Belangwekkend vioolprogramma Ruime C en overwinningen in afdelingen D van schoolvoetbaltoernooi Londen was Moskou voor met publikatie van briefwisseling Straat voetbalcompetitie in Haarlem-Noord begonnen Haarlems Dagblad TOKI-HORVATH Haarlems Dagblad De vijftien mysteriën" van Biber NORIT Moderne Brillen rievcn aan de redactie Russische nota's over Nabije Oosten aan westelijke grote drie Speeltuinvereniging „Vondelkwartier heeft zaterdag haar poorten.geopend Levensloop van ir. J. W. Alberda Paasboodschap van de Paus kfcesische premier naar Sumatra vertrokken Kan Uw maag jonge groente verdragen? Visser won de Paasrit van „De Kampioen" Voor j aars wandeltocht van „Het Spaarne" Jaarverslag „Coöperatieve uitvaartverzorging" DE R.A.I. MEUBELTENTOONSTELLING 1957 CZSNKA PANNA KORTING VAN ƒ1.— Lezing over Polen voor Haarlemse Esperantisten Uitspraken rechtbank Scheepvaart DINSDAG 23 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Zondagmiddag heeft de Amerikaanse violist Stanley Weiner, met medewerking van de bekende claveciniste Janny van Wering, op een der „stedelijke museum concerten" te Amsterdam een integrale uit voering van „De vijftien mysteriën" ge geven, een vaak geciteerd maar praktisch weinig of niet bekende vioolcompositie van Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644-1704). Deze vioolvirtuoos, componist en kapel meester aan het aartsbisschoppelijk hof van Salzburg, geldt in de muziekgeschiede nis als een der belangrijke figuren die het vioolspel tot hoge ontwikkeling gebracht hebben. Vooral op het gebied der dubbel- grepen, waarbij hij vaak de scordatura (af wijkende stemming der snaren) toepaste, moet hij vruchtbaar geëxperimenteerd heb ben. Als zodanig was hij een ijverig navol ger van de Weense virtuoos Schmelzer en werd hij zelf een invloedrijk voorbeeld voor Fischer en Walther, die hem boven dien ook volgden in zijn richting aan de composities een programmatisch karakter te geven. Vóór Vivaldi eraan dacht zijn thans beroemde „Stagioni" te componeren, waarin hij de vier jaargetijden violistisch trachtte uit te beelden, was er dus in deze richting in Oostenrijk en Zuid-Duitsland al heel wat gebeurd. Men kan het zich zo voorstellen, dat Biber de vijftien vioolstukken, die wij deze zondagmiddag te horen kregen, schreef als kerksonates, niet om ze zonder onder breking achter elkaar te spelen, maar stuk voor stuk, als inleiding tot een der vijftien mysteriën van het rozekransgebed voor te dragen. Dat zou dan maken dat het in drie keer gebeurde, telkens vijf episoden van de heilsgeschiedenis als stof tot overweging biedend. Het werk is dus als gebruiks- muziek voor de katholieke kerk bedoeld geweest, zij het dan buitenliturgisch. Het is een geval dat doet denken aan de zeven Adagio's voor strijkers, die Haydn in op dracht van de bisschop van Cadiz schreef ter inleiding van een korte preek over elk der zeven kruiswoorden. Biber heeft in de vijftien stukken van het hier besproken opus allerhande vormen van de vroegbarokke muziek te pas ge bracht en zulks in steeds afwijkende com binaties. De ostinato-techniek en de varia tie spelen daarin naast gebruikelijke dans vormen en vrije lyrische concepties, een belangrijke rol. Van gregoriaanse motieven, die de programmatische bedoelingen kon den verhelderen, is in dit alles geen spoor te bekennen. Een enkele keer lijkt het Jonge zomergroenten zijn heer lijk en gezond. Maar misschien is Uw maag er nog niet hele maal aan gewend. Haal daarom vandaag nog Norit in huis Johan Willem Albarda werd op 5 juni 1877 te Leeuwarden geboren. Na de vijf jarige hbs in zijn geboortestad te hebben doorlopen, bezocht hij de toenmalige Polytechnische School te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In 1911 werd ir. Albarda benoemd tot di recteur van de Gemeentelijke Arbeids beurs te Amsterdam, nadat hij van 1903 tot 1905 leraar in de wis- en