Drie mensen kwamen om bij explosie op sleepboot r/e GjóöT Productie van de E.G.K.S. bleef bij internationale stijgingen niet achter Overgang tot Euromarkt baart bollenvak grote zorgen Ravage in Waalhaven te Rotterdam no iron blouses orlon vesten f 16.30 f 13.75 Over een jaar is overgangsperiode ten einde Pablo Casals door een hartaanval getroffen Drie en vier jaar geëist voor diefstallen uit goederentreinen Amsterdamsche Droogdok mij. verhoogt dividend tot 20 Handel in ijzer- en staal- produkten gedaald Ook minister is verontrust door de ongelukken in Wassenaar 7 Pensioenvoorziening bij de Nederlandse Opera „Veelheid van loterijen en rebussen vermindert de echte offervaardigheid" Noors schip aan de grond in de Maas Kleinere loonverschillen in de Beneluxlanden In 1960 buisleiding van Rotterdam naar nieuwe Duitse raffinaderij Jaarverslas 1956 Produkischap stuurt nota aan minister WOENSDAG 17 APRIL 1957 MET EEN DAVERENDE SLAG is gisteren, zoals nog in een deel van onze vorige oplaag werd bericht, de stoomketel van de sleepboot „Gunnard" van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging, die tussen twee dukdalven bij de kade van het terrein van de n.v. Scheepswerf en Machinefabriek Waalhaven in de Waal haven te Rotterdam gemeerd lag, uit elkaar gesprongen. Een stuk van de ketel bvam tweehonderd meter verder neer. De.,,Gunnard" zonk vrijwel onmiddellijk. Hoewel in de eerste berichten gesproken werd van zeven of acht slachtoffers, is gistermiddag vastgesteld dat drie mensen zijn omgekomen. Zij bevonden zicn aan boord op bet ogenblik van de ontploffing. Zij zijn de 65-jarige kapitein van de „Gunnard" M. J. van der Est uit Rotterdam, de 22-jarige stoker P. Hagen uit 's-Hertogenbosch en de 56-jarige bankwerker van de werf „Waalhaven" C, Visser uit Rotterdam. Zijn stoffelijk overschot werd gevonden op het terrein van de werf. De „Gunnard" lag gemeerd tussen de sleepbotten „Hudson" en „Annard". Aan boord was men druk aan het werk, toen plotseling een daverende slag over de Waalhaven klonk. Een enorme rookzuil steeg tientallen meters hoog op van de „Gunnard", die volkomen werd vernield en vrijwel terstond in de diepte verdween. Wrakstukken van het schip en de ketel werden honderden meters ver weggeslin gerd. In verscheidene straten in de om geving sprongen de ruiten. De sleepboten „Hudson" en „Annard" werden ernstig be schadigd. De stuurhut van de „Annard" werd van het dek geslagen. De op enige afstand ge meerd liggende „Trito" kreeg een gat in de flank. De „Annard" moest tegen de wal omhoog gezet worden omdat het schip be gon te zinken. In de buurt van de werf was het een grote ravage. Overal lagen stukken van de vernielde schepen op het wegdek, dat bo vendien op verscheidene plaatsen met een gladde olielaag was bedekt. Het terrein aan de overkant van de weg was bezaaid met uit elkaar gespatte ketelonderdelen. Een motorrijder die op het moment van de ontploffing passeerde, kreeg een klap van neerkomende brokstukken. Zijn motor werd vrijwel geheel vernield, maar zelf kwam hij er met een wond aan de schou der af. Éen automobilist kreeg een stuk ijzer door zijn wagen, maar hij liep vrij wel geen kwetsuren op. Een tandrad sloeg door de muur van een huis, dat op 700 meter afstand van de plaats des onheils staat. Vijftien gewonden Pas enige tijd na de explosie kon worden vastgesteld, dat vijftien mensen door de rondvliegende stukken ijzer waren gewond. Zes van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De negen anderen konden na verbonden te zijn naar huis gaan. De zes ernstig gewonden zijn F. Bleij, een 63-jarige kapitein van een motorbootje van de werf; de 63-jarige M. Huisman, machinist van de Nederlandse Rijnvaart- vereniging; de 13-jarige werf arbeider H. Ouwens, die zich op het dek van de „Hud son" bevond; de 46-jarige bankwerker D. van Rooijen en de 50-jarige machinist van de Nederlandse Rijnvaartvereniging A. Du- pree. De motorrijder, de 31-jarige G. van Duyn, die door een stuk van de ketel aan de schouder werd getroffen, moest even eens in