Vijfhuizen zaterdag in teken van het Rode Kruis Groningers op de Keukenhof Opnieuw ingrijpende ontwikkeling in Haarlemse melkvoorziening Uitstekend spel door „Op Hoop van Zegen" Nieuwe vleugel van lakfabriek in gebruik genomen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 Zaterdag kindercorso in Lisse Raad Haarlemmermeer komt donderdag bijeen LISSE Kerkeveiling ten bate van gereformeerde kerk Ruim elfhonderd gulden voor Hongaren ZANDVOORT Programma's voor dc beide feestdagen Ontvangst „Junge Union" op Haarlems Stadhuis Fusie tussen „De Sierkanen „De Landbouw Ook belangengemeenschap met „Mariënbosch BENNEBROEK Herdenkingsavond op de vierde mei Jubileum F. A. Groen Twee voorstellingen voor het Landjuweel UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 25 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag zal het dorp Vijfhuizen in het teken van het Rode Kruis staan, omdat dan weer de traditionele Rode-Kruisdag wordt gehouden. In een woensdagavond gehouden vergadering werden hiertoe de laatste voorbereidingen getroffen. Hier werd niet alleen aandacht aan de gebeur tenissen van overmorgen geschonken, maar ook aan de plannen die in dit ver band voor de toekomst bestaan. In het kader van de Rode Kruisdag vin den zaterdag twee grote bijeenkomsten in het Gymnastiekgebouw aan de Spiering weg plaats. 's Middags nodigt het Rode Kruis de jeugd uit. Naast voorlichting over het werk van deze organisatie (het hoofddoel van deze dag!) wordt dc jeugd een aan trekkelijk programma geboden, dat vol afwisseling is. Er zullen films worden ver toond; leerlingen van de v.g.l.o.-school te Hoofddorp en van de openbare lagere school te Vijfhuizen zullen schetsjes op voeren en het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de negenjarige accordeo- niste Anneke Burghout uit Vijfhuizen, 's Avonds draait voor de volwassenen de Zwitserse speelfilm „Achter de wolken". Ook zal dan de Landsteiner-penning wor den uitgereikt door de heei^J. D. Unlandt, hoofd van de Bloedtransfusiedienst in de Donderdag 2 mei komt de gemeenteraad van Haarlemmermeer in het raadhuis te Hoofddorp in openbare vergadering bijeen ter behandeling van drieentwintig punten Aan de orde zullen komen de volgende punten: voorstel tot het opnieuw vast stellen (enigszins gewijzigd) van de preca- rioverordening; voorstel tot vaststelling van een verordening regelende het ver lenen van subsidie ten behoeve van het uitvoerend algemeen maatschappelijk werk: voorstel tot het aanvaarden van een subsidie van de provincie Noordholland als bijdrage in de kosten van bouw en in richting van twee scholen voor buitenge woon lager onderwijs te Hoofddorp; voor stel tot het verstrekken van een aanvullen de geldlening aan de vereniging „Bad- en Zweminrichting Hoofddorp"; voorstel tot het verlenen van medewerking aan de op richting van een n.v. Gasvoorziening Noordwest-Nederland en tot het deelne men in het maatschappelijk kapitaal dei- vennootschap; voorstel tot het in voorbe reiding verklaren van een uitbreidingsplan in onderdelen voor enkele percelen in Zwanenburg; voorstel tot het vaststellen van het uitbreidingsplan in onderdelen „Nieuw-Vennep"; voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet voor de aanleg van een riolering te Zwanenburg; voorstel tot het aanleggen van straten in Nieuw- Vennep-Noord; voorstel tot verbetering van het tweede gedeelte van de Sloterweg te Badhoevedorp; voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst met de pro vincie Noordholland betreffende de open bare verlichting; voorstellen tot het ver kopen van grond gelegen aan de Van Leeuwenhoekstraat te Badhoevedorp en de Swammerdamstraat. Koster Gereformeerde kerk De vakature, ontstaan doordat cle koster der Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen, de heer J. van der Woude, in eenzelfde functie wérd benoemd te Badhoevedorp. wordt ver vuld door de heer H. van Hooidonk sr. Zaterdag zal het kindercorso weer door Lissè's straten trekken. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de stoet weer uitvoeriger zijn dan verleden jaar. Woensdagmiddag had men al ruim dertig deelnemers inge schreven. De deelnemers moeten zaterdagmiddag om twee uur present zijn op het Hobaho- terrein, daar dan de jury met haar werk begint. Om drie uur trekt het corso van het Hobahoplein via Schoolstraat en Bondstraat naar de Heereweg. Op het bordes van het gemeentehuis zal de bur gemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, de stoet gadeslaan. Over de Heereweg gaat men naar de Nieuwstraat en dan via Wilhel- minastraat, Julianastraat, Koningstraat. Irenestraat, Prinsessestraat, Beatrixstraat en Tulpenstraat naar het H.B.G.-plein, waar de stoet wordt ontbonden. De kinde ren krijgen daar een versnapering, de prijsuitreiking vindt om vier uur plaats in het pand van v.h. de fa. Stam in de Kanaalstraat. De consul-generaal van de Verenigde Staten, de heer Robert P. Chalker te Am sterdam wil komen kijken. In gebouw Rehoböth te Lisse werd woensdag een kerkeveiling van de her vormde gemeente Lisse gehouden. De bijeenkomst werd geopend door de president-kerkvoogd, de heer J. Dekker. Waren, aldus de spreker, in beide vorige gévallen de baten van de kerkeveiling be stemd voor het nieuw te bouwen jeugd huis, nu is bij de restauratie van de to ren gebleken, dat ook het dak van de kerk dringend gerepareerd moet worden. Het geld van deze veiling zal daarom niet in dé kas van het jeugdhuis komen, maar worden gebruikt voor herstel van het kerkdak. De goederen werden deze avond aan de man gebracht door de veilingmeester van de bollenveiling Hobaho, de heer C. Plug, geassisteerd door de afslager van deze veiling, de heer W. van Ruiten. De heer Plug prees verscheidene artike len aan met een vuur en een ijver alsof hij zijn hele leven achter de toonbank van een galanteriewinkel heeft gestaan. En als het publiek wat traag bood op een theelichtje, dan combineerde hij dat num mer met een half pond paling of een rook worst Het werd laat voor men alle nummers ruim vierhonderd had geveild. De bruto opbrengst was f 5416. Daarbij komt nog een bedrag van f 2350 aan giften. Haarlemmermeer, aan een aantal dames en heren uit het rayon Vijfhuizen, die vijf maal medewerking verleenden aan de Bloedtransfusiedienst. Verder zal cle heer W. P. Bolle, voorzitter der afdeling Haar- lemmermeer van Het Nederlandse Rode Kruis de burgerij namens het hoofdbe stuur dankzeggen voor al hetgeen zij steeds in het belang van het Rode Kruis doet. De toekomst Nu vaststaat dat deze Rode Kruisdagen in Vijfhuizen een traditie worden, heeft het bestuur overlegd op welke wijze dit dient te geschieden. Het is namelijk niet de bedoeling om een willekeurig program ma voor de jeugd en voor volwassenen samen te stellen en dit de naam van Rode Kruisdag te geven. Deze dagen moeten in het bijzonder een voorlichtend karakter dragen, waarbij vooral de jeugd de ge legenheid krijgt om kennis te nemen van één of meer Rode Kruistaken. Immers zijn de kinderen van nu de leden en de donors van straks. Daarom heeft men besloten om steeds één tak van dienst in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Ditmaal is dit het Jeugd Rode Kruis, waaraan vooral het middagprogramma is gewijd. Dit vormt tevens de voorbereiding orn het werk van het Jeugd Rode Kruis (waaraan tot heden alleen wordt deelgenomen door de speel tuinvereniging „De Nieuwe Brug") in de naaste toekomst uit te breiden, waartoe de eerste contacten reeds zijn gelegd. Voor de volgende Rode Kruisdag, aldus besloot men