Leuk divertissement door Belgische tonelisten Definitieve punten op het programma in dit seizoen Protest tegen onthouding van ministeriële goedkeuring Théatre Royal du Pare ALBA VRIJDAG 26 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Reclamevak gaat op middelbare scholen leerlingen werven Grote behoefte aan jonge krachten Twee deserteurs aangehouden Bloesem in de Betuwe HEEMSTEEDSE RAAD Voor aanleg van centrale verwarming in woningen aan de Glipperweg BLOEMENDAALS OPENLUCHTTHEATER Vierhonderdduizendste vanmiddag op Keukenhof Het schoolhandbaltoernooi Burgerzinlening van Bloemendaal Politieke commissie Europese Beweging Procureur-generaal Van Dullemen eervol ontslagen UIT STAD EN STREEK „Sterrenparade" ten bate van de oud-verpleegsters F. Slot alleen aan de kop Naast de kassa van de Amsterdamse Stadsschouwburg hing de laatste dagen het afschrift van een brief aan enkele culturele organisaties, aan studenten en scholieren, waarin een belangrijke reduc tie werd aangeboden op de toegangsprijzen voor de voorstelling, die het ensemble van het Théatre Royal du Pare daar donder dagavond heeft gegeven. Ondanks deze bijdrage tot de pogingen om de belangstel ling te stimuleren was het theater slecht bezocht. Dat was bijzonder jammer. Men moet toch werkelijk maatregelen beramen om de uitwisseling tussen Nederland en België op toneelgebied niet tot een leeg gebaar te maken. Daarom zal men zich op de oorzaken van het wegblijven van het publiek dienen te bezinnen. De moeilijk heden van de Franse taal kunnen waarlijk niet de voornaamste daarvan zijn. Het is mogelijk, dat men nog steeds de neiging heeft de kwaliteit van de vertoningen door onze zuiderburen te onderschatten. Dat zou op een verregaand misverstand berus ten: het gisteren behaalde succes kwam geenszins uit plichtmatige beleefdheid voort, maar was wèlverdiend. Het zou, ge loof ik. aanbeveling verdienen de volgende keer met een avondvullend stuk te komen. Het Nederlandse publiek is nu eenmaal argwanend, zodra er twee titels op één affiche staan - een kwestie van onverant woorde degelijkheid! Van verscheidene zijden is de wens geuit, dat het Brusselse gezelschap ook eens met een hedendaags stuk zou moeten komen. Uiteraard heb ik daar ook niet het minste bezwaar tegen. Maar wel kan ik uit erva ring zeggen, dat de Belgische acteurs in wat men voor het gemak onder de noemer „het Franse klassieke blijspel" samenvat verreweg op hun voordeligst uitkomen. Hun bijzondere kwaliteiten in dit genre, waardoor zij zich gunstig van hun noor delijke collega's kunnen onderscheiden, bleken ook nu weer op spectaculaire wijze. De avond begon met „Le soldat fanfaron" naar het stuk van Plautus, dat bij ons als „De snoevende krijgsman" bekend staat, in een vrijmoedige bewerking van Louis Boxus, die tevens voor de regie aanspra kelijk was. Men kan deze komedie op ve lerlei manieren spelen, die allemaal be vrediging schenken als de medewerkenden er zich maar volledig voor inzetten. Boxus heeft de goede inval gehad deze klucht te laten zien als een der prototypen van het komische toneel, dat zich door de eeuwen heen heeft gehandhaafd, via de commedia dell'arte tot Molière en Marivaux, daarna vernieuwd terugkerend in de vaudevilles van Lesage en Labiche, van het talent van welke laatste men na de pauze een amu sante proeve te aanschouwen kreeg. Mis schien was het programma daardoor wat eenzijdig, maar dat. maakte er tevens de kracht van uit. Zijn principe getrouw heeft Louis Boxus dan ook alle geijkte komische effecten in gelast, die hij maar te pas kon brengen. Naar mij dunkt terecht, want hoe kan men bijvoorbeeld een „faux pas" van een in gebeelde minnaar beter laten uitkomen, dan hem ook werkelijk