Britse regering verlaat zich geheel op kernbewapening Adenauer houdt minister van atoomzaken buiten overleg Raket-experimenten bepalen het karakter der bewapeningsrace VS. zijn illusie van Russische achterstand allang kwijt Vlekken op meubelen? Frachtfeijfs Cefa-Bever Volgende maand rapporteert UNO-commissie voor Hongarije Tienduizend officieren ontslagen MacMillan wil bezit van H-born tonen alvorens verbod te bepleiten Het appèl van Göttingen Gegriefd door diens neutrale houding? Toestand van Frangoise Sagan verbeterd Britse regering biedt de artsen vijf percent meer Bescherming tegen gevaarlijke straling Alarmerende uitlatingen van Amerikaanse experts Toestand van Sir Anthony Eden is bevredigend BRINTA MJ Canadees warenhuis maakt reclame met tulpen Aanslag mislukt op premier Azikiwe van Oost-Nigeria Aartsbisschop Makarios in Athene aangekomen Begroting van Amerikaanse voorlichting besnoeid Eerste aardbeien Op korte termijn zullen in Engeland tus sen de 5.000 en 7.000 officieren, voorna melijk hlitenants-kolonel en majoors, en ongeveer 3.000 onder-officieren als gevolg van de reorganisatie der defensie overbo dig worden en de dienst moeten verlaten, gü zullen hiervoor een behoorlijke schade vergoeding ontvangen. Dit kondigde de Britse minister van De fensie. Duncan Sandys, dinsdag in het La gerhuis aan toen hij het twee-daagse de bat over de nieuwe" Britse defensieplan nen opende. Verder deelde hij mede, dat de regering een commissie had ingesteld, welke de coördinatie of integratie van de onderdelen der Britse strijdkrachten zal bestuderen. Men verwacht echter niet, dat landmacht, vloot en luchtmacht tot één enkele dienst zullen samensmelten. De eer ste taak zal zijn om het aantal hoofdkwar tieren. depots en andere instellingen in te krimpen en doublures op te heffen. De regering is, in tegenstelling met nog enkele maanden geleden, van mening, dat het mogelijk moet zijn om het nieuwe ge halveerde leger In vijf jaar terug te brengen van 700.000 tot 375.000 man inderdaad volledig uit vrijwilligers te re- cruteren. De nieuwe strijdkrachten zul len voor een vijfde deel uit marine, ruim twee-vijfde uit landmacht en minder dan twee-vijfde luchtmacht worden samenge steld. Duncan Sandys' is er van overtuigd, dat de nieuwe strijdmacht compact,- uitste kend geoefend en in hoge mate beweeglijk zal zijn. De oppositie maakte zich tot tolk van de algemene bestaande ongerustheid over het feit, dat de regering thans alles op één kaart, zet, namelijk de troef van de H-bom, welke wegens de uit te lokken zelfvernie tiging slechts een wapen is, zolang zij niet wordt gebruikt! Het gewetensconflict, dat dit heeft opge roepen, komt volgens de woordvoerder voor Defensie van de Labourfractie, George Brown, niet tot uiting in de gé- makkelijke manier, waarop de regering ever de H-bom spreekt. Hij verweet.de re gering dat zij overhaast met een plan was gekomen, zonder dat de problemen vpl- doende waren doordacht en uitgewerkt. Een speciaal punt van critiek was het ont breken in Engeland, in tegenstelling met vele andere landen, van een lucht transportvloot van voldoende sterkte voor het zo snel mogelijk overbrengen van troe pen. De regering had alle reden om, evenais de Verenigde Staten, Frankrijk en de Westduitse bondsrepubliek, de strijdkrach ten overeenkomstig de nieuwe opvattingen te reorganiseren, maar had vooral in het buitenland de verkeerde indruk gewekt., dat dit uitsluitend gebéurde om met een klinkende bezuiniging voor de dag te kun nen komen. Onbehaaglijkheid Brown verklaarde, dat zijn eigen partij 7.ich niet schaamde voor de daar heersende onbehaaglijkheid over de H-bom. Evenals de regering 'aanvaarden de meeste socialis tische