Plotselinge beleidswijziging van B. en W. lokt felle reacties in Haarlemse raad uit College zwicht en zegt nota toe Haarlemse fabriek produceert Amerikaanse geneesmiddelen Rode Kruisschip meerde aan Haarlemse Spaarne-oever Scheidslijn Alleen voorstellen wanneer er geld voor de uitvoering is VOOS? GOUDEN RINGEN MOET U ZIJN j BIJ STUURMAN COHEN, HOUTPLEIN Negentig percent van de preparaten wordt uitgevoerd Boekhandel VEKG 17 NORZON SUEDE JACKS ■kJLejzctt M&oJjzh. I Maandag opnieuw aanleg van Parklaangazon Schade loopt in de duizenden Aantal Bloemendalers is verminderd Beperkt tekort Een vreemde situatie Te nauwe jas Plotseling Technisch onderwijs Geef Moeder zondag een boek MERCK SHARP EN DOHME OPENT pONDERDAG 9 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE DINGEN zijn dikwijls niet wat ze schijnen. Zo was het woensdagmiddag ook met de interpellatie welke de fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij in de Haar lemse raad hield over het in deze periode van geldschaarste te voeren beleid. Op het eerste gezicht ging het slechts om een za kelijke vraag: zullen B. en W. de raad op de gebruikelijke wijze voorstellen blijven doen om na de votering der kredieten op „rond van de zich dan voordoende finan ciële mogelijkheden te beslissen of al dan njet tot de uitvoering zal worden overge gaan of zullen B. en W., menende dat voor alsnog die mogelijkheden slechts voor handen zijn voor de allernoodzakelijkste voorzieningen, volstaan met het doen van die voorstellen welke op die urgente maat regelen betrekking hebben. Iets ruimer gesteld wil dit zeggen: budgetair-technisch heeft de laatste methode het voordeel van de overzichtelijkheid boven de eerste, maar het nadeel en daar is met name van anti-revolutionaire zijde ook op gewezen dat de raad geen inzicht meer heeft in de wijze waarop de urgenties van ver schillende voorzieningen tegen elkaar wor den afgewogen. Maar in wezen betekent de door de woordvoerder van de K.V.P. aanbevolen en door B. en W. waarschijnlijk na een zachte wenk van Gedeputeerde SI aten reeds toegepaste laatste methode een zich neerleggen bij de bestaande situatie, dat een groot gevaar in zich bergt. Men zou met die opvatting vrede kunnen hebben indien het zo ware, dat de gemeentebestu ren zich in weelde konden baden wat be treft de verzorging der gemeentelijke ta ken. Wanneer dus geen achterstand zou zijn in de woningbouw, in de scholenbouw, in de vergroting van de onderwijsmoge lijkheden, in de sociale en culturele zorg, in de uitvoering van een hele reeks open bare werken welke de veiligheid van de burger op straat kunnen verhogen en ook op het terrein van de volksgezondheid, waar het toch tijd wordt, dat er meer wordt gedaan aan de huisvesting en ver pleging van bejaarden, inzonderheid de lichamelijk of geestelijk zwakken. Men ziet: er valt op het gemeentelijk erf nog wel het een en ander te doen, zonder dat er al van „royaliteit" sprake is. „Royali teit" is trouwens een begrip, dat moeilijk toepasbaar lijkt op voorzieningen welke de gehele gemeenschap ten goede komen Maar wanneer men op dit moment op de plaats rustgaat maken door ook geen voorstellen meer dienaangaande te doen. zal het straks, wanneer de financiële be perkingen zijn opgeheven, des te moeilijker zijn de gemeentelijke machinerie weer op gang te krijgen. Bereidt men daarentegen allerlei werken thans voor opdat zij voor uitvoering gereed zijn op het momi-nt dat alle belemmeringen zijn verdwenen, dan kan men dan ook onmiddellijk aan de slag gaan. Raadsleden met vaart en visie zullen de laatste methode prefereren boven de eerste waartoe zich de voorzichtigen en de behoedzamen aangetrokken zullen voelen. Zo gezien werd de interpellatie-Schip- pers meer dan een budgetair probleem: zij werd een eerste terreinverkenning tussen twee opvattingen die bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen wel eens