Washington wil het Egyptische Suezplan een kans geven d 18111 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Felle Russische aanval op uitvaren der zesde vloot Amerikaanse zesde vloot krijgt versterkingen uit de V.S. Washington maant buurlanden van Jordanië tot kalmte Veiligheidsraad kwam nog niet tot uitspraak Ernstige bedreiging van de vrede in het Nabije Oosten, zegt Tass Vergroot Erbij Arabische landen zijn het niet eens in de beoordeling van de situatie CktVMSilLmU/ Kernproblemen Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 345 DODEN j E.G.K.S. helpt huizen bij IJmuiden financieren Met bouw van 1300 woningen is 20 milioen gulden gemoeid Tamelijk zonnig Grote Prijs van Nederland gaat niet door Het woord is aan 71e JAARGANG No 245 ZATERDAG 27 APRIL 1957 302e JAARGANG No 9 3 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie.. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het driejarig jongetje P. H. is op de hoek Houtzagersstraat-Cuba Dwarsstraat te Groningen door een bestelauto van de PTT aangereden. Het kind werd naar het akademisch ziekenhuis overgebracht waar het kort na aankomst overleed. Op de rijksweg Groningen-Leeuwarden. even voorbij Barum, is een bestelauto uit Groningen tegen een boom gereden. De 40-jarige W. Benedick werd zodanig ge wond dat hij op weg naar het akademisch ziekenhuis te Groningen overleed. De heer A. Bolhuis, uit Vries, onder wiens toezicht de heer Benedick chauffeerde, werd ern stig doch niet levensgevaarlijk gewond. In de Ursula-kliniek te Wassenaar is overleden de 56-jarige heer M. van de V. uit Pijnacker, die vorige week donderdag avond toen hij te P ij n a c k e r de Katwijk- selaan overstak door een passerende auto werd aangereden. Zes inzittenden van een personenauto uit Axel, allen Nederlanders, zijn bij een ongeval met deze auto in de Poelstraat te Z e 1 z a t e (België) vlak bij de Nederlandse grens, gewond. Vier van hen, mevrouw Van Steel uit Axel, de heer en mevrouw Van Dongen en mevrouw van Driel, allen uit- Bergen op Zoom, werden met zware verwondingen naar een ziekenhuis te Sluis kil overgebracht en de bestuurder van de auto, de heer Van Steel uit Axel en diens zoon werden licht gewond. De auto slipte in een gevaarlijke bocht in de Poelstraat, kwam met de achterkant tegen een boom, draaide een slag om en botste toen met de motorkap tegen een volgende boom. ai Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 345 personen, van wie 69 kinderen. Ihii Vandaag is in Den Haag tussen ver tegenwoordigers van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en het Algemeen Mijn werkersfonds onder auspiciën van de over heid een contract gesloten voor de finan ciering van 1300 woningen ten behoeve van de werknemers van de Nederlandse kolen- en staalindustrie. Met deze bouw is een bedrag van 20 miljoen gulden ge moeid waarvan de financiering geschiedt dooor de E.G.K.S., die vier miljoen en het genoemde fonds, dat zestien miljoen in de genoemde kosten zal bijdragen, in de vorm van leningen. Ongeveer tien percent, dat zijn 130 van deze woningen zullen in de loop van de komende twee jaar verrijzen in de om geving van IJmuiden en bestemd worden voor de werknemers van de Hoogovens. De daartoe verstrekte leningen hebben gemiddeld een looptijd van dertig jaar en een rentevoet van vier percent. De be schikbare fondsen zullen via de Bank van Nederlandse Gemeenten verdeeld worden in de vorm van leningen over de daartoe door een adviescommissie uit de E.G.K.S. aan te wijzen Nederlandse gemeenten, die het geld op hun beurt weer zullen toe wijzen aan particuliere bouwers. De res terende 1200 woningen zijn bestemd voor de arbeiders in de Nederlandse mijn industrie. XOCOOOT^(VVrxyY>->X>5COOC«)riOCOOOaXCOCCOOCCOrCOOOOOSOCCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ De oude molen in