Handelsvereniging wil winkels 's avonds tot oktober open 2 is nog voordeliger! Albert Heijn SufwMflrt Belangwekkende voordrachten over de draadomroep DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Programma voor komende nationale feesten Dr. Verhage belicht Euromarkt 15 Openstelling winkels in Zandvoort Herdenking van de gevallenen Eerste optreden van jeugdige muzikanten Burgerlijke Stand van Zandvoort Jaarlijkse collecte van Rode Kruis in mei Beperking van kapitaalsuitgaven Nieuw plantsoentje in Nieuw-Vennep Uitbreidingsplan voor Nieuw-Vennep Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Burgerlijke Stand ^uperMart dees ^uperMals dees 55 25 47 2 voor 4 voor 100 2 rollen 2 voor 20 57 25 47 28 49 Winsten aan zuivere geluidswaarde worden bij muzikale reproduktie steeds hoger Ledenvergadering van „Bloembollencultuur" Haarlemse koopman veroordeeld Openbaar Slachthuis vijftig jaar Doodvonnis wegens inbraak voor neger in Alabama VRIJDAG 26 APRIL 1 95 7 Q HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In restaurant „Zomerlust" te Zandvoort hield de Handelsvereniging donderdag avond haar laatste vergadering in het win terseizoen. De voorzitter, de heer H. Hil- dering, memoreerde in zijn openingswoord het raadsbesluit, dat zich uitsprak voor vestiging van het busstation op het Zwar- teveld. Hij bracht dank aan de raadsleden voor de eensgezinde wijze, waarop deze beslissing genomen werd en stelde vast, dat de Zandvoorlse middenstand over dit besluit zeer verheugd was. Hij bracht in zonderheid dank aan wethouder W. van der Werff, die als bestuurslid ter vergade ring aanwezig was, voor de vele bemoeie nissen, die deze hierin had gehad. Be vreemdend vond spreker het echter, dat bij de behandeling van zulk een belang rijke zaak slechts vier winkeliers uit Zand voort op de publieke tribune aanwezig waren. n.l. twee uit de Kerkstraat en twee uit de Haltestraat. Meer belangstelling was volgens spreker gewenst. Bij de ingekomen stukken was een brief van het gemeentebestuur, inhoudende de winkelsluitings-verordeningen, waaruit bleek, dat ook het a.s. seizoen de Zand- voort.se winkels van 1 mei tot en met 15 september geopend zullen mogen zijn van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Uit de vergadering kwam een suggestie naar voren deze termijn van 1 april tot 1 oktober te stellen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur ingevolge gevraagd heden ster hoofddorp advies door het gemeentebestuur, reeds een zodanige suggestie had gedaan, waarbij het bestuur erop had gewezen, dat op deze wijze in de toekomst moeilijkheden, zoals die zich voordeden op Eerste Paasdag, zul len kunnen worden voorkomen. Algemeen werden de op deze dag genomen politie maatregelen, waarbij de reeds geopende winkels moesten sluiten, afgekeurd en te leurstellend genoemd. Men stelde dat in vroeger jaren zulk een intensieve, (en thans ook nog willekeurig gevoerde) con trole op dergelijke dagen nimmer plaats had en men vroeg zich met verwondering af, waaraan dit thans te wijten was ge weest. De voorzitter maakte een einde aan de discussie, door te wijzen op het inge diende advies tot verlenging van de sei- zoens-openingsperiode, die aan alle narig heid een einde zou kunnen maken. De commissies voor het te houden Bonds- congres, dat de Koninklijke Nederlandse De commissie „Nationale herdenking" te Zandvoort heeft besloten, ook dit jaar weer een herdenkingsbijeenkomst te beleggen in gebouw „Monopole" op zaterdag 4 mei, 's avonds om zeven uur. Het woord zal daar worden gevoerd door ds. C. de Ru, hervormd predikant, kapelaan L. Cornelis en de heer G. Tates. De bijeenkomst wordt besloten met koorzang van het r.k. kerk koor, waarna de stille tocht op het Sta tionsplein zal beginnen. Via de Van Speijk- straat gaat die naar het monument voor de gévallenen in het Vijverpark. De plechtigheid bij het monument zal worden besloten met zang van het Zand- voorts mannenkoor. Toen ruim een jaar geleden de leden van de Zandvoortse muziekkapel in het bezit werden gesteld van nieuwe instrumenten, besloot