DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Serie inbraken, gepleegd in Beverwijk en Velsen, berecht Bonn vreest dat Oder-Neisse- grens definitief wordt De avonturen van Wang en Li KELLER* HOOGTEZON Polen uit Rusland vervangen Duitse boeren, die naar het Westen gaan Kort en bondig KOELKASTEN 4 HAARLEMSE RECHTBANK Gaitskell beraadslaagt met Saragat en Nenni in Rome Geen bemiddelendemaar informatieve opdracht Oude revolutionair terug Sultan Hamengkubuwono bij gouverneursconferentie Actie voor jeugdige Hongaarse vluchtelingen Zestig duiven omgekomen bij brand in Amsterdam H. J. MAERTENS N.V. Twee en een half jaar voor soldaat-inbreker Herhalingsoefeningen voor mariniers Franse radicalen niet welkom in Algerije r ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Meer vrijheid voor het nijverheidsonderwijs DONDERDAG 25 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „In de laatste maanden van het vorig jaar hebben zich in Beverwijk, Velsen, Heemskerk en Assendelft diverse inbraken voorgedaan. De omgeving werd onveilig gemaakt en gelukkig is daaraan een einde gekomen, toen een aantal jongemannen uit Beverwijk en Velsen werd aangehouden," aldus merkte de officier van Justitie van morgen op tijdens de behandeling van een aantal zaken tegen vier verdachten, die zich voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden hadden wegens diefstal in ver eniging. Tegen een zevenentwintigjarige los werkman uit Velsen, die zich drie keer te verantwoorden had, werden straffen ge- eist van één, één en twee jaar (totaal vier jaar), tegen een vierentwintigjarige machi nist uit Beverwijk een straf van vier jaar, tegen een vijfentwintigjarige stuurman uit Beverwyk straffen van een jaar en een jaar en zes maanden en tegen een drieën twintigjarige cementbewerker uit Bever wijk een straf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De los werkman werd er van verdacht, dat hij bij tien inbraken betrokken is ge weest en hem waren drie feiten ten laste gelegd. Eind december was hij met anderen naar een café in Heemskerk gegaan. Na sluitingstijd zijn zij in een auto gestapt, die zij op een parkeerterrein aantroffen en daarna hebben zij een bezoek gebracht aan een tuinder. De buit bestond volgens de be stolene uit tweehonderd gulden. De drie betrokkenen hebben het geld gedeeld. Op Oudejaarsavond was de los werkman op bezoek gegaan bij een eenentachtig- jarige bewoner uit Beverwijk. Vermist werd een bedrag van vijfhonderd gulden, maar de los werkaman verklaarde minder ontvangen te hebben na de deling van het geld. Op Oudejaarsavond was de los werkman, aldus de dagvaarding, betrokken bij een inbraak in een bakkerij aan de Klooster straat te Beverwijk. De familie was naar kennissen in Heemskerk en .van de afwe zigheid hebben drie personen gebruik ge maakt een bezoek te brengen aan de win kel. Uit een kassa is een bedrag van tachtig gulden gestolen. De officier van Justitie merkte op, dat de los werkman een uitvoerig strafblad heeft. Hij heeft echter alles terstond bekend en verklaard zijn leven te willen beteren. Hij eiste drie straffen, in totaal vier jaar. De verdediger, mr. D. Overbosch, was van mening, dat de verdachte te weinig steun heeft gehad in zijn leven en daarom vroeg hij de rechtbank de jonge man nog een kans te geven door een lichte straf op te leggen. De machinist uit Beverwijk zou - aldus de officier van Justitie - tegenwoordig zijn geweest bij zes inbraken. Hem was ten laste gelegd diefstal in vereniging bij de bakker in Beverwijk. De officier noemde hem een vaardige inbreker, die een straf verdient gelijk aan de straffen van de los werkman. Hij heeft in het begin ontkend, maar tenslotte moest hij toch toegeven bij diverse inbraken betrokken te