HET JONGENSEILAND J Nescafé lan DE BUIT BINNEN Chefarine „41 Agenda voor Haarlem Het ras van de glimlach Verkorting van werktijd voor ondergronds mijnpersoneel beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Romankunst om het vriespunt TELEVISIE G. M. OORD Een equivalent van Stendhal Litteraire Kanttekeningen Kort en bondig 5 Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Etaleur verkocht gestolen goed aan marktkoopman Opbrengst verspeelde hij bij paardenrennen „De Groene Draeck" wordt op 4 juni te water gelaten Moord en brand in een kampong in West-Java Twintig landen nemen deel aan dirigentencursus Loonsverbetering voor jeugdige arbeiders; verhoging van de vakantietoeslag Kerkelijk Nieuws Grijp Uw laatste kans op de Mook deze limerick afl CONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Is verkeersrotonde een kruispunt van wegen? HET IS EEN ONBEHAGELIJKE leeservaring, die de jongste roman van Hugo Claus: „De koele minnaar" (uitgave De Bezige Bij) biedt. Maar dat het een „ervaring" is, dat men dit boek, zij het dan ook met wrevel en innerlijk verzet, ondergaat, houdt tevens de erkenning van het onbetwistbare schrijverschap van deze jonge, veelzijdige begaafde Vlaming in. De aanbevelende tekst op het stofomslag heeft waarschijnlijk niet zonder de instemming van de auteur een vergelijking gesuggereerd tussen de in Poolklimaat verstijfde, bevroren, versteende „Koele minnaar" en „Armance" van Stendhal, waarvan deze roman „het moderne equi valent" zou zijn. Legt men de nadruk op het moderne en niet op het gelijkwaardige wie zou de nog tastende Hugo Claus op één lijn willen stellen met de meester Stendhal? dan steekt er in deze kwalificatie veel waars. Want inderdaad: het paralellisme tussen Octave uit „Armance" en Edward uit „De koele minnaar" is onmiskenbaar: beiden zijn het slachtoffer van een fatale onmacht. Maar plaats hen naast elkaar: hier Octave, een man van geest, een aristocraat, een minnaar die met het edelste van zijn hart liefheeft, maar gekweld wordt door zijn fysieke onvermogen; en daar Edward, een burgerzoontje, „gefrustreerd" in zijn jeugd, willoos, cynisch, tot geen liefde in staat of bereid. En vergelijk dan beide romans: „Armance" is feilloos gecomponeerd, koel- strak van vorm, maar van binnen laaiend van menselijke gevoelswarmte en „De koele minnaar" is eruptief, fel-flitsend als een film, met brutale close-ups, ultra- realistisch en inwendig van een kilte, waarin de menselijke gevoelens stollen tot spookachtige stalagmieten van een psy chische druipsteengrot. Zo bezien wordt de gelijkenis ontstellend en de „evenwijdig heid" symptomatisch voor een „moderne" levensvisie. Beide lijnen lopen parallel, ja, maar ze verlopen in tegengestelde richting: omhoog die van Stendhal, naar de loute rende tragiek van een onvoltooide liefde, die, hoe onvolmaakt, dan toch liefde van het hoogste gehalte is, omlaag die van Hugo Claus, naar de poel van verwarde, giftige instincten, die als een onderhuidse ziekte vreten aan de wortels van alle menselijke impulsen. Natuurlijk, men kan het zo voorstellen, alsof Claus bij wijze van aanklacht zijn walging heeft uitgeschreven van de „we reld" hier gerepresenteerd door een lie derlijk levend film- en revue-volkje in een Italiaans dorpje die hij heeft opgeroepen uit de zinkput van zijn levenservaring. Men zou zelfs ten bewijze daarvan kunnen aan voeren, dat Edward zich tenslotte aan de haatliefde van het filmactricetje Jia ont trekt en deze hele weerzinwekkende liber- tinage, deze voze schijn van „het Ras van de Glimlach", deze broeierige „binding" aan negatieve en vernietigende gevoelens van zich afschudt als een koortsige nacht merrie. Maar dat is juist het ontstellend kenmerkende: Edward onttrèkt zich niet aan deze „hondse wereld", waaraan hij zich, had hij Jia's liefde ermee kunnen winnen, zonder weerstand zou hebben overgegeven. Hij druipt als een verstotene af naar zijn Vlaamse vaderland, de hemel mag weten hoe besmet al door de „ver raderlijke leegte" van de va-banque spe lende charlatans. „Alles kan ons over komen, wij vinden het niet erg", heeft ADVERTENTIE Ook voor GROTE HOUTSTR. 