Meningsverschil in Eerste Kamer over een motie Meer huurklassen bepleit in de Eerste Kamer VOLVO Tweede Egyptische memorandum over het Suezkanaal Bezwaren tegen verlenging van bezettingsmaatregelen in één wetsontwerp MUloikse* ra*on Haa"em Veiligheidsraad komt morgen bijeen om zich over strekking te beraden Parlementair commentaar „Stoflong" blijft ernstig probleem in mijnbouw „Haskerland" vroeg steun van „Nestor" Boerderijbrand „De Vlo" in Haarlemse gevangenis terug Londen acht het aanbod van Egypte onbevredigend Nog tien jaar woningnood Kerkelijk Nieuws Tanker te water gelicht DONDERDAG 25 APRIL 1957 Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer tekende zich gisteren een meerderheid af voor een motie van prof. Molenaar (V.V.D.) om het volgend jaar bij de indiening van een ver- zamelwetsontwerp tot verlenging van be zettingsmaatregelen, afzonderlijke wets ontwerpen in te dienen betreffende het eventueel niet vervallen van het bezet- tingsbesluit Commissarissenbelasting 1941 en het Algemeen Vorderingsbesluit 1940. Over twee weken zal over deze motie worden gestemd. Het bezwaar tegen verlenging van be zettingsmaatregelen, verzameld in één en kel wetsontwerp, is, dat sommige Kamer leden worden gedwongen ook voor verlen gingen te stemmen, waarmede zij het niet eens zijn. De heren Van Meeuwen (K.V.P.), Kolff (C.H.U.) en Diepenhorst (A.R.) had den begrip voor het bezwaar van prof. Molenaar. Alleen de woordvoerders van de P.v.d.A. en C.P.N. verklaarden tegen de motie te zullen stemmen. Minister Samkalden voerde als argu ment tegen de motie aan, dat het overzicht op het bestaan van bezettingsmaatregelen (thans nog 123) verloren zou gaan, indien de verlenging niet meer gezamenlijk wordt voorgesteld. Men wil nu twee uit zonderingen maken, maar in volgende ja ren misschien nog meer. Dan ontstaat on zekerheid, zoals na de Franse bezetting, of bepaalde bezettingsmaatregelen nog be staan. Indien de motie zou worden aange nomen, zeï minister Samkalden, zal voor taan voor de verlenging van elke bezet tingsmaatregel een apart wetsontwerp worden ingediend, want de motie spreekt zich uit tegen het verzamelstelsel. De minister deelde nog mee, dat te ver wachten valt, dat nog dit jaar het wets ontwerp zal worden ingediend voor een algemene herziening van het belastingstel- Minister Samkalden kreeg woensdagmid dag na de aanneming van de door hem in de Eerste Kamer verdedigde begroting van Justitie heel wat handen te schudden. De senatoren hadden er vooral behoefte aan de minister geluk te wensen wegens de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn standpunt ten aanzien van allerlei vraag stukken had uiteengezet. Prof. De Grooth (V.V.D.) kreeg te horen, dat het aller minst juist is steeds^ wanneer er een wets overtreding heeft plaats gehad, politie- dwang te gebruiken, een opmerking, die samenhing met 's ministers verweer, waar om inzake de voetbalpool geen politie- dwang was toegepast. Vaardig bestreed hij voorts een, reeds van januari af aan- hanigge motie van prof. Molenaar, .welke ten doel heeft de. regering te bewegen af zonderlijke wètsonbwerpen in te dienen met betrekking tot het-eventu.eel doen ver vallen of handhaven van' een tweetal be- zettihgsmaatrègelen, te weten de regeling betreffende de Commissarissenbelasting en het Algemeen Vorderingsbesluit 1940. Het op hét ogenblik nog gangbare stelsel is, dat de Wet bepaalt, dat alle bezettingsmaatre gelen, niet vermeld in een aan die wet toegevoegde lijst, op een bepaald tijdstip als vervallen te beschouwen vallen. Zo doende zijn nu nog 123 bezettingsmaatre gelen