Verkeersveiligheid mag door versobering niet in gevaar worden gebracht Zwitserland Toki Horvath en zijn Hongaarse „banda" Nog dit jaar zo mogelijk verbetering Verspronckweg-Leidsevaart-Houtplein 9 De „Koning der Tziganen"speelt in Haarlem g Veel gelijke spelen in het schoolvoetbaltoernooi WENER CONGRES HOLLANDSCHE SOCIËTEIT UIT STAD EN STREEK Gesprek met Haarlems wethouder van Openbare Werken Benelux-roei wedstrijden OORLOG m VREDE THR ontvangt Duitse voet ballers uit Winterberg VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Examens Ronde Kuenenplein gaat niet door Filmavond Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 20 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vragen en problemen hebben wij dezer dagen voorgelegd aan Haarlems wet houder voor openbare werken, volkshuis vesting, middenstandszaken en industrie aangelegenheden, de heer W. F. H a p p die, alvorens in détails te treden, eerst de algemene kant van het aldus aangesneden vraagstuk opmerkte: „Het is inderdaad verleidelijk om te stel len, dat de opvatting, dat de mens boven de materie gaat een opvatting welke door mij volledig wordt onderschreven tot gevolg heeft, dat het hoofdstuk open bare werken van de gemeentebegroting eerder door bezuinigingen zou kunnen worden getroffen dan andere. Dan ziet men de zaken echter wel een tikje sim plistisch. In de eerste plaats werkt het bedrijf van openbare werken ook voor andere takken van gemeentelijke zorg. men denke slechts aan de scholenbouw, de aanleg van sportvelden, de bouw en inrichting van gebouwen voor medische en maatschappelijke verzorging. Maar daar enboven betekent de voortdurende zorg voor wegen, straten en pleinen een wezen lijke bijdrage tot de verkeersveiligheid en wie zou willen ontkennen, dat de veilig heid van de burger in het verkeer een zorg welke zich niet tot 'n bepaalde groep, maar tot de gehele burgerij uitstrekt een zaak van allereerste overheidszorg be tekent?" „Inderdaad en dit te meer omdat er in Haarlem een, zoals u terecht heeft opge- markt, uit de vooroorlogse periode da terende en in de eerste jaren na de bevrij ding niet ingehaalde achterstand op dat punt bestaaat, terwijl bovendien de inten siteit van het verkeer van jaar tot jaar toeneemt. Wanneer men daar nog bijvoegt, dat de kosten van lonen en materialen ook steeds stijgen is het duidelijk dat een gelijkblijvend budget voor openbare wer ken in feite reeds een achteruitgang zou Charmant eomfort een compliment voor hun bezitter \Nw.Spiegelstr. 34-40 Amsterdam Voor de Benelux-jeugdroeiwedstrijden, die op 27 april op de Amstel in Amsterdam worden gehouden, zijn de volgende inter nationale inschrijvingen binnengekomen: Jongens 14-16 jaar oefengieken: Sambre et Meuse (België), De Hoop, R.I.C., Het Spaarne en Willem 3. Jongens 17-18 jaar oefengieken: Anver- soise (België), Bruxelles (België) en Het Spaarne. Jongens 17-18 jaar overnaadse vier: Royal Antwerp Sculling Club (België), Gent (België), De Amstel, De Hoop 2, De Hunze, Die Leythe, Nautilus, Ondine, Po seidon, Het Spaarne en Willem 3. Jongens 17-18 jaar gladde vier: Anver- soise (België) en De Hoop. Jongens 17-18 jaar overnaadse skiff: Gent (België), De Amstel, De Hoop, R.I.C., Het Spaarne en Willem 3. betekenen, zelfs nog voor enige beperking zou zijn toegepast", aldus de wethouder. „In dezelfde omvang zal technisch, maar vooral financiëel niet mogelijk zijn. Dat geldt met name voor het asfalterings- programma. Wel zullen reeds thans de voorbereidendemaatregelen worden ge troffen, zoals het leggen van rioleringen en het verplaatsen van transportbuizen voor water en gas en van kabels voor elektrische energie, voor de asfaltering in 1958 van Santpoorterstraat, Molijnstraat en het daartussen liggende