het bestuur de uitbreiding van het reeds bestaande jeugdkorps, dat slechts en kele leden telde, met kracht ter hand te nemen en de jeugdleden te voorzien van de oude instrumenten der kapel. Het was de heer J. Hollenberg, die de vorming van de jeugdkapel in hoofdzaak op zich nam. Onder zijn leiding groeide het ledental en de direc teur der kapel, de heer J. Wildschut, die de opleiding van de jeugdige muzikanten met grote energie aanpakte, kon al spoedig staat maken op een enthousiast werkend ensemble, dat uitgroeide tot een volledige kapel van bijna dertig leden. Het jeugdkorps zal zich voor het eerst in het openbaar doen horen op het Raadhuisplein, dinsdag 30 april, 's middags na afloop van de kinder-variété- voorstelling. Met dit jeugdkorps is een nieu we kapel ontstaan en de heer Wildschut toonde zich over de prestaties van zijn leer lingen zeer tevreden. Onder de klarinettisten zijn er verscheidene, die binnen afzienbare tijd een plaats in de oude kapel zullen kun nen innemen. Met belangstelling wordt dit eerste optreden van het jeugdkorps tegemoet gezien, temeer daar de oude kapel lang zamerhand behoefte gaat krijgen aan goed geoefende muzikanten. GEBOREN: Wim, z. v. W. M. Wiebes en H. E. Heidebrink; Linda Suzanne, d. v. J. W. Neys en M. de la Combé. ONDERTROUWD: C. J. Kokkelkoren en B. B. Remerink; A. Zwemmer en A. M. E. Paap. GEHUWD: B. Offenberg en H. M. de Boer HAARLEMMERMEER Gisteravond was het Centraal Bestuur van de afdeling Haarlemmermeer van Het Neder landse Rode Kruis voor het eerst in ver gadering bijeen onder leiding van haar nieu we voorzitter, de heer W. P. Bolle. Tijdens deze bijeenkomst werden plannen uitgewerkt voor de werkzaamheden in de maand mei. die voor het Rode Kruis altijd een belang- rijké maand is, omdat dan de jaarlijkse in zameling wordt gehouden. Dit jaar vindt de inzameling plaats in het tijdvak van 18 mei tot 2 juni. Besloten werd om gezien het prachtige resultaat van verleden jaar ook nu weer een z.g. „envelopjescollecte" te hou den, waarbij eerst de collecte-enveloppen huis aan huis worden bezorgd om later te worden opgehaald. Ook zal in de toekomst meer aandacht worden besteed aan de Tijdschriftendienst, door middel waarvan patiënten in zieken huizen en sanatoria worden voorzien van lectuur. Er werd besloten om in alle dorpen en buurtschappen van de afdeling Haarlem mermeer lectuurhuisjes van een klein model te plaatsen, waarin de burgerij de hiervoor geschikte tijdschriften enz. kan bezorgen Wanneer een en ander geheel in kannen en kruiken is, zal worden bekend gemaakt, waar de huisjes worden opgesteld en welke tijdschriften vooral van belang zijn. Om rekening en verantwoording over het afgelopen verenigingsjaar af te leggen aan haar leden, zal de afdeling Haarlemmermeer op 8 mei aanstaande in ,.De Landbouw" te Hoofddorp haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Middenstandsbond in mei 1958 in de bad plaats zal houden, werden gevormd; deze commissies zullen tevens de viering van het vijftigjarig bestaan der vereniging op 1 mei 1958 voorbereiden. Er zijn commis sies voor ontvangst, financiën, huisvesting en feestelijkheden. De secretaris der vereniging deed ver volgens mededeling over de Sint Nicolaas- actie in 1956. Hieruit bleek, dat er 109 deel nemers waren geweest. De actie bleek een batig saldo te hebben opgeleverd van f 131,58, zodat men thans nog over ruim f 400 kasgeld beschikt. Na de pauze hield de voorzitter een in teressante causerie over: „De dienende taak van de winkelier". Naar aanleiding van een brief van Ge deputeerde Staten van Noordholland om de kapitaalsuitgaven te beperken hebben B. en W. van Haarlemmermeer een voor stel bij de gemeenteraad ingediend om de begrotingen 1956 en 1957 te wijzigen. „Noodgedwongen zullen, naar verwacht wordt, enige in de begroting geraamde ka pitaalsobjecten voorhands niet tot uitvoe ring kunnen komen, omdat thane niet vol doende financieringsmiddelen kunnen worden aangetrokken", aldus B. en W. Het is noodzakelijk, dat de beschikbaar ko mende financieringsmiddelen in de eerste