Groot-Brittannië is bereid de bittere Suez-pil te slikken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Acht oliemaatschappijen ontwerpen nieuwe leiding HET WEER K.V.P. zal geen onmiddellijke aanslag doen op het kabinet I DIT JAAR: 392 DODEN j Brits-Egyptisch contact in Bern Critiek van prof. Romme is bedoeld als een tijdige waarschuwing Spectaculaire taptoe in Haarlem Welwillend Bejaarde man bij boerderij- brand omgekomen Warmer Schepen van Rotterdamse Lloyd varen naar Suez Voorlopig Oranje-team Leeds United op t.v. Het woord is aan Zeven doden in het verkeer Ziekenfondsen wensen een verplichte volksverzekering Jongetje in speeltuin onder zand bedolven V er keer songelukken Ongezond en onbehaaglijk ;le JAARGANG No 257 MAANDAG 13 MEI 1957 302e JAARGANG No 105 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 lijnen) Directie, Redactie, Administratie, pflikkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- fatoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster /rij. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijlcs Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (UP) Groot-Brittannië gaat vandaag de bittere pil slikken - ier MacMillan zal vandaag in het Lagerhuis hoogstwaarschijnlijk verklaren it Britse reders toestemming hebben om hun schepen door het Suezkanaal te laten varen. De acht grote internationale oliemaatschappijen beginnen vandaag in Londen een conferentie over plannen om het Suezkanaal te omzeilen en via een pijpleiding grotere hoeveelheden olie uit het Nabije Oosten naar de kust van oe Middellandse Zee te brengen. In Bern zijn „technische discussies" ge houden tussen vertegenwoordigers van de Bank of England en de Egyptische staatsbank, naar wordt aangenomen over de betalingsregeling voor tolgelden van Britse schepen die door net Suezkanaal varen. Waarschijnlijk zal die betaling ten dele mogelijk worden gemaakt uit de geblokkeerde sterlingtegoeden van Egypte, zodat de Britse bank haar schaarse doll ar-voorraad niet hoeft aan te spreken. Het plan voor een olieleiding van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee - een project van driehonderd miljoen pond sterling zal, zo voorzien de acht maatschappijen die „op hoog niveau" con fereren, het westen van Europa minder afhankelijk maken v-n het Suezkanaal Zelfs zal, in geval van een nieuwe stag natie in het Suezkanaal, he< westen zich met de door de nieuwe leiding aangevoer de olievoorraden kunn -n behelpen. Men «tronderstelt dat de acht maatschappijen- de Koninklijke Shell, Compagnie Franqaise des Pétroles, British Petroleum en de vijf Amerikaanse: Standard Oil of New Jersey. Texas Company, Gulf Oil, Socony Mobil- oil en Standard Oil of California van Perzië. Irak, Turkije. Saoedie-Arabië en Koeweit „waterdichte" garanties zullen vragen, waarmee zij de werking van de pijpleiding kunnen vrijwaren van politieke invloeden CAIRO Volgens sn officiële bron In Cairo zou tussen Groot-Brittannië en Egypte op het ogenblik onofficieel onder handeld worden over een mogelijkheid, de handelsbetrekkingen binnen twee of drie maanden tussen beide landen weer op te nemen. Dit bericht kon in Londen echter be vestiging noch tegenspraak vinden. DAMASCUS (AFP) De Syrische re gering heeft aan Britse vliegtuigen weer toestemming verleend over Syrisch gebied te vliegen, mits bij elke reis op het vlieg veld van Damascus wordt geland. Ten tijde van de Brits-Franse actie tegen Egypte werden de Syrische vliegvelden voor Britse toestellen gesloten. CAIRO (Reuter) >e behandeling ter terechtzitting van de Egyptische spionage- zaak tegen een aantal Egyptenaren en Britten en één Joegoslaaf is hervat Elf Egyptenaren, vier Britten n de Joegoslaaf werden voor de rechtbank te Cairo geleid Vier Britten worden bij verstek berecht Twee van de aanwezige itten. Pittuck en Stanley, verklaarden -.iet schuldig te zijn De twee anderen, Swinburn en Zarb, wil den niet zeggen of zij zich al of niet als schuldig beschouwen. De twaalf anderen, onder wie de Joegoslavische kolonel Gre- ADVERTENT1E BARTEU0RJSS1* HAARLEM IEL 1 3439 FERO BOISTR. 