Veel oponthoud maar bijzonder weinig dodelijke ongelukken DE BUIT BINNEN f°g;gaALi KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF De avonturen van Wang en Li r Agenda voor Haarlem Amerika verwacht veel van ontwapenings-besprekingen Ongewone taal op het congres van de Britse communisten Toeristenstromen door Europa Druk bezochte kerkdiensten uit Moskou en Warschau gemeld Russische ernst maakte indruk Japan leent zich niet voor de propaganda van een der partijen Soort gangsterdom op onaantastbare socialistische economische basis Kort en bondig dinsdag 23 april 1957 4 Navigatie-instrument voor ruimtevaart uitgevonden Bruikbaar te land. ter zee en in de lucht Claudio Arrau ziek V.S. verwerpen denkbeeld dat oorlog onvermijdelijk is Der Abend": Russische raketbases langs West-Europa Wanhoopskreet Slachtoffer van gevonden handgranaat FRANKFORT (UP) Het fraaie weer heeft in West-Europa een enorme ver keersdrukte veroorzaakt gedurende de Paasdagen en maandagavond vormden zich op de wegen naar de hoofdsteden ki lometers lange files auto's. Maar met de voorlopige cijfers in handen was de politie van zes Westeuropese landen van me ning. dat het aantal verkeersongelukken verrassend laag bleef. In Frankrijk werden slechts 29 dodelijke ongevallen gemeld, vergeleken met 124 vorig jaar. Acht Noorse skiërs raakten zoek in de bergen, maar zeven keerden veilig terug. De achtste, een schoolmeester, vroor dood in een sneeuwhut toen hij overvallen werd door een sneeuwstorm. Zestien personen kwamen bij verkeerson gelukken in Duitsland om. Twee klimmers kwamen om bij een val van de Grand Combine piek en nog vier werden ernstig gewond. De zes klimmers waren een afgrond ingesleurd toen één van de klimmers misstapte. In de meeste Europese landen is van het paasweekeinde afscheid genomen met blauwe hemel en warme zonneschijn. En geland had zijn traditionele motregentjes, maar die konden het enthousiasme niet bekoelen van de automobilisten, die héle bladen uit hun benzine-rantsoenboekjes opstookten, waardoor het verkeer zijn grootste intensiteit kreeg sedert de rant soenering van de benzine. De verkeersopstoppingen van Eerste Paasdag, waarin sommige automobilisten zeven uur nodig hadden om de 100 kilome ter van Londen naar de kustplaats Brigh ton af te leggen, hebben vele. automobilis ten ontmoedigd, waardoor het verkeer op de uitvalswegen van Londen Tweede Paasdag besnoeid Werd tot duizend auto's per uur. Naar schatting een miljoen Parijzenaars gingen de stad uit, maar een kwart miljoen toeristen kwamen de stad binnen om de boulevards en de café-terrassen te bevol ken. Ongeveer 160.000 Westberlijners gebruik ten deze dagen om de stad te verlaten, die volkomen door Russische en Oostduitse volkspolitie omringd is, maar Westduitsers en toeristen uit andere landen kwamen de stad in bijna even grote aantallen binnen. De grenspost Helmstedt tussen Oost- en West-Duitsland verwerkte een kwart mil joen reizigers. Bijna 300 West-Berlijners werden aan de rand van de stad gegrepen met hun autotanks vol Oostduitse benzine, die door het koersverschil gekocht was voor een kwart van de prijs van de West- duitse benzine. Ze kregen een boete van tien mark per liter. De bevolking van Rome, Milaan en Tu rijn trok en masse naar de zonnige stra ten, maar in Rome en Venetië werden de straten en gondels gevuld door een re cord-aantal toeristen. Ongeveer 400.000 personen stonden op het plein voor de Sint Pieter om de zegen „Ad Urbi et Orbi" van de Paus te ontvangen en zijn paasbood- schap aan te horen. Gewild „opium" Het Russische paasfeest is zaterdagavond begonnen met diensten, die vrijwel de ge hele nacht duurden. Alle vijfitg kerken van Moskou waren volkomen bezet, on danks de duidelijke herinneringen van de Sovjetpers, dat godsdienst opium voor het volk is. De meest-indrukwekkende dienst werd gehouden in de Epiphany-kathedraal waar Alexius, metropoliet van Moskou en pa triarch aller Russen, de