plaats kunnen worden aangewend voor de woningbouw en de daaraan onver brekelijk verbonden investeringen voor bouwrijpmaken van gi'onden, aanleg van rioleringen,, voor straatverlichting en der gelijke. Het van de begroting afvoeren van een aantal posten wensen B. en W. echter te zien 'als een administratieve maatregel van tijdelijke aard, zodra het noodzakelijk of mogelijk zal blijken te zijn, dat de in de posten omschreven werkzaamheden tot uitvoering komen, zullen deze suppletoir weer aan de begroting worden toegevoegd. Afgevoerd worden werken, waarvoor in totaal een bedrag van f 798.100 nodig is. Tegenover de verlagingen moet voor uit breiding van de christelijke lagere land bouwschool te Nieuw-Vennep f 100.000 meer worden uitgetrokken dan geraamd was. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor om niet een per ceeltje grond op de hoek Hoofdweg/ Schoolstraat te Nieuw-Vennep over te ne men. Ter plaatse zal een plantsoentje wor den aangelegd. De grond is eigendom van de heer C. Donker, wonende aan de Hoofd weg 1175 te Nieuw-Vennep. Dit stuk biedt geenszins een fraai aanzien en is boven dien tengevolge van de uitgevoerde weg- verbeteringswerkzaamheden in het weste lijk gedeelte van het dorp, min of meer in de diepte komen te liggen. Teneinde ter plaatse een aanmerkelijk betere hoekop lossing te verkrijgen is contact opgenomen met de heer C. Donker, die zich bereid verklaarde de grond om niet aan de ge meente af te staan. Voor rekening der ge meente zal een plantsoentje worden aan gelegd en onderhouden, alsmede een tegel pad van het trottoir in de Schoolstraat naar het winkelpand Hoofdweg 175. De uitvoeringskosten worden op vierhonderd gulden geraamd. Naar de overtuiging van B. en W. zal het dorpsbeeld van Nieuw- Vennep op een belangrijk punt kunnen worden verbeterd. Het bestuur van de Oranjevereniging Hoofddorp heeft het programma bekend gemaakt van de nationale feesten in de komende dagen. Het programma is zeer aantrekkelijk en biedt ook elk wat wils. Op Koninginnedag beginnen de feestelijk heden 's morgens om half tien. Dan is er voor het raadhuis een aubade door ge kostumeerde kleuters en leerlingen van de eerste en tweede klassen der lagere school. Het fanfarekorps „Excelsior" werkt hieraan mede. De kinderen zullen in de meest zonderlinge, in sprookjesach tige en grappige kostuums zijn uitgedost. Om half negen zullen de kinderen op het plein voor de manége aan de Concourslaan worden opgesteld. Na de aubade worden de kinderen op de scholen getracteerd. Om half elf volgt in „De beurs" een kin dervoorstelling. De schoolgaande jeugd krijgt daar een programma te zien, dat wordt gepresenteerd door Peter Oran en The Wico's. Om twee uur beginnen op het gemeente lijke sportterrein de volksspelen. Voor meisjes van veertien tot twintig jaar en voor heren boven de veertig zijn er wed strijden in zaklopen. Dames boven de twintig jaar, meisjes van veertien tot twintig en jongens van veertien tot twin tig kunnen meedoen aan een tonnenrace. Het hoogtepunt van de spelen vormt het touwtrekken voor personeelsleden van Hoofddorpse bedrijven, waarna wedstrij den in steltlopen voor jongens en meisjes, dames en heren. „Excelsior" zal dit feest muzikaal opluisteren. Voor leden van de Oranjevereniging is er 's avonds een zaalfeest in de Beurshal. Ondermeer treden op: Willy Vervoort. Tonny Boucher, het kwartet Gerard van Krevelen, Tobi Rix en de boerenkapel „De Kleitrappers" onder leiding van boer Teunis. Op zaterdag 4 mei zullen de gevallenen worden herdacht. Om half acht begint op het Marktplein een stille tocht naar de al gemene begraafplaats. Te acht uur worden twee minuten stilte in acht genomen en om half negen volgt een herdenkingssamen komst, waaraan eveneens weer het fanfa regezelschap „Excelsior" meewerkt. De heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Ka mer zal een rede ter herdenking van de ge vallenen uitspreken. Op maandag 6 mei worden het bevrij dingsfeest gevierd. Omdat wordt ver wacht, dat slechts weinigen die dag vrij-af hebben, is alleen voor de avonduren