gedeelte van de Kleverlaan, de Amsterdamstraat en de Willem de Zwijgerlaan". „Op zichzelf beschouwd niet. Maar de meeste van deze straten hebben dringend afdoende verbetering nodig, omdat het busroutes zijn. En u moet niet vergeten, dat de route door het Kleverpark ook zijn be lang heeft als secondaire mogelijkheid voor de fietsers. Hoe minder fietsers er gebruik n iken van de Brederodestraa'c en de Kleverparkweg, des te veiliger wordt dat gedeelte van de noord-zuidverbinding. De zaak is slechts, dat de secondaire verbin dingen zo goed moeten zijn, dat zij ook voor de fietsers aantrekkelijk worden". „Zeer juist. De voor dit jaar als primair gestelde doelen betreffen dan ook de asfal tering van de Verspronckweg, de fundering en de herasfaltering van de Leidsevaart tussen Emmabrug en de grens der ge meente, nadat de tramdienst gestaakt zal zyn, waardoor een goed aaneensluitende verbinding tussen het Delftplein aan de noordgrens der gemeente en Heemstede in het zuiden zal zijn verkregen ter voor lopige ontlasting van de traditionele route langs Wagenweg, binnenstad en Rijks straatweg. Overigens hangt daarmee ook een doel treffender verkeersverdeling onmiddellijk ten zuiden van het centrum samen. De noodzaak daarvan is nog aanzienlijk ver sterkt door de ophanden zijnde vervanging van de tramlyn door een busdienst. Daar om zyn er nog twee primaire projecten welke ik nog dit jaar hoop te kunnen ver wezenlijken: de verdubbeling van de Kleine Houtweg en de verbreding van de Pavil joenslaan, welke van belang zyn voor de verkeersschakel zuid-oost en de reorgani satie van het Houtplein". „Zeker er moesten vijf agenten aan te pas komen om de zaak enigszins in goede banen te houden. De directeur van de N.Z.H. was toen wel tevreden, maar voor ons is het de vraag of, zelfs nadat op het Houtplein ingrijpende profielwyzingen zijn aangebracht, op de spitsuren wel alle bus sen via het Houtplein zullen kunnen ryden. Voor de reorganisatie van het Houtplein en de Baan heeft een klein comité uit de Verkeerscommissie een ontwerp gemaakt, dat nog door B. en W. behandeld moet worden." „De verbetering van de Rijksstraatweg wordt door Rijkswaterstaat niet zo urgent meer gevonden nu de Delftlaanroute als alternatief bestaat. Wij hadden gehoopt, dat wij reeds in 1956 het kruispunt Zaa- nenlaan en -straat met Delftlaan hadden kunnen verbeteren. Rijkswaterstaat is echter met vereenvoudigingen gekomen op het door de gemeenteraad reeds besloten voorstel tot verbetering. Daarover is nog overleg gaande. Naar mijn mening be tekenen de voorgestelde vereenvoudigingen wel een goedkopere, maar ook een slech tere oplossing. In elk geval gaat de ge meente door met het aankopen der voor tuinen en wij hopen toch nog dit jaar eindelijk aan de uitvoering van het plan, waarbij dus ook vaste verkeerslichten zullen komen, te beginnen". „Naar myn overtuiging moet er een minimumbedrag worden vastgesteld voor de verkeersveiligheid. Daarna kan men dan altyd uitmaken wat het meest urgent is. Dat minimum zal gebaseerd moeten zyn op de activiteit in de jaren 1955 en 1956, want pas toen was er van een enigszins bevredigende activiteit sprake. Beneden dat niveau zou ik niet willen gaan." „Gezien de hoge kosten behoeft men er niet op te rekenen, dat de oostelijke stads- randweg tussen Delftplein en Buitenrust- brug spoedig tot stand komt. Zeker kan dit werk niet zonder rijksbijdrage worden uit gevoerd. Wel is het gemeentebestuur van plan de Spaarndamseweg gedeeltelijk te verbeteren, namelijk tussen Transvaal- straat en Prinsenbrug, waardoor de brug gen bij de Holland-Nautic verwijderd zou den kunnen worden, de rioleringen en ook een verbreding worden aangebracht. Voor de toekomst denken wij ook aan een ver betering van