natuurkunde was geweest aan de hbs te Almelo en van 1905 tot 1911 leraar in de wis- en werk tuigkunde te 's-Gravenhage. In 1913 werd ir. Albarda voor de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zitting in de Haagse gemeenteraad en van 1917 tot 1923 was hij wethouder van Onderwijs in die ge meente. Bovendien bekleedde hij van 1916 tot 1919 het lidmaatschap van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. In 1925 werd ir. Albarda voorzitter van de so ciaal-democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troel stra. Op 10 augustus 1939 werd hij be noemd tot minister van Waterstaat in het tweede kabinet-De Geer. Met dr. J. van den Tempel was hij de eerste socialist, die zijn intrede deed in een Nederlandse re gering. In mei 1940 nam hij als minister van Waterstaat zitting in het kabinet- Gerbrandy te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van Financiën, in welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door ir. Ph. Tromp, toen hij benoemd werd tot lid van de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952, toen hij aftrad bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd. De heer Albarda had zitting in tal van besturen en commissies. Hij was jaren lang lid van het partijbestuur van de 5.D.A.P. Verder was hij lid van de Zuider zeeraad en voorzitter van de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeids bemiddeling. De traditionele Paasrit van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", die gisteren werd verreden, is gewonnen door Visser. Hij versloeg zijn medevluchteling Van Weeren met wie hij een flinke voorsprong had veroverd op het peloton in de beslissende eindsprint. De uitslag luidde: 1. Visser de 60 kilo meter in 1 uur, 35 minuten en 10 seconden; 2. Van Weeren, 3. Straver, 4. Asma, 5. Jansen, 6. Koonings. 7. De Jong, 8. W. v. d. Aar, 9. C. van Steyn, 10. Van der Geest. Gesteund door het mooie voorjaarsweer tartten op tweede Paasdag ruim driehon derd deelnemers aan de voorjaarswandel- tocht van de christelijke wandelsportver eniging „Het Spaarne" over afstanden van 12, 18 en 25 km door de Amsterdamse waterleidingduinen. Onder de verenigingen die mee liepen waren de speeltuinvereni gingen „De Nieuwe Brug" (Vijfhuizen), ..Nieuw Leven" (Spaarndam), „DVO" (Hille- gom), „DVD" en „Prinses Beatrix" (Am sterdam). echter alsof Biber een religieus volkslied als thema gebruikt. Intussen vallen steeds pogingen op om de muziek een descriptief karakter te geven, wat eerlijk gezegd nu en dan een lachwekkend effect oplevert door de primitieve wijze waarop dit ge beurt, maar daarnaast - en dit in hoofd zaak - wordt men geboeid door de inven tieve kracht van Bibers inspiratie en door de verrassende effecten van zijn behande ling der vioolpartij. Men voelt zich daarbij in de sfeer van een muzikaal maniërisme dat aan de geijkte vormschoonheid van barok voorafgaat. Het is als een woelige stroom, die zou moeten worden ingedijkt om de volmaakte orde en de beheersing te bereiken, die de kunst van Bach en andere grootmeesters bepaalde. De experimenten van Biber zijn er niet minder belangrijk om. Men kan ze prijzen als noodzakelijk pionierswerk. Wat de uitvoering door Stanley Weiner en Janny van Wering betreft zijn woorden van respect, zelfs van bewondering, allicht nog te weinig zeggend, om de portee van deze prestatie, die zo geheel buiten het gewone concertbedrijf valt, aan te duiden. Weiner is bovendien een prachtige violist, die ook zonder aanwending van de scorda tura een klankschoon verrassend dubbel spel weet te realiseren. En hij had be zwaarlijk een meer toegewijde en accuraat reagerende tegenspeelster kunnen vinden dan Janny van Wering. Jos. de Klerk OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bh de Houtbrug De dood van een kater. Charivarius wijdde eens enige gevoelige strofen aan de dood van zijn hond. Charivarius was niet