van kracht. Met uitzondering van de communisten en van de fractie van de P.v.d.A. bleken de overige fracties te voe len voor het in de motie-Molenaar tot uiting gebrachte verlangen om de twee daarin vermelde regelingen in afzonder lijke wetjes op te nemen. Thans zag de Eerste Kamer zich in een soort dwangposi tie geplaatst, doordat zij, het recht van amendement missende, door aanneming van een algemene wet omtrent de duur van bezettingsmaatregelen, alle 123 bezet tingsmaatregelen zou moeten slikken. Mi nister Samkalden toonde het goede van het stelsel in kwestie aan, waarbij hij naar verschillende voorbeelden kon verwijzen, waarin de senaat, doordat zij alleen maar ja of neen kan zeggen, ook wel, zo zij niet alles wil afwijzen, een en ander dient te aanvaarden, dat op zichzelf onaantrekke lijk voor dit lichaam is. Minister Samkal- den's opmerkingen in tweede aanleg trok ken bepaald de aandacht van zijn gehoor. Maar toch heeft hij dat waarschijnlijk niet kunnen vermurwen. Het is nu eenmaal zo met onze senatoren, dat het hun nogal eens moeite kost, zich neer te leggen bij de be perkte machtspositie, hun door de Grond wet toegekend. Aangezien woensdagmiddag minder dan 38 leden aanwezig waren het minimum aantal dat nodig is om een rechtsgeldige beslissing te kunnen nemen werd de stemming over de motie tot de volgende vergadering aangehouden. Mr. Van Meeuwen (K.V.P) had ronduit gezegd, dat men vermoedelijk het beste zou doen deze weg te bewandelen wegens het ontbreken van het quorum, het aantal hunner dat de Grondwet vereist (meer dan de helft van het aantal leden), wil een hoofdelijke stemming rechtskracht kun nen opleveren. Met die opmerking was echter een ernstige zonde tegen de parle mentaire etiquette begaan. Zo iets zegt zegt men immers niet openlijk! Voorzitter Jonkman was dan ook merkbaar geschrok, ken van die opmerking en om de schijn boog te houden, zeide hij later, dat men ongetwijfeld best kon stemmen, aange zien.... 54 leden de presentielijst gete kend hadden. Dat betekent echter niets, want op het kritieke ogenblik ontbraken er zeker heel wat meer dan 20 van hen, die op een vroeger uur hun handtekening geplaatst hadden. Maar ja, soms hecht men er aan schijn voor werkelijkheid te doen doorgaan. Mr. Van Meeuwen vertolkte zijn per soonlijke mening. Het is best mogelijk dat zijn fractiegenoten er anders over zullen denken. Om met iets goeds omtrent de jongste bijeenkomst van de Eerste kamer te be sluiten, stip ik aan, dat de overige dames en heren een sympathieke meegaandheid aan de dag legden ten opzichte van het door mr. In 't Veld namens de fractie van de P.v.d.A. gedane voorstel, op de eerste mei niet te vergaderen. Mr. Kolff (C.II.) noemde het juist dat men over en weer met hoogtijdagen van een partij rekening houdt. Te hopen valt derhalve, dat zich in dit opzicht ook verder een onderlinge hof felijkheid in onze senaat zal openbaren. sel, waarbij ook de commissarissenbelas ting aan de orde zal komen. „Dit zoet gefluit doet mij niets", ant woordde prof. Molenaar, „want dan kan het nog wel jaren duren voor het wets ontwerp wordt behandeld". Daarom hand haafde hij zijn motie. Er zal pas over twee weken over de motie worden gestemd, omdat sommige leden zich over hun stem willen beraden, zei voorzitter Jonkman. Hij voegde er aan toe, dat uitstel niet nodig was, omdat er vol doende leden aanwezig zouden zijn om te stemmen, want 54 (van de 75) leden had den de presentielijst getekend. Die 54 le den waren echter in geen geval allen in de zaal aanwezig. Verplichte W.