zijn. De eis luidde vier jaar. De verdediger, mr. K. A. F. J. Pliester, noenftlè' de eis bijzonder hoog. Verdachte heeft tot. 18 december gevaren en kan dus niet aan vele inbraken medewerkt hebben. Voorts vroeg pleiter rekening te willen houden met het feit, dat verdachte in een minder goede omgeving is opgegroeid. De stuurman was ten laste gelegd diefstal in vereniging in een woning te Wijk aan ROME (UP) De Britse Labour-leider Hugh Gaitskell heeft achter gesloten deu ren besprekingen gevoerd met de leider van de Italiaanse linkse socialisten, Pietro Nenni, om te weten te komen of deze bereid is de banden met de communisten te verbreken. Leiders van de sociaal-demo craten van Giuseppe Saragat hebben Gait skell meegedeeld, dat, als Nenni met de communisten breekt, de fusie van de Ita liaanse socialistische krachten in een en kele partij „alleen maar een kwestie van uren" behoeft te zijn. Volgens politieke waarnemers, zal de fusie nog maanden in beslag nemen, zo zij al ooit tot stand zal komen. Gaitskell, die gast is van de partij van Saragat, heeft contact opgenomen met de leiders van alle Italiaanse democratische partijen voor zijn opdracht, die hij be schreef als „informatief veeleer dan be middelend". De sociaal-democraten eisen dat Nenni de beginselen van de socialistische inter nationale aanvaardt. De partij van Nenni heeft in feite haar tien jaar oude bond genootschap van „eenheid van actie" met de communisten opgezegd, maar blijft met hen in de gemeenteraden, organisaties van ex-partisanen en van vrouwen en in de door de communisten overheerste alge mene arbeidersconfederatie samenwerken. Alleen de kleine linkse vleugel van de sociaal-democratische partij herhaalde tegenover Gaitskell haar standpunt, dat de sociaal-democraten de coalitie-regering van premier Antonio Segni, waarin Saragat plaatsvervangend premier is, zouden ver laten. Saragat is daar tegen, omdat hier door een crisis zou ontstaan, waaruit geen uitweg te vinden zou zijn voor de komend: verkiezingen van het volgend jaar Zijn positie werd de vorige week versterkt, doordat Matteo Matteotti, een voorstander van het uittreden uit de regering, als partij-secretaris aftrad en vervangen werd door Tanassi. Gaitskell zal vandaag door Paus Pius XII in particuliere audiëntie worden ontvan gen. In Vaticaanstad wijst men er op dat de Labourpartij wordt beschouwd als een partij van „niet-marxisten". Bioscopen in Enschede gaan weer open Veertien dagen lang zijn de Ensc1 oscopen gesloten geweest V weer met de voorstel!'n-vn 'vromen exploitanten hebfc de denr-n van him aters dicht gedaan, omdat de gemeente iad van Enschedé niet bereid bleek het •oorstel van B. en W. te volgen en de ver makelijkheidsbelasting te verlagen van een lerde tot een kwart van de netto prijs. De exploitanten hebben de sluiting gemoti veerd met de mededeling dat zij reorgani satiemaatregelen wilden nemen. Zee. De bewoner lag op bed, maar hij ver keerde zodanig onder invloed van drank, dat hij niet gemerkt heeft, dat zijn bed verplaatst is. Gestolen is een bedrag van vierhonderd gulden. Verder had de stuur man zich te verantwoorden voor de in braak bij de eenentachtigjarige bewoner uit Beverwijk. Voor het eerste feit vroeg de officier van Justitie een straf van een jaar en voor het andere één van een jaar en zes maanden. Mr. H. Jonker vroeg de rechtbank, gelet op de leeftijd van de verdachte, clementie. Tenslotte had de cementbewerker zich te verantwoorden wegens medeplichtigheid aan de inbraak in Wijk aan Zee. Na afloop heeft hij een bedrag van ruim honderd gulden ontvangen. Daar deze verdachte nog geen veroordeling achter de rug had, eiste de officier van Justitie een gecombi neerde straf, namelijk vier maanden on voorwaardelijk