r reumatiek Van dag tot dag Rolverdeling Zeer actueel raatótoel Senator Knowland zou graag president worden in 1960 ...ölkaAs, (Wc* QinR. CAL\ Oostenrijk hoopt iets van Mikojan gedaan te krijgen 'Hllk „Der Spiegel" maakte nu de Oostenrijkers kwaad Pilotenwerving van B.E.A. en B.O.A.C. heeft succes Beieren stelt een eigen orde van verdienste in AKKERTJES WOENSDAG 17 APRIL 19 5 7 O Het besluit van minister Cals om dwars tegen het advies van de stichting Toneel coördinatie in het Nieuw Nederlands To neelgezelschap als doubluregroep te blijven subsidiëren en voor de door genoemde in stantie aanbevolen uitbreiding van „Puck" geen extra-middelen ter beschikking te stellen, heeft in theaterkringen veel opwin ding en verwarring veroorzaakt. Het be stuur van de Toneelcoördinatie heeft ex- zelfs aanleiding in gezien af te treden. Dat js een begrijpelijke consequentie. Als pro test is deze stap slechts redelijk, indien het gericht is tegen het tijdstip waarop de minister meende van het uitgebrachte ad vies te moeten afwijken. De bovengenoem de gezelschappen hadden namelijk reeds maatregelen genomen om te kunnen beant woorden aan de omstandigheden, die voor het volgende seizoen, nota bene in samen werking met een vertegenwoordiger van deze bewindsman, geregeld wai-en. De Ne derlandse Vereniging van Toneelkunste naars heeft dan ook een dringend beroep op de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gedaan om „Puck" in de gelegenheid te stellen reeds aangegane verplichtingen te kunnen nakomen. Men mag niet de vergissing begaan te menen, dat de maatregel van de minister een herhaling van zijn optreden inzake de toekenning van een reisbeurs aan de zich toen nog Simon noemende schrijver Gerard Kornelis van 't Reve betekent. De minister heeft in dit geval immers gehoor gegeven aan de wederpartij - het door de voorge nomen indeling van het speelplan gedu- peerde Nieuw Nedei-lands Toneelgezelschap - en is gezwicht voor de aangevoerde be wijzen van toegepaste onbillijkheden, om niet te zeggen onrechtvaardigheden. Het is bijzonder jammer, dat hij zich niet eerder en beter over de gang van zaken bij de Toneelcoördinatie heeft laten inlichten. Zijn besluit is nu betrekkelijk achteraf en dus ongelegen gekomen. Maar uiteraard is aan hem het laatste wooi'd omtrent de wijze, waarop de voor subsidie aanwezige gelden verdeeld moeten worden. Daar komt nog bij, dat men zich in krin gen van deskundigen uit het theaterleven ernstig zoi-gen maakte over de wijze waar op „Puck" aan de eisen van de toneelsprei ding „in de provincie" zou kunnen voldoen. De veroordeling van het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, dat volgens de Toneel coördinatie in het afgelopen seizoen in de behartiging van deze taak gefaald zou hebben, was wel zeer voorbarig. De „af nemers" - de Federatie van Uitkoopver enigingen en de Vereniging van Schouw burgdirecties - waren met de voox-gestelde hergx-oepering allerminst ingenomen. Men dient hierbij te bedenken, dat in het dage lijks bestuur van de stichting Toneelcoör dinatie juist die gezelschappen waren ver- tegenwoordigd, die (al dan niet terecht) in de praktijk weinig blijken hebben gegeven van bereidheid tot medewerking aan het ministeriële streven om tot een artistiek verantwoorde cultuurspreiding te geraken. Hoe onaangenaam de huidige, bijzonder onduidelijke situatie voor de betrokkenen ook mag zijn, één ding is er in ieder geval uit te leren: de Toneelcoördinatie heeft slechts een administratieve, de ondex-linge verhoudingen x-egelende rol te vervullen. Het is jammer dat zij gemeend heeft be halve deze uitvoerende ook nog een rege rende macht te hebben. Men kan het mi nister Cals moeilijk