Jean Jacques Etchevery heeft als uitgangspunt de „Bekentenissen van een opiumschuiver" van Thomas de Quincey genomen, die nok de componist inspireer den. Het toneelbeeld bleef voortdurend be neden de uitwerking van de muziek. Bo vendien verviel de choreograaf in einde loze herhalingen, ook van bewegingsmo tieven die men al eerder in andere werken had gezien. Door onbekendheid daarmee kan ik geen vergelijking met de zetting van Massine on dezelfde partituur maken. Maar wel heeft het voorbeeld van Balan- chine met „Serenade" van Tsjaikofsky ons geleerd, dat ook sterk subjectief gekleurde muziek zeer goed voor een onderwerploos ballet kan worden gebruikt - en waar schijnlijk had Etchevery er verstandig aan gedaan dit voorbeeld te volgen, liever dan zichzelf en zijn dansers, André Leclair vooral, uit te putten in demonstraties van onmacht. Eigenlijk mocht alleen het twee de deel - „Een bal" - geslaagd heten. David Koning KLM naar Belgrado. De KLM heeft maandag met de tweemotorigé convair „Jeroen Bosch" haar nieuwe luchtlijn naar Belgrado geopend. De eerste repetitie van het Nationaal Jeugdorkest, waartoe „Jeugd en Muziek" is gekomen, wordt in het centrum „De Ja- cobiberg" in Arnhem gehouden van 23 tot 27 april. Deze Paasbijeenkomst zal worden gevolgd door een zomermuziekkamp, dat eveneens in Arnhem wordt gehouden van 7 tot 18 juli in het Oolgaardthuis. Voor het in oprichting zijnde Nationale Jeugdorkest heeft men thans tweeënvijftig deelnemers, in de leeftijd van dertien tot drieëntwintig jaar ingeschreven, doch men hoopt dat dit zal oplopen tot tachtig, welk aantal men trouwens ook nodig denkt te hebben. Diri gent is Nico Hermans. Het idee van een dergelijk jeugdorkest is niet nieuw. In het buitenland bestaan al een aantal jeugd orkesten. Reeds verleden jaar had men ook in ons land tot de stichting van een jeugdorkest willen komen, maar dit is toen niet gelukt. Naar de directeur van „Jeugd en Muziek", de heer Max Vredenburg, meedeelde, beoogt men met de stichting van het Nationale Jeugdorkest geen oplei ding tot beroepsmusicus te geven, doch men hoopt wel dat er beroepsmusici uit zullen voortkomen. Want er bestaat nog altijd een zeer groot tekort bij de orkesten aan beroepsmusici. Het is de bedoeling ook, dat het jeugdorkest een eigen reper toire gaat vormen, en dus geen namaak wordt van grote orkesten. Buiten vermel de samenkomsten wil men in de toekomst nog twee keer bijeenkomen en men hoopt dan het jeugdorkest voor het eerst naar buiten te kunnen laten optreden tijdens het volgend jaar zomer in Brussel te hou den congres van de Fédération Internatio nale des Jeunesses Musicales, waarvan „Jeugd en Muziek" een afdeling is. De zangeres Corry Brokken heeft een uitnodiging aanvaard woensdag 17 april op Ce treden voor de Franse televisie en voor het programma „Musicorama" van de Europa-zender vanuit de Olympia-hall te Parijs. AANWINSTEN OPENLUCHTMUSEUM IN ARNHEM Tot de nieuwste aanwinsten die in het Nederlands Openluchtmuseum, dat met Pasen zijn poorten heropent, te bezichtigen zullen zijn, behoren een oude uit 1617 da terende en uit Oud-Beyerland afkomstige kasteelboerderij, een daglonershuisje uit Nunspeet en een Langgevelboerderij uit Budel in Brabant. Met de inrichting van de kastéelboerderij „Scheermansvliet" wacht men nog, omdat het bouwwerk eerst voldoende droog moet zijn. Bij deze aan winsten is nog te wijzen op de tentoonstel ling van klederdrachten, die er nu onder het motto „De Markt" wordt gehouden. Allerlei taferelen uit het verleden zijn daarvan uitgebeeld. voor Belgische leraren in Amsterdam, als mede voor de veertiendaagse vakantie cursussen voor Nederlandse leraren in Bel gië ook dit jaar bijzonder groot is. Een tweede zomercursus over de Nederlandse taal. ten behoeve van Franssprekenden, zal van 19 augustus tot 12 september opnieuw in Utrecht worden gegeven. Tenslotte heeft de commissie breedvoe rig de plannen besproken tot organisatie van een belangrijke Dirk Boutstentoon