en twee maanden voor waardelijk, waarbij de verdediger, mr. J. H. A. M. van Son, zich aansloot. De rechtbank zal op donderdag 9 mei uitspraak doen. DJAKARTA (ANP) Naar de corres pondent van het ANP in Djakarta heeft vernomen, zal Sultan Hamengkubuwono van Jogjakarta, destijds minister van De fensie, de conferentie van militaire com mandanten en provinciale gouverneurs van geheel Indonesië, die donderdag in Dja karta aanvangt, bijwonen. De sultan, wiens naam kortgeleden door islamitische groeperingen werd genoemd als kandidaat voor een ministeriële functie, zal aan deze conferentie deelnemen als hopfd van het bijzondere gebied van Jog jakarta. De confex'entie zal worden gehouden in het presidentiële paleis „Merdeka". Een legerwoordvoerder maakte bekend, dat prensident Sukarno bij de opening een boodschap tot de deelnemers zal uit spreken. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en in samenwerking met het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Studentenraad begint za terdag 27 april een landelijke actie onder het motto „Ken je het geheim van de toverbal?" De leden van de bij de jeugdgemeen schap aangesloten organisaties en.die van de bij het Nederlands Olympisch Comité aangesloten verenigingen gaan dan trach ten een miljoen doosjes, elk inhoudende vier toverballen te verkopen. Het doosje, dat tegelijkertijd als lot dient, mag niet geopend worden tot op een dag in mei, waarop via de radio het geheim zal worden bekend gemaakt. De toverballen bevatten namelijk geheimen. Er zitten huizen, auto's, televisietoestellen, radio's, brom fietsen en studiebeurzen in verborgen, tot een totale waarde van f 140.000. Met de opbrengst van de actie wil men de grote nood lenigen die heerst onder de 3000 in Oostenrijk verblijvende jeugdige Hongaarse vluchtelingen tussen 14 en 20 jaar. Een brandende petroleumkachel, door een moeder omgestoten, terwyl zy haar zoontje waste, was de oorzaak van een felle brand, die vanochtend in het hart van de Amsterdamse Jordaan drie etages in een geblakerde massa veranderde. Tegen tien uur was de moeder in de keuken op de eerste etage van het huis aan de Eerste Looierdwarsstraat haar zoontje aan het wassen, waarbij zij het petroleum kacheltje omslootte. De uitstromende petro leum vatte vlam en in haar angst wilde de vrouw met haar kind uit het raam sprin gen. Een voorbijganger had echter de vuur gloed achter het keukenraam gezien. Hij trapte de deur in, rende naar boven en wist moeder en kind veilig builen te brengen, evenals de bewoonster van de tweede ver dieping met haar tweejarig zoontje. Het echtpaar van de derde verdieping kon eveneens het brandende gebouw bijtijds verlaten. De brandweer bluste met zeven stralen de brand. Zestig duiven van de bewoners der bovenste etage konden niet in veilig heid worden gebracht en kwamen in de vlammen om. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst heeft de krijgsraad in Den Haag opgelegd aan een 22-jarige ex-soldaat van de Koninklijke Luchtmacht, die van april 1955 tot okto ber 1956 30 inbraken pleegde, alle in de Vogelwijk in Den Haag. Zijn voorkeur ging uit naar deze villa wijk, omdat hij daar via achterutinen ge makkelijk de huizen kon binnendringen. Bij een inbraak in de Patrijzenlaan werd hij tenslotte op heterdaad betrapt. Toen hij de bewoner hoorde aankomen, vluchtte hij naar een zolderkamertje. Dooi de bewoner daar enkele klappen toe te dienen, wist hij echter nog te ontkomen. Kort daarna kon hij evenwel worden aan gehouden, omdat een der gestolen arti kelen, een camera, die hij van de hand had gedaan, door de koper bij de Bank van Lening was gedeponeerd. Zijn totale buit bestond uit f 2500, 45 gramofoonplaten, een pick-up en een filmcamera. Hij was ook in dienst