het natuurreservaat „Het Buurserzand" hij Haaksbergen (Overijsel) is door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten te koop aangeboden voor afbraak. De molen dateert uit 1802. Ze is geheel vergaan. Nog onlangs braken twee wieken af in het geweld van een storm. Vandaar dat men op behoud niet langer prijs stelt. NEW YORK (UP) De Sovjet-Unie heeft tüdens het debat over het Sucz-kanaal in de Veiligheidsraad de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat zij „de vuist willen tonen" aan de volken van het Nabije Oosten, door het zenden van, de zesde vloot in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee. De Russische ambassadeur Sobolev, die door een verklaring van Moskou gehouden was het memorandum van Egypte inzake het kanaal te verdedigen, viel het plan-Eisenhower aan, toen de Suez-kwestie in twee zittingen zonder resultaat werd besproken. De raad werd niet gevraagd tot enige actie over te gaan en de meesten van de elf leden verkondigden het standpunt, dat de Egyptische kanaal-code, zoals die aan de UNO is voorge legd, een proeftijd moet worden gegeven, met voorbehoud. De Amerikaanse afge vaardigde Lodge gaf het algemene standpunt weer, toen hij zei: „Misschien kan er geen eind-oordeel worden uitgesproken over het systeem dat Egypte voorstelt, voor dat het in de praktijk is geweest. Daarom blijft elke goedkeuring door de Verenigde Staten slechts voorlopig. Hangende een regeling met de oude Suezkanaal-maatschap- py zullen de Amerikaanse schepen gemachtigd zijn tolgelden aan Egypte te betalen, maar alleen onder protest, zoals dat het geval is geweest sedert juli". NORFOLK (Reuter) Vijf schepen van de Amerikaanse Atlantische vloot, die landingsvaartuigen en een bataljon mari niers aan boord hebben, zullen maandag naar de Middellandse Zee vertrekken, al dus een woordvoerder van de Amerikaanse marine. Het zou een routinebeweging zijn om andere schepen ter plaatse af te lossen. Hij kondigde nog meer verplaatsingen van schepen naar de Middellandse Zee aan. De Amerikaanse minister van Marine, Wil liam Franke, heeft in Norfolk (Virginia) verklaard, dat de Amerikaanse zesde vloot naar het oosten van de Middellandse Zee is gezonden als onderdeel van een oefen program en tevens om ter plaatse te zijn als de Amerikaanse burgers uit het gebied van Jordanië geëvacueerd zouden moeten worden. Hij verwacht geen grote wijzi gingen in de omvang van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee. Wel acht hij het mogelijk dat het vertrek van een versterkt bataljon mariniers, dat nu in het Middelandse Zeegebied is en dat de volgende maand naar de Verenigde Staten zou terugkeren, voorlopig uitgesteld wordt. Vele Amerikaanse kranten en omroep- stations hebben de Amerikaanse bevolking verzekerd dat het „machtsvertoon" slechts als afschrikmiddel is bedoeld. Een uit zondering op deze geruststellingen vormde een bericht uit Washington in de New York Times, waarin staat dat sommige ambte naren particulier geneigd zijn te geloven dat de regering bereid is zo nodig gebruik te maken van het gezag dat zij krachtens het plan-Eisenhower heeft om Amerikaan se strijdkrachten in het Nabije Oosten te gebruiken. Het minder ernstig voor stellen van machtsvertoon zou volgens deze zegslieden ook vooral ten doel hebben te vermijden dat de Sovjet-Unie de kans krijgt het geval voor de UNO te brengen en de Verenigde Staten van agressie te beschuldigen. De vlootbeweging is naar men algemeen aanneemt voorts bedoeld als geruststelling voor koning Hoessein en als afschrikmiddel om Jordanië's buur landen te weerhouden van eventuele plan nen het land binnen te vallen en te ver delen, en tenslotte om de Sovjet-Unie te waarschuwen tegen het gebruiken van „vrijwilligers". Verlofgangers PARIJS (Reuter) Een honderdtal be manningsleden van de schepen der Ameri kaanse zesde vloot, die met verlof waren In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is vrijdagavond een tentoonstelling ge opend van leger en luchtmacht Paraat 1957". De expositie zal door het gehele land reizen. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, verrichtte de opening. Hij liet zich tijdens de rondgang de werking uitleg gen van een schietstoel voor straal jagers en nam er zelf in plaats voor een demonstratie. toen de vloot bevel kreeg te vertrekken, gaat per vliegtuig uit Parijs naar Napels. MOSKOU (Reuter) Het officiële pers bureau van de Sovjet-Unie, Tass, heeft verklaard, dat de toestand in Jordanië en in het bijzonder de beweging van de Amerikaanse zesde vloot naar het ooste lijk deel van de Middellandse Zee een ern stige bedreiging voor de vrede in het Na bije Oosten vormt. Radio-Moskou zegt dat „de misdadigste reactie, gesteund door de Amerikaanse im perialisten, zich van Jordanië heeft meester gemaakt" Volgens de radio is de toestand in het land „buitengewoon gespannen en is men in geheel Jordanië overgegaan tot het op grote schaal arresteren van patriot ten". TEL AVIV (Reuter) De Britse socia listische politicus Aneurin Bevan heeft er op aangedrongen, dat Groot-Brittannië bij de poging om de vrede in het Nabije Oosten te herstellen het initiatief neemt. Hij zei dit voor zijn vertrek uit Israel naar Malta. Bevan verklaarde, dat Groot-Brittannië in het Nabije Oosten niet passief moet blijven als gevolg van wat hij fouten noemde, die in het recente verleden gemaakt zijn. ROME (AFP) De huidige gebeurte nissen in het Nabije Oosten wekken bij mij geen enkele bezorgdheid, aldus gene raal Mosje Dajan, de stafchef van de Is raëlische strijdkrachten, die met vakantie te Rome verblijft. De generaal zei van plan te zijn dinsdag te Napels scheep te gaan op de „Sion". ADVERTENTIE Linoleum Gr. Houtslr. hoek Raamvest Krommenie De sportcommissie van de K.N.A.C. heeft besloten het bestuur van de automobielclub te adviseren om de Grote Prijs van Neder land, die op 16 juni in Zandvoort gehouden zou worden, geen doorgang te doen vinden. De kosten verbonden aan het organiseren van een dergelijk evenement zijn gedu rende de laatste jaren zo zeer gestegen, dat deze onmogelijk meer door de baten gedekt kunnen worden. >3ccccoco3occoococ<xxxoocooodccccoccoc>:ococcccccocccooco Met ingang van vandaag verschijnt j „Erbij" in een andere gedaante: in plaats van acht kleine komen er voor taan zes grote pagina's. Dat betekent niet alleen een uitbreiding, maar ver hoogt ook de gemakkelijke leesbaar heid. Men behoeft de wekelijkse bijlage niet langer zelf open te snijden. Zoals j men zal bemerken is de afdeling „Voor' de vrouw" nu ook, in nieuwe opmaak in „Erbij" opgenomen, zodat de lezeres sen verzekerd zijn van een vaste ver- schijningsdag. Men vindt de wetens- waardigheden en beschouwingen voor\ de vrouw tezamen met de jeugdrubriek, hetgeen ons een goede combinatie lijkt. In „Erbij" zijn de vaste rubrieken ge- handhaafd, vermeerderd evenwel met de litteraire kanttekeningen. Van de j extra ruimte zal tevens gebruik worden gemaakt om de lezers wekelijks van\ nieuwe uitgaven, voornamelijk op het gebied van de belletrie, op de hoogte te j houden. Evenals voorheen kan rrien „Erbij" beschouwen als een voor rustige ogenblikken te bewaren, veelzijdige aanvulling op wat de krant u biedt aan', dagelijks nieuws. Wij hopen dat men'i de royale uitvoering als een verbetering zal zien. CCOOCOOOODKJOOOOOCOOOaOCOOOOaSOOOCOCCCOOOKMOCCCOCOOCOOC De Franse ambassadeur Georges-Picot, de Australische ambasadeur Walker en de Britse ambassadeur Sir Pierson Dixon, be streden de code krachtig. Volgens Georges- Picot is de Egyptische verklaring „nevel achtig, eenzijdig en zonder waarborgen". Walker zei, dat Australië een regeling voor het gebruik van het kanaal „niet