kwalijk nemen dat hij - zij het te elfder ure - corrigerend ingreep. Met de cynische gewetenloosheid van levensbedreigers laten de Sovjet-Russische machthebbers thans in grote fx-equentie zeer krachtige atoommiddelen ontploffen, ongetwijfeld met meer dan één doel: het imponeren van het Westen, het onderstre pen van hun dreigende taal aan Ameri kaanse bondgenoten en het overhaast vol einden van een atoombomprogramma. Er is geen twijfel over, dat de Sovjet- Unie over zeer indrukwekkende middelen voor het voeren van een atoomoorlog be schikt, wat zij bovendien duidelijk wenst te laten dooi'schemeren.Eensdeels geeft dit laatste grond aan de veronderstelling, dat zij dus niet in stilte aan verradelijke plan nen werkt, doch anderzijds is deze onmis kenbare intimidatie een onheilspellend te ken van de stemming, die in het Kx-emlin heerst. Intussen stijgt de radio-activiteit Waarover men zich in Rusland blijkbaar niet bekommert met sprongen en de nog komende Britse en Amerikaanse proeven zullen daar ten overvloede toe bijdragen. Een zeer spoedige overeenkomst om ten minste de proeven te staken is daarom op dit moment het meest actueel. Méér kan men niet verwachten, doch het zou in ieder geval een praktische daad zijn, die direct-levensgevaarlijke ontwikkelingen zou tegenhouden. Staking der proeven zou zeer eenvoudig te controleren zijn. De tegenstandex-s weten nu wel, dat zij elkanders wapenen niet gering mogen achten. Laten zij dat als een voorlopig evenwicht aanvaarden. WEEKABONNEMENTEN Geschreven portret van Dulles wekt argwaan Het is een publiek geheim, dat Know land, de leider van de Republikeinen in de Senaat, in 1960 graag president zou worden. Hij behoort tot de rechtervleugel van de partij en zijn uitgesproken mening, vooral over de buitenlandse politiek, ver schaft hem publiciteit, een onmisbaar hulpmiddel, wanneer men hier in het politieke leven iets bei'eiken wil. Know land, die 'een stem als een klok heeft en die px-aten kan als Brugman, heeft onom wonden te kennen gegeven, dat hij de hulp aan het buitenland zou willen besnoeien, dat hij geen economische bijstand aan Po len wenst te geven en dat hij geen geld van de regering beschikbaar wil stellen voor de bouw van scholen. Op al deze punten gaat hij in tegen het beleid van president Eisenhower en de nieuw-republikeinse denkbeelden. Dat is Knowlands goed recht. Maar men moet zich toch afvragen, of deze politicus, die als partijleider in de Senaat mede de taak heeft de politiek van de Republikeinse regering te verwezenlijken, er niet beter aan zou doen zijn plaats als aanvoerder van de Republikeinse senatoren aan een ander af te staan. Keizer De tijdschriften Time, Life en Fortune worden alle uitgegeven door Luce, echt genoot van Clare Luce, die tot voor kort de Amerikaanse arhbassadrice te Rome was, en een keizer onder 's werelds uit gevers. Zijn bedrijf heeft invloed op mil joenen en Eisenhower kan zich geen beter propaganda-ministerie wensen dan de bureaux van deze pex-iodieken. Weliswaar schrijven die bladen ook over Eisen hower's tegenpartij en heus niet altijd onvriendelijk maar de grote bewonde ring gaat toch uit naar de voormannen van de republikeinen, vooral naar „Ike" en „Foster". Enige tijd geleden heeft Life een op zienbarend artikel gepubliceerd, waarin betoogd werd, dat Dulles de wereld tot twee maal toe „tot aan de rand van oor log" had gebracht, niet om een oorlog te ontketenen, maar om te tonen, dat de Ver enigde Staten vastberaden en niet bang zijn. Dit artikel was gebaseerd op inter- vieuws met Dulles en al kon niemand be wijzen, dat de Amerikaanse diplomaat dit met zoveel woorden had beweerd, men kreeg toch de indruk, dat dit beeld van Dulles