Kroesjtsjev waarschuwt tegen opstoken van Oost-Duitsland Acht landen willen meewerken aan het plan van Eisenhower Stakers vochten in Parijs een robbertje met de ordetroepen Zie Boven: Meteoren, meer dan 200 jaar oud Raket-ontwikkeling dringt tot zeer moeilijke beslissingen Noorwegen wil de kleinere vissersschepen gaan beschermen Dreigement op Poolse ambassade Nieuw liefdebetoon voor Gomoelka Volgens Washington zijn de resultaten van de missie-Richards indrukwekkend Stenen tegen traangas en bluswater bij het einde van de staking GEERT HOOGEVEEN zmwegU - uimn -1*270 Conventionele bewapening kan bitter nodig en overbodig zijn „Er is geen verschil tussen het optreden van Russische en Engelse of Duitse trawlers" 6 Ook Interpol op jacht naar daders Haagse juwelenroof Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 15 tot en met 18 april Turkse regering betreurt vrijlating van Makarios „Studio" krijgt weer geen subsidie van Utrecht PREFECT - CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAMES Arti-medaille voor Dirk van Gulik „Bramble" naar de noordelijke visgronden 7. ATERDAG 2 0 APRIL 1957 MOSKOU (UP) Partijleider Kroesjt sjev heeft op een receptie in de Poolse ambassade de westelijke wereld gewaar schuwd, dat z\j gevoelig zal worden ge corrigeerd indien zy tracht evenals in Hongarije in Oost-Duitsland een revolte te ontketenen. Zich wendend tot de ambassadeurs der westelijke landen, die in de Poolse ambas sade aanwezig waren, zeide hij: „Wij laten niet met ons sollen. Probeer niet ons op de proef te stellen zoals u in Hongarije hebt gedaan. U denkt er over om dit niet alleen in Hongarije, maar bijvoorbeeld ook in Oost-Duitsland te doen. Weest u voor zichtig want wij zijn geen heiligen. Indien noodzakelijk kunnen wij u op de vingers tikken". De receptie werd gegeven ter gelegen heid van het bezoek van premier Cyran- kiewicz, die van een reis door een aantal Aziatische landen terugkeerde. Zich wendend naar de Poolse premier, deed de Russische partijleider een beroep op Polen en de andere socialistische landen hun verdedigings-capaciteit te versterken „De Oder-Neisse is zowel uw als onze grens. Wanneer iemand deze grens over schrijdt zullen wij dit niet alleen als een aanval op Polen, maar ook als een aanval op de Sovjet-Unie beschouwen. Mikojan en Kaganowitsch, die eveneens op de receptie aanwezig waren, gaven door „juist, juist" van hun instemming blijk. Na alle landen van het socialistische wapens van dit type krachtiger zijn dan de strategische wapens van vroeger. Een verslaggever vroeg Zjoekov in hoe verre gevolg werd gegeven aan zijn bevel dat alle maarschalken, generaals en ad miraals dagelijks deelnemen aan licha melijke oefeningen. Hij zeide, dat zijn be vel volledig werd opgevolgd en voegde daar aan toe „ik ben geen lijntrekker. We oefenen altijd in een groep, die geheel on der dokterscontrole staat, vier tot vijf kwartier elke morgen". Zjoekov is de afgelopen maanden duide lijk magerder geworden. Hij ziet er beter uit dan ooit sinds het einde van de oorlog ooonocxyyxyynrrrnfWoonnoQexnntywnnoooooooncooonooooQa WEEKABONNEMENTEN CQQCCXXXXXOX)CXXXXXXXXXXXXXXXXXlJOtXKXXlCOOr.XXJDCCOCXXXXOCX ANKARA (Reuter/AFP) Premier Adnan Menderes van Turkije heeft er in een radiorede zijn leedwezen over uit gesproken, dat de Britse regering gemeend heeft aartsbisschop Makarios in vrijheid te moeten stellen. Hij zei ook verbaasd te zijn over de deelneming van de Griekse regering aan de betogingen ter gelegenheid van de aankomst van Makarios in Athene. Menderes noemde de aartsbisschiop een „berucht terrorist". De premier legde er echter de nadruk op, dat de BritsTurkse betrekkingen zeer vriendschappelijk zijn. Hij zei te hopen, dat „de lichte wolken, die door de recente gebeurtenissen met betrekking tot de kwestie-Cyprus zijn ontstaan, spoedig zul len optrekken". Turkse organisaties hebben een protest ingediend bij de gouverneur van de Ame rikaanse staat van New York, Averell Harriman, die Makarios heeft uitgenodigd New York te bezoeken. De leider van de Turkse partij op Cyprus, dr. Kutchuk, zei in een telegram aan Harriman dat „deze uitnodiging het Turkse volk, dat een vriend van de Verenigde Staten is, groot verdriet heeft gedaan". Een woordvoerder van het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de verklaring van Menderes „onbeschaamd" genoemd. „Wij zullen niet de eersten zijn WASHINGTON/MOSKOU (Reuter/AFP/ UP) De regeringen van acht landen van blok te hebben opgesomd zeide Kroesjtsjev het Nabye Oosten hebben verklaard te „Wij zijn allen vrienden en wanneer wij worden aangevallen zullen wij ons verzet ten volgens het principe van één voor allen en allen voor één". Vrijmoedig antwoord Naar aanleiding van de verklaring van Cyrankiewicz over „de onverbrekelijke vriendschapsbanden in het socialistische kamp", zeide Kroesjtsjev: „Mijn collega's en ik zijn het met elk woord, elke komma, elke punt van deze redevoering eens. Wij hebben er nimmer aan getwijfeld dat Po len een socialistisch land is. met de Sovjet- Unie verenigd. Wij zullen onze vriendschap versterken". „Vorig jaar hadden wij enige moeilijk heden, evenals in het verleden toen wij vele malen oorlog hebben gevoerd en onze troepen als overwinnaars Warschau bin nentrokken Bij deze passage viel de Poolse premier hem in de rede en zeide: „Poolse troepen zijn óók Moskou binnengetrokken". Kroesjtsjev reagerde vrij verward. Voordien had de Russische partijleider gesproken over bepaalde „complicaties in de Pools-Russische verhouding, die thans echter tot het verleden behoorden en waar aan door het westen een verkeerde uitleg was gegeven". Kroesjtsjev besloot zijn toespraak met het glas champagne te heffen op de Pools- Russische vriendschap en op Gomoelka. .Ik geloof in Gomoelka omdat hij commu nist is", zo zeide hij. Eerder had de minister van Defensie. Z.ioekov, geantwoord op de vraag of hij van oordeel is. dat kernwapens epn vol doende afschrikking zijn voor het voorko men van oorlog. Hij zei, dat in een toekom stige oorlog alle bestaande wapens zullen worden gebruikt. Een atoomoorlog zal in het bijzonder gevaarlijk zi.in voor Duits land, omdat de twee partijen beide op Duits gebied gebruik zullen maken van atoomwapens. Verder zei maarschalk Zjoekov niet te geloven aan een beoerkte werking van tactische atoomwapens, daar de bestaande ööcoc<xod:<xcocx>cooccoc>doocok>ooco3occoocooccoooc)ooo3c<x) willen meewerken aan het plan van presi dent Eisenhower voor bescherming van het Nabije Oosten tegen communistische agres sie. Deze landen zijn: Libanon, Libië, Tur kije, Perzië, Pakistan, Afghanistan, Irak en Saoedi-Arabië, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt in een voorlopig verslag van de zending van James Richards, die als af gezant van president Eisenhower een reis door het Nabye Oosten maakt om met de regeringen aldaar over het plan van Eisen hower te spreken. Het verslag van het „State Department", bestemd voor zes commissies van het Ame rikaanse Congres, noemt de resultaten van Richards missie „indrukwekkend". Het geeft voldoening, aldus het verslag, dat zoveel landen van het Nabije Oosten zich tegen het internationale communisme heb ben uitgesproken. Blijkens berichten in te Damascus ver schijnende bladen heeft een woordvoerder van het Syrische ministerie van Buiten landse Zaken de Amerikaanse ambassade in Damascus er van in kennis gesteld dat de Syrische regering Richards gaarne zal ontvangen. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten, als zou Syrië geen prijs stellen op de komst van Richards. Volgens radio Moskou heeft CCCO(^CCC<X>OCOOCCCOOCOCOCOCXXX^COOCOOCCOOOCOOCOOCOOOOC>Q Publiek bij Delftse raad krijgt gratis koffie Het- gemeentebestuur van Delft wil de belangstelling van de ingezetenen voor gemeentelijke aangelegenheden stimuleren.' Bij wijze van proef zal het publiek dat op de tribune de raadsver gaderingen volgt, gratis koffie krijgen. Voorts krijgen de belangstellenden .jn verkorte raadsagenda met zo nodig een korte toelichting en een platte grond, waarop de namen van de voor zitter, de wethouders en de andere le den van de raad vermeld staan. Donderdag, op de tweede en laatste dag van de transportstaking, hebben er in Pa rijs ernstige botsingen plaats gehad tussen politie en communistische manifestanten. Een twintigtal agenten werd gewond, van wie twee vrij ernstig, er werden vijf be togers gearresteerd, van wie er drie later zijn vrygelaten. Hoe groot het aantal ge wonden onder de betogers is, is niet met zekerheid vastgesteld. Bij tientallen meld den ze zich bij de apothekers in de buurt van het strijdtoneel met bebloede hoofden. Ook in ziekenhuizen werden verscheidene demonstranten opgenomen. Het communistische vakverbond CGT, dat de ontevredenheid onder de arbeiders, oudergewoonte, poogde uit te buiten en de actie trachtte uit te breiden, had het sta kende métro- en autobuspersoneel bijeen geroepen voor het ministerie van Open bare Werken. De politie had verscheidene overvalwagens in de buurt van de Boule vard St. Germain opgesteld, waar zich een vijfhonderd betogers verzamelden. Zij hie ven dreigende kreten tegen de regering aan, maar de politie hield hen aanvanke lijk wel in bedwang. Toen de manifestan ten echter plaats namen op het wegdek om het verkeer nog wat verder te ont wrichten, wierp de politie de eerste traan- gasbommen. Het lukte de ordetroepen ech ter niet de betogers te verdrijven en toen een kolonne van een vijfhonderd andere stakers, in gesloten geleden, de kameraden kwam versterken, zag het er voor de po litie even dreigend uit. De communistische leiders wilden het kennelijk op een botsing laten aankomen, want de nieuwe groep werd gevolgd door een vrachtauto, be laden met keien, stukken hout en ijzer. Een tiental arbeiders klom op de wagen en begon de politie, die intussen door de brandweer was versterkt, te bekogelen. Er ontbrandde een veldslag, waarbij de keien en traangasbommen over en weer gingen. Waterstralen werden op de stakers gericht, van wie velen er uit zagen of zij uit de Seine waren opgevist. Ofschoon druipend van het water, weigerden ze toch af te druipen en uit de omliggende straten kwa men de manifestanten, wier aantal tot een kleine 1500 was aangegroeid, beladen met nieuwe munitie. De meeste winkels hadden hun rol luiken ijlings neergelaten. Ruim een uur hield de strijd, die een revolutionair ka rakter kreeg aan. Pas aan het eind van de middag begon het gevecht te luwen en een uur later kon de drukke wijk rond de Boulevard St. Germain weer voor het ver keer worden opengesteld. In deze botsing kan men moeilijk een geruststellend voorteken zien voor de ver dere ontwikkeling der sociale spanningen, al hebben de treinen, de vliegtuigen, de bussen en de métro's voor het ogenblik weer hun oude loop hervat. (Reuter) In financiële kringen in Pa rijs schat men dat de staking van twee dagen, die het openbare vervoer in Frank rijk bijna volkomen stil heeft gelegd, het land op tien tot vijftien miljard francs zal komen te staan. De verliezen van de spoor wegen worden geschat op 2.600 miljoen francs. Volgens ambtenaren van de spoor wegen behoeft niemand