Gespannen toestand in en rond het koninkrijk Jordanië Bijna een miljoen toeristen in ons land prettig ontvangen Vuurzee verwoestte oude pakhuizen in Amsterdam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook stafchef Hiyari nam de wijk naar Damascus HET WEER ■jjMHMLikbl Hoessein zou westelijke koers verkiezen In Haarlem en omgeving werden 2500 gasten bij particulieren ondergebracht Rookzuil boven de hoofdstad was zelfs in Leiden te zien DIT JAAR: 329 DODEN I Weinig verandering Nederlandse vlieger Canada omgekomen TOKI-HOR V ATH Haarlems Dagblad Ir. J. W. Albarda overleden Goede coördinatie van douanepolitie en V. V. V. Het woord is aan Tien doden in het verkeer Verkeersongelukken Europese parlementsleden bezochten Frans-Afrika 71e JAARGANG No 241 DINSDAG 23 APRIL 1957 302e JAARGANG No 89 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMMAN (Reuter). In het konink rijk Jordanië is sinds het aftreden en het vertrek naar Damascus van de nieuwe stafchef Hiyari, weinig ver andering gekomen in de politieke toestand. Het ontslag van Hiyari viel samen met een ingrijpende wijziging in de legerleiding, waarbij meren deels koningsgetrouwe Bedoeinen in de sleutelposten zijn benoemd. Poli tici in Amman geloven, dat koning Hoessein wellicht een grootscheepse campagne tegen communistische ac tiviteit in Jordanië zal beginnen om de weg te bereiden voor aanvaarding van Amerikaanse hulp en een moge lijke distanciering van Egypte en Syrië en toenadering tot Irak, dat geregeerd wordt door de Hasjemiti- sche achterneef van koning Hoessein, koning Feisal. Zowel de Jordaanse minister-president dr. Khalidi als zijn minister van Buitenlandse Zaken, oud-premier Naboelsi, hebben tegenover de pers verkaard, dat Jor danië een bezoek van Richards, de speciale afgezant van president Eisenhower zal toejuichen. Richards maakt een rondreis door het Nabije- Oosten om het plan van president Eisenhower voor dit gebied toe te lichten. DAMASCUS (AFP). Generaal-majoor Hiyari, die twee dagen, na het aan zijn voorganger, generaal-majoor Ali Aboe Noewar, verleende ontslag, chef van de generale staf van het Jordaanse leger is geweest, heeft in Damascus op een pers conferentie gezegd dat er in Jordanië een imperialistische samenzwering bestaat te gen het volk en het leger. Men heeft het Jordaanse leger er valselijk van beschul digd een staatsgreep tegen de koning voor te bereiden en het instrument te zijn van partijpolitiek. In Jordanië bereidt men een komplot voor om het land los te maken van het vrije Arabische blok en te verbinden aan het verdrag van Bagdad en het plan van Eisenhower, zo heeft generaal Ali Aboe Noewar verklaard in een vraaggesprek met het Syrische blad „Al Rajalaam". De generaal verklaarde, dat koning Hoessein en deAmerikaanse ambassadeur te Amman hem hadden gevraagd een militair kabinet te vormen, dat het plan-Eisenhower zou aanvaarden. Ook Noewar sprak de ge ruchten tegen als zou het Jordaanse leger van plan zijn," koning Hoessein van de troon te stoten. Premier Assali van Syrië heeft na af loop van een bijeenkomst van zijn re gering verklaard, dat Syrië de ontwikke ling van de toestand in Jordanië met grote belangstelling volgt en voortdurend con tact houdt met Saoedi-Arabië, dat evenals Syrië troepen heeft gelegerd in Jordanië. CAIRO (AFP). „Zo is tenslotte de samenzwering aan het licht gekomen, waardoor het alle Arabieren duidelijk moet zijn welke rol de Jordaanse paleis- kliek, hand in hand met het imperialisme, heeft gespeeld in dit komplot tegen het volk", aldus verklaarde radio-Cairo in een commentaar op de mededelingen van Hiyari. De Arabische pers in Egypte bracht onder grote koppen het bericht, dat Iraakse troepen Jordanië waren binnen getrokken. Officiële kringen te Amman en Bagdad spraken dit echter tegen. BAGDAD (AFP). In Bagdad is men van mening, dat de vlucht van de gene raals Noewar en Hiyari de ernst weerspie gelt van de crisis in het Jordaanse leger. Enerzijds blijven de Bedoeïnen trouw aan koning Hoessein, ongeacht het politieke beleid. Aan de andere kant zijn de offi cieren die niet van Bedoeïnen-afkomst zijn gevoelig voor de politiek van Egypte en Syrië waar de militairen een grote rol spelen. Zij achten zich niet