woensdagavond, zal het Rode Kruis Korps als belangstellingscentrum fungeren. Er zal contact worden opge nomen met de colonne Haarlemmermeer om dan een demonstratie in Vijfhuizen te geven, waarvoor de jeugd wordt uitge nodigd. Hier zal te zien zijn, hoe deze dienst werkt en wat men doet, waarbij ge zorgd zal worden voor een deskundige en voor de kinderen begrijpelijke uiteenzet ting. Deze demonstratie is vooral voor Vijfhuizen belangrijk omdat men hier in tegenstelling tot de meeste andere dor pen in de Haarlemmermeer niet over een plaatselijk peloton van het Rode Kruis Korps beschikt. Verder wordt onderzocht of ook de Bloedtransfusiedienst, het wélfarewerk en andere takken van dienst mogelijkheden bieden om ook op toekomstige Rode Kruisdagen nader onder de loep te worden gfenomen. Met twee succesvolle uitvoeringen van de komische thriller „Boeven en madelief jes" van George Batson, dinsdag en woens dagavond in theater Monopole opgevoerd, heeft de Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" haar winterseizoen afge sloten. Het welslagen van een opvoering van dit lang niet eenvoudige gegeven, dat aan alle medespelenden hoge eisen stelt, valt of staat met de uitbeelding van Fluffy Pride, de excentrieke Engelse kostschool juffrouw, die tenslotte een gangsterbende weet te ontmaskeren en de vrolijke noot in het werk brengt. Het was Jo Bisenber- ger-Kromhout, die zich heel goed van deze moeilijke opgave kweet en er een der beste van de vele door haar gespeelde rollen van maakte. Het reeds verscheidene jaren vol gen van een toneelcursus was aan haar volkomen echt en ingeleefd spel duidelijk merkbaar. Van de overige spelers moet zeker in dc eerste plaats worden genoemd B. van Soolingen-Bos als Jean Caldwell, die zich als een knap tegenspeelster liet kennen en samen met eerstgenoemde kos telijke scènes speelde. Onbevangen, dartel en olijk waren de beide kostschoolmeisjes Rosalie Prentiss en Jody Long, respectie velijk door T. van Dalen en T. Koper op leuke wijze over het voetlicht gebracht. Pie Spierieus-Kromhout wist zich aan het spel van deze dames goed aan te passen doch overtuigde ons als geraffineerd ben- de!eidstor toch niet helemaal. Een boeiende uitbeelding bracht J. Bos als gangster huisbewaarder, in een geraffineerde en knap volgehouden creatie vol sluwheid en achterdocht. Ook Higgins, de bankrover moordenaar kreeg door W. van der Moolen overtuigende betekenis, terwijl Jb. Bos als David Brewster sympathiek en levendig snel gaf te zien. Goed werk leverden ten slotte Ta Paap als Steve Latham en W. H. Kemper als veldwachter Jordan. Er was een prima rolkennis, er was vaart en en thousiasme en deze factoren werkten eraan mee, dat het publiek in de zaal van begin tot eind in gespannen aandacht medeleef de en kostelijk van deze mysterieuze luch tigheid genoot. Regisseur J. G. Bisenberger bleek bovendien de zaak flink te hebben aangepakt en geen enkel detail te hebben verwaarloosd, terwijl hij bovendien met de geluidseffecten van onweer, bliksem, regen en wind en mysterieuze lichteffecten de lugubere kant van het geheel alle recht deed wedervaren. Met de opvoering van dit spel heeft ,.Op hoop van zegen" een waardig slot gebracht aan een toneelsei zoen, waarop men ook wat de andere in dit seizoen gespeelde stukken betreft met trots en voldoening mag terugzien. poooocKJUui: WEEKABONNEMENTEN DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE De duizenden buitenlanders, die van daag op de Keukenhof te Lisse de koude en de regen trachtten te vergeten, werden hierbij geholpen door een gezelschap Gro ningers, dat een zogenaamde provinciale dag kwam verzorgen. Het bestuur van de tentoonstelling tracht door het houden van dergelijke dagen de klederdrachten van Nederland onder de aandacht te