48 ADAM 1EI 717162 Enq. Snode Dames- en He*m|qsles Vanmorgen vroeg is brand uitgebroken in de boerderij „Krakenburg" in de buurt schap Nulde in de gemeente Putten (Gld HaarbiJ de 68-jarige B. Everts om het leven b gekomen. Omstreeks zeven uur ontdekte een voor bijganger die op weg was naar het land om de koeien te melken, dat de vlammen uit het oude gedeelte van de boerderij sloegen. Hij wekte direct de vrouw des huizes, evenals de kinderen, van wie er een ziek was. Do heer Everts, schoonvader van de andbouwer-eigenaar, was echter niet te vinden. De brandweer van Putten was spoedig ^et een tankwagen en een motorspuit aan lig. De brandweer van Ermelo werd ter assistentie opgeroepen. Omstreeks acht uur vas de brand geblust Bij de nablussing **rd het stoffelijk overschot van de heer Everts gevonden. ymonrrrnrv«TYYYvryYVYvrYYYrYrrrrrYY r, rmrrrmyrrr VERWACHTING, medegedeeld door Het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking. Mor gen geen buien van betekenis. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S gorovitsj, verklaarden niet schuldig te zijn Twee Egyptenaren verklaarden, dat bij het vooronderzoek dwangmethoden waren toe gepast om hen tot ren bekentenis te dwingen. De directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd heeft alle daarvoor in aan merking komende schepen opdracht ge geven in de richting van Suez te varen. Ook andere Nederlandse schepen maken gebruik van het kanaal. De schepen „Me- liskerk" (7.639 t.) en „Kieldrecht" (6.354 t.) zijn zondag het Suezkanaal van Port Said naar Suez doorgevaren. De „Heemskerk" (6.293 t.) voer van Suez naar Port Said. Het Nederlandse vrachtschip „Prins Willem van Oranje" (7.238 t.) van de Oranje Lijn (maatschappij Zeetransport n.v.) te Rotter dam is in een konvooi van vijf schepen het Suezkanaal in noordelijke richting binnen gevaren naar Port Said. Het schip vaart in charter bij de Pegasus Line uit New York. Het tolgeld van 1.870 Egyptische ponden werd in dollars betaald. Op 8 mei is de Nederlandse tanker „Purfina Hellas" (8.994 t.) van Port Said naar Suez door het kanaal gevaren, de Nederlandse vlag voerend. (Van onze parlementaire redacteur) Na kennisneming van hetgeen er zaterdag op de bijeenkomst van de partijraad van de K.V.P. is gezegd, in het bijzonder door de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. Romme. moet de conclusie luiden dat de K.V.P. op het ogenblik beslist niet van zins is. onmiddellijk een aan slag op het leven van het kabinet- Drees te plegen. Zeker, er is critiek. zelfs zeer scherpe critiek geuit. En prof. Romme heeft ook niet verheeld dat hij verre van geestdrif tig is over wat het tegenwoordige kabinet doet. alsook - en hierop komt het vooral aan - over wat het niet doet. Met name is het de kwestie van de bezitsvorming, die de voorman van de K V.P nog altijd zeer hoog zit. Hij is ontevreden over het feit, dat in dit opzicht tot dusverre niets is ge beurd en dat de nota betreffende de be stedingsbeperking in geen enkel opzicht getuigt van een streven van het kabinet om bezitsvorming te bevorderen. Wanneer men hier tegenover stelt dat voorstellen met betrekking tot deze aange legenheid. die prof. Romme en zijn volge lingen zo na aan het hart ligt. afkomstig moeten zijn van de staatssecretaris dr Schmelzer en dat deze die voorstellen, als ik wel ben ingelicht, in het kabinet nog niet ter tafel heeft gebracht, rijst de vraag of op het ogenblik nu wel een banvloek over het kabinet-Drees kan worden uit gesproken wegens nalatigheid met betrek king tot de aangelegenheid van de bezits vorming. Dit is echter, zo durf ik wel met zeker- hPid te zeggen, niet de bedoeling van prof Romme geweest. Ongetwijfeld is hij verre van gesticht over alles wat er tot nu toe in deze is ulteebleven en nok betwiifelt hij tot ziin spijt sterk, of