108 - HAARLEM Claus in zijn roman „De hondsdagen" de hoofdpersonen Philip laten zeggen. Wij vinden het niet erg dat betekent niet: we zijn er onvatbaar voor, maar veel eer der: we slaan dat alles onbewogen gade, scherp, genadeloos, schaamteloos in ons zelf, öm onszelf, want we zien het zo en we zijn zo. „Het moet aan de generatie liggen", meent dezelfde Philip, maar is dat nu wel zo? Wordt er met ultra-realistische ten- denzen niet bewust of onbewust een cultus bedreven met de ontreddering, het debacle, de liederlijkheid? Doet zich hier niet zoiets voor als een romantiek van „de leegte", de ondergang, de gewetenloze libertinage, de wanhoop? „De delicate wanhoop van de cool-jazz" (die volgens het stofomslag tot deze roman geïnspireerd zou hebben)? De feiten spreken, de romans liggen voor het grijpen, waarin als in die van Hugo Claus met een bezeten gretigheid wordt geknaagd aan de levende tors van ons menszijn. Wat een onheilspellende passie is dat een passie van koud vuur! Maar ze manifes teert zich, ze is een symptoom, hoe dan ook. Symptoom van een verschrompeling van het menselijk hart? „Ik leef niet", zegt Edward ergens. Dat is zijn paraliserende waarheid. Hij vege teert, meer niet. Hij woekert op de roes en laat zich overwoekeren door de gulzige lianen-„liefde" van Jia, die op haar beurt door haar vriendin Violet wordt leeg gezogen als een vlieg in het spinneweb. Wat bindt deze mensen anders dan het „negatieve", dan haat, afgunst, verachting, of als men wil hun gemeenschappe lijke honger naar een bedwelmende vul ling van hun leegte? Wat „vereent" hen anders dan hun wederkerige liefdeloosheid, die zich wreekt in perfide excessen? Ze spreken, maar hun stem heeft geen klank. Ze bewegen zich, maar hun zinloze activi teit voltrekt zich als in een vertraagde film: wezenloos. „Een blauwe kerosene vlam die zich in onze weefsels zet. Dat dragen wij met ons mee. Koude. En hitte tegelijk." ADVERTENTIE Haarlem Hugo Claus Koud vuur, zei ik. Spookachtige belich ting van een tableau-vivant, waarvan de deelnemers verstokt en verstijfd staan in de ban van hun machteloosheid. Octave uit „Armance" pleegde zelfmoord, uit liefde; Stendhal schreef een tragische roman van aangrijpende menselijkheid en voorname vorm. Dit „Ras van de Glimlach" pleegt een landerige sluipmoord, uit liefdeloos heid: Claus schreef een suggestieve roman van trieste onmenselijkheid en onbeheerste vorm. Ziedaar wat er van het klassieke origineel en het „moderne equivalent" daarvan gezegd kan worden. Alllicht is het mogelijk, de accenten an ders te leggen: de menselijke vereenzaming, de zedelijke verwording, het abandon van alle normen, verantwoordelijk te stellen voor deze crypto-invasie der instincten, die hun lauwe lusten in deze roman botvieren, en het onbehagen dat dit boek wekt als katharsis, als innerlijke reiniging, te be schouwen. Het doet, uit het oogpunt van litteratuur, niet terzake, of men aan dit boek een positieve dan wel een negatieve strekking wil toekennen. Hoe dan ook is het een creatieve poging, die erkenning verdient. Maar ook -rkentelijkheid? Ik verbaas mij neen, ik schrik van een fantasie, die zich zo koelbloedig-gedreven uitlevert aan de verbeelding van een ont zielde wereld. Ik huiver van de mate, waarin het „genadeloos observeren", het „wij vinden het niet erg", tot een tweede natuur is geworden. Tot. onnatuur. Is deze er mede schuldig aan, dat deze roman ten dele in een zo erbarmelijk Nederlands staat geschreven? C. J. E. Dinaux In januari vroeg een dame in een Haags modehuis een rok, die moest passen bij het vest, dat zij droeg. De verkoopster bewon derde het modieuze vest, waarop de dame zei dat het erg goedkoop was geweest. Zij had het gekocht op de markt. De verkoop ster wist