godsdienstoefe ning leidde. Duizenden gelovigen vulden het grote kerkgebouw. Militia en verkeers- CAMBRIDGE (UP). Geleerden van de technische universiteit van de Amerikaan se staat Massachussets hebben een nieuw navigatiemiddel ontwikkeld dat beproefd is door de luchtmacht, dat geheel onaf hankelijk is van enig vast punt, en „be wegingloze navigatie" genoemd wordt. Het behoeft geen magnetisch of radiokompas, is onafhankelijk van radar, en werkt evenmin met bakens op aarde. Het is ge baseerd op principe dat een lichaam zich in rechte lijn blijft voortbewegen, tenzij krachten van buiten-af zijn voortbe wegingsrichting beïnvloeden. Dr. Draper en dr. Wrigley, de beide uit vinders, van wie de eerste al sinds 1939 aan deze vinding werkt, hebben verklaard dat giroscopen in hun instrument de krachten, die op de lijn van voortbe weging inwerken, compenseren, en dat versnellingsmeters in het toestel regi streren of het zich in afwijkende richting beweegt. Elke afwijking wordt gemeten en vervolgens gecorrigeerd. De piloot, die met behulp van dit mechanisme vliegt, stelt een op de sterren bepaalde koers op het toestel in. Het in strument handhaaft die koers, rekening houdend met de tijd en andere factoren. Bij een proef, die in 1953 genomen is kwam een B-29 bommenwerper met be hulp van het instrument tot op vijftien kilometer afstand van het doel dat, aan het begin van de vlucht, door middel van een astronautische berekening aan het instrument „opgegeven" was. De beide ontwerpers van dit nieuwe na vigatiemiddel verklaren dat elk voertuig, te land, ter zee of in de lucht, door middel van hun instrument naar een van tevoren bepaald doel kan worden geleid. Omdat het toestel onafhankelijk werkt van aardmag- netische, radiogolven of andere invloeden, is het ook als navigatiemiddel in de toe komstige ruimtevaart van groot belang, zo zeggen zij. Door plotselinge ziekte van de Chileense pianist Claudio Arrau zullen, naar de con certdirectie Beek ons mededeelt, de Beet- hovenavonden, die Arrau in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam zou geven op 23 en 29 april en op 3 mei, geen doorgang kunnen hebben. politie trachtten vergeefs het door de grote toeloop opgestopte verkeer in de omlig gende straten te regelen. Ook in andere Russische steden en dorpen waren de ker ken vol. UP meldt uit Warschau, honderdduizen den mensen in Warschau zijn naar de ker ken der stad samengestroomd om er de plechtigheden van paaszaterdag bij te wo nen. De vele duizenden, die geen plaats meer konden krijgen bleven voor de ker ken staan. Voor de kathedraal alleen stond een menigte van naar schatting 20.000 perso nen. Onder de menigten waren mensen van alle leeftijden en uit alle lagen van de maatschappij. ADVERTENTIE TOKIO (AFP, Reuter) De Japanse premier, Noboesoeke Kisji, heeft maandag in het parlement verklaard, dat het „in di plomatiek opzicht niet verstandig zou zijn, tezamen met de Sovjet-Unie onder de hui dige omstandigheden een oproep tot de grote mogendheden te richten om de proe ven met kernwapens voorlopig op te schor ten". De Sovjet-Unie heef* Japan dezer da gen een dergelijk voorstel gedaan. Kisji was van oordeel, dat de atoom- proeven alleen beëindigd kunnen worden door middel van een akkoord tussen de Sovjet-Unie, de V.S. en Engeland. Het zaterdag nog eens herhaalde Russi sche voorstel aan Japan om gezamenlijk met Rusland een beroep op de westelijke mogendheden te doen om de proeven stop te zetten, was door Kroesjtsjev zelf ge daan. Eerder had Rusland een Japans voorstel verworpen om alvast een stelsel voor registratie van de experimenten in het leven te roepen, aangezien „dat slechts een rechtvaardiging van de proefnemingen zou zijn". Liever bleek Rusland zijn proef nemingen ongeregistreerd voort te zetten. „Nieuw soort bom" De Japanse hoogleraar Takanoboe Sjio- kawa heeft zondag op grond van een on derzoek van radioactieve stof, die 17 april op Japan is neergedaald, geconcludeerd, dat