een programma samengesteld. Om zeven uur zullen windhondenrennen worden gehou den, georganiseerd door de Zuidhollandse windhondenrenvereniging. Aan de start verschijnen de snelste whippets en grey hounds van Europa, waaronder de kam pioenen Carlaa en Fiorenz. Op het feest terrein zullen enige attracties worden op gesteld. Tegen het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen „Nieuw-Vennep" zijn bij de gemeenteraad van Haarlemmermeer enige bezwaarschriften binnengekomen. Volgens B. en W. zijn de bezwaarschriften van de heren C. Verhoeve, Korenaarstraat 6, K. Blokker, Sint Anthoniusstraat 13 en de firma H. Duwel en Zonen, Sint Anthonius straat 13, nagenoeg gelijkluidend. Recla manten merken op, dat indien hun per celen krachtens het uitbreidingsplan moe ten worden gesloopt, zij ten zeerste gedu peerd worden, omdat zij financieel niet in staat zijn elders in de gemeente andere woningen te doen bouwen. B. en W. merken op, dat het hier beti'eft een gedeelte van de bebouwing, welke zal moeten worden gesaneerd, teneinde voor de onlangs gebouwde nieuwe r.-k. kerk een ruim plein te verkrijgen, dat tevens als parkeerterrein zal kunnen dienen. De voor dit doel te slopen bebouwing is in het algemeen weinig waardevol. Het is duidelijk, dat het sanex'ingsplan niet tot uitvoering kan komen, voordat met de betrokken eigenaren overeenstemming is bereikt inzake de aankoop van de per celen. Valt de overeenstemming niet te verkrijgen, dan zal de procedure van ont eigening moeten worden gevolgd, waarbij de belangen van de rechthebbenden met vele waarborgen zijn omringd. Bovendien advisci'en B. en W. de gemeentei'aad op het onderhavige plan de gemeentelijke schadevergoedingsverordening van toe passing te verklaren. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de bezwaarschriften ongegx'ond te ver klaren en een door mr. O. H. van Wijk na mens de heer J. Kulk ingediend bezwaar schrift niet ontvankelijk te verklaren. Voorts stellen zij de gemeenteraad voor het uitbreidingsplan in onderdelen vast te stellen. GEBOREN: Euphemia Johamna Maria, d. v. H. A. I. Meijer en P. C. Zwart; Sasja Ma ria, d. v. J. L. Smit en J. Th. van den Bos; Jeroen Franciscus Maria, z. v. J. P. de Jong en C. J. Tijssen; Eduard Gerardus, z. v. E. J. Hollants en A. R. H. Smit; Bernardus Maria, z. v. Chr. van Rooijen en W. G. Blijleven; Peter, z. v. D. Blees en S. P. van Apeldoorn; Ammy. d. v. J. L. Dijkstra en H. Schipper; Mary Henriëtte, d. v. G. J. de Jong en C. Hoogendijk; Geertruida Maria, d. v. N. Loogman en J. Th. van der Laan; Andreas Jacobus, z. v. S. Wesseling en M. H. Dijkers; Amoldus Martinus, z. v. P. M. van Wijk en S. L. Bartels; Jan, z. v. E. Hofstee en J. Mul der; Cornelis Hendrik Pieter, z. v. B. J. Vreugdenhil en M. E. C. van den Berg. GEHUWD: Hendrikus Wilhelmus Joosten en Johanna Maria Schrama; Petrus Johan nes Gerardus Bruynen en Wilhelmina Scheurwater. ONDERTROUWD: Willem Vroegh en Anna Flora Sprangers; Cornelis Kagchel- land en Jannigje Koolhaas; Cornelis Jozef Hartveld en Martina Hcndrika Geertruida van Staveren; Henri Daniel Willems en Grietje Loosbroek; Jan Gerrit van de Water en Marretje van Dam. OVERLEDEN: Risje Bonda, 62 j., e. v. B. J. Rip; Krijntje Doeve, 63 j.. e. v. P. J. Joore; Grietje Meijer, 70 j., e. v. A. Olivier; Marij- tje Groenveld, 77 j., e. v. D. de Geus; Anna van der Laan, 69 j., wed. v. G. Hensens. LISSE De leden van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbe- drijf hebben donderdagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse geluisterd naar de mening van dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad en het Produktschap voor Siergewassen over de plaats van het bloembollenbedrijf in de Euromarkt. Dx\ Verhage heeft de gehele ontwikkeling naar de gemeenschappelijke markt gei'ele- veerd en er in het bijzonder op gewezen, dat een Euromarkt gescixapen moet woi-den, wil Europa niet economisch, cultureel en so ciaal ten gronde gaan. Blokvorming blijkt noodzakelijk. Hij betreurde het, dat er slechts zes landen de Benelux, Duits land, Fi-ankrijk en