RODENT Golden Fiction Drukste Paasdagen sinds vele jaren Vijftig jaar geleden Vraa; MUIS Omgeving van Haarlem „in trek Politie kon de verkeersstagnatie binnen redelijke grenzen houden /-Op de <=Praatótcel A Van dag tot dag Prins Bernhard en Prinses Beatrix in Rome Minister Luns over hulp aan onderontwikkelde gebieden Minister Zijlstra terug uit Zuid-Afrika Grote mogelijkheden voor handel en industrie Lijk van vermiste van „Willem Barendsz" gevonden ZESENTWINTIG - bij Poe en bij Golden Fiction „Bergsingel" bij Afrika aan de grond gelopen Nederlandse deelneming in Engels haring-project Slagwerker van D.S.G. als arts naar Amerika Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich Uit Haarlems Dagblad van 23 april 1907 DINSDAG 23 APRIL 1957 Nu het Paasweekeinde een voorlopig hoogtepunt heeft opgeleverd voor het vreemdelingenbezoek in onze contreien, zou aan de hand van nuchtere ervaring de vraag kunnen worden gesteld, of er lang zamerhand niet een splitsing dient te worden gemaakt in de overwegingen, wel ke aan het stimuleren van dit vreemdelin genbezoek ten grondslag liggen. Wat wij bedoelen is dit: het is langza merhand een geaccepteerd verschijnsel, dat de kosten tot stimulering van het toe ristenbezoek worden omgeslagen op de gehele bevolking. De argumentering daar van vond men in het verleden in de devie- zentoevloed, die in het belang van die totale bevolking heette te zijn. Overheids gelden worden tegenwoordig zonder enige discussie gebruikt om V.V.V.'s in stand te houden en tot werkzaamheid te brengen. Doch helemaal vol te houden is dit niet. De zakenwereld en dan nog een betrekke lijk kleine categorie van speciaalzaken profiteert direct van het bezoek. Zou het niet logisch zijn dat deze belanghebben den in de eerste plaats voor de financie ring zorgen? Er is een groeiende groep mensen, die in het voorjaars- en zomer seizoen het toenemend krioelen met wrevel waarnemen en zich tekortgedaan voelen in hun bewegingsvrijheid. Is het niet onbil lijk, dat deze groep ook nog gedwongen wordt tot een geldelijk aandeel in de sti mulans, die hun eigen verblijf in het land veronaangenaamt? Ofschoon het onderwerp hiermee niet diepgaand is geanalyseerd, lijkt de simpele vraag al belangrijk en interessant genoeg om eens te worden opgeworpen. Welaan dan, hier is ze. ADVERTENTIE en uitgeroeid met Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn maandag in Rome aangekomen, om het in ternationale concours hippie ue, dat woens dag begint, bij te wonen. Zij maakten de reis per vliegtuig. De Prins en zijn dochter werden op het vliegveld begroet door de Nederlandse ambassadeur in Italië, dr. H. N. Boon en door de ambassadeur bij de Heilige Stoel, mr. F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg, alsmede door een verte genwoordiger van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft maandag in een vergadering van de econo mische raad der Verenigde Naties de voor gestelde Europese economische gemeen schap verdedigd als een „gezond plan, dat geschikt is voor toepassing voor de wereld in het algemeen". De ongerustheid, die elders tot uiting is gebracht, spruit volgens minister Luns ten dele voort uit de verwachting, dat de in voer van de landen der gemeenschappelij ke markt tengevolge van het buitentarief, he'welk voor de handel met derde landen gelden zal, niet zal toenemen. Het valt in derdaad niet te loochenen, dat de interne ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt sneller in haar werk zal kunnen ''aan dan de ontwikkeling van de invoer, maar, zo ging minister Luns voort, dit oudt niet in, dat de invoer niet zal toene men of dat hij langzamer zal toenemen dan hel geval zou zijn. indien er geen gemeen schappelijke markt werd gevormd. Sprekende over de programma's van 'echnische bijstand van de Verenigde Na- ios, pleitte minister Luns voor meer spoed bij de landhervormingen in de onderont wikkelde gebieden. Hij waarschuwde tegen de mening dat industrialisatie het enige middel zou zijn om de levensstandaard in de onder-ontwikkelde landen te verhogen. Een gezellige aanblik boden de strand stoelen op de Scheveningse terrasjes, waar men zich gretig koesterde in de zon. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, is zaterdagmiddag per K.L.M.-vliegtuig uit Johannesburg op Schiphol aangekomen. De door de minister geleide delegatie van de Nederlandse industrie heeft gedurende enkele weken een goodwillreis door Zuid- Afrika gemaakt. De leden van de delegatie die pas tegen het einde van deze maand terugkeren, waren geestdriftig over dat gene, wat zij op industrieel gebied hebben kunnen aanschouwen, zei de minister, die ervan overtuigd was, dat in de toekomst de handel met Zuid-Afrika zonder twijfel zal toenemen. Er zijn grote mogelijkheden op het ge bied van investeringen en de behoefte aan kapitaal is sterk. De natuurlijke hulpbron nen in Zuid-Afrika zijn fantastisch. De werkgeversorganisaties zullen over deze reis een rapport uitbrengen, zodat elke in dustrieel in ons land zelf kan beoordelen, welke mogelijkheden Zuid-Afrika biedt. Ook daar is er echter een gebrek aan ar beidskrachten en bovendien vormt de thans bestaande belasting op aandeelhouders- niet-ingezetenen een hinderpaal. Minister Zijlstra had met de Zuid-Afrikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken dit punt be sproken. Men is van plan de importcontrole in versneld tempo af te schaffen. „Hét Nederlands paviljoen op de grote Rand Easter Show te Johannesburg ziet er schitterend uit. Het heeft sterk de aandacht getrokken in de Zuid-Afrikaanse pers", zei de minister, die meende dat de Nederland se firma's zeer goede zaken op deze jaar beurs hebben gedaan. De havenpolitie te Kaapstad heeft het lijk opgehaald van een man. waarvan men ver moedt dat het het stoffelijk overschot is van de sedert 13 april jongstleden vermiste op varende van de Willem Barendsz. de 27- jarige D. Gardenier. Deze was door de „Wil lem Barendsz" op zijn terugtocht van de Zuidpool als vermist opgegeven. De politie vond in de broekzak van de dode een aan een sleutelbos bevestigd plaatje, waarop de woorden Willem Barendsz stonden gegra veerd. ADVERTENTIE Met ongebreidelde fantasie en weergaloze taalbeheersing baande Poe nieuwe wegen in de literatuur. Zijn meesterhand schikte en herschikte, zijn uitzonderlijk taalgevoel wikte en woog in een geniaal spel met zesentwintig letters, dat hem onsterfelijke roem bracht. Honderden tabakken, de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt, verwerpt. Zesentwintig houdt hij over. Zesentwintig uitgelezen tabakken, door ervaring, vakmanschap en toewijding gebundeld tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! EEN GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT 99 „Och, och, wat is ons land toch arm", zei een chauffeur op een Haarlemse stadsbus toen hy op een der Paasdagen klem zat in een van de schier eindeloze files motor voertuigen in alle maten en soorten op de Zandvoortselaan. De passagiers beant woordden deze ironie meesmuilend en namen het ongerief voor lief; zij waren op heel wat vertraging voorbereid door alle berichten van de vorige week, die een record- drukte voorspelden. Die verwachtingen zitfn dan ook werkelijkheid geworden: vrywel alle kantoren van V.V.V.'s zyn van Goede Vrijdag af bestormd door horden logieszoekende vreemde lingen, waarvan de grote meerderheid duidelijk hoorbaar uit Duitsers bestond. In tussen meldde Haarlems Bloei ook een uitzonderlijk hoog percentage Amerikanen - vijftien percent - op de Goede Vrijdag en op de tweede Paasdag een groot aantal Fransen. Het personeel van Haarlems Bloei heeft 2500 vermoeide toeristen aan een bed geholpen, daartoe in staat gesteld door honderden Haarlemmers die zich ge durende de Paasdagen uit eigen beweging kwamen aanmelden. En terwijl de infor- matrices drie dagen achtereen in touw waren, deelden de Bloemenmeisjes niet minder dan vijftienduizend tulpen uit by wijze van „Welkom in