vele malen gestraft voor krijgstuch- telijke vergrijpen. In de periode van 6 mei tot 1 juni wor den bij het korps mariniers herhalingsoefe ningen gehouden. Hiervoor wordt een ba taljon ter sterkte van ongeveer 1400 man onder de wapenen geroepen, hoofdzakelijk bestaande uit militie-mariniers. In de periode van 9 september tot 5 okto ber zal een tweede bataljon, eveneens be staande uit ongeveer 1400 man, voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen. BONN (UP) De Westduitse regering maakt zich zorgen, dat Polen zal trachten de „verloren gegane oostelijke gebieden" definitief aan haar grondgebied toe te voe gen. Aanwijzingen hiertoe worden gezien de steeds toenemende stroom vluchtelin gen uit de Oostduitse gebieden langs de Oder-Neisse grens. In 1956 weken onge veer 15.000 Duitsers uit naar West-Duits- land om een nieuw bestarn op te bouwen, maar in de afgelopen weken heeft de Pool se regering treinladingen Duitsers naar het Westen gezonden. In Bonn schat men het aantal Duitsers, dat van Pools gebied uit in 1957 naar West-Duitsland zal komen, op 90.000. Men meent te weten, dat 200.000 Duitsers de Poolse regering een uitreisvi sum hebben verzocht. Voorts worden nog 250.000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland verwacht. Van de vijftig miljoen zielen tellende bevolking van West-Duitsland zijn ongeveer elf miljoen vluchtelingen. Wat de Westduitse regering het meest verontrust is het feit, dat met bekwame spoed Poolse boerengezinnen worden on dergebracht in de door Duitsers verlaten boerderijen. Volgens een kort geleden gesloten Pools-Russische overeenkomst is de Sovjet-Unie begonnen met terugzenden van ongeveer 1.000.000 Polen, afkomstig uit de na de oorlog aan de Sovjet-Unie geko men Poolse gebieden. Met tienduizenden tegelijk vervangen deze mensen de Duit sers in „de nieuwe gebieden in het westen". De Westduitse regering vreest dat op den duur alle Duitsers uit de gebieden ten oosten van de Oder-Neisse grens zullen zijn geëvacueerd en er uitsluitend Polen ADVERTENTIE Een fijne smaak en wat fantasie... geven een goede kans in de grote, landelijke reclameprijsvraag, waar van U morgen in deze krant de voorwaarden zult lezen! Het bezorgt U een leuke verrassing en U kunt er een aantrekkelijke prijs mee winnen. Tot morgen dus! wonen. De Duitse aanspraken zouden hier door zeer verzwakt worden. In dit 100.000 vierkante kilometer grote gebied, dat in 1945 aan Polen kwam, woonden voor de oorlog 8.410.000 Duitsers. Het omvat de voormalige Duitse provincies Oost-Pom- meren, Öost-Brandcnburg, Beneden- en Boven-Silezië, een gedeelte van Saksen en ongeveer de helft van Oost-Pruisen. De andere helft van Oost-Pruisen wordt sinds het einde van de oorlog door de Russen bezet. Vredesgrens Sinds het einde van de oorlog hebben naar schatting vijf miljoen Polen zich op het nieuwe grondgebied gevestigd. Het aantal nog aanwezige Duitsers wordt op 6 tot 700.000 geraamd. De Oostduitse rege ring heeft met Polen een verdrag onderte kend, waarbij de Oder-Neissegrens als „een vredesgrens" tussen beide landen wordt aanvaard. De regering te Bonn wei gert echter deze grens te erkennen en be toogt, dat een definitieve regeling moet worden uitgesteld tot met een herenigd Duitsland een vredesverdrag zal zijn ge sloten. De menine dat deze gebieden voor goed voor Duitsland verloren zijn gegaan, wint echter meer en meer veld. Onmogelijk De voorzitter van de Westduitse „Bun- desrat", Sieveking (senaat), heeft gewaax-- schuwd dat een herstel van de vooroorlog se Duitse grenzen niet mogelijk zal zijn. In het blad „Die Aussenpolitik" betoogde hij: „Er dient te worden gestreefd naar een duurzame regeling van de Pools- Duitse betrekkingen. Een dergelijke rege ling kan niet