een ziekenhuis worden opgenomen. Alle gewonden wonen in Rotterdam. Oorzaak nog onbekend Over de oorzaak van de ontploffing is nog weinig te zeggen. Van de „Gunnard" is, zoals reeds door een duiker is vastge steld, weinig meer over dan een massa verwrongen ijzer. Men zal het vaartuig onder water in stukken moeten snijden en deze met een kraan naar boven halen. De ketel van de „Gunnard" zou gisteren door ambtenaren van het stoomwezen ge controleerd worden. Daartoe zou de stoom druk op 15 1/2 atmosfeer gebracht worden. Men was bezig met vuur in de ketel op te stoken tot het zover zou z^jn. Reeds was de walmachinist, de 48-jarige H. Kluwen, van boord gegaan om de deskundigen van het stoomwezen te gaan waarschuwen. Dit is zijn behoud geweest. Toen h^j van boord stapte stond de manometer op 11 atmosfeer. Enkele minuten later volgde de explosie. Het dagelijks bestuur der Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft zich tot B. en W. van Amsterdam gewend met het dringende verzoek thans spoedig beslissingen te ne men ten aanzien van de aansluiting van het operapersoneel bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds alsmede met betrek king tot de uitbetaling van de loonronde van zes percent. De federatie herinnert eraan, dat de aansluiting bij het pensioen fonds reeds gevraagd is in juni 1955, en dat bij de behandeling van de begroting 1957 in de gemeenteraad door B. en W. mededelingen zijn gedaan, die de verwach ting wettigden, dat deze kwestie spoedig zou worden opgelost. Tot dusver is even wel nog geen enkele zekerheid omtrent de wijziging van de huidige, geheel onvol doende pensioenvoorziening verkregen. De uitbetaling van de zes percent loonronde heeft thans bij alle kunstinstellingen plaats gevonden, behalve bij de Neder landse Opera. Dit is volgens bestuur en directie der opera te wijten aan de om standigheid, dat de gemeente Amsterdam terzake van de dekking van de extra kosten geen uitsluitsel heeft gegeven. Het dagelijks bestuur der federatie wijst er tenslotte op, dat het uitblijven van deze door ieder redelijk geachte voorzieningen weinig bevorderlijk is voor de zo drin gend nodige rust in het operabedrijf. Voor de rechtbank in Arnhem hebben een 33-jarige klassificeerder uit Amster dam en een 42-jarige tegelzetter uit Arn hem terechtgestaan, die in Arnhem een aantal diefstallen uit spoorwegwagons hebben gepleegd. De officier van Justitie eiste tegen de Amsterdammer drie jaar en tegen de Arnhemmer vier jaar gevange nisstraf. De klassificeerder sprong op rijdende goederentreinen, die van het goederenem- placement in Arnhem vertrokken, forceer de de deur van een wagon en wierp een aantal pakken langs de spoordijk. De tegelzetter haalde daar de pakken weg en bracht ze achterop een bromfiets naar zijn huis. Een andere Arnhemmer zou met een in België gestolen auto bij het vervoer van de pakken hebben geholpen. Voorzitter van blindenhulp In het blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo heeft de „Vereniging tot Christe lijk Hulpbetoon aan Blinden" haar 36ste jaarvergadering gehouden. Voorzitter ds. D. A. Zijlstra uit Amersfoort zei in zijn openingswoord onder meer, dat de finan ciële toestand der vereniging niet onver deeld gunstig is te noemen. Een schulden last van ruim f 34.000 drukt de vereni ging als gevolg van de steeds toenemende duurte. Het bestuur vraagt zich af. of de veel heid van loterijen en rebussen, die over het Nederlandse volk wordt uitgestort, de bereidheid tot het brengen van echte of fers niet doet verslappen. Ons christelijk volksdeel zal weer offervaardigheid moe ten Ieren, aldus de spreker. De directeur, de heer .1. Spruijt, zei on der meer. dat de omzet met f 14.000 is ge stegen. De vele noodzakelijke onkosten vormen echter een zware last, zodat ver hoging der inkomsten, gepaard gaande met een zuinig beheer, beslist noodzakelijk is. Het Noorse stoomschip „Bjorgholm" heeft vanochtend, toen het op de Maas voer, geseind dat het machineschade heeft gekregen en aan de grónd is gelopen. Een onderzoek door