de Sovjet-Unie onlangs een nieuw soort bom op de grond heeft beproefd. Door de ontploffing van de bom was veel neptunium 239 en plutonium 239 in de lucht gekomen. Plutonium 239 straalt vol gens de hoogleraar dodelijke alfa-stralen uit. De radio-actieve stofdeeltjes die op 17 april op Japan neerdaalden bevatten 28 percent neptunium 239 en 0,4 percent strontium 89. Volgens professor Taketani kan het hoge percentage neptunium ver klaard worden als de Russen gebruik heb ben gemaakt van een gewone atoombom met een omhulsel van uranium 238. CHICAGO (UP) Adlai Stevenson heeft verklaard, dat president Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles langzamerhand zijn opvat ting over de proefnemingen met de water stof-bom gaan delen. Stevenson, die in 1952 en in 1956 als democratisch kandidaat voor het presidentschap verslagen werd, haalde ook Dulles aan, die verklaard heeft dat hij niet zonder hoop is, dat de UNO enige vooruitgang zou maken in de rich ting van een internationale overeenkomst wat betreft het stopzetten van de H-bom proefnemingen. Stevenson zei dit na een ontmoeting met professor Masatosji Matsoesjita, de spe ciale afgezant van de Japanse premier. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering is van mening, dat de on- derh -idelingen, die thans door de sub commissie voor ontwapening der UNO te Londen worden gevoerd, de voortzetting rechtvaardigr van ernstige pogingen om te komen tot een eerste gedeeltelijk ak koord over ontwapeningsmaatregelen, wel ke gepaard gaan met wederzijdse inspectie en controle. Dit is zaterdagavond in een communiqué van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken meegedeeld na een byeenl omst van Harold Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Londense besprekingen, en minister Dulles. Op de bijeenkomst te Washington wafen verder aanwezig: Lewis Strauss, voorzit ter van de Commissie voor Kernenergie, Allen Dulles, hoofd van de geheime dienst en vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Functionarissen verklaren, dat Stassen diep onder de indruk was van de „opbou wende houding" van de Sovjet-afgevaar digde naar de ontwapeningsbesprekingen. Stassen heeft inmiddels ook een onder houd met president Eisenhower gehad. NEW YORK (Reuter/AFP). De Ver enigde Staten verwerpen het denkbeeld dat een oorlog tussen de vrije wereld en dé wereld van het internationale communis me onvermijdelijk is. Zij zijn vastbesloten te volharden in de strijd voor de vrede, be ginselen van de UNO trouw te blijven, zich in de spannen om een oplossing voor de controle op de ontwapening te vinden, de volken" economisch en militair te helpen hun collectieve veiligheid te verzekeren, te strijden voor de bevrijding van onderdruk te Volken, en het zoeken naar soevereini teit voor alle volken aan te moedigen. Al dus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles op een diner, aangeboden door een Amerikaans persbu reau verklaard. BERLIJN (UP) Volgens de Westber- lijnse krant „Der Abend" hebben de Sov jets een keten van bases voor geleide pro jectielen en raketten opgericht, lopend van Tsjechoslowakije, via Oost-Duitsland, naar de Oostzeestaten, en gericht naar West- Europa. De genoemde krant geeft geen directe bron voor dit bericht. Verklaard wordt, dat Scandinavische regeringskrin gen over gegevens betreffende deze nieuwe installaties beschikken. „Der Abend" zegt, dat de Sovjet-bases dienen voor gebruik van raketten van het type V-3, welke op elk tijdstip voorzien kunnen worden van atoomkoppen. Volgens „Der Abend" zijn in afgelopen paar maan den vier raketbases opgericht in Tsjecho slowakije welke naar West-Duitsland ge richt zijn. Raketbases in de Oostduitse provincie Thüringen zijn gericht naar Zuid-Europa en Italië. Andere bases in Oost-Duitsland, Polen en de Oostzeestaten zijn gericht naar de Scandinavische landen. Centrum van de raketketen in Oost-Duits land is de vroegere raketbasis der nazi's