Knutselwerk? Praehtbijts Ceta-Bever! DE BUIT BINNEN KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF C De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Twee visies op hergroepering der Europese instellingen A Drukte in Straatsburg Ministerscomité en Raadgevende Vergadering kwamen bijeen Koninginnedag in het buitenland FESTIVAL BALLET IN AMSTERDAM NAAIMACHINES „De zwarte rechter" r Kort en bondig WOENSDAG 1 MEI 1957 4 Duitse scholieren stalen grammofoonplaten De zagende pijnen Chris Baay en Bert Dükstra naar televisiekern Nederlands Ballet naar Duitsland Twee premières bij het tienjarig bestaan Ontslag van geneesheer directeur te Goes voor ambtenarengerecht B RIN TA is zo V maakt t aan gemakkelijk, tafel snel klaar! Film van Geesink bekroond ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS wordt op maat geleverd. Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal (Van een bijzondere correspondent). STRAATSBURG, dinsdag Sinds gister ochtend is het weer druk in het Huis van Europa. In den regel wordt hier in de parlementaire sfeer Europese politiek be dreven. Gisteren is dan ook het. negende zittingsjaar van de (parlementaire) Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa begonnen. Deze Raadgevende Ver gadering heeft zich de eerste dag beperkt tot de éénstemmige herkiezing van haar voorzitter, de Belgische socialistische sena tor Fernand Dehousse. De komende dagen zal er meer over haar te vertellen zijn. Gisteren was belangrijker de één dag- durende zitting van het Ministerscomité, de regeringstak van de Raad van Europa. Het voorzitterschap, bij toerbeurt bekleed, was in handen van minister Luns. De twee grote onderwerpen van deze zitting waren: hergroepering van de Europese instellingen en coördinatie van de buitenlandse politiek der staten-leden. Een echte discussie, het tegenover elkaar stellen van argumenten, was de laatste tijd geen kenmerkende bezigheid van het Ministerscomité. Maar deze keer hebben de ministers zich er dan toch in begeven, vooral wat betreft de her groepering van Europese instellingen. Er is een Engels plan, het zogenaamde Grand Deesign van Selwyn Lloyd en een Italiaans plan. Beide plannen beogen vorming van één algemene parlementaire vergadering. De Engelsen zien als grootste eenheid de NAVO, maar laten de toekomstige econo mische assemblée van de zes continentale landen (voor kolen en staal, de Gemeen schappelijke Markt en Euratoom) buiten be schouwing; die algemene parlementaire vergadering zal dan bijeenkomsten in ver schillende samenstelling kunnen leveren, al naar gelang van de organisatie, wier zaken aan de orde zijn. (NAVO, OEES, WEU). President Eisenhower heeft Koningin Juliana een telegram gezonden met geluk wensen ter gelegenheid van haar ver jaardag. De met oranje lampions versierde tuin van de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Dja karta kon dinsdag nauwelijks alle Neder- 1 iders bevatten, die 's avonds de recep tie bezochten, welke door de heer Hage naar ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana werd gegeven. Na mens de Nederlandse gemeenschap in In- d >nesië werd een telegram aan de Ko ningin gezonden, waarin de Nederlanders hun aanhankelijkheid jegens de vorstin betuigden. De ontvangst voor de Nederlandse ge meenschap was voorafgegaan door een re- ceptié voor de Indonesische autoriteiten en het diplomatieke corps. Deze werd o.a. bezocht door de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Tamzil, vele leden van zijn staf en andere Indonesische functionarissen, als mede vrijwel het voltallige diplomatieke corps. In Tokio hebben 400 Japanners en