leiders de noodzakelijkheid voor En geland om eigen H-bommen te vervaar digen en vanzelfsprekend ook te beproe ven, maar het emotionele verzet in de par tij is ko groot, dat Brown overeenkomstig één dézer dagen door de Labourfractie sangehomen resolutie uitstel van de op handen zijnde Britse proef-explosies ver langde om eerst nog te trachten overeen stemming- tussen Oost en West te verkrij gen irjzake afschaffing van deze, explosies. Door dit initiatief zou Engeland, dat nog tot geen H-bom explosie is overgegaan, het goede voorbeeld kunnen geven. De regering kon het. door Labour inge- diendé amendement, naar de minister zei- de, onmogelijk aanvaarden omdat een on beproefde H-bom als dreigmiddel natuur lijk waardeloos is. Zolang Engeland geen H-bom hezit, kan het de afschaffing van de proef-explosies, volgens hem, niet aan de orde stellen. Doch natuurlijk wel de be perking er van. Sir Anthony Eden had des. tijds inzake dit laatste iets willen doen, maar MacMillan wil blijkbaar eerst zo snel mogelijk met een eigen bom te voor schijn komen. Minister Sandys beschouw de deze vooral als een geruststelling voor de landen van West-Europa. De bom moet een bedreiging van Engeland afwenden, in Medisch genootschap is lang niet tevreden LONDEN (Reuter/UP). De Britse art sen, die de regering een verhoging van hun honoraria met 24 percent hadden gevraagd met het oog op de gestegen kosten van levensonderhoud, zullen van mei af vijf percent meer krijgen. Lager ziekenhuis personeel heeft onlangs een verhoging van tien percent gekregen. Het Britse medische genootschap, dat voor de belangen van de artsen .zorgt, had de 21.000 huisartsen aangeraden de nationale gezondheidsdienst te verlaten, indien de regering niet met hun eisen akkoord ging. De regering wei gerde in te gaan op de eis, dat de kwestie aan arbitrage zou worden onderworpen en verwees de zaak' naar een koninklijke commissie. Het regeringsbesluit geldt ook voor con sulterende geneesheren, specialisten en alle tandartsen, die verbonden zijn aan de algemene tandartsendiensten. Volgens premier MacMillan zal het totaal der ver hogingen met inbegrip van de tien Percent voor het lagere ziekenhuisperso neel zestig miljoen gulden kosten. Het Britse genootschap van tandartsen vindt het aanbod van de regering te leurstellend en zegt dat niet beschouwd kan worden als een bevredigend ant woord op de eisen van de tandartsen. Het besluit is genomen zonder overleg met de tandartsen, aldus een verklaring. Het medische genootschap verklaarde, dat de vijf percent een willekeurig getal is, dat "Ie regering eenzijdig, zonder onderhande lingen of arbitrage, heeft vastgesteld. Men verwacht dat de artsen het aanbod zullen afwijzen omstandigheden waarin het misschien twijfelachtig is, dat de Verenigde Staten bereid zijn tot represailles over te gaan. In hoeverre dit alles realistisch is, valt moeilijk te zeggen, vooral omdat het niet duidelijk is of Engeland Amerikaanse ra ketten met Britse atoomladingen zonder Amerikaanse toestemming mag gebruiken. De eerste dag van het debat heeft wel aangetoond hoe ingewikkeld de problemen reeds in technisch opzicht zijn, waarbij dan nog morele faktoren komen, welke de zaken nog veel moeilijker maken. De liberale fractie heeft een motie in gediend, waarin wordt uitgesproken dat de produktie van eigen H-bommen of an der nucleaire wapens geenszins bijdraagt tot Engelands beveiliging en waarschijn lijk er toe zal leiden, dat andere landen uit prestige overwegingen het Britse voor beeld zullen volgen, daarbij het risico van een wereldconflict vergrotend. Aangedron gen wordt op raadpleging van de bond genoten om een gemeenschappelijke con trole van de nucleaire wapens