het portret was, dat hij zelf het best gelijkend vond. Thans is een nieuw „portret" van Dulles verschenen, een boek, geschreven door een van de medewerkers van Time. Ook de schrijver van dit boek heeft geprofiteerd van gesprekken met de staatsman, die hij hogelijk vereert. Twee passages van het nieuwe werk hebben voox-al de aandacht getrokken: Dulles zou met opzet en op vrij grove wijze krediet aan president Nasser van Egypte hebben geweigerd voor de As- soean-dam, teneinde aan te tonen, dat de bereidheid van de Sovjet-Unie om Egypte bij te springen slechts bluf was. En verder zou Eisenhower in een particuliere brief Tsjang Kai Ts.jek gerust hebben gesteld inzake een eventuele verdediging van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Toen Dulles op zijn persconferentie over deze twee opzienbarende onthullingen werd ondervraagd, bleek hij helemaal niet van zijn stuk gebracht. Dulles is een goed advocaat ook voor zichzelf. Hij herhaal de de officiële verklaringen, destijds over de dam en over beide eilanden gegeven, enliet tegelijk voor de goede luiste raar de mogelijkheid open, dat het nieuw ste boek over hem, kernen van waarheid bevatte. Koning Kort geleden hebben wij uitvoerig ge- schreven over het onderzoek, dat een se naatscommissie instelt naar kwade prak tijken in sommige vakverenigings-orga- nisaties. Het eerste is de organisatie van de transportarbeiders onder het mes ge nomen en kortgeleden kwam Dave Beck, de leider er van, te Washington op het matje. Beek leek niet in het minst onder de indruk en omzeilde'vrijwel alle vragen Ook jongere mannen roken steeds meer Senator. Waarom? Om de gelijkmatige, witte brand? Om het prachtige Sumatra-dekblad? Of om de heerlijk-zachte smaak misschien? Al deze eigenschappen zijn vanzelfsprekend bij zo'n „paasbeste" sigaar. Ook zónder speciaal aan de komende feestdagen te denken zeggen fijnproevers kortweg: LONDEN (UP) Binnen 24 uur nadat de B.E.A. en de B.O.A.C., de Britse lucht vaartmaatschappijen, een oproep hadden doen uitgaan, daar beide te kampen heb ben met een groot tekort aan piloten, heb ben zich reeds meer dan 100 mannen aan gemeld. De meesten hiervan zijn ex-piloten van de R.A.F. Een zegsman voor de maatschappij zeide, dat men in de komende twee jaar behoefte had aan minstens 150 man. Een zegsman van de K.L.M. verklaarde in Londen naar aanleiding van deze toe loop. dat ook de K.L.M. behoefte heeft aan nog een zeventigtal piloten. De K.L.M.-ver- tegenwoordiger zeide. dat de K.L.M. in Amerika, Canada en Engeland eveneens piloten aanwierf. door zich te beroepen op die artikelen van de grondwet, die toestaan getuigenis te weigeren, wanneer men zichzelf zou kun nen benadelen. De commissie bracht ech ter zoveel onregelmatigheden naar voren, dat de overkoepelende organisatie van vrijwel alle vakverenigingen (de A.F.L. and C.I.O.) Beek geschorst heeft als vice- president van de uitvoerdende x-aad. Beek heeft getracht van zijn ti-ansportax-beiders een miljoen dollar los te krijgen, teneinde zijn eigen zaak een gunstige publiciteit te geven. Dat is hem evenwel niet gelukt en dit kan een teken zijn, dat zijn macht gaat tanen, zelfs in zijn eigen koninkrijk. Vroeger dan men had verwacht zal Miko jan zijn reeds lang aangekondigd bezoek aan Oostenrijk brengen en daarmee gevolg geven aan een uitnodiging van kanselier Raab. Het bezoek zal van 23 tot 27 april duren en heeft het officiële karakter van een staatsbezoek. De Oostenrijkste regering is ten zeerste bij dit bezoek geïnteresseerd, omdat zij van deze staatseconoom toezeggingen wil pogen te verkrijgen inzake vermindering der olie leveranties, waartoe Oostenrijk krachtens het staatsverdrag verplicht is. Het is