brengen. Dat dit uitstekend is gelukt bleek uit het feit dat de fototoestellen van de verraste bezoekers vele malen op de schilderachtige kleding van de leden van de zangvereni ging „Grunniger Sproak" werden gericht. Deze vereniging heeft voor het theehuis een aantal Groninger liederen ten gehore gebracht. De stadsbeiaardier van Gronin gen, de heer Jacob Everts, heeft twee keer het kleine verplaatsbare carillon van 23 klokken bespeeld, waarbij men hem letter lijk op de vingers en voeten kon kijken. Dit onderdeel van het programma trok natuurlijk zeer veel bezoekers. Het con cert werd aangevuld met muziek van de Groningse politiekapel onder leiding van eerste luitenant T. H. Westen. Vanmiddag om kwart over drie wordt de „snikkevoart" nog eens aan de vergetel heid ontrukt. Dit is een vaart met de trek schuit, die op de vijver van de Keukenhof wordt gehouden, heigeen een vrij getrouwe nabootsing is van de manier van vervoer, die men veertig a vijftig jaar geleden in het geïsoleerde Groningen nog kende. Het gezelschap, dat vanmorgen om kwart over tien op de Keukenhof arriveerde onder het geroffel van de drumband en de mu ziek van de Groningse politiekapel, is ont vangen door de voorzitter van de Keuken hof, de heer T. M. H. van Waveren. Hij heette de Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Öffer- haus, de burgemeester van Scheemda en leden van Gedeputeerde Staten van Gro ningen en verdere autoriteiten van harte welkom. De Commissaris van de Koningin heeft de heer Van Waveren dank gezegd voor de uitnodiging om naar deze mooie De voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, de heer J. J. Jurrissen, heeft vanmorgen in het Bloemen- daals Openluchttheater de Rode Kruis-bus geopend, die daar op Goede Vrijdag is neer gezet op initiatief van de voorzitter van de Stichting Bloemondaals Openluchttheater, de heer A. van Geluk. De opbrengst, die voor de Hongaarse vluchtelingen in Haarlem en omstreken is bestemd, bedroeg elfhonderd zestig gulden en tweeëntachtig cent. De Stichting Bloemendaals Openluchttheater schonk van dit bedrag duizend gulden. tentoonstelling te komen kijken. Men heeft er in Groningen van harte aan voldaan en was ook dankbaar dat men de kleder drachten nu iets verder kon uitdragen dan gebruikelijk. De Oranjevereniging „Zandvoort" heeft voor 30 april, (Koninginnedag) en 6 mei (viering bevrijdingsdag) het feestprogram ma vastgesteld. Op beide dagen wordt met het hijsen van de vlag op het Raadhuis plein door de padvinderij begonnen. Voor 30 april staan op het programma een concert van koralen en marsmuziek door de Zandvoortse Muziekkapel op het Raadhuisplein, 's morgens van kwart over acht tot negen uur. Voorts twee muzikale rondgangen, namelijk om 10 uur door de Zandvoortse Muziekkapel en door de popu laire Haarlemse drumband van de padvin ders. Des middags om twee uur is er een openlucht-cabaretvoorstelling voor de jeugd door het varieté-gezelschap van Tonny van Zwol, dat 's avonds om acht uur voor de volwassenen optreedt, beide keren op het Raadhuisplein. Op 6 mei heeft 's morgens om half elf de aubade plaats, die de schooljeugd jaar lijks brengt aan de burgemeester. Daarna, om ongeveer half twaalf, wordt voor jon gens een duinloop gehouden, ook dit jaar weer onder leiding van de heren De Jong en Van Pagée. Des middags om twee uur treedt het gezelschap van Tonny van Zwol opnieuw voor de jeugd op met een geheel nieuw variété-programma en des avonds wordt op het Raadhuisplein een groot feest gehouden met medewerking van de Tiro- ler Alpen-Bub'n en zang van Hans Wiljon, een en ander afgewisseld door demonstra ties van de Zandvoortse gymnastiekver eniging „Oefening staalt spieren". Op beide dagen zal om zes uur 's avonds dooi de padvinderij de vlag weer