er tijdig voldoende voor de dag zal komen, maar hij is toch niet van mening dat nu. op dit ogenblik, het tiidstin is gekomen om het deswege tot een breuk met het kabinet te laten komen Men moet in de woorden die hij in het bii7onder aan dit onderwprp heeft gewiid alleen e»n tüdipe waarschuwing zien. Als in het tweede levenriaar van het kabinet de situatie dezelfde zon bliiven als thans en dan Inderdaad dus de beduchtheid van d» leider van de K V P bewaarheid zou worden dat de van ziin kant gekoesterde wensen inzake bezitsvorming nog altijd op zich zouden blijven laten wachten, dan maar ook niet eerder, zou het er anders gaan uitzien. Critische geluiden Dat de K.V.P niet van zins is reeds nu «»er aanslag te plegen op het leven van het kahinet. heeft nrof Romme bovendien dui delijk doen uitkomen door ziin opmerkin gen omtrent de aangelegenheid van de huurverhoging Hii denkt er niet aan on trouw te worden aan het bij de formatie en gedurende het gehele formatietiidnerk gehandhaafde compromis Inzake blokke ring van een gedeelte van het verhoogde huurbedrag Met andere woorden: de huur- verhogingswetten zullen naar alle waar- schiinliikheid wel de steun, zo niet van de gehele fractie van de K.V P.. dan toch van het overgrote deel daarvan In de Kamer kriigen. In het biizonder wanneer nog ten aanzien van enkele punten die niet zozeer van principiële aard zijn als wel de uit werking betreffen van bepaalde in K.V P-kringen gekoesterde verlangens, tege moet zal kunnen worden gekomen. Uit den aard der zaak heb ik ook het oor te luisteren gelegd in kringen van an dere politieke richting, met name in die van de Pvd A., waarhij ik de gelegenheid had. een zeer vooraanstaande figuur van die richting naar zijn mening over het ge sprokene in de partijraad van de K.V.P. te vragen. Kort samengevat kwam zijn uit eenzetting op het volgende neer. Gelijk bekend is. is de K.V.P. van het begin af aan niet geestdriftig geweest over de afloop van de enige maanden lang ge duurd hebbende formatiecrisis. Nu achter eenvolgens eerst prof. Oud van de V.V.D., daarna dr. Bruins Slot van de A.R. van leer zijn getrokken, kon het wel niet anders, of prof. Romme moest van zijn kant met zijn partijgenoten zijn best doen om te onderstrepen dat zij heus niet bereid zijn onder een socialistisch juk door te gaan en dat zij wel degelijk hun tanden willen la ten zien. Met dit al. zo kreeg ik verder te horen, is het duidelijk dat prof. Romme niet van zins is ongelukken te veroorzaken bij de behandeling van de huurwetten, zo dat hier bijvoorbeeld een zeer opvallende tegenstelling ligt tussen de houding die hij met zijn partij wil aannemen, en die van de anti-revolutionairen. Intussen blijft het een zeer onaangename toestand voor het kabinet, want men zal voortdurend pogin gen doen. het allerlei onaangename spelde- prikken toe te dienen en er ook veelal op uit zijn van de ministers nog allerlei af te dwingen, maar juist net zo. dat van de kant van het kahinet dan met betrekking tot de concessies die men los weet te krijgen, niet gesteld kan worden dat het doen van die concessies onaanvaardbaar zou zijn en het op een kabinetscrisis zou moeten uitlopen. Nog even terugkomende op een uitlating van prof. Romme over de verschillende mogelijkheden die hij zag om nog vóór de stembus van 1960 van de „kwaal" die we thans beleven verlost te worden, stip ik het volgende aan. Hij bleef van mening, dat voorshands nog de beste mogelijkheid zou zijn. dat het kabinet er alsnog in zou slagen een oplossing te vinden voor de be zitsvorming. Door dit voorop te stellen gaf hii meteen te kennen, dat hjj nog wel be reid is een afwachtende houding aan te nemen, maar alleen vond hij het verstan dig. om tegelijkertijd tijdig zijn vinger waarschuwend op te heffen. Andere mogelijkheden De tweede door hem vermelde mogelijk heid was, dat men van dit kabinet zou af komen om te trachten het te vervangen door een ander meerderheidskabinet, te