Peenemünde. Voorts vertelt „Der Abend", dat de bases uitsluitend bemand worden door speciale Sovjet-eenheden en dat de raketinstallaties onder het directe commando van het pact van Warschau staan. „Der Abend" zegt dat reketbases bestaan te Kolberg in Polen, alsmede te Libau, Memel, Windau en Re- val in de Oostzeestaten en op de Oostzee- eilanden Osei en Dagö. De ligging van de installaties in Tsjechoslowakije en Thürin gen wordt door het Westberlijnse blad niet aangegeven. Volgens het Weense blad „Die Presse" zijn in Tsjechoslowakije meer dan 174 dor- Nu ging Wang ontbijten. Dat deed hij niet met boterhammetjes en thee, zoals wij; nee, hij kreeg een kom vol rijst. En hij at niet met mes en vork, maar met twee stokjes. Ja, dat lijkt je misschien wel onhandig, maar Chinezen weten daar best mee om t.e gaan, hoor. Die eten altijd zo, want dat zijn ze gewend. Toen Wang de laatste rijstkorreltjes uit de kom had opgepikt, was hij klaar. En toen rende hij naar buiten, want hij had een vrije dag van school en wou met zijn vriendje spelen5-6 pen en plaatsjes geheel ontruimd om de vestiging van vier Russische bases voor geleide projectielen mogelijk te maken. De belangrijkste lanceerinrichting zou zijn gelegen bij Karlovy Vary (Karlsbad). An dere bases liggen in de omgeving van Li- berec (Reichenberg), Olomous (Olmütz) en Ceske Budejovice (Budweis), aldus „Die Presse". De laatste basis zou nauwe lijks twintig kilometer van de Oostenrijk se grens af liggen. In de vroegere Baltische staten en in Oost-Duitsland zouden eveneens bases zijn gevestigd, in Hongarije zouden deze wor den aangelegd. LONDEN (Reuter). Professor Hyman Levy, lid der Britse communistische party, heeft op het jaarlykse partijcongres, dat te Londen is gehouden, een felle aanval op de partijleiding en op de toestanden in de Sovjet-Unie gedaan. „U weet ongetwijfeld enkele van de verschrikkelijke dingen, die er in de Sovjet-Unie gebeuren, al zyn er grote resultaten bereikt door een ijzeren ambtenarendom. U zou het een vorm van gangsterdom, op een onaantastbare socia listische economische basis, kunnen noe men", aldus Levy, die vervolgde: „Dit alles was niet slechts een uitvloeisel van Sta- lins karakter of persoonsverering. Het is ontstaan als onderdeel van de ontwikke ling van het socialisme en wij marxisten behoren dit te weten en te begrijpen. Wat ik in de Sovjet-Unie heb gezien en ge hoord, heeft mij tot in het diepst van myn ziel geschokt. Binnen twee weken had ik er mijn buik vol. van. Ik heb voldoende te verwerken voor de rest van mijn leven", aldus Levy. „Ik ben niet van plan lid te blijven van een partij, die door haar leiders wordt misleid", zo zei hij. Levy wees erop dat de Britse partij in het afgelopen jaar zevenduizend leden heeft verloren. „Dit komt neer op ontbinding. Mij kan niet worden wijsgemaakt dat deze mensen de partij verlieten, omdat zij het niet eens .waren met de nieuwe koers", zo besloot hij. Deze rede gaf op de laatste dag van het vierdaagse congres, aanleiding tot me- ADVERTENTIE Heeft U een fijne smaak? Kunt U goed proeven en proeft U graag? Hoe goed kunt U eigenlijk wel proeven? Is Uw prosWermogen «e, eens op de proef op de som nemen en er een m winnen! Morgen leest U er meer over! ningsverschillen. Een Londense journalist sprak over „intellectuelen zonder rugge- graat". Hij laakte het optreden van com munisten, die aan of voor de niet-commu- nistische pers protesten hadden geschre ven tegen de gebeurtenissen in Hongarije. Een sociale voorman die onlangs was ont slagen omdat hij een grote staking had ge organiseerd in een autofabriek, sprong op en riep: „Jij bent de vijand, leugenachtig zwijn". Nadat de gemoederen wat tot rust wa ren gekomen ging het congres over tot de behandeling van een rapport over „demo cratische verhoudingen binnen de partij". Een lector in de Engelse geschiedenis aan de universiteit van Oxford, oefende cri- tiek op een neiging tot autoritair optreden van