worden opgelegd". „Wij die nen te beseffen dat herstel van de vooroor logse omstandigheden in het oosten niet mogelijk is. In de tegenwoordige omstan digheden zijn de economische en sociale levensvoorwaarden, in het bijzonder wat het bezit van land aangaat, te veel veran derd, om een herstel van de oude toestand mogelijk te maken". Sieveking, die tevens burgemeester van Hamburg is, propageert vurig het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tusen West-Duitsland en Polen. (AFP) Volgens het Poolse persbureau PAP zullen dit jaar ongeveer 120.000 in Rusland verblijvende Polen naar hun va derland terugkeren. Tot 12 april zouden er dit jaar reeds 29.500 gerepatrieerd zijn. In een ommezientje was Li beneden. En daar stonden de twee vriendjes bij elkaar. „Fijn, dat we vandaag niet naar school hoeven, hé?", zei Li. „Nou!", zei Wang. „Wat zullen we gaan doen?" Daar moesten ze eens goed over denken. Tjaals je vrij bent, dan moet je je tijd zo prettig mogelijk besteden, nietwaar? „Ik weet wat", zei Wang opeens. „Zidlen we m'n nieuwe vlieger gaan oplaten?" Dat vond Li wel leuk. En ze holden weg, om de vlieger te gaan halen... 9-10 (Van onze correspondent in Parijs) Met het oog op de alarmerende berich ten over wreedheden, die sommige Franse militairen in Algerije zouden hebben be gaan, heeft de regering op 5 april bekend gemaakt een commissie in het leven te zullen roepen om ter plaatse een onpar tijdig onderzoek in te stellen. Die commis sie is echter nog altijd niet samengesteld en zijn leden zullen het einde van deze week zeker nog niet zijn benoemd. In afwachting van haar onderzoek had den de radicalen van Mendès-France, die zich in verhoogde mate over de gang van zaken in Algerije verontrusten, een eigen commissie opgericht. Haar vertrek is ech ter afgelast, nadat tussen de minister resident in Algerije, de socialist Robert Lacoste, en de radicale partij-instanties een paar kregelige telegrammen waren ge wisseld. Lacoste berichtte dat hij duizen den soldaten en politiemannen zou moe ten mobiliseren om de rust te kunnen ga- randelen, want de politieke hartstochten zijn volgens hem onder de Europese be volking hoog opgelaaid, toen de plannen van een eigen onderzoek door de radicalen bekend waren geworden. Bovendien deel de Lacoste de radicale boodschappers bij voorbaat mede, dat hun geen enkele fa ciliteit zou worden verleend en hij alle militairen en hoge ambtenaren had ver boden voor de commissie te verschijnen. In een antwoord-telegram zeiden de radi calen, dat Lacoste opnieuw voor de be dreigingen van reactionaire provocateurs is gezwicht en dat de reis onder die om standigheden tot nader orde zou worden uitgesteld. Ofschoon erkend moet worden, dat het niet geheel op de weg van partij-vertegen woordigers ligt, een officieel onderzoek naar zekere toestanden in Algerije in te stellen, heeft Lacoste, door de radicalen op het laatste ogenblik „niet thuis" te ge ven, zonder twijfel onder druk van „co lons" gehandeld. De tegenstellingen tussen radicalen en socialisten zijn daardoor op de spits gedreven en de politieke gevolgen zullen zich zeker ook in de boezem van de regering doen gevoelen, wanneer Men dès-France begin volgende maand een speciaal partij-congres bijeen zal roepen. Open brief PARIJS (Reuter). President Coty heeft een open brief ontvangen van 174 geleerden en hoogleraren, waarin een be roep op hem wordt gedaan zijn gezag te gebruiken om een einde te maken aan het meedogenloze optreden van Franse troe pen in Algerije. Volgens berichten uit Al giers zijn de vorige week ongeveer acht honderd opstandelingen gesneuveld. ALGIERS (UP) Bij een felle strijd in de omgeving van Medea, 60 km ten zuid westen van Algiers, hebben Franse met helicopters