van aanmerkelijk belang konden blijken te zijn. ADVERTENTIE voor Dames en Heren ƒ39.50 Gen. Cronjéstraat 1 a -1 b B. en W. van Haarlem hebben hun beleid, zoals zij dat van het begin van de geldschaarste in het najaar van 1956 af tot voor kort met betrekking tot de uitvoering van de grote werken hebben gevoerd, ingrijpend gewijzigd. Niet langer doen zij de raad op normale wijze voorstellen om deze in de ijskast te houden totdat de financiële situatie de uitvoering ervan gedoogt, maar zij zullen voortaan de raad slechts die voorstellen doen, waarvan zij redelijkerwijs de zekerheid hebben, dat zij ook binnen afzienbare tijd kunnen worden verwezenlijkt. Uiteraard viel deze mededeling van de wethouder van Financiën de Haarlemse raad woensdagmiddag nogal rauw op het lijf en met name de voorzitter van de socialistische tractie maakte hiertegen bezwaar, omdat het hier gaat om een ingrijpende koerswijziging in een beleid, dat anders slechts bij de begrotingsbehandeling ter sprake komt. Gezien de instemming welke de heer A 1 b r e c h t oogstte, zegde wethouder Bakker de raad de ge vraagde nota over deze kwestie toe. Maar dat verhinderde het college niet nog op deze vergadering zijn woorden in daden om te zetten: het voorstel om de Nassaubrug te verbreden waarmee tachtig mille is gemoeid en een voorstel om de keuken in het Stadhuis te verplaatsen een kwestie van ruim veertigduizend gulden werden beide van de agenda gevoerd. Naar wii vernemen zal de dienst van Hout en Plantsoenen maandag beginnen met het omspitten van het gazon van het oostelijke ge 'ael*e van de Parklaan, waai de kermis is gehouden. E. zullen opnieuw graszoden worden gelegd en bloemperken worden gerangschikt, waardoor men ver wacht. dat binnen acht weken dat gedeel te van de Parklaan er weer fleurig zal uit zien Het ligt in de bedoeling in het na jaar weer heesters en lage bomen te plan ten. kosten van een en ander worden op c-n:-"> Huizonden guldens geraamd. Het staat nog niet vast of dit bedrag uit het normale onderhondskrediet zal worden geput of dat men de kosten op de een of ander manier zal trachten te verhalen. Ook in Haarlem-Noord dient de door de kermis ontstane schade aan het Zaanen- park en het Junoplantsoen te worden her steld, zij het r'at daar de kermis en de brandweerdei onstraties een minder zicht baar effect op de gazons en de tuinaanleg hebben gehad dan aan de Parklaan. Het aantal inwoners van de gemeente Bloemendaal bedroeg per 31 december 1956: 19690 en per 31 maart 1957: 19678. Er vestig den zich 535 personen in de gemeente en er vertrokken er 546. Er werden zesenvijftig kinderen geboren en er overleden zevenen vijftig personen In totaal betekent dit dus sedert 31 december 1956 een vermindering van twaalf personen. Er werden in he' eerste kwartaal drieën dertig huwelijken voltrokken, er werden zeven echtscheidingen ingeschreven en één buitenlands huwelijk gesloten. Bloemendaalse Reddingsbrigade Op vrijdagavond 10 mei houdt de Bloe mendaalse Reddingsbrigade met de leden van de Jeugdbrigade en hun ouders een con tactavond in de Bornwaterschool aan de Ign. Bispincklaan te Bloemendaal. De officiële opening van de stranddienst 1957 zal op zondag 12 mei des middags om twrw ...,r op De Kentering" plaatsvinden. De discussie was uitgelokt door de heer Schippers (K.V.P.), die per interpel latie de vraag had gesteld of het niet wen selijk zou zijn, nu verwacht kon worden dat de aantrekking van nieuwe kapitaals middelen nog geruime tijd met grote moei lijkheden gepaard zal gaan en zelfs de financiering van de in uitvoering zijnde werken zorgen baart, alleen die voorstel len aan de raad ter behandeling voor te leggen, waarvoor de middelen beschikbaar zijn. Met het oog hierop vroeg de heer Schippers hoe het verloop was geweest van de gewone dienst in 1956 en de eerste maanden van dit jaar en hoe het stond met de dekking op de kapitaaldienst