gebonden aan de persoon van de koning maar uitsluitend aan de natie. Volgens waarnemers zal het moeilijk zijn conflicten in het Jordaanse leger te vermijden. In dit geval zouden de Bedoeïnen gesteund worden door de lei dende kringen van Oost-Jordanië, die de Bedoeïnentraditie zeer na staan. Zij zullen evenwel de Palestijnen van West-Jordanië tegenover zich vinden wier verachting voor de woestijntradities bekend is. Mccccccoococoxoooocoocoocoococaxxxooccocx>^>20oDoccc<v VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. coxcocoooooc DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S AMMAN (Reuter). De Jordaanse pre mier Khalidi heeft verklaard, dat de ver klaringen van Hiyari en anderen in Da mascus „ongegrond" zijn. Hij deed een be roep op de bevolking, geen geloof te hech ten aan geruchten en op de Arabische pers en radio, voorzichtig te zijn in hun com mentaren. Dr. Khalidi voegde eraan toe, het te betreuren, dat sommigen die enige dagen geleden nog grote verantwoorde lijkheid hadden voor de bescherming van het land thans verklaringen uitgeven en persconferenties houden, die verwarring stichten. (Reuter). Jordanië heeft bij de ge mengde bestandscommissie een klacht in gediend, omdat Israëlische strijdkrachten zondag twee maal de grens zouden hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Jordaanse troepen en herders. UNO- waarnemers stellen een onderzoek in. De leiders van de Jordaanse linkse partijen hebben de regering-Khalidi verzocht af te treden. Zij eisen dat Jordanië het plan- Eisenhower zal verwerpen. Premier Khalidi heeft tegenover Ameri kaanse correspondenten verklaard dat de Verenigde Staten geen hulp meer moeten verlenen aan Israel, dat zonder de Ameri kaanse geldelijke hulp niet als staat zou kunnen blijven bestaan. Hij zei dat zijn regering dezelfde politiek tegenover de andere Arabische staten zal voeren als haar voorgangster. WASHINGTON (Reuter). De woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er nog geen besluit is genomen over een bezoek van Richards aan Syrië of Jor danië. De Nederlandse korporaal-vlieger J. Nauta uit Sneek is vorige week woensdag in Canada tijdens een oefenvlucht om het leven gekomen. Nauta, die in Canada in opleiding was, maakte een vlucht in een T 33 straaltrainer. Hij moest om nog on bekende redenen zijn toestel verlaten en sprong er uit. Korporaal Nauta was 20 jaar. Hij was ongehuwd. GROTE REDUCTIE op de toegangsprijzen bij het optreden van het Hongaarse Zigeuner-orkest voor de lezers van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zie aankondiging elders dit blad. in Vrijdag is in de ouderdom van 79 jaar in het ziekenhuis Bronovo te 's-Graven- hage overleden ir. J. W. Albarda, oud minister van Waterstaat, oud-lid van de Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer en oud-voorzitter van de Sociaal-Demo cratische Tweede Kamerfractie. De begra fenis heeft vanmorgen in alle stilte plaats gehad op de begraafplaats Nieuw Eyken- duynen te 's-Gravenhage. OP HET EILAND WITTENBURG in de hoofdstad is zaterdagavond een vijf ver diepingen hoog complex van oude pakhuizen afgebrand. Zij lagen vol met balen oud papier en het vuur was zo hevig, dat de brand zich binnen een half uur tot op één na de grootste ontwikkelde, die na de oorlog in Amsterdam gewoed heeft. Zij werd slechts overtroffen door de brand, die ongeveer tien jaar geleden het Blaauw- hoedenveem totaal verwoestte. Tot zelfs voorbij Leiden kon men omstreeks half zeven de geweldige rookpluim, die naar de heldere hemel opsteeg, waarnemen. Vier uur lang streed de brandweer met twintig stralen en acht waterkanonnen tegen de in dit dichtbebouwde deel van de stad gevaarlijke vuurzee. Toen waren van de vier aaneengesloten pakhuizen de twee grootste aan de rechterzijde ingestort, terwyl van het derde en het kleinere vierde op de hoek van de Tweede Witten- burgerdwarsstraat en de Wittenburgervaart alleen nog de hoge muren overeind stonden. Zowel de verwoeste pakhuizen als de verloren gegane voorraad oud papier waren het eigendom van de firma Lierens en Co te Amsterdam. Alles was ver zekerd. De enorme brand was niet alleen voor deze firma een grote tegenslag. Op de onderste étage, half kelder, half