Haarlem". De toeristische trekpleisters in de omgeving van Haarlem hebben eveneens top- ciifers geboekt: de Keukenhof te Lisse telde gedurende de beide Paasdagen ongeveer honderdtienduizend bezoekers. Dit was meer, dan het bestuur van deze bloementuin had durven hopen. Voor het nationale park De Kennemerduinen werden eerste Paasdag zevenduizend, de tweede dag zelfs tienduizend toegangsbewijzen verkocht. De Linnaeushof kan hoop koesteren op een betere toekomst, dankzij een toeloop van 25.000 tevreden belang stellenden gedurende het Paasweekeinde. Al die mensen moesten natuurlijk ook vervoerd worden, niet alleen naar de bollen streek - op de Leidsc lijn alleen al reden vijftig bussen - maar ook naar Zandvoort, dat profiteerde van het prachtige weer. Het aantal tramstellen was dan ook vrijwel verdubbeld en op de „zomerlijn" via de Zeeweg moest op sommige uren zelfs een tienminutendienst worden gereden. Uiteraard werden de bussen ernstig gehinderd door de onafgebroken stroom auto's en toerwagens. Dat was vooral in Heemstede het geval, waar de stromen naar en van de bollenstreek en de badplaats op twee op korte afstand van elkaar gelegen knoop punten samenkomen en splitsen: de kruisingen van de Zandvoortselaan met de Heren weg en de Leidsevaart. De situatie op het laatste punt wordt nog onoverzichtelijker door de spoorwegovergang. Maar de Heemsteedse verkeerspolitie verrichtte - onder grote belangstelling van mensen die alleen maar naar de drukte kwamen kijken - het onmogelijke en liet zich niet door deze vloedgolf overspoelen. Hetzelfde kan trou wens ook van haar Haarlemse collega's worden gezegd, die opnieuw heel wat uit het zuiden komend verkeer bij de Spanjaardslaan naar Amsterdam dirigeerden: alle terrasjes in Haarlem zaten toch al vol. Het aantal ongelukken bleek dan ook minimaal. Beter kan men spreken van onge lukjes, want verder dan een negental aanrijdingen met slechts lichte materiële schade kwam men in Heemstede voor beide dagen tezamen niet. En in Haarlem was het beeld ook gunstig. Zondag was de politie betrokken by zeven en maandag bij acht verkeersongevallen. Zaterdag deden zich twintig verkeersongevallen voor. Ook de spoorwegen kregen hun deel van de grote drukte. Het station Haarlem be leefde topdagen wat de kaartjesverkoop betreft. Hoeveel reisbiljetten er zijn ver strekt, kon vanmorgen nog niet worden vastgesteld: men was nog druk aan het calculeren. Ondanks het feit, dat de treinen niet in Lisse stopten, bleken er genoeg reislustigen met andere bestemmingen dan de bollenstreek over te blijven. Men kreeg de indruk, dat de eerste Paasdag minder druk was dan de Paasmaandag. Favoriete bestemmingen waren Zandvoort en het Gooi. Bij de N.Z.H., die de volle zwaarte van de toeristenbediening van de Bollenstreek kreeg te verwerken, sprak men van de drukste Paasdagen sinds jaren. Overigens was men vol lof over de medewerking, die verkregen was van de Rijkspolitie, waar door vooral tussen Bennebroek en Leiden de bussen zo weinig vertraging kregen en soms met snelheden van zestig a zeventig kilometer konden blijven doorrijden. Ook over de houding van het publiek was men bij de N.Z.H. zeer tevreden: de mensen be grepen, dat er gedaan werd wat mogelijk was. De dubbele rijen wachtenden bij de Keu kenhof waren gisteren om kwart over zes allemaal weggewerkt, hetgeen zeker een prestatie genoemd mag worden. Het meeste oponthoud ontstond tussen Bennebroek en Haarlem, maar over het algemeen heeft men geen reden tot klagen gehad bij de vervoersmaatschappij. De rijkspolitie te Leiden was eveneens zeer tevreden: ondanks de 575 toerbussen, die maandag de bollenstreek bezochten en de duizenden auto's en andere motorvoer tuigen heeft men alles binnen redelijke tijden kunnen „wegwerken". Bollenstreek De bollenstreek was de afgelopen dagen de belangrijkste van de toeristische evene menten, die bij de buitenlanders in de be langstelling stonden. Alle verwachtingen zijn door de werkelijkheid overtroffen, uiteraard