bui tenlanders dinsdagavond deelgenomen aan de viering van de verjaardag van Koning in Juliana door de Nederlanders, onder wie leden van het buitenlandse diploma tieke korps en hoge Japanse autoriteiten. Ongeveer 100 personen, onder wie de Japanse kroonprins zaten aan aan een diner, dat gevolgd werd door een ver jaardagsbal in de club der buitenlandse journalisten in Japan. De Japanse radio heeft dinsdag een uit zending gewijd aan de verjaardig van Ko ningin Juliana. Deze uitzending werd ge heel in de Nederlandse taal gehouden. Zij opende met een gelukwens door de omroe per. Daarna hield prof. Sumitaka Asakoera van de universiteit voor buitenlandse talen in Tokio een causerie over de betrekkin gen tussen Nederland en Japan. Prof. Asa koera zei, dat Nederland gedurende meer dan twee eeuwen het enige Europese land is geweest, waarmee Japan handelsbetrek kingen onderhield. De haven van Nagasaki, was van 1641 tot in de tweede helft van de 19de eeuw alleen voor Nederlandse schepen open. Als gevolg hiervan was het Nederla .ds de enige Europese taal, die in Japan gehoord werd. Tal van Nederland se woorden, vooral op handelsgebied, zijn in het Japans ingeburgerd. Prof. Asakoera besloot zijn causerie, die een kwartier duurde, met gelukwensen aan Koningin Juliana en aan het Nederlandse volk. In Peking heeft de Chinese premier, Tsjoe En Lai, dinsdag op een receptie, wel ke ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana door de Nederlandse zaakgelastigde, de heer Zeeman, werd ge geven. een heildronk or de gezondheid van de vorstin en de welvaart van Ne derland uitgebracht. Alexander Zawadski, voorzitter van de Poolse staatsraad, he°ft Koningin Tuliana een telegram gezonden, waarin hii haar ter gelegenheid van haar verjaardag zijn ge lukwensen aanbiedt. Het Italiaanse plan laat de NAVO buiten beschouwing, omvat wel de economische assemblée van de Zes en wil elk der assem blees, die men als laden uit de grote assem blée kan trekken, de eigen nogal uiteen lopende bevoegdheden laten houden. De hele assemblée zou enkele dagen per jaar het totale beeld kunnen bespreken. Nu zijn deze plannen al bij de West- Europese Unie en ook bij de Zes in studie. De ministers zullen - dat was de conclusie van hun discussie - het resultaat van die studie afwachten en dit te zijner tijd weer in de Raad van Europa, „algemeen kader van de Europese politiek", aan de orde stellen. Bij de hergroepering wordt ook het vraagstuk van de verhouding - men streeft naar zeer nauw samengaan - tussen de Raad van Europa en OEES onderzocht. De waarnemende secretaris-generaal van de Raad van Europa heeft daar een rapport over opgesteld. Dit zal onder meer aan de Raadgevende Vergadering worden voorge legd. Door dit laatste te besluiten gaven de ministers tevens blijk van hun voorheen wel betwijfelde bereidheid, de Raadgeven de Vergadering inderdaad om raad te vra gen; iets waarvoor in het bijzonder de Bel gische minister Spaak had gepleit. Gemeenschappelijk beleid De ministers hebben nóg een vriendelijk gebaar in de richting van de Raadgevende Vergadering gemaakt: dank gebracht voor haar pogingen om een gemeenschappelijke Europese politiek te bevorderen. Dit betrof dan het andere grote onderwerp: de coördi natie van het buitenlands beleid. Hierom trent hebben de ministers vastgesteld onder meer, dat de splitsing van Duitsland een voortdurend gevaar betekent, welks afwen ding een van de belangrijkste taken van een gemeenschappelijk Europese politiek is. Voorts hebben zij tegenover de Russische dreigementen van de laatste tijd gesteld, dat de defensieve kracht van het vrije Europa moet worden