door zijn hoog moedige ijdelheid wel niet ten val te bren gen, maar dan toch te laten struikelen? (Van een onzer redacteuren) Op het congres van de Fédération In ternationale des Clubs de Publicité in Amsterdam is gisteren de heer Sicco Meyer, voorzitter van de „Club van Veer tig" voor de tijd van een jaar gekozen als president der genoemde federatie. De af tredende president, professor Dino dal Verme uit Turijn en de stichter van de or ganisatie, de heer A. Cuisinier uit Parijs, spraken de heer Meyer toe en uitten de wens dat de federatie onder zijn leiding de vriendschapsbanden in internationale pu- bliciteitskringen nog meer zal kunnen ver stevigen. Na het referaat van jhr. dr. Van Nispen tot Pannerden over de collectieve propa ganda van de bloembollenbranche (zie on ze editie van gisteren) namen de congres sisten uit de zeven vertegenwoordigde landen kennis van een aantal rapporten over de opleiding in het reclamevak in Nederland, Engeland en België, waarover later van gedachten gewisseld zal worden. Uit het Nederlandse rapport, uitgebracht door de secretaris-penningmeester van de Stichting Reclame-onderwijs, dr. J. A. Pennock, bleek dat het vakonderricht van deze Stichting, in 1956 begonnen, in het algemeen vlot verloopt. Honderddertig leerlingen volgen thans de tweejarige cur sussen, die in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gegeven worden en die nu zes maanden aan de gang zijn. In die tijd moesten vele aanloopmooi- lijkheden overwonnen worden waarbij men veel ervaringen heeft kunnen opdoen voor de voorbereiding van de volgende cursus die in 1958 zal starten. De cursus gelden (tweehonderd gulden per leerling en per cursusjaar zijn niet voldoende om de kosten van het onderwijs te dekken. De vier in de Stichting deelnemende organisa ties te weten de Bond van Adverteer ders, de Nederlandse Organisatie voor Tijdschriftuitgevers, de Nederlandse Dag bladpers en de Vereniging voor Erkende Advertentiebureaus zullen het nadelig sal do bijpassen. De voornaamste zorg van de Stichting is: voldoende jongelui te interesseren voor een carrière in de reclamevakken. Daarom wil zij volgend jaar in hoofdzaak onder de middelbare schooljeugd „reclame voor de reclame gaan maken, om meer cursis ten te kunnen werven. De minimumeisen voor toelating tot deze reclamecursussen zijn einddiploma gymna sium, h.b.s., vijfjarige handelsschool of middelbare meisjesschool. Overigens bleek dat men ook in België dat toch al sinds 1932 een school voor theoretische en praktische publiciteits- kunde" (in Brussel) bezit, nog met het zelfde probleem worstelt: „namelijk de zorg van alle publiciteitsmedia om in de aflossing te voorzien en nauw samen te wei-ken aan de verruiming van de be roepsélite waaraan deze activiteitsseclor dringend behoefte heeft". En zo waren er in deze overbekende ge schiedenis talrijke clowneske capriolen, die de lachlust kinderlijk gaande hielden. Ik moet eerlijk zegen, dat ik nooit eender zo'n vermakelijke vertoning van dit spel, dat ouder dan onze jaartelling is, heb gezien. Het was werkelijk springlevend, letterlijk en figuurlijk. Georges Jamin was in de titelrol, als de potsierlijk verwaande Pyr- gopolinice, bijna aandoenlijk in zijn ver dwazing. De uitmuntende acteur André Debaar kreeg voor een razendsnelle mono loog als de traditionele grijsaard Périplé- comène een „open doekje". Bobette Jouret was niet alleen hartveroverend, maar ook voldoende virtuoos als Philocomasie en haar vermeende tweelingzuster. Anne Car- priau maakte een kostelijke figuur van de publieke vrouw, die zich voor de mislei- dingsmanoeuvre beschikbaar stelt. En Paul CI airy was als Palestrion inderdaad de voorloper van Scapin, de