stelling, die gehouden zal worden in Brus sel van oktober tot december 1957 en in Delft van december 1957 tot februari 1958. Door de meeste buitenlandse musea en verzamelaars werd medewerking toegezegd, zodat deze tentoonstelling zal kunnen uit groeien tot een vrij volledig overzicht van het oeuvre van Dirk Bouts en van zijn invloed op zijn tijdgenoten. Zoals vorige jaren zal de Belgische afdeling ook ten toonstellingen van beeldende kunst inrich ten in een aantal Nederlandse steden. In gevolge het verzoek van de raadgevende interparlementaire Beneluxraad zal aan de ministers van Onderwijs in Nederland en België voorgesteld worden aan deze raad een verslag over te maken van de werk zaamheden van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Neder lands-Belgisch Cultureel Akkoord. Enige circusdirecties hebben een tele gram gezonden aan de Koningin en de mi nisters van Sociale Zaken, Financiën en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin verzocht wordt in navolging van Engeland de omzetbelasting voor cir cussen af te schaffen, en de gemeenten te adviseren de vermakelijkheidsbelasting voor circussen af te schaffen „daar de kos ten voor transporten en voedering der die ren toch al enorm hoog zijn". In het tele gram wordt voorts geattendeerd op „de zeer ongelukkige regeringspolitiek ten op zichte van de circusbedrijven, waardoor reeds vele failliet zijn gegaan en anderen zwaar bedreigd worden in hun voortbe staan". JUBILEUMUITGAVE VAN DE NEDERLANDSE EX-LIBRISKRING Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Nederlandse Ex-libriskring op 9 april heeft Johan Schwencke in een uit gave, die met medewerking van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is tot stand gekomen, „De bloei van de Nederlandse ex-libriskunst" in de laatste vijfentwintig jaar beschreven. ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug (Verkort weergegeven) Protest. Geleerden van alle landen, op u is de hoop op een nieuwe wereld geves tigd. In uw handen ligt het lot der mens heid. Staakt allen uw medewerking aan de atoomproeven voor oorlogsdoeleinden. Nu is het nog niet te laat. Sta niet toe, Ne derlandse volk, dat kernwapens op uw grondgebied worden gelegerd: een uitno diging tot zelfvernietiging. Uw moeder, uw lieve kinderen, uw lieve vrouw, zij zijn duizendvoudig waard, dat u uit uw slaap der onverschilligheid ontwaakt en u met al uw menselijkheid verzet. P. J. RONDE, Haarlem Tegenhouden. Na in uw blad enige protesten gelezen te hebben aangaande het opslaan van kernwapens in ons kleine landje, zou ik willen opmerken, dat het in een eventueel treffen tussen Oost en West van geen enkel belang is, of in Nederland al of niet kernwapens liggen opgeslagen Heel westelijk Nederland is één brok in dustrie en bevolking, dus een gewild doel wit voor de vijand; daarbij kan men op vele plaatsen militaire vliegvelden vinden, die door vijandelijke bommenwerpers ook niet ongemoeid gelaten zullen worden. Als men dus meent, dat Nederland er goed af kan komen, als het maar geen kernwapens in voorraad heeft, dan wandelt men wel met gesloten ogen door het wereldgebeu ren heen. Alleen een algehele vernietiging van alle bestaande atoomwapens kan de wereld en dus ook Nederland redden van een gewisse ondergang, maar of het Wes ten daar ooit mee akkoord kan gaan, moet betwijfeld worden, want mét het afschaf fen daarvan worden wij wel uitermate kwetsbaar, daar de Westelijke legers nooit of te nimmer met de conventionele wape nen het oprukkende Oosten kunnen tegen houden. H. v. d. MOOLEN NAVO. Naar aanleiding van het inge zonden schrijven in de rubriek „Brieven aan de redactie" geplaats in het blad van 16 april, waar het ging over generaal Speidel en ontwapening zou ik het volgen de graag in deze rubriek geplaatst willen zien. De schrijver is wel heel kras in zijn be schuldiging aan het adres van Speidel, dat deze „gewetenloos" zou zijn. Ik zou dat niet graag willen beweren. Dat hij gene raal