de oost-westverbiding via Spanjaardslaan, Fonteinlaan en Dreef. Als urgent moet men eigenlijk ook de verbete ring van de Oudeweg beschouwen. De plannen daartoe liggen klaar, maar de verwezenlijking hangt weer af van de financieringsmogelijkheden. En zeven ton is met zo'n werk al gauw gemoeid". „Wat de laatste betreft: daar zyn wij een groot voorstander van. Maar de rege ling is voor de Nederlandse weggebruikers nog zo nieuw, dat wy het publiek eerst een jaartje willen wennen aan het gebruik van een klein aantal beveiligde oversteek plaatsen. De politie zal daarbij voorlichting geven. Is de regeling voldoende ingebur gerd, dan zal een groot aantal andere over steekplaatsen worden beveiligd. Voor de Rijksstraatweg hebben wy reeds aan Rijks waterstaat toestemming gevraagd knipper- bollen te plaatsen bij de Van Egmond- straat en de Vergierdeweg, doch dat ver zoek is nog in studie. Ongelijkvloerse kruisingen zijn zo kost baar, dat ze slechts door de kruising van twee belangrijke verkeersstromen gerecht vaardigd kunnen worden. Ik heb u reeds in een vorig onderhoud (gepubliceerd in ons blad van 31 december 1956. Redactie) uiteengezet hoe ik mij een variant op de gedachte-Holt voorstel, waarbij het ver keer van de beide armen van de Gedempte Oude Gracht onder het Verwult wordt doorgevoerd. Voor de toekomst hebben wij ons een tunneltje voor voetgangers en fietsers voorgesteld onder de westelijke randweg tussen de Pijlslaan en de wijk Oosterduin. Voor ongelijkvloerse kruisin gen zijn de verkeersstromen op en over de westelijke randweg toch werkelijk niet intensief genoeg. Bovendien worden de rijbanen bij de kruisingen zover uit elkaar gehaald, dat. men rustig de weg per rijbaan kan oversteken. De prakijtk heeft elders bewezen, dat zulke oversteekplaatsen zeer veilig zijn. Wat de scheiding der verkeerssoorten betreft: de aanleg van afzonderlijke fiets paden is slechts daar mogelijk waar men voldoende ruimte heeft. Op al onze grote wegen in de buitenwijken Delftlaan, Schipholweg werd aan de fietsers ge dacht en ook aan ander langzaam verkeer, gezien ,de aanleg van ventwegen. Maar afzonderlijke fietspaden hebben slechts zin op langere afstanden. In de stad, waar zich op korte afstanden van elkaar zij straten bevinden, waar fietsers de stroom verlaten of zich daarbij voegen, wordt de situatie eerder onoverzichtelijk dan duide lijk door afzonderlijke fietspaden. In dit verband wijs ik nog op onze zorg voor de trottoirs, die vooral in de woonwijken van voldoende breedte moeten zijn met het oog op de normale speelbehoefte der kin deren. Om die reden bijvoorbeeld werden in de Duinoordstraat minder parkeerha vens aangelegd dan mogelijk geweest zou zijn. De indeling van de weg is namelijk een afwegen van belangen van allerlei groepen, zodat geen enkele groep een maxi maal rendement kan verlangen. In dat op zicht kan dus zeker niet van een achter stellen van de fietser en de voetganger worden gesproken", zo besloot wethouder Happé het uitermate belangwekkende onderhoud. naar LEO TOLSTOï's werk met Audrey Hepburn, Henri Fonda en Mel Ferrer in Haarlem De elftallen van „Noord" voor maandag Op de tweede dag van het schoolvoetbal toernooi in Haarlem werden behalve voor de afdelingen D en E ook al matches ge speeld voor de afdeling C. Opmerkelijk was in afdeling E het grote aantal gelijke spelen. Strafschoppen moesten in zeven wedstrijden de beslissing brengen. In afde ling C kwam de IVO-school met een tien tal spelers, waarvan er niet minder dan vier niet op het wedstrijdformulier voor kwamen. De school werd zodoende van verdere deelneming uitgeschakeld. De uitslagen waren: De voetbalvereniging THB ontvangt op de eerste Paasdag Duitse voetballers op haar terrein aan de Zwaluwenweg in