sentimenteel. Evenmin heeft het iets met sentimentaliteit te maken dat ik hier enige woorden wil wijden aan de dood van mijn Siamese kater. Er gebeuren erger rampen. Maar dit beest werd vergiftigd. Dit werd door de dierenarts geconstateerd. U, mijnheer of mevrouw, wonende Rus tenburgerlaan/Badhuisstraat, die de vergif tigde lekkernij bereidde, u is voortreffe lijk geslaagd in uw opzet. Het dier kwam in uw tuin, nietwaar, zo als zovele katten in mijn tuin komen. Maar u beschikt over een duivels middel en u hebt geen bezwaar het aan te wenden. Vele mensen ondervinden dezelfde over last als u, maar u zult wel nooit begrij pen waarom zij uw methode niet toepas sen. Zij walgen er namelijk van. Het is jammer, mijnheer of mevrouw, dat u het resultaat van uw werk niet hebt kunnen zien. Misschien zoudt u ook gewalgd hebben. Van uzelf. M. H. P. Het schoolvoetbal te Haarlem begint nu zo langzamerhand op volle toeren te ko men, al blijkt het voor sommige scholieren een hele toer sportieve verplichtingen na te komen, getuige het aantal elftallen, waarbij slechts acht of negen spelers aan wezig zijn. Natuurlijk komt dat in de uit slag wel tot uitdrukking, maar de scheids rechters fluiten toch ook liever een be hoorlijk partijtje dan een „wedstrijd" die in de dubbele cijfers of daaromtrent ein digt. Er werd dus lustig gescoord, vooral in afd. C en D, dat zijn dus de jongens van 13 tot 16 jaar. Het weer hield zich goed. zodat het vol ledige programma voor de zaterdagochtend kon worden afgewerkt. Van één elftal was al te voren bekend, dat het door een mis verstand in de organisatie op de school niet kon opkomen, terwijl verder de wed strijden op het TYBB-terrein naar de Schalkwijkerweg werden gedirigeerd, daar op het TYBB-terrein niemand aanwezig was. De uitslagen waren als volgt: De Eerste coöperatieve associatie voor uit vaartverzorging u.a. te Haarlem heeft dezer dagen in het Krelagehuis haar algemene ledenraadsvergadering gehouden, waarop de heren F. J. Tijsterman en H. J. Loppersum als bestuursleden werden herkozen. Als op volger van de heer H. F. F. van Luyken werd de heer G. Flameling tot bestuurslid ge kozen. In diens plaats werd de heer A. J. Mol te Zandvoort benoemd tot commissaris. Blijkens het jaarverslag is het afgelopen jaar gunstig geweest met betrekking tot het aantal uitgevoerde uitvaarten. De associatie verzorgde 922 uitvaarten, hetgeen in verhou ding tot 1955 een toename van 105 betekent. Het aantal opbaringen in de rouwkamers be droeg 382. Het ledental groeide in het ver slagjaar met 120 tot 21572 leden. De perso neelsbezetting werd versterkt met vier dra gers en gebracht op 26 werknemers in totaal. Het autopark werd gedeeltelijk vernieuwd; de associatie heeft twee lijkauto's, twee volg auto's, een personen- en een bestelauto voor handen. Ook de finaiciële resultaten waren het af gelopen jaar bevredigend: het batig saldo aan einde van het jaar bedroeg 305.32. va. 19 t/m 28 April; geopend: werkdagen 10-21 uur, zondag 13-21 uur TOEGANG GRATIS Profiteer van deze unieke gelegenheid om in Amsterdam eens kennis te maken met de fraaie collectie ELTINK MEUBELEN Als attractie de geluidsfilm in kleuren „Uw Kamer-raad' WIJCHEN (bij Nijmegen) - Nieuwe weg - Telefoon K 8894 - 441 Premier MacMillan heeft, toen hij hoorde dat premier Boelganin besloten had zijn persoonlijke brieven aan Sir Anthony Eden, voorafgaande aan de Brits-Franse actie tegen Egypte, bekend te maken, deze brieven zo snel gepubliceerd, dat de Russen nog twee uur later kwamen. MacMillan liet ook de antwoorden van Sir Anthony publi ceren na overleg met de oud-premier, die in een ziekenhuis te Boston in de Verenigde Staten vertoeft. Men had in Londen wel vermoed, dat Boelganin zijn brieven als propagandamid del zou gebruiken, hoewel publikatie zon der wederzijdse overeenstemming in strijd is met het diplomatieke gebruik. Sommigen beschouwen Boelganin's