een duiker werd nodig geoordeeld. Drie mensen kwamen om het leven en vijftien werden gewond toen in de Waalhaven te Rotterdam de ketel van een sleepboot ontplofte. Een duizenden kilo's wegend stuk van de ketel kwam Het scheepsreparatiebedrijf van de Am sterdamse Droogdok-Maatschappij n.v. is het gehele jaar 1956 ruim van opdrachten voorzien geweest. Het gëbrek aan arbeids krachten hield echter aan. Hierdoor werd een grens gesteld aan de omvang der werk zaamheden. die daardoor beneden de capa- citeit van de outillage bleef. Het exploi tatieoverschot, verminderd met verschul digde belasting, was f 6.328.631 (v.j f 5.461.923). In 1956 werd de gehele agio- reserve ad f 800.000 omgezet in aandelen kapitaal. Dientengevolge vermeerderde het uitgegeven kapitaal tot f 4.800.000 Aan de buitengewone reserve werd f 800.000 ont trokken en deze kwam daardoor op f 1.486.367. Na afschrijvingen ad f 1.774.298 (v.j. f 2.765.297) en reserveringen, resteert een winstsaldo ter verdeling van f 1.374.03? (v.j. f 1.022.038). Voorgesteld wordt, 20 per cent dividend (v.j. 18 pet), waarvan 10 pet in contanten en 10 pet in gewone aandelen, welke ten volle deelgerechtigd zullen zijn in de winst over 1957 en volgende jaren. De commissie voor sociale vraagstukken der Nederlands-Belgisch-Luxemburgse Douaneunie vestigt er in een rapport over de loonpolitiek in de drie Beneluxlanden de aandacht op, dat de formele basis van het loonbeleid in de drie landen de laatste jaren onveranderd is gebleven. Een min der starre toepassing van het beleid in Nederland heeft echter tot gevolg gehad, dat de bestaande verschillen tussen het loonpeil van dit land en van de twee an dere partnerlanden van de douaneunie in wisselende mate zijn verminderd. Eind 1957 zal de Deutsche Shell a.g. be ginnen met de bouw van een nieuwe „raf finaderij west" nabij Godrof, tussen Keu len en Bonn, zo is van bestuurszijde te Keulen medegedeeld. De raffinaderij zal tegen 1960 gereed komen en in de eerste plaats stookolie produceren. De verwerkingscapaciteit zal voorlopig 4 miljoen ton, in het eindstadium rond 7 miljoen ton per jaar bedragen. De nieuwe Shell-installatie zal in vergaande mate geautomatiseerd zijn en slechts 500 tot 600 arbeidskrachten werk geven. De te verwerken ruwe olie zal door een buislciding van 200 km van Rotterdam naar Godrof vervoerd worden. Deze lei ding. die volgens gemeenschappelijke plan nen van de Shell en de Gelsenberg Benzin a.g. door het Roergebied wordt gelegd, is een onderdeel van een voorgenomen trans continentale huisleiding van Rollerdam naar Marseille. Tot en met 1960 zal de Deutsche Shell a.g. in totaal 700 miljoen d. m. investe ren. De financiering zal geschieden door afschrijvingen, een waarschijnlijke ver hoging van het maatschappelijk kapitaal en door een binnen een jaar te verwachten lening op de kapitaalmarkt. Panglipoergalih had verlies Evenals vorig jaar laat de winst- en ver liesrekening over 1956 van de n.v. Cultuur maatschappij Panglipoergalih geen saldo zien, omdat wederom ten gunste van deze rekening is geboekt een bedrag van f 3.261 ten laste van het gelegd afschrijvingsfonds, welk bedrag in feite het geleden verlies voorstelt. De exploitatierekening in Indo nesië vertoont na afschrijvingen van rp 28.597 een nadelig saldo van rp 93.315, welk verlies in zijn geheel van de sluit rekening werd afgeboekt. Wanneer aan deelhouders de winst verdeling goedkeuren, kan over 1956 20 percent dividend worden uitgekeerd, waarvan reeds een interim dividend van 10 percent betaalbaar werd gesteld. Hiervoor is nodig een bedrag van f 6.250, hetgeen verkregen is uit de ge kweekte rente met de belegde reserve fondsen. in 20 kleuren - niet strijken Vi mouw amerikaanse import in 12 kleuren grote houtstraat 98 h a a r 1 e m DAAR DE VIJFJARIGE overgangsperiode van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op 10 februari 1958 ten einde loopt, heeft de Hoge Autoriteit van de gemeenschap in haar jaarverslag over 1956 ook de ontwikkeling van de afgelopen vier jaar opgenomen. In het