Aer- tienhout. Het eerste elftal speelt tegen Win- terberg-Schwelm om half vier en daar aan voorafgaande spelen de jeugd en het tweede elftal tegen de jeugd en reserves van W.S. Het Duitse bezoek is een tegen bezoek, aangezien de THB-ers in septem ber 1956 ter gelegenheid van het kampioen schap een bezoek aan de Duitsers brachten. Oppermacht van Engeland bevestigd Anderhalve Eeuw Levensverzekering Nieuws in het kort Aanvaring. In een der doorvaartope- ninigen van de Catharij nebrug had donder dagmorgen een aanvaring plaats tussen een tuindersvlet en een pas van zijn winterber- gintg terugkerend zeiljacht met hulpmotor. Het jacht liep daarbij enige schade op aa-n het houtwerk. Gedachten over opstanding. De afde ling Overveen van de NedexTandse Christen- Vrouwenbond houdt haar maandelijkse bij eenkomst op vrijdag 26 april om acht uur in gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan. Mevr. M. MarijsVisser spreekt over „De derde zegen van Pasen" (Gedachten over de op standing) Onbewoonbaar. B. en W. van Heem stede hebben de gemeenteraad voorgesteld de woningen Prinsenlaan 3 en 5 in De Glip onbewoonbaar te verklaren met een ontrui mingstermijn van zes maanden. Tegelijker tijd vragen B. en W. echter de ontruimings termijn voor de reeds op 28 oktober 1953 onbewoonbaar verklaarde woning Zand- voortselaan 8 nogmaals met een half jaar te verlengen. Motorfiets. B. en W. van Heemstede wagen de raad een krediet van 7500 gulden voor de aanschaffing van een motorfiets met zijspan voor de politie. Het vorige voertuig, dat nog afkomstig was uit een Amerikaanse legerdump, heeft twaalf jaar onafgebroken dienst gedaan en is dus wel aan vervanging toe. Drenkelinge. Een schoolgaand meisje, dat ais passagiere meevoer op het motor vrachtschip „Jocorma" 3, zou donderdagmor gen voor de schipper aan het havenkantoor bij de Koudenhorn in Haarlem het door- vaartgeld gaan betalen. Het meisje stapte bij het van boord gaan evenwel mis en viel tus sen het schip en het remmingwsrk in het Spaarne. Het gelukte de schipper om zijn onfortuinlijke passagiere te grijpen en weer aan boord te helpen. Een gelukkige om standigheid was dat er enige ruimte tussen schip en remming bleef, want andei's was het meisje bekneld geraakt. DELFT: Gepromoveerden tot doctor in de technische wetenschap de heren L. C. A. van Leeuwen en ir. J. P. van Es. Het proefschrift van de heer Van Leeuwen luidde: „Ring ex tension theory" en dat van de heer Van Es: „Warmte- en stofoverdracht bij condensatie van een binair dampmengsel". Kandidaatsexamen metaalkundig ingenieur: H. Nieswaag (met lof), Schiedam. Ingenieursexamen werktuigbouwkundig in genieur: J. J. Feyen, Breda; H. W. J. K. M. van Asten, Helmond; J. W. H. van den Bergh, Utrecht; A. Bliek, Voorburg; P. R. Bom, Amersfoort; J. C. Cool, Soestdijk; G. H. A. van Eijk, Venlo; H. Gelling, Zweelo; R. N. van Hees, Grave; J. Jager, Heerenveen; A. J. Ketel, Poortugaal; D. Keijzer, De Lier; K. Kimstra, Dordrecht; H. R. Kleijn, Haarlem; M. J. C. Matthijsen, 's-Gravenhage; A. S. Mil tenburg, Jutphaas; J. H. Prevoo, Hengelo (O.); C. A. Razoux Schultz, 's-Gravenhage; J. van Rosevelt, Delft; W. Schuijf, Voorburg; W. F. Timmerman, Heiloo; Tio Tjong Kie, Delft; J. C. Uenk, Zevenaar. AMSTERDAM, Vrije Universiteit: Docto raalexamen wiskunde: P. C. Baayen, cum laude, Apeldoorn. Doctoraalexamen natuur kunde: J. Th. Verschoor, Eindhoven. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: B. R. Bramer, Den Ham; C. M. Kooi, Alphen aan de Rijn. UTRECHT: Aanvullend examen art. 135 H.O.: J. G. Hegeman, Utrecht. Doctoraal examen muziekwetenschappen: A Houtman, Zeist. Kandidaatsexamen physische geografie: D. E. Eisma (cum laude), Utrecht; P. B. Smoor, Utrecht; mej. E. Feeks, Utrecht. Doc toraalexamen idem: Mej. T. S. Weeterman (cum laude), Groningen; pater N. M. Pollen, Nijmegen; P. H. F. Bakers, Hengelo (O.). Doc toraalexamen geografie (vrije studierichting): F H. A. G. Zwart, Utrecht. Kandidaatsexa men geschiedenis: Mej. L van Tongerloo, Zeist. Kandidaatsexamen diergeneeskunde: O. J. H. Devos, Utrecht. Doctoraalexamen diergeneeskunde: G. B. de Voogd, Utrecht; W. J. Peereboom, Utrecht; H. J. J. Luyerink, Utrecht; H. M Th. van Bommel, Stiphout; J. Arendz, Drachten. Dierenartsexamen: G. Snijders, Vlaardingen; E. de Jongh, Apel doorn; Y. H. P. Hardeman, Rijsoord. Kandi daatsexamen rechten: L. M. C. E. van Hegel- som, Eindhoven; P. van Hellenberg Hubar, Den Bosch; M. C. B. Burkens, elft; mej. H. W. M. van Disseldorp, Utrecht; mej. E. Flesse- man, Aerdenhout. METAALNIJVERHEID HAARLEM. In tegenwoordigheid van belangstellenden uit de Haarlemse industrie reikte de directeur in het gebouw van de H.T.S. hetdiploma van de avondcursus voor gevorderden in de me taalindustrie te Haarlem uit aan onderstaan de cursisten: A. J Akkerman, A. J. Bot, J. S. Dekker, J. J. van den Domhof, M. E. A. Franke, N. A. Heus, J. L. A. Holleman, P. Huysmans, J. Kluyt, J. Koehorst, A. J. Krak, A. Kroonstuiver, R. Lindeman, W. D P. van der Meyden, C. Meyer, D. S. Pines, G. de Ruyter. P. J. Smit, G. Steinvoord en P. H. Vennik. De clubontmoeting tussen de aspiranten van de wielerclubs „Kennemerland" (Bever wijk) en „De Kampioen" (Haarlem), die op Koninginnedag (30 april) rond het Kuenen plein in Beverwijk gehouden zou worden, kan wegens bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. De aspiranten van „De Kampioen" rijden nu op Koninginnedag om drie uur 's middags een wedstrijd in de Velserbroekpolder, waar aan de twaalf jongste Deense renners die met de 25 man sterke ploeg naar Haarlem komen zullen deelnemen. De afdeling Bennebroek van de Konink lijke Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde hield donderdagavond in „Oud Berg en Dal" een slecht bezochte filmavond. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer J. Bijl v. Duivenbode, wer den er films gedraaid over de muskusrat, het Aalsmeerse bloemencorso en het hou den van bijen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rinsumagcest G. D. J. Dinge- mans, kand. te Delft. Aangenomen naar Brugge (België) (toez.) T. H. L. Beernink te Oudenhoorn. Benoemd tot directeur van Kinderzorg in Noord-Holland J. O. Norel te Beverwijk, die deze benoeming aannam. Be noemd tot hulpprediker te Nijehaske N. de Zwart, kand. te Ierseke. Bedankt voor De Bilt-Oost W. de Bruyn te Ermelo. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (vac. P. Veenhui- zen) dr. A. G. Luiks te Diever; te Rotterdam- Kralingen E. Pijlman te Bandung. Aange nomen naar 's-Gravenhage-Loosduinen (5e pred.pl.) A. W. Meeder te Spijkenisse. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Terneuzen J. G. Meijer, kand. te Oldehove. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam-West J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Woensdag aanstaande treedt in de Haar lemse Concertzaal het Hongaarse Zigeuner orkest van Toki-Horvath op. Spontaan werd hem door zijn rasgenoten de titel „Koning der Tziganen" verstrekt, nadat de vorige „koning" zonder een opvolger aan te wijzen was overleden. Het is namelijk onder de Hongaarse zigeunermuzikanten een oude traditie een „koning" te kiezen en deze als zodanig te erkennen. Toen eind oktober van het vorige jaar de rampzalige gebeurtenissen in Hongarije begonnen, be vond Toki-Horvath zich met zijn „Banda van de Hongaarse Poesta" in Wenen, waar men optrad in het Hongaars paviljoen van een internationale tentoonstelling. Na de overweldiging van hun land door de Rus sen besloot het ensemble