han delwijze als het begin van een nieuwe zenuwen-oorlog tussen oost en west, moge lijk als inleiding tot een nieuwe Russische campagne om het Nabije Oosten onder het beslag van de Sovjet-Unie te krijgen. Vol gens anderen is Boelganin's publikatie een soort achterhoede-gevecht na het stijgende succes van het plan van Eisenhower voor het Nabije Oosten en het herstel van de Brits-Amerikaanse betrekkingen. De Rus sen zouden trachten hun prestige onder de Arabieren te vergroten. Zaterdagmiddag stelde het bestuur van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" te Haarlem zijn speeltuin aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten voor de eerste keer dit jaar voor jonge leden open. Toen de voorzitter de heer D. van Merkenstein, klokslag drie uur de grendel van het toegangshek weg schoof stond een rij van enige honderden kinderen reeds geruime tijd dit moment af te wachten. Eenmaal binnen nam het jonge volkje in een oogwenk bezit van de in frisse kleuren geschilderde speelwerktuigen. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" had zich voor de eerste speeltuindag geen beter weer kunnen wensen. Bijzonder veel aftrek had het nieuwe speelwerktuig, dat deze middag voor de eerste keer in gebruik werd ge nomen en dus de vuurproef van honderden handen en voeten moest ondergaan. Het toe stel, een enkele meters hoge gecombineerde klim. en glijtoren met aan weerszijden een glijbaan, is, naar de heer Van Merkenstein, OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT biedt zijn lezers een grote korting op de toegangsprijzen voor het optreden van het Hongaarse Zigeuner-Orkest van de koning der Tziganen met medewerking van de Hongaarse zangeres Slechts één concert zal plaatsvinden, n.l. op woensdagavond 24 april, in het Gemeentelijk Concertgebouw. Prijs der plaatsen f 3.70, ƒ3.20, ƒ2.70 en ƒ1.70. Voor de lezers van ons blad tegen inlevering van onderstaande bon bij de bureauliste van het Concertgebouw hebben wij een bedongen op de beste drie rangen; de prijzen worden dus 2.70, ƒ2.20 en ƒ1.70, plaatsbespreken en vestiaire inbegrepen. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan het Concertgebouw dagelijks van 103 uur. TOKI-HORVATH wordt beschouwd als de grootste zigeuner-violist van dit ogenblik. De 13 musici van zijn „Banda" zijn allen zigeuners. Eén van de musici, Gyula Szitai, die op een speciaal instrument der zigeuners speelt, de cimbaal, is op dat instrument een wereld-virtuoos. De „Banda" bestaat voorts uit: twee basviolen, drie klarinetten, een violoncel plus violen en alt-violen. Het programma, bestaande uit melodieën ontleend aan de Hongaarse en Roemeense folklore, valt bij iedere muziekliefhebber in de smaak. Het optreden van deze violist en zijn orkest in het buitenland, en in januari in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, heeft een uitbundig succes gehad. Wij raden u sterk aan van deze unieke gelegenheid gebruik te maken. COUPON OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hongaarse Zigeunerorkest TOKI-HORVATH (Inleveren bij het Concertgebouw). Naam: Adres: besteltplaatsen. ons mededeelde^ geheel door werkers van „Het Vondelkwartier" in hun vrije tijd ge bouwd naar gegevens van een bevriende Rotterdamse speeltuinvereniging, die reeds jaren een dergelijk speelwerktuig met veel succes in gebruik heeft. Het van gelaste bui zen samengestelde geheel maakt een zeer solide indruk en te oordelen naar het en thousiasme, waarmede de kinderen zich keer op keer langs de rekken en palen op trokken om zich even later opgetogen met een vaartje naar omlaag te laten glijden geloven wij, dat dit toestel bij de jeugd van „Het Vondelkwartier" een grote populariteit zal weten te verwerven. Spanning bij voetbal Maar er was op deze middag meer te zien Op het voetbalveld werd namelijk de ope ningswedstrijd gespeeld van de straatvoet balcompetitie voor jongens