Italië voorlopig bij aangesloten zijn. Ook dit gebied is nog te beperkt om de enorme industi'ie-eenheden, die bij de huidige ontwikkeling van de atoomenergie en electronica moeten wor- den gesticht, zo rendabel mogelijk te ma ken bij een zo laag mogelijke kostprijs. Wil Eui-opa zijn welvaart behouden, dan zal het alles op alles moeten zetten om de eenheid te bereiken. De moeilijkheden zijn legio door de zeer tegenstx-ijdige belangen. Op het ogenblik wordt in Parijs gesproken over het vormen van een vrijhandelszone om de Euromarkt. Hiervan wil Engeland de agrarische pro- dukten uitsluiten. Denemarken daaren tegen wil zich uitsluitend aansluiten om deze pi'odukten. Dr. Verhage verklaarde wat deze moeilijkheden beti'eft nog geen oplossing te zien. Uitvoerig ging hij in op de overgangs maatregelen en behandelde de bezwaren voor het bloembollenvak in verband met de opheffing van de contingenteringen, die door importheffingen zullen worden ver vangen. Spr. gaf toe, dat er in het Euro- markt-verdrag bezwaren zitten. Onder an dere, dat de bloembollenexporteurs eerlang zullen worden beconcurreerd door de bol- bloemenhandelaren. Dit neemt echter niet weg, dat in een welvarend Europa grote kansen liggen voor de bloembollenexport, omdat het publiek dan meer kan uitgeven voor de liefhebberijen en dus wellicht ook voor de bloembollen. Daarbij zal een goede en gerichte i-eclame noodzakelijk zijn. Di'. Verhage wees de aanwézigen er wel op, dat men zeer scherp op de ontwikke lingen moet letten en daarnaar maatrege len in het eigen exportbedrijf moet treffen. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de Emmabloem-collecte in Lisse bedraagt 368,38. GEBOREN: Arnoldus Catharina Nicolaas z. v. C. L. Laingeveld en J. C. A. van Kam pen. Stationsweg 21: Wilhedmus Maria He lena, z. v. Th. van Beek en J. H. Clemens, Heereweg 427. OVERLEDEN: Anna Hendrika ten Hagen, weduwe van M. Veld'huijzen van Zanten, oud 85 jaren. ONDERTROUWD: B. van Stam te Lisse en G. B. L. J. Storm te Molndal (Zweden); L. A. Staffeleu te Sassenheim en A. van den Berg te Lisse; J. de Visser te Lisse en E. Kersbergen te Lisse. GEHUWD: L. J. Meijland te Heemskerk en A. Langeveld te Lisse; W. Verhoek te Haarlem en B. I. Westerlaken te Lisse; F. P. Kerkvliet te Lisse en H. Chr. Broekhof te Lisse; H. L. M. Kessels te Port-Tewfile (Egypte) en M. C. G. Langeveld te Lisse; N. van den Dam te Zevenhuizen en M. J. E. Kozijn te Lisse. 27 april a.s. Magere Runderlappen 500 gram 248 Varkensfrikandeau 500 gram 278 Speciaal aanbevolen Heerlijk gekruide saucijzen 500 gram I 7Ü Braadstukjes mooi mager, om gaar te braden 500 gram 265 Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen! 27 april a.s. Kaskomkommers per stuk Grote malse kroppen sla Verse champignons 100 gram Grote Jaffa's Mooie bananen per kilo 119 Uit onze kruide n ierswar e n afd. t/m 1 mei a.s. Macaroni elleboogjes 250 gram 500 gram Zaanse tafelbeschuit de beste die er is grote rol Selva toiletzeep fijn geparfumeerd per stuk Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente 4- winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 BENNEBROEK De afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuux', hield donderdag avond in „Oud Berg en Dal" een algemene vergadering. In zijn openingswoord her dacht de vooi'zitter, de heer B. P. Heems kerk de overleden leden J. Bonkenburg, M. J. J. Assendelft en H. Plant, die sinds de laatste vergadex'ing aan de afdeling zijn ontvallen. De behandeling van de beschrijvings brief voor de algemene vergadering, die maandag wordt gehouden, nam weinig tijd in beslag. Tot afgevaardigden werden aan gewezen de heren P. Tijssen en P. Hoeker en tot plaatsvervangers de heren J. Ver haar en J. Vernooy. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een zeer behoox-lijk batig saldo in kas is en dat het ledenaantal van 209 gestegen is tot 214. Ook het aantal donateurs is omhoog ge gaan. Besloten werd, een bijdrage van f 40, te verlenen voor het geschenk aan het jubilerende Scheidsgerecht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een dertigjarige Haarlemse koopman tot negen maanden gevangenisstraf vex'oordeeld we gens diefstal na inklimming, gepleegd te Breukelen. De procureur-generaal had veertien dagen geleden bevestiging geëist van het door de Utrechtse i'echtbank ge wezen vonnis van een jaar gevangenis straf. Het bewijs, waarop de rechtbank dit vonnis grondde,, vormden twee vingeraf drukken, die op een zilveren snuifdoos zijn gevonden. Donderdag 2 mei is het vijftig jaar ge leden, dat het openbaar slachthuis der ge meente Haarlem officieel in gebruik werd genomen. Ter gelegenheid van dit feit zal die dag om vier in het Stadhuis een recep tie worden gehouden. Voor het pex'soneel wordt op donderdag 9 mei een bijeenkomst gehouden. Door de Geluidstichting te Delft en het Nederlands Radiogenootschap werd don derdag in het Dr. Nehei'-laboratorium te Leidsendam een wetenschappelijke verga dering gehouden, waarop door vooraan staande technische deskundigen van de P.T.T. enige aspecten en problemen van de draadomroep werden besproken. De eei'ste inleiding werd gehouden door de heer W. H. Metz, die een interessant historisch-technisch overzicht gaf van de draadomroep. In Nederland wordt nog vaak de mening verkondigd, dat ons land de bakermat is van het doorzenden van pro- gramma's langs een lijn. Dit is echter niet het geval. Graham Bell, die in 1876 de telefoon uitvond, kwam al een jaar later vertellen, dat naar zijn oordeel de telefoon lijn niet alleen geschikt was voor het over brengen van de spreekstem, maar zich ook zeer goed leende voor de transmissie van muziek. In 1880 werd deze soort van klank overbrenging te Antwerpen voor zover be kend is voor het eerst in praktijk gebracht. De tonen van een oi'chestrion, dat opge steld stond in het Grand Café de la Paix, werden hoorbaar gemaakt in de „Brasserie des Moines" op drie kilometer afstand. Dit overbrengen van muziek, waaraan dus-al een commerciële inslag was gegeven, heeft daar in Antwerpen een paar jaar geduurd. Een zekere Puszkas bedacht in 1892 de tele fonische distributie van nieuwsberichten. Twee jaar later plaatste een „Electrophone Company" in Londen microfoons in twintig zalen in het centrum van de wereldstad, maar het ontbreken van geluidsversterking was voor die „uitzendingen" een grote moeilijkheid. Toen de radio-omroep kwam, was het met dit primitieve geluidstx-ansport gedaan. De hiervoor gevormde oi'ganisaties gingen te gronde. Alleen in Boedapest bleef de luisterfirma, die sterk stond met haar vijfduizend aansluitingen, bestaan. Passie uit Haarlem Tot de eerste pogingen om in ons land te komen tot een omi'oepdistributie, behoorde de uitzending van een uitvoering van de „Matthaus-Passion" van Bach uit de Grote Kerk te Haarlem op 16 april 1924. Eerder nog, op 23 september 1923, nam de directie van de P.T.T. een voorstel aan van R. Sambeek om een proefbedrijf voor het dooi'geven van programma's op te richten. Met toestemming van genoemde directie verwerkelijkte S. Langendijk te Leiden deze idee. In 1926 werd aan een omroep- distributiebedrijf te Medemblik een voor lopige machtiging verleend en daarna ont wikkelde deze verspreiding van program ma's per draad zich in snel tempo. Eind 1930 werden er onderhandelingen gevoerd door de bond van exploitanten van radio- distributiebedrijven met de i'adiovereni- gingen voor een rechtstreekse draadver binding met de studio's. In 1940 werden alle machtigingen ingetrokken en kwam het beheer van de distributie in handen van het P.T.T.