niet terug te keren. Het ondernam een t-urnee, die de „Banda" in West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, België en nu in Nederland bracht en die men vervolgens in Noord- Afrika en Amerika hoont voort te zetten. Zodoende volgen deze mensen hun noma- Tennatuur en manifesteren zij in de vrije wereld een rasmuzikaliteit die hun stam genoten, waar ter wereld zij ook neer streken, van oudsher gekenmerkt heeft. Men beweert dat de zigeuners in het be gin der vijftiende eeuw uit Zuid-Azië en Perzië geleidelijk naar Europa zijn komen zwerven. De ritmische en melodische eigenschappen, die zij van huisuit meekre gen, wisten zij, in welk land zij zich ook vestigden, te bewaren. Vooral in Honga rije is de invloed van hun muziekbesef heel groot geweest en heeft het tot wisselwer king met de eigenlijke volksmuziek van dit land aanleiding gegeven. De onderzoe kingen van Bartök en Kodaly hebben ver helderend gewerkt om het ene element van het andere te leren onderscheiden. Ander zijds hebben de zigeuners de impuls van de instrumentale virtuositeit der Hongaren ontvangen. Intussen cultiveren de zigeu ners een eigen expressieve stijl, waarbij veel versieringen en sterk geaccentueerde ritmen te pas komen. Hun muziek wordt als het ware onder het spelen geboren, zij resulteert uit een temperamentrijke aan drang, een gevoelswarmte, een speciale elegantie en een opwindende roes, waar aan het gebruiken van bijzondere toon reeksen een karakter geeft, dat aan elke andere muziek vreemd is. De kracht der zigeunermuziek schuilt in haar interpretatie. Deze aparte kunst ligt uiteraard op het vlak der amusementsmu ziek, steunend echter op een culturele ba sis, die haar een fascinerende werking ver leent en die vaak de grote kunst beïnvloed heeft. De speeltuigen waarvan de zigeu ners zich in hun „Banda" bedienen, zijn de normale strijkinstrumenten: viool, alt, cello en contrabas, maar dan verder ook een drietal tarogato's en twee cembalo's. De tarogato is een soort klarinet maar met conische boring als een sopraan-saxo foon en aangeblazen op een dubbel riet, evenals een schalmei. De cembalo's zijn een soort tafelvormige hakkeborden, waarvan de snaren met hamertjes aange slagen worden. Virtuoze technische be heersing va dit instrumentarium is voor de zigeunermuzikant een gebiedende eis. Men vertelt van de violistische vaardigheid van de aanvoerder van het orkest, de Tzi- ganenkoning Toki Horvath, ware wonde ren. Naar aanleiding van een optreden in Utrecht schreef d~ gezaghebbende criticus Rutger Schoute onder mee.: „De soli, die hij speelde, gaven aanleiding zijn betrouw baarheid in allerlei soorten toonvorming te bewonderen. Vele verschillende streken, zeer beheerst pizzicato, duizelingwekkende tempi, verleidelijke vibrato, flageoletti, dubbelgrepen enfin, alle wapens uit het arsenaal van elke strijkjesprimas, maar dan in de perfectie". En verder getuigde Schouten nog: „De meeste van zijn orkest leden deden in virtuositeit weinig voor hem onder. Speciaal blonken uit een der beide cymbaalspelers en een der drie kla rinettisten op zijn tarogato". Deze beoor deling vond ik bevestigd bij het beluiste ren van een grammofoonopname, waarop kort geleden te Parijs een groot gedeelte van het repertoire van Toki-Horvath en zijn „Banda der Hongaarse Poesta" vast gelegd is. Medewerking aan de concerten van Toki- Horvath's orkest wordt verleend door een jonge Hongaarse sopraan van zigeuneraf- komst, die zich Czinka Pauna laat noemen, een naam die in Hongarije een bijzondere klank heeft, zijnde die van een vermaarde hofvioliste aan het hof van vorst Rakóczy in de achttiende eeuw. Onze lezers zul len reeds opgemerkt hebben, dat op spe ciale voorwaarde gelegenheid geboden wordt dit echte