van tien tot en met veertien jaar, welke competitie door „Het Vondelkwartier" wordt gehouden. De jongens moeten zelf een straatteam vormen; voor de winnaar van de competitie is een fraaie wisselprijs uitgeloofd. In deze eerste wedstrijd, waarin een ploeg bestaande uit jongens van de Vondelweg en een combi natie gevormd uit jongens uit enkele andere straten tegenover elkaar stonden, heeft men van aantrekkelijk spel kunnen genieten. Aanvankelijk leek het er op of de „Vondel- weg"ers hun tegenstanders onder de voet zouden lopen. Reeds na vijf minuten gaf Bert Nieborg zijn ploeg de leiding met een hard schot van links. Gerrit Ligtenberg maakte er even later twee-nul van, waarna Piet Meijer na ongeveer een kwartier spelen de score tot drie-nul voor de Vondelweg op voerde. Hierna kwam de combinatie er beter in, maar keeper Hil Wesseling van de Von delweg stond voorlopig steeds te goed opge steld om een tegenpunt te doen noteren. Het bleek echter uitstel van executie, want na twintig minuten spelen zorgde Johnny Stern er voor dat dit tegenpunt er toch kwam, drie-éën. De Vondelweg had het ant woord hierop gauw klaar, nog geen minuut later vergrootte Gerrit Ligtenberg de voor sprong van zijn team, vier-één dus, met wel ke stand gedraaid werd. Na de rust tapte de combinatie uit een heel ander voetbalvaatje. Iedere aanval betekende een dreiging voor het doel van de Vondelweggers. Het duurde dan ook niet lang of Frans van Vliet ver kleinde de achterstand met een onhoudbaar schot, vier-twee. Kort daarop was het op nieuw deze speler, die zijn doorzetten be loond zag met een doelpunt na eerst tegen de Vondelwegdoelman te hebben opgeschoten, vier-drie. Johnny Stern van de combinatie schoot vervolgens op fraaie wijze een voor zet van links in, zodat met een 4-4 stand nog van alles mogelijk was. De laatste mi nuten verstreken onder grote spanning. Luid aangemoedigd door hun supporters, die zich in het begin van de wedstrijd opvallend rustig hadden gedragen, trokken de jongens van de combinatie-ploeg keer op keer ten aanval. Onder groot enthousiasme gaf Johnny Stern zijn ploeg voor de eerste keer de leiding na een fraaie soloactie, vier-vijf. Maar de Vondelweg-jongens gaven zich nog niet gewonnen en zij wisten even voor tijd door toedoen van Gerrit Ligtenberg een vijf vijf gelijkspel uit het vuur te slepen. De ploeg van de Vondelweg won deze wedstrijd uiteindelijk toch, omdat zij bij het nemen van strafschoppen over betere schutters bleek te beschikken. In de reeks lezingen door buitenlandse Esperantisten, die door de Haarlemse Espe- rantoverenigingen voor dit seizoen georga niseerd is, sprak een Poolse Esperantiste, mejuffrouw dr. Janine Ender uit Warschau. De belangstelling voor deze lezing was groot. Mejuffrouw Ender, die momenteel een toer. née door ons land maakt, had tot onderwerp van haar voordracht de geschiedenis van Polen en de historische banden tussen Neder land en Polen. Met de vele over het alge meen hier te lande weinig bekende feiten wist ze haar toehoorders Zeer te boeien. Men verwacht niet dat MacMillan of de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, openlijk commentaar op de destijds gevoerde correspondentie zullen leveren, omdat over feiten en argumenten reeds ge noeg in het parlement te berde is gebracht. In Londen is men niet slechts verstoord over de poging van Boelganin de eer voor zich op te eisen voor de tegenstand voor een operatie, die Russische plannen tot in directe agressie in het Nabije Oosten zou hebben verijdeld, maar ook over het feit, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, in een rede iets der gelijks heeft trachten te doen. Hem wordt in Londen verweten, dat hij enerzijds het volkenrecht wenst te handhaven, maar te gelijkertijd steun verleent aan nationalis tische bewegingen, die dit recht vertrappen en waardoor hij er in werkelijkheid aan heeft meegewerkt, het