geraffineerde be denker van tenslotte voor de liefde heil zame schelmenstreken, bewegelijk err wel bespraakt. Het waren geen geweldige ko mische creaties, maar er werd met zoveel vaart en verve gespeeld, dat de Nederland se tonelisten er toch een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. Het niemendalletje „Embrassons-nous, Folleville" van Eugène Labiche, een kleine eeuw oud, werd eveneens aan de toeschou wers voorgezet met een verdubbeling van 't spelkarakter, zonder enig bejag van wer kelijkheidsillusie. In dit geval was er zelfs een compleet toneel op het toneel, met loges ter weerszijden. De intrige is al heel eenvoudig en bestaat alleen uit levendige, heftige twistgesprekken tussen heetgeba kerde partijen: de markies Manicamp, zijn dochter Berthe en haar doortastende aan bidder Chatenay, in welke laatste rol An dré Debaar een formidabele hartenverove raar en porseleinbreker was. Maar Liliane Vincent en Jean Musin deden in welbe spraakte voortvarendheid nauwelijks voor hem onder. Jacques Danois was de bemin nelijke Folleville, die zich gelukkig van een opgedragen huwelijk ontslagen ziet raken. Renè Defossez schreef er de operettemu ziek bij, die onder leiding van Eugène de Canck plezierig ten gehore werd gebracht. De kwaliteit van de zang was in deze mu zikale komedie niet beter of slechter dan men mocht verwachten. Nogmaals, het is bijzonder jammer dat er voor dit aardige divertissement zo wei nig belangstelling was. Jammer ook voor de mensen, die dit hebben gemist. Daoid Koning Aan de Nederlands-Duitse grens bij Nieuwe Schans zijn twee Nederlandse mi litairen aangehouden, die, na op 3 april te zijn gedeserteerd, over de Duitse grens waren gegaan. In Oldenburg werden zij in een daklozentehuis ondergebracht, waaruit zij enkele dagen later spoorloos verdwenen, nadat zij door de rechtbank in Oldenburg tot een korte vrijheidsstraf waren veroor deeld wegens het ongeoorloofd overschrij den van de grens. Toen zij in Nieuwe Schans werden aangehouden, beweerden zij in Duitsland gelegerde militairen te zijn, die met verlof kwamen. Zij toonden een Duitse verblijfsvergunning, die hun in Oldenburg was verstrekt. Beiden zijn naar hun onderdeel in Zuidlaren overgebracht, waar zij in arrest zijn gesteld. De morellen, meikersen en appelen in de Betuwe staan aanstaand weekeinde in bloei. De Heemsteedse gemeenteraad is donderdagmiddag nauwelijks drie kwar tier bijeen geweest voor de behandeling van de korte agenda, die weinig belang rijke punten vermeldde. Wèl maakten verscheidene leden van de gelegenheid gebruik critiek te oefenen op het beleid van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, die zijn goedkeuring heeft onthouden aan het door de raad in april van het vorige jaar genomen besluit, een krediet van 93.000 te ver lenen voor de aanleg van centrale ver warming in 46 weekhuurwoningen aan de Glipperweg. Door dit besluit van de Donderdagmiddag arriveerde op Schip hol de Amerikaanse vocaliste Rosemary Clooney. Zij zal in Nederland optreden. Ter verwelkoming waren enige meisjes aanwezig van het koor „Siveet sixteen". De begroeting geschiedde in stijl: zingend. In ons blad van woensdag berichtten wij reeds een en ander over het programma, dat voor het komende zomerseizoen in het Bloemendaals Openluchttheater kan wor den tegemoetgezien. Dit wordt nu aange vuld met gegevens, die ons werden ver strekt door de voorzitter van de stichting Bloemendaals Openluchttheater, de heer A. van Geluk. Voor het openluchttheater begint het seizoen op 8 en 9 juni met twee voorstelin gen door het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme. Over het programma is nog niets bekend. Op 6 juni gaat aan deze voorstellingen een