-Averzekering Minister Samkalden heeft meegedeeld, dat op zijn departement met volle kracht wordt gewerkt aan een wetsontwerp voor een verplichte wettelijke aansprakelijk heidsverzekering voor bestuurders van motorrijtuigen. Wegens sommiger gewe tensbezwaren tegen verzekering, zal de Nederlandse regeling iets meer armslag la ten dan in België. De tekst van het des betreffende Benelux-verdrag heeft niet alleen betrekking op automobilisten, maar in het algemeen op bestuurders van mo torrijtuigen, zodat er ook motorrijders en bromfietsers onder zouden kunnen val len. Het verdrag la-t echter uitzonderin gen toe. Over die uitzonderingen in de Ne derlandse regeling pleegt Justitie nog overleg met andere ministeries. Wat betreft een eventuele verruiming van de gronden voor echtscheiding, ver klaarde minister Samkalden, dat hij de tijd nog niet gekomen acht om daarvoor een staatscommissie in te stellen ter be studering van het onderwern. Zolang de verschillende inzichten elkaar niet vol doende genaderd zijn, heeft een staats commissie weinig zin. Wel wil de minister een onderling „gesprek" aanmoedigen tus sen verschillend gezinden. Alleen daar door zal het mogelijk zijn de verschillend gerichte inzichten naar elkaar toe te brengen. De regering zal aan dit gesprek echter niet deelnemen. De minister achtte het niet onmogelijk, dat de Maatschappij voor Geneeskunst haar afwijzend standpunt ten aanzien van de bloedproef, ter bepaling van het alco holpercentage in geval van verkeersonge lukken, zal willen herzien onder aandrang van het parlement. De minister wil daar om een nader onderzoek met het bestuur van de maatschappij en heeft het daarvoor reeds een uitnodiging gezonden. Gratiebeleid Over een eventuele gratie-verlening aan politieke delinquenten heeft minister Samkalden meegedeeld, dat bet „op j.ar.en stellen", van tot levenslang" veroordeelde politieke misdadigers een individuele be slissing is. Teneinde een gelijke maatstaf bij de beoordeling te bevorderen, heeft de minister het oordeel van de Hoge Raad ingewonnen. Ten aanzien van alle levens lang gestraften zal voor het verlenen van gratie het advies van de Hoge Raad wor den gevraagd. „Er is bij mij geen sprake van een strenger of milder beleid ten aan zien van de politieke delinquenten in ver gelijking met het beleid van mijn voor ganger", aldus minister Samkalden. Over de Hongaarse vluchtelingen zei de minister dat in ons land 3000 Hongaar se vluchtelingen blijvend zijn opgenomen en 2000 tijdelijk. Bovendien zijn uit Oos tenrijk nog 172 Hongaren gekomen, die zich hadden aangemeld voor werk in de mijnen. Ongeveer honderd Hongaarse vluchtelingen 'zijn teruggekeerd. Er zijn de laatste tijd nog 1800 verzoe ken van Hongaren om toelating in ons land binnengekomen: Dat zijn mensen, die hier familiebetrekkingen hebben. Van de 1800 verzoeken zijn er 800 reeds afgehan deld. Ongeveer de helft daarvan is inge willigd. De begroting van Justitie is tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Jaarlijks vijf miljoen invaliditeits- rente wegens silicose Op de tweede dag van het „Nederlandse Natuur- en Geneeskundig Congres" te Maastricht kwamen wdensdag alle afdelin gen gezamenlijk bijeen in het Staargebouw. Dr. A. A. Thiadens uit Aerdenhout be handelde in een wetenschappelijk betoog de moderne steenkoolexploratie. Hij gaf een beschrijving van de kool aan de opper vlakte of in de boring en over de opeen volging en de hoeveelheid der lagen. Ook de uitgestrektheid van de kolenvelden, als mede de geologische voorraad en de dikte en kwaliteit van de lagen werden door hem berekend. Dr. A. V. M. Meij uit Brunssum behan delde