name lijk gebleken, dat de olieproduktie niet zo overvloedig is als de Russische experts het index-tijd hebben doen voorkomen. In som mige Oostenrijkse kringen oppert men zelfs het vermoeden, dat de Russen met opzet een veel te gunstige voorstelling van zaken hebben gegeven, op grond waarvan-' de Oostenrijkse verplichtingen nu zo zwaar blijken te zijn. In alle geval zou Oostenrijk de verplichte olieleveringen voor 25 per cent verlaagd willen zien. Als tegenvoorstel wil men een langere afleveringstermijn suggereren of het tekort door het leveren van andere primaire artikelen - zoals ijzer en staalprodukten - of door afbetaling in dollars dekken. Daar de Sovjet-Unie er belang bij heeft dat Oostenrijk olie blijft leveren, welke dan aan het uitgeputte Hongarije ten goede komt, verwacht men, dat Mikojan tot on- dei-handelingen bereid zal zijn. Het Westduitse bondsland Beieren dat er veel meer dan de andere deelstaten prat op gaat zelf een „staat" te zijn. zal dit jaar een eigen ordeteken invoeren. Het nieuwe ereteken krijgt de vorm van een maltezer kruis. De vier punten zullen aan beide kanten van wit email zijn met blauwe randen. In het midden komt een medaillon met gouden rand, waarin aan de voorzijde een wapenschild met blauwe en witte ruiten en aan de achterzijde een ver gulde Beierse leeuw prijkt. Het nieuwe kruis van verdienste kan aan een wit- en blauw lint om de hals worden gedragen. Kort geleden kwamen de autoriteiten van Beieren door het ontbreken van een Beierse orde in verlegenheid. Toen de Oos- tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl München bezocht, daalde een milde regen Oosteni'ijkse onderscheidingen op voox-aanstaande Beierse figuren neer en de Beierse grootwaardigheidsbekledex-s von den het pijnlijk daar niets tegenover te kunnen stellen. De Beiei-se minister-president zal de eer ste zijn, die zich met het nieuwe ordeteken mag tooien. Zijn opvolgers zullen de on- dex-scheiding ontvangen, wanneer zij hun ambt aanvaarden. De nieuwe orde kan zo wel aan innen als aan vrouwen worden verleend. Het aantal dragers mag nooit meer dan tweeduizend zijn. De grondwets commissie van de Landdag te München heeft voorgesteld de orde-wet op 1 oktober van kracht te laten worden. 0/p cle ju»»11 Mocht u eens in Milaan zijn en toevallig behoefte hebben aan een sierbeeld voor uw tuin, dan mag ik u aanraden bij Luigia Uboldi Balzani te gaan kijken. Hij heeft ze te kust en te keur. Dames met H hoornen des overvloeds in de armen, dames met bossen bloemen en dames, die alleen maar weelderige dame zijn. U kunt er ook terecht voor Cupi- do'tjes en andere bevallige jonge baasjes, in natuurlijke staat vereeuwigd en enthou- siast blazend op herders-, pans- en dwarsfluiten. Voorts heeft Luigia een enorm aanbod in stenen vazen en dito scha len. gevuld met alle vruchten, die de zuidelijke zon in zo ovei-weldigende mate doet rij- pen. Dit alles staat schildex-achtig door elkaar in en voor de ver- ij koopruimte van de Milanese antiquair, dit alles is afgrïjse- lijk lelijk en dit alles is oud en dus voor velen begerens waardig. Geneer u niet de drempel te ovex-schrijden en er iets te kopen - talrijke groten der aarde zijn u voor geweest. Luigia strooit losjes hun na- Ej men door het gesprek: Gina Lollobrigida, Alexander Kor- da, Mistinguett, Maurice Che- EE valier en de Franse modeko- E ning Balmain. Hoewel mijn hart bepaald S niet van hebzucht sneller klop- te, toen ik zijn vreemdsoortige uitstalling zag, was ik toch maar eens zijn zaak binnenge- lopen. Ik deed Milaan die middag op mijn gemak en dat betekende, dat ik een behoor- lijke tijd besteedde aan de Via Monte Napoleone, de voor het oog vrij onaanzienlijke straat