echter dat het vest een exclusief mode-artikel was, dat alleen verkocht werd door het desbetreffende modehuis. De directeur werd gewaarschuwd en deze waarschuwde de politie. De dame, de di recteur en een rechercheur gingen daarna naar de markt. De koopman, die de dame het vest verkocht had, was gauw gevon den. Hij had nog meer dergelijke mode artikelen in zijn kraam, die hij kocht van een vaste leverancier. Deze leverancier bleek identiek te zijn met de etaleur van het modehuis. De man werd gearresteerd en bekende, dat hij ruim een jaar lang uit de zaken van het modehuis in Amsterdam, Utrecht en Den Haag mode-artikelen weg nam, die hij aan de marktkoopman ver kocht. Totaal had de etaleur op deze wijze ongeveer f 3500 „verdiend". Dit geldt had hij met wedden op de paardencourses weer verspeeld. De 43-jarige etaleur had zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. In scherpe bewoordingen wees de president hem er op, dat hij zijn carrière had ver gooid en daarbij ook het geluk van zijn vrouw en kinderen. De diefstallen pleegde hij alleen om zijn goklust te bevredigen. Hij had een salaris van f150 per week. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van een jaar, waarvan 2 maan den voorwaardelijk. Op 26 april zal de rechtbank uitspraak doen. Op uitdrukkelijk verzoek van Prinses Beatrix zijn de tewaterlating en de over dracht van het jacht „De Groene Draeck dat haar ter gelegenheid van haar acht tiende verjaardag door het „Comité Va rend Nederland" werd aangeboden, een week uitgesteld. De tewaterlating op de werf van de fir ma G. de Vries Dentsch jr. aan de Gras weg in Amsterdam-Noord en de daarop volgende doopplechtigheid door Prinses Beatrix is dus niet op 28 mei maar op dinsdag 4 juni. De overdracht van het jacht in de jachthaven te Muiden van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeiver eniging valt nu op 15 juni. Na de over dracht zal de nieuwe aanwinst door de Nederlandse jachtvloot in een door de Ko ninklijke Verbonden Nederlandse Water sport Verenigingen te houden vlootrevue in en voor de haven van Muiden worden begroet. Verwacht wordt, dat ook de be roepsvaart belangstelling heeft voor deze vlootrevue. DJAKARTA (UP). Een rebellenbende heeft acht kampongbewoners in West- Java doodgeschoten en vijf anderen ern stig gewond, toen deze in een moskee aan het bidden waren. De bewoners waren in gebed verzonken bij het einde van de vastentijd, toen een gewapende bende rebellen het vuur op de moskee opende. De bende terroristen, die uit zestien man bestond, heeft ook elf huizen in de kam pong door brand met de grond gelijk ge maakt. Voor de Internationale Dirigentencursus 1957 van de Nederlandse Radio Unie, waaraan als docenten zijn verbonden Wil lem van Otterloo en Albert Wolff, hebben zich ongeveer tachtig kandidaten opgege ven uit twintig landen, te weten België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Denemar ken, Noorwegen, de Verenigde Staten, Zwitserland, Oostenrijk, Luxemburg, Ita lië, Spanje, Portugal, Finland, Hongarije, Joegoslavië, Costa Rica, Canada, Zuid- Afrika en Nederland. Rick, Bunkie en Oepoetie waren weer in de stad. Ze stapten van de boot en droegen hun koffers door de straten naar huis. „Ha, daar hebben we de heren vakantiegangers", lachte oom Tripje. „En hoe is het de Robinsons op dat eiland bevallen?" Noutoen kwamen de verhalen los. De jongens riepen door elkaar heen en ze wil den alles tegelijk vertellen. Of ze plezier gehad hadden? Nou en of! „Mooi", lachte oom Tripje. „Dan mag je misschien het volgend jaar weer naar Jon genseiland". En zo liep dit vakantie-avontuur af voor onze vriendjes... 