Westen te onder mijnen. MOSKOU Reuter/AFP) De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie moeten het gebruik van geweld, als middel om de nog hangende problemen in het Nabije Oosten op te los sen, veroordelen, daar dit een grove schen ding van de beginselen van het UNO-hand- vest zou betekenen, zo wordt gezegd in Russische nota's aan de drie westelijke grote mogendheden in antwoord op de wes telijke commentaren van elf maart op het „program-Sjepilov" voor het Nabije Oos ten. De Sovjet-regering verklaart, aidus het persbureau Tass, dat een dergelijke ver oordeling van geweld moet worden uitge sproken als eerste stap op de weg naar de normalisering van de toestand in het Na bije Oosten. In de nota aan de Verenigde Staten wordt in het bijzonder gezegd, dat de poli tiek van Eisenhower ten aanzien van het Nabije Oosten buitenlandse inmenging is, die de spanning vergroot, aldus de nota, volgens welke de toestand weer acuut is geworden door eenzijdige stappen van de westelijke mogendheden in het jongste ver leden. In de nota aan Groot-Brittannië wordt in het bijzonder verklaard, dat het jongste akkoord tussen Washington en Londen aan gaande de uitgebreidere Amerikaanse deel neming aan het pact van Bagdad er een- nieuw bewijs van is, dat de militaire groe peringen en buitenlandse bases, die in het Nabije Oosten worden gevormd, niets te maken hebben met het behoud van de vrede in dat gebied. Tot Frankrijk zegt de Sovjet-regering, dat Israel, in strijd met de UNO-besluiten, openlijk dreigt „de agressie tegen Egypte te hervatten, indien zijn eisen niet worden ingewilligd". „Tezelfdertijd maakt Israel er geen geheim van, dat het op de steun van bepaalde kringen der westelijke mogend heden rekent. Evenmin kan men westelijke persberichten over het hoofd zien, dat offi ciële woordvoerders van de Franse rege ring Israel economische en militaire hulp hebben beloofd ingeval van een actie tegen Egypte. De concentratie van luchtstrijd krachten op Cyprus houdt duidelijk ver band met deze plannen". Bepaalde westelijke mogendheden vol gen een politiek van grove economische druk op Egypte. Zij beperken de handel met dit land, bevriezen de Egyptische te goeden en verbieden hun schepen door het Suezkanaal te varen. Deze politiek draagt niet bij tot normalisering van de toestand in het Nabije Oosten, aldus de Sovjet regering. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen een achtentwintigjarige verte genwoordiger uit Haarlem wegens flessen trekkerij veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voorlopige hechtenis en terbeschikking stelling van de regering. De verdachte was verslaafd aan marihuana-sigaretten en kocht dure voorwerpen, zoals schrijfma chines en een gouden armband, zonder die te betalen om aan geld te komen voor de aankoop der sigaretten. Het gevolg van het roken was geweest, dat hij een onbe dwingbare behoefte had gehad aan jene ver. Vaak dronk hij twee liter op een dag. Om aan drank te komen bestelde hij Vooruitgang alleen geeft geen wedergeboorte VATICAANSTAD (AFP/Reuter/UP) Paus Pius XII heeft zondag in zijn Paas boodschap tot de wereld verklaard dat „de slechte zeden op allerlei gebied zo ver zijn doorgedrongen en zo schaamteloos en al gemeen zijn verbreid, dat zij de ernstige bezorgdheid wekken van hen, wie het lot van de wereld ter harte gaat". De 81-jarige paus sprak op het balkon van de Sint Pieterskerk. Op het plein hadden zich drie honderdduizend mensen, onder wie vele toeristen, verzameld. De rede werd door de radio en de Eurovisie uitgezonden. „De mensheid schijnt een lichaam bedekt met zweren, waarin het bloed moeilijk vloeit doordat de individuen, de klassen en de volken volharden in hun verdeeld heid en zich bijgevolg niet met elkaar verstaan. Terwijl zij elkaar niet kennen, haten zij elkaar en zij zweren samen, strijden en vernietigen elkaar", aldus de Paus, die