-bedrijf. In andere Europese landen ziet men weer een ander beeld van de ontwikkeling van de draadomroep, ook voor wat betreft de technische verwei'kelijking. En vrijwel overal valt een enorme toeneming van abonnees te constateren. In Nederland, zijn thans vijfhonderdveertigduizend aanslui tingen op het draadomroepnet. Op een vraag betreffende de televisie antwoordde de heer Metz, dat distributie daarvan ook in Nederland technisch mogelijk is. Buitenlandse programma's Na het referaat van de heer Metz kwam ix'. G. M. Uitermark aan het woord. Het ondei-werp van zijn inleiding was twee ledig. Het betrof de ontvangst van buiten landse programma's bij de draadomroep en verder de pi'oblemen van de weergeving van het geluid bij de aangeslotenen. Het betoog van de heer Uitermark behandelde dus de overbrenging van programma's. Het ideaal van de dienst van de P.T.T. is de klank, inzonderheid die van muziek, onbe schadigd aan de abonnees over te dragen. Normaal woi'den vier pi'ogramma's over gebracht. Twee lijnen zijn bestemd voor Hilversum I en II. De overige twee dienen voor het doorgeven van buitenlandse pro- gx-amma's. Daaraan zitten problemen vast, die de programxnakeuze niet zelden be- invloeden. De „middengolven" bijvoorbeeld zijn moeilijk binnen te krijgen. Ultrakorte- golfverbindingen of kabelverbindingen zijn te verkiezen. Maar desondanks moet men op zijn hoede blijven voor allerlei storingen door bromfietsen, tractoren enzovoorts. Ontvangers van de P.T.T. hebben daarvoor zelfs letterlijk het veld moeten ruimen naar uitwijkplaatsen, waar het risico van verstoring minimaal was. Men is thans afgestemd op drie Duitse, vier Belgische en drie Engelse programma's. De technische dienst van P.T.T. doet nu al het mogelijke om voor de luidspx-ekers der abonnees een zo goed mogelijke elektrische spanning af te leveren en de kwaliteit van de ge- luidsweergeving op een zo hoog mogelijk niveau te brengen. Maar de abonnee zelf kan ook maatregelen nemen om de ont vangst te verbeteren. Hij kan een eigen radiotoestel inschakelen op het draadnet en zoeken naar akoestische verbeteringen. Het gebied der hoge tonen is door de draadomroep al heel behoorlijk uitgebreid. Zij worden zo min mogelijk „afgeknepen". Het gebied der bastonen is moeilijk te be handelen bij het streven naar natuurlijk heid. Ter vergelijking liet de heer Uiter- mai'k horen hoe de radio een clavecimbel- klank doorgaf en hoe de draadomroep dit volbracht. Het verschil bleek frappant. Een prachtig voorbeeld werd gegeven van de vooruitgang van de gx-ammofoonplaten- techniek in een tijdsverloop van ongeveer drie jaar. Naast de „hoofd"-luidspreker waren ten behoeve van deze demonstratie acht „bij"-luidsprekers in de aula van het laboratorium opgesteld, die de klank met een vertraging van hondex'd milliseconden lieten horen. Allereerst klonk „Laatste lente" van Grieg via een plaat, die twee jaar geleden opgenomen was. Daarna werd het symfonische gedicht „Finlandia" van Jean Sibelius ten gehore gebracht met een plaat, die een jaar geleden is uitgekomen. Een geweldige vooruitgang bleek hiex-mede te zijn bereikt. De natuurlijkheid der in strumenten was zo goed als authentiek, verbazingwekkend indei'daad de klank van de bij opneming zo weerbarstige slag instrumenten als bekkens en triangel. Ver der kon men nog luisteren naar een frag ment uit de „Hary Janos"-suite van Zoltan Kodaly, opgenomen op een zogenaamde moederband, bestemd voor de eerste gram- mofoonplatenmatrijs. Ook hiermede werd de natuurlijkheid belangrijk benaderd. Filosofische beschouwing De heer Uitermark vroeg tenslotte aan dacht voor de filosofische kant van de muzikale klankreproduktie. Hij stelde de vraag: Welke standaard moet men bij het streven naar de natuurlijke klank aanne men? Niet altijd wordt de werkelijkheid, die via de luidspreker tot de luisteraar komt, aanvaard, omdat allerlei factoren als associatie en herinnering de reacties van de mens bepalen. Aan de ene kant zou men zeggen: de kwaliteit van de klank kan nooit goed genoeg zijn en aan de andere kant zou men een „te natuurlijke" weergeving van een wals van Strauss bijvoorbeeld niet zo maar accepteren. Als een persoonlijke ervaring deelde de heer Uitex'max'k mede, dat hem de concertzaal als plaats voor muzikale indrukken wel eens ging tegen vallen wegens de gehoorde klank. Gedurende de middagzitting besprak ir. D. van den Berg de richtlijnen, die aan bevolen worden in diverse landen voor de transmissie van muziek en waarbij het telefoonnet een voortreffelijk medium werd geacht. Over de technische opbouw van het draadomroepnet, de instandhouding en de correctie ervan, deed