dankzij het mooie zonnige weer, dat er voor een belangrijk deel toe heeft bijgedragen, dat de beide Paasdagen echte bollenzondagen zijn geworden. De eigenlijke bollenstreek was nog maar hier en daar veelkleurig. Een enkel veldje narcissen en hyacinten stond nog in bloei, maar voornamelijk waren het de tulpen, die op schaarse wijze wat kleur aan de overigens groene velden moesten geven. Op Keukenhof te Lisse kreeg de bezoeker echter nog alles te zien wat hij maar kon verlangen: van blauwe druifjes tot reus achtige tulpen. Ook aan de ingangen van de bloemententoonstelling zijn alle records gebroken. Er kan worden aangenomen, dat onegveer honderdtienduizend bezoekers tijdens de Paasdagen over de bloementen toonstelling hebben „gewandeld". Op de drukke tijden zag men een onaf gebroken menselijke keten over de paden langs de bloemenperken slingeren. De molen bleek een attractie, waarvan het succes reeds is verzekerd. Het aantal bui tenlandse bezoekers was bijzonder groot en maakte minstens vijftig percent uit van het totaal aantal bezoekers. De Duitsers waren van alle buitenlanders verre in de meerder heid; ook waren er Belgen, Amerikanen en Engelsen. De groep Fransen was echter niet zo groot; vandaag worden zij wel in enkele grote groepen verwacht, want de meeste Fransen hebben vandaag vrij-af. De parkeerterreinen van Keukenhof ble ken bij deze massale toeloop enigszins on voldoende te zyn. Het terrein is daarom, als tijdelijke oplossing, met een stuk wei land uitgebreid. Op eerste en tweede Paas dag stonden naar schatting iedere dag acht duizend auto's op de parkeerterreinen van Keukenhof geparkeerd. Op tweede Paasdag werden niet minder dan zeshonderd auto bussen geteld. Ook de fraai-aangelegde demonstratietuin te Hillegom trok veel kykers. De Linnaeushof bleek eveneens een trek pleister voor binnen- en buitenlanders. De directeur van de hof bleek best tevreden over het bezoek van de afgelopen dagen. Het was in de fraaie bloementuin gezellig druk en iedereen kon op zijn gemak de bloementuin bewonderen. Het bos is thans geheel in een groen kleed gestoken en dat vormt een prachtige omlijsting voor Ge bloeiende bloemen. De Hillegomse V.V.V. heeft gedurende de Paasdagen onder hoogspanning gewerkt. Tal van circulaires waren naar particulie ren verzonden met verzoeken om eventuele huisvesting voor buitenlanders. De resul taten waren niet gunstig. Slechts een twaalftal inwoners toonden zich bereid vreemdelingen te herbergen als de nood aan de man zou komen. Dit was voor de secretaris van de V.V.V., de heer Frank, zeer teleurstellend. Door het werk van de heer Frank en de buitengewone medewer king van de rijkspolitie zijn per nacht ge middeld 300 vreemdelingen bij particulie ren onder dak gebracht. Kennemerduinen De trek naar de Kennemerduinen in Bloemendaal neemt ook steeds toe. Tijdens de Paasdagen meldden zich achthonderd kampeerders, die de nacht op het kampeer terrein hebben doorgebracht. Onder laatst genoemde groep was een groot aantal bui tenlanders. Grote belangstelling stelden ouders met hun kinderen in de in aanleg zijnde vijver in de omgeving van het Koevlak aan de Zeeweg te Overveen. Men schatte het aan tal bezoekers maandag op tweeduizend. Het zal nog wel negen weken duren al vorens de vijver en de omgeving gereed is. Langs de randenmoet het gewas nog groeien. Toch is er al gelegenheid om te spelen en daarvan hebben velen gebruik gemaakt. Bij de reeds bestaande speel vijver was het niet zo druk als bij die van het Koevlak, hoewel het aantal bezoekers op duizend gesteld kan worden. Dat de belangstelling steeds toeneemt blijkt uit het aantal bezoekers in het eerste kwartaal van dit jaar. Twintigduizend per sonen hebben een dagkaart gekocht, het geen het dubbele is van een jaar tevoren inndezelfder periode. Zandvoort Vergeleken bij vorig jaar hebben beide Paasdagen Zandvoort zeker het tiendubbele gebracht, maar desondanks kon niet van zogenaamde „topdagen" worden gesproken, omdat de aantrekkingskracht van de bol lenvelden zich duidelijk deed gevoelen. Het verkeer bezorgde de politie geen on overkomelijke moeilijkheden, hoewel en kele keren op de Zandvoortselaan het ver keer bumper aan bumper stil stond van de Herenweg tot aan de Dr. Gerkestraat. Van „topdagen" wat de vreemdelingen betreft, was echter wel sprake. Het aantal overnachtingen wordt door stichting „Tou ring Zandvoort" op beide dagen geschat op tussen de zes- en zevenduizend personen. Zondagavond was men genoodzaakt de dorpsomroeper door het dorp te sturen met verzoek, aan het V.V.V.