benedenhuis, waren wijnkelders gevestigd van de n.v. Wijnhandel Atlantic. Een voorraad van 30.000 a 40.000 flessen wijn en boven dien tienduizenden liters in fusten opgeslagen wyn, gingen verloren. Johannes 20 -21 „En Hij stond in hun midden en zeide: Vrede zij U!" De brand was omstreeks vijf uur door omwonenden ontdekt en toen brandweer lieden enkele minuten later een toegangs deur forceerden, sloegen plotseling meters hoge vlammen door het middelste grote pakhuis langs alle verdiepingen naar bo- HET GROOTSTE AANTAL buitenlandse toeristen, dat ooit tijdens de paasdagen ons land heeft bezocht, is in het afgelopen weekeinde vrijwel zonder stoornis opgevangen; aan de grenzen door de douane en de Koninklijke Marechaussee; in de steden door de VVV-kantoren met hun logies-informatiediensten, door de politiecorpsen, die met succes het verkeer geregeld hebben, en niet in het minst ook door duizenden particulieren, die logiesruimte ter beschikking hebben gesteld. Vooral Duitsers, in Duitsland gelegerde Amerikanen en Fransen bezochten het westen van ons land; in het zuiden waren ook zeer vele Belgen. Opmerkelijk is dat de Scandinavische toeristen voor het merendeel logies in België moeten hebben gezocht, hetgeen verklaarbaar is: hun einddoel is meestal Frankrijk. Volgens het A.N.V.V. kan men het aantal toeristen dat sinds Goede Vrijdag ons land binnen kwam op bijna een miljoen schatten. Bijna tachtig percent hiervan heeft in het westen van ons land gelogeerd. Er waren tijdens de Paasdagen ongeveer 450.000 Duitsers in ons land. Volgens het A.N.V.V. zouden de Paasdagen Nederland zeker twintig miljoen gulden aan deviezen hebben opgeleverd. De koninklijke marechaussee heeft aan alle bij de grens binnenkomende vreemde lingen een vouwblad van de A.N.V.V. uit gereikt met de raad zo spoedig mogelijk via de logies-informatiedienst van de V.V.V.'s onderdak te zoeken. Dit systeem heeft uitstekend gewerkt. Veel omslag is aan de Nederlandse grens met het door laten niet gemaakt. Bij wijze van uitzon dering is aan Fransen en Duitsers op deze dagen toegestaan op vertoon van identi teitskaarten binnen te komen. Deze rege ling geldt na de paasdagen niet meer. De grenspost Wernhout-Wüstweezel „verwerkte" 110.000 binnenkomende auto's; Nieuweschans ongeveer 15.000 auto's en bussen met ongeveer 80.000 buitenlanders. Bij Maastricht-Bilserbaan kwamen ruim 100.000 bezoekers de grens over, in naar schatting 17.000 personenauto's en toer- bussen. Met de ratel Het westen, de randstad Holland, heeft door zijn bloembollenschat natuurlijk de grootste toeloop gehad. De in de drie grote steden aanwezige 16.000 hotel- en pension bedden waren bijna alle reeds besproken. Nadat de beroepspensions ook vol waren, hebben de L.I.D.'s hun nood-adressen aan gesproken. Ook werden door Den Haag gasten doorgestuurd naar Katwijk en Noordwijk. Amsterdam zond alleen al 2000 buitenlanders naar de badplaatsen boven het Noordzeekanaal en naar Alkmaar, waar 1700 personen onderdak werden ge bracht. Egmond herbergde 5300 bezoekers, voor het zoeken van 300 bedden werd daal de omroeper met zijn ratel ingeschakeld. Bergen aan Zee, Schagen, Schoorl, Hoorn, Langendijk, Koedijk. St. Pancras en de Wieringermeer werden met buitenlanders overstroomd. Haarlem propvol Haarlem en omgeving waren met 2500 gasten bjj particulieren propvol. In Zand- voort werden byna 7000 overnachtingen geboekt. Duizenden brachten tijdens de Paas dagen een bezoek aan de bloeiende Betuwe. Bij de pont over de Lek te Amerongenwas het een aan- en afrijden van auto's. De in rood-wit gestoken Haarlemse bloe menmeisjes hebben tydens de Paasdagen 15.000 bloemen aan vreemdelingen uitge reikt. Op de Grote Markt vormden zy een fleurig mikpunt voor foto- en filmcamera's. Een draai-orgel was daar de muzikale ach tergrond van een fleurig, spontaan lente feest, dat velen een onvergetelijke herinne ring is worden. De Keukenhof te Lisse heeft vrijdag 22.500, zaterdag 30.000, zondag 55.000 en maandag 65.000 bezoekers binnen de poor ten gehad. Tydens de Paasdagen had Schiphol 27.000 gasten. Madurodam in Den Haag kreeg in deze vier dagen bijna 35.000 bezoekers. In de Kennemerduinen by Bloemendaal wan delden op beide dagen 17000 natuurmin