gehandhaafd (ten aanzien van de desbetreffende resolutie heeft het neutrale Oostenrijk zich van stemming onthouden). Van de verdere werkzaamheden dei- ministers vermelden wij de ondertekening van de conventie inzake vreedzame be slechting van geschillen (de dertiende over eenkomst, die in het kader van de Raad van Europa tot stand gekomen is). En dan het opstellen van een voordracht voor de benoeming van een secretaris-generaal van de Raad van Europa. Deze voordracht ver meldt (alfabetisch) de Italiaan Benvenuti en het Nederlandse Tweede Kamerlid Fens. De Raadgevende Vergadering zal woensdag 1 mei uit dit tweetal de secretaris-generaal kiezen. Tenminste als de vergadering van 1 mei waar in socialistische kring nogal bezwaar tegen is gerezen, kan doorgaan. Twee Duitse scholieren van 17 en 19 jaar, afkomstig uit Hannover, zijn in Am sterdam gearresteerd toen zij grammofoon platen aan een Amsterdamse winkelier te koop aangeboden, die uit een Amersfoortse zaak gestolen bleken te zijn. Vijftig platen werden in beslag genomen. De knapen zijn naar het Amersfoortse politiebureau over gebracht. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen 'alen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De toneelgroep van de Nederlandse Televisiestichting zal in het seizoen 1957 1958 als volgt zijn samengesteld: Sonja Brill. Ineke Brinkman, Jeanne Verstraete Chris Baay; Harry Bronk, Frits Butselaar Bert Dijkstra, Mathieu van Eysden, Tonny Foletta, Herbert Joeks, Rob Milton, Erik Plooyer, Willy Ruys en Jan Wegter. In het Theater Carré te Amsterdam is London's Festival Ballet onder leiding van Anton Dolin maandagavond aan een reeks voorstellingen begonnen, die zondag be sloten wordt. Op het eerste programma stonden twee reeds uit het Holland Festi val 1956 bekende werken: de „Symphonie for fun" van Michael Charnley op muziek van Don Gillis en de „Etudes" (naar Czer- ny) door Haralcl Lander, waarin men de eerste solisten van het gezelschap: Toni Lander, Belinda Wright, John Gilpin en Flemming Flindt, opwindende demonstra ties van hun technische specialiteiten kon zien geven. Er zal voldoende aanleiding komen om op hun kwaliteiten nader in te gaan. Men was begonnen met een oud parade nummer: de twee akte van „De Noten kraker" op Tsjaikofsky's overbekende muziek in een door Anton Dolin zeer vrij naar de oorspronkelijke choreografie van Lev Ivanov uit 1892 bewerkte zetting. Dit gedeelte is voornamelijk een divertisse ment, waaraan alleen de vermoedelijk door niemand gemiste Arabische variatie ontbrak. Ondanks de instudering door nie mand minder dan Pilar Lopez bracht de Spaanse dans geen overtuigend succes, in tegenstelling tot de Trepak, die door Ni cholas Beriosov met behoud van alle karakteristieke kenmerken was gestileerd en temperamentrijk werd uitgevoerd. Al kan ik geen vergelijking maken, de thans vertoonde acrobatische chinoiserie zal wel aannemelijker zijn dan de vroeger als zo danig dienst doende pantomime. De bekro ning van deze revue in het Paradijs van Suikergoed, waarin verder lieftalligheden als de dans der mirlitons en de fameuze bloemenwals voorkomen, wordt gevormd door een duet van bijzondere schoonheid. De pas tot ballerina bevorderde Jeannette Minty, erg onzeker in het langzame ope- ningsdeel met de moeilijke arabesques, was in het delicate pizzicato, waarin zij haar exactheid in korte bewegingen en voorbeeldige versieringen kon bewijzen, wel aanvaardbaar. Haar virtuositeit is nog bij lange na niet briljant genoeg. Louis Godfrey was een bekwame partner. De stoffering van het toneel was beneden het verzorgingspeil dat men van het Fes tival Ballet