aangevoerde parachutisten der tig nationalisten gedood. De Fransen zou den een grote hoeveelheid munitie hebben buitgemaakt en zelf geen verliezen hebben geleden. Zes Franse soldaten werden gewond bij een bomaanslag in het voetbalstadion van Algiers. KARACHI (UP) Aan het begin van hun zitting hebben alle parlementsleden van Pakistan twee minuten stilte in acht genomen „ter nagedachtenis aan de Mo hammedaanse strijders, die „martelaren" geworden zijn in de Algerijnse strijd". v OQ „Last", riep Trevitter hartelijk uit, „maar het is toch een kleine moeite, omdat we immers zelf naar het dorp gaan. Vertel maar wat we voor u kunnen doen." „Nu, dan zou ik graag willen, dat u even langs het postkantoor ging om te kijken of er een brief voor me is." „Uitstekend," zei Williamson. „Vooruit John A.!" Hij stapte het trapje van de kampeerwagen af en Trevitter, die hem volgde, sloeg de deur achter zich dicht. „Sluit u de deur niet?," vroeg Toogood. ,„Daar denken we echt niet over. De Engelsen zijn zulke nette lui. Helaas, in Amerika is het wel anders." „Ja, dat heb ik wel eens horen vertellen," antwoordde Toogood met een zucht, die scheen te betekenen, dat hij nauwelijks kon begrijpen hoe er mensen konden zijn, die niet eerlijk waren. „De mensen op het platteland zijn gelukkig nog zo eerlijk als goud. In de grote steden is het er minder mooi gesteld. Maakt u zich niet ongerust, fk zal wel een oogje in het zeil houden gedurende uw afwezigheid. Daar kunt u van verzekerd zijn!" Toen zij door het geboomte liepen, op weg naar het dorp, liep Williamson stilletjes voor zich heen te lachen. „Er was maar één waar woord in alles, wat die huichelaar zei", zei hij zachtjes tegen Jimmy, „en dat was zijn belofte, dat hij een oogje in het zeil zou houden. Overigens had hij beter kunnen zeggen, dat hij twee ogen in het zeil zou houden. Doortrapte oude schurk! Ik wil er tienduizend gulden om verwedden, dat hij binnen tien minuten na ons vertrek in onze wagen loopt rond te snuffelen om te kijken of we echte Amerikanen zijn. Je hebt toch aan onze valstrik gedacht, ouwe jongen?" „Nou en of!" Wat heb je precies gedaan?" '^ner je je dat kleine bundeltje brieven, dat w» >--iuffeiaar er van zal overtuigen, dat we ras-echte -n'"^ zijn? Nu, dat heb ik in het bovenste laatje ge- 'egd Maar die brieven zijn niet bij elkaar gebonden, maar liggen los, schots en scheef. Het lijkt net of ze er zo maar ingesmeten zijn. Ik zeg: „het lijkt", wapt in werkelijkheid heb ik de maat genomen van de afstand, die de bovenste brief van de hoeken van dat laatje verwijderd is. Vervolgens heb ik het heel voorzichtig dichtgeschoven, zodat er niets is veranderd. Als we straks terugkomen, is het eerste wat we doen: nog eens nameten. Ik weet wel zeker, dat de boel dan verschoven is, omdat die oude hypocriet er intussen met zijn vingers aangezeten heeft." „Ik zou een paar tientjes willen geven als ik die brief mocht openen", zei Trevitter, toen ze uit het postkantoor kwamen. Ze hadden namelijk een brief meegekregen voor de heer Toogood, geadresseerd: Poste restante, Durville, Buckinghamshire. „Ik óók," zei de ontdekkingsx-eiziger, „maai-, laten we voox-al niet vergeten, dat we met een zeer wantrouwende oude deugniet te maken hebben. We mogen geen enkel risico lopen. Het eex-ste waar hij op let, zal zijn of er met die brief geknoeid is. Als hij dat ziet kunnen we wel onze biezen pakken. Kijk, het postmerk is Londen, W.C. 1, waarschijnlijk Soho, de verblijfplaats van heel wat geboefte. Om 7.45 uur gepost. Zie je wel, die Heal heeft natuurlijk een telegram gestuux'd- Ik zou gi'aag willen weten, wie die brief geschreven heeft. Maar ja, dat moet voorlopig een geheim blijven." „Hugh stop eens even bij de eerstkomende telefooncel. Ik