71-72 EINDE De Münindustrieraad heeft dinsdag met algemene stemmen de verordening vast gesteld waardoor met een arbeidsverkor- ting voor het ondergronds personeel in het Nederlandse mijnbedrijf een begin wordt gemaakt. In twaalf door de Mijnindustrie- raad per kalenderjaar aan te wijzen weken vervalt voor het ondergronds personeel de gewone zaterdagse dienst. Als compensatie voor het gemis van loon op deze dagen ontvangt de ondergronder het loon dat hij verdiend heeft voor zijn laatste van de vrije zaterdag voorafgaande gewone dienst. Voor elke willekeurig ver zuimde dienst zal echter 1/25 deel van de eerstvolgende compensatie-uitkering over een vrije zaterdag worden ingehouden- Voor de bovengronder blijft de totale ar beidsduur dezelfde als de thans bestaande. Op zaterdagen waarop het werk in het ondergronds bedrijf stil ligt, zal echter ook op bovengrondse bedrijven het normale werk stil liggen. Deze werktijd wordt op de overige werkdagen ingehaald. Wanneer de ministeriële goedkeuring is verleend, treedt de verordening op 1 mei in werking. De staatsscretaris van Economische Za ken had aan de raad verzocht te willen be vestigen, dat aan de invoering van de ar beidstijdverkorting voor ondergrondse mijnarbeiders geen aanspraken zullen wor den ontleend om verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor de bovengrondse mijnarbeiders te verkrijgen. De raad be sloot met algemene stemmen de gevraagde bevestiging te geven. Ook zijn enige verbeteringen aange bracht in de uurlonen van de jeugdige ar beiders. Op voorstel van het dagelijks be stuur besloot de mijnindustrieraad de ge zamenlijke steenkolenmijnen te verzoeken de vakantietoeslag met ingang van 1957 met een derde te verhogen en deze in plaats van op een beloningstijdvak van ne gen dagen te baseren op een tijdvak van twaalf dagen. De Mijnindustrieraad stelde voorts een verordening vast ter verbetering van de zogenaamde aanloopionen van de onder grondse en bovengrondse arbeiders en van de jeugdlonen. De raad sprak tenslotte als zijn mening uit, dat, wil de arbeidstijdverkorting ge paard gaan met een welvaartsvermeerde ring, zij gebaseerd zal moeten zijn op pro- duktieverhoging. In de mijnindustrie wor den echter de ondergrondse werkomstan digheden bepaald door geologische situaties zodat in de mijnen de mogelijkheden voor produktiviteitsverhoging anders en moei lijker zijn dan in de industrie in het alge meen. (ADVERTENTIE) Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Egmond aan Zee (toez.) F. E. van der Zee te Elim (Dr.); te Brugge (België) T. H. L. Beernink te Oudenhoorn; te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp B. Zoodsma, legerpredikant te Venlo. Beroepen te Leer broek P. J. Dorsman te Staphorst. Aange nomen naar Huizen (N.H.) J. H. Cirkel te Woudenberg. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) J. G. Meijer, kand. te Oldehöve. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalsmeer M. Vlietstra te Eemdijk. Aangenomen naar Soestdijk (2de beroep) P. de Smit te Middelharnis. ADVERTENTIE Nescafé geeft U de laatste kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!' De prijswinnaars op de derde limerick advertentie hebben inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Zorg dat U nü bij de gelukkigen bent Ziehier Uw laatste kans! Doe als volgt: Een schuchtere bakker uit Laren, kon geen moed tot zoenen vergaren. „Zij" schonk Nescafé, toen viel het best mee Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aanNescafé. Postbus 8043, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 25 april 1957. Alléén prijs winnaars krijgen bericht vóór 15 mei a.s. Baat s.v.p. mm van Uw wtnkallar af. 