naars en Linnaeushof trok 25.000 gasten. De Efteing by Kaatsheuvel „deed" het met 20.000. De grote aftocht Terwijl maandagavond in oost-Neder land de paasvuren opvlamden stonden dui zenden automobielen voor de Duitse grens- kantoren op weg naar huis. De Duitse grenscontrole kon deze geweldige stroom niet verwerken, zodat urenlang oponthoud ontstond. De rijksweg en de zijstraten voor de grenspost Glanerbrug stonden propvol auto's. Ook bij Poppe en Rammelbeek was de drukte overstelpend. Venlo en Nieuwe schans kregen de stroom op Duitsland eveneens te verwerken. ven. Kennelijk had het vuur reeds lang vóór het ontdekt werd gesmeuld en een deel van de vloeren verteerd. Het schouwspel, dat zich van vijf tot ongeveer acht uur in de avond voor de ogen van het al spoedig tot een dichte massa uitgegroeide publiek voltrok, was even fascinerend als huiveringwekkend. Niet alleen vlamde het oranje vuur me ters hoog boven de daken uit en kolkte een torenhoge, grijze rookzuil naar de heldere hemel omhoog, maar ook stortten telkens met veel geraas de vloeren van de vele verdiepingen in, waardoor massa's bran dende papierbalen uiteen vielen. Langzaam brandden de zware balken door, waarna muren en gevels met donderend geraas instortten. Telkens vroeg men zich angstig af, of de neervallende steenmassa's niemand zouden verpletteren. Want overal op de kleine binnenplaatsjes rondom het complex en op de tegen de pakhuizen aangebouwde wo ningen waagden brandweerlieden hun leven. Zij hielden een lage houten loods, waarin een kuiperij gevestigd was, nat, in de hoop deze te behouden. Maar toen een der gevels bezweek, stortten grote steen massa's naar beneden en verpletterden de loods volkomen. Enkele seconden tevoren hadden de brandweerlieden, die daar ston den te spuiten, een veilig heenkomen ge zocht. Ook in de Wittenburgervaart beleefden de mannen op de drijvende waterspuit „Jan van der Heyden" een angstig mo ment, toen vlak voor de boot een gevel in het water plonste. Even tevoren had men de boot iets verder var- de wal verwijderd. Ook de andere drijvende motorspuit van de Amsterdamse brandweer, de „Jason". kwam later bij het blussingswerk as sisteren. Urenlang dreef een dichte rook over de hoofdstad. Zelfs tot op een afstand van bijna tien kilometer 'an de brand zagen de huisvrouwen zich genoodzaakt de ramen te sluiten teneinde de neerdwarrelende verbrande papiersnippers uit huis te houden. Een neerstortende gevel sloeg omstreeks zes uur een gat in het dak van de garage van het transportbedrijf Helsloot in de Kleine Wittenburgerstraat, hoewel deze garage door een binnenplaats van de bran dende pakhuizen was gescheiden. De ga rage was kort tevoren ijlings geheel ont ruimd. Zo kritiek werd de situatie, dat de politie, die de gehele omtrek had afgezet, bewoners van de woningen, die tegen het kleinste pakhuis aangebouwd waren, ge lastte de huizen te verlaten, zonder dat zij gelegenheid kregen eerst hun meubilair in veiligheid te brengen. Uiteindelijk bleven deze woningen echter gespaard. De oorzaak van de brand is voorlopig onbekend. De pakhuizen waren vrijdag middag gesloten. Het personeel was toen met Paasverlof naar huis gegaan en van vrijdagmiddag drie uur, dus ruim een dag en een nacht voor de brand ontdekt werd, is niemand meer in het gebouwencomplex geweest. Pas tegen middernacht was de. brand bedwongen. Ook toen stegen echter nog dikke rookwolken uit de smeulende puin hopen op. De brandweer is de gehele nacht en ook eerste Paasdag met de nablussing bezig geweest. Voordien waren echter der tig manschappen van de organisatie Be scherming Bevolking, die vrijwillig waren opgekomen en de brandweerlieden bij hun werk tijdens het hoogtepunt van de brand hadden geassisteerd, naar huis gegaan. Terwijl op Wittenburg nog twee motor- Bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto op de hoofdverkeersweg te Rijen, zijn bestuurders van beide auto's om het leven gekomen. De bestuurder van de bestelauto, N. J. J. Ros uit Bavel werd op slag gedood en de bestuurder van de personenauto, J. A. Bax uit Rijen overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Breda. De slachtoffers waren gehuwd. De 55-jarige mejuffrouw A. M. Nijenhuis uit Vorden is op de rijksweg Warnsveld- Vorden door een auto aangereden. In het algemeen ziekenhuis te Zutphen is zij overleden. De 41-jarige motorrijder G. Duinmeyer uit Bakkum is op Tweede Paasdag op de Zuiderzeeweg tussen Middenmeer en Sloot- dorp verongelukt. Hij reeds als vierde in een kolonne van zestien motorrijders, die op weg waren naar een puzzelrit en is bij het passeren van twee wielrijders door onbekende oorzaak ten val gekomen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. Het echtpaar H. J.