verder zei, dat er tekenen zijn dat op deze nacht een dageraad volgt en „een nieuwe dag met een schitterende zon". De Paus gaf een opsomming van de vreedzame doeleinden waarvoor kern energie wordt aangewend. De mens word zijn werken aldus steeds meer meester, zei hij. Toch is dit alles nog steeds nacht. Velen beginnen echter te erkennen, dat deze nacht van de wereld is ontstaan door dat Christus werd uitgesloten van het ge- zins-, culturele en sociale leven, „doordat het volk tegen hem is opgestaan, doordat hij gekruisigd is". Vele zielen begrijpen, aldus de Paus, dat tijdig, eensgezind en georganiseerd optreden het aanschijn van de wereld zal veranderen en vernieuwing en verbetering zal brengen. De Paus, die zijn toespraak in het Ita liaans hield, zei nog, dat de hoop van de wereld gelegen is in het feit, dat de mens heid, ondanks de ontdekkingen van de mo derne wetenschap, „duidelijk ziet, dat door vooruitgang alleen de wereld niet herboren kan worden, maar het is hoopgevend, dat zich in de wereld, onder leiding van de voorzienigheid, veelvuldige methoden voor een volledige en vrijere levensontwikkeling baanbreken, aldus de Paus. Na zijn toespraak van twintig minuten begroette de Paus in het Engels, Frans en Spaans de meer dan honderdduizend bui tenlandse pelgrims onder de menigte, die naar zijn woorden luisterden. Er heerste een doodse stilte toen de menigte knielde en de Paus de zegen „Urbi et Orbi" (aan de stad en de wereld) gaf. Uitbundig werd de Paus toegejuicht toen hii wuivend afscheid nam en zwermen los gelaten witte duiven langs het balkon vlogen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische premier ir. Djuanda Kartawidjaja is dins dag naar Midden- en Zuid-Sumatra ver trokken voor het houden van gesprekken „van hart tot hart" met de plaatselijke mi litaire autoriteiten. Vóór zijn vertrek ver klaarde i r. Djuanda, dat zijn reis wordt gemaakt als een van de pogingen tot nor malisatie van de toestanden in de repu bliek. Djuanda wordt vergezeld door de minis ter van Binnenlandse Zaken Sanusi Har- djadinata, de minister van Staat voor de inter-Indonesische betrekkingen Ferdinand Lumban Tobing en twee hoofdofficieren van de landmacht. Hij zal eerst twee dagen in Midden-Sumatra doorbrengen en van daar naar Palembang doorreizen. Blijkens een mededeling van de leger- woordvoerder in Djakarta zal donderdag de opening plaats hebben van een confe rentie van alle militaire commandanten van geheel Indonesië en van alle provin ciale gouverneurs. De conferentie zal on der leiding staan van de chef-staf van de landmacht generaal-majoor Nasution en zal zich bezig houden met het bespreken van vraagstukken, die verband houden met de afkondiging van de staat van oor log en beleg. Naar werd vernomen, zal ook luitenant kolonel Achmad Hussein, de voorzitter van de Bantengraad in Midden-Sumatra, naar Djakarta komen om aan de besprekingen deel te nemen. De eerste conferentie van de Indonesische regionale troepencomman danten, welke in maart in Djakarta werd bij enkele Haarlemse zaken telefonisch gehouden, kon hij door ziekte niet bijwo- jenever, soms twaalf liter in eens. Beta- ling volgde echter niet. Wegens brandstichting veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft een een- envijftigjarige huisvrouw uit Haaxdem we gens brandstichting in haar woning in de omgeving van de Spaarnwouderstraat ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met een px-oef- tijd van drie jaar. Bedriegelyke bankbreuk Een eenendertigjai-ige bouwvakarbeider uitHaaxdem is wegens bedriegelijke bank- L -euk veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voor waardelijk. Tengevolge van de feestdagen zjjn de scheepvaartberichten te laat in ons bezit gekomen voor publikatie in deze editie. Morgen hervatten wij de gebruikelijke op gaven der posities. nen. De militaire commandant van Oost-In- donesië luitenant-kolonel