gewend is. De begeleiding werd door het Gelders Orkest verzorgd. Het bovengenoemd programma wordt vandaag herhaald. Donderdag kan men Anton Dolin met Belinda Wright in „Gi selle" zien, vrijdag neemt John Gilpin zijn plaats in. Zondag zijn er twee voorstel lingen, waarbij de tweede akte van „Het Zwanenmeer" tot uitvoering komt met de Hongaarse ballerina Margit Muller, door Jean-Pierre Alban gesecondeerd. Er slaan ons de komende avonden twee noviteiten te wachten: „Concerti" op muziek van Vi valdi en Marcello door David Lichine en „Les deux errants" van Wolfgang Brun- ner. Dolin beschikt thans over een goed ge traind ensemble met voortreffelijke solis ten. Artistiek vooruitstrevend mag zijn politiek dan niet zijn, de liefhebber van spectaculaire danskunst komt royaal aan zijn trekken. David Koning Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell zal in mei een korte tournee naar Duitsland maken. Op 15 mei treedt het ballet op in Wetzlar, op 16 mei in Bad Nauheim, op 17 mei wordt een voorstelling gegeven in Ludwigshafen am Rhein. In deze plaatsen woi'den drie balletten uitge voerd van Lichine: „Invocatie", „La Crea tion" en „Graduation Ball". Het programma vermeldt verder „Concerto Barocco" en „Dessins pour les Six". AD VERTENT1E Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „Ballet der Lage Landen Op de galavoorstelling ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme op woensdag 29 mei in de Stads schouwburg in Amsterdam, zullen behalve het ballet De Notenkraker(het complete, oor spronkelijk uit twee aktes bestaande ballet, dat thans als een geheel wordt uitgevoerd) nog twee Nederlandse premières worden uitgevoerd namelijk: „Hoepels" (Hoops) van de Engelse choreograaf Walter Gore op muziek van Poulenc en „Het Geschenk" (the gift) van de choreograaf Peter Darrell op muziek van Fauré. Beide balletten wor den thans onder leiding van deze choreo grafen zelf ingestudeerd. Het orkest van de Nederlandse Opera begeleidt de uitvoerin gen onder leiding van Wim de Soet. „Liik kan het haast niet meer houden!", riep Wang ongerust. „Die wind trekt zo verschrikkelijk!" Dat zag Li ook. Wang werd haast omver getrokken. „Ik zal je helpen!", riep Li. Houd het touw goed vast, hoor; als je 't laat schieten, ben je je vlieger kwijt!" Hij sloeg zijn armen stevig om Wang heen en zette zich schrap. Misschien konden ze met zijn beiden de vlieger houden. Maar opeens, bij een hevige rukwind, viel Li voorover. En Wang, die het touw niet losliet, ging... de lucht in! 17-18 ADVERTENTIE Dokter P. He er es uit Haarlem getutge-des kundige Het ambtenarengerecht te Middelburg heeft de klacht behandeld van dr. S. tegen zijn ontslag door de gemeenteraad als ge- neesheer-directeur te Goes. De voorzitter van het ambtenarengerecht mr. B. J. Hengst bepaalde aan het slot der zitting de definitieve uitspraak op 20 mei a.s. Allereerst werden de acht getuigen ge hoord. Vooral de eerste, de'voorzitter van het gasthuisbestuur, de heer C. van Zwee- den, had een zwaar kruisverhoor over de verhoudingen tussen bestuur en directeur, zoals die zich in de loop der jaren ontwik keld hebben, te doorstaan. Zijn beide voor gangers op de voorzitterszetel verklaarden, dat in de tijd van hun bestuur (1946— 1954) zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan. Voorzitter Van Zweeden toonde aan, dat het rapport, dat aanleiding was tot het ontslag, de instemming had van de overige bestuursleden. Het bestuur had zelfs zijn ontslag aangeboden aan B. en W., maar kreeg dit niet. Het bestuur nam dr. S. ook kwalijk, dat hij het conflict in het gasthuis bekend maakte tot aan het laagste