als be vredigend kan beschouwen, als die lijkt op een uitbreiding van het Egyptische verbod van de dooi-vaart van Israëlische schepen, op gronden, die ons verdacht voorkomen". Het verloop van de vergadering was nogal mat, totdat Sobolev 's middags de aanval opende. Sir Pearson Dixon, die deze maand voorzitter is, trachtte Sobolev tot de orde te roepen, maar de Rus,betoog de dat „het volk van Jordanië resoluut ge weigerd heeft het plan-Eisenhower te aanvaarden of toe te treden tot het agres sieve Bagdad-pactII: kan moeilijk zwijgen over een ontwikkeling van de toe stand als de manoeuvre van de Ameri kaanse vloot in de wateren bij het Suez- kanaal. Dergelijke vloot-bewegingen zijn een jaar geleden uitgelopen op het sluiten van het kanaal voor vele vloten, waaron der die van Rusland. Het is de plicht van de veiligheidsraad maatregelen te nemen voor het handhaven van de vrede en het wegnemen van de oorzaken van interna tionale spanningen De ambassadeur van Irak, Al-Sjabander zei dat de Jordaanse troebelen „uit één oorzaak voortkwamen: het internationale communisme en zijn agenten Voorzitter Sir Pearson Dixon verklaar de, dat de Iraakse ambassadeur en de Amerikaanse gegedelegeerden de Russi sche ..fantasmagoria" voldoende hadden weerlegd. (Reuter) „Het Egyptische memoran dum komt", volgens Lodge, „in zijn huidi ge vorm niet ten volle tegemoet aan de zes voorwaarden voor de exploitatie van het Suezkanaal, die de Veiligheidsraad in ok tober met algemene stemmen heeft aan vaard". De Egyptische vertegenwoordiger verklaarde dat dit wel het geval is. ROME (Reuter) De Italiaanse regering is tot de slotsom gekomen, dat het Egyp tische memorandum onbevredigend is, maar enige hoop biedt voor verdere onder handelingen. Dit is uit gezaghebbende bron na een kabinetsbijeenkomst in Rome vernomen. De regering is van mening, dat het memorandum niet voldoet aan de es sentiële voorwaarde, dat het kanaal niet onderworpen zal zijn aan de politiek van één land. BELGRADO (AFP) De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popo- vitsj, heeft verklaard, dat Joegoslavië het nieuwe Egyptische memorandum in over eenstemming acl. met het UNO-handvest, de conventie van Konstantinopel en met de zes beginselen van de Veiligheidsraad. WASHINGTON (Reuter). De woord voerder van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten er bij de landen van het Nabjje Oosten, waaronder Egypte, Syrië en Israel, op hebben aangedrongen voorzichtigheid en matiging te betrachten in hun houding ten opzichte van de huidige crisis in Jor danië. Hij verklaarde, dat deze stappen een onderdeel uitmaken van een „voort gaand proces". CAIRO (Reuter/AFP). In Arabische politieke kringen te Cairo is meegedeeld, dat de Syrische president, Sjoekri El Koe- watly, en president Nassers politieke advi seur Ali Sabry, die in Saoedi-Arabië be sprekingen voeren, koning Saoed voor stellen, een delegatie van ministers der drie landen naar Amman te zenden om de Arabische eenheid te herstellen. Volgens radio-Cairo hebben de besprekingen ten doel „een overwinning van de imperia listen door de eenheid der Arabieren te verijdelen. „Het imperialisme en de reac tie, die in Jordanië samenspannen, kunnen hel Jordaanse volk op den duur er niet onder houden", aldus de radio. DJEDDA (AFP). Van bevoegde zijde is te kennen gegeven, dat koning Saoed bij de besprekingen in de eerste plaats zal pogen aannemelijk te maken, dat het op treden van koning Hoessein ter bestrijding van de communistische invloed in Jorda nië door de Arabische landen dient te worden gesteund. Deze anti-communis tische politiek heeft Saoed reeds bepleit, toen hij onlangs een onderhoud had met de sjah van Perzië en later met de presi dent van Libanon, Sjamoen. AMMAN (AFP). Koning Saoed heeft koning Hoessein, naar verluidt, in een boodschap