te bereiken totdat overeenstemming zal zijn verkregen inzake ontwapening. BOSTON (Reuter) Sir Anthony Eden .heeft gisteren voor het eerst na zijn ope ratie even opgezeten na een goede nacht. Hij mocht vloeibaar voedsel gebruiken. Sinds zaterdag was hij kunstmatig gevoed. Volgens-een bulletin van de kliniek te Bos ton waar Sir Anthony wordt verpleegd, heeft de vroegere Britse premier een on rustige dag gehad. Zijn toestand is over het algemeen bevredigend. U maakt aan tafel snel klaar! BONN (DPA, AFP en LP). De re gering van de Duitse bondsrepubliek heeft bekendgemaakt dat de Westduitse atoom geleerden Hahn, Von Laue, Von Weisz- acker, Gerlach en Rizler er in toegestemd hebben aan het op woensdag gestelde overleg met de bondskanselier deel te ne men. Dit gesprek met Adenauer, kabinets leden en atoomgeleerden wordt gehouden naar aanleiding van de dezer dagen door achttien Westduitse atoomgeleerden ge geven waarschuwing voor atoomwapens. De Westduitse minister van Atoom zaken, Balke, zal niet deelnemen aan de „atoomconferentie", die de bondskanselier, Adenauer, voor woensdagochtend bijeen heeft geroepen. Zijn naam stond dinsdag avond niet meer op de officiële lijst van deelnemers. Van officiële zijde heeft men te ver staan gegeven, dat minister Balke zich in de provincie bevindt. Van andere zijde is daarentegen vernomen, dat minister Balke dinsdagmiddag te Bonn is teruggekeerd. De minister zou ter zijde van deze confe rentie worden gehouden als vergelding voor zijn neutrale houding in het geschil tussen de bondskanselier en de achttien atoomgeleerden, die het appèl van Göt tingen hebben ondertekend. De gemeenteraad van de Oostduitse stad Maagdenburg heeft de Westduitse atoom geleerde en Nobelprijswinnaar Dr. Hahn, één van de achttien ondertekenaars van het appèl van Göttingen, het ereburger- schap van de stad aangeboden. Volgens een brief van' de burgemeester van Maag denburg hebben de achttien geleerden „een nieuwe vonk van hoop in de harten van de Duitsers doen gloeien". Nog een andere Westduitse atoomge leerde, professor Bechert, heeft zich ach ter het appèl van Göttingen geplaatst. De Oostduitse minister van Defensie, kolonel-generaal Stoph, heeft er dinsdag in een toespraak voor radio en televisie bij Wcst-Duitsland op aangedrongen de „atoomplannen" op te geven. Het parlement van Hamburg heeft zich dinsdag---als eerste in de Bondsrepubliek uitgesproken tegen uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoom wapens „zolang deze nog slechts in handen zijn van de grote mogendheden". Ontwapeningsinitiatief Inmiddels meldt het Franse persbureau AFP uit de omgeving van de Westduitse regering te hebben vernomen, dat kanse lier Adenauer tot een algemene ontwape ning op atoomgebied zal oproepen. Commentaar leverend op de verklaring der achttien Westduitse geleerden heeft radio-Moskou verklaard dat „alle wel denkende mensen in West-Duitsland de regering verzoeken de krankzinnige plan nen, in het land bases voor Amerikaanse atoomwapens te vestigen, te verwerpen". Voorts werd de „Deutsche Zeitung" aan gehaald, die zeide dat Adenauer harder dan ooit de trompet van de koude oorlog blies. De Oostduitse minister van Defensie, Willy Stoph, heeft gewaarschuwd dat „ef fectieve maatregelen" zullen worden ge nomen, wanneer het Westduitse leger met atoomwapens wordt uitgerust. Het anti-communistische inlichtingen bureau „West" te Berlijn heeft verklaard, dat de autobahnen te Cottbus, Halle en Leipzig in Oost-Duitsland geschikt wor den gemaakt voor het opstijgen en landen van straaljagers. Nog dit jaar zouden de werkzaamheden hiertoe zijn .voltooid. De toestand van de eenentwintigjarige Franse schrijfster Frangoise Sagan, die