openbare repetitie vooraf. Waarschijnlijk in dezelfde maand zal, evenals dat vorig jaar het ge val was, het Dutch Swing College één keer optreden. Het optreden vorig jaar was een groot succes. Daarna komt als onderdeel van het Holland Festival het Zweedse semi- beroepsballet „Idla" uit Stockholm naar Bloemendaal voor een matinee en drie avondvoorstellingen respectievelijk op 12, 13 en 14 juli. De programma's worden ge vormd door ritmische danstaferelen met een Zweeds karakter. De groep bestaat uit zesendertig meisjes en is in het noorden bijzonder poulair. Dit wordt een eerste op treden in ons land. Op 20 en 21 juli geeft het Spaanse danspaar Susana (Audeout) en José (Udaeta), dat vorig jaar november nog in Zandvoort is opgetreden, twee voor stellingen. Hun programma bestaat uit oude en nieuwe Spaanse dansen. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell zal een keer optreden, waarbij in ieder geval het door de in Frankrijk geboren en in de Verenigde Staten wonende Russische cho reograaf David Lichine geschreven en in gestudeerde „Graduation Ball" zal wor den uitgevoerd. Voor de keuze van andere nummers laat de balletgroep zich leiden door het succes tijdens het Holland Fes tival. De eerste drie avonden van augustus zijn bestemd voor het ballet van Keita Fodéba uit Frans Equatoriaal Afrika. Een bij zonderheid is dat het gezelschap is uit gebreid tot ongeveer vijftig leden. Op 10 en 11 augustus treedt het Oeral Kozak ken Koor in Bloemendaal op, ook een eer ste bezoek aan deze omgeving. Uiteraard zijn de Wiener Sangerknaben voor dit sei zoen ook niet vergeten, gezien de grote belangstelling, die in Haarlem en omge ving al enkele keren voor dit gezelschap is getoond. Voor de jongeren staan voor lopig twee voorstellingen op het program ma, respectievelijk op 24 juli door het mi niatuur theater van John van Brussel met „De A van Abeltje" van Annie M. G. Schmidt en 21 augustus door het kinder circus „Elleboog" uit Amsterdam. Voorts wordt er van 11 tot 27 mei evenals vorig jaar een expositie gehouden van werk van beeldende kunstenaars uit Bloemendaal en omgeving. Dit jaar is daar voor niet alleen het kleedhuis maar ook de bergplaats van het theater ter beschik king. De hierboven genoemde programma punten zijn definitief. Er zijn nog onder handelingen gaande met verscheidene kun stenaars en gezelschappen. Als deze tot een gunstig resultaat leiden zal er onder meer nog worden opgetreden door de voor drachtkunstenaars Cilly Wang en Cruys Voorbergh het Franse pantomimetheater van Jean Soubeyran en een Engels toneel gezelschap. Er wordt ook nog onderhan deld met het bestuur van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest om twee zondagmiddagconcerten te doen geven in juli en augustus. Overigens wordt het openluchttheater in Bloemendaal meer en meer een trekpleister voor buitenlandse toeristen. Bijna dagelijks sinds Goede Vrijdag doen reisbussen uit Amsterdam het theater aan. Beide Paas dagen zijn er in het geheel zevenduizend bezoekers geweest, waarvan een groot aan tal buitenlanders. De grote belangstelling voor het theater wordt uiteraard ook gesti muleerd door het kleurig uiterlijk. De der tigduizend narcissen en tulpen, waarvan de bollen destijds in de perken zijn gepoot hebben een belangrijk aandeel in de aan trekkelijkheid van het theater. Vanmiddag zal op de nationale bloemen tentoonstelling Keukenhof te Lisse de vier honderdduizendste bezoeker worden ont vangen. Om ongeveer half vier zal deze vermoedelijk de ingang van de bloemen tentoonstelling passeren. De voorzitter van de Keukenhof, de heer Th. van Waveren, zal dan klaar staan om deze gast zeer bij zonder welkom te heten. Er zullen uiter aard bloemen