Ventje Sumual, die op 2 maart in de vier pi-ovincies van dit deel van de archipel een militair be stuur instelde, verklaarde tijdens het afge lopen weekeinde, dat „wij moeten begin nen met vertrouwen te hebben in het nieu we kabinet en dit niet a priori moeten af wijzen. Hij ontkende nadrukkelijk, dat het militaii-e commando van Oost-Indonesië het gezag van de centrale regering zou hebben overgenomen. De „proclamatie van 2 maart" beoogt slechts het veiligstellen van de situatie in dit gebied aldus de luite nant-kolonel. FRANcOISE SAGAN STEEDS BETER Een verpleegster van het ziekenhuis, waarin de jeugdige Franse schrijfster Fran- Coise Sagan wordt verpleegd na het auto ongeluk, dat zij twee weken geleden had in de buurt van Parijs, verklaarde dinsdag dat de patiënte dagelijks vooruit gaat 99 ADVERTENTIE tegen maag- en darmstoornissen ADVERTENTIE Verkort weergegeven) Afdeling B: Bedrijfsschool N.S.Th. M. Kete- laarschool 1 26; Louise de Colignyschool 1 Pr. Ireneschool 1 2—3: Kon. Wilhelminaschool 1 —St. Jozef-ULO-school 1 0—0. Kon. Wilhelmina school wint. Afdeling C: HBS A 3—KI. de Vriesschool 3 31; Coornhertlyceum 3Harten lustschool 2 0—6; LTS 4—L. de Colignyschool 2 1—8; Ken- nemer Lyceum 2KI. de Vriesschool 2 (Kenn. Lyc. n.o.); Lorentzlyceum 3Kon. Wilhelmina school 2 0—7: Pr. Ireneschool 2—Th. M. Kete- laarschool 2 0—17; A. H. Gerhardschool 2— Hil- debrandschool 1 1—0; RKLTS 1—Trmttöitsty- ceum 3 0—5; St. Jozef-ULO 2—St. Henricus- school 1 1—5; Mencjeteollege 2—RKLTS 3 ^-1; St. Jozef-ULO 3—RKVÖLO 1 1-4; Mèndelcolle- ge 3—RKLTS 2 03; St. Jeroenschool 2St. Hen- ricusschool 2 7—0. Tussenronde: Lorentzlyceum 4Chr. ULO (Bloemendaal) 0—12. Afdeling D: Tussenronde verliezersafdeling: St. Jozef-ULO 5Triniteitslyceum 6 70; St. Henricusschool 4—RKLTS 5 41; Coornhertly ceum 4Pr. Ireneschool 3 30; Coornhertly ceum 6LTS 5 0—14; Kennemer Lyceum 3Lo rentzlyceum 5 2—2. (Kennemer Lyceum wint). Winnaarsafdeling: St. Jeroenschool 3—Men- delcollege 4 100; RKLTS 4Triniteitslyceum 4 55 (RKLTS wint); KI. de Vriesschool 4lste Centrale school 2 50; Kon. Wilhelminaschool 3 -L. de Colignyschool 3 0—2; HBS F 4—A. H. Gerhardschool 3 06; Bronsteeschool 3M. van St. Aldegondelyceum 2 16. Voor woensdag luidt het programma: Afdeling C: Coornhertlyceum 2—LTS 3, 9.15. Heemsteedse Sportpark; HBS B 2—Lorentzly ceum 2. 9.15, Heemsteedse Sportpark; HBS A 3— Hartenlustschool 2. 10 30, Heemsteedse Sport park; L. de Colignyschool 2Th. M. Ketelaar- school 2. 10.30, Heemsteedse Sportp.; A. H. Ger hardschool 2Chr. ULO (Bl'daal), 2 uur, EDO; Triniteitslyceum 3St. Henricusschool 1, 2 uur, TYBB; RKLTS 2St. Jeroenschool 2, 3.15 uur, TYBB. Op het EDO-terrein komen om 3.15 uur de winnaars van de wedstrijden 20 en 21, welke dinsdag gespeeld zijn, tegen elkaar uit. Afd. D verliezersafdeling: Mendelcollege 6 St. Jeroenschool 4, 9.15 uur, TYBB; RKVGLO 3 Triniteitslyceum 5, 10.30 uur, TYBB; St. Jozef- ULO 5—St. Henricusschool 4, 9.15 uur, Haarlem; Coornhertlyceum 4LTS 5, 9.15 uur, Haarlem; Kennemer Lyceum 32de Centr. School 1, 10.30 uur, Haarlem; Hartenlustschool 4Sted. Gym nasium, 10.30 uur, Haarlem; Lorentzlyceum 6— Pr. Bcrnhardschool, 9.15 uur, EDO; Hildebrand- school 2—Coornhertlyceum 5, 10.30 uur, EDO. Winnaarsafdeling: St. Jozef-ULO 4RKVGLO, 2 uur, Kleverparkweg; St. Henricusschool 3 Mendelcollege 5, 3.15 uur, Kleverparkweg; Th. M. Ketelaarschool 3—LTS 6. 2 uur, Schalkwijker weg; HBS B 3—HBS A 4, 2 uur, Schalkwijker weg; KI. de Vriesschool 4L. de Colignyschool 3, 2 uur, Haarlem; A. H. Gerhardschool 3M. van St. Aldegondelyceum 2, 3.15 uur, Haarlem; Kon. Emmaschool 1lste Centrale School 1, 3.15 uur. Schalkwijkerweg; St. Jeroenschool 3—RKLTS 4, 3.15 uur, Schalkwijkerweg. Afd. A. B en E geen wedstrijden. ADVERTENTIE V - Van onze correspondent in Londen) •~i >i_r» ADVERTENTIE Verstoord Agressief

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7