zoridagmiddag even buiten Parijs met haar auto verongelukte, is in de afgelopen vierentwintig uur aanzienlijk verbeterd. Haar doktoren hebben echter gezegd, dat het nog zeker tien dagen zal duren voordat men weet of zij buiten gevaar is. Intussen zijn in het ziekenhuis in Neuilly, aan de rand van Parijs, waar Frangoise Sagan wordt verpleegd, vele blijken van medeleven met de populaire schrijfster binnengekomen, onder meer van de Franse minister van -Justitie, Mit- terand. Vierendertig leerlingen van een lyceum in de Italiaanse stad Ventimiglia hebben een bus gehuurd en zijn daarmee naar Parijs gereden om Frangoise per soonlijk een boeket bloemen te kunnen aanbieden. WEEKABONNEMENTEN jocooccccccoa In het Staatsblad van 18 april zal een op de Veiligheidswet berustend Koninklijk Besluit worden gepubliceerd, dat in de eerste plaats ten doel heeft te voorkomen dat men zonder noodzaak aan gevaarlijke straling blootstaat en waarin voorts de maximaal toelaatbare doses wordt aange geven, indien ioniserende straling tijdens het werk niet kan worden vermeden. Dit besluit, dat „Veiligheidsbesluit Ioniserende Stralen" genoemd zal worden, is naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mededeelt, noodzakelijk omdat het gebruik van toestellen en stoffen, wel ke ioniserende stralen uitzenden, in de in dustrie en voor medische en andere doel einden hand over hand toeneemt. Overma tige gevaarlijke straling, bijvoorbeeld van röntgentoestellen en van radio-actieve stoffen, vormt een bedreiging voor de ge zondheid van degenen, die hiermede wer ken of geregeld in de nabijheid daarvan vertoeven. De bepalingen van het besluit zullen van toepassing zijn op alle inrichtingen, waar ioniserende stralen voorkomen en waar personeel werkzaam is, zoals fabrieken en werkplaatsen, laboratoria, ziekenhuizen, sanatoria en consultatiebureaus voor tbc— bestrijding. Ook de inrichtingen, waar door artsen, tandartsen, biologen en natuurkun digen röntgen- of isotopenonderzoek wordt toegepast, vallen, als zij daarbij worden geassisteerd door personeel, onder het be sluit. Radiologisch personeel zal zich aan een verplLhte periodieke medische keuring moeten onderwerpen en zal in het alge meen controlemiddelen moeten dragen, waarmede geregeld de hoeveelheid straling tiidens het werk kan worden gemeten. Deze metingen dienen te worden geregis treerd. Verder kan de minister onderne mingen aanwijzen, waar de bedrijfsinrich ting periodiek moet worden gecontroleerd. Ook kan worden voorgeschreven, dat de hoeveelheid straling in bepaalde ruimten geregeld gemeten moet worden. LONDEN (UP) „Ik ben er zeker van dat we een geleid projectiel zullen hebben, voorzien van een waterstofbomlading, dat overal in de wereld zal kunnen neerkomen," zei de Russische partijsecretaris Nikita Kroesjtsjev in april 1956. Sindsdien is een jaar verlopen, en de vraag die in dat tijdsverloop steeds dringender is geworden luidt: in hoeverre zijn de Russische dreigementen met geleide projectielen en raketten propa ganda en in hoeverre zijn zij de resultaten van een snelle wetenschappelijke vorde ring? Het antwoord op die vraag komt maar ten dele direct uit Rusland, maar is veel eerder te vinden in de „spoed programma's", waarmede de Verenigde Staten werken om dit afschuwelijke wapen verder te ontwikkelen. Nog verleden jaar werd een einde ge maakt aan de illusie van de Russische „achterlijkheid" in dit opzicht en heel wat luchtvaartdeskundigen kregen rode hoof den toen de TU-104 verleden jaar na een non-stop vlucht uit Moskou in Londen landde. En de Aereflot (de Russische lucht vaartmaatschappij) is de enige, die vliegt met straalvliegtuigen. De Verenigde Staten zijn nog niet zover. GENèVE/WENEN/MOSKOU (UP) De uit vertegenwoordigers van vijf mo gendheden bestaande UNO-commissie in zake Hongarije zal de Algemene Vergade ring volgende maand rapport uitbrengen, aldus heeft een woordvoerder van de com missie, Vernon Duckworth Barker, ver klaard. Men verwacht, dat de leden-statcn vóór eind mei het rapport van de commissie in handen krijgen. De regeringen, die lid zijn van de UNO, zullen dan beslissen of de Al gemene Vergadering moet worden bijeen geroepen of dat een bespreking van het rapport kan wachten tot de assemblee in september, volgens schema, bijeenkomt. Sinds 17 januari is de commissie 62 maal bijeen geweest. Er werden 111 getuigen gehoord, van wie 35 in New York, 30 in Wenen. 21 in Genève, 16 in Rome en 9 in Londen. Alle regeringen, met uitzondering wan de Hongaarse en Roemeense, hebben vol ledige medewerking verleend, zo werd ge zegd. Roemenië en Hongarije zijn van me ning dat de commissie zich met binnen landse aangelegenheden van Hongarije be moeit. De getuigen stonden niet onder ede, maar werden zeer scherp ondervraagd. Conclusies zullen slechts op ooggetuige- verklaringen worden gebaseerd en niet op hetgeen getuigen van horen-zeggen heb ben verklaai-d. Alle leden van de commissie zijn diplo maten van ervaring, enkelen van hen heb ben rechten gestudeerd. Twee leden van de commissie, de ambassadeur van Ceylon in de Verenigde Staten R. S. S. Gunewar- dene en de permanente vertegenwoordiger van Tunesië bij de volkerenorganisatie Mongi Slim zijn zelf actief werkzaam ge weest in de verzetsbewegingen. Conclusies in het rapport zullen niet eenstemmigheid worden getrokken, zo verklaard Vernon Duckworth Barker. Het rapport zal aanzienlijk uitgebreider zijn dan het interimrapport, dat in februa ri werd uitgebracht. Vele vragen, die in het rapport van februari onbeantwoord bleven, zullen worden behandeld, zoals de vraag, wie de hulp van het Sovjetleger in riep om de opstand te onderdrukken. Nieuwe lezing Ter gelegenheid van het bezoek van een Albaanse delegatie aan Moskou heeft pre mier Boelganin verklaard, dat door het mislukken van de Hongaarse contra-revo lutie de mogelijkheid tot een vermindering van de internationale spanning is gescha pen. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Imre Horvath heeft te Boedapest verklaard, dat de Sovjet-Unie voor Hon gaars uranium een prijs betaalt, die boven de wereldmarktprijs ligt. Dit geschiedt volgens een overeenkomst, waarbij de Sov jet-Unie zich heeft verplicht Hongarije verrijkte uranium te leveren ten behoeve van een atoomreactor, die in de naaste toekomst zal worden gebouwd. Minister Horvath zeide voorts, dat de Hongaarse uraniumproduktie bijzonder laag is. De Hongarase bewindsman zeide nog eens. dat zijn regering een bezoek van Dag Hamarskjoeld zou verwelkomen. „Wij konden een bezoek van Hammarskjoeld vorig jaar december niet accepteren, om dat dit door contra-revolutionaire elemen ten zou worden aangegrepen voor tegen de regering gerichte provocaties", zo voegde hij eraan toe. MONTREAL (UP) Een warenhuis in de Canadese stad Montreal is op het idee gekomen om ter gelegenheid van het Paas feest de etalages te versieren met Europese taferelen, waarbij het accent werd gelegd op Nederland door middel van duizenden tulpen. Van de parterre tot de zevende etage zag men talloze witte en pastelkleurige tulpen, die op de voorgrond van vignetten van Europese steden waren geplaatst. Op de parterre waren tulpen en door motorkracht voortbewogen windmolens, op de derde verdieping nog meer tulpen en vier typen van Europese bloemenwin kels. Ook was voor deze gelegenheid be hangselpapier ontworpen met tulpenmo tieven. Het warenhuis had door de KLM 19.000 tulpen uit