weten een kabinet van de rechterzijde. Maar hij moest er meteen aan toevoegen, dat een dergelijke poging zou afstuiten op verzet van de christelijk-historische kant En zo kwam hij dan aan een derde moge lijkheid: die van vervanging van de kwaal van wat hij noemde een „dood" kabinet door een andere kwaal, namelijk de kwaal van een zakenkabinet. Nu is die uitdruk king zakenkabinet niet zo heel duidelijk en vandaar heb ik te bevoegder plaatse ge ïnformeerd wat of daarmee bedoeld zou kunnen zijn. Mij bleek toen. dat de ge dachte in een dergelijk geval uitgaat naar de vorming van een kabinet door iemand die buiten de dagelijkse staatkundige strijd staat en die ook bij de formatie een aantal personen rondom zich zou verza melen om op het door hem te ontwerpen programma met hem als ministers op te treden, zonder dat er dan raadpleging van of contact met de verschillende Kamerfrac ties zou plaats hebben. Erkend moest ech ter meteen worden dat, in de gegeven om standigheden zeker, ook zulk een kabinet er niet aan zou kunnen ontkomen, allerlei onderwerpen aan de orde te stellen, waar bij wel degelijk politieke strijdpunten be trokken zijn. Op mijn vraag, hoe dan op een gegeven ogenblik een dergelijke com binatie aan een meerderheid zou moeten of kunnen komen, luidde het antwoord, dat men dat dan maar zou moeten afwachten. Erg veel zekerheid biedt dus een dergelijk kabinet ook niet. En vandaar dat prof. Romme zelf het evenzeer een kwaal acht als het in zijn ogen „dode" kabinet-Drees. De Nederlandse Televisie Stichting heeft van de KNVB toestemming verkre gen voor een rechtstreekse reportage van de oefenwedstrijd van het voorlopig Ne derlands elftal („Zwaluwen") tegen Leeds United, die morgenavond in het Ajax-sta- dion in Amsterdam wordt gespeeld. Deze extra televisie-uitzending begint om 18.35 uur en eindigt om 20.30 uur. Commentator is Aad van Leeuwen. Oscar Wilde: Als mensen mij gelijk geven, voel ik steeds dat ik ongelijk moet hebben. Op de Grote Markt in Haarlem is zaterdagavond het seizoen van de bol- lendrukte door Haarlems Bloei afge sloten met een zeer spectaculair „Tap toe Unique" onder leiding van de heer W. van der Peijl. Er namen ruim 280 muzikanten aan deel. die deel uit maakten van Crescendouit Haarlem, de Hillegomse Harmoniekapel, de tam boers en pijpers van de Gymnastiek- gemeentelijk vereniging „Bato" en van de C.J.M.V. en de Bergoss-kapeL De koralen en de marsfiguren, waarvoor van januari af gezamenlijk is gerepeteerd, werden af gewisseld door een uitvoering van de Bloemenwals uit Tsjaikofsky's Noten krakersuite door een ritmische groep van de gymnastiekvereniging „Bato". Het geheel werd overgoten door een steeds variërend kleurenlicht van het energiebedrijf. Zondagmiddag omstreeks drie uur is de 26-jarige bromfietser A. H uit Wijmbrit- seradeel (Fr.) op de Alkmaarseweg te B e- v e r w ij k door een slippende auto aange reden, en daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis is over leden. De auto, die werd bestuurd door de heer C. J. H. uit Haarlem, moest op de Alkmaarseweg in de richting Velsen ter hoogte van de r.-k. kerk aan de Breestraat uitwijken voor een auto; door het gladde wegdek slipte de auto en raakte de brom fietser. Op de rijksweg no. 2, A m s t e r d a m— Utrecht, is ter hoogte van de brug over de Amstel een motor op een auto gebotst, waarbij de 13-jarige Mathilde Wiegers uit Amsterdam om het leven is gekomen. Het echtpaar Wiegers met twee dochters kwam per motor met zijspan uit de richting Utrecht. De motor reed plotseling de lin kerrijbaan op. De heer Wiegers kon twee tegenliggers nog ontwijken, maar botste daarna op een auto. In het ziekenhuis zijn opgenomen de 10-jarige Marianne Wiegers, die levensgevaarlijk werd gewond, en haar moeder wier verwondingen minder ernstig zijn. De heer Wiegers bleef ongedeerd. Op het kruispunt bij de Dungense brug aan de Zuidwillemsvaart is een van de twee bij een botsing betrokken auto's naast de