perso neel. Twee van de specialisten, die aan het ziekenhuis verbonden zijn. verklaarden echter, dat hun van de moeilijkheden niets bekend was. De adjunct-directrice en het hoofd van de huishouding vertelden even eens nimmer van moeilijkheden met het bestuur gehoord te hebben. Een geheel apart punt was het verhoor van dokter P. A. Heeres, directeur van het Elisabeth Gasthuis te Haarlem, die als ge- tuige-deskundige optrad in zijn functie van voorzitter van de Geneeskundige Ver eniging tot Bevordering van het Zieken huiswezen. Naar zijn oordeel had men zich moeten wenden tot deskundigen. Het is onverantwoordelijk op deze wijze een teer instrument als een ziekenhuis „op straat" te brengen. Hij achtte het onverklaarbaar, dat het gemeentebestuur de klager niet ge hoord heeft. ADVERTENTIE Zondagavond heeft de Haagse Comedie in de Haarlemse Schouwburg een stuk laten zien, dat kan wedijveren met het zwakste en bedroevendste toneel, dat ik ooit heb behoeven te aanschouwen. Blijk baar hadden de spelers er ook geen hoge muts van op, figuurlijk dan, want zij droe gen over het algemeen een dergelijk hoofd deksel wel: zij hadden het althans, met Albert van Dalsum voorop, niet de moeite waard gevonden de tekst behoorlijk in het geheugen te prenten. Wat zij ervan onthou den hebben zullen zij trouwens vermoede lijk snel genoeg mogen vergeten, want een lang leven op de Nederlandse planken lijkt mij „De zwarte rechter" niet beschoren. Het is een door Nel Bakker vertaalde dramatisering van dr. R. H. van Guliks bewerking van de Chinese detectiveroman „Ti Kung An" uit de zeventiende eeuw. Hoofdpersoon is de werkelijk geleefd heb bende, schrandere en onomkoopbare rech ter Ti, die later in de adelstand werd ver heven en het tot minister bracht. Zo'n Chinese rechter had het blijkbaar erg moeilijk, want hij mocht een verdachte, die zijn misdaden niet bekende, niet veroor delen. Deed hij dit toch en bleek het slacht offer bij nader inzien onschuldig te zijn geweest, dan liep hij kans dat de abusieve lijk opgelegde straf aan hemzelf werd vol trokken. In dit stuk zien wij rechter Ti dan ook bovenmenselijke moeite doen, daarbij bovennatuurlijke hulp genietend, om met listige misleiding de vrouw Pi Foeng tot de erkenning te bewegen dat zij de onver klaarbare moord op haar man heeft be dreven, zoals op goede gronden mag wor den aangenomen. Bij het onderzoek komen geheime luiken en lugubere geestverschij ningen te pas. Eén daarvan werd in een elektrisch verlichte doodkist ten tonele ge dragen om als postume getuige bij geopend deksel gehoord te worden. Misschien is het oorspronkelijke verhaal heel boeiend en geurig van oosterse wijs heid. Dat lijkt mij zeer wel mogelijk. De bewerking echter heeft dit alles ridicuul gemaakt en vervelend. De opvoering, door Jan Retèl geregisseerd, versterkte het kwaad door kinderachtige chinoiserie. Jan van der Linden maakte van de gerechts dienaar een potsierlijk lopende operette figuur, Enny Meunier was de geraffineerde beklaagde, Bas ten Batenburg de haar clandestien beminnende student. Er kwa men nog een heleboel andere mensen aan te pas, vooral aan de voorbereiding: be halve de reeds genoemden nog Jurriaan Andriessen voor het nabootsen van Chi nese muziek, Harry Wich voor het ontwer pen van decors, kostuums en een voordoek, Lisette van Meeteren voor het vervaardi gen van maskers, die allen hun opdrachten bekwaam vervulden. Het leek mij echter verspilde moeite. David Koning De Nederlandse reclamefilm in opdracht van Philips Eindhoven gemaakt door de firma Joop Geesink, heeft de prijs voor de beste artistieke publiciteitsfilm in de wacht gesleept