gelukgewenst. De vorst van Saoedi-Arabië uit zijn tevredenheid over de wijze „waarop koning Hoessein het voorbeeld heeft gegeven en de weg aan de Arabische naties getoond heeft". „Nog nimmer zijn de gezichtspunten van Saoedi-Arabië en Jordanië op het gebied van de buitenlandse politiek zo met elkaar in overeenstemming geweest", zo heeft een Jordaanse officiële functionaris gezegd. Dollarhulp? (Reuter). Volgens diplomatieke waar nemers in Amman heeft koning Hoessein ondanks zijn openlijke instemming met de Egyptische en Syrische politiek een ernstig verwijt gericht tot deze beide landen. Hij zou zich speciaal hebben gericht tegen de „onrust veroorzakende" propaganda van radio-Cairo. De koning zou zeer genegen zijn dollarhulp aan te nemen, indien deze onvoorwaardelijk zou zijn, afgezien van een openbare veroordeling van het com munisme. Koning Hoessein acht, aldus de waarnemers, Israel en de communisten zijn beide voornaamste vijanden. Deze waarnemers geloven, dat koning Hoessein de jongste ronde gewonnen heeft. Goedmoedig Men verwacht ,dat het uitgaansverbod geleidelijk zal worden verzacht. Vrijdag mochten de inwoners van Amman drie uur op straat om inkopen te doen en de moskee te bezoeken. Toen het uitgaans verbod weer van kracht werd, waren de straten binnen tien minuten leeg. Mili tairen en politie joegen lachend en goed gehumeurd de weinige talmers terug naar huis. Uit betrouwbare bron is vernomen, Met een brede lach en vol vertrouwen heeft koning Hoessein van Jordanië zich laten fotograferen na het onder drukken van de linkse agitatie in zijn land. Naar zijn zeggen is de strijd om de macht evenwel nog niet beslist. dat er ongeveer tweehonderd arrestaties zijn verricht sedert donderdag de staat van beleg werd afgekondigd. Oud-premier Naboelsi mag voor onbepaalde tijd zijn woning niet verlaten. Van regeringszijde werd tegengesproken, dat hij gearresteerd is. De nieuwe minister van Defensie, Soe- leiman Toekan, is op de eerste vergadering van het kabinet benoemd tot militair gou verneur-generaal van Jordanië. Militairen hebben het werk in de telefooncentrale van Amman overgenomen. Zij staan slechts een beperkt aantal dringende ge sprekken met ambassades en ministeries toe. Vrede ROME (Reuter). Toeristen, die vrijdag visa hebben gekregen voor Jordanië van de Jordaanse ambassade in Rome, kregen tevens een gedrukte mededeling waar boven staat: „Jordanië, het land van de vrede". De Jordaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat zij alle mogelijke fa ciliteiten zullen verlenen voor de komst van toeristen". BEIROETH (AFP). Een woordvoerder van de Libanese regering heeft verklaard dat Libanon Eisenhowers verklaring („de onafhankelijkheid van Jordanië is essen tieel") toejuicht omdat deze de huidige politiek van Hoessein steunt. ADVERTENTIE BARTEL 10RISSTR HAARLEM IEL 13439 FERD BOLSTR: 48 A DAM TEL /17162 Viltmantels in kleuren 59.50 Arabisch spreekwoord: Elke mot is in de ogen van haar moeder een gazel. Zowel Paus Pius XII als dr. Albert Schweitzer hebben deze week partij ge kozen in het werelddebat over de dreiging van een atoomoorlog en de proefnemingen met atoomwapens. Het zal niemand hebben verbaasd, dat zij beiden ernstige waarschu wingen hebben laten horen tegen de ver schrikkelijke gevaren, waaraan de mens heid zich - als 't ware met gesloten ogen - aan het blootstellen is. Echo's van hun waarschuwingen heeft de wereld vlak daarna vernomen uit de mond van de Franse ex-premier Edgar Faure en uit die van de prominente Westduitse poli ticus Eugen Gerstenmaier, die allebei de opvatting verwierpen dat er eerst een in ternationale overeenkomst tot stand moet zijn gekomen vóór een der partijen de experimentele explosies staakt. Gersten maier, die voorzitter van de Bondsdag is, zag er zelfs een politiek voordeel voor het Westen in, de