bijzonder vestigt de Hoge Autoriteit er de aandacht op, dat de staalproduktie der gemeenschap in de periode van 1952 tot 1956 met 36°/o is toegenomen. Deze verbazingwekkende vooruitgang, zoals de Hoge Autoriteit haar noemt, wordt in het verslag echter niet uitsluitend toegeschreven aan de werking van de gemeenschappelijke markt. Ter vergelijking diene, dat alleen in Engeland en de Verenigde Staten de staal-produktiestijging in de afgelopen vier jaar kleiner was dan in de gemeenschap (respectievelijk 25.7 en 23.4 percent). In de Sovjet-Unie bedroeg de produktiestijging 40.8%, in Oost-Europa 42%, in Japan 51.4% en in de overige landen tezamen 49.4 De stijging van de staalproduktie werd bevorderd door de regelmatiger kolenvoorziening, de uitbreiding en stabilisatie van de handel in ijzererts tussen de deelnemende landen, de verlaging van de vrachttarieven in het grensoverschrijdende verkeer en de mogelijkheid van een, gemeenschappelijke schroot- invoerpolitiek. Het aandeel der gemeenschap in de we- reldproduktie van ijzer en staal, dat van 1929 tot 1951 gestadig was gedaald, is in de periode van 1952 tot 1956 aanzienlijk toe genomen. Het aandeel in de wereldstaal- produktie bedroeg in 1956 20.1 tegen 17.9% in 1951 en 29.4% in 1929. De handel in ijzer- en staalprodukten en in steenkolen en steenkoolbriketten tussen de landen der gemeenschap, gaf in 1956 een achteruitgang te zien. De handel in ijzer en staalprodukten daalde met 10% en wel van 5.7 miljoen ton in 1955 tot 5.1 miljoen ton in 1956. Niettemin was de uitwisseling nog steeds 140 groter dan in 1952. De oorzaak van de achteruitgang ligt volgens de Hoge Autoriteit ongetwijfeld in de ge spannen voorzieningssituatie op de binnen landse markten van de landen der gemeen schap. De uitwisseling van steenkolen en steenkoolbriketten daalde met 15%, name lijk van 23.2 miljoen tot 19.7 miljoen ton. De omvang van de handel bleef echter nog 20% boven die van 1952. In dit geval schrijft de Hoge Autoriteit de achteruit gang toe aan hel feit, dat de voorraden in België en Frankrijk grotendeels uitgeput waren, nadat zij in 1955 aanzienlijk waren geslonken. De cokesuitwisseling steeg van 9 miljoen ton in 1955 tot 9.1 miljoen ton in 1956. Steenkoolproduktie De steenkoolproduktie in de gemeen schap steeg van 246.4 miljoen ton in 1955 tot 249.1 miljoen ton in 1956. In vergelijking met de andere grote produktiegebieden, uitgezonderd Oost-Europa en Engeland, is deze produktiestijging zeer gering. In En geland bedroeg de produktiestijging 0.2% en in Oost-Europa 1.4%. In de Verenigde Staten steeg de produktie met 8.8 in de Sovjet-Unie met 10.5 °/o en in de rest van de wereld met 6.5%. De cokesproduktie in de gemeenschap vertoonde een stijging van 9 percent, van 68.6 miljoen ton in 1955 tot 74.8 miljoen Ion in 1956. De stijging van de produktiekosten der kolenmijnindustrie, die hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de gestegen loonkosten, Het Produktschap voor Siergewassen heeft zich dinsdagmiddag in Den Haag beziggehouden met de problemen van de Euromarkt. die zich bij de afzet van de siergewassen kunnen voordoen. Dr. A. J. Verhage, de voorzitter van het produkt schap had een nota laten opstellen en deze aan de bestuursleden ter bestudering toe gezonden. Hij hoopte, verklaarde hij na enige tijd van discussie, nieuwe suggesties of zelfs oppositie uit de vergadering te krijgen om daaraan zijn mening te kunnen toetsen. Men was er over eens, dat er ge varen in de Euromarkt staken en had er dus niets op tegen, dat deze nota, waarin de visie van het Produktschap was aange duid, aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening zou worden doorgezonden. Dr. Verhage verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Euromarkt er eens komt. Dat schept echter andere zorgen dan die in de overgangsperiode. In het verdrag is name lijk vastgelegd, dat de contingenteringen dienen te worden opgeheven. Om versto ringen op de eigen markt te voorkomen mogen de landen in de overgangstijd mi nimum importprijzen