het bestuur, wantrouwen jegens de partijleden en vrees voor een vrije dis cussie in de partij. De belangrijkste rede vond" Hij""dié van Levy, (fie „een frisse wind" had laten waaien in het „zelfvol dane wereldje van-de partij". Ook maakte hij er bezwaar tegen, dat het bestuur het verlies van zevenduizend partijleden als gevolg van het gebeuren in Hongarije er zijn er nog 27.000 over zo bagatelli seert. Een door een partij-afdeling ingediende resolutie, waarin op de Sovjet-Unie een beroep werd gedaan „moreel leiderschap te tonen door de kernproeven op te schor ten", werd verworpen. Bij de verkiezingen voor het dagelijks bestuur werden alle 42 aanbevolen leden gekozen. Prof. Levy, die zich kandidaat had gesteld voor de commissie van beroep, werd niet gekozen. Een lid van het partij bestuur noemde de rede van de hoogleraar „een niet terzake doende wanhoopskreet". Een Ierse rebel, die de houding van de partij in de Hongaarse kwestie had ge- critiseerd verloor zijn zetel in het bestuur. Twee resoluties, waarin de officiële partij lijn inzake de kwestie-Hongarije werd af gekeurd, werden met een ruime meerder heid verworpen. Een voormalige verslag gever van de „Daily Worker", die over het gebeurde in Hongarije artikelen had geschreven die het partijbestuur niet aan stonden, werd formeel uit de partij ge stoten. 77 „Luister nu eens goed. Wat let me om er midden in de nacht vandoor te gaan en een nieuwe stand plaats in te nemen in de bossen daarginds? Als ze op een goede morgen ontdekken, dat de vogel gevlogen is, zal het toch zeker nog een paar dagen kosten voordat ze uitgevonden hebben, waar ik dan zit. Dat grote bos aan de andere kant is drie keer zo groot als dit hier. En ook vandaar uit kan ik het huis voortdurend in de gaten houden. En bovendien, als die twee mannetjes van juffrouw Wrayne gaan vertrekken, heb ik dat in een wip in de gaten." „Dat is niet zo slecht bekeken, Spin", gaf Heal na een lange pauze op een veel rustiger toon ten antwoord. „Ik geloof wel, dat er iets in zit." „Alles, waarde Harry, komt vanzelf toe op degene, die de moeite neemt er op te wachten. Jullie willen, dat alles in een wip voor elkaar komt. En hier is toch geen reden om veel haast te maken. We hebben tijd genoeg. Ik betwijfel zelfs, of een zo snuggere jongedame als die juffrouw Wrayne al weet, wat er in het Witte Huis ver borgen zit. Ze begrijpt wel, dat het iets van grote waarde is, anders zouden we er niet zo op gebrand zijn het in ons bezit te krijgen. Maar ik denk niet, dat ze iets meer weet dan dat." Maar de dikkerd was het daar niet mee eens. „Daar zou ik toch maar niet al te zeker van zijn, Harry. Onderschat in 's hemelsnaam het verstand van dat meisje niet. Geloof mij maar, dat haar hersens van een bijzonder goed soort zijn. En vergeet niet, dat ze met Scotland Yard samenwerkt. Ik geef toe, dat het niet erg waarschijnlijk is, dat ze er al achter is waar jij de buit verstopt hebt. Niettemin, als ik iets van haar be grijp, dan ben ik er vast van overtuigd, dat ze er niet aan denkt het hele huis ervoor af te breken. Veel liever zou ze afwachten in de hoop, dat wij er haar naar toe brengen!" „Als die twee rechercheurs dan gaan vertrekken, hoe kunnen we dan weten of het geen valstrik is, waarvan zij hoopt, dat wij erin tippelen?" „Dat is inderdaad een moeilijkheid, maar die denk ik wel te kunnen overwinnen", stelde de dikkerd hem met een zacht gegrinnik gerust „Hoe dan." „Laat dat nu maar aan mij over. Ik ken een paar I knaapjes, die maar al te blij zouden zijn, als ze de ge- V. legenheid kregen eens een tijdje rond te speuren en die ook geen lastige vragen zouden stellen, tenminste als ze er behoorlijk voor betaald zouden worden. En je weet, ik houd er van mijn mensen te betalen in overeenstem ming met de diensten, die ze me bewezen hebben. De arbeider is zijn loon waardig." „Jij bent zo slim als de Boze zelf, Spin", sprak Heal niet zonder bewondering voor zijn chef. „Alleen, je