met zijn verrassend groot aantal exclusieve win- ^llll keltjes. Op nummer 2 strandde ik al op de woorden Antichita - Curiosita. Vex-spreid over de inham voor dit pand zag ik een gedeelte van het afschu welijks, dat ik u natuurge trouw heb trachten te schilde- ren. Laat ik heel eerlijk zijn: ik werd er pas weer aan her innerd, toen ik na een praatje van drie kwartier mijn boe zemvriend Luigia Uboldi Bal zani verliet. Zelfs een volko men leek moest immers onder de indruk komen van de waar lijk verfijnde voorwerpen, die hij voor de liefhebbers in zijn showrooms had opgesteld en opgehangen. Hij overgoot ze voor me met een waterval van schone Italiaanse volzinnen, wist soms een detail op te poetsen met een explicatie in gebroken Frans en schilderde met beide welsprekende han den de verrukkingen van dit bezit, deze vondst, die histori sche bijzonderheid. Evenals mijn beroemde en veel beter gesitueex-de voor- gangers wandelde ik door de vertrekken. De antiquair duld de niet, dat mijn aandacht een ogenblik verslapte. Wanneer hij niet een geestdriftige be schrijving gaf van een acht tiende eeuwse zonneklok of een kandelaber van Venetiaans glaswerk, vlocht hij de ge schiedenis van het bedrijf door zijn monoloog. „U zult hier heel wat voor- werpen vinden, die ouder zijn dan de zaak zelf, al is het al weer een aantal jaren geleden, dat we anderhalve eeuw be stonden. We dateren uit 1800 en zijn de oudste handel in antikiteiten van Italië. Altijd familiebezit geweest, van va der op zoon overgegaan. Wat u daar ziet is Sèvres, signor, prachtig van tekening. Antiek is een kwestie van vertrou wen, de mensen moeten weten, dat ze geen namaak kopen. Ik heb gekocht uit de hele we reld en de klanten komen ook van overal naar mij toe. Louis Seize, deze klok, maar in Ita liaanse stijl. Minder pompeus, ziet u wel? Had u niet gedacht, hè? Gina Lollobrigida komt nooit in Milaan zonder mij te bezoeken. Hier stond ze de laatste keer met haar hand op dit ingelegde tafeltje naar dat spinet te kijken. D'r zit een romantische klank in, signor. Wanda Landowska heeft er een paar .laar geleden nog een concert op gegeven. Ja, hier in de zaak! Ze vroegen me het ding te laten versjouwen naar een zaal. Geen kwestie van, zei ik. Wie het spinet koopt, kan 'm thuisbezorgd krijgen, dat is logisch. Een concert erop geven? Best, maar dan hier. Och, dat goed buiten heb ik er maar bij, ziet u. Er is vraag naar, vooral door rijke Ame rikanen. Weten zij veel! Niet dat het fabrieksspul is - ik heb het zelf van ik weet niet hoe ver hierheen gesleept, uit oude kastelen. Ja, de verarmde Ita liaanse adel weet me ook te vinden, signor. Dergelijke transacties verlopen heel dis creet. Hoewel - je kunt nooit alles voorzien. Komt er een keer een deftig heer binnen, ziet dit servies van Wedgwood porcelein. Dat zou ik wel wil len kopen, zegt hij, net' zo iets als mijn vriend, de markies X, heeft. Pijnlijk, signor". Hij stond al weer bij een ander stuk stil. „Dit is een van mijn curiosa: een huisbar in een wagen te. Niet zo oud, maar merkwaardig". Het ding had wel wat weg van een omge bouwde luxe kinderwagen. Prijzen noemde hij maar niet. Zijn verkoopbabbeltje reserveerde hij voor degenen, die niet noodgedwongen zoals ik een lunch gebruiken van een pizza of een boi'd spa ghetti. „U had het zo even over Amerikanen. Zijn zij uw beste klanten?" Hij knikte met een oprecht verdrietig gezicht. „Dacht u, dat het mij niet vaak aan het hart gaat al die mooie dingen naar het buitenland te zien verdwijnen? Ik mag dan maar een bescheiden koopman zijn, maar toch gaat hier een stukje kunstgeschiedenis van mijn land om. Zeldzame miniaturen, die ik wel zou willen wegstop pen. als ik een rijk