zou Daphne even willen bellen om haar nauwkeurig te vertellen hoe de zaken staan." Kort na twaalf uur waren ze terug bij hun kampeei-- wagen en ze stapten dadelijk naar Toogood, die rustig zijn pijp zat te roken in zijn tent. „Duizendmaal dank", riep de oude schelm uit, toen Williamson hena de brief ovexTiandigde. „Wat is dat vriendelijk van u. Nu hoop ik maar, dat er goed nieuws is over mijn beste broex\" „Dat hopen wij ook", zeiden Trevitter en Williamson bijna tegelijk. „Het is toch geen akelig bericht?," riepen zij uit, toen de dikkerd de brief had opengemaakt en een uitroep van schrik slaakte b>i het lezen. „Helaas, heren, dat is het wel. Ik moet dadelijk ver- trekken. Mijn broer kan nog maar een paar dagen leven en ik moet me haasten om hem nog bij bewustzijn aan te treffen." „Wat een ellendige geschiedenis", riep Williamson op bijna smartelijke toon uit, „kunnen we u nog ergens mee helpen?" „Nee, het enige is, dat ik dadelijk vertrek", zei Too good, die kennelijk al zijn best deed droefheid en wan hoop in zijn stem te laten klinken. En toen de twee Raadgevers wegwandelden, nadat ze Toogood nog eens gezegd hadden dat het hun zo speet, vooral omdat ze juist op zo'n prettige manier kennis met elkaar gemaakt hadden, mompelde Williamson: „Jimmy, dadelijk de vlag omhoog, voordat we nog wat anders gaan doen. Als Saundex-s en Masterson het nu maar zien. „Maak je daar maar niet druk over. Het gebeurt zelden dat ze een fout maken." „En punt twee is, dat we naar het laatje gaan om te kijken of hij heeft lopen rondneuzen in onze afwezig heid." Even later hing de Stars and Stripes te waaien boven de kampeerwagen van de „Amerikanen". Ze hadden de vlag zó opgehangen, dat de mannen in het Witte Huis deze naar alle waai'schijnlijkheid gemakkelijk zouden zien. Dat was dus het signaal, dat Toogood op het punt stond er van door te gaan en dat Saunders en Master- son moesten trachten uit te vinden waar hij nu zijn tent zou opslaan. Toen dat gedaan was, stapten Trevitter en Williamson zonder omwegen naar het laatje. „Voox-zichtig," zei Hugh, toen Tx-evitter het opentrok. Het kostte niet veel moeite vast te stellen, dat Too good van hun afwezigheid gebruik had gemaakt om de bezittingen van de Amerikanen aan een inspectie te ondex-wex-pen. In het laatje lagen de brieven dwars door elkaar. Jim had zeer nauwkeurig opgemeten hoe ver de bovenste brief van de hoeken van het laatje vex'wijderd was en daarvan klopte nu niets meex\ De conclusie lag voor de hand: Toogood had de inhoud nagekeken zonder te bedenken, dat anderen hier een „val" hadden gezet, waar hij onwetend in vastgelopen was. Natuurlijk waren zij niet van plan hem ter verantwooi'ding te x-oepen, omdat zij dan hun eigen identiteit zouden verraden, rnaar nu wisten zij, dat zij erg moesten oppassen, omdat de ander hen gewantrouwd had. Overigens was het in hoge mate onwaarschijnlijk, dat hij ook maar iets ge vonden had, dat voedsel zou kunnen geven aan zijn achterdocht. Daarvoor was hun expeditie te goed voox-- bereid. Integendeel, Toogood zou waarschijnlijk door de resultaten van zijn inspectie tevreden gesteld zijn. (Wordt vervolgd). Nerts beet kippen dood. Meer dan vijftig kippen zijn doodgebeten toen een uit de nertsenfarm van de lieer W. te Borssele ontsnapte nerts zijn toevlucht zocht in een kippenhok en daar de in paniek rakende dieren te lijf ging. Geboortedag van Willem van Oranje. Nadat 's morgens kransen warén gelegd bij het ruiterstandbeeld van Prins Willem van Oranje tegenover het paleis NoordNnde te 's Gi-avenhage. heeft het veteranenlegioen Nederland, afdeling 's Gi-avenhage, 's avonds de hex-denking van de geboortedag vaxi de „vader des vadexdands" besloten met een taptoe bij het monument. Aanbesteding. Te