Nederland laten aanvoeren. Op deze foto ziet men links Gösta A. T. Jacobsson, die, met zijn jongere col lega Robert Folke Damstedt (rechts), is gearresteerd en voor de rechtbank van Stockholm is aangeklaagd wegens spionage. Zij hebben bekend negen maanden geleden tekeningen van on derzeeboten te hebben ontvreemd en te hebben gepoogd deze geheime plannen aan een vreemde mogendheid te verkopen. De Verenigde Staten zijn met projectielen ..behoorlijk gevorderd". Senator Richard B. Russell zei onlangs van functionarissen van de luchtmacht te hebben gehoord, dat een „intermediate range ballistic missile" (af korting IRBM), dat is een projectiel dat een beperkt gebied bestrijkt, binnen wei nige maanden voor het gebruik gereed zou zijn. Later werd dit weer ontkend en alge meen zegt men, dat dit nog wel twee jaar kan duren. IRBM-projectielen in produktie zijn de Jupiter, de Polaris en de Thor. Hun vlieg- bereik ligt op ongeveer 2400 kilometer. Batterijen bij Moskou Een tweede type geleid projectiel, de ICBM (Intercontinental Ballistic Missile) - waarmede men van het ene werelddeel het andere zou kunnen bereiken - is in nóg groter geheimzinnigheid gehuld. Bepaalde waarnemers verwachten niet, dat deze pro jectielen, die een bereik zouden hebben van 9000 kilometer, vóór 1964 voor gebruik gereed zullen zijn. In het Britse blad „Flight" stond enige weken geleden eén artikel, waaruit bleek dat men in 1956 op het vliegveld Kibinka in Rusland verschillende types vliegtuigen had waargenomen, waarschijnlijk de Mig- 17 toestellen, die waren uitgerust met rek ken onder de vleugels, waarin raketten konden worden opgehangen. Betreffende de van de grond af te vuren projectielen schatte men in de zomer van 1955 in het Amerikaanse militaire hoofdkwartier (Pen tagon), dat de Russen hiervan 2000 stuks per maand fabriceerden. In 1956 verklaar den de generaals Earle Partridge en de senator Stuart Symington, dat de Ameri kaanse luchtmacht in het bezit was van foto's van batterijen van dergelijke projec tielen in het gebied van Moskou. Generaal Partridge zei, dat de projectielen leken op de Amerikaanse typen „Nike" en „Talus". Dit zijn respectievelijk van de grond en van schepen af te vuren raketten, welke een bereik hebben van ongeveer 40 kilo meter. In november 1955 waren er redenen om aan te nemen, dat de Russen een wapen bezitten, dat het dubbele bereik heeft van de Duitse V-2, dat betrouwbaar is in het gebruik, en waarschijnlijk wel eveneens 2400 kilometer haalt. In april 1955 verklaarde de Amerikaanse luchtmacht-generaal Benjamin W. Chidlaw dat de Russen „binnen tien jaar tijds een intercontinentale raket van tien of twintig maal de geluidssnelheid zouden hebben, in staat om elk doel in de V.S. binnen 30 LAGOS (Nigeria, West-Afrika). (Reuter). In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is een moordaanslag mislukt op de premier van Oost-Nigeria, dr. Namdi Azikiwe, toen deze aldaar aankwam voor het voeren van besprekingen met de twee andere mi nisters-presidenten van Nigeriaanse ge bieden. Een met een dolk zwaaiende man rende op de auto van Azikiwe af en wierp een steen naar het voertuig. Een lid van het gezelschap van de premier die uit de auto sprong en poogde de aanvaller te overmeesteren, kreeg een snede over de hand. De politie arresteerde de man. De drie Nigeriaanse premiers zullen twee dagen te Lagos beraadslagen over vraagstukken, die zich, naar verwachting, zullen voordoen op de 23 mei te Londen aanvangende besprekingen over het op stellen van een grondwet voor Nigeria, dat thans deel uitmaakt van Brits-West- Afrika. minuten te treffen. In de meer nabije toe komst, aldus generaal Chidlaw, zouden de Russen een raket voor