in Milaan. Veertien landen hadden voor de wedstrijd samen vierhonderdzesen veertig films ingezonden, alle reclamefilms. V A O „Frensham wilde zeker graag weten hoe we kennis J maakten met Toogood, nietwaar?" vroeg Martin weer. „En of, maar hij kent me langzamerhand. Alles wat hij nu weet, is dat we achter de overvallers van de Great Central Bank aanzitten. Ik heb hem beloofd, dat ik ze, mèt de buit, aan hem overhandigen zal. Verder heb ik laten doorschemeren dat ik bijna zeker ben van de plaats, waar ze het geld hebben verborgen en dat ik Scotland Yard te zijner tijd zal waarschuwen, zodat zij ook een steentje kunnen bijdragen. Intussen heb ik hem duidelijk gemaakt, dat ik de Yard pas zal laten roepen, als we zeker zijn van de slag, die we denken te slaan". ,Je hebt hem zeker ook gerustgesteld over het geld, denk ik", merkte Williamson op. „Dat heb ik inderdaad gedaan. Hij behoeft zich dus niet ongerust te maken, maar ik heb niet verteld waar het zit. Nu, hij was volkomen tevreden en zei, dat Sir Geoffrey dat ook zou zijn". „Kijk eens aan", grinnikte Everest, „dat is wel eens anders geweest in het verleden. Een paar jaar geleden zou de „waarnemend" in woede zijn uitgebarsten als hij hoorde, dat er een organisatie op zijn terrein aan het werk was „Ja, en dan placht Daphne hem doodleuk te vragen wat hij er zelf aan wilde doen!", lachte de advocaat. „Overigens, Daphne, je hebt hem toch niet beloofd het hoofd van Toogoed op een schaaltje te zullen binnen brengen?" „Nee, belóófd heb ik het niet, maar ik heb wel duide lijk gemaakt, dat ik teleurgesteld zou zijn als ik er niet in zou slagen". Zowel Everest als Williamson keken haar een ogenblik verbaasd aan. „Maar meisjebegon Everest toen. ..Beste jongens", onderbrak Daphne hem. „Vertel me nu eens. hoe we onze reputatie tot dusver hebben kunnen opbouwen! Jullie weet net zo goed als ik: door dingen doen. die de politie niet mag doen. Nu, waarom zouden we het dan ook in dit geval niet zo aanpakken? Luister nven naar mee en val me niet in de rede voor ik mijn verhaal heb afgedraaid!" Op haar gebruikelijke manier leunde ze achterover in haar stoel, terwijl ze de vingertoppen van haar handen naar elkaar toe bracht. Ze sprak op de toon van een professor, die een college „eerste jaars" toespreekt, zeker als hij is, dat niemand voldoende kennis heeft om hem tegen te spreken. „Jullie weten net zo goed als ik, dat Scotland Yard al jaren geleden een inval in het huis van Toogood zou hebben gedaan als er niet twee bezwaren zouden zijn geweest. Het ene is, dat ze geen bevel tot huiszoeking zouden hebben ontvangen tenzij ze onomstotelijk zou den kunnen aantonen, dat er wat te vinden was. Het andere is, van hun standpunt, nog belangrijker. Als ze namelijk niets zouden vinden, dat hij niet behoorlijk zou kunnen verantwoorden, dan zou er een storm over de hoofden van de leiders van de Yard losbarsten! Wij daarentegen hebben niets te maken met zulke vreselijk gewichtige dingen als bevelen tot huiszoeking en even tuele actie tot schadevergoeding van de kant van het „slachtoffer".De zaken liggen op het ogenblik zo, dat onze verdachte kampeert op de heuvels van Bucking hamshire en dat zijn huis alleen maar bewaakt wordt door een oude huishoudster. Als ik nu over een paar dagen naar hoofdinspecteur Frensham van Scotland Yard toega en hem vertel, dat er in die-en-die kast of in die-en-die lade in het huis van Toogood die-en-die ge stolen spullen of die-en-die bezwarende voorwerpen te vinden zijn, geloof je dan niet, dat hij me, zonder zich een ogenblik te bedenken, een bevel van huiszoeking zal overhandigen? Hij heeft me nog