haalt geen grapjes met me uit „Wind je niet op. Ik zou je niet erger kunnen beet nemen dan jij mij. We zijn afhankelijk van elkaar. Maar lüister eens, hoor ik daar een auto stilhouden?" „Je hebt gelijk", merkte Heal op, die tussen de bomen doorkeek en twee mannen zag naderen, „zo op het eerste gezicht een stel Amerikaanse toeristen. Ze zien er nogal rijk uit ook. Vermoedelijk komen ze kijken naar het uit zicht. Maar ik denk niet, dat ze lang zullen blijven". De twee mannen, die op hun gemak door het bos naar de tent toekwamen waren, alleen reeds naar hun stemmen te oordelen, afkomstig uit het land van de Stars and Stripes. De een was lang en mager en hij droeg een grote bril met brede hoornen rand. De ander was nogal gezet, zat breed in de schouders en had een klein, keurig verzorgd, donker snorretje. Allebei droe gen ze opvallende geruite pakken. Toen die twee de Spin en Heal aan de rand van het bos zagen zitten, zei de lange, magere op vriendelijke toon: „Goede avond, heren. Wat is dit eiland van u toch prachtig. Ik kan me begrijpen, dat het Engelse volk er trots op is." „Het doet ons altijd genoegen", antwoordde de Spin op een honingzoete toon, „als we onze vrienden en broe ders van de overkant van de Oceaan hier in ons land begroeten mogen. En vooral als ze zulke vleiende uit spraken over de schoonheid van ons eiland doen." „Dank u, meneer", zei de lange weer. „Mag ik u mijn vriend John A. Trevor uit Massachusetts voorstellen? Mijn naam is Hiram B. Williams uit het aloude New York". „Prettig met u kennis te maken, heren. Ik ben Too- good en mijn jonge vriend hier is Harry Beale. Denkt u hier lang te blijven?" Terwijl de heer Williams zijn beide nieuwe kennissen een sigaar aanbood, vertelde hij uitvoerig over hun reis. Hij en zijn vriend hadden een kampeerwagen gehuurd en waren er op uitgetrokken om wat meer van het Engelse landschap te zien, waarover zij zulke enthou siaste verhalen hadden gehoord. „Het komt me voor, dat we hier een geschikte plek voor de nacht hebben gevonden", zei hij tenslotte. „Ten minste als we u, mijne heren, geen overlast aandoen!" De Spin gaf dadelijk te kennen, dat niets hem groter genoegen zou doen, temeer daar zijn jonge vriend maar voor een paar uurtjes was komen aanlopen. „En Amerikanen zijn altijd zo gastvrij jegens ons", voegde hij er aan toe, „dat het ons een bijzonder voor recht is u in ons land welkom te heten." „Erg vriendelijk, meneer Toogood. Dan zullen we hier maar neerstrijken voor de nacht. Willen de heren niet even een borreltje komen drinken als we een geschikt plekje hebben gevonden?" Toen de beide vreemdelingen verdwenen waren, bleek Heal woedend te zijn. „Wat haal je in je hoofd, Spin?", bromde hij, „je deed net, alsof je blij was, dat ze gekomen waren. En wat is het gevolg? Dat je, nu die twee kerels hier rondhangen, geen ogenblik meer naar het huis durft te kijken. Want als ze dat zien, willen ze weten wat je doet." „Harry, het zou veel meer achterdocht gewekt hebben als ik een poging zou hebben gedaan om ze weg te krij gen. Ik maakte van de nood een deugd. Het komt me voor, dat ze inderdaad zijn voor wie ze zich uitgeven, maar het is toch beter als ik daar helemaal zeker van zou zijn. Als het echte toeristen zijn, die van plan zijn hier een week te blijven,hebben ze de volle vrijheid om dat te doen, wat mij betreft. Maar je begrijpt wel, dat ik plotseling gedwongen zal zijn naar huis terug te keren, vanzelfsprekend tot mijn grote spijtEn dan ga ik naar de overkant. Dan sla ik twee vliegen in één klap, Harry. Dan kan ik niet alleen het Witte Huis goed in het vizier houden, maar bovendien onze nieuwe vrienden controleren of ze inderdaad volbloed-Ameri kanen zijn." De ander scheen het nu wat vrolijker in te zien en hij grinnikte. (Wordt vervolgd). Autodief. In Den Haag heeft een agent op de Veerkade twee keer moeten schieten voordat een 24-jarige zeeman, die een po ging tot het stelen van een Franse perso nenauto