man was, verhuizen naar Amerika. En waarderen zij het, zoals u of ik?" Ik vertrok geen spier bij dit complimentje. „Geen spra ke van, signor!" Ik betuigde hem mijn dank en deelneming en vervolgde mijn route. Maar Luigia had me zo murw gepraat, dat ik veel eerder dan ik aanvanke lijk van plan was afzakte naar het gi'ote plein voor de Dom. Wat ik er zag, trok me niet bijster aan: vx-eemdelingen, duiven en fotografen, net als op het San Marcoplein in Ve netië. niet anders dan op Tra falgar Square in Londen. Ik schudde een horde professio nals met kiektoestellen van me af en glipte de koelte van de Dom binnen. De enkele tien tallen bezoekers gingen in de x-eusachtige ruimte verloren. Ik nam plaats op een bank en keek naar het licht, dat door de kleurige ramen naar binnen viel. Nooit had ik rust zozeer gewaardeerd, want nu merkte ik pas hoe moe ik was gewor den van het slentex*en en het geconcentreex-d luisteren naar de antiquair. Ik dacht na over wat hij me had verteld. Mijn overpeinzin gen werden onderbroken, toen een volksvrouwtje zich als een schuwe zwarte schaduw naast me neerzette. In het halfduis ter zag ik haar verlegen glim lach op mij gericht. „Moe", prevelde ze. Ze was jong en ze verwachtte een baby. Net als Gina Lollobrigida - maar zij zou nooit iets bij Luigia Uboldi Balzani kopen. En toch: als hij die luxe huisbar weer eens tot kinderwagen voor haar liet ombouwen? Ik ben na een kwartier heen gegaan en heb gezegd, precies zoals ik het hier neerschrijf met slechts één Itaiiaans woord erin: „Het beste met de bambino". Ik las uit haar ogen, dat ze me begrepen had. J. F. Kemming jj A ard rij ks kunde Am. de Vita spit in Uw rug heipen direct Oostenrijkers zouden aan vlucht el i n g en ve rd i e n e n Vrijwel alle Oosteni'ijkse bladen reage ren met verontwaardiging op een artikel in het Duitse geïllusti'eerde weekblad „Dei- Spiegel" (dat destijds ook de gewraakte publicaties over het Huis van Oranje gaf). Daarin wordt beweerd, dat Oostenrijk eigenlijk geen grote offers voor de Hon gaarse vluchtelingen heeft gebracht, maai er zeer goede zaken mee zou hebben ge daan. Tot staving van deze bewering be roept het Duitse blad zich op een dossier van senator Knowland, waarvoor de Ame rikaanse ambassade te Wenen het mate riaal zou hebben geleverd, en voorts op vex-klaringen van dr. Ungar, de leider van de katholieke weldadigheidsvereniging „Charitas" en op zogenaamde „concrete feiten". De Amerikaanse gezant te Wenen heeft in antwoord hierop verklaard, dat hem van een dossier of van door de ambassade ver strekte gegevens niets bekend is. Ook dr. Ungar reageerde heel scherp door de ge lanceerde beweringen „planetaire onzin" te noemen. Dat Oostenrijk niet aan de vluch telingen heeft verdiend, blijkt uit het ver slag van staatssecretaris Grubhofer, die mededeelde dat een gedeelte van het door Oostenrijk voorgeschoten kapitaal welis waar door internationale hulporganisaties is terugbetaald, maar dat Oostenrijk toch een bedrag van vijftig miljoen schilling moet bijpassen. Ook wat de concrete „feiten" betreft, heeft „Der Spiegel" naar hier wordt meegedeeld slechte infomxaties. Er zou den bijvoorbeeld 30.000 Amei-ikaanse slaapzakken in Oostenrijk spoorloos ver dwenen zijn. Er werden er echter geen 30.000, maar 4000 ter beschikking gesteld. Ten overvloede heeft ook de hoge commis- sax-is voor vluchtelingen tijdens zijn jong ste bezoek verklaard, dat men in Oosten rijk over de financiële hulpmiddelen uit het buitenland „doel tref fend en volgens de intenties van de donateurs" heeft beschikt. Volgens dr. Lindt zou juist het doel van deze hulpacties ..langzamerhand bereikt worden of reeds bereikt