'Nwifi h het z«iepone*rd« m«rk oplosbira koffie, waarvoor de ken ie ontworpen. Junior ku« f 1.43 - Normeel f 2.55 Pemilie but 9.20 Coffelnevrij Normael f 2.90 Familie but 10.45 De Maastrichtse rechtbank heeft een vonnis van de kantonrechter te Maastricht bevestigd, waarbij een examinator bij autorij-examens was veroordeeld omdat hij op een rotonde te Maastricht links van de weg had gereden. Hij was van mening dat het hier een kruispunt van wegen be trof, waar zijn wijze van rijden toegestaan is. De kantonrechter was echter van oor deel, dat een dergelijke rotonde het ka rakter van kruispunt heeft verloren. De rechtbank heeft deze uitspraak van de kantonrechter bevestigd. In deze zaak zal beroep van cassatie worden aangetekend, zodat de principiële vraag of een rond plein een kruispunt van wegen is aan het oordeel van de Hoge Raad zal worden onderworpen. OA „En als je erin slagen mocht goede maatjes met hem te worden, dan des te beter. Dit soort karweitjes hebben we al eens eerder gedaan, ergo, waarom zouden we het ook nu niet doen?" „En dan moeten die twee anderen" zei Trevitter, „ach ter die vent aan, die, volgens jouw mededelingen, post gevat heeft op de top van de heuvel, van waaruit hij uitzicht heeft op het Witte Huis?" „Precies, Jimmy, ofschoon dat natuurlijk een goed doordacht plan noodzakelijk maakt. Want ze mogen vooral niet denken, dat we achter ze aan zitten. Toch moeten we ervoor zorgen, dat we over een week nauw keurig alles weten wat de moeite waard is over deze bende te weten te komen". „Hoe verdelen we de rollen?" vroeg Sylvester. „Het beste lijkt me erom te loten", antwoordde Daphne en het duurde niet lang of er was besloten, dat Sir Hugh Williamson, de ontdekkingsreiziger en Lord Trevitter, sportsman nummer een van het kleine gezelschap, de heuvel voor hun rekening zouden nemen. Alan Sylvester, toneelspeler-schouwburgdirecteur en rijksadvocaat Mar tin Everest vormden het andere paar. Nadat iedereen van een dronk was voorzien, nam Eve rest het woord, terwijl hij een verse pijp stopte. „En vertel ons nu eens tot in de bijzonderheden, juf frouw Wrayne, wat je denkt te bereiken met die mas kerade, die je ons oplegt". „Dat heb ik jullie al verteld: om te proberen iets meer te weten te komen van de man, die achter dit alles staat". Hij glimlachte en schudde zijn hoofd. „Heel aardig gezegd, liefje, althans voor hen, die je niet kennen. Maar ik ben een veel te oude vogel om zout op mijn staart te laten leggen. Daar heb ik je veel te lang voor gekend. Ik verwed er heel wat om, dat je een heel speciale bedoeling hebt om ons verkleed en wel naar die heuvels sturen. Kom er maar eens gauw mee voor de dag!" Daphne lachte zachtjes. „Dat vind je leuk, hè, dat ik jullie mijn geheime be doelingen en plannen vertel!" zei ze, „nu. vooruit dan maar, jullie zijn niet de eersten de besten". „Ik heb inderdaad", zo vervolgde ze, na een korte pau ze, „een bijzondere reden om jullie te vragen die heuvel top te beklimmen en daar eens te gaan neuzen bij die geheimzinnige waarnemer. Waar het voor mij op aan komt, is, dat wij een zekere kracht uitoefenen waardoor dit hele spelletje, dat op het ogenblik als het ware tot dood evenwicht is gedoemd, weer in beweging komt. Naar mijn inzicht kan er verder niets gebeuren tenzij wij ervoor zorgen". Aller ogen waren belangstellend op haar gericht, toen zij als volgt verder ging: „Het is mij vooral om het resultaat te doen van jullie expeditie, Jimmy en Hugh. Met opzet heb ik mijn man nen van de top van de heuvel weggehouden om ervoor te zorgen, dat de andere partij onder geen beding arg waan opvat. Ik ben er zeker van, dat die vent op de top in nauw contact staat met onze jonge vriend Heal, die, naar ik sterk vermoed, hem iedere dag bezoekt om te horen wat er in het Witte Huis gebeurt". „Dus jij denkt niet, dat Heal daar zelf bovenop die top zit, Daphne?", vroeg Trevitter. „Dat lijkt me zeer onwaarschijnlijk, Jimmy. Van Heal is namelijk bekend, dat hij in Mayne End woont en dat hij elke dag naar zijn werk in Windycombe gaat. Bij de plaatselijke politie zal hij wel goed bekend zijn en als die ontdekt, dat hij daar boven op die heuvel kampeert, zou men hem gaan verdenken". „Ja, je hebt gelijk, ga maar door als je wilt". „Kijk, wanneer jij en nugh in een kampeerwagen naar boven gaan, als een paar kampeerders, en jullie besluit je wagen daar in dat bosje te laten staan, dan kun je wel begrijpen, dat die kerel wantrouwig wordt. Zijn eer ste gedachte zal natuurlijk zijn, dat jullie