brug in het water geschoven. De bestuurder, de 76-jarige J. P. Willemier uit Den Dungen, kon na een korte tijd uit de auto bevrijd worden. Hij werd met ernstig letsel aan het hoofd naar een ziekenhuis te 's-Hêrtogenbosch vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. De 39-jarige W. J. G. Noordman uit Groo tebroek is bij Watergang met zijn scoo ter tegen een groentekar gereden. In het ziekenhuis te Purmerend is hij overleden. De 36-jarige mevrouw Schumans uit S i 11 a r d, moeder van zeven kinderen, is in het ziekenhuis te Sittard overleden ten gevolge van de verwondingen die zij had opgelopen nadat zij vrijdagavond uit de door haar man bestuurde rijdende auto was gevallen. Zij viel uit de auto toen zij trachtte haar mantel, die tussen het por- tien was blijven klemmen, naar binnen te trekken. Daartoe opende zij het portier en viel naar buiten. Bij een tochtje op de bromfiets is de 53-jarige W. C. van Burgh te Rotterdam in het Kralingse Bos, toen hij aarzelend de weg wilde overste ken,. aangereden door een achter hem rij dende personenauto. Bij aankomst in het Bergwegziekenhuis bleek hij te zijn over leden. Op de Bosdijk te Eindhoven is de 2l-jarige leerling-verpleger R. H. Moes van de Rijkspsychiatrische Inrichting in Eindhoven om het leven gekomen, toen hij na het verlaten van een autobus door een personenauto werd aangereden. In de te Utrecht gehouden vergadering van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen is het rapport be sproken. dat is uitgebracht over de taak van de ziekenfondsen in de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen. Vrijwel alle bij het ziekenfondswezen be trokken groeperingen zijn het er over eens dat een herziening van de thans bestaande wettelijke voorschriften wenselijk is. Uitgaande van de stelling, dat een goede ziekenfondsverzekering in beginsel volle dige geneeskundige behandeling moet waarborgen en dat deze garantie econo misch zware eisen stelt aan de verzekering, wordt het noodzakelijk geacht alle In komens in het draagvlak van de verzeke ring te betrekken. Een verplichte volks verzekering wordt noodzakelijk geacht voor iedereen, waardoor tevens de mogelijkheid wordt geschapen nauwe banden te leggen tussen ziekenfondsverzekeringen en andere sociale verzekeringen. Het rapport laat de mogelijkheid open tot een vrijwillige verzekering boven een bepaalde inkomensgrens voor minder kost bare geneeskundige hulp. Voorgesteld wordt de premie tt innen door inhouding op het loon of voor zelfstandigen via de belastingdienst. De 9-jarige A. Klein Boonschate is in de speeltuin aan de Smyrnastraat te Deven ter door zand bedolven en om het leven gekomen. Met enkele vriendjes was hij vanuit een in de zandbak gegraven gat een tunnel aan het maken. Toen de jongen in de tunnel kroop stortte deze «in. Zijn vriendjes trachtten het z ud te verwijderen maar toen dat niet lukt" haalden ze hulp. Doordat zij niet meer de juiste plek kon den aanwijzen, duurde het een half uur voordat het slachtoffer naar boven werd gehaald. Kunstmatige ademhaling, later in het St. Joseph ziekenhuis voortgezet, mocht niet baten. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land ziin in 1957 om i het leven gekomen, 392 personen, i i van wie 79 kinderen. fiiiaiiaaaiiiiiiiaiaMumaaiaBuimi Professor Romme heeft in zijn rede op de vergadering van de partijraad der K.V.P. de huidige kabinetssituatie „ongezond en onbehaaglijk" genoemd Hij zal er zich ver moedelijk wel bewust van zijn geweest dat hij. door hetgeen hij in zijn rede heeft ge zegd, die situatie alleen maar nóg onge zonder en nóg onbehaaglijker heeft ge maakt Immers, nog geen twee weken nadat de woordvoerders van de Antirevolutionaire Partij op het partijconvent in Utrecht ont hulden, hoe groot de innerlijke verscheurd heid van onze tegenwoordige regering is, hebben de katholieke partijleiders nu in dezelfde stad een soortgelijke demonstratie gegeven. Evenals de antirevolutionairen