onder Hitler is geweest behoeft hem daarom nog niet als „gewetenloos" te be stempelen. Ik weet niet wat Speidel des tijds al of niet uitgevoerd heeft. Als hij echter blijkbaar zelfs voor een Franse be velhebber van de voormalige Franse ondergrondse strijdkrachten aanvaardbaar is, waarom zou hij dan voor ons niet aan vaardbaar zijn? TOKIO (UP) In antwoord op vragen van het Russische maandblad „Internatio nal Affairs" hebben de premiers van Cam bodja en Laos, Norodom Sihanoek en Sou- avanna Phoema verklaard dat „de geest van Bandung, gecombineerd met het op treden van grote mogendheden zoals de Sovjet-Unie, een einde heeft gemaakt aan het conflict in Egypte en oprechte solidari teit tussen de Aziatische en Afrikaanse volkeren, die juist hun vrijheid hebben verkregen, bevordert". Norodom Sihanoek is van mening dat de „geest van Bandoeng", zoals die op de Afro-Aziatische conferentie van twee jaar geleden tot uiting kwam, niet alleen tot Azië en Afrika beperkt hoeft te blijven. Ik begrijpt voorts hiet wat men zich zo druk maakt om Speidel, een man die bui ten zijn militaire bevoegdheden in de wereld niet veel te vertellen heeft. President Turman heeft eens gezegd, er volkomen terecht, dat overeenkomsten met de Sovjet-Unie het papier niet waard zijn, waarop ze zijn geschreven. Het is dan ook kolder en de Rus in de kaart spelen thans eenzijdig in het westen te gaan ontwape nen. Men heeft blijkbaar nog niet genoeg geleerd in 1939, toen Hitier door de ont- wapeningspolitiek van het westen zijn slag kon slaan. Was er in 1939 maar een NAVO geweest, dit had de wereld heel wat kunnen be sparen. EEN ABONNEE Welkom. Elke buitenlander zal met verwondering staan kijken als hij in Haar lem „De Bloem van Holland" het station verlaat en de vlaggen van alle nationali teiten hem een feestelijk welkom toewap- peren. Nog groter zal die verwondering zijn als hij tussen die vlaggen de bloedrode vlag met de hamer en sikkel ontwaart. Hij zal met ons aan geweld, terreur, onder drukking en Hongarije denken en zich daarbij afvragen wat ons bezielt. G. d. B. (Van onze correspondent in Brussel De koninklijke besluiten, waarbij de kin derbijslagen en de kraamgelduitkeringen worden verhoogd, zijn in de Belgische staatscourant gepubliceerd. Gemiddeld worden de maandelijkse kinderbijslagen met twintig percent verhoogd. De geboor tepremie voor het eerste kind wordt van 1800 franks (f 140,ineens, verhoogd tot 5000 franks (f 380,Voor de volgende geboorten wordt de premie verhoogd van 900 (f 79,—) op 2500 franks (f 192,—). De Belgische demografische politiek is gericht op het bevorderen van gezinnen met twee en drie kinderen. Voor het eer ste kind wordt de maandelijkse kinderbij slag verhoogd tot 425 franks (f 32,voor het tweede kind f 32,het derde kind f 38,het vierde f 44.het vijfde en de volgende kinderen f 65,per maand. De verhoging van de kinderbijslag zal aan het bedrijfsleven anderhalf miljard franks (f 115 miljoen) kosten. Deze last wordt gefinancierd door een verhoging van de bijdrage voor de kinderbijslag met één percent op de bruto lonen. Éen com missie van deskundigen van de vakbon den, van de bond der talrijke gezinnen en van de werkgevers is tot de overtuiging gekomen, dat België een vooruitstrevende demografische politiek moet voeren. De geboortecijfers zijn in sommige Waalse provincies zo laag, dat Wallonië zonder de immigratie van vreemdelingen spoedig met ontvolking worden bedreigd. De kinderbijslag wordt gebonden aan de schommelingen van de index van de kos ten van levensonderhoud. De Ionen van arbeiders, kantoorbedienden en ambtena ren zijn reeds gekoppeld aan de index van de levensduurte. Zij krijgen loonsverho gingen van 2Vz of 5 percent naar gelang van de bepalingen der collectieve arbeids overeenkomsten. Eerste minister Van Acker heeft aangekondigd, dat de prijs van het brood zal worden verlaagd, even als de prijzen van de benzine en de stook olie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17