het actuele sloflongenprobleem in de steenkoolindustrie. De bestrijding van het stof is in de eerste plaats een technisch probleem. Waterinfusie, het natboren van de schietgaten in het gesteente en het nat maken van de losgeschoten stenen vormen een zeer belangrijke bijdrage tot de stof- bestrijding. Genezing van de silicose is helaas nog niet mogelijk. Wel beschikt men overmiddelen die de klachten en bezwaren van de silicosepatiënt voor een groot deel kunnen opheffen. In Nederland wordt jaarlijks bijna vijf miljoen aan invalidi- teitsrente als gevolg van silicose uitge keerd. Intussen blijft de silicose een zeer ernstig medisch en sociaal probleem. Helper zelf hulpeloos Daarna tros in de schroef van sleper Vannacht omstreeks twee uur Is het 383 ton grote kustvaartuig „Haskerland" in moeilijkheden komen te verkeren op enige rnjjlen dwars van Hoek van Holland; het schip had machineschadc. De „Haskerland", eigendom van de Ne derlandse Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam, kon voor an ker gaan en accepteerde de assistentie van N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De sleepboot „Nestor" ging daarop van nacht naar zee, maar kwam vanmorgen vroeg bij het vastmaken zelf in moeilijk heden, doordat er een tros in de schroef raakte. De bemanning van de „Nestor" slaagde er in met de sleper voor anker te gaan. Wijsmuller heeft omstreeks half negen vanmorgen de pas uit het dok ge komen „Hector" naar zee gestuurd. De „Hector" gaat eerst de „Haskerland" in Rotterdam binnenbrengen en daarna de „Nestor" assisteren. Burgemeester. Tot burgemeester van Ten Boer (Gr.) is benoemd mr. P. J. Molen dijk. Mr. Molendijk is thans hoofdambtenaar bij gemeentewerken te Zaandam. Hij is 33 jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Het is tijd de financiële steun aan de woningbouw zo te herzien, dat meer eh ge leidelijk oplopende huurklassen ontstaan. Daarbij is ook noodzakelijk, dat het huur- peil van oude woningen zo snel mogelijk wordt verhoogd. Het foutieve huurbeleid is er de oorzaak van, dat kwalitatief slech ter wordt gebouwd dan technisch mogelijk zou zijn en dat wreekt zich in de toekomst. Dat betoogde gisteren de architect ir. Kraay vanger (K.V.P.) bij de behan deling van de begroting van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in de Eerste Ka mer. Het huurbeleid heeft volgens de heer Broeksz (P.v.d.A.) voor de bewoners ook zijn zegenrijke kanten gehad. Hem ver ontrustte de stijging van de huren van (ge subsidieerde) woningwetwoningen, vooral in de grote steden. Een groot deel van de genen, voor wie die woningen zijn bestemd, Kort nieuws De landbouw op Koninginnedag. Het Landbouwschap heeft de werkgevers in de agrarische sector aanbevolen op Koningin nedag (30 april) voorzover- het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbei ders vrijaf te geven en deze vrije dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Egmond aan Zee (toez.): F. E. v. d. Zee te Elim (Dr.); id. de benoeming tot vicaris te Krimpen aan de IJssel: J. Roepers, kandidaat te Ermelo. Geref. kerken Beroepen te Marken: J. Vlaardinger- broek, kand. te Loosduinen. De kerkeraad te Hardenberg heeft het gestelde tweetal in de vac. J. van Reeven teruggenomen. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Terschelling: A. P. Goudsbloem te Wieringen. Bapt. gemeenten Beroepen te Winschoten: J. Segaar te Schiedam. Geref. gemeenten Beroepen te Oostkapelle: J. B. Bel te Krabbendijke. kan de hoge huren niet betalen. Dat be toogde ook de heer Seegers (C.P.N. Daarom bepleitte hij verhoging van het subsidie voor de woningwetbouw en afrem ming van de (particuliere) premiebouw. In tegenstelling tot deze opvatting wil den de heren Reijers (C.H.U.) en D e Vos van Steenwijk (V.V.D.) juist de overheidsinvloed bij de woningbouw terug dringen en de particuliere bouw aanmoe digen. Het particuliere initiatief schiet naar de mening van de heer Broeksz echter tekort. Hij vond het een groot nadeel, dat er geen gemeentelijke woningbouwbedrij ven zijn. De nood van de 180.000 woning zoekenden in ons land moet zo snel moge lijk uit de wereld worden geholpen. Volgens minister Witte zal het in ieder geval nog" tien jaren duren voor de wo ningnood is opgeheven. Dat wordt dus 22 jaar na de bevrijding en die verwachting vond de heer Tjalma (A.R.) nog opti mistisch. Zal de woningnood wel ooit eindigen? vroeg de heer De Vos van Steenwijk. Over enige jaren zal zich de invloed doen gelden van de sterke geboortegolf in de eerste ja ren na de bevrijding. Dan zal de vraag naar woningen sterk stijgen. Met moderne systeembouw zou er iets te bereiken zijn, maar de toepassing op grote schaal van het nieuwe Franse systeem duurt weer langer dan gewenst is. „Speelt hier het Neder landse perfectionisme ons weer parten?" vroeg de heer Tjalma. Het streven naar een zo groot mogelijk aantal woningen per jaar, zonder enige be perking, juichte ir. Kraay vanger toe, maar hij zag er ook het gevaar in van vergroting van de spanning op de bouwmarkt, met als gevolg hogere en zwarte lonen (en dienten gevolge hogere huren). Terwijl door ver traging in de aanvoer van bouwmaterialen als gevolg van de grote vraag minder pro- duktief en dus ook weer duurder wordt gebquwd. De heer De Vos van Steenwijk was het eens met ir. Kraay vanger, dat het huurbeleid fout is geweest. Het gevolg is, dat kleine gezinnen te lang in voor hen te grote, maar goedkope oude woningen blijven zitten. De huurverhoging gaat in een te langzaam tempo. Daarom zal de ko mende huurverhoging ten minste 25 per cent moeten bedragen, betoogde ir. Kraay- vanger, die het een groot gevaar vond van het blokkeringsvoorstel, dat men genoegen zou willen nemen met de helft van de voor gestelde huurverhoging indien de blokke ring van de andere helft vervalt. Dinsdag 7 mei zal minister Witte ant woorden, want op verzoek van de P.v.d.A.- fractie zal de Eerste Kamer de volgende week wegens de 1-mei-viering op woens dag niet vergaderen. Op dinsdag 30 april, Koninginnedag, komt de Kamer uiteraard ook niet bijeen. Bij Sint Annaland op Tholen is de 48 meter lange en 15 meter brede boerderij van de heer J. F. Brooijman tot de grond toe afgebrand. Twee op stal staande koeien en een kalfje werden gered, terwijl nog een personenwagen uit de schuur werd ge reden. Twee tractors en vijf landbouw- wagens en alle landbouwmachines gingen, met veel ander materiaal, verloren. De Sint Annalandse brandweer kon het 20 meter verder staande woonhuis behouden. Gebouw en inventaris zijn verzekerd. rijdt I OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 25455 -11125 CAIIIO (Rcutcr/AFP). Egypte zegt volgens radio-Cairo in een memorandum aan secretaris-generaal Hammarskjoeld dat het akkoord gaat met de arbitrage van het Internationale Gerechtshof te Den Ilaag ingeval zich geschillen voordoen om trent het statuut van het Suezkanaal. Het verplicht zich de tolgelden in de komende twaalf maanden niet met meer dan één percent te verhogen zonder toestemming van de gebruikers van het kanaal. Het verbindt zich „een nauwe samenwerking tussen de kanaalgebruikcrs cn het orgaan voor de exploitatie aan te moedigen" en geheel en onvoorwaardelijk de geest en