van de uitgaven voor de woningbouw. Volgens hem was de huidige noodtoestand niet ont staan door een vermindering van de be sparingen, maar door een teveel aan in vesteringen en, gelet op het verslag van de president-directeur van de Nederlandse Bank, zijn er ook niet veel tekenen die op verbetering in de bestaande toestand wij zen. Daarom is er ook geen sprake van, dat de uitvoering van aanvaarde voorstellen „eventjes in de ijskast" wordt geplaatst: men moet met een langdurig uitstel reke nen. Voor B. en W. wordt het dan on mogelijk om binnen redelijke termijnen deze besluiten uit te voeren, hetgeen for meel bezwaarlijk is. Daarom gaf spreker liever de voorkeur aan een rechtstreeks systeem, zoals in zijn interpellatieformu lering was opgesloten. Wethouder Bakker wees er nogmaals op, dat men de huidige geldschaarste niet moet verwarren met de bestedingsbeper king, waarvan de gevolgen voor het ge meentelijk beleid nog voelbaar moeten worden. Wat de gewone dienst betreft, verwachtte hy over 1956 een klein tekort, van ten hoogste enkele tonnen, dan wel vrijwel geen tekort. Over 1957 heeft het College nog in het geheel geen inzicht. In elk ge val mag men niet rekenen op de geraamde na-uitkering van vier percent uit het ge meentefonds, noch op een hogere percen tage van de gewone uitkering. Aan de andere kant zijn de lasten voor de gewone dienst nu lager omdat er veel minder rente en afschrijving voor de kapitaals- werken behoeft te worden geraamd. B. en W. hebben aanvankelijk gemeend alle voorstellen op normale wijze in de raad te moeten brengen, omdat in oktober in financiële kringen de opvatting heerste, dat men met een half tot driekwart jaar wel uit de moeilijkheden zou zijn. Nu de zaken zich anders ontwikkelen en ook Gedeputeerde Staten in moeilijkheden ge raken met hun financieel toezicht hebben B. en W. gemeend, dat het beter is de realiteit van dit moment tot uitgangspunt van hun beleid te nemen. Ongetwijfeld zijn B. en W. nog wel bezig om de toe- vioed van lang geld althans ten bate van de hoge bedragen vergende woningbouw te continueren, maar de overige werken zullen met kort geld gefinancierd moeten worden. Het criterium voor het doen van voorstellen aan de raad is eigenlijk de vraag geworden: „Gebeuren er ongeluk ken wanneer we dit op dat werk uit stellen?" De heer Schippers toonde zich ver heugd met dit antwoord, ook al waren er in de motivering nuanceverschillen met zijn eigen opvatting. Hij liet er overigens De vreemde situatie, die zich op deze foto in hotel Bouwes te Zandvoort voordoet is gecreëerd voor de televisie uitzending van zaterdag. Rijk de Gooyer fungeert als chef de reception, Johnny Kraaykamp als recalcitrante hotelgast. geen twijfel aan bestaan, dat het hem als oud-bankdirecteur een gruwel was kasgeld de plaats te zien innemen van leningen met lange looptijd, gezien de op zegbaarheid daarvan. De financiële ont wikkeling zou volgens hem een langzaam proces zijn, waarvan het verloop aan de hand van de rentestandaard zou zijn te volgen. De heer Men sink (Arbeid): „Ik let altijd op mijn eigen aandelen!" De woordvoerder van de Partij van de Arbeid, de heer Albrecht, liet evenwel duidelijk zijn voorkeur blijken voor de lijn zoals die tot voor kort door B. en W. was gevolgd. Het toegeven aan beperkingen betekent immers, dat de achterstand welke door het vooroorlogse beleid reeds was ont staan niet ingehaald wordt omdat men in een reeks achtereenvolgende situaties is geraakt, waarin men zijn activiteit moest beperken. „Het gevolg is, dat wij nog steeds in een te nauwe jas leven", aldus de heer Albrecht, die zeide: „Voorzichtig heid is goed. maar de raad moet voort gaan op de gevolgde weg door te doen wat kan gebeuren. Dan houden wij de ontwik keling beter in de hand", een standpunt dat door de heer Proper (C.P.N.) werd gedeeld. De heer Spek (A.R.) sloot zich bij de bezwaarden