bezorgd te zijn dat zijn reisplannen voor de Paasdagen in duigen zullen vallen. premier Boelganin de Syrische ambassa deur vrijdag in Moskou bij zich ontvangen. Gromyko antwoordt Andrej Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk antwoordnota's overhandigd op de westelijke commentaren van 11 maart op het „program-Sjepilov" voor het Nabije Oosten. Dit programma behelsde beginse len voor het behoud van de vrede en vei ligheid in het Nabije Oosten en niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in dat gebied. Het Russische persbureau Tass heeft be kendgemaakt, dat de Sovjet-Unie een ac tieve rol zal spelen op de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die in ok tober te Caïro zal worden gehouden. Mirzo Toersoen Zade, de voorzitter van het „Sov jet-comité voor solidariteit tussen de Azia tische landen" heeft meegedeeld, dat Mos kou van plan is ter voorbereiding van deze conferentie missies te zenden naar ver scheidene Afrikaanse en Aziatische landen. „De geest van Bandoeng (de plaats waar de eerste conferentie van Afrikaanse en Azia tische landen werd gehouden) wint steeds meer aanhangers", aldus Mirzo Toersoen Zade, die hieraan toevoegde, dat de landen van het Oosten waakzaam moeten blijven tegenover de imperialisten en hun eenheid moeten versterken ten behoeve van hun strijd om de vrijheid en onafhankelijkheid. De gehele Interpol is even yverig als de Nederlandse recherche in de weer om de dief of dieven te vangen van juwelen en geld tot een bedrag van ongeveer f 100.000, die ontvreemd zijn uit de villa van een Nederlandse diplomaat te Den Haag. Zelfs de vele ordetekenen, welke de eigenaar mr. H. Daniels tijdens zijn veertigjarige carrière ontvingen, werden meegenomen. De recherche heeft de indruk, dat de daders enigszins met de situatie in de villa op de hoogte moeten zijn geweest. Sporen van vingerafdrukken, zolen of hakken zijn niet gevonden. De recherche wil zich voors hands niet uitlaten over de vraag of andere stille getuigen wel aanwezig waren en of men reeds in een bepaalde richting zoekt. Aangezien Interpol is ingeschakeld wordt de indruk gewekt, dat men meent, dat de buit wel eens snel naar het buitenland zou kunnen worden gebracht. De huishoudster van de gedupeerde, maar verzekerde eigenaar heeft bij haar thuis komst gestommel gehoord. Op haar roep „wie is daar?" werd geen antwoord ge geven. Op dat ogenblik schijnt de onbe kende bezoeker het huis aan de achterzijde te hebben verlaten. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben aan de Provinciale Staten voorge steld. evenals vorig jaar, afwijzend te be schikken op een verzoek van de stichting toneelgroep „Studio", om een provinciaal subsidie voor het speelseizoen 1957/'58. Naar het inzicht van Gedeputeerde Staten spreekt het gewestelijk belang bij deze aangelegenheid niet zodanig, dat een sub sidiëring van provinciewege in gunstige overweging kan worden genomen. - A A/Kpi| |pi piA| OFF, FORD-DEALER Eén militair-technische factor vooral heeft grote invloed op de gebeurtenissen van deze tijd. Zij deed tijdens de Suez- crisis haar gewicht duidelijk voelen en Engelands nieuwe defensie-plan is erdoor bepaald. Duitslands verkiezingen staan in haar teken en de militaire plannenmakers in Amerika zien zich tengevolge van dit nieuwe wapen-element voor schier onop losbare problemen gesteld. Wij doelen na tuurlijk op het ballistisch projectiel voor middelbare en lange afstanden, het wapen van de toekomst, dat thans aan zijn eerste proeven toe is. Voor zover het de westerse wereld be treft, worden deze nieuwe wapens voor namelijk in Amerikaa ontworpen en be proefd. Men schat, dat over een jaar of vier de eerste van de hier aangeduide super-wapenen