zigeunerorkest woensdag avond t beluisteren. Jas. de Klerk Moet men niet vrezen, dat de be stedingsbeperking vooral van invloed zal blijkeii op die sector van het gemeentelijk verzorgingspeil, die gewoonlijk als „open bare werken" wordt aangeduid? Er bestaat immers tegenwoordig een duidelijke en ook te billijken neiging om de gemeente lijke voorzieningen, welke betrekking heb ben op het directe of indirecte welzijn van de mens onderwijs, cultuur, sport, jeugdzorg, volksgezondheid, maatschappe lijke zorg pas te besnoeien, nadat meer materiële taken reeds werden beperkt Zou dat niet betekenen, dat in Haarlem andermaal een achterstand op het terrein van de openbare werken zal ontstaan, na dat men na de bevrijding de wrange vruchten heeft geplukt van het weinig doortastende beleid ten aanzien van al lerlei gemeentelijke taken zoals dat voor de oorlog werd gevoerd?" „Hieruit zou men kunnen afleiden, dat het percentage van de bestedingsbeperking in evenredigheid van het aantal van elk begrotingshoofdstuk in het gemeentelijk budget zou moeten worden toegepast er? dat er dus geen enkele reden is tot een discriminatie van de openbare werken be staat?" ADVERTENTIE Een damesfauteuil die door zijn elegance in elk opzicht past bij haar, wier comfort hij dient. Het is één voorbeeld van sfeer volle HAAG-meubelen, die door hun bijzondere distinctie een eigen plaats hebben veroverd. U kunt zich daarvan in onze toon- kamers persoonlijk overtuigen „De uitvoering van het omvangrijke pro gramma van verkeersverbeteringen, zoals de Haarlemmers dat de laatste jaren heb ben gezien, zal dus worden voortgezet?" „Maar dat zijn toch geen belangrijke routes?" „Uw eerste zorg zal toch wel de noord- zuidverbinding gelden, nu de opening van de Veisertunnel voor de deur staat?" Wethouder Happé is, sinds hij de porte feuille van Openbare Werken van zijn ambtgenoot Angenent overnam, geheel in de ban geraakt van de zo boeiende vraag stukken van stede- bouw en verkeer. In zijn schaarse vrije uren kan men hem dan ook vaak met tekenstift en -papier aantreffen om zelf oplossingen te vinden „Daar is toch laatst een proef genomen met om de minuut vertrekkende bussen?" „En de Rijksstraatweg?" „Dit alles speelt zich af in de sector van de civiele werken. Die vormen dus geen sluitpost van de begroting meer?" „Is er al enig uitzicht op een spoedige realisering van de oostelijke stadsrand- weg langs het Spaarne?" „Vandaar dat men al bijna niet meer durft te denken aan de verbetering van de toegang tot het zuidoostelijk deel van Haarlems centrum: de verbreding van de Kleine Houtstraat, of in afwachting daar van, de verbetering van de schakel Kam persingel en -vest, Turfmarkt, Spaarne, hetgeen een nieuwe Eendjespoortbrug noodzakelijk zou maken, mede met het oog op de verkeersweg door het Rozen- priëel". „Intussen hebben al deze plannen er de schijn van, dat de voetgangersbelangen worden achtergesteld bij die van het ge motoriseerd verkeer. U weet, dat ons blad zich bij herhaling heeft uitgesproken voor scheiding der verkeerssoorten, ongelijk vloerse kruisingen en meer beveiligde oversteekplaatsen" ADVERTENTIE VRIJDAG a.s. komt de film Afd. C: LTS 2—Chr. ULO (Bl'daal) 0-2, Coorn- hertlyceum 2—Hartenlustschool 3 70, LTS 3 Chr. Lyceum 2 3-0, IVO-school 2HBS B 2 (IVO 2 niet opgekomen), Lorentzlyceum 2— Bronsteeschool 2 2-1,. Afd. D: Th. M. Ketelaarschool 32de Centr. School 1 4-1, LTS 6Hartenlustschool 4 1-1 (LTS 6 wint), Coornhertlyceum 4KI. de Vries- school 4 0-1, 1ste Centr. School 2—Pr. Ireneschool 3 1—1 (1ste Centr. Sch. wint), Coornhertlyceum 8 Kon. Wilhelminaschool 3 0-7, LTS 5L. de Colignyschool 2 1—2, HBS B 3Sted. Gymnasium 7-0, HBS A 4Lorentzlyceum 6 6-1, 1ste Centr. School 1—Pr. Bernhardschool 5-0. Kon. Emma- school 