aan met een zeer reëele be denking: „Door het thans aangekondigde beleid blijft de beslissing van wat wel en wat niet gebeurt binnen de kring van B. en W. Het beleid onttrekt zich daardoor aan de waarneming van de gemeenteraad, maar die wil in elk geval op de hoogte blijven en meespreken". De heer Spek dacht daarby inzonderheid ook aan de cul turele sector, die van de geldschaarste niet de dupe mag worden. De heer Stoffels (V.V.D.) zorgde er tenslotte voor met iedereen goede vrienden te blijven door te verklaren, dat hij zowel het aanvankelijk door B. en W. gevoerde beleid als het thans aangekondigde kon billijken, verwierf zich de goedkeuring van wethouder H a p p door zijn wens, dat openbare werken niet te kort mag komen en die van het gehele college door te zeg gen, dat hij het niet benijdt om zijn zware taak. Wethouder Bakker sloot daarop de kring van gemeentelijke bemoeienissen door te verklaren, dat niet alleen culturele zaken en openbare werken niet het kind van de rekening mochten worden, maar volksgezondheid en maatschappelijke zorg ook niet. Hij was evenwel bereid de raad van de beslissingen van B. en W. op de hoogte te houden, eventueel door inschake ling van de commissie voor de financiën. rooms-katholieke lagere technische school. In 1961/62 zullen er in Haarlem wel 2400 leerlingen zijn die lager technisch onder wijs willen volgen. Voor de rooms-katho lieke school wordt een aantal van ongeveer zevenhonderd verwacht, waarvan er een voldoende aantal de hier genoemde cur sussen zullen willen volgen. De heer K n a p e (K.V.P.) herinnerde eraan, dat in derdaad de r.k.l.t.s. enige beperkingen wa ren opgelegd in het aantal cursussen om dat men de ontwikkeling wilde afwachten. In feite heeft men nu een „halve school", die men door deze opleidingen wil comple teren. Wethouder Geluk antwoordde, dat men in het College ook geaarzeld had ten aanzien van de cursus metselen, omdat hiervoor geen vergelijkingsmateriaal ter beschikking staat: de opleiding aan de al gemene school moet nog beginnen. Gezien echter de bouw welke wordt voorbereid en de resultaten van een onder de leer lingen van de rooms-katholieke school ge houden enquête, welke een voldoende be langstelling demonstreerden, hebben B. en W. gemeend ook deze noodzakelijkheid te moeten erkennen. Het voorstel werd daar na aangenomen met aantekening van de tegenstem van de heren Proper en Mol (C.P.N.). Over de zeven ton, die de raad voteerde voor een nieuwe zwavelzuurzuiverings installatie voor de gasfabriek, werd niet gesproken, wel over de bijna 68.000 gulden voor de vernieuwing van de verwarmings installaties in de Mr. J. H. Thielschool, de Mr. A. Bruchschool, de Floraschool, de Wethouder Westerveldschool, de St. Willi- brordusschool en de St. Jeroenschool. De heer Spek kreeg de geruststelling, dat dit werk niet in eigen beheer zal worden uitgevoerd, maar, als gewoonlijk, zal wor den uitbesteed bij particulieren en wethou der H a p p maakte de heer Van V e 1 - sen (K.V.P.) duidelijk, dat het voordeliger kan zijn twee ketels in één schoolgebouw te plaatsen dan één. De overige voorstellen en de benoemingen werden conform de voorstellen van het college aanvaard. Daarop formuleerde dus de heer Al brecht zijn overwegende bezwaren tegen deze plotseling koerswijziging, die de raad binnen vierentwintig uur zonder fractio- neel overleg te slikken kreeg. Dat was een overweging waarvoor ook de heer Schip pers wel begrip had, al mompelde wet houder Geluk, die de vergadering bij ontstentenis van burgemeester Cremers presideerde, nog, dat zulks toch uitsluitend het beleid van B. en W. betrof. Maar nadat de heer Spek nog had opgemerkt, dat de begroting niet meer weerspiegelt wat in de gemeente leeft en de heer Proper zijn onverdeelde instemming met de socia listische woordvoerder had betuigd en voorts meende, dat de gemeenschap in de grootste openhartigheid over