worden aangeboden, waarna het bestuur de gast in het café-restaurant ontvangt. Daar zal de heer Van Waveren de vierhonderdduizendste bezoeker een geschenk aanbieden, waarna de voorzitter met deze speciale gast een rondgang dooi de bloementuin zal maken. Gisteren is op het terrein aan de Van Oos ten de Bruijnstraat in Haarlem het school handbaltoernooi met de poule-wedstrijden voor de oudste meisjes voortgezet. Vandaag volgt de afsluiting met de halve finale en de finale zowel bij de jongste als oudste meis jes. De uitslagen van de gisteren «esneelde wedstrijden luidden: poule E: Bronstee- schoolKetelaarschool 24: poule F: Coorn- hert Lyceum—KI. de Vriesschool 2—3, Coornhert LyceumGerhardschool 14 en KI. de VriesschoolGerhardschool 23; poule G: Kennemer Lyceum—Rijkskweek school 25; Kennemer LyceumHBS-A 2—2: Rijkskweekschool—I-IBS-A 2—0; poule H: ULO AalsmeerMeisjes HBS 0—4; ULO Aalsmeer—ULO Zandvoort 42 en Meisjes HBSULO Zandvoort 41. In de halve finale die door de poule-winnaressen ge vormd wordt komen nu tegen elkaar: Ke telaarschool—Gerhardschool en Rijkskweek school—Meisjes HBS. Bij het gemeentebestuur van Bloemen daal zijn voor de burgerzinlening thans in schrijvingen binnengekomen tot een totaal van f 400.000. Tot 1 mei bestaat er nog ge legenheid in te schrijven. Op uitnodiging van de bestuursraad van de Nederlandse Raad der Europese Be weging is de politieke commissie opnieuw geconstitueerd. Zij is thans als volgt samengesteld: prof. dr. L. J. C. Beaufort, dr. W. P. Berghuis, mr. B. W. Biesheuvel, mr. P. A. Blaisse, P. C. W. M. Bogaers, P. Brijnen van Houten, mr. dr. I. N. Th. Die penhorst, dr. K. J. Hahn, A. Mozer, drs. G. M. Nederhorst, mr. H. R. Nord, drs. D. Roemers, G. J. N. M. Ruygers, mr. F. I. Spat, mr. A. Stempels, mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften en jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen. Tot voorzitter, vice-voorzitter en secre taris werden benoemd de heren Ruygers, Stempels en Brijnen van Houten. De commissie is begonnen met be studering van de verdragen inzake Euro- F.'mg toom. Deze foto geeft een overzicht van de opbouwwerkzaarnheden aan de kermis op de Parklaan te Haarlem. Verschei dene tenten en kramen hebben hun plaats reeds gekregen en aan andere wordt nog intensief gewerkt. Voor de jeugd betekent een dergelijke activi teit natuurlijk een welkome af wisseling in de anders gewoonlijk wat eentonige paasvakantie en zij zien alles met on verholen genoegen aan. De bewoners van de Parklaan zullen er echter ver moedelijk wel anders over denken. Honderdtweejarige. Mevrouw de weduwe M. J. KarremanVan Boven is vrijdag 102 jaar geworden. Zij is in 1855 te Middelburg geboren en woont thans in het rusthuis „Suzanna" te Rotterdam. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. A. A. L. F. van Dullemen, op zijn verzoek, met ingang van 1 juni 1957 eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam, on der dankbetuiging van de vele en gewich tige door hem aan Hare Majesteit de Ko ningin en aan den lande bewezen diensten. minister moesten B. en W. de raad ad viseren het voorstel weer in te trekken. Mevrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y (V.V.D.) was de eerste spreekster, die haar verontwaardiging over de houding van de minister onder woorden bracht. Zij vroeg zich hoeveel huisvrouwen de minister in deze zaak mochten heb ben geadviseerd, hetgeen voor haar aan leiding was de kwestie ook eens te be naderen van de zijde der gezinnen met een smalle beurs. Want centrale ver warming kan nu toch al lang niet meer als een luxe worden beschouwd; vooral wanneer men doordrongen is van het besef, welke een tijdsbesparing dit voor de huisvrouw betekent. De