worden ge streken. „DE VLIEGENDE SCHOTEL" De Hervormde jeuadvereniging „De vlie gende schotel" houdt een kien-avond op zaterdag 27 april in de nieuwe consistorie der Hervormde Kerk. Op zaterdag 11 mei volgt ter gelegenheid van de viering van het tweejarig bestaan der vereniging in gebouw „Zomerlusi" de opvoering van het blijspel „Jij weet, jij weet wat ik niet weet" van A. van Zuijlen. De sluitingsavond van het winterseizoen zal worden verzorgd op zaterdag 25 mei door de leden onder het motto: „Voor de schotel, door de schotel". Woensdagavond zijn de leden van de Junge Union, de jongeren-organisatie van de Duitse christendemocratische unie. die deze dagen de gast zijn van de antirevolutionaire jonge ren-organisatie A.R.J.O.S., ontvangen in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis. De Duitse gasten werden namens het Haar lemse gemeentebestuur verwelkomd door de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die. na hen hartelijk te hebben welkom geheten, iets vertelde van de geschiedenis van het Haar lemse stadhuis en de ridderzaal, die met kaarsen was geïllumineerd. Vervolgens had het gezelschap de gelegenheid de ridderzaal on enige andere zalen te bezichtigen, waarna in de eveneens door kaarsen verlichte kamer van B. en W. enige verversingen werden aangeboden. Na een gezellig samenzijn vertrok het ge zelschap naar het Frans Halsmuseum om ook daar de kaarsverlichting te gaan bezich tigen. Naar wij vernemen, zullen twee Haarlemse melkstandaardisatiebedrijven een fusie aangaan. Het zijn de melkinrichting Dc Sierkan n.v. cn De Landbouw n.v. De laatste maanden zijn onderhandelingen hierover gaande en thans is het welhaast zeker, dat deze in een samengaan van deze twee bedrijven zullen uitmonden. Uiteraard zullen de resultaten van deze fusie geleidelijk hun beslag krijgen. Overigens is thans nog moeilijk te overzien, wat de consequenties van het samengaan zijn. De zakelijke ver houding van de gefuseerde bedrijven moet nog in details worden uitgewerkt. Een van de consequenties van dit samen gaan is een rationalisatie van de melk- distributie in Haarlem en nabije omgeving. Verwacht mag worden, dat de fuserende bedrijven een betere economische grond slag voor de melkdistributie zullen trach ten te scheppen door het distributie-appa raat zo rationeel en eenvoudig mogelijk te maken. De rationalisatie zal uiteraard slechts zeer geleidelijk tot stand komen en zal zowel voor de slijters als voor het standaardisatiebedrijf vruchten afwerpen. Zoals bekend is de economische basis van het melkdistributie-apparaat niet groot en daar de melkprijs van bovenaf wordt vast gesteld en de melkhandel niet gerechtigd is de stijgende kosten in de detailprijzen te verdisconteren, moet hij zijn winst op an dere wijze - dus door vereenvoudiging van de distributie - trachten veilig te stellen. De Sierkan n.v. is door verschillende fusies na de oorlog uitgegroeid tot een groot standaardisatiebedrijf, waarvan slechts de handelsnaam nog herinnerd aan de oorspronkelijke melkinrichting. Nadat De Sierkan met de melkinrichting Hafam een fusie had aangegaan, ging de inrichting in 1955 samen met de Melkcentrale Noord te Amsterdam. Vorig jaar april berichtten wij reeds uit voerig van de plannen vo,r een fusie tus sen De Sierkan en de melkinrichting Ma riënbosch te Aerdenhout. Na deze fusie zou het produktiebedrijf van Mariënbosch wor den stilgelegd en de directeur-eigenaar, de heer L. Warmerdam, zou toetreden tot de leiding van De Sierkan. Het detailbedrijf Mariënbosch zou onder leiding van de heer C. A. M. Warmerdam als zelfstandige on derneming blijven voortbestaan. Intussen heeft het produktiebedrijf van Mariënbosch inderdaad opgehouden te bestaan. Op 2 maart van dit jaar is het bedrijf stilgelegd en de