hebben zij hun felste aanvallen gericht - niet op de tegenstanders van de huidige regering, maar op de grootste groep waar mee zij i n die regering samenwerken (als onder deze omstandigheden het woord „samenwerken" nog op zijn plaats Is). De gemiddelde Nederlandse krantenlezer moet hierdoor wel een zonderlinge indruk krij gen van de wijze, waarop zijn land wordt geregeerd. Want hij zal verleden jaar, toen de beruchte kabinetscrisis na maanden van onderhandelingen eindelijk voorbij was, allicht hebben verondersteld dat bepaalde leidende politieke figuren het nu met el kaar eens waren geworden omtrent het te volgen regeringsbeleid; en van zulk een eensgezindheid schijnt nu geen sprake meer te zijn. hoewel - en dat moet nadruk kelijk worden gezegd - er sedert de kabi netsformatie niets concreets is gebeurd, dat de aanvankelijk veronderstelde eensgezind heid over een regeringsprogram in vijand schap zou hebben kunnen doen omslaan. En toch heeft prof. Romme zaterdag on omwonden gedreigd met een mogelijk uit treden van de katholieken uit de regering, daarbij vooral gedreven door zijn „onbe hagen" over de nog onopgeloste kwestie van de bezitsvorming. Maar die bezitsvor ming schijnt toch niet „des Pudels Kern" te zijn geweest, want de partijvoorzitter, mr. Van Doorn, baseerde z ij n bezwaren tegen het kabinet op het uitblijven van uitgaven-verlagingen in de defensie-sector en tegelijk op het uitblijven van uitgaven verhogingen in de sociali sector. Om de zaak af te ronden, heeft het officiële or gaan van het Katholiek Verbond van Werkgevers zich in uiterst felle taal ge keerd tegen de blokkering van de huur verhoging en de P. v. d. A. in verband daarmee zelfs van „politieke chantage" be schuldigd. Elders in dit blad kan men in een be schouwing van onze parlementaire redac teur lezen, dat al deze katholieke aanvallen wel eens voornamelijk bedoeld zouden kun nen zijn als „speldeprikken" waarmee men het kabinet bepaalde concessies hoopt af te dwingen Inderdaad kan men moeilijk aan nemen, dat de K.V.P. reeds nu zou willen aansturen op een nieuwe kabinetscrisis. Prof. Romme heeft zelf uitgelegd, dat de vooruitzichten omtrent alternatieven van het tegenwoordige kabinet geenszins roos kleurig zijn en dat de „ongezonde en onbehaaglijke" situatie van thans ingeval van de vorming van een ander kabinet misschien alléén zou worden vervangen door een even ongezonde en even onbe haaglijke situatie. Maar wat wij aan dit alles nu zo onge zond en onbehaaglijk vinden is het feit dat leiders en woordvoerders van partijen, die aan de huidige regering deelnemen, van die toestand misbruik maken om door middel van dit soort „speldeprikken" (naar oi ze smaak hebben ze meer weg van dolk stoten) concessies tt verkrijgen. Want hoe wenselijk zulke concessies van een bepaald partij-standpunt ook mogen zijn, de daarbij gebruikte methodes schaden niet alleen het vertrouwen in de partij, waarop de aanval len in eerste instantie zijn gericht, maar in het gehele kabinet en dus per slot van rekening ook in de partijen die in Den Haag kwasi-samenwerken en in Utrecht alleen maar tegenwerken. Het zou naar ons gevoelen stellig minder ongezond zijn. als de P. v. d. A. deze bom zou laten barsten en het op een nieuwe kabinetsformatie - en dus naar alle waar schijnlijkheid op nieuwe verkiezingen - zou laten aankomen. Want dan zouden de kie zers een antwoord moeten geven op de vraag, of zij opnieuw een coalitie-die-geen- coalitie-is gevormd wensen te zien, dan wel of zij een duidelijke scheiding tussen pro- en anti-socialistische partijen prefereren. Maar vermoedelijk voelt de P v. d. A. zelf zich niet zeker genoeg van haar zaak om het op een dergelijke uitspraak te laten aankomen. En dus helpt zij mee aan het instandhouden van een situatie, waarin twee van de partijen met welke zij in de regering actief samenwerkt, op hèar rug hun partij-propaganda voeren. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1