Winterswijk is voor x-ekening van de diaconie der Nedisrlaxxds Hervormde Gemeente aanbesteed het uit breiden en verbouwen van het rusthuis voor bejaarden en de bouw van 26 woningen. Hoogste inschrijver was J. B. ten Oever's aannemersbedr. te Oldonzaal met f 1.762.000, laagste de firma E. Odink te Eibex-gen met f 1.292.000. ADVERTENTIE De zomercollectie 1957 is gereed BOSCH - FRIGIDAIRE LIEBHERR LINDE en andere fabrikaten. Ingenieursbureau Haarlem KOELKASTEN Zijlstraat'56 Tel. 11828 WASMACHINES De leden van de Nederlandse Bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, hebben woensdag hun algemene vex-gade- ring in Scheveningen gehouden. De voorzitter de heer G. N. van Meurs, zeide in zijn openingsx-ede dat bij het on derwijs in zijn diverse geledingen van een bewustwox-ding van de noodzaak van samengaan helaas nog veel te weinig merkbaar is. Hij hoopte dat een bevredi gende oplossing zal worden gevonden voor de samenstelling van de Nationale Onder wijsraad, omdat het belang van het onder wijs gecoördineerd overleg noodzakelijk maakt. Met voldoening constateerde spreker dat ten aanzien van het nijverheidsonderwijs niet meer van een centraal punt uit bin dende richtlijnen wordt gegeven. Daardoor kan aan schoolbesturen en onderwijzend pex'soneel binnen een uniform patroon toch een zekere mate van vrijheid worden ge lalen om leerplan en lesrooster aan te pas sen aan individuele en plaatselijke behoef ten, aan algemene culturele vorming en aan het leggen van een basis voor gerichte vrijetijdsbesteding. De. heer Van Meurs verwachtte dat reeds binnenkort belang rijke richtlijnen voor de lestijdenindeling en gedeeltelijke vermindering van het aan tal lessen voor de jongens de technische scholen de weg zullen openen naar deze vrijheid en naar beëindiging van de wel haast chaotische toestand, die door het naast elkaar bestaan van vele typen van lagere technische scholen is ontstaan. Het getal leerlingen is in de laatste tien jaren vervijfvoudigd cn bedraagt thans ongeveer 40.000. He't verplichte aanvullend algemeen vormend en vakonderwijs wordt thans x-eeds aan bijna 25 percent van deze leerlingen in dagonderwijs gegeven. DONDERDAG 25 APRIL Studio: „The solid gold cadillac", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zarak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Odongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „A en C. dan sen de rock 'n roll", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mijn kindex-en en ik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geldhyena's" cn „De veedieven van Santa Fé", 7 en 9.15 uur. Mirerva: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar, 8.15 uur. Zuiderkapel: D. J. Bruyn spreekt over „Philadelfia", 8 uur. VRIJDAG 26 APRIL Studio: „The wild one", 18 jaax-, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello maken schoon schip", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Rock pretty baby". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat der Vuuraanbidders", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Abbott en Costello dansen de rock 'n roll", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin erx Lewis in het Wilde Westen", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oor log en vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Roxy: „De slavin van het oerwoud", 14 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Minerva: „In die goede oude tijd", alle leeftijden, 2.30 uur. „Sergeant Cox-k", 14 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: Jeugdfilmvoorstelling „Assepoester", 13.45 en 16.15 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt be speelt het orgel, 11.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6