voor gebruik gereed zullen zijn. Tegen die tijd zal men ruim vier mil jard dollar besteed hebben aan de ontwik keling van deze projectielen. Dat is meer dan het dubbele van wat Amerika destijds heeft uitgegeven om te komen tot de ver vaardiging van de eerste atoombom. Hon derdduizend mensen werken op het ogen blik aan de ontwikkeling van de projec tielen, die afstanden zullen afleggen tussen de 1500 en 5500 mijl en die vrijwel niet neergeschoten kunnen worden. Op heel verlaten plaatsen in de Verenigde Staten zijn enorme fabrieken verrezen: in de woestijn tegen de Rocky Mountains aan, in Canyons zelfs. Een enkele politicus en een enkele krant (de „Washington Post") heeft betoogd, dat men - alvorens met deze projectielen proe ven te nemen - heel serieus proberen moest deze wapenen internationaal in de ban te doen. Dat is'evenwel niet geschied en thans zijn reeds de eerste proeven genomen met projectielen voor middelbare afstand, de „Jupiter" en de „Thor". Beide proeven zijn overigens op een mislukking uitgelopen. De proefnemers zijn daardoor geenszins ont moedigd, maar het bewijst wel, dat men met heel moeilijke technische problemen te maken heeft. Zeer binnenkort zal voor het eerst in Florida een gevaarte worden afgeschoten dat zo nodig een transatlantische baan zal kunnen afleggen. Men verwacht namelijk, dat de „Atlas" - het intercontinentale bal listische projectiel, waar men reeds een jaar of tien aan werkt - binnenkort een „proefvlucht" zal kunnen maken. Wanneer alles volgens het programma verloopt, zal de (30 meter lange!) Atlas met een vaart van 19.000 tot 24.000 km per uur de lucht ingaan. Het projectiel zal aan de aarde ontstijgen tot het een hoogte bereikt heeft van800 km en vermoedelijk in de Ca- raïbische Zee terechtkomen, 2900 km ver wijderd van de plaats waar het is afge schoten. De term „ballistisch" betekent, dat het Op de voorjaarstentoonstelling van wer ken der leden van de maatschappij „Arti et Amicitiae", die tot en met 19 mei in Am sterdam wordt gehouden, is de Arti- medaille toegekend aan Dirk van Gulik in Amsterdam voor zijn schilderij „Atelier- interieur". projectiel het laatste gedeelte van zijn baan inderdaad vliegt zoals een kogel: gericht, maar niet bestuurd of geleid. Gedurende het eerste gedeelte van de tocht is het echter wel degelijk geleid. Gedurende dat deel wordt het gevaarte de lucht in gedre ven door monsterachtige - sterke raket - aandrijving. Als de brandstof is uitgeput houdt de leiding op, de aandrijvings installatie valt af en alleen de punt van het gevaarte suist verder: een waterstofprojec- tiel, dat op zijn doel afgaat. De „Atlas" en de „Titan" moeten projec tielen worden, die de oceaan kunnen over spannen. Aan de „Titan" is men later be gonnen, maar de „Atlas" is thans aan zijn eerste proef toe. Toch kan het nog jaren duren, alvorens de „Atlas" als wapen in gebruik wordt genomen. „Atlas" zowel als „Titan" zijn wapens, die aan de luchtmacht zijn toegewezen en vooraanstaande mili taire deskundigen verwachten, dat in een niet eens zo heel ver verwijderde toekomst, deze projectielen de plaats zullen innemen van de lange-afstand bommenwerpers van heden. De vraag rijst dan ook: hoeveel geld en experimentatie moet men nog steken in de ontwikkeling van de intercontinentale bommenwerper? Een vraag, die uiteraard heel moeilijk is te beantwoorden. Er zijn jaren nodig voor de ontwikkeling van een nieuw type vliegtuig. Heeft het nog zin, daaraan te beginnen? Wij zeiden reeds, dat men de eerste proeven genomen heeft met twee projec tielen voor middelbare afstand: met de „Jupiter" en de „Thor". Die proeven waren nog geen succes, maar binnenkort volgen er nieuwe. Het leger werkt aan de „Jupi