deed, zich liet arresteren. De zee man is opgesloten. Jaarlijks bezoek. Koningin Elisabeth van België heeft op Goede Vrijdag in pa leis Soestdijk het noenmaal gebruikt, nadat zij de avond tevoren de uitvoering van de Matthaeus Passion van de Nederlandse Bach vereniging in de kerk te Naarden had bijgewoond. Mislukte overval. Na een bevestigend antwoord te hebben gekregen of de taxi chauffeur een briefje van honderd kon wis selen heeft een jongeman zich in Den Haag van het station Hollandse Spoor naar het Bezuidemhout laten rijden en vervolgens naar de wijk Morgenstond. Daar stapte hij uit en gaf de chauffeur een klap met een eind hout op het hoofd. Deze werd daardoor echter niet van zijn stuk gebracht. De on verlaat ging aan de haal. De chauffeur zet te hem na, maar verloor in het duister de aanvaller uit het oog. Veldslag. Zaterdagavond omstreeks half elf kreeg een 20-tal Canadese militairen van wie de meesten naar de politie mede deelt dronken waren, het op de Nieuwen- dijk te Amsterdam aan de stok met een aantal burgers. Toen agenten op het terrein van de veldslag arriveerden waren de Ca nadezen in een massa-gevecht gewikkeld met ongeveer honderd burgers. De vechten de menigte werd door de agenten met gum mistok leen uit elkaar gejaagd. Slachtoffer van ketelexplosie. Bij het lichten van de door een ketelontploffing ge zonken sleepboot „Gunnard" is het stoffe lijk overschot geborgen van de 22-jarige stoker P. Hagen, die gewoond heeft in de WiLgenstraat te 's Hertogenbosch. Na botsing gevlucht. Onbekenden, die in Den Haag een geparkeerde auto hadden weggenomen, zijn daarmee in de Kalkoen- straat tegen een tankauto gebotst. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Uit de tankwagen stroomde 3000 liter petroleum weg. De schade aan dit voertuig bedraagt 2500. De „joyriders" zijn na de aanrijding gevlucht. ADVERTENTIE DE ENGELSE PLASTICPLAAT dikte ll/s m/m, gemakkelijk op elke vlakke ondergrond aan te brengen KLINGDECOR is bestand te gen: a. Een opbrandende sigaret: b. de inwerking van de meeste zuren. wordt op maat geleverd. Zie onze toonkamer. Kampersingel 22 - Tel. K2500 - 11932 Kinderen hebben zondagmiddag in een oefenbaan voor hand^ranaatwerpen van de landmacht op de heide bij Ede het ver minkte lichaam van de 17-jarige D. Jong man uit Ede gevonden. Vermoed wordt, dat hij een handgranaat op de heide heeft gevonden en het projectiel heeft laten ex ploderen, waarbij hij om het leven is ge komen. DINSDAG 23 APRIL Studio: „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zarak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar 8 uur. Luxor: A en C dansen de Rock 'n Roll", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: „Mijn kinderen en ik", alle leef tijden 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn hart zingt voor jou" alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geldhyena's" en „De veedieven van Santa Fé", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De hofnar", alle leeftijden, 8.15 uur. Con certgebouw: Jeugdfilm voorstelling „Asse poester", 16.15 uur Concertgebouw Aria- en liederenövond van Rut' Tippeth, aan de vleugel Gerald Moore, 8 uur. W alther Ben- ser, met voordracht over „Kleuren-wonder- land", 8 uur. WOENSDAG 24 APRIL Studio: „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zarak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „A en C dansen de rock 'n roll", alle leef tijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn kinderen en ik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy. „Geldhyena's" en „De veedieven van Santa Fé", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: Jeugdfilmvoorstelling „Asse poester", 13.45 en 16.15 uur. Zigeunerorkest Toki Horvath m.m.v. de zangeres Czinka Panna, 8.15 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt be speelt het orgel, 11.30 uur. Minerva „De hofnar" alle leeftijden, 2.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6