nooit een vraag ge steld of ik wel helemaal zeker ben of waar ik mijn ken nis vandaan gehaald heb. Hij vertrouwt me zonder meer, omdat we hem nog nooit in de steek hebben gelaten. Zouden we niet vinden wat we zoeken, dan zou er nog geen man over boord zijn! Begrijp je nu waarom ik hem kon bekven, dat ik hem het hoofd van Toogood zou brengen? En dat hij ook de andere mannetjes èn bo vendien de buit in handen zou krijgen? „We hadden eigenlijk wel kunnen vermoeden, dat dit de kaart was, die Daphne in haar mouw verborgen hield, Martin", lachte Williamson. „Zeg, jongedame, wanneer denk je tot de inbraak over te gaan?" „Wanneer het jullie gelegen komt, jongens", antwoord de Daphne. „Ik zou zeggen: laten we niet te lang wach ten, want de komende dagen is er geen maan". „Je wilt toch zelf rriet meedoen, Daph?", vroeg de ont dekkingsreiziger met een sluwe grijns op zijn gezicht. Ze vloog uit haar stoel overeind. Maar toen ze zag, dat de anderen begonnen te bulderen over haar felle reactie, had ze zelf de grootste schik. „Nutuurlijk ben ik van de partij, Hugh Williamson, en Maynard en Rayte óók. Saunders en Masterson moeten, zoals je begrijpen zult, in het Witte Huis blijven om op de dames te passen en ik vrees, dat Alan en Jimmy niet mee kune n doen, omdat die Heal in het oog moeten houden. Maar de anderen zullen eens een fijne kraak zetten en moge Mercurius, de god van de dieven, ons ge nadig zijn! Hugh, geef me eens een slokje, want er is nog heel wat te bespreken en ik heb een droge keel ge kregen". „Zeg, Daph, waar zouden die Roberts en Purssey eigenlijk zitten?", vroeg Williamson, terwijl hij zich met het inschenken van een glas whisky bezig hield. „Daar weet ik net zoveel van als jij, Hugh, maar ik vermoed toch wel, dat Toogood en Heal voortdurend met hen in contact staan. Zij zullen zich wel niet laten zien voordat het ogenblik van de overval is aangebroken. Uit de fragmenten van het gesprek tussen Toogood en Heal, die Saunders wist af te luisteren, en die hij jullie wel zal hebben verteld „Ja, dat deed hij", viel de advocaat in. leid ik af, dat Toogood de bevelen geeft en dat I-Ieal als verbindingsofficier optreedt en de orders aan die twee anderen meedeelt". „Dat lijkt mij inderdaad juist. Heal woont hier in de buurt en zijn wandelingen door het bos zijn dus niets bijzonders. Maar als de anderen voor de dag zouden komen, dan zou dat te gevaarlijk worden. En daarom houdt Toogood hen zo ver mogelijk van het eigenlijke gevechtsterrein, todat hij hen beslist nodig heeft". „Wat dacht je eigenlijk te vinden, Daph, als we het huis van Toogood doorzoeken? Heb je wat bijzonders op het oog?" „Het gaat mij er om, Hugh, iets te vinden, waardoor hij voorgoed van zijn dubbelslachtige houding afscheid zal moeten nemen en voorlopig achter de tralies zal ver dwijnen. Dus iets van een of andere grote diefstal, die hij georganiseerd heeft. Natuurlijk moet er in zijn huis het een en ander te vinden zijn, waardoor hij tegen de lamp loopt. Frensham vertelde me, dat hij een oude huishoudster heeft, die al jaren voor hem zorgt en als jullie dus tot de aanval overgaat...." (Wordt vervolgd). Bigamie. De rechtbank te Utrecht heeft de 49-jarige jhr. H. C. J. B. W. V. V., ver zekeringsagent te Bussum, wegens bigamie veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Hij had in maart 1956 te Baarn een huwelijk aangegaan, ofschoon zijn in 1952 in Duitsland gesloten huwelijk met een Amerikaanse vrouw niet was ontbonden of nietig verklaard. Daar zijn pogingen tot emigreren naar Amerika met zijn Ameri kaanse echtgenote waren mislukt, was hij naar Nederland teruggekeerd en opnieuw