de heer Van den Berg belangrijke mededelingen. En als laatste spreker gaf de heer D. Visee in een uitvoerig betoog een uiteen zetting van de technische verwerkelijking van het nettensysteem en van de luid- sprekersterkten. Hij somde verder allexdei technische voorzieningen op, die nodig waren om de abonnees van de draadom roep het beste aan klankreproduktie voor te zetten, dat maar te verkrijgen is. P. Z. BIRMINGHAM, ALABAMA. (U.P.). Een jury, bestaande uit blanken, heeft gis teren een 26-jarige neger ter dood veroor deeld voor een poging tot inbraak. De ne ger, Charles Clarence Hamilton wilde het zonder advocaat doen, maar de hem toe gewezen raadsman besloot onmiddellijk ten behoeve van zijn onwillige cliënt in hoger beroep te gaan. Hamilton was beschuldigd van inbraak in de woning van een echtpaar in oktober met de bedoeling een blanke vrouw aan te randen. AMSTERDAM De algehele financiële toestand die woensdag tot uitdrukking kwam in de weekstaat van de Nederlandsche Bank had een ongunstige invloed op de staatsobliga ties, vooral op de staffellening. Over de gehele linie waren deze obligaties lager, maar de stafellening noteerde zelfs bijna een vol punt lager op 86Vz (37%). Hierna trad een herstel in tot 86 7/8. Ook de internationale markt was aan de flauwe kant. De gang in aandelen Ko ninklijke Olies is er al enige dagen uit. ©e stemming was bepaald flauw en gereser veerd voor deze aandelen in verband met de onzekere politieke toestand in het Na bije Oosten. Na een notering van 180.20, x'uim 3 gulden lager dan woensdag, trad een herstel in tot 181.00. De ondertoon voor aandelen Philips bleef goed; hier werd slechts 1 punt verlies geleden. Unilever daalde tot 398 tegen woensdag 402, waarna het fonds zich her stelde tot ongeveer de 4 maal pari. AKU was wederóm aangeboden en had opnieuw een verlies van ongeveer 4 punten. De scheepvaartwaarden iets lager voor Maat schappij Nedex'land en Rotterdaxnsche Lloyd. Van de cultures was Amsterdam Rub ber prijshoudend; Deli Maatschappij no teerde 2 punten lager. Dividendvoorstel: Heybroek Zeiander 12 pet. (10 pet., waar van 4 pet. uit agio) advieskoers onveran derd 175. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK De spoorwegfondsen namen de leiding over van de industriewaarden, die voor het eerst in zes beursdagen een daling on dergingen. Hoewel weinig spoorwegaande len flinke stijgingen boekten, was de alge mene fractionele verbetering in de groep toch zodanig, dat het gemiddelde ervan opliep met 0.94 tot 147,49, de hoogste waar de sinds 4 februari. Nox-thern Pacific, dat niet in de groep waarover het gemiddelde wordt berekend is opgenomen, steeg meer dan een dollar op verslag van hogere inkomsten en op het nieuws, dat de maatschappij samen met Shell Oil een nieuw gebied in het Silliston- bassin zal gaan exploreren. Shell Oil liep een dollar op, eveneens gesteund door een gunstig verslag. Over het algemeen noteerden de olies lager. De omzet daalde tot 2.640.000 aandelen tegen 2.990.000 tijdens de beurs van woens dag. Het industriegemiddelde daalde van 493.66 tot 492,29;' dat voor openbare nuts bedrijven steeg van 72,73 tot 72,95. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 8714 3 Nedl. 1962/64 909/i« A. K. U 189 190 Calvé Delft 315 Van Gelder Zonen 202H K. N. Hoogovens 305 Nederl. Ford 296/4 N. Kabelfabriek. 283 gew. Philips Gloeil. 277 276 pref.Philips Gloeil. 145 Unilever 400% 390 exd. Wilton Fijenoord 252 Dordtsche Petrol. 893% Konkl. Petroleum 179,80 A'dam Rubber 77 Holl. Amer. Lijn 177 N. Scheepv. Unie 182% Phs. v. Ommeren 286% H. V. A 91% Verg. Deli Mijen 93% Amsterd. Bank.. 200 Ned. Handel Mij. 167% Rotterd. Bank 168 Twentsche Bank 166% Anaconda Copper 68% Bethlehem Steel 185% U. S. Steel 63% General Motors.. 41-% Shell Union 83% Tidewater 37% ADVERTENTIE Alleen zaterdag Alleen zaterdag Primeurs bij ALBERT HEIJN SuperMart. Nu al vindt U in de SuperMart heerlijke Hollandse bloemkool, frisse, rode tomaten en prach tige verse asperges. VA °/o Nederl. '47 f 181,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11