de letter van de conventie van Constantinopel van 1888 te eerbiedigen. Egypte blyft er bij, dat het Egyptische beheersorgaan het recht heeft het tolgeld van elk schip, dat het kanaal wil passeren, geheel cn bij voorbaat te ontvangen. Van de bruto in komsten zal vijf percent worden uitge keerd aan de Egyptische regering en 25 percent zal worden gestort in een fonds voor het onderhoud van het kanaal. De be taling moei geschieden aan de nationale bank van Egypte. Egypte verbindt zich vrijheid van scheepvaart te garanderen aan de schepen van alle landen „binnen de beperkingen van de bepalingen van de conventie van Constantinopel''. Overeenkomstig deze conventie mogen geen schepen worden be voordeeld boven andere. Ingeval van een klacht over discriminatie of schending van het kanaalstatuut zal de kwestie geregeld kunnen worden door middel van onder handelingen of arbitrage. Het vraagstuk van de schadeloosstel lingen als gevolg van de nationalisatie van de oude kanaalmaatschappij zal overeen komstig de internationale rechtsregels aan arbitrage worden onderworpen, ingeval de partijen zelf niet tot overeenstemming kunnen komen. De geschillen over de toepassing van de conventie van Constantiaopel zullen wor den geregeld in overeenstemming met de beginselen van de UNO. Als men niet tot een regeling kan komen, zal de zaak aan het Internationale Gerechtshof worden voorgelegd. In een begeleidende brief aan Hammars kjoeld schrijft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, dat het memorandum berust op de Egyptische deelneming aan de conventie van Constan tinopel en voortvloeit uit de interpretatie der resolutie van de Veiligheidsraad van 13 oktober 1956. Egypte dankt de UNO en alle regeringen die aan het opruimings- werk hebben deelgenomen; voor hun aan deel in de snelle wederopenstelling van het kanaal. Het spreekt de wens uit, dat het Suezkanaal een verbinding wordt tus sen de verschillende volken en zo de internationale welvaart ten goede zal ko men. Het zegt, dat het memorandum, met de hierin vermelde verplichtingen, een in ternationaal stuk vormt en gedeponeerd zal worden op het UNO-secretariaat. De zes beginselen NEW YORK (AFP'Reuter). De Veilig heidsraad komt morgen op Amerikaans verzoek bijeen ter bespreking van de Suezkwestie, onder voorzitterschap van Aanhouding in zijn woning te A msterdam Zoals wij woensdag in een groot deel van onze oplaag gemeld hebben is woens dagmorgen vroeg in zijn woning aan de Bloemgracht te Amsterdam de zevenen- twintigjarige Amsterdammer F. W. (bij genaamd „De Vlo") aangehouden. Hij was op vrijdag 22 maart uit de Haarlemse ge vangenis ontsnapt. Daar is hij gisteren teruggekeerd. De politie was door een tip van particu liere zijde op de hoogte gesteld van zijn verblijfplaats. Toen „de vlo" bemerkte dat het huizenblok was afgezet, trachtte hij nog via het dak te ontsnappen, maar hij gaf deze poging op toen bleek dat zich ook daar reeds politiemannen bevonden orrft hem de pas af te snijden. „De vlo" is eerst op het politiebureau ingesloten. Op 22 maart heeft de Amsterdammer de gevangenis verlaten. In de middag was hij werkzaam in een keuken en toen hem ver gunning was verleend naar de w.c. te gaan, is hij, na verbreking van een spijl van het w.c.