in het huwelijk getreden. „Schrik van Twente". De politie te Enschedé heeft de clandestiene radio zender „Schrik van Twente" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een 29-jarige chauffeur, die de clandestiene uitzendingen verzorgde. „Tal en last". Het provinciaal bestuur van Óverijsel houdt van 6 tot en met 10 mei in Zwolle en van 13 t en met 17 mei in Hengelo een tentoonstelling die gewijd is aan het probleem „Het westen en overig Nederland". Deze expositie, waarvoor men de naam „Tal en Last" heeft gekozen, wil de bezoekers een inzicht verschaffen in de problemen van de randstad Holland en de bijdrage die Óverijsel kan leveren tot de oplossing daarvan. Enquête. Het hoofdbestuur van de Bond van Hoger Onderwijspersoneel zal een enquête instellen onder die ambtenaren, die volgens de loongroepen I en II van het Bezoldigingsbesluit 1948 worden gesala rieerd. Dit initiatief is overgenomen door de Centrale van Rijkspersoneel en het Ambtenarencentrum. De enquête heeft de bedoeling de regering aan de hand van het verkregen cijfermateriaal te overtuigen van de slechte situatie van deze groep ambtenaren. ADVERTENTIE mmS DE ENGELSE PLASTICPLAAT dikte 2!/i m/m, gemakkelijk op elke vlakke ondergrond aan te brengen KLINGDECOR is bestand te gen: a. Een opbrandende sigaret: b. de inwerking van de meeste zuren. Zie onze toonkamer. Kampersingel 22 - Tel. K2500 - 11932 Zondag 5 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Jan Teulings een voorstelling van „Ontvluchting" van Bill Owen. Medewer kenden zijn onder anderen Nell Koppen. Ton van Duinhoven, Ab Abspoel en Trees van der Donck. WOENSDAG 1 MEI Rembrand: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Luxor: „Abbott en Costello dan sen de rock 'n roll", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin en Lewis in het Wilde Westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The wild one", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Porte Afrique", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Rock pretty baby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Merijntje Gij- zen's jeugd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Leeuwe rik: Dr. A. Melchior houdt lezing met film over „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika" voor de vereniging van afgestu deerde MTS'ers, 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarsverlichting en oude muziek, 8.3010.30 uur. Concertgebouw: Groot 1 meifeest van de P.v.d.A. en het N.V.V. Optreden van de „Stem des Volks", Sem Nijveen en De Spel brekers. De 1 meirede wordt uitgesprokc n door mr. dr. A. A. van Rhyn, 8 uur. EDO- terrein: Familiebijeenkomst ter gelegenheid van de 1 meiviering, 2 uur. DONDERDAG 2 MEI Rembrandt: „Oorlog en vrede". 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Abbott en Costello dan sen de rock 'n roll", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Martin en Lewis in het Wilde Westen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 nn 9.15 uur. Studio: „The wild one", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Porfe Afri que", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Ab bott en Costello maken schoon schip", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Rock pretty ba by", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Merijntje Gijzen's jeugd", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarsver' "hting en oude mu ziek. 8.3010.30 uur. Minerva: Toneelgroep van het St. Elisabeth's Gasthuis met „De weg naar het geluk", 8.15 uur. Zuiderkapel: Zoeklicht filmstrook avond, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6