heer L. Warmerdam is niet. zoals vorig jaar werd verwacht, toegetreden tot de leiding van De Sierkan, maar is stil gaan leven. Zijn zoon, de heer C. A. M. Warmerdam, zet thans het detailbedrijf voort. Het standaardisatiebedrijf Mariënbosch is niet zozeer gefuseerd met De Sierkan, doch heeft de zakelijke belangen voor een groot gedeelte aan de laatste melkinrich ting overgedragen. Ook aan de melkinrich ting De Landbouw te Noordwijkerhout werd een gedeelte van de zakelijke belan gen overgedaan. Het gevolg van deze over dracht is, dat De Sierkan de melkdistribu tie in Haarlem en nabije omgeving van Mariënbosch heeft overgenomen, waardoor het Haarlemse standaardisatiebedrijf thans reeds zeventig percent van de melkomzet in Haarlem en omgeving verzorgt. Door de fusie met De Landbouw n.v. zal dit percen tage nog stijgen, waardoor de onder de naam De Sierkan werkende vijf bedrijven de melkdistributie in de Spaarnestad en omgeving voor het overgrote deel in han den hebben. Met betrekking tot de fusie van De Sier kan n.v. en De Landbouw n.v. wordt thans door de accountants van beide bedrijven een rapport opgesteld, nodig voor de rege ling van de zakelijke verhoudingen. De Landbouw, enige jaren geleden overgeno men door de C.M.C., werkte de laatste jaren op een financieel zwakke basis. De melkomzet was te klein, waardoor het be drijf onvoldoende inkomsten boekte. Ook in Bennebroek zullen op de avond van de vierde mei de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetstrijders en de geallieerde mili tairen worden herdacht. Van des avonds 6 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen, de vlaggen halfstok worden gehangen. Om kwart voor acht zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" naar het monument, die zal aan vangen bij de oude trambrug. Van kwart voor acht tot dertig seconden voor acht zullen de klokken van alle kerken luiden. Om acht uur precies zal op de plaatsen van herdenking twee minuten van vol komen stilte in acht worden genomen. In overeenstemming met de geest die onze gevallen helden bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Er is gelegen heid tot het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deel nemers. Begeleid door het Fanfarekorps wordt tenslotte gezamenlijk het eerste en zesde vers van het Wilhelmus gezongen. In Sikkens' Lakfabrieken te Sassenheim loeide de sirene en hief men de champag neglazen woensdagmorgen om kwart voor twaalf. Zojuist heeft dr. E. L. Kramer, de directeur-generaal van de Industrialisatie, op de knop gedrukt, het sein om de pas voltooide vleugel in gebruik te nemen. De opening, waarbij tal van vooraanstaande figuren uit het Nederlandse industriële le ven tegenwoordig waren, werd gecombi neerd met de kleurige expositie „Verede ling en produktiviteit" waar de diverse toe passingen van de nieuwste voortbrengselen der fabriek waren tentoongesteld. Daar kan men tevens kennis nemen van de meest recente verwerkingstechnieken bij het op brengen van lak. Bij voorbeeld een machi ne om zittingen en leuningen van stoelen aan de lopende band en met een enorme snelheid (honderdtwintig meter per mi nuut) van een laag lak te voorzien. Een machine voor het plamuren van deuren en dergelijke haalt een produktie van twin tig meter per minuut! De plaatsvervangende directeur ir. A. v. Driel betoogde onder meer dat vliegtuig lak, die tien jaar geleden als de best be reikbare gold, thans volkomen waardeloos is, omdat de verf het bij een moderne straaljager geen vijf minirten zou uithou den. Kostbaarresearchwerk was zij het in wat mindere mate ook bij de moffel- lak voor de automobielindustrie noodzake lijk. Er zijn de laatste tijd tal van nieuwe vindingen in de laboratoria gedaan. Een daarvan is een soort lak, waarmee men on