proeven eenzijdig stop te zetten, omdat de Sovjet-Unie dan geheel alleen de verantwoordelijkheid zou dragen voor de schade, die de radio-activiteit de wereld kan berokkenen. Min of meer volgens dezelfde redenering heeft de Japanse regering dezer dagen ge weigerd, zich bij een appèl van de Sovjet- Unie aan Amerika en Engeland tot staking van de proefnemingen aan te sluiten zolang Moskou met zijn eigen proef-explosies doorgaat. „Een mogendheid, die oprecht wenst dat de proeven worden beëindigd, moet zelf het voorbeeld geven en niet wachten tot de andere mogendheden hun proefnemingen eveneens staken", heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. En men kan niet ontkennen, dat het daarmee de spijker op de kop geslagen heeft. De Russische regering - die in dit opzicht altijd veel hoger van de toren heeft geblazen dan de Amerikaanse of de Britse - dient nu de conclusies uit haar eigen pro paganda te trekken (en dus de proef-explo- sies te beëindigen) of haar mond te houden. Hetgeen op zichzelf niets afdoet aan de morele plicht, die het Westen heeft om - ook al laat de Sovjet-Unie deze kans op een internationaal politiek succes voorbij gaan - zélf in deze een voorbeeld te geven waarmee het de dank van de mensheid kan oogsten. Men dient echter wel een duidelijk on derscheid te maken tussen de proef-explo- sies en de atoomwapenproduktie zelf. Hoe betreurenswaardig het ook is, dat de wed loop in het vervaardigen van kernwapens is begonnen en hoezeer er ook alles voor te zeggen valt, dat die wedloop zo spoedig mogelijk wordt beëindigd, dit vermindert niets aan de ontzaglijke moeilijkheid van het probleem hoe het Westen met de pro- duktie van die wapens zou kunnen ophou den zolang de tegenpartij er niet eveneens mee ophoudt en een desbetreffende over eenkomst niet door alle betrokkenen (en daartoe behoren wij allemaal!) kan worden gecontroleerd. De internationale kern wapenwedloop dreigt te leiden tot «massa- zelfmoord van de mensheid, is door velen beweerd, en wij zouden de laatsten zijn om dit te willen tegenspreken. Maar eenzijdige ontwapening van het Westen zou geen en kele waarborg bieden dat de mensheid voor die catastrofe bewaard zou blijven en dat deze er niet juist door zou worden verhaast. Wij herinneren ons nog maar al te goed hoe de Duitse dictator een kleine twintig jaar geleden keer op keer misbruik maakte van de zwakke staat van verdediging der omliggende landen. En we hebben geen enkele reden om méér vertrouwen te heb ben in de politiek, die de Sovjet-leiders zouden volgen als zij zich in militair op zicht aanzienlijk sterker wisten dan de Westelijke landen uit hoofde van het feit dat het Westen - en niet dg Sovjet-Unie - de kernwapens zou hebben afgeschaft. Zelfs een algemeen-aanvaard verbod van deze wapens zou ons, tenzij de nakoming ervan afdoende kan worden gecontroleerd, dat vertrouwen niet kunnen geven, want in Hongarije hebben we pas gezien hoe weinig waarde men mag hechten aan het woord van een dictatoriale regering, die tegen over niemand rekening en verantwoording van haar daden behoeft af te leggen als het haar niet convenieert en die binnenslands zelfs haar maatstaven van wat moreel en immoreel is naar eigen smaak kan bepalen. Om dezelfde reden zouden we ook gener lei zekerheid, dat ons land in een eventuele atoomoorlog gespaard zou blijven, kunnen putten uit een nationale weigering om atomaire ladingkoppen op Nederlands grondgebied op te slaan, hoezeer een der gelijke weigering op ethische gronden ook verantwoord zou zijn. In Duitsland is deze week een oplossing van dit probleem, dat zich immers ook daar voordoet, gezocht in de richting van een internationale over eenkomst, waarbij de „atoommogendheden" zich zouden verplichten, noch taktische (Zie verder pagina 3)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1