de huidige moeilijkheden behoort te worden ingelicht, zegde wethouder Bakker het door de heer Albrecht gevraagde notaatje toe, dat vooraf in de commissie van financiën zal worden behandeld. Meteen daarop maakte het College een begin met de nieuwe economische politiek door de twee in de aanhef genoemde voor stellen van de agenda af te voeren. Overigens behelsde de agenda van 23 punten maar weinig, dat tot een gedachten- wisseling aanleiding gaf. De heer Proper verzette zich tegen de noodzakelijkheidsverklaring voor 'cursus sen voor elektriciën, automonteur en met selaar aan de rooms-kathölieke lagere technische school, omdat hij de behoefte daarvan niet inzag nu dezelfde cursussen aan de lagere technische school in het Kleverpark nog onderbezet zijn. Ook de bij het N.V.V. aangesloten organisaties hadden met name de metselcursus over bodig gevonden. Deze cursussen zouden dus aan de r.k.l.t.s. oneconomische dou blures worden. De heer W i 11 e m s e (Arbeid) zei, dat hij zijn aarzeling had overwonnen toen de cijfers over de te verwachten groei van de Rooms-katholieke lagere technische school onder ogen had gekregen. Bovendien moet men deze cursussen zien in het licht van de voorbereiding van de bouw van een ADVERTENTIE Exclusieve modellen, solider., vervaardigd in elqen ateliers, dus.véél voordeliger ADVERTENTIE Wij hebben een rijke sortering in allerlei prijzen Bij afwezigheid van de minister van Economische Zaken, professor dr. J. Zijlstra, die buitenlands verblijft, zal de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, professor G. Brouwers, vrijdagmorgen de nieuwe fabriek van Merck Sharp en Dohme Nederland n.v. in de Waarderpolder te Haarlem openen. Deze fabriek is in een jaar tijds op het Haarlemse industrie terrein verrezen en is bestemd voor de vervaardiging van chemisch-farmaceu- tische produkten ten behoeve van het gehele Europese vasteland. Thans reeds telt dit zeer intensieve bedrijf zestig medewerkers en de verwachtingen zijn dat dit aantal geleidelijk zal worden opgevoerd tot tweehonderd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de nieuwe fabriek in Amsterdam te vestigen, doch de besprekingen met de gemeente Amsterdam over de grond, waarop de fabriek zou moeten worden gebouwd, leidden niet tot resultaat. Zijlstraat 98 Telefoon 11706 Het nieuwe bedrijf maakt onderdeel uit van een der belangrijkste concerns in de Verenigde Staten voor de produktie van chemisch-farmaceutische artikelen. De heer J. T. Connor, president van Merck en Co Inc. te New York, is naar ons land overgekomen om de openingsplechtigheid bij te wonen. Hij wordt vergezeld van professor dr. A. T. Knoppers, een Neder lander die onlangs is benoemd tot vice- president en general manager van dit con cern. De opening zal door een groot aantal officiële persoonlijkheden worden bijge woond, onder meer door de heer Keld Christensen, eerste secretaris van de am- Het invalidenschip „Kasteel Staverden" heeft woensdagmiddag zijn ankers uitge worpen aan het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem. Hoog in de mast wapperden on der een vrolijk zonnetje rode kruisvlaggen; over de reling hingen verpleegsters, die opgewekt naar de op de kant verzamelde Haarlemmers wuifden. Het schip heeft ruim zeventig patiënten aan boord. Allen zijn zij ongeneeslijk ziek. De meesten lijden aan rheuma en rugge- mergaandoeningen. Dank zij het initiatief van het Rode Kruis worden zij in staat gesteld een boottocht te maken door Ne derland. Een feest voor deze mensen. Van 1951 af organiseert het Rode Kruis deze tochten. Maandag heeft de „Kasteel Sta verden" in Deventer het anker gelicht om koers te zetten naar Westerveld en Maar- sen. De hagel- en sneeuwbuien, die bij tussenpozen losbarstten konden de prettige sfeer aan boord niet doorbreken, integen deel, niemand liet ook maar een klacht horen. Eenendertig Rode Kruismensen en een