-De H. is met zijn scooter in aanrijding gekomen met een bromfietser op de Melis Stokelaan te Den Haag. Mevrouw J. heeft deze aanrijding niet overleefd. De heer J. ligt met een schedelbasisfractuur in een ziekenhuis. Bij het oversteken van de Biltstraat te Utrecht is de 81-jarige J. S. uit Utrecht door een motorrijder aangereden. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het stads- en academische ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Op de provinciale weg tussen Westzaan en Zaandijk is de 33-jarige motorrijder N. J. Spreeuw uit Santpoort bij het passeren door een personenauto aangereden en daarbij zwaargewond. Op weg naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is het slachtoffer overleden. Het zevenjarige jongetje K. is te Naald wijk, toen hij met zijn fiets een val maak te, door een auto aangereden en gedood. Het echtpaar Martens is zondag te Norg met zijn motor geslipt, waarbij mevrouw M. werd gedood en haar man zwaargewond. De 65-jarige C. van Dijk is door een auto aangereden en gedood, toen hij de provin ciale weg tussen Haastrecht en Oudewater overstak. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 329 personen, van wie 65 kinderen. PARIJS (AFP) Een groep Belgische, Franse, Italiaanse, Nederlandse en Westduitse parlementsleden, die een studie reis van twee weken naar Frans West- Afrika, Togoland en Algerije, heeft ge maakt, onder leiding van jhr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van het Euro pese informatiecentrum, dat de reis heeft georganiseerd is in Parijs teruggekeerd. De parlementsleden hebben vijftienduizend kilometer afgelegd. De reis had ten doel de parlementsleden van de landen, die het verdrag van de Europese Economische Ge meenschap hebben ondertekend, de econo mische en sociale toestand van de over zeese gebiedsdelen te tonen. Jhr. Van der Goes van Naters is van oor deel dat Afrika investeringen nodig heeft, in het bijzonder voor de ontwikkeling van de landbouw. „Door Afrika te helpen, hel pen wij Europa", aldus de heer Van der Goes van Naters. Indien dit vasteland aan zijn lot wordt overgelaten, zal het in de verdrukking komen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Wij hebben het bewijs gekregen, dat de Afrikaanse demo cratie is begonnen een tastbare werkelijk heid te worden", aldus de heer Van der Goes van Naters. ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN Loop niet onnodig risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN., Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM;- IEL 134,39 FERD B0LSTR. ;48 A DAM TEL /17162 MOTOR OVERALLS ƒ49.50 spuiten bezig waren met de nablussing, moest de brandweer op de eerste Paasdag 's avonds om kwart over zeven opnieuw met veel materieel uitrukken naar de Elandsstraat in de Jordaan, waar de bo venste der drie verdiepingen van het r.k jongensinternaat Sint Aloysius als een fak kel brandde. Opnieuw kon men tot ver in de omtrek boven Amsterdam zwarte rook wolken zien opstijgen. Dankzij zeer snel ingrijpen met negen stralen was de brandweer het vuur in een half uur meester. De derde verdieping, waar zich een to neelzaal bevond, en het dak gingen geheel verloren. De tweede verdieping liep water schade op, Huize Sint Aloysius is een groot gebouw van vier hoge vleugels, die alle ver boven de belendende en lagere woningen in dit deel van de Jordaan uitsteken. De 100 jongens van het internaat waren met de broeders bijeen voor een kerk dienst, die in de vleugel tegenover die waarin de brand ontstond werd gehouden. In de toneelzaal op de derde verdieping en in de daaronder gelegen slaapzaal was niemand aanwezig, toen de brand uitbrak.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1