ter", de luchtmacht aan de „Thor". Boven dien is er nog een derde projectiel in de maak voor de middelbare afstand: de „Po laris", een raket-kogel met droge brand stof, welke door de marine wordt ontwik keld. Het kan echter nog wel vijf of zeven jaar duren voor men dit laatstgenoemde wapen normaal in gebruik kan nemen. Donderdag 18 april 1957 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 12 april Alg Kunstzijde Unie 187 196V2 195s/s lVi 188'/2 1V4 Van Gelder Zonen 199V2 204' 204 V2 1 -r 5'/2 Kon Ned Hoogovens 309 309 4- .1 2 275V2 230 280 2 279V» 278lAi ~r 75/b 403 402V< 7 Wilton-Fijenoord 253 253 4- 1 13V2 182,40 182,30 0.90 175 174V4 V4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 1563/< 1563/s Ned. Scheepvaart Unie 184V2 1835/a Vb 289' U 287' /s 2V2 Amsterdam Rubbtr 76'/« 79 78Vs 3Vs 92Vs 90V2 2'/2 Ver. Deli Maatschappijen 92 97 953/4 33/4 3Wo Staffellening 1947 8615/i« 86ls/ie 3°/o Invest cert Nederland 9 HA 913/s2 3°/o Nederland 1962—64 903/s 91 9015/i6 Omzetten (nominaal): Deze week (voorl.) Aandelen 7.482.307, Obligaties 9.984.670,- Obligaties 7.695.080,- De „Bramble" een schip van de Engelse admiraliteit ter bescherming van de vis sersvloot, is uit de haven van Aberdeen vertrokken naar de 'gronden bij de Noorse kust om een onderzoek in te stel len naar overlast, die Engelse vissers heb ben van de Russische trawlervloot. Bij h.;n terugkeer van de Noorse visgronden berichtten Engelse trawlers, dat Russische trawlers hun het vissen daar onmogelijk maken door hun visnetten onklaar te ma ken. Protesten van de Engelse vissers ble ven onbeantwoord. Onmiddellijk is de „Bramble" er nu heen gestuurd. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt zich niet bezorgd naar aan leiding van berichten, dat de Britse admiraliteit een oorlogsschip het bevel had gegeven naar de visgronden in de Noordzee op te stomen ten westen van de Noorse kust. Noorse visscry-kringen vinden niets sensationeels in zo'n maatregel van de Engelse marine. Dergelyke maatregelen worden dikwyls genomen door de Noorse, Deense en IJslandse autoriteiten. Zy voegen daar echter aan toe, dat de tyd nu gekomen is voor het sluiten van een internationale overeenkomst ter bescherming van de kleinere vissersschepen tegen dc grote trawlers. Zij zeggen, dat Engelse, Poolse en Duitse trawlers hetzelfde probleem vormen voor de Nederlandse, Deense, Noorse en IJslandse visserij van de monding van de Elbe tot de wateren tussen IJsland en Groenland. Zij verwijzen daarbij o.a. naar de jongste Deense klachten over Duitse trawlers. Zij wijzen ook op het feit, dat de Rus sische trawler Riga, die het vorige week einde in beslag werd genomen door een beschermingsvaartuig van de Noorse vis serij, dit lot onderging, omdat het de Noor se territoriale wateren had geschonden, niet omdat het de netten van Noorse vis sers had beschadigd. Maar zij voegden daaraan toe, dat het incident, dat tot het in beslagnemen van de Riga leidde, „betrekking had op een groot aantal Russische en andere trawlers", die een schade van meer dan 170.000 kro nen (bijna 100.000 gulden) aan de netten van Noorse vissersschepen hadden toege bracht. Die „anderen" De nationaliteit van de „andere trawlers" werd niet meegedeeld. Het is echter een vaststaand feit, dat zowel de Russische als de Engelse oceaan-trawlers, zowel als de Duitse en Poolse, de schelvis die nu kuit schiet voor de kust van de Lofodden- eilanden, volgen op haar migratie van de Barentsz-zee naar de Noorse kust. De snel-varende trawlers storen zich niets aan de viskotters, die - met de netten uitgegooid - zich niet van hun visplaatsen bewegen, aldus de Noorse visserij-kringen. Zij verklaren ook, dat Engelse trawlers niet beter optreden dan de Russische en andere buitenlandse trawlers, wat betreft het van gen van „jonge schelvis" op de visgronden van de Barentszee. Sommige Noorse des kundigen beweren zelfs, dat de Russische en Engelse trawlers er in hoofdzaak voor verantwoordelijk zijn, dat de visserij bij de Lofodden dit jaar een volkomen mislukking is geworden. Geen „Noorse" gronden De deskundigen zijn van oordeel, dat de trawlers door „de jonge schelvis op te van gen" in de Barentszee de basis wegnemen van het kuitschieten en van de komende nieuwe schelvis-generaties. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken wees er op, dat de Engelse mijnenveger Braamble, die het bevel gekregen heeft op te stomen naar de visgronden in de Noordzee, in internationale wateren zou opereren. De woordvoerder van het ministerie zei, dat de term „Noorse visgronden" een mis leidende formulering was. Die gronden zijn niet Noors en liggen buiten de Noorse ter ritoriale wateren, al liggen ze dan ook, gemeten naar de afstanden in de oceaan, „vrij dicht bij de Noorse kust". (UP) dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers od Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 4 (Van onze correspondent in Parijs) Het hierbij afgebeelde stuk duisternis is de noordoostelijke hemel 's avonds zo tussen ne gen en tien uur. De hel derste ster, ongeveer in het midden, is Wega deel uitmakend van het sterrenbeeld de Lier; de rest van de Lier wordt gevormd door dat tra peziumfiguurtje van zwakke sterren onder Wega Helemaal links ziet u nog een paar heldere sterren van de Zwaan vlak boven de horizon; bovenaan vindt u nog enkele sterren van de Draak (links) en Hercu les (rechts). En de rech te strepen zijn lichtspo ren die omstreeks 21 april langs de hemel worden getrokken - me teoren. Hoe vreemd het ook moge lijkenal die licht sporen lopen evenwijdig aan elkaar. Maar door dat de perspectivische verkorting ons parten speelt, lijkt het alsof zij uitgaan van een punt in het sterrenbeeld Lier (Lyra) en aan deze schijn ontlenen zij krachtens een sterrenkundig ge bruik hun naam: Lyri- den. Op dezelfde manier hebben bijv» de Orioni- den (October) hun straal- punt (of „radiant") in Orionde Perseïden (au gustus) in Perseusetc. Erg opzienbarend is de verschijning van de Ly- riden nooit; hun adel schuilt meer in hun ou derdom: reeds in 687 voor Christus zijn zij waargenomen - Chinese geschriften maken er melding van - en sinds dien elk jaar! Hoogst waarschijnlijk volgen zij dezelfde baan als de ko meet 1861 Idie om de 400 jaar in de buurt van de zon opduikt en in de tussengelegen tijd zijn weg zoekt door de duis terste periferie van ons planetenstelsel, nog tien maal verder achteraf dan Pluto. De Lyriden worden veroorzaakt door stukjes steen die met een snel heid van 51 kilometer per seconde onze damp kring binnendringen. Soms zijn er jaren waar in de frequentie plotse ling hoger is; er is op de Lyridenbaan blijkbaar sprake van onregelmatig verspreide opeenhopin gen van meteorieten. G. v. W. ADVFFTFNT1E (Van onze correspondent in Washington) I88V2 Vb 'Vb V32 »/i* I Vorige week (def.) Aandelen 12.314.118,— Een van de twee indrukwekkende via ducten in de snelverkeersweg tussen Stuttgart en Ulm in Württemberg is voltooid. Het andere viaduct is bijna gereed en het nieuwe weggedeelte, dat zeven kilometer lang is, zal begin mei officieel in gebruik worden gesteld. De nieuwe weg, die een verval heeft van 250 meter, werd in twee jaar aangelegd. De kosten bedragen ongeveer dertig miljoen gulden. Het nieuwe traject is bestemd voor verkeer in zuidelijke richting. Het verkeer in noordelijke richting blijft gebruik maken van de bestaande weg.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10