-kantoor te willen melden, of men nog logeer-ruimte beschik baar had. Dit had tot gevolg, dat men nog een groot aantal meldingen binnen kreeg. Het sterkst waren de Duitsers vertegen woordigd, doch ook Fransen, Engelsen, Denen, Zweden, Noren en Belgen waren in grote aantallen naar Zandvoort gekomen. Het nog nimmer voorgekomen feit werd zondagavond geconstateerd, toen voor en kele restaurants de mensen in de rij ston den om nog iets te kunnen gaan eten. Op het strand heerste beide dagen grote drukte. De eerste zwemmers, die het koude zeewater van nauwelijks 9 graden trotseer den, werden op deze vroege voorjaarsdagen reeds gesignaleerd en de strandbedrijven maakten goede zaken, hoewel op geen van beide dagen alle strandstoelen werden be zet. Het tentenkamp is deze dagen als 't ware uit de grond verrezen. Einde vorige week stonden er nog maar enkele, op twee de Paasdag was dit aantal tot honderd tallen aangegroeid. Het tentenkamp „De Branding" herbergde een maximum aan kampeerders en was geheel vol, hoofd zakelijk met buitenlanders. Het Caravan- camp, dat maximum 160 caravans kan be vatten, boekte ruim honderd buitenlandse kampeerwagens, hoofdzakelijk van Duit sers, direct gevolgd door Fransen. Parkeer plaatsen waren eveneens op beide dagen vrijwel geheel bezet. Van de uiterste zuid punt van de Boulevard af tot aan de kop van de Zeeweg in Bloemendaal toe, ston den de auto's opgesteld. Ook aan het Bloe- mendaalse strand was men zeer tevreden over de drukte, die de Paasdagen hadden gebracht, al kon ook daar niet van „top dagen" gesproken worden en bleven op het strand nog vele stoelen onbezet. Zondag is het 400 ton metende Nederlandse motorschip „Bergsingel" van de rederij „Int- votra" te Rotterdam tussen Djidjelli en Collo aan de Noord-Afrikaanse kust aan de grond gelopen. Het schip had zwaar averij doordat het tegen een klip was gestoten. Volgens bij de rederij te Rotterdam bin nengekomen berichten bestaat er geen direct gevaar dat de met hout geladen „Bergsingel" zal zinken. Wel meent de Franse admirali teit dat het drie vier dagen zal duren voor men het schip vlot kan krijgen. De kapitein, die zich met drie bemanningsleden nog aan boord bevindt, is de heer Van der Varst. Vijf bemanningsleden zijn door de Indische „Jaladharna" aan boord genomen. Alle op varenden van de „Bergsingel" maken het wel. Grammatica Hoe schoon is onze moedertaal maar hoe zwaar valt het ons haar te beminnen. In onze kleuterjaren beginnen we schuchter met Aap, Noot, Mies en via Wim, Zus, Jet belanden wij bij Does, Hok, Scha pen, zodat we al spoedig in staat zijn, onder de aanmoedigende kreetjes van va der en moeder, het eerste proza over de huiskamertafel te brabbelen. Na de simpele dramatiek van Mies en de apenootjes volgt er zwaardere littera tuur, zoals „Denken en Dromen" en tegen het einde van de Lagere School verschijnen de redekundige en taalkundige ontledingen in ons zorgeloze leventje, waardoor tege lijk de eerste twijfel rijst aan de Alwetend heid van onze ouders. Wij komen tot de verbijsterende ontdekking, dat Pa niet meer weet wat „bijvoegelijke bepaling" betekent en Ma is van mening, dat „zij" altijd het lijdend voorwerp is. Dat onze móóie taal in feite de oorzaak is van de eerste verwijdering tussen ouders en kin deren vormt een tragische bijzonderheid, waaraan moderne pedagogen en psycho logen helaas stilzwijgend voorbij gaan. Misschien komt het door