der meer hardboardtegels tot een zeer „slijtvaste" vloerbedekking maakt, waar mee men hout veredelt, doordat men er een chemisch resistent oppervlak mee ver krijgt of papier bewerkt tot een harde glasachtige, maar toch elastische massa. Drs. A. Mees, de directeur van Sikkens Lakfabriek gaf vervolgens nog een kort overzicht van de ontwikkeling der fabri cagemethoden. Was verf vroeger véél etiketten en weinig soorten een confec- tie-artikel, thans kan men aan iedere soort bestelling voldoen. Van 1949 tot 1954 en van 19541956 nogmaals werd de omzet verdubbeld. Sikkens heeft thans fabrieken in Sassenheim, Leiden, Alphen aan de Rijn, Sneek, Gent en Hamburg. Dr. E.. L. Kramer verrichtte vervolgens de officiële opening. Spreker „schilderde" de ontwikkeling van verfmengers naar verf- fabrikanten. De fabrieken zijn in de laatste tientallen jaren gegroeid tot een belangrijk deel van de chemische industrie. In 1955 bedroeg de totale afzetwaarde van de verf industrie ruim honderdzeventig miljoen gulden, ongeveer tien percent van het to taal der chemische industrie. Verfproduk- ten worden geëxporteerd naar honderd vijf tien landen. In de verfindustrie waren in 1956 zesduizend mensen werkzaam. Spreker wees verder nog op de hoge eisen, die men aan de verschillende lakken stelt en wel speciaal aan de vliegtuiglakken. Deze moe ten een hoge weerstand hebben, bestand zijn tegen sterke temperatuurschommelin gen, ijsafzetting en hagel en bovendien te gen de moderne smeermiddelen, die de nor- roale verfsoorten aantasten. Dr. Kramer had veel lof voor het verrichte pioniers werk, reeds begonnen in een tijd, dat men het wetenschappelijk speurwerk in de verf industrie als een soort luxe beschouwde. Daarvan plukt men nu de vruchten. De heer F. A. Groen te Haarlem, die woensdag het feit vierde, dat hij veertig jaar geleden door de arrondissementsrechtbank te Haarlem beëdigd werd als makelaar in on roerende goederen, heeft van vele zijden blijken van belangstelling ondervonden. In de sociëteit ..Vereniging" aan de Zijlweg hield hij des middags een receptie en een groot aantal relaties en vrienden heeft ge lukwensen aangeboden. Notarissen, make laars. leden van de sociëteit verschenen ter receptie. De heer P. H. Borghouts sprak als voorzitter van de Vereniging van makelaars in Haarlem en omstreken, waarvan de heer Groen oprichter is en bood een geschenk aan. Een aantal bloemstukken gaf de receptiezaal een feestelijk aanzien. In de stadsschouwburg zijn dinsdag- en woensdagavond twee voorstellingen gegeven, die golden voor de strijd om het Landjuweel. Dinsdagavond voerde „Philips-toneel" uit Eindhoven op ..De dag is voorbij". Woens dagavond verscheen het Schiedamse „Utile dulci" met ,.En de vogels zwegen". Als gast- vrouwe fungeerde de r.-k. rederijkerskamer „Alberdingh Thijm". Nieuws in het kort Nieuw raadslid Haarlemmermeer. In de vacature van raadslid der gemeente Haarlemmermeer, ontstaan door het over lijden van de heer J. A. Oudheusden is be noemd de heer J. Oosterhuis. In de donder dag 2 mei te houden vergadering van de gemeenteraad zullen de geloofsbrieven wor den onderzocht. Concert mannenkoor. Donderdag 2 mei geeft het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom, met medewerking van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen, een concert in het concertgebouw te Haar lem. Zendingsfilm. Zondagavond 28 april wordt in de Zuiderkapel te Haarlem een bijzondere zendingsavond gehouden, waar bij de heer Adriaan van der Bijl een zen dingsfilm over China zal vertonen. Door lichtkap gevallen. Woensdagmid dag omstreeks half vier liep een elfjarige jongen over 'n platdak van een huis aan de Bakenessergracht te Haarlem. Hij is daar bij door het glas van een lichtkap gezakt en maakte een val van