-raampje, op een dak geklommen. Via de tuin van de woning van de adjunct directeur is hij op de Harmenjansweg ge komen. In de omgeving van het Spaarne heeft F. W. nog een gesprek gehad met een ge vangenbewaarder en deze heeft hem ach tervolgd, maar het was hem niet gelukt de ontsnapte gevangene te bewegen naar de Harmenjansweg terug te keren. De Amsterdammer had aanvankelijk on derdak bij vrienden en daarna is hij veer tien dagen naar Brussel gegaan. Een dezer dagen is hij naar Amsterdam teruggekeerd en hij verbleef bij zijn vrouw. Woensdag morgen is F. W. verrast door de komst van de politie. De Amsterdamse politie verdenkt de man er van, dat hij zich in de afgelopen maand aan inbraken heeft schuldig gemaakt. Een onderzoek is gaande. Hij wordt ook ver dacht van andere inbraken, die hij vóór zijn detentie in de Haarlemse gevangenis gepleegd zou hebben. De Amsterdammer ontkent zich aan inbraken te hebben schul dig gemaakt, Daar hij vreesde, dat hij na de straf in Haarlem te hebben uitgezeten weer in voorlopige hechtenis gesteld zal worden voor nieuwe feiten, is hij de vorige maand gevlucht. Aan de politie heeft hij verklaard contact te hebben willen zoeken met getuigen. In juni zou de straf van anderhalf jaar, die hij in Haarlem moest ondergaan,ge ëindigd zijn. Het einde van de straf is nu ruim een maand later. Sir Pierson Dixon. Van 1 mei af zal de Amerikaan Henry Cabot Lodge als voor zitter optreden. De westelijke mogendheden hopen pre sident Nasser in een positie te manoeu vreren, die meer in de lijn ligt van de „zes bgginselen" voor een regeling van de Suezkwestie, die de Veiligheidsraad in ok tober van het vorig jaar heeft goedge keurd. Deze zes grondslagen houden de bepaling in, dat het Suezkanaal „los moet zijn van de nationale politiek van elk land". In de lezingen van het herziene Egyptische memorandum" over de exploi tatie van het kanaal wordt van deze be paling geen gewag gemaakt. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee, dat de zes grondslagen een kernpunt vormen van de Amerikaanse politiek in zake de Suezkwestie. Hij weigerde echter inlichtingen te verstrekken over de Amerikaanse interpretatie van deze grondslagen. Voorbehoud CAIRO (Reuter). De kapitein van het eerste Amerikaanse vrachtschip dat sinds de heropening van het Suezkanaal pas seerde, heeft aan de Egyptische kanaal autoriteiten een brief overhandigd, waar in voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van de betaling, voor het geval de kwestie der tolgelden een betwist punt wordt. Russische steun (UP). Nasser heeft gisteravond de Russische ambassadeur Kissiliev ont vangen. Egypte houdt de Sovjet-Unie op de hoogte van alle ontwikkelingen in de besprekingen en men verwacht, dat de Russische regering Egypte volledige steun in de Veiligheidsraad zal geven. Geen afdoende waarborg tegen Nassers grillen Volgens de eerste reactie in Londen is het Egyptische memorandum over het Suezkanaal volkomen onbevredigend om dat president Nasser elk denkbeeld inzake internationale controle verwerpt. Plet is duidelijk dat Nasser vastbesloten is het kanaal te gebruiken ter vergroting van zijn macht. In Londen hecht men weinig waar de aan zijn poging om het te doen voorko men alsof hij het internationale recht eer biedigt. Men betwijfelt of het Internationa le Gerechtshof snef en afdoende zal kun nen optreden in geval van een conflict. De destijds door de vereniging van kanaalge bruikers gedane aanbeveling in dit opzicht wordt maar gedeeltelijk gevolgd. Volgens Londen is het niet duidelijk of Nasser van plan is Israëlische schepen tot het kanaal toe te laten. De Verenigde Staten hebben van Nasser geen werkelijke concessies losgekregen. Erkend wordt dat Egypte de deur open laat voor samenwerking met de Vereniging van kanaalgebruikers. Wot te doen? Vandaag zal het Britse kabinet over Nas ser's plan beraadslagen. Het staat voor een uiterst moeilijke beslissing. Indien het plan verworpen