1Hildebrandschool 2 3-0, HBS B 4—Ken- nemer Lyceum 3 50. A. H. Gerhardschool 3 Lorentzlyceum 5 3-0, Coornhertlyceum 5—Bron steeschool 3 0—3. Afd. E: Linschotenschool—lste v. Zeggelen- school 2 3-1, Chr. Huygensschool 1Beatrix- school 5-1, RijksleerschoolAeneas Mackay school 0-0 (Aeneas Mackayschool wint), Haarl. Montessorischool—Charl. de Bourbonschool 1-2, Linnaeusschool—lste v. Zeggelenscliool 1 1-6, Dreefsch. (H'stede)Elout v. Soeterwoudeschool 9-0, P. H. v. d. LeyschoolTeylerschool 5-0, Noorderschool 1Voorwegschool 1-2, Chr. Huy gensschool 2—Tetterodeschool 2-2 (Chr. Huy gensschool wint), Bos- en Hovenschool—Dr. Ba- vinckschool 5-2, BornwaterschoolJ. P. Coen- school 0-1, Kon. Wilhelminaschool (O'veen) Kon. Emmaschool 2 5-1, Inst. Oran'e Nassau Pr. Hendrikschool 1-7, Lorentzschool—Pr. Mar grietschool 1-1 (Pr. Margrietschool wint), Nassau- school—Theo Thyssenschool 2-0. Floraschool— Weth. Westerveldschool 0-5, Prinsenschool— Crayenesterschool 6-1, MarnixschoolDr. Kuy- perschool 0-0 (Dr. Kuyperschool wint), W. de ZwiigerschoolMr. Bruchschool 1-1 (W. de Zwijgerschool wint), Kon. JulianaschoolNoor derschool 2 6-1, Pr. MarijkeschoolCorn. Hout- manschool 7-1, Chr. Dreefschool—Julianaschool 2-2 (Julianaschool wint), Dr. HuëtschoolMr. J. H. Thielschool 1-1 (Dr. Huëtschool wint). ADVERTENTIE Wenen 1811. De Grote Vier (Rusland, Prui sen, Oostenrijk en Engeland), die met nog een aantal kleinere mogendheden, waar onder ook Nederland, alrcde vele maanden bijeen waren om de zaken van Europa te regelen, hebben thans volledige overeen stemming bereikt. Het feit dat de naar Elba verbannen Keizer Napoleon tot schrik van gans Europa in Frankrijk is geland en op weg naar Parijs door het Franse volk grote lijks werd toegejuicht, wordt echter als een slecht voorteken beschouwd. Voor ons land is het van grote betekenis, dat de Grote Vier hun definitieve goed keuring hebben gehecht aan de vereniging van Noord- en Zuid-Nederland, onder de souvereiniteit van Koning Willem I. De vele met Napoleon gevoerde oorlogen brengen vooral Engeland aanzienlijke winst. Het geeft weliswaar aan Nederland zijn koloniën terug, maar behoudt juist belangrijke pun ten als de Kaapkolonie en het eiland Malta voor zich. Hoe het mogelijk is dat Frankrijk zo geringe verlie zen heeft gele den, terwijl toch aan dit land alle ellende der laatste decennia moet worden geweten, kan slechts hij begrijpen, die ten Congresse het oor te luisteren heeft gelegd en daar de grote diplomatieke bekwaam heden van Talleyrand heeft horen roemen. Deze staatsman heeft bereikt, wat nog nooit voor hem aan een overwonnene werd ge gund: aan de tafel der onderhandelaars mee aan te zitten als huns gelijke. Het jaar 1815 was het negende levensjaar van de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen en de annalen uit dat jaar vermelden dat het bedrijf, de moeilijkheden door de Franse tijd veroorzaakt te boven deelde m de algemene voorspoed. HERENGRACHT 47? - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 ADVERTENTIE Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland! Het land, dat zich al sedert tientallen (aren de ver vulling van al Uw vakantiewensen tol een tweede natuur heeft gemaakt. Na een jaar jachten vindt U nergens weldadiger rust dan in de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions met hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogelijke ontspanning en sport. Lage benzine prijs: 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zijn voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reïsverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam. tel. 31400 Toki Horvath en zijn „band" van Hongaarse zigeunermuzikanten

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7