heer Verspoor (Arb.) verzeker de de vorige spreekster, dat er heus vol doende „mannelijke personen" zijn, die dit besluit van de minister eveneens ten sterkste betreuren. Hoewel hij er van overtuigd was dat zijn protest op dit moment geen enkel gevolg meer zou hebben, wenste spreker zijn afkeuring toch kenbaar te maken door tegen het voorstel' van B. en W. te stemmen. Ook de heer Z e g w a a r t (K.V.P.) verklaarde de minister niet te kunnen begrijpen. De onthouding der goedkeu ring was immers onder meer gebaseerd op de overweging, dat door het aan brengen van een centrale verwarmings installatie in deze woningen te weinig rekening werd gehouden met de belan gen van minder draagkrachtigen. Maar spreker had berekend dat de huur daar van straks ongeveer vijftien gulden per week zal bedragen; hetgeen voor hem voldoende aanleiding vormde te infor meren naar de maatregelen van de mi nister tegen de huren voor nieuwbouw woningen in Amsterdam, die een huur hebben van twintig gulden per week. En verder was de heer Zegwaart nieuwsgierig naar de gevolgen van een unanieme afwijzing van het voorstel door de raad. Wethouder Van Lent verwachtte geen enkel heil van tegenstemmen. Bo vendien was de bouw der woningen nu reeds zover gevorderd, dat de omstreden centrale verwarming nog slechts ten koste van aanzienlijke bedragen zou kunnen worden aangelegd. Maar wan neer de raad in Den Haag wil protesteren tegen het besluit, kon men op zijn vol ledige medewerking rekenen. De heer Verspoor (Arb.) wenste zich echter nog steeds niet bij deze gang van zaken neer te leggen. Vooral omdat op ieder bouwcongres de leuze wordt gepro pageerd: „Bouw voor de toekomst!" En hiertoe behoort toch stellig het aanbrengen van centrale verwarming. Wanneer het voorstel dan moet worden teruggenomen, wilde de heer Verspoor hiertoe slechts noodgedwongen overgaan. Dit was voor de heer Reynders (Arb.) een gerede aanleiding het idee van zyn fractiegenoot in een voorstel om te zetten. Hij wilde een scherp protest tot Den Haag richten tegen het besluit van de minister. Het voorstel werd onmiddellijk met alge mene stemmen aangenomen, waarna de heer Zegwaart (K.V.P.) er nog op wees, dat niet alle protesten en demonstraties als zinloos moeten worden beschouwd. Hij meende in dit verband slechts aan de on derwijzers te moeten herinneren. T ransformatorstation Het voorstel van B. en W. om een krediet van 32.200 te verlenen voor de bouw van een nieuw transformatorstation aan de Valkenburgerlaan.gaf de heer Reijnders (Arb.) gelegenheid tot het uitoefenen van critiek, op hetgeen hij de roofbouw van het verleden noemde. Wat men in de goedkope jaren immers verwaarloosd had, moet nu in deze tijd worden verdisconteerd. Verder achtte hij het ongewenst de gemeente te belasten met de kosten, welke verbonden zijn aan een nieuw wachthuisje voor bus passagiers. De heer Scheer (V.V.D.) zou het be treuren wanneer het bestaande wachthuisje verdwijnen moet, omdat het in vergelijking tot de „verschrikkelijk tochtende" abris, welke de N.Z.H.V.M. overal laat plaatsen, nog een ideale verblijfplaats vormt. Tevens verzocht hij het college de hobby-club, die achter dit gebouwtje een onderkomen heeft gevonden, niet zonder meer op straat te zetten, omdat de nuttige vrijetijdsbe steding van deze jongelui toch eerder een stimulans verdient. Wethouder Van W ij k meende niet op de critiek van de heer Reijnders te moeten ingaan, omdat hij een eventueel vroeger gepleegde roofbouw thans niet meer kan beoordelen. Bovendien is het gemakkelijk te beweren dat wat nu moet worden ge bouwd, ook vroeger had kunnen geschie den. Deze mening gaat bijna met alles op. Wat de opmerking van de heer Scheer betreft, antwoordde