vierkoppige bemanning maakten dat het de patiënten aan niets ontbreekt. De „schepelingen" raken niet uitgepraat over de ontvangst in Haarlem. Toen de motoren van het schip woensdagmiddag aan het Noorder Builen Spaarne geleidelijk aan tot rust kwamen en de meertouwen werden uitgeworpen, keken de patiënten met glinsterende ogen van opwinding naar buiten, waar een grote tafel stond, beladen met een enorm aantal manden met fruit. De Haarlemmers, die zich ter ontvangst op de kade hadden verzameld wuifden de zieken hartelijk toe, en dezen lieten zich op hun beurt ook niet onbetuigd en wuif den nog enthousiaster terug, 's Avonds om half acht werden bezoekers in de gelegen heid gesteld het schip te bezoeken. De kolonnecommandant van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, dokter W. C. Kors, sprak enige hartelijke woorden waarna een van de Rode Kruis medewerkers met enige mensen aan boord voor de microfoon een vraaggesprek hield, dat iedereen, zowel in de boot als op de kade kon volgen. Sommige patiënten vonden de tocht wel ietwat vermoeiend, maar uit hetgeen zij zeiden bleek toch wel dat zij voor geen geld van de wereld het uitstapje hadden schip zelf zal inschakelen en deels door willen missen. En het was werkelyk geen particulieren. De bloemenmeisjes verrasten de gasten aan boord van het Kasteel Staverden" met een prachtige bos tulpen. De glun derende gezichten van de gasten maak ten een woord van dank overbodig. beleefdheidsfrase, toen een van de vrou- welyke zieken uit de grond van haar hart zei: „De ontvangst in Haarlem, daar heb ik bijna geen woorden voor. Jullie hebben zoveel gedaan. Het is veel, ja veel mooier dan ik het mij had voorgesteld". Een beter compliment kan men de Haarlemse be volking niet maken. De Rode Kruismensen hebben dan ook heel wat vrije uren besteed om alles in de puntjes voor te bereiden. En de Haarlemse zakenwereld en vele particulieren hebben voor meer stoffelijke zaken gezorgd. Het feest zou geen feest zijn geweest als er geen muziek bij was. En daar heeft de har monie „Haarlem" in ruime mate voor ge zorgd. Met verve bliezen zij hun partij en lieten verkwikkende klanken uit hun in strumenten vloeien. En toen kwamen de Haarlemse bloemenmeiskes op de proppen. Met kwistige hand boden zij de zieken beurtelings met een lach, een kwinkslag, of een opbeurend woord, een boeketje frisse tulpen aan. De stralende gezichten maak ten een woord van dank overbodig. Tot slot zongen zij nog het Haarlemse bloemenlied. Jonkheer F. W. A. Beelaerts van Blokland typeerde in zijn toespraak het bezoek met de volgende woorden: „U bent niet in het hart van de stad, maar wel in het hart van de Haarlemmers". Voorts dankte hij allen, die geholpen hebben bij de ontvangst van het schip, in het bijzonder de heren B. van de Wall en L. A. Ophuysen. Met toepasse lijke woorden besloot ds. J. Bronsgeest de avond, waarna de patiënten tevreden en blij gingen slapen. Van half april tot 6 juli en van midden augustus tot eind september is de „Kasteel Staverden" invalidenschip voor het Rode Kruis. Jaarlijks maakt het schip negentien weektochten met chronische zieken uit verschillende delen van het land. Over twee jaar zal het Rode Kruis kunnen be schikken over een eigen schip voor dit doel. De kosten daarvan zijn deels beschik baar gesteld door het Nationale Rampen fonds dat in tijd van nood het nieuwe bassade der Verenigde Staten in ons land. Ook de vertegenwoordigers van deze on derneming in verscheidene Europese lan den zullen aanwezig zijn. Prins Bernhard zal in de loop van vrijdag een bezoek aan de nieuwe fabriek brengen. Het fabriekscomplex aan de Nijverheids- weg bestaat uit vier gebouwen. In een daarvan is de chemische fabricage en het laboratorium ondergebracht. Hiertoe zijn een aantal kostbare machines en apparaten in dit gebouw opgesteld. Op het laboratorium houdt een staf van deskundigen zich