zijn". dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Washington) (ADVERTENTIE) SENATOR Antiek uit modern Milaan De grote Noord-Italiaanse zakenstad, die telkens verrast door staaltjes van gedurfde moderne architectuur, heeft, ook nog de hoekjes, waarin alleen het verleden leeft. Men kan er zelfs, temidden van het bruisende wereldstadsleven, een oase van nist vinden. Mijn oudste dochter hééft iets tegen het leervak Aardrijkskundemaar niettemin tracht ik voortdurendhaar het grote nut ervan te doen inzien. Om dit fijne paedagogische trekje te kunnen verklaren moet ik u even meene men naar Carcassonneeen oud Frans stadjedicht bij de Spaanse grenswaar ik verleden jaar een merkwaardige ontmoe ting had Bij een pompstation ter plaatse had ik de tank van mijn auto laten bijvullen en juist zou ik weer instappen toen een luid geroep mijn aandacht trok. Het bleek af komstig van een gezet manspersoondie op zijn, overigens blozend gelaat de duide lijke sporen droeg van leed en vertwijfe ling. In gezelschap van de baas van het pompstation draafde hij op mij toe en spoedig ontpopte hij zich als een eenvoudig tuinder uit ons goede Nederland, die met vrouw en drie kloeke dochters een vacan- tiereis door Frankrijk had ondernomen. Daarbij bediende hij zich van de oude vrachtauto, waarmee hij het gehele jaar de vruchten van zijn arbeid naar de klan ten vervoerde en de oude camion diende niet alleen als vervoermiddel voor de fa milie, maar hij was tevens kampeerwagen, waartoe in de laadbak, onder een dekzeil vijf slaapplaatsen waren ingericht. Boven dien voerde men nog aanzienlijke hoeveel heden aardappelen in jute zakken, bloem kolen, conserven en dergelijke mee, zodat de familie geheel self-supportingge noemd kon worden. Daarom was het des te tragischer, dat het bejaarde vervoermid del het had laten afweten, nadat het zijn bemanning zo'n 1500 kilometer krakend en steunend langs de wegen en over de passen van oostelijk Frankrijk had gezeuld. Er ivas iets mis gegaan met de versnelling, maar wat? Dat was het nu juist. Reeds twee dagen lang trachtte de ben- zine-man de ongelukkige reizigers uit te leggen wat er aan de hand was en welke reparatiemogelijkheden er waren. Maar niemand van het gezelschap verstond ook m.aar één woord Frans, zodat de hele woordenvloed, die de welwillende pomp- baas over hen uitstortte langs hen heen spoelde, zonder ook maar een spatje ach ter te laten. De wagen bleef waar hij was en slechts de zekerheid, dat de Eigenhei mers en de bloemkolen niet door de ramp waren getroffen, vermocht het moreel nog enigermate op peil te houden. Op mijn vraaghoe ter wereld zij hele maal bij de Spaanse grens waren geraakt, trok de tuinder een beduimeld kaartje uit de zak. Het bleek eenuit een schoolatlas gescheurde bladzijde te zijn, waarop ge heel West-Europa, compleet met grond soorten, bijzonder gecomprimeerd was weergegeven. Een bevriende relatie uit het dorp had met rood potlood een lijntje ge trokken voor een mooie reis door Frank rijk. Zélf was deze vrind er weliswaar nooit geweest maar hij had zijn aardrijks kunde altijd aardig bijgehouden. De vrouw was inmiddels ook ten tonele verschenen. Een gezellige moeke, die op dat moment o zo graag thuisin het erker tje, achter een kopje thee had gezeten. „Maar neem me niet kwalijkzei ik, toen ik mijn emoties weer enigszins de baas was, „hoe kunt u in fs hemelsnaam op zo'n manier een reis maken van meer dan drie duizend kilometer „Nou", zei de vrouw, tóch een tikkeltje verongelijkt, „verleden jaar zijn we met z3n allen nog naar Valkenburg geweest en we hebben onderweg niet dat gehad met de wagen ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Wenen)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5