beperkte aftand van 2 a 3 maal de geluidssnelheid hebben. In december 1955 verklaarde Boelganin, dat Rusland een intercontinentaal projec tiel had ontwikkeld. Senator Stuart Sy mington van ae Senaatscommissie voor de luchtmacht verklaarde terzelfdertijd dat de „Russen een projectiel hebben afgevuurd, dat honderden mijlen verder reikt dan wat in dit land ook maar is geprobeerd". Kort daarna zei het Amerikaanse ministe rie van Defensie officieel dat de Russen reeds in november 1955 een projectiel met een bereik van ongeveer 1500 kilometer hadden getest. Dreigementen In de afgelopen twee weken heeft het westen geconstateerd dat de Russische na druk op het geleide projectiel - ook in de propaganda is toegenomen. Gedurende de afgelopen veertien dagen heeft Rusland ge dreigd een half dozijn landen, waaronder ons land, van de kaart te zullen wegvagen, als deze landen hun gebied ter beschikking zouden stellen voor het vestigen van atoombases. Deze bedreigingen betekenen zeer waar schijnlijk, dat de Russen in staat zullen zijn de dreigementen ook uit te voeren. Berich ten die in Wenen en Berlijn zijn binnen gekomen, wijzen erop dat de Russen voor bereidingen treffen tot het uitrusten van hun troepen in Oost-Duitsland met atoom artillerie, en dat ze van plan zijn bases voor geleide projectielen langs de Hon gaars-Oostenrijkse grens aan te leggen. De Oostduitse premier Otto Grotewohl verklaarde in zijn parlement verleden week dat „tegenmaatregelen genomen zouden worden als de Westduitse Bundeswehr met kernwapens zou worden uitgerust." Uit Wenen kwam het bericht, dat Kadar en de Russen hadden afgesproken dat er „in de nabije toekomst" atoombases en bases voor raketten zouden worden gebouwd aan de Hongaars-Oostenrijkse grens. ATHENE (UP/AFP) Aartsbisschop Makarios, het hoofd van de Grieks-ortho doxe kerk op Cyprus is vandaag op het vliegveld bij Athene aangekomen uit Nai robi (Kenya), waar hij enige dagen ver toefd had. Dertien maanden heeft de Cyprische kerkvorst in verbanning doorgebracht. Een grote menigte verwelkomde Makarios. Een zuster van de aartsbisschop en twee zusters van een jeugdige Grieks-Cyprioot, die vo rig jaar bij gevechten met de Britten om het leven kwam. begroetten Makarios toen hij uit het vliegtuig stapte. Een militaire kapel speelde het Griekse volkslied. De Britse Labourafgevaardigde Noel Ba ker heeft verklaard zeer teleurgesteld te zijn door het feit, dat de toestand op Cy prus „veel minder ontspannen" is dan hij gehoopt had. Baker is uit Nicosia in Athene aangekomen na een bespreking met gou verneur Harding. Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat hij er op gerekend had. dat ook de Britse overheid na de beëindiging van de verzetsactiviteit der E.O.K.A. een andere houding zou aannemen. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is akkoord gegaan met de aanbeveling van zijn begrotingscommissie om de begroting voor de Amerikaanse voorlichtingsdienst met 26 percent te besnoeien.' Dit niettegen staande een persoonlijk verzoek van pre- siden h de gevraagde 144 mil joen g te wijzen. De eerste aardbeien uit de koude kas zijn in Kapelle-Biezelinge aangevoerd. Het waren er acht stuks afkomstig van de proeftuin voor kleinfruitteelt te Kapelle. Er werd 27 cent per stuk voor betaald. Deze aarbeien waren van het ras Glasa, een nieuw ras dat dit jaar voor het eerst in Zeeland wordt beproefd. 5VOENSDAG 17 APRIL 1957 (Van onze correspondent in Londen) De oudste inwoonster van Amsterdam, mevrouw Rinske Tietsia Freudenborg- Ferwerda, wordt 21 april 105 jaar. Ze geniet nog een goede gezondheid, helpt soms zelfs nog mee de afwas te drogen. ADVERTENTIE dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3