de mannen zijn, die ik in het Witte Huis heb gestationeerd. Die veld kijker zal hij dus nog wel eens een keer extra gaan ge bruiken. Ziet hij nu, dat Saunders en Masterson met de dames Morstone in de tuin thee zitten te gebruiken, dan zal dat een hele geruststelling voor hem betekenen, ver moed ik". Allen bleken het met haar eens te zijn, maar niemand nam het woord, omdat zij begrepen, dat er nog meer moest komen. En zo was het ook. „Nu, het eerste wat je moet doen als je daar boven bent, is goede maatjes met die man te worden, wie hij dan ook moge zijn. Terloops vertel je, dat je van plan bent maar een enkel dagje te blijven. Je informeert er natuurlijk niet naar hoe lang hijzelf op diezelfde plek zal blijven. Een paar dagen later ben je plotseling zó inge nomen met dat plekje daar op de heuvel, dat je tegen hem zegt, dat het erg prettig is zo iets, en bovendien nog een aardige kampeerkameraad als hij is, te hebben ge vonden, zodat jullie maar tot het besluit bent gekomen nog een maand of wat te blijven. Je zorgt er voor, dat je dit op overtuigende wijze aan zijn verstand brengt. En dan hoop ik, dat mijn vermetele poging succes zal hebben. Blijkbaar met opzet zweeg zé even als om de spanning te laten stijgen, maar toen niemand iets zei, behalve Everest, die haar vroeg haar verhaal ten spoe digste af te maken omdat het zo spannend was, ging ze aldus voort: „Denk je nu eens even in zijn plaats, Martin. Als jullie hem meedelen, dat je van plan bent een paar maanden op dezelfde plaats te blijven, heeft dat tot gevolg, dat je hem en zijn vrienden te weinig ruimte laat. Als jullie daar de hele dag rondloopt, is het hem onmogelijk het Witte Huis doorlopend in het oog te houden zonder jullie aandacht te trekken. En dat is het laatste wat hij kan wensen". „Dan kan hij dus beter zijn biezen pakken", merkte Trevitter op. „Zeer scherpzinnig gedacht", antwoordde Daphne pla gend. „Dat zal hij dan ook zeker doen, al zal hij, naar ik verwacht, niet zo heel ver van de oorspronkelijke plek weggaan. Hoogstwaarschijnlijk zal hij op zijn hoede wil len zijn en jullie vertellen, dat hij ergens in de buurt moet zijn. Maar ik wed erom, dat hij naar de heuvels aan de andere zijde van het dal zal gaan om daar zijn ten ten op te slaan. Daar zijn namelijk grotere bossen". „En dan verwacht hij, dat wij, aangezien hij de waar nemingspost als een mislukte zaak heeft opgegeven, ons in slaap zullen laten sussen en Saunders en Masterson zullen terugtrekken?", riep de advocaat bijna enthou siast uit. „Zo is het en ik zal ervoor zorgen, dat hij die terug tocht ook terdege zal kunnen waarnemen", antwoordde Daphne. „Laat me dus direct weten als hij de benen neemt en zorg ervoor, dat een van jullie hem volgt. Na dat hij verdwer is, zal ik iemand naar boven sturen, die zichzelf zo duidelijk mogelijk zichtbaar moet maken." (Wordt vervolgd). Openingsvlucht. Dinsdagmorgen is van Schiphol een Convair vertrokken voor de openingsvlucht tussen Amsterdam en Bazel. Aan boord bevonden zich, op uitnodiging van de KLM, onder andere de burgemeester van Rotterdam, mr, G. E. van Walsum t- de onder-voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Rottérdam, de heer R. W. Went- ges. Academisch statuut. In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 2 april 1957 tot wijziging van het academisch statuut (kwantitatief-economische studie richting). Dank zij deze wijziging kan het vak wiskunde reeds in het kandidaatsexa men worden opgenomen en kan na het kan didaatsexamen de opleiding voor het docto raalexamen in twee jaren voltooid worden. Accijnsvrij. Een Amerikaanse advocaa.t komende van Zwitserland en op doorreis naar New York, was de eerste klant van de accijnsvrije winkel, welke maandagavond op Schiphol werd geopend. Hij kreeg als aandenken een mandje met chocolade Paas eieren. In deze „vrijwinkel" kunnen uitslui tend passagiers, die een biljet voor de Ver enigde Staten bezitten, alcoholica en