vaststellen. Dit nu acht dr. Verhage bijzonder gevaarlijk, om dat deze tot een beschermende hoogte kun nen worden opgetrokken. Vandaar zijn mening, dat de landen beter minimum ex portprijzen kunnen vaststellen, na overleg met de organisaties, zoals d. I bijvoorbeeld steeds bij de bloembollen wordt gedaan. Een ander punt in de Euromarkt is de sociale gelijkmaking en het stelsel van hoge buitentarieven. Indien deze een feit worden komen de kostprijzen absoluut ho ger te liggen. Dit kan zeer nadelig werken op de handel met de landen buiten de Euromarkt. Daarbij komen dan ook nog de plannen voor een vrijhandelszon j, van lan den die niet in de Euromarkt deelnemen maar wel een verdere of totale vrijheid van handel voorstaan. Daar zijn echter de kostprijzen niet verhoogd door de genoem de gelijkmaking en dus worden deze lan den bevoorrecht. Ook voor dit punt zal in de brief aan de minister aandacht worden gevraagd met het verzoek te bewerkstel ligen, dat de concurrentiepositie van de landen in en buiten de Euromarkt in de vrijhandelszone op een of andere manier gelijk wordt gemaakt. De heer W. F. van Dam, een lid van het produktschap namens de organisatie St. Franciscus. vroeg of de verhouding bloem bolle i- en bolbloemenexporteur anders zou worden dan nu. Uit het antwoord bleek, dat dit inderdaad zo zal zijn. De bolbloemenexporteurs zullen dan ook on gelimiteerd de bloemen kunnen verhande len in de Eurolanden zoals de bloembol lenexporteurs de bollen. Dit schept dus het grootste probleem voor het bloembollen vak, want beide groepen zijn eikaars fel ste concurrenten. In de nota staat echter dat de bloemen nog verder kunnen worden gepopulariseerd en ook meer zullen wor den verbruikt als de levensstandaard stijgt. Nederland zal echter, om de.concur rentie met de bloemen uit Zuid-Europa te kunnen doorstaan, moeten zorgen voor een kwalitatief bijzonder hoogstaand produkt. In het bestuur van het produktschap waarin zowel werknemers als werkgevers vertegenwoordigd zijn, bleek uit de manier van spreken het verschil in belangstelling dc beide gr epen weer eens. De werkge vers vroegen naar zaken uit hun branche, een werknemersvertegenwoordiger sprak over de Europese gedachte en „in termen van Europees denken en voelen". Voor dit debat hebben de leden ook ver gaderd over zeer concrete zaken. De Ne derlandse Gladiolusvereniging had prijs voorstellen ingediend, die door de Commis sie van bijstand te vergaand werden ge acht. Dc grote maten zullen niet f 7.25, f 6,en f 3,75 worden, maar f 6.75, f 5,50 i f 3,50. Alleen de heer Th. R. de Vroo- men, vertegenwoordiger van de expor teurs, stemde tegen. Bij de bespreking van de kortingen kwam men toch wel tot de conclusie, dat ook deze aangelegenheden eigenlijk vanuit één punt dienen te worden bezien. Het volgend jaar zal het Produkt schap zijn houding nader bepalen. Men heeft eindelijk besloten dat azalea indica een bloemisterij -produkt is. Daar mee is een einde gekomen aan een lang durig meningsverschil. maakte een verhoging van de kolenver- koopsprijzen in alle bekkens der gemeen schap onvermijdelijk, zo wordt in het ver slag medegedeeld, de prijzen der uit derde landen ingevoerde kolen ondergingen een aanzienlijke stijging als gevolg van de stij ging der zeevrachttarieven. Deze stijgende ontwikkeling is inmiddels sedert het begin van 1957 iets zwakker geworden. Taak van Hoge Autoriteit De synthese van een zekere produktie en een voorziening tegen zo economisch mo gelijke voorwaarden is in de omstandig heden, waaronder in Europa de kolenindu- strie werkt, bijzonder moeilijk te verwezen lijken, daar nieuwe capaciteit slechts door middel van investeringen op zeer lange termijn kan worden geschapen en het ge vaar bestaat, dat stilgelegde produktie- installaties definitief uitvallen. Volgens de Hoge Autoriteit moet juist deze synthese de politiek der gemeenschap vormen: zij moet het streven van de producenten, dat instandhouding van de produktie en de voorziening beoogt, en dat van de verbrui kers, die behalve in tijden van schaarste