wordt, is het de vraag of Groot-Brittannië de boycot van het kanaal, die weinig zou uitwerken, wanneer de an dere kanaalgebruikers daaraan niet deel nemen, kan handhaven. Sommigen ver wachten dat de kanaalgebruikers dezer dagen weer in Londen zullen bijeen komen. Een andere mogelijkheid is dat de Britse regering Nassers aanbod zal verwer pen, maar de Britse scheepvaart zal vrij laten het kanaal onder protest te gebrui ken, in de hoop dat Nasser te zijner tijd met een nieuw aanbod zal komen. De Britse ambassadeur in Washington, Sir Harold Caccia, zal voor overleg naar Lon den terugkeren. Opgemerkt wordt nog dat, hoewel Egyp te mogelijk sommige betalingen via de In ternationale Bank zal accepteren, dit niet betekent dat een deel van het geld dooi de bank kan worden achtergehouden, in afwachting van een definitieve regeling, zoals het Westen had gewild. Nasser be looft dat de kanaalrechten met niet meer dan een percent zullen worden verhoogd, maar spreekt tegelijkertijd over extra-ver- hogingen. De door Nasser voorgestelde re geling laat weinig mogelijkheid open voor een schadevergoeding van de vroegere kanaalmaatschappij. De Times is van oordeel dat de positie van de kanaalgebruikers zwakker is dan toen de zes punten werden opgesteld. Veel hangt thans weer af van de Amerikaanse houding, aldus de Times. Enige goede wil PARIJS (UP) - In Franse diplomatieke kring is men van oordeel, dat de bereid heid van Egypte om geschillen over het gebruik en over de tolgelden aan arbitrage te onderwerpen „een bewijs van goede wil" is. Op andere punten, zo zegt men, „schijnt het memorandum in strijd te zijn met de zes beginselen, die de Veiligheids raad heeft opgesteld en met de conventie van 1888". Men wijst op de verklaring dat Egypte alle tolgelden wil innen en zich het recht voorbehoudt, die tolgelden met een percent per jaar te verhogen. Op weinig traditionele wijze, namelijk met behulp van twee drijvende bokken, is vanmiddag op de werf Mels te Papendrecht een 450 tons metend tankschip te water gelicht. Dit is een wijze van te water laten die het voordeel biedt dat men niet afhan kelijk is van het getij. Met het oog hierop is het schip ook niet 'Op een helling ge bouwd. Dit tankschip, dat 50 meter lang is, n ingericht voor het vervoer van stookoliën Het is het 54e schip van de binnenvloot van Esso Nederland, die nu gezamenlijk 13.000 ton meet. Het vaartuig zal worden afgebouwd door de werf Piet Hein te Pa pendrecht. De dienstsnelheid zal 15 kilo meter per uur bedragen en het losvermogen bedraagt 250 kubieke nieter per uur. 1 (Van onze Kamerverslaggever) (Van onze parlementaire redacteur) Niet altijd heejt de jeugd van Vijfhui zen het buitenkansje, gratis een voor stelling van koorddansers te zien. Het spreekt dan ook vanzelf, dat zij de gelegenheid te baat neemt om te kij ken naar de verrichtingen van de staaldraad-artiesten Kion, die geregeld in Vijfhuizen in de openlucht oefenen. De groep van Bob Kion treedt overal ter wereld op en gaat binnenkort weer op tournee. (Van onze Kamerverslaggever) Veldmaarschalk Montgomeryde be roemde veldheer uit de Tweede We reldoorlog, heeft heel wat geslaagde operaties geleidmaar thans moest hij er zélf een ondergaan. Het was overi gens niets ernstigs en nog tegen het eind van deze week hoopt de plaats vervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa het ziekenhuis weer te kunnen verlaten. Ondertussen laat hij zich een bock brengendat hij zolang al eens had willen lezen. ADVERTENTIE hoofd-agent (Van onze correspondent in Londen)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3