de wethouder, dat men nog geen haast heeft het bestaande wacht huisje te verwijderen. Over de bouwkosten kan nog overleg worden gepleegd met de N.Z.H.V.M., die misschien bereid zal wor den gevonden hier het bedrag bij te dragen dat anders een nieuwe abri zou moeten kosten. Tenslotte verzekerde spreker, dat de hobbyclub het college evenzeer ter harte gaat, zodat men overweegt deze jongelui straks in „Het Oude Slot" een ander onder komen te bezorgen. Pad voor keersluis Bij de behandeling van het voorstel tot dé aanleg van een pad voor wielrijders en voetgangers naar de nieuwe brug over de keersluis in de Leidsevaart, informeerde de heer Kooymans (Prot. Chr.) of hiervoor voldoende urgentie aanwezig is om een be drag van bijna achtduizend gulden te rechtvaardigen. Zijn partijgenoot de heer Van Brug gen toonde zich bevreesd, dat het voorstel wel eens een loos gebaar zou kunnen zijn, omdat de vereiste goedkeuring misschien weer door hogerhand onthouden wordt. Hiervoor was wethouder Van Lent echter allerminst beducht. Toen de sluis immers zou worden gebouwd heeft men zich met de provincie in verbinding gesteld, waarbij juist tot de bouw van een brug besloten werd, omdat deze een belangrijke ontlasting van het verkeer naar het station Heemstede-Aerdenhout kan betekenen. Nadat nog kort werd gediscussieerd over de vraag, of de bouwkosten ten laste van het grondbedrijf moesten worden gebracht, ging de raad met het voorstel akkoord, het geen tevens het einde van deze ongebrui kelijk korte raadsvergadering betekende. Nieuws in het kort Benoemd. Tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht is benoemd mevr. A. E. Frank—Van Wesbrienen te Heemstede. Het genootschap heeft ten doel de bevorde- dering der kennis van de geschiedenis van Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen en voormalige koloniën. Arbeidsinspectie. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot controleur van de Ar beid de heer L. Klok, die te werk is gesteld in het zesde district der arbeidsinspectie ter standplaats Haarlem. „Pancratius". Op 1.8 mei brengt het Limburgs mannenkoor „Pancratius" een be zoek aan Haarlem op uitnodiging van de koninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap". in de Haarlemse Concertzaal zal een uitvoering worden gegeven van werken van onder meer Josaf Suk, Benjamin Britten, Schönberg, Hindemith, Elgar en Poulenc. Twee aanrijdingen. Donderdagmiddag heeft zich op de hoek van de Leidsestraat en de Voorzorgstraat te Haarlem een aan rijding voorgedaan tussen een vrachtauto en een Duitse personenauto, doordat de be stuurder van de laatste wagen de vracht auto geen voorrang verleende. Tengevolge van de botsing sloeg de personenauto over de kop, waarbij hij zwaar beschadigd werd. De beide inzittenden liepen geen letse' op. Omstreeks kwart over vier is op dezelfde dag een dergelijk ongeluk gebeurd op de hoek van de Oranjestraat en de Voorzorg straat. Hierbij heeft de bestuurder van een vrachtauto geen voorrang verleend aan een bestelauto, tengevolge waarvan de laatste kantelde. Ook hier was de schade aanzien lijk, maar deden zich evenmin persoonlijke ongelukken voor. Enimabloemcollecte. Voor de Emma- bloem-collecte te Haarlem werden nog enige giften ontvangen waardoor de op brengst is gestegen tot 8823, hetgeen be tekent dat de opbrengst 300 meer heeft be dragen dan het vorig jaar. Van dit bedrag werd te Haarlem ingezameld ƒ6631; te Aer- denhout 755; te Bloemendaal 756 en te Overveen ƒ631. Het comité voor de Emma- bloem-collecte betuigt hiermede hartelijk dank aan allen, die medewerkten tot het doen slagen van deze voor de tuberculose bestrijding zo belangrijke collecte. Verdacht van verduistering. De Haar lemse politie heeft een 22-jarige leerling- verpleegster aangehouden, die ervan ver dacht wordt goederen en geld ter waarde van zestien gulden te hebben verduisterd ten nadele van personeel van. één der Haar lemse ziekenhuizen. Na haar te hebben ver hoord en proces-verbaal te hebben opge maakt heeft de politie het meisje weer op vrije voeten gesteld. ADVERTENTIE Haarlems meest gesorteerd adres voor TOPMERKEN RIJWIELEN Raleigh - Phoenix Juncker - Union - Burco GROTE HOUTSTR. 