deze frustratie op jeugdige leeftijd, dat wij in ons latere leven de zo ijverig geleerde taallesjes zo snel mogelijk trachten te vergeten. Er openen zich dan echter twee interessante perspectieven. In het eerste geval passen wij een sterk vereenvoudigde spelling toe, waardoor wij feitelijk voortbouwen op het mooie werk van Kollewijn, Marchant en Van Haeringen. Er ontstaan dan handige constructies als: „Hij heb ze eige in ze fin ger gesneje" en „Hebbe hun die sigrette op het dreswaar gelege?" Een andere aantrekkelijke mogelijkheid is het verrijken van de Nederlandse taal met moeilijke woorden. Deze methode kost wel wat meer inspanning maar hij stem pelt de gebruiker tot een beschaafde, ont wikkelde persoonlijkheid, die haast niet van een echte academicus is te onderschei den. Een kleurloze mededeling als„De huilerige filmster was onaantrekkelijk en boyendien paste haar jurk niet" wordt bijvoorbeeld heel wat pittiger als men het zó zegt: „De larmoyante diva miste elke sex-appeal en bovendien was haar robe, qua coupe, een volslagen failure". Een merkwaardige kruising van beide systemen beluisterde ik onlangs bij de bushalte. Een bejaarde heer met een coquet opgestreken knevel schilderde de goede oude tijd met de volgende woorden: „De bus hép ze voordele en de paarde- tram was een andere kategórie. Die zou in deze tijd niet meer passé. Maar de rust, die ervan uitging, was zo enervérend Arn. de Vita (UP) Nederlandse haring-importeurs hebben zich bereid verklaard een plan een conservenfabriek te bouwen te Dunmore East, in de County Watersford, te steunen. De kosten van een dergelijke fabriek worden ge raamd op f 600.000. Een der grootste voorstanders van het pro ject is R. Shipsey uit Dunmore, die verklaar de dat het grootste gedeelte van de plaatse lijke haringvangst naar Nederland gaat. Hij schatte de totale vangst van dit seizoen op circa een miljoen gulden. De drummer van de Dutch Swing Col lege Band, André Westendorp, zal zich over enkele weken als arts in Amerika gaan vestigen. Westendorp, die vijf jaar deel uitmaakte van de band, zal worden opgevolgd door de vierentwintigjarige re clame-tekenaar Martin Beenen, tie on langs de Dixieland Pipers verliet. Beenen maakte zaterdagavond tijdens een concert van de band in Assen zijn debuut. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Stellendam: H. J. Smit te Genderen; naar Litte (toez.): G. Pet- tinga te Huizum. Bedankt voor Putten (toez.): G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Centrum (8ste pred.pl.): H. van Benthem te Wieringerwerf en F. Vroon te Groningen-Oost. Beroepen te Ommen (vac. F. H. Vonk): J. Banga te Vleuten-De Meern. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries): G. P. Hartvelt te Assen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES electrische tram naar Amsterdam reed, zal des morgens honderden wielrijders hebben gezien, die in snelle vaart vóór den wind naar Haarlem reden, om daar de bloemen te gaan zien. Een oud heer tje, dat aan den kant van den weg stond te kijken naar dat drukke beweeg, prut telde: „Pret en pleizier, dat is de leus van de tegenwoordige menschen. Een mooie blouse en een nieuw jasje en dan maar op stap! Als zij terugkomen is de spaar pot leeg. De menschen leven tegenwoor dig bij den dag!" Wij moeten het oude heertje In zoo verre gelijk geven, dat de voortdurende uitbreiding der vervoersmiddelen een neiging hebben opgewekt tot voortdu rende verplaatsing. Doch wanneer ook het verlangen naar ontspanning en ver maak groot is, dan volgt daar nog niet uit, dat de menschen als zoodanig slech ter zijn, maar alleen, dat de geest van den tijd een andere is geworden. Wie dat niet bevalt, kan ertegen pruttelen, maar hij moet het niet wagen, zich ertegen te verzetten, want hij geraakt zeker onder den voet! Daarom glimlachen wij maar om de opmerkingen van het oude heertje. Want wie een tijdvak wil beoordelen, moet zich er middenin plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5