bezig met de controle van de diverse preparaten. In een tweede ge bouw is de farmaceutische fabrikage onder gebracht. Men treft hier machinerieën aan, die de grondstoffen omzetten in tabletten en dergelijke. Dit gebouw is uitgerust met een steriele ruimte, teneinde gevaarlijke bacteriën te weren en te bereiken, dat de hoogst mogelijke eisen aan de produkten kunnen worden gesteld. Voorts zijn in het complex kantoren en een kantine onder gebracht en in een apart-staand gebouw vindt men de krachtinstallaties. Bij de in richting van de fabriek is van de nieuwste vindingen gebruik gemaakt. Zeer bijzon dere aandacht is besteed aan de maatrege len, waarmede de gezondheid en de veilig heid van de medewerkers zijn gediend. De fabriek zal zich niet met het research- werk bezighouden, de onderzoekingen wor den in het Amerikaanse bedrijf verricht. In twintig jaar heeft het concern hiervoor een bedrag van vierhonderd miljoen gul den uitgetrokken. Van de totale staf van tienduizend personen, die in de verschil lende bedrijven over de gehele wereld werken, kunnen zich niet minder dan dui zend personeelsleden aan de research wij den. Vijf Nobelprijswinnaars hebben aan deze onderzoekingen meegewerkt. Het Ne derlandse bedrijf profiteert dus van de studies, die in de Amerikaanse laboratoria worden verricht. Hier worden de grond stoffen verwerkt, die uit de onderneming in de Verenigde Staten worden aange voerd. Merck Sharp en Dohme vervaardigt meer dan duizend waardevolle preparaten, die in 75 landen worden afgezet. Tot de kwaliteitsprodukten behoren antibiotica, synthetische vitaminen en een polio-serum, groeistimulerende middelen voor de land en tuinbouw en produkten ter bestrijding van pluimveeziekten. Voorlopig zal in de Haarlemse fabriek de produktie van bij nierschors-hormonen en van vitamine B 12 ter hand worden genomen. Negentig per cent van deze produkten zal worden uitge voerd naar de landen op het Europese vasteland, die reeds in het afzetgebied van dit concern lagen en vanuit het tot nu toe bestaande bedrijf in Amsterdam werden bediend. Verwacht wordt, dat de produk tie zich geleidelijk zal uitbreiden. Ook in Engeland staat een fabriek van Merck Sharp en Dohme, doch deze produceert al leen voor het gemenebest. Uitbreiding mogelijk Bij de vestiging van het fabriekscomplex in de Waarderpolder is rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding. Verwacht mag worden, dat deze in de komende jaren tot stand zal komen. Bij de huidige gebou wen ligt een terrein van vier hektaren, waarop de verkregen. onderneming optierecht heeft Waarom deze belangrijke onderneming in Haarlem een plaats heeft gekregen? Daarop hebben zowel de heer J. T. Connor, de president van Merck en Co Inc. te New York als professor dr. A. T. Knoppers, de internationale directeur van dit Ameri kaanse concern, geantwoord tijdens een rondleiding van persvertegenwoordigers door het nieuwe fabriekscomplex. Uiter aard heeft de Nederlandse professor Knop pers ons land als plaats van vestiging aan bevolen. Daarbij komt, dat in de Verenig de Staten bewondering leeft voor de wijze, waarop ons land de na-oorlogse industriali satie heeft aangepakt. Opmerkelijk is dat, naar professor dr. Knoppers mededeelde, andere Europese landen thans hun in dustrialisatie in de Verenigde Staten pro pageren op de wijze, zoals Nederland dat in de eerste na-oorlogse jaren deed. Van belang voor de vestiging in Haarlem was, dat het in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol, van waar de farmaceutische pro dukten worden verzonden, en van aca demische centra (Amsterdam, Leiden en Utrecht) ligt. Belangrijke factoren, die bij de keuze van de vestigingsplaats mee speelden, waren voorts de actieve houding van het Haarlemse gemeentebestuur en het feit, dat hier hoog-gekwalificeerde arbeids krachten voorhanden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19