in de eerste plaats bedacht zijn op prijsvoor delen, met elkaar in overeenstemming brengen. Euromarkt De Hoge Autoriteit juicht het toe. dat in het kader van de komende Europese ge meenschappelijke markt reeds in beginsel werd besloten een splitsing bij instellingen te vermijden, welke naar gelijke doelen streven en welker activiteiten zo nauw met elkander verbonden zijn. Zij noemt in dit verband het besluit dat voor de E.G.K.S. en voor de Europese economische gemeen schap en voor de Europese atoomenergie gemeenschap hetzelfde gerechtshof en het zelfde parlement zullen fungeren. Een met werkelijke volmachten uitgerust parlement, waarvoor het beginsel van directe verkie zing reeds werd erkend, zal volgens de Hoge Autoriteit geroepen zijn de bindende en verenigende kracht van Europa te vor men. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.V.P.) over het treffen van veiligheidsmaatregelen voor het links af slaan van voertuigen op de rijksstraatweg door Wassenaar heeft minister Algera ge antwoord, dat het ook hem heeft veront rust. dat daar zoveel ongevallen, waar onder een aantal dodelijke, plaatsgehad hebben. Bij onderzoek is gebleken, dat nog andere oorzaken dan die, voortspruitende uit het links afslaan, daartoe hebben bijgedragen. Het zal daarom naar zijn mening niet te ontgaan zijn op deze weg spoedig in het algemeen verdere beperkingen aan het verkeer op te leggen. Zodra het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Wegenver keersreglement in werking zal zijn ge treden. zal een maximumsnelheid op deze weg van kracht worden. Daarnaast zal het volgens de minister nodig zijn reeds on middellijk op veel meer punten dan thans het links afslaan te verbieden, al zullen daardoor een aantal automobilisten tot een omweg worden gedwongen. Er zijn plannen voor het geheel of plaatselijk verdubbelen van de rijbaan, waardoor de mogelijkheid voor veiliger links afslaan of omkeren op de weg wordt geschapen. Voorts zullen meer verkeerslichten ge plaatst worden in overleg met de gemeente Wassenaar. De wereldberoemde tachtigjarige Spaan se cellist Pablo Casals is dinsdag in San Juan op Porto Rico tijdens de repetities voor het. Casals Festival, dat 22 april moet beginnen, plotseling ineengezakt. Casals werd naar een kleedkamer gebracht en onderzocht door doktoren. Hij klaagde over pijn en duizeligheid. Na een onder zoek van twee uur werd Casals naar zijn woning gebracht. Zijn doktoren schreven hem absolute rust voor nadat een hartspe cialist had vastgesteld, dat Casals lijdt aan trombose in de kransslagader. Hij zal ver scheidene weken het bed moeten houden. Volgens andere berichten maakte hij van morgen om zeven uur weer zijn dagelijkse strandwandeling en leidde hij daarna weer de repetities. Zwarte zwaan. Uit een dierenpark op de Grebbeberg is 'n zwarte zwaan ontsnapt. Het. dier, dat een waarde heeft van 500. is op de Rijn gesignaleerd met een troep meeuwen om zich heen. honderden meiers verder op een langs de haven lopende weg neer en raakte een motorrijder, die daardoor vrij ern stig aan een schouder werd gewond. Zijn motorfiets werd grotendeels in de grond gedrukt. Aan de meerpaal op de voorgrond lag gisteren de sleepboot „Gunnard"die na de ketelexplosie terstond zonk. Een stuk van de schoorsteen steekt nog boven het water uit. Op het bootje rechts treft een duiker van de in de nabijheid gelegen onderzeeboothaven der Koninklijke Marine voorbereidin gen om onder water een onderzoek in te stellen. De ketelontploffing op de Gunnard veroorzaakte enorme schade op het ernaast liggende zusterschipde sleep- lm k m m - boot „Annard". De romp tuerd inge drukt en van de dekhuizen bleef weinig intact. ADVERTENTIE Een enige duizenden kilo's zwaar stuk van de geëxplodeerde ketel van de sleepboot „Gunnard" kwam. neer op de weg langs de Waalhaven. Deze ketel- resten werden honderden meters ver weggeslingerd. De sleepboot lag bij de hijskraan op de achtergrond. (Van onze correspondent in cle Bloembollenstreek)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9