158 - TEL. 15426 Gedipl. rijwiel- en bromfietshersteller Donderdagavond werd in het Haarlemse Concertgebouw een „Sterrenparade" ge houden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het Ere-fonds voor Oud-Ver pleegsters. Het initiatief tot deze avond werd genomen door de Amsterdamse zan ger Johnny Jordaan, die als blijk van waardering voor de goede zorgen, die hij in het Haarlemse St. Elisabeths Gasthuis waar hij enige tijd is verpleegd heeft ondervonden „iets terug wilde doen". Vele van zijn Amsterdamse artiestenvrienden verklaarden zich onmiddellijk bereid het goede doel, eveneens belangeloos, door hun medewerking te steunen. De zaal van het Concertgebouw was redelijk goed bezet, ofschoon met iets meer propaganda misschien een beter resultaat zou zijn verkregen, want uit de reacties van het publiek bleek, dat Johnny Jordaan populair genoeg is. De lootjes voor de vele fraaie prijzen de opbrengst hiervan was eveneens voor het erefonds konden niet alle worden verkocht. De aanwezigen konden genieten van een echt „Jordaan-programma". Behalve John ny Jordaan zelf, die zijn Amsterdamse liedjes van een „lach en een traan" met veel pathos en enthousiasme bracht, was er tante Leen, die met haar nummers even eens in de Jordaansfeer bleef en verder de jeugdige „ster" Jopie Hazes, die voor zijn veertien jaar over een zeer behoorlijk stemvolume bleek te beschikken en met daverende ovaties werd beloond. Verder traden nog twee „onbekende meisjes" op, die door hen zelf gecompo neerde liedjes brachten onder gitaarbege leiding van één van hen, alsmede een jong danspaartje, bestaande uit Ria en Anton, beiden twaalf jaar oud, die vrij ingewik kelde dansen opmerkelijk goed uitvoerden. Andere hoogtepunten in het programma waren de zanger Willy Alberti met enige op gevoelvolle wijze gezongen Italiaanse liederen en de „Two Mounties", die op komieke wijze kolderliedjes zongen en enige niet onverdienstelijke parodieën „weggaven". De nummers werden „aan elkaar ge praat" door de heer G. Bruggeman „Ome Ger" de organisator van de avond. Aan het slot van ue voorstelling werden alle artiesten met veel warmte bedankt voor de prachtige wijze, waarop zij een goed doel hebben willen steunen en kre gen allen een attentie aangeboden. Damtitel Kennemerland Bij de voortzetting van de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland, hoofdklasse, is F. Slot er in geslaagd alleen de leiding te nemen. Hij werd daarbij ijverig geholpen door H. v. Berk, die in een uitstekend gespeelde partij kans zag Th Tielrooij een eerste verlies- partij te bezorgen. F. Slot speelde tegen B. Dukel. Het werd een moderne positiepartij, die na wederzijds sterk spel in een punten verdeling eindigde. J. Draaijer liep in zijn partij tegen G. Postrr.a in n damzet, doch door een gelukkig toeval kon hij met een plakker nog juist remise bereiken. De partij H. BeliënL. Fopma moest worden afge broken in een stand, die remise waarschijn lijk maakt. De stand luidt nu: 1. F. Slot 5 uit 3; 2. en 3. B. Dukel en Th. Tielrooij. •'Ik 4 uit 3; 4. en 5. H. Beliën en H. v Berk. elk 3 uit 3; 6. en 7. J. Draaijer en L. Fopma, elk 2 uit 3 en 8. G. Fostma, 1 uit 3.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15