zeven meter, waarbij hij neerkwam op een stapel oud papier. Met een gebroken linkerenkel cn een diepe snij- wond in het linkerbeen is hij naar het Grote Gasthuis gebracht, vanwaar hij, na behan deling, weer naar zijn woning kon terug keren. AMSTERDAM Londen en Parijs bleven ook woensdag belangstelling tonen voor aandelen van het Philipsconcern. Ook het publiek was koper op aanhoudende geruchten van een offi ciële notering voor de aandelen, welke bin nenkort zou moeten plaats vinden in Zü- rich. In Londen spreekt men over een offi ciële notering van aandelen Philips binnen niet al te lange tijd op de New Yorkse beurs. Reeds in de morgenuren werd 276 1/2 278 gedaan speciaal door aankopen voor buitenlandse rekening (.hoofdzakelijk Lon den). 's Middags werd onder flinke belangstel ling op 277 geopend waaraan nog 1 percent kon worden toegevoegd. Slotkoers dinsdag was 272. Kon. Olie lag vrijw 1 verlaten en circa f 1,— lager dan dinsdag. De koers f 183,80 kwam overeen met een lagere slotkoers van New York. De politieke verwikke lingen in het Nabije Oosten werken<Tëtn- mend op de activiteit, vooral internatio naal, van deze aandelen. Unilever rustig met 1 a 2 punten beter. AKU goed prijshoudend. De scheepvaart waarden konden hun verlies van dinsdag geheel of gedeeltelijk inlopen. Maatschap pij „Nederland" 4 percent hoger, scheep vaartunies en Holland-Amerikalijn circa 2 punten beter. Van de cultuurwaarden was Amsterdam Rubber 1 pet hoger. Staatsfondsen goed prijshoudend bij ge ringe omzetten. Dividendvoorstel van de Nederlandse Ford van 15 pet (20 pet) was voor de beurs zeer teleurstellend. De koers werd ge adviseerd op 295—298 tegen gisteren 308. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK Tijdens de beurs van gisteren werd de beste omzet van het jaar bereikt. De koersen stegen over de gehele lijst en in verscheidene groepen werden stijgingen van meer dan twee dollar genoteerd: bij de vliegtuigbouw, olie, metaal en chemicaliën- fondsen en enkele individuele. De omzet van 2.990.000 aandelen was 150.000 hoger dan die van dinsdag en de omvangrijkste sinds 31 december 1956. De meest actieve fondsen waren Bethle hem Steel (met een opening van 20.000 aandelen), Chrysler (dat opende met 12.000 aandelen) en Lukens Steel. Vooral het laatste was spectaculair: het fonds fluc tueerde tussen punten, die twaalf dollar van elkaar lagen bij een zo actieve handel, dat twee maal onderbroken moest worden om de makelaars de kans te geven hun opdrachten bij te blijven. Er is een onder zoek gaande naar de oorzaken van de sterke fluctuaties van dit fóri'ds. Van de 1.196 verhandelde fondsen het hoogste aantal sinds 14 januari sloten er 429 hoger, 518 lager, 249 onveranderd; er werden 98 nieuwe hoogtepunten en 35 nieuwe laagtepunten bereikt. Het industriegemiddelde kwam van 491,88 op 493.66; dat voor spoorwegen van 145,91 op 146,55 en dat voor openbare nuts bedrijven van 72.99 op 72,73. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3!4 Nederl. '47 877/ib 3 n/o Nedl. 1962/64 90'3/ie A. K. U 193 193 Calvé Delft 316 Van Gelder Zonen 203 H K. N. Hoogovens 306 Nederl. Ford 297 N. Kabelfabriek. 234 gew. Philips Gloeil 277 'A 278 pref.PhilipsGloeil. 146 Unilever 402 H 402 Wilton Fijenoord 251 Vt Dordtsche Petrol. 908 Konkl. Petroleum 183,80 f 182,20 A'dam Rubber 76)4 Holl. Amer. Lijn 176 N. Scheepv. Unie 183 Phs. v Ommeren 285 H. V A 90 Verg. Deli Mijen 95 Vs Amsterd. Bank.. 201 Ned. Handel Mij. 165 Rotterd. Bank 169/4 Twentsche Bank 168 Anaconda Copper 687/io Bethlehem Steel 134% U S. Steel 63 is Genera] Motors.. 41% Shell Union 83^ Tidewater 38% dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de be/.orgers op Donder dag moeten afrekenen. mmmm

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15