tabaks waren tegen zeer lage prijzen kopen. Franse subsidie. De „Centre national des recherches scientifiques" te Parijs heeft aan prof. dr. J. F. Niermeyer. hoogleraar in de middeleeuwse geschiedenis aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, een subsidie verleend voor een inmiddels te Parijs ingesteld onderzoek naar gegevens voor de economische en sociale geschiedenis, in het bijzonder met betrekking tot de „ville neuve". Concentratie. De Provinciale Staten van Zeeland hebben met algemene stemmen een voorstel van Gedeputeerde Staten aan genomen om alle 80 a 90 polders en water schappen op Schouwen-Duiveland. Tholen en Noord-Beveland samen te voegen in drie grote waterschappen, één voor elk dezer eilanden. Hiermee wordt beoogd grote wa terschappen te vormen, die alle maatregelen kunnen nemen om zo mogelijk herhaling van een watersnoodramp als in 1953 te voor komen. Commando-overdracht. Aan boord van de kruiser „De Zeven Provinciën" heeft in Den Helder schout-bij-nacht L. Brouwer het bevel over het smaldeel V overgedragen aan kapitein-ter-zee G. J. Laterink, die tevens het commando van de kruiser van kapitein- ter-zee mr. A. N. baron De Vos van Steen- wijk heeft overgenomen. De scheidende com mandant kreeg van zijn bemanning een in koper uitgevoerd relief van het schip. KLM naar Bazel. Maandagavond kwam op Schiphol een Convair van de KLM aan, die van Genève was vertrokken en een tus senlanding in Bazel had gemaakt, waarmede laatstgenoemde stad weer in het luchtnet van de KLM is opgenomen. De president van het kanton Bazel maakte deze openingsvlucht mee. Bigamie. Een 50-jarige vertegenwoor diger uit Bussum heeft voor de Utrechtse rechtbank terechtgestaan wegens bigamie. Hij was in Duitsland getrouwd met een vrouw, die met een Amerikaan getrouwd was geweest en daardoor de Amerikaanse nationaliteit had gekregen. De vertegen woordiger hoopte door dit huwelijk in Ame rika te worden toegelaten. Dit was echter niet het geval. Zijn vrouw bleef in de V.S., hij keerde terug en trouwde na enige tijd met een inwoonster van Baarn, zonder dat het in Duitsland gesloten huwelijk ontbon den was. Er \verd zes maanden gevangenis straf tegen hem geëist. WOENSDAG 17 APRIL Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: „Giant", 14 jaar, 7.45 u. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze een canaille is", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Ro „Bloedeiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: Christelijke Oratoriumvereni ging m.m.v. N.Ph.O. o.l.v. George Robert en het Knapenkoor o.l.v. Tom de Vries met Matthaus Passion, 7.30 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" met psy chometrische en helderziende experimenten, 8 uur. Openluchttheater Bloemcndaal: Mo zaïek van bloeiende bollen en heesters. Brinkmann: Dr. A. L. Constandse spreekt voor het Humanistisch Verbond over „Gods dienstige stromingen en humanisme in India", 8 uur. Wilhelminastraat 22: De heer De Geus houdt een lezing voor de Ver. van Spiritisten „Het Licht", 3 uur. DONDERDAG 18 APRIL Minerva: Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente Heemstede. Nijhoff's Paasspel „De dag des heren". 8.15 u. Lux°r: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. Fraais Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze een canaille is", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedeiland", 18 jaar, 2.3°, 7 n 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Mozaïek van bloeiende bollen en heesters. Grote Kerk: Orgelbespeling door Klaas Bolt, 11.30 uur. Concertgebouw: Chr. Oratori vereniging m.m.v. N.Ph.O. o.l.v. George Ro bert en het